Rood China weigert naar de Veiligheidsraad te komen Vijandige Franse Kamer beslist vannacht over vertrouwenskwestie Rusland verhoogt opnieuw zijn defensie-uitgaven Rode droom wordt verwezenlijkt Tweeërlei maatstaf voor oorlogs misdadigers S jek-kliek op WORDEN QUEMOY EN MATSOE VERDEDIGD? Schoolkwestie in België een baken voor Nederland Tsjoe eist plaats van „Tsjang Kai Mendès-France met de rug tegen cle muur René Mayer zegt het vertrouwen in de regering op Opperste Sovjet poogt ivereldopinie te beïnvloeden Oplossing schoolproblemen volgens linkse makelij Vrijdag 4 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J „Jacob Maris" kreeg motorstoring Bescherming Bevolking Spectaculaire manoeuvre tegen de Parijse verdragen verwacht Eerste wetsvoorstel bij parlement ingediend K.V.Pstond alleen Analyst Bredase vluchteling krijgt definitief asyl in Duitsland Onthullingen in „New York Post WEERBERICHT Communistisch China heeft de uitnodiging afgewezen om naar de Veiligheidsraad te komen, teneinde deel te nemen aan het debat over de door Nieuw-Zeeland voorgestelde resolutie ter beëindiging van de vijandelijkheden rond Formosa. In een telegram aan de secretaris-generaal der V.N., de heer Hammerskjoeld, zeide de Chinese premier, de heer Tsjoe en Lai, dat hij wèl bereid was een afgevaardigde te zenden ter bijwoning van het debat over de Russische resolutie waarin de V.S. van „agressie" worden beticht doch dit uitsluitend op voorwaarde, „dat eerst de vertegenwoordiger van de Tsjang Kai Sjek-kliek uit de Veiligheids raad gejaagd wordt''. Communistisch China motiveerde zijn verwerping van het Nieuw- Zeelandse voorstel door te stellen, dat de Veiligheidsraad, door deze resolutie te aanvaarden, zou ingrijpen in China's binnenlandse aan gelegenheden, „hetgeen een directe schending is van het Handvest der V.N., en hetgeen klaarblijkelijk slechts bedoeld is als een poging om het agressieve optreden der V.S. te bemantelen' K-L.M.-Convair maakte veilige landing „Diepe teleurstelling (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De heer Mendès-France heeft gisteren, even voor middernacht, in het debat betreffende zijn beleid in N.-Afrika, de vertrouwenskwestie gesteld, zonder dat hem enigerlei hoop overbleef nog een meerderheid te kunnen behouden. Evenals op de eerste dag van het debat heeft ook gisteren geen der talrijke sprekers ook maar één woord ter verdediging van de premier gezegd. Het ongewone van dit debat is geweest, dat de regering de genadeslag heeft ontvangen van een partijgenoot van de premier: van René Mayer, oud-premier en afgevaardigde voor het Algerijnse departement Constantine. Zeventig procent der nood- wachters bijeen De Russische minister van financiën, Arseny Zveref, heeft gisteren tijdens een gemeenschappelijke vergadering van de „Opperste Sovjet" het Russische parlement, meegedeeld, dat de defensieuitgaven van de Sovjet-Unie in het komende jaar verhoogd zullen worden. De defensie uitgaven zullen in de begroting voor 1955 bijna 20 procent van het totaalbedrag belopen. Deze vergroting der defensie-uitgaven volgt op Sovjet-waarschu wingen aan het Westen, dat de voorgenomen bewapening van West- Duitsland zal stuiten op „versterking van de krachten" in het Sovjet blok. Vi E K.V.P. bleef bij haar pogen om een compensatie te ver krijgen voor de verhoging van de melkprijs of om de subsidieverla ging ongedaan te maken, in de Kamer alleen staan. De daartoe dienende moties van de heer Droesen verkregen slechts de stem men van de K.V.P. en enkele kleine partijtjes Wat eigenlijk niet behoeft te verwonderen, want wanneer onze K.V.P. op de bres staat voor de grote gezinnen met kleine kinde ren, pleegt zij meestal tevergeefs steun te zoeken. Ongetwijfeld bete kent het een wat ongewone figuur, als aan een bepaalde groep men sen (i.e. grote gezinnen en bejaar den) een tegemoetkoming wordt verstrekt. Doch men vergeet, dat ongewone gebeurtenissen onge wone maatregelen mogen eisen. En het behoeft geen betoog, dat de melkprijsverhoging op een onge lukkig tijdstip kwam, zodat de K.V.P. volkomen gerechtigd was om een gelukkiger regeling te vragen. De P.v.d.A. wil de kwestie van lonen en prijzen in groot verband zien. Goed, maar men dient eerst hen te helpen en terstond, die die hulp dringend en ogenblikkelijk nodig hebben. v> De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, later weer toene mende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen West e'n Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 5 Februari: Zon op 8.18 uur, onder 17.36 uur. Maan op 15.57, onder 7.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i Deur dicht voor onderhandeling ..In het bijzonder ook is het feit niet, te dulden", zo zegt het telegram verder, „dat de Chinese Volksrepubliek, die 600 millioen mensen vertegenwoordigt, nog steeds verstoken blijft van haar legitieme positie en rechten in de Veenigde Naties. Een handvol verraders, het restant van de kliek van Tsjang kai Sjek, die reeds lang door het Chinese volk niet meer worden erkend, usurperen China's positie in d© V N ".Met nadruk moet er dan ook op ge wezen worden, dat. z0JanS or geenVer tegenwoordiger van de Chinese Volks republiek deelneemt aan de debatten van de Veiligheidsraad, iedere beslissing van de Raad ten aanzien van^China van nul en gener waarde zal zijn. In het antwoord wordt verder gezegd, „dat de regering van de Chinese volks republiek aanhoudend werkt voor het verminderen van de spanning in het Ver re Oosten en voor het beveiligen van de internationale vrede. De spanning in het gebied van Formosa is veroorzaakt door de bezetting van dit eiland door de Ver enigde Staten en door de Amerikaanse inmenging in China's interne aangelegen heden." „Alle onvervalste internationale pogin gen om aan de spanning, die door de Verenigde Staten in dit gebied dn in an dere gebieden van het Verre Oosten is veroorzaakt, een einde te maken of te verminderen, zullen door de £hmese Volksrepubliek worden gesteund zo be sluit het telegram, De meeste premiers van het Britse ge menebest. die op het ogenblik in Londen confereren toonden zich diep teleurge steld over de Chinese afwijzing. Sommigen maakten de opmerking, dat de Chinese eis voor het uit de Veilig heidsraad zetten van de nationalistische afgevaardigde alvorens tot enige bespre king over te gaan, de deur scheen dicht te doen. In kringen, die m nauw contact staan met de premier van India, Djawaharlal Nehru. werd evenwel vernomen, dat de Indiase delegatie „zeer verbaasd1' zou zijn Een kwartier nadat de K.L.M.-gezag voerder Schüller gistermiddag om 12 uur met zijn Convair de „Jacob Maris" van het vliegveld Bromma bij Stockholm met bestemming Kopenhagen was opgestegen, ontdekte hij, dat er iets haperde aan een der beide motoren van het toestel. Uit voorzorg schakelde gezagvoerder Schül ler de motor uit, en zette de propeller in vaanstand. Om kwart over een stond het vliegtuig, dat 41 personen aan boord had, n.l. 36 passagiers en 5 bemanningsleden, weer op het vliegveld van Norrköping, waar inmiddels groot alarm was gemaakt.' evenals op Bromma, toen bekend werd. dat de „Jacob Maris" op één motor vloog en een noodlanding ging maken. Het toestel werd naar Norrköping. honderd mijl ten Zuid-Westen van Stock holm, gedirigeerd, omdat Bromma nog steeds in de mist zat. Hierdoor was het toestel al later opgestegen dan in de dienstregeling vermeld stond. De noodlanding van de „Jacob Mans verliep schitterend. De motorstoring van het toestel zal op Norrköping worden verholpen. geweest als communistisch China de uit nodiging zou hebben aangenomen. Men neemt aan. dat de conferentie van premiers van het Gemenebest nu haar pogingen zal intensiveren om een oplos sing te vinden voor de kwestie-Formosa. Hef is bijna zeker, dat deze kwestie waarvan de definitieve bespreking was uitgesteld tot na ontvangst van het Chi nese antwoord vandaag weer zal wor den aangevat- Na de Chinese weigering was men van avond algemeen van gevoelen, dat de taak om een andere manier te vinden om de spanning in het gebied rondom I' or- mosa te verminderen, thans uitsluitend op de schouders van de leiders van de negen landen van het Gemenebest rust. In Londen is men van mening dat het initiatief van de Indonesische ambassa deur in Groot Brittannië, dr Supomo, om een oplossing te vinden voor de Formo- saanse crisis, slechts weinig succes heeft opgeleverd. Dit na een besluit van het Indonesische kabinet genomen initiatief, had ten doel tot, het formuleren van een gemeenschappelijk standpunt door de zg. ,,Colombo"-landen met betrekkking tot dit vraagstuk te komen. Op het Britse ministerie van buiten landse zaken in Londen werd gisteravond officieel „diepe teleurstelling" uitgespro ken met betrekking tot de Chinese wei gering. De Britse premier heeft voor vanavond een kabinetsvergadering bijeengeroepen ter bespreking van de impasse. In diplomatieke kringen in Washing ton werd de afwijzing gezien als „een zware, en misschien wel fatale, slag voor pogingen om communistisch China in de Veiligheidsraad te betrekken bij bespre kingen over de kwestie Formosa". De Amerikaanse diplomaten toonden zich teleurgesteld over de „uiterst negatieve en propagandistische aard van het Chi nese antwoord op een beleefde uitnodi ging". Ook op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in New York werd de Chi nese afwijzing niet. teleurstelling ontvan gen. De gedelegeerden, die optimistisch wa- ren geweest ten opzichte van de kansen dat Tsjou en Lai de uitnodiging zou aan vaarden, waren geschokt door zijn bittere en vijandige woordep. Ook hier is men van mening dat, gegeven de eis van com munistisch China. dat nationalistisch Chi na uit de Veiligheidsraad wordt gezet er dal de V erenigde Staten als agressors wor den gebrandmerkt, de huidige pogingen om door middel van de Veiligheidsraad tot een staking der vijandelijkheden te komen, zo goed als tot falen zijn ge doemd. De Westelijke „edelegeerden hadden zich er op voorbereid, dat de rege ring in Peking bezwaar zou maken al leen te spreken over de motie van Nieuw- Zeeland en een gelijktijdige behandeling zou eisen van de russische beschuldiging van agressie aan het adres van de Ver enigde Staten. Men had gedacht die moei lijkheid wel te kunnen oplossen. Weini gen hadden echter de botte weigering verwacht, die vandaag uit Peking werd ontvangen. fV'frf'v ■B Gisteren is te Eindhoven de Belgische piloot H. Bieuvelet, die verleden jaar op 5 October een geslaagde noodlanding buiten de kom van Eindhoven maakte, door de burgerij gehuldigd. Van de be volking kreeg hij een televisietoestel aangeboden én van enige kinderen, die op een veldje speelden, waarop de vlieger aanvankelijk de noodlanding wilde uit voeren, maar zijn plan wijzigde toen hij de kinderen zag, kreeg hij een porte feuille. Ltn.-vlieger Bieuvelei bedankt voor de hem aangeboden geschenken. Het meisje, dat hij omhelst, is de 8-jarige Diiti Aarts. De Chef van de Luchtmachtstaf, luite nant-generaal A. Baretta, heeft in ae trouwzaal van het Eindhovensestadhuis de aan wijlen Kapt. VI. B. W. Schippers posthuum toegekende eremedaille tn pond voor menslievend hulpbetoon uit gereikt aan mevrouw Schippers-Mulder. Zoals bekend kwam kapitein Schippers om het 'leventoen hij zijn Thunder jet voor een noodlanding buiten de bebouw de kom van Eindhoven neerzettewaar door hij voorkwam, dat het toestel in de stad neerstortte. Onze foto toont, het moment, waarop luitenant-generaal Ba retta (links) de medaille overhandigt aan mevrouw Schippers (rechts). Voor de Bescherming Bevolking van ons land, waarvoor totaal 233.572 nood- wachters nodig zijn, was einde Januari 69% (162.380) geworven, waarvan in Overijssel het hoogste percentage, 87%, en Zeeland het laagste 66%. In de drie grote steden'. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is nog niet de helft van het benodigde aantal BB'ers bijeen, de percentages bedragen resp. 46, 48 en 49%. Ten aanzien van de bedrijfszelfbescher ming waarvoor ca 100.000 personen nodig zijn, verkeert deze bij 25% der bedrijven in een vergevorderd stadium. Verwacht wordt echter, dat vele bedrijven op 1 Sep tember a.s. niet gereed zijn met de voor geschreven maatregelen. In zijn verdedigingsrede is de heer Mendès-France bijzonder zwak geweest, dermate zelfs, dat men de indruk kreeg, dat hij zélf 't spel verloren achtte. Som mige ven zijn aanvallen op de heer Mayer leidden er bovendien toe. dat zijn partijgenoten, die de gehele dag een af wachtende houding hadden aangenomen. zeer ontstemd werden. Slechts de so cialisten bleven Mendès-France trouw maar applaudisseeren voortdurend op zeer demonstratieve wijze, terwijl dc premier aan het woord was. Ongetwijfeld zal een groot deel der ra dicalen vannacht in de nacht van Vrij dag op Zaterdag hun stem aan de re- Sveref verklaarde, uitgaven zouden worden verhoogd van 100.300 millioen roebel in 1954 tot 112.100 millioen in het komende jsai\ hetgeen neerkomt op een verhoging van 12 procent. (Volgens de officiële koers (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische socialistische minis ter van openbaar onderwijs, Collard, heeft bij tie Kamer een eerste wets voorstel ingediend tot regeling der schoolproblemen, volgens linkse conceptie. Het Belgische schoolvraagstuk was in zijn geheel reeds geregeld door de homo gene C.V.P.-regering en vooral door haar minister van openbaar onderwijs Paul Harmei. Be linkse regering wil thans geheel die regeling ongedaan maken en haar opvat tingen in de plaats stellen. In de ogen der socialisten is het nl. een misdaad, dat de heer Harmei de staats subsidie aan het katholiek middelbaar onderwijs van Frs 4000 op Frs 8000 heeft gebracht Niets was nochtans mindei bil lijk want op dat ogenblik verleende de staat en doet dat Ook nu nog aan datzelfde openbaar onderwijs een subsi die van Frs. 25.000 per leerling! De staat wil hier thans nog speciale premies door de provincie en de gemeenten aan laten toevoegen. En niets voor de Katholieke scholen op dat gebied goedvinden! Het thans ingediend wetsontwerp be treft de regeling van de functionnering van het middelbaar, het normaal en het technisch onderwijs. Daarna zullen nog twee andere ontwerpen komen, nl. één voor de verlenging van de leerplicht tot de leeftijd van vijftien jaar en het andere voor de regeling van het lager onder wijs. De volledige tekst van deze laatste ont werpen is nog niet bekend, doch men weet er thans genoeg over om reeds te kunnen constateren, dat zij geheel in de lijn zijn van de linkse regering en spe ciaal van de heer Collard die, toen hij zijn ministeriële functie aanvaardde, ver heugd uitriep, ,,dat hij nu eindelijk eens met de katholieke scholen zou kun nen afrekenen!" De linkse meerderheidspartijen in het Parlement bestaan hoofdzakelijk uit Wa len en Franssprekende Brusselaars. Slechts enkele dagen geleden heeft de heer Collard in een redevoering laten verstaan, dat men vooral het neutraal (hier is dat: anti-katholiek) onderwijs in Vlaanderen zal bevorderen. Het rode Wallonië wil dus het katholieke Vlaande ren ontkerstenen, zoals terecht een ka tholiek minister van Staat heelt gecon stateerd. „Het doel van de schooloorlog is zeer duidelijk geformuleerd", zegt ook de R.K Standaard, die voortgaat: „een rood kie zerscorps kweken in Vlaanderen, om ein delijk de droom van de socialisten in België te verwezenlijken: de volstrekte meerderheid voor de Marxisten Zij we ten zeer goed dat de hinderpaal om dat doel te bereiken Vlaanderen is. en de ka tholieke school in Vlaanderen Hun opzet is dubbel: deze school doden en van de staatsschool een anti-christelijke school maken". dat de defensie- Ikomt 112.100 millioen roebel overeen met 100.000 millioen gulden). Minister Sveref zeide, dat de voor naamste taken die de communistische partij en de regering van de Sovjet-Unie zich stellen, zijn gelegen in verzekering van de nationale economie, verbetering van de levensomstandigheden van de be volking en vergroting van de economi sche kracht en het defensievermogen van het land. De begroting zal in de eerste plaats bijdragen aan de ontwikkeling van de zware industrie. „Dit zal altijd de voornaamste zorg van de regering en de partij zijn", zo zei Sveref. „Hoewel de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie gebaseerd is op het bereiken van vreedzame internationale betrekkingen en verdediging van de vrede, zijn er geen wijzigingen in de internationale toestand gekomen, die ons toestaan onze aandacht voor defen sieproblemen te verminderen" zo zeide hij, onder langdurig applaus der aan wezigen. De begroting voorziet voorts in uitga ven tot een bedrag van 146.900 millioen roebel voor sociale en culturele zaken. De inkomsten voor 1955 worden ge raamd op 589.600 millioen, de uitgaven op 562.900 millioen roebel, een overschot dus van 26.700 millioen. Verleden jaar was er een overschot van 9.100 millioen roebel. Van het totale bedrag dat is uitgetrok ken voor de industrie, 189.600 millioen roebei, is een bedrag van 163.600 millioen roebel bestemd voor de zware industrie en 26.000 millioen voor consumptiegoede ren en voedsel. Buiten dit bedrag voor de industrie van voedsel en consumptiegoederen zal nog een crediet door de staatsbank worden verleend. Voor de landbouw is een bedrag van 65 200 millioen roebel uitgetrokken. Minister Sveref verklaarde verder, dat de Russische economie alleen met succes zou kunnen worden ontwikkeld „op basis van de vorderingen van de zware industrie". Vele industriële on dernemingen hebben, volgens de mi nister, „meer dan voldaan" voor wat betreft de plannen voor de productie van goederen waar geen grote vraag naar is, terwijl zij faalden in het berei ken van de gestelde doelen voor de productie van goederen die van het grootste belang zijn. De minister sprak scherpe critiek uit over het werk van de regeringsinstellin gen, die, zoals hij zei, ,vele tekortkomin gen" hadden. Deze instellingen hebben, volgens de minister een teveel aan per soneel, er was te veel bureaucratie en pa pierwerk en te weinig practisch werk. Alvorens over te gaan tot de behande ling der begroting, besloot dc Opperste Sovjet om tijdens deze zitting ook de in ternationale politiek te behandelen. Het besluit van de Opperste Sovjet om over buitenlandse zaken tc spreken is ongebruikelijk. In 1946 had voor het laatst een debat over de buitenlandse po litiek plaats. Westelijke waarnemers ge loven dat de Opperste Sovjet de Franse en de Westduitse regering opnieuw zal waarschuwen voor bekrachtiging van de Parijse verdragen. De zitting zal, naar men aanneemt, vijf of zes dagen duren. De openingsvergade-1 ring werd gisterochtend bijgewoond door Westelijke ambassadeurs. gering geven, doch de heer Mayer zal meer tegenstemmers achter zich vinden dan aanvankelijk verwacht was. En die houding van de heer Mayer c.s. zal ook van vee] invloed zijn op de Gaullistische sociaal-republikeinen, waaruit de heer Mendès-France het complement van zijn meerderheid hoopte te halen. Vier moties zijn ingediend: de eerste van bevriende radicale zijde, om eenvoudig tot de orde van de dag over te gaan na het vertrouwen in de regering te hebben uitgesproken, de enige motie die voor de heer Mendès-France aanvaardbaar was. Deze motie zal vannacht het eerst in stemming gebracht. worden,..y.oorts wa ren er twee moties van de MRP: de een betreffende de politiek in N.-Afrika in het algemeen, de tweede betreffende de politiek in Tunesië, en beide schrijven de politieke gedragslijn zo strak voor. dat aanvaarding voor de premier onmogelijk is. Tenslotte is er dan nog de onver mijdelijke communistische motie, die de omvang heeft van een propagandabro- chure. De verpletterende rede van de heer René Mayer, waarmee het debat gister middag opende, was veel meer dair een critiek op het beleid. Immers een critiek op het beleid zou nog de mogelijkheid tot een vergelijk hebben opengehouden. Deze rede was een zo absolute en in transigente afwijzing van het gehele be leid van de premier, dat de Kamei* ten slotte verbaasd werd door een zo scherpe beoordeling door een partijgenoot. Bijzonder fnuikend was voor de pre mier het slot van de rede van Mayer die dc banden volkomen doorsneed door te zeggen, dat hij tegen zou stem men, niet alleen op grond van de po litiek in N.-Afrika, maar op grond van de gehele politieke actie van de pre mier, tegen wie hij uitriep: „Wij weten niet waarheen uw politiek ons voert! De heer Mayer Het zijn mokerslagen vallen onder het voortdurend applaus van een deel der radicalen, de gehele MRP en de gehele rechterzijde op een paar Gaullisten na. Wij hebben het nog niet meegemaakt, dat een premier weerstand had te bie den aan een zo vijandige Kamer. De heer Mendès-France en zijn aan hang hebben nu nog 24 uur tiid om te be proeven of zij nog een zwakke meerder heid kunnen herwinnen, maar zelfs de naaste omgeving van de premier be schouwt het spel als verloren. Welke vreemde maatstaven in de Bondsrepubliek worden aangenomen voor de bestempeling van Hitiers knech ten tot oorlogsmisdadigers, wordt weer eens duidelijk door het jongste nieuws over onze Bredase vluchtelingen. In diep geheim heeft de rechtbank in Celle nu ook de Nederlandse oorlogsmisdadiger Bikkel tot Duitser bij de gratie van Hit- Iers eigen verordeningen gepromoveerd! Generaal Earle Partridge, de comman dant van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in het Verre Oosten, heeft generaal Tjang Kai Sjek meer straalvliegtuigen en bases aangeboden voor de verdediging van Formosa, zo wordt van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen. Beide generaals hebben gisteren te Taipeh een bespreking gehad. Tsjang Kai Sjek had gisteren ook een onderhoud met de Amerikaanse ambassa deur in Taipeh, Kankin. Na afloop werd uit nationalistische bron vernomen, dat de ontruiming van de Tatsjen-eilanden bin nen 48 uur zou kunnen beginnen. Van dezelfde zijde werd vernomen, dat, vóór het begin van de ontruiming, een overeenkomst tussen nationalistisch China en dc Verenigde Staten zou worden gete kend, waarin Eisenhowers verklaring over de „belendende gebieden" van For mosa zó zou worden uitgelegd, dat de eilanden Quemoy en Matsoe niet worden ontruimd. Robert Allen, commentator van de „New York Post", onthult, dat president Eisen hower inlichtingen heeft ontvangen dat de communistische Chinezen van plan zijn tussen 15 en 18 Februari hun grote aan val in te zetten op de nationalistische Tatsjen eilanden. De commentator voegde hier aan toe, dat zich achter alle „diplomatiek gemanoeu vreer" een „grimmige wedloop tegen de tijd" afspeelt, om vóór de commu nistische invasie een overeenkomst tot het staken van het vuren te bewerkstelligen. „De communisten", zo beweert Allen verder, „zijn van plan in Juli of Augustus een aanval te doen op de Matsoe eilanden en in October of November op Quemoy, het grootste en sterkste nationalistische eiland buiten Formosa". Volgens Robert Allen zijn deze inlich tingen verkregen van militairen, die bij aanvallen op de Tatsjeneilanden zijn ge vangen genomen alsmede van „kringen in China zelf". Het heet over Bikker nu ook wel weer, dat onderzocht zal worden of hij in Duits land veroordeeld kan worden. Datzelfde werd indertijd voor de misdadiger Tou- seul gezegd, doch in diens geval schijnt er van een strafvervolging niets te komen. Hij zal dus spoedig als vrij man rondgaan en wellicht door de Duitse oud-strijders organisatie nog met gelukwensen worden overladen. Sedert de Bredanaars eind 1952 naar Duitsland vluchtten, zijn zij door deze organisaties in feite als kameraden en slachtoffers van de Nederlandse justi tie beschouwd. Het feit, dat Bikker en Touseu] juist in deze dagen weer van zich doen spreken, geeft aanleiding tot een vergelijking met de ontvangst, die Hitiers veldmaarschalk Schoerner hier heeft gehad. Schoerner, die de bijnaam van „soldatenbeul" had, wordt thans van alle zijden als oorlogs misdadiger van de bovenste plank uitge kreten. Er is ook weinig twijfel aan, dat hij deze titel verdient. De Duitse verontwaardiging over oorlogsmisdaden ware echter veel over tuigender gedemonstreerd, wanneer het rumoer over Schoerner niet was vooraf gegaan door de zo droeve vertoning van de Duitse behandeling dei oorlogs misdadigers van Breda. Deze laatste zijn door de Duitse oud-strijdersbonden terstond als „Germaanse idealisten" verwelkomd en aan medewerking aan het Nederlandse streven om hen terug te voeren heeft het bij alle Duitse in stanties ontbroken. Klaarblijkelijk speelt het bij het Duitse oordeel over oorlogsmisdadigers een grote rol, of men zoals Schoerner, zijn misdaad te gen Duitse soldaten heeft begaan, dan wel tegen weerloze buitenlandse gevan genen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1