De Januskop van „Ja-broers" opgeroepen voor bijeenkomst met „debat" Moskou Geldhoeveelheid in België bleef vorig jaar toenemen Amsterdamse ziekenfondsen in conflict met tandartsen Concert voor 10000 toehoorders buitenland Het hart van de Benelux SPAARBANK TE ROTTERDAM General Motors biedt een grote verscheidenheid in personenauto's Camouflage van ware bedoelingen Openbare schuld kwam eveneens op lioger niveau Uiteenzetting der standpunten Wiener Philharmoniker in Utrechtse Margriethal Nieuwe verschijning: de „Cresta" VRIJDAG 4 FEBRUARI 195* PAGINA 4 PATER ZOETMULDER CAI PROVINCLAAL DER LAZARISTEN AMBASSADRICE VAN PAKISTAN OP BEZOEK BIJ OUD-MISSIONARIS EEN VIERDE DER KOOP VAARDIJVLOOT BESTAAT UI TTANKSCHEPEN JAARVERSLAG NATIONALE BANK VAN BELG IE Beleid der overheids financiën Uranium Geen naasting HET DODELIJK ONGELUK IN DEN HAAG Broertjes speelden met knal- seinen van N.S. KATH. LECTUUR CENTRUM IN 1954 OVERTROFFEN DE INLAGEN ELKE MAAND DE TERUGBETALINGEN Realistische ,,Motorama'' in Amsterdams Apollopaviljoen Meer dan 30 millioen Chevrolets „Een zusje Opmars der techniek" „KERTOWONO" DOET BOD OP AANDELEN „KALI BENDO" Dividend Kertowono in over- weging marktberichten DE BIJEENKOMST van de „Opperste Sovjet" is gisteren te Moskou begon nen onderv opmerkelijke omstandig heden. Het is niemand ontgaan, dat het Kremlin ditmaal bijzondere haast betracht heeft met het optrommelen van de Sovjet- „parlementariërs", die in plaats van vele weken slechts tien dagen tijd kregen om zich uit alle delen van het'Sovjetrijk naar de hoofdstad te spoeden. Het vermoeden, dat de communistische leiders deze over haasting nodig achtten om ook 't „Sovjet- parlement" in te schakelen als propa ganda-instrument in de actie tegen de Parijse accoorden en de Westduitse her bewapening werd onmiddellijk bevestigd. Terstond na de opening der zitting in de briljant verlichte conferentiezaal in het voormalige Czarenpaleis. besloot de „Raad der Nationaliteiten", die een weerspiege ling heet te zijn van het federatieve karakter der onderscheiden Sovjet-repu blieken. tot het houden van een gemeen schappelijke sessie met de „Tweede Ka mer" der Opperste Sovjet, de „Raad van de Unie", voor het houden van een debat over de internationale situatie. HET WOORD „DEBAT" moet men, als geheel dit z.g. „parlementaire" gedoe op zijn Russisch vertalen. Van een werkelijke discussie is sedert Stalin de dictatuur vestigde, geen sprake meer en de afgevaardigden, die doorgaans erg inge nomen zijn met het voorrecht weer eens naar Moskou en de „grote wereld" te kun nen reizen, genieten zeer van het parle mentaire spel zonder ooit in ernst aan een andere rol dan die van „ja-broer" te den ken. De beslissing om thans, wat geheel ongewoon is, de internationale politiek tot onderwerp van behandeling te maken werd dan ook, op bevel van hoger hand, met unanimiteit aanvaard, zonder discussie. Het belang van de bijeenkomst dat behoeven wij wel niet meer te herhalen schuilt dan ook geenszins in de be slissingen of resoluties welke door de ver gadering aangenomen zullen worden, doch uitsluitend in de verklaringen welke de Sovjet-leiders zullen afleggen. In afwach ting van wat het „debat" over de buiten landse politiek, dat vermoedelijk vandaag aan de orde zal komen, gaat opleveren is het nuttig de laatste ontwikkeling te ver melden van de Russische houding t.a.v. het kardinale probleem in de verhouding tussen Oost en West: Duitsland. DE ALLESBEHEERSENDE vraag hier bij is: is de Sovjet-Unie bereid, door werkelijk vrije verkiez:ngen de hereniging van de beide helften toe te staan? De gehele vloedgolf van agitatie, onder leiding van de socialisten in West-Duitsland ontketend is gebaseerd op de verwachting, dat deze vraag door Moskou in bevestigende zin beantwoord moet worden. De objectiviteit gebiedt echter te verklaren, dat deze verwachtin gen door de feiten gelogenstraft worden. De Russen hebben een aantal stappen gedaan, die op een toenadering lijken. Maar men moet de schijn niet voor het wezen houden. Wat hebben zij gedaan? Op 15 Januari hebben zij hun fameuze „ver klaring aan de pers" afgegeven, waarin zij beweerden aan het voorstel door minis ter Eden tiidens de Berlijnse conferentie (Januari '14) ter tafel gebracht, tegemoet te willen komen, door na overleg tussen de Grote Vier „vrije verkiezingen" te willen toestaan in Oost-Duiisland onder 'n internationale supervisie. Dr Adenauer heeft er onlangs nog eens op gewezen, dat ter omschrijving van die supervisie niet de term „internationale controle" ge bezigd werd. hoewel hpt Russisch daar een duidelijk woord voor heeft, maar een woord, dat men het best met ..waarne ming" weergeeft. Bovendien boden zij normalisering van de diplomatieke be trekkingen aan, maar tegelijkertiid hiel den de Russen vast aan hun oude doel, nl. de totstandkoming van „een verenigd, vredelievend Duitsland". Door het gebruik van het woord „vredelievend" dat in het Russische jargon uitsluitend voor de Sovjet-Unie en de z.g. „volksrepublieken" gereserveerd blijft, is 't niet twijfelachtig, dat de Russen vasthouden aan hun ver langen, dat West-Duitsland gebolsjewi- seerd wordt. Op 25 Januari volgde een nieuwe ver klaring, waarin de oorlogstoestand tussen West-Duitsland en de Soviet-Unie werd opgeheven. Méér: de Sovjet-Unie behield zich alle rechten uit de viermogendheden- overeenkomst inzake geheel Duitsland uit- De camera op 9t drukkelijk voor. zodat deze verklaring in feite niets te betekenen heeft. ZOU MEN IN DEZE twee stappen toch een poging tot toenadering willen zien en niet slechts een tactische uit wijkmanoeuvre, dan heeft de Sovjet-Unie anderzijds in een verklaring voor haar Oostduitse aanhangers geen twijfel ge laten over haar ware bedoelingen. Zater dag j.l. bracht de Soviet-ambassadeur in Oost-Berlijn nieuwe richtlijnen over aan Ulbricht en Grotewohl c.s. De na afloop uitgegeven Oostduitse regeringsverklaring maakte duidelijk, dat de te houden ver kiezingen niet na overleg tussen de Grote Vier, maar slechts met medewerking van de Oostduitse communisten zouden kun nen worden gehouden. Door deze ver zekering werd alle beweerde evolutie 'n het Russische standpunt gelogenstraft. Ook het onvoorwaardelijk geformuleerde verlangen naar normalisering der Soviet- Westduitse betrekkingen werd ongedaan gemaakt, daar de mededeling dat eerst na verwerping der Parijse accoorden door Bonn vreedzame betrekkingen met Moskou mogelijk zouden zijn. Goed bezien staan de zaken dus nog. steeds zoals tevoren. Let wel: de Moskouse verklaringen waren eenzijdig en géén antwoord op Westelijke nota's. Mei name de Westelijke nota van 29 November j.l., waarin de Berlijnse voorstellen van minis ter Eden nog eens duidelijk werden her haald. wacht nog altijd op een Russisch antwoord Met deze feiten voor ogen wachten wij op het „debat" van de Opperste Sovjet. Tot Provinciaal van de Nederlandse Provincie der Lazaristen is benoemd de hoogeerw. heer J. Zoetmulder, thans in Soerabaja. Pater Zoetmulder werd geboren te Schiedam op 15 Juli 1898, studeerde aan het klein-seminarie Wernhoutsburg (Zun- dert). trad in het noviciaat te Helden- Ponningen. voltooide aldaar zijn theolo gische studies en werd priester gewijd op 24 December 1923. Na zijn priesterwijding studeerde hij in de klassieke letteren aan de Universiteit van Nijmegen en werd vervolgens leraar te Wernhoutsburg van 1926 tot 1934. In 1934 vertrok hij naar de missie van Soerabaja en was aldaar, na de dood van mgr De Backere. pro-prefect van December 1936 tot Maart 1938 Na de benoeming van mgr Verhoeks tot Apostolisch Prefect, is hij. met onder breking van de interneringsjaren tijdens de Japanse oorlog, tot op dit ogenblik directeur geweest van de weesinrichting „Don Bosco" te Soerabaja. De ambassadrice van Pakistan, Begum Ra'an Liaquat Ali Khan, zal een bezoek van enige dagen aan Groningen brengen. Op 8 Februari, nadat zij in Huize Maas de kinderactie der Unesco-geschenken- bonnen heeft ingeleid, zal zij de gast zijn van pater Reynen O.F.M., die tot 1950 in Pakistan als missionaris gewerkt heelt en daar de Begum persoonlijk heeft leren kennen. De Begum heeft een uitnodiging van pater Reynen, die momenteel als assistent in de parochie van de H. Jozef werkt en van haar bezoek had vernomen, gaarne aanvaard en zal zich na de lunch naar de pastorie begeven. Volgens opgave van Llovds Register of Shipping maakt de vloot van tankschepen in de vrije wereld met 24.624.000 ton bruto een vierde deel uit van de gehele koop vaardijvloot der vrije wereld. In het af gelopen jaar is de tanktonnage met 2.660.000 ton gestegen. In 1939 bedroeg de totale tanktonnagc 11.586.000 ton of 17 pet van de totale koopvaardijvloot. Engeland neemt de eerste plaats in met een vloot aan tankschepen van 4 955.000 ton, gevolgd door de Ver. Staten met 4.595.000 ton. De Britse tankvloot is in 1954 gestegen met 299.000 ton, terwijl die van de Ver. Staten met 134.000 ton is toegenomen. De bruto-tonnage van de voornaamsle koopvaardijvloten is in 1954 gestegen tot 97.422.000 ton of 4.070.000 ton meer dan een jaar geleden. De economische ontwikkelingsgang van Europa was in 1954 gekenmerkt door een algemene wederopleving van de bedrij vigheid, die zich eveneens tot België uit strekte. In België ontwikkelde zich de productie zowel onder invloed van de aanhoudende vaste binnenlandse vraag als van de groei van het uitvoervolume. Hieruit volgde een duidelijke verbetering van de werkgelegenheid, die nog door verschillende overheidsmaatregelen werd versterkt, aldus het verslag over 1954 van de Nationale Bank van België. De ruilvoet verzwakte tengevolge van de daling der uitvoerprijzen. doch het uitvoervolume overtrof dat van 1953. Die toeneming was bijzonder merkbaar^ ge durende de laatste maanden van het jaar, tijdens welke vooral de metaalnijverheid door een sterkere toevloeiing van be stellingen werd begunstigd. De uitbreiding van de totale geldhoe veelheid was vooreerst het gevolg van de toeneming der betaalmiddelen, welke door credietverlening op korte termijn ter beschikking van het particuliere be drijfsleven werden gesteld. Voor de pe riode 1947/53 overtrof die toeneming de prijsstijging, doch zij was verantwoord door de ontwikkeling van de economi sche bedrijvigheid en van de productie. In de periode 1947 tot half 1954 groeide de totale geldcirculatie van frs 136 tot frs. 180 milliard d.i. met 32 pet, terwijl de kleinhandelsprijzen slechts met 27 pet vermeerderden. De Bank is van mening, dat mrt inachtneming van het verloop der prijzen en van de productie, de geld circulatie in België thans door een ta melijk hoog peil lijkt te zijn gekenmerkt. Een der hoofdfactoren die de ontwik keling van de monetaire toestand bepaalt maar aan de invloed van de Bank ont snapt, is het beleid der overheidsfinam De Britse vloot steeg met 430.000 ton tot j ciën. aldus het verslag. In de loop der 19.014.000 ton en die van het Britse Ge menebest met inbegrip van Engeland steeg met 448.000 ton tot 22.805.000 ton. De grootste stijging in tonnage sedert 1939 ■werd geboekt door de Ver. Staten, waar van de koopvaardijvloot met 15.932.000 ton laatste jaren moest een aanzienlijk deel van de staatsuitgaven aoor leningen worden gedekt, hetgeen een snelle aan groei van de openbare schuld veroor zaakte. Van einde Juni 1950. op welke datum deze laatste frs. 250 milliard be- op het einde van 1953 en tot bij de frs. 300 milliard op het einde van 1954. De financiering van een deel der staats uitgaven door leningen -is aldus de Bank stellig verantwoord in zovei zij de waarde van het staatsbezit verhogen en bestemd zijn voor investeringen, die de productiviteit van 's lands uitrusting kunnen verbeteren. Dergelijke investe ringen verstevigen het concurrentiever mogen tegenover het buitenland en dra gen zodoende indirect bij tot de stabili teit van het geldwezen. In dit verband wordt erkend, dat een deel van de aangroei der openbare schuld in de laatste jaren een economische te genwaarde had en dat het huidige peil van de schuld, ondanks haar snelle stij ging. in vergelijking met het buitenland nog niet als buitensporig kan worden be schouwd. Opmerkelijk wordt het echter genoemd, dat de openbare schuld in de laatste jaren in België een afwijkend verloop t.o.v. Nederland vertoonde. Terwijl zij van einde 1949 tot einde 1954 in België met nagenoeg frs. 50 milliard verhoogde, verminderde zij daarentegen in Neder land met ca 6 milliard. Doch zelfs indien de toeneming van de openbare schuld met productieve inves teringen gepaard gaat, moet vermeden worden dat de overheidsleningen het spaarvermogen van het land zouden uit putten, schrijft de Bank. Zij dienen een redelijk deel beschikbaar te laten voor de investeringen van de private sector in het raam van een programma voor ontwik keling en industriële uitrusting. Het lijdt immers geen twijfel dat 't her haald beroep van de overheid op de ka- piaalmarkt in de laatste jaren de daling van de rentestand heeft gehinderd. De regeringen waren er dan ook toe genoopt ten gunste van verschillende investerings- vormen bepaalde maatregelen te over wegen, waarbij leningen tegen lagere rentepercentages dan de relatief hoge marktrente konden worden aangegaan. Het zekerste middel om een werkelijke daling van de rentestand te bevorderen en de particuliere investeringen tegen gunstige voorwaarden te vergemakkelij ken ligt volgens de Nationale Bank van België echter voor de Slaat en de andere overheidslichamen in een inkrimping van het teveel hunner uitgaven boven hun ontvangsten, hetzij door een verminde ring hunner uitgaven, hetzü door een ver. meerdering hunner ontvangsten, opdat zij Het congres van Vlaamse en Neder landse studenten te Turnhout werd gis teren voortgezet en besloten. In de ochtenduren trad als inleider op senator H. Leynen uit Hasselt. Deze sprak over de economische aspecten van de in tegratie van het centrumgebied, gevormd door de Belgische Kempen en de provin cie Noord-Brabant. De betekenis van dit centrumgebied wordt onderstreept door de centrale geo grafische ligging tussen de haven van Antwerpen en het Roergebied, de zeer gunstige demografische ontwikkeling de komende ontginning van kolenlagen. de aanwezigheid van grote terreinen geschikt voor groot-industrie in Amerikaanse stijl, en door het bestaan van een vervoerappa- raat (o.a. Albertkanaal). Voordat dit cen trum echter zijn volle betekenis kan krij gen, moet onmiddellijk een aanvang ge maakt worden niet de lang gewenste auto-snelweg AntwerpenLuikAken. De waterwegen moeten aangepast en on derling verbonden worden. Het Belgisch- Nederlands grensverkeer moet van alle hinderpalen bevrijd worden. De spoorlijn AntwerpenMünchen/Gladbach dient in ere hersteld. Verder moet een aantal wegen door het Rijk worden overgeno men. De heer Leynen toonde een zeer voor uitziende blik. Zoals men weet heeft Bel gië een accoord met de U.S.A. omtrent de levering van liet in de Congo gedolven uraniumerts. Dit accoord loopt spoedig af. De Belgische regering wil het accoord veranderd zien, in die zin, dat aan Ame rika i.p.v. erts, metaal geleverd wordt. België zal zelf het erts verwerken. Dit is bovendien goedkoper. Het vervoer van het erts van de Congo naar België bete kent, volgens de jongste berekeningen, slechts een fractie in de waarde van het eindproduct. Volgens senator Leynen kan deze nieu we. zeer belangrijke industrie nergens heter gevestigd worden dan in de Belgi sche Kempen, waar voldoende ruimte be schikbaar is. De vestiging van uraniumerts-verwer kende nijverheid zal de grote stoot geven voor een geweldige expansie in de Bel gische Kempen. Voor deze expansie is het Vlaamse land klaar, zeide in de slotver gadering de eerste Vlaming van België, Frans van Cauwelaert. Met zijn 75 jaren is Van Cauwelaert nog jong van hart en fris van geest. Zijn betoog was uiterst concreet. De industrialisatie moet komen, er is geen keus. Maar terwijl deze vroe ger een vloek was in Vlaanderen ves tigden zich slechts de ongezonde metaal nijverheid, die onder het overschot aan arbeidskrachten de besten aantrok voor het laagst mogelijke loon nu kan het een zegen worden. Wij mogen ons geluk kig prijzen, aldus Van Cauwelaert, dat de industriële ontwikkeling zich in onze stre- ken juist inzet op het moment, dat de christelijke sociale leer gemeengoed aan het worden is; nu de sociale wetenschap pen in de arbeider op de eerste plaats de mens zijn gaan zien. Daarom hoeven we niet bang te zijn. Frans van Cauwelaert wees op het grote werk dat in Noord- Brabant te dezer zake verricht js en waarover prof. Heere uit Tilburg in het begin van de slotvergadering een prachtig exposé had gehouden, dat een ovationeel applaus aan de volle zaal ontlokte. Zowel het betoog van prof. Heere, als dat van Frans van Cauwelaert mondde uit in een hartstochtelijk beroep op de intellectuelen, vooral op het jeugdige ge hoor van studenten, om toch aan deze grote ontwikkeling daadwerkelijk mede werking en leiding te geven, zoals Mgr Poels in Limburg en senator Broe-kex in Vlaanderen dat gedaan hebben, maar ook zoals de Vlaamse groof-industrieel Ge- vaert dat gedaan heeft, die v'an zichzelf zeide..Ik ben industrieel geworden, in de hoop hiermede iets voor het Vlaamse volk te kunnen doen". Voor de slotvergadering van dit uiter mate goed geslaagde congres waren tal loze geestelijke en wereldlijke autoritei ten aanwezig, van wie wij u noemen oud-minister De Boodt uit Turnhout, bur gemeester en schepenen van Turnhout, de deken van Turnhout, de prelaat van de Abdij van Postel, vertegenwoordigers van de Kempische Economische Raad en van de Stichting voor de Kempen. „Gezien de plannen voor vier nieuwe grote ziekenfondscentra in Amsterdam (twee in Nieuw-West en twee in Oost, waarvan er tengevolge van de bouwstop nog pas twee gereed zijn) verwacht ik, dat de stagnatie in de tandheelkundige ziekenfondsbehandeling het volgende jaar voorbij zal zijn", aldus heeft de directeur van de Amsterdamse vereniging tot be vordering der Tandheelkundige verzorging van ziekenfondsverzekerden A.T.Z., de heer H. Broekhuizen, gisteren verklaard naar aanleiding van het. conflict met de Amsterdamse tandartsen over de vraag: huisbehandeling invoeren of niet. „Wij streven in Amsterdam naar 150 stoelen, buiten de mobiele installaties voor school- behandeling". „Het A.T.Z.-bestuur", aldus de heer Broekhuizen verder, „heeft plannen ge reed voor een regeling van de honorering aangepast aan de landelijke regeling (die is gebaseerd op het aantal verrichtingen) en ik verwacht bij verreweg het meren deel van de tandartsen geen bezwaren". De voorzitter der A.T.Z., de heer F. Spit. zeide o.m.: „Wij achten huisbehandeling niet in het belang van de patiënten, ook al door het ontbreken van een gezonde controle. Maar wij wensen geen conflict, evenmin als het A.T.V.-bestuur. Daarbij zijn de 700.000 ziekenfondsverzekerden, van wie omstreeks 35 procent naar be handeling dingt, niet gediend. Als het aantal wachtenden van 15.000 tot 5000 kan worden teruggebracht, is de situatie gered. Met de genoemde vooruitzichten en een grotere stoelbezetting (avondbehandeling) behoeft dat geen illusie te zijn". „Ais er meer en meer tandheelkundige klinieken in Amsterdam moeten worden gebouwd waarvoor tandartsen hun prac- tijk moeten verlaten, dreigt een soort naasting van een deel van de tandheel- Nietminder dan 10.000 muziekliefheb bers waren Donderdagavond bijeengeko men in de Margriethal op het Jaarbeurs- terrein aan de Croeselaan te Utrecht om er te luisteren naar een concert van de Wiener Philharmoniker", het Ween- se Symphome Orkest, dat op het ogen blik een internationale tournee maakt. Het orkest, dat een besetting van 96 man heeft, staat onder leiding van de dirigent Raphael Kubelik cti heeft in Utrecht, het enige concert voor Neder land gehouden. De organisatie was in handen van de Stichting Stadsontspan- ning Utrecht. Een opname van het orkest temidden van de enorme massa toehoorders in de Margriethal tijdens het spelen van het. Wilhelmus. kundige practijk", aldus is van de zijde der Amsterdamse Tandheelkundige Vet- eftiging (A.T.V.) verklaard. „Onze over weging is, dat particuliere patiënten huis behandeling moeten kunnen blijven ge nieten mede opdat de particuliere prac tijk rendabel blijft. Toen wij in 1946 in stemden met poiikiiniekbehandeling, was het aantal verzekerden 100.000 minder dan het in 1953 is geworden. Zodra het werke lijk gelukt zou zijn de huidige achterstand in te halen, zullen ook de „stille verzeker den" (nu nog door de achterstand afge schrikt) zich komen aanmelden, die een nieuwe achterstand op de klinieken zul len veroorzaken. Naar onze mening", al dus deze verklaring van de zijde der A.T.V.. „kan met huisbehandeiing de in schakeling van een maximum-aantal tandartsen worden verzekerd". „Samenvattend zou kunnen worden ge zegd, dit, de meergenoemde achterstand vormen aanneemt waarvoor de tandartsen geen verantwoordeli.ikheid op zich kunnen nemen en waardoor de bestaande samen werking in gevaar wordt gebracht, vooral zolang van de zijde der ziekenfondsen geen begrip voor het standpunt van de tandartsen wordt getoond. Over de conse- kwenties van dat standpunt en de daaruit voortvloeiende controverse heeft de A.T.V. nog geen beslissing genomen, maar zij vormen een punt van ernstige ongerust heid". aldus deze verklaring van de zijde van de A.T.V. Zoals gisteren gemeld, is de 12-jarige M. K. te Den Haag om het leven ge komen, toen hij op de hoek van de Lange en Korte Vijverberg met een voor. werp speelde, dat ontplofte. Het Is geble ken. dat de jongen en zijn broertje uit een kist op het emplacement van van het station Hollandse Spoor der N. S. te 's-Gravenhage z.g, knalseinen hadden weggenomen. Deze seinen worden door hoofdconducteuren meegenomen tenein de bij ongelukken eventueel te kunnen dienen voor het waarschuwen van ander treinverkeer. Deze knalseinen kunnen a?n« la'ls worden bevestigd; zij ont- piolten wanneer een trein er over rijdt en waarschuwen daardoor het treinper soneel. De opdracht welke de R.K. Ned. Boek handelaren- en Uitgeversvereniging „Sint Jan" enkele maanden geleden aan het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut ge geven heeft tot het instelien van een so- ciografisch-sociologisch lectuuronderzoek, is door het hoofdbestuur van het Katho liek Lectuur Centrum overgenomen. In dit Centrum zijn, zoals men weet alle instanties in den lande, die, zich direct of indirect met de verspreiding van het goede boek bezig houden op Katholieke grondslag gecoördineerd. Aan het einde van dit jaar worden de uitslagen van dit onderzoek gedurende enkele studiedagen nader onder de loupe genomen. In het verslag van de Spaarbank te Rotterdam wordt gemeldt, dat in 1954 elke maand meer ingelegd werd dan terugbe taald, doch de daaruit voortvloeiende overschotten werden geleidelijk kleiner, aangezien in de loop van het jaar de inleg ongeveer op peil bleef, terivjjl de terug betaling eerder neiging tot stijgen ver toonde. T.o.v. het vorige jaar steeg de totale inleir met een groter bedrag dan dc terugbetaling. Dit had tengevolge dat ook het .jaaroverschot ditmaal groter was dan in 1953. hetgeen gezien de gunstige economische positie van ons land geen verwondering baart. De inleg bedroeg in het afgelopen jaar 77 8 (63.6) miiiioen en de terugbetaling 58 0 (46.4) millioen. Door het overschot van 19.8 (17.2) millioen en de aan in leggers te vergoede rente t b.v. 3.1 (2.6) millioen steeg het aan de bank toever trouwde bedrag met 19.5 pet tot 140.5 (117.6) millioen. Wil men zich een oordeel vormen over de grootte van het tegoed in vergelijking met het hoogste cijfer voor de tweede wereldoorlog 53.1 millioen in 1938). dan dient men volgens de bank o.a. rekening te houden met de daling van de koop kracht van het geld, zoals deze bijv. tot uitdrukking komt in de stijging van het prijsindexcijfer voor het gezinsverbruik tot 265 pet en de toeneming van de be volking in Rotterdam tot 116 pet. Uit deze cijfers kan berekend worden, dat het niveau van 1938 pas weer bereikt zal zijn bij een tegoed van 163 millioen. Of dit inderdaad zal geschieden zal o.m. in zeer sterke mate afhangen van het ver trouwen in het behoud van de koopkracht van het geld. Dat dit punt bij algemene loonsverhogingen ter sprake komt, be hoeft volgens de Spaarbank te Rotterdam geen verwondering te wekken en even min. dat dan van verschillende zijden met nadruk voor de belangen van de „vergeten groepen" wordt gepleit. Wel Is het echter merkwaardig, dat bij een dergelijke gelegenheid helaas zelden of nooit de aandacht wordt geves tigd op de bedreigde belangen van de vermoedelijk grootste vergeten groep", n.l. die der spaarders, in welke vorm ook. De verlies- en winstrekening wijst een bedrijfsoverschot aan van 663.893 (586.928). Voorgesteld wordt het koers verschil op effecten ad 275.905 geheel af te schrijven van de reserve voor koers verschillen op effecten. Deze reserve be draagt hierna 4.465.559. terwijl het fonds voor herbouw 3.300.000 beloopt en de reserve f 9.128.991. is gestegen tot thans 27.344,00 ton. -t re^t. steeg zij mt frs. 255 miilUrd op o»™* SU£3S£3lE£ inbegrio van een reservevloot van naar het einde van 1951 tot frs. Zbb mimara h v inbegrip van een reservevloot raming 14 millioen ton. Het Comité „Stadsontspanning Utrecht" heeft het voortreffelijk initiatief genomen tot het organiseren van een concert door de „Wiener Philharmoniker". Het was het enige concert in Nederland en men kreeg tevens de gelegenheid het eerste en voor lopig laatste optreden in ons land van de beroemde violist Wolfgang Schneiderhan te beluisteren. Het orkest maakt op het ogenblik een tournee door Europa onder leiding van Rafaël Kubelik, die dus ook deze avond dirigeerde. Het wonderlijke van dit orkest is, dat het geen vaste dirigent heeft. Het concert was weer een van de be faamde Utrechtse „Monsterconcerten"; het werd n.l. in de Margrietbal, een der Jaarbeurshallen, gegeven, die plaats biedt aan ongeveer 10.000 mensen en zo goed als geheel bezet was. Het programma werd geopend met het spelen van de beide volksliederen. Daarna speelde men de Ouverture „Euryanthe" van Carl Maria von Weber. Het was niet moeilijk, reeds dadelijk te constateren van welk een hoge kwali teit de strijkersgroep was. zonder de bla zers ook maar enigszins tekort te willen doen. Deze strijkers demonstreerden een soepelheid en gevarieerdheid van toon, die hartverheugend waren. De directie van Rafaël Kubelik overtuigt zeer zeker van een intense muzikale beleving, hoe wel zijn slag de neiging tot „vooruitne- men" vertoont, wat een onrustige indruk maakt. De acoustiek in deze hal is niet bijzon der; de Bernhardhal, waar in September j op het einde van 1952, tot frs, 282 milliard beperken. I In tijden van economische ontwikke ling, zoals wij die thans meemaken, is de bestrijding van een prijsstijging onont beerlijk, opdat de economie haar vermo gen van aanpassing aan de moeilijkheden voortvloeiend uit een eventuele omslag in het internationale conjunctuurverloop, beter zou vrijwaren. Een der meest werkdadige middelen om dit doel te bereiken bestaat volgens de Bank erin de uitbreiding van de geldcir culatie, veroorzaakt door de aangroei van de openbare schuld zoveel mogelijk te be perken. Een streven in die richting wordt in tijden van welvaart zeer vergemakke lijkt door de hogere opbrengst van de be lastingen. de ruime werkgelegenheid en de algemene vermeerdering van winsten en salarissen, die het mogelijk moeten maken een groter deel van de staatsuitga ven zonder toevlucht tot leningen te dek ken. In het verslag van de Nationale Bank j.l. ook onder auspiciën van „Stadsont spanning" een concert werd gegeven, is, wat dat betreft, belangrijk beter. Daarom vroeg men zich onwillekeurig af, hoe een solo-viool het in deze ruimte zou „doen". Het sublieme spel van Wolfgang Schnei derhan in Brahms' vioolconcert deed ech ter- alle bezwaren vergeten. Zijn opvatting was van een edele eenvoud en wars van iedere vertoning. Bewonderenswaardig was ook zijn concentratie in deze omge ving, die daartoe, wat de sfeer betreft, niet'bepaald meewerkte. Er waren vele bloemen en een enthousiast applaus. Als laatste „officiële" werk werd de symphonie „Uit de Nieuwe Wereld" van Dvorak gespeeld. Ook dit werk is even als eigenlijk beide andere, een parade- paard van het concertpodium; het deed daarom eens te meer goed, deze uitvoe ring te beluisteren, die het stuk bijna in een nieuw kleed stak. Het werkelijke sluitstuk van deze avond werd gevormd door een meeslepende ver tolking van Strauss' „An der schonen blauen Donau". Hier kon men horen, hoe dit stuk werkelijk gespeeld moet en kan worden. Maar daarvoor moet men waar schijnlijk Wener zijn. Want zelden ook heeft men orkestmusici met zulk kenne lijk plezier zien spelen. Er werden tijdens het enthousiaste applaus vele kransen en bloemstukken overhandigd. Er waren veel autoriteiten aanwezig, o.a. enige buitenlandse ambassadeurs, de commissaris der Koningin in Utrecht, mr C. Graaf v. Lynden van San denburg en de Utrechtse burgemeester jhr mr C. de Ranitz. C. d. G. van België wordt voorts verklaard, dat in het afgelopen jaar een verdere vooruit gang werd gemaakt op weg naar het her stel van de feitelijke inwisselbaarheid van de Belgische franc, die de juridische inwisselbaarheid moet voorafgaan. De Bank wenst dat verdere maatregelen voor meer vrijheid zo spoedig mogelijk zouden kunnen worden getroffen; hiertoe Is het echter vereist bepaalde grondbeginselen in het beleid van openbare en particuliere financiën nauwgezet te eerbiedigen. Zoals in het vorig verslag al werd gezegd, on derstelt de convertibiliteit hoofdzakelijk het toezicht op de geldhoeveelheid door controle van credietverlening aan de over heid, aan het bedrijfsleven cn aan de de- biteurlanden, ten einde het bestendige be houd van een concurerend prijspeil te verzekeren. De eerbiediging van de aldus omschreven tucht, zowel door de open bare als door de particuliere sector, zal uiteindelijk beslissend zijn voor het be houd van een bestendig hoog peil van werkgelegenheid, voor de verbetering van de reële levensstandaard der bevol king, voor de handhaving van de geldsta- biliteit en voor het herstel der converti biliteit. De nieuwe „Cresta'" in de I auxhall-serie van General Motors. Een luxe- uitvoering van de Vauxhall-Velox. (Van onze Amsterdamse redactie) General Motors, de autofabriek, welke samen met Ford in de Ver enigde Staten aan de top staat, heeft met de „Motorama" in het New- Yorkse Waldorf Astoria, waar o.a. de droomauto's van de toekomst war den geëxposeerd er was een Ca dillac bij, voorzien van televisie, telefoon, wire-recorder en nog an der comfort zelfs dc verwende Amerikanen verbaasd. Het spreekt vanzelf, dat de branche in Rotter dam voor haar tentoonstelling in de Amsterdamse ApoIIohal bet „iets" minder gedaan heeft. Maar toch, wat G. M„ die er natuurlijk naast de bedrijfsautomobiclcn-tentoonstel- ling in de R.A.I. ook een privé- R.A.I.-tjc op na houdt, dc autolief hebber biedt, zowel in bet luxueus® genre van dc grote Amerikaanse klassewagens als Cadillac, Buick, Pontiac, Chevrolet, als in dc kleinere meer voor de gemiddelde rijder be stemde wagens als Opel, bekoort de bezoeker ten zeerste en geeft een helder inzicht in de rijke verschei denheid van G.M.-auto's In de daartoe met bloemen en andere versieringen opgesmukte Apollohal staan 43 auto's opgesteld, zeven verschillende soorten perso nenwagens en vier merken bedrijfs automobielen, welke laatste uiter aard ook op de R.A.I. zelf te bezich tigen zijn. Zowel de Chevrolets als de Pon- tiacs hebben ingrijpende modelwii- zigingen ondergaan. De Chevrolet waarvan er in het verleden door G.M. al meer dan 30 millioen zijn gebouwd, werd van de grond af op nieuw ontworpen. Zij kreeg b.v. een totaal verbeterde carrosserie, welke 7 cm lager is dan voorheen, waar door de wagen langer en breder toont en er meer ruimte in het in terieur beschikbaar kwam. Er is keuze tussen twee motoren, de be faamde zescylinder kopklepmotor, eventueel met Servo-stuur, en een geheel nieuwe 8-in-V. kopklepmotor van 152 p.k. De Chevrolet wordt in drie series gebouwd, nl. Standard, De Luxe en Bel Air. Op een „turn table" draait de Chevrolet Sport- Roodster, een pracht van een sport wagen met volkomen plastic carros serie. Natuurlijk bezitten de auto's panoramische voorruiten en binnen- bandloze buitenbanden. De Pontiacs herinneren slechts door het motief „Silver Streak" aan het vorige model; het chassis is sterker van bouw en de andere wij zigingen zijn bijna gelijk aan die van Chevrolet. Er zijn ook drie soorten: Sedan de Luxe. Coupé Catalina en Cabriolet Star Chief. De Oldsmobile onderging kleine veranderingen; het uitwendige aspect werd verfraaid en de motor nog krachtiger, hetgeen ook met Buick het geval is. Cadillac General Motors duurste merk in de Apollohal staat er een van 32 mille, maar_ er zijn duurdere verwacht dit jaar nog hogere verkoopcijfers dan in 1954, toen niet minder dan 123.000 wagens uit deze serie hun weg naar het publiek von den. De modellen bleven ongeveer gelijk. Van het merk Vauxhall zorgden de viercylinder Wyvern en de zes cylinder Velox voor zo'n succes, dat de fabriek moet worden uitgebreid, waaraan men maar liefst ruim 350 millioen gulden ten laste wil leggen. Het wagenfront van deze geliefde auto's werd ingrijpend gemoderni seerd; dc robuuste voorbumper geeft een bredere en imposantere indruk. De bestaande types kregen een zusje de „Cresta", die kan worden be schouwd als een luxe-uitvoering van de Velox. Tot de standaarduitrusting van de Cresta behoren tal van com fortabele en aantrekkelijke snufjes. Tot slot laat G.M. haar Opel-serie zien, ongetwijfeld ook een van haar succesnummers. Zowel Kapitan als Rekord en het bescheidener zusje Olympia hebben hun kwaliteiten al bewezen en men heeft er dan ook niets aan gewijzigd, behalve voor Rekord een grotere achterrruit en voor alle drie de merken enkele interieur verbeteringen. Natuurlijk doet G.M. ook aan kleu rencombinatie; de fabriek past zelfs de „Coloramic"-kleuring toe, waar door de ene kleur in een strip tus sen de andere doorloopt hetgeen de wagen langer en lager maakt. In de Apollohal worden auto's ook nog producten van Givi. s dochteronderneming „Frigidaire ge ëxposeerd, zoals koelkasten, was machines e.d. De bezoekers, die tot en met 11 Februari de tentoonstelling met een bezoek vereren, wacht nog een ver rassing in de vorm van een hoogst interessante, met demonstraties op geluisterde lezing over „Opmars der techniek De automobiel komt in deze voordracht practisch niet ter sprake maar wel de mogelijkheden, die de techniek de mensheid biedt. In een kort wetenschappelijk getint overzicht worden de toehoorders ge confronteerd met de evolutie der techniek, zoals die va-n het licht, straalmotoren, koud vuur, trillingen e.d. Vooral de overbrenging van ge luid per lichtstraal, waarbij de spre ker tijdens een experiment zichzelf transformeert in leider van een band waarvan de muziek op een gramo- foonplaat is opgenomen en de de monstratie met een speelgoed-straal motor, is zeer interessant en speciaal voor jongeren met technische feeling bijster interessant. De lezing is ook voornamelijk voor de schooljeugd bedoeld en G.M. is van plan er de middelbare scholen mee te bezoeken. Daarnaast worden voorstellingen ge geven voor de strijdkrachten en ook de bezoekers van de E. 55 in Rotter dam zullen zich kunnen verbazen over de „Opmars der techniek." De directie van de „Kali Bcndo" deelt mede, van „Kertowono" een aanbieding te hebben ontvangen, die tot een resultaat leidt, dat uitgaat boven hetgeen bi) een eventuele liquidatie zou kunnen worden verkregen. (In April 1954 verkreeg het be stuur van „Kali Bendo" machtiging tot verkoop van de onderneming). Deze aanbieding luidt: voor 1000 aan delen nominaal „Kali Bendo" wordt ge geven f 270 in contanten en 250 nomi naal scrips van aandelen „Kertowono", delende in de winst over 1954 en volgende jaren. „Kertowono" is bereid deze scrips desgewenst over te nemen tegen betaling van 150 in contanten, mits daartoe uiterlijk 15 Februari de wenst wordt ta kennen gegeven. Het bestuur van „Kali Bendo" beveelt de aanvaarding van deza aanbieding ten zeerste aan. In verband hiermee stelt de N.V. Cul tuur Mij „Kertowono" voor over te gaan tot voorwaardelijke uitgifte van nieuwe aandelen „Kertowono" tot een maximaal bedrag van 134.000. Deze aandelen zul len ten volle delen in de winst van het boekjaar 1954 en volgende jaren. Plaat sing is verzekerd te achten, indien een voldoende aantal aandelen in de N.V. Cul tuur Mi.i „Kali Bendo" wordt ingeleverd ter verwisseling vóór Dinsdag 15 Fe bruari a.s. De bruto bedrijfsoverschotten van „Ker towono" waren in de eerste 9 maanden van 1954 bemoedigend, zo daelt de directie mede. De verwachting is gewettigd, dat een voorstel tot uitdeling van dividend in overweging zal kunnen worden genomen. Volgens een schetsbalans per 30 Septem ber 1954 belopen de vlottende guldens activa minus passiva f 650.000 bij een ka pitaal van 740.000. De ondernemingen zijn thans nagenoeg geheel gerehabili teerd. BARNEVELD. 3 Februari voer 1.900.000 stuks. Handel kalm. Priizér peneieren II—13, algemene prijs Mi 7 100 stuks, kiloprijs f 1.96 op basis vai ni ■Eiermarkt, Aan- zen kip- - 11,75 per Veluwse EiSng-jB^nevrid-Ede"60 Week! zem°e£Aa U00-0,?0 Etuks' Handel matig. Pril- £-el™" v,a" M-",60 gram 9.68—11.50, van Pl„i„ 11.0312.53, alles per 100 stuks. ,J 1 U,™arkt' Aanvoer ca 45.000 stuks. Han del siachtkippen kalm, licht slachtkuikens re- cieinR zwaardere slachtkuikens kalm. Prijzen: slachtkippen 1.551.65, witte kippen 1.50 1.55, slachtkuikens 911 ons 1.601.75, zwaar dere kuikens 1.501.65, alles per kg. DELFT, 3 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: 8 runderen. 82 nuchtere kalveren, 391 varkens, 681 biggen. Prijzen: varekoeien f 400750, nuchtere kalveren f 3542: biggen f 4055, lo pers f 70—110, drachtige zeugen f 250—350. Magere varkens per kg lev. gew. 1.801.90, Handel matig. GOUDA. 3 Fcbr. Kaasmarkt. Aangevoerd 27 partijen. Notering: le kwal. m. rijksmerk f 2.24 —2.28, 2e kwal. m. rijksmerk f 2.20—2 23 extra kwal. t 2.29-2.30. Handel flauw. •s-HERTOGENBOSCH. 3 Februari. Paarden markt. Aanvoer 336 stuks. Prijzen: voljarigen 900—1050, 1 .--jangen f VSÜ875, jonge werk- paarden__ f 800—1000 .veulens 350—575, hitten gewicht^ Eerstvolgende paardenmarkt Dondev- LEIDEN", 4 Februari. Veemarkt. Aangevoerd: es tieren 5. melkkoeien 80, vette koeien 240, vare e.a. koeien 191, vette kalveren 11 .nuchtere kal veren 134, geiten lo vette schapen 100, weide- schapen 30, cette lammeren 716, varkens zeugen 35, schrammen 491, biggen 583. totaal 2627 stuks. Notering: melkkoeien 680—970; vette koeien schoon ƒ1.902.65; vare koeien f 450710- vette kalveren levend 2.40—3.20; nuchtere kali veren slecht 4054; levend 0.40—1.15; vette schapen 100130; weideschapen 130160; vette lammeren 100135; drachtige zeugen 260340; cshrammen ƒ60110; biggen ƒ45—- 55. Handel melkvee matig, vetvee vrij goed, v»re koeien stug, vette kalveren vlot, nuchtere' ■tolveren goed, schapen traag en varkens ma fs, T.b.c.-vrije afdeling groeiende aanvoer 86 stuks. LEIDEN, 4 Februari. Kaasmarkt. Aan^evoerS 17 partijen Goudse kaas. Notering- le soort ƒ2.22—2.27. 2e soort 2.15—2.21. Handel kalm"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4