De naaste buur Jubilerende Kerko houdt „op huis" in Haarlem Serge Rubinstein D.P. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 PAGINA -i „VAN KINSBERGEN" TERUG UIT N.-GUINEA Twee Haarlemmers via ladder over muur Uit Amsterdamse Meer dan 100.000 gasten uitgenodigd, GAAT LONDENSE ONDER GRONDSE STAKEN? gevangenis ontsnapt Huishoudpraat door BETTY KORTEKAAS DEN HAAN Milde straf voor hoofd agent Huiselijke en financiële omstan digheden legden gewicht in de schaal NIEUW E MODE IN OVERHEMDEN BIJNA 70 TON BETON IJZER VERDUISTERD ROMAN VAN LO WILSDORF Hr Ms Fregat „Van Kinsbergen" is na een drie-jarig verblijf in Nieuw-Guinea gistermiddag in de haven van Nieuwediep teruggekeerd, waar de Marinierskapel en een groot aantal familieleden en vrienden van de 164 opvarenden het schip verwel komden. Om negen uur 's morgens was het schip, dat in Nieuw-Guinea is afge lost door de torpedobootjager „Piet Hein", op de rede van Den Helder voor anker gegaan. Ónderhandelingen tussen de Londense Vervoerscommissie en leiders van het per soneel van de ondergrondse spoorwegen te Londen over loonsverhoging zijn gisteren mislukt. De kans bestaat, dat er Maandag over een week gestaakt zal worden. Zo machtig als het bedrijfsleven is, toch is het in laatste instantie de klant die over zijn werk beslist. De huisvrouw vooral, wier bestaan in de Amerikaanse reclame zelfs als een vaststaand begrip wordt gehanteerd, om wier aanwezigheid bij wijze van spreken het economisch le ven in al zijn geledingen is opgebouwd Die economie is als een ketting, maar dan een met heel veel schakels. Fabri kanten en expediteurs, reclame-deskundi gen en grossiers, middenstanders en ver bruikers. Wat de meeste daarvan betreft, tjadie vormen voor vrijwel elke vrouw maar zo'n vèr, zo'n zwevend be grip Alleen die ambachtsman, die win kelierHet is daarom van zo groot belang, dat thans ook de georganiseerde middenstand contact heeft opgenomen met de Huishoudraad die op zijn beurt de gezamenlijke klanten vertegenwoor digt. In een radio-vraaggesprek heb ik juist deze week spontaan beaamd, dat dit de goede buren zijn die meestal waardevoller blijken dan een verre vriend. Al moet ik er meteen bij zeggen dat er naast enorm lastige klanten ook wel eens zakenmen sen zijn die 't er naar maken dat z°'n klant haar buurman-middenstander met een scheef oog bekijkt. De ambachtsman. Uit het Huis van Bewaring aan de Havenstraat te Amsterdam zijn gister avond twee daar gedetineerde ongeveer 10-jarige Haarlemmers ontvlucht. Enkele omwonenden zouden om onge veer 6 uur ten paar mannen in burger, niet in gevangeniskleding, met een ladder bezig hebben gezien bij de muur aan de achterzijde der gevangenis. Dit hebben zij verklaard tegenover enkele der vele rechercheurs, die onmiddellijk na het be kend worden der ontsnapping by het vooravondappel een speurtocht zijn begonnen. Deze opsporing, die vele uren lang is voortgezet is vruchteloos geble ven. De overhemdblouse, die zo in zwang is bij de dames. mazioni Tessili in Turijn, had Kerko al in 1953 een overeenkomst aangegaan, om dat de directie van het bedrijf had inge zien, dat Italië door haar kleurenrijkdom en vooruitstrevendheid in de modellen onbetwist de leiding zou krijgen in de herenmode, hetgeen nu inderdaad het ge val is. En zo profiteert Kerko ook nu van de ideeën van de oorspronkelijke mode ontwerpers, de gebroeders Piacenza. Kerko met in totaal 525 personeelsleden (practisch allemaal meisjes van 17—18 jaar, vandaar dat het verloop zo groot is en men met grote tekorten kampt) pro duceert per week 17.000 overhemden en blouses. Deze laatste worden in Amster dam gemaakt, waar ongeveer 150 meisjes werken. Per week ook gaat er 51.000 meter stof onder de naaimachines door wordt er 1500 km garen verbruikt en 126.000 paarlemoeren knoopjes. die haar te lang laat wachten omdat de nieuwbouw betere perspectieven geeft, de textielhandelaar die haar klooster- en graslinnen verkoopt, die geen klooster en geen linnen gezien hebben. De lieden die ons in het verleden als maar cadeautjes toestopten en die daarmee niet alleen hun werkelijke prijzen voor de klant ver den komen we op deze uitzonderlijk mooie col lectie terug; het was een genot haar te zien hoe wel het moeilijk is zich voor te stellen hoe de klanten in deze zeer moeilijk te dragen en een voortreffelijk jong fi guur eisende japonnen er uit zullen zien. Na afloop had de ge bruikelijke zoenpartij plaats, want Dior, als hij bleek van zenuwen de salon binnenkomt om de complimenten in ont vangst te nemen, wordt door alle directrices van moderevues en Ameri kaanse journalisten aan het hart gedrukt. Als een kaatsbal wordt de cou turier van de ene bejaar de dame naar de andere geworpen, iets wat hij tot groot vermaak van de omstanders, lijdelijk on dergaat. DINY K. W. De tailleurs zijn meer of minder lang, het mid del is maar even aange geven en de basques zijn even dikwijls kort als lang. Geen enkel mantelpak bestaat nog uit een jas en rok, de rok is altijd ver wisseld vpor een enkele japon. De formule midi- minuit heeft werkelijk voor goed burgerrecht verkregen. Dit heeft tot gevolg dat we nog nooit zoveel uiterst sobere ja ponnen met groot décol leté hebben gezien. Trouwens wat bij deze collectie het meest frap peert is de zuiverheid van lijn en het ontbreken van alle garnering. Dit geeft de collectie iets strengs, tenminste wat de dagtoiletten betreft. Ook de kleuren zijn stemmig, veel marineblauw en zwart, grijs en een soort roodachtig bruin, wat Dior „brun halé" noemt. De avondtoiletten zijn in zachtblauw of rose, wit en goud of zacht grijs, kleuren die Koningin Marie-Antoinette 't liefst droeg. Later als de foto's ge publiceerd mogen wor- Voor de Parisienne is Dior het vlagvertoon van de couture maar Balmain blijft de couturier die ze prefereert. Zijn collecties zijn altijd buitengewoon vrouwelijk al komt hij nooit met iets totaal nieuws. Hij houdt zich aan de „ligne Balmain". Waarom ook niet? Zijn modellen zijn altijd in de mode. Ieder seizoen brengt hij kleine wijzi gingen aan, die de collec tie tot iets heel bijzon ders maken. Ook dit keer is dit het geval en alle bezoekers betreurden het dat ze na afloop Balmain zelf niet konden felici teren, die bij de winter sport een been had ge broken en zijn collectie vanuit zijn ziekenkamer heeft samengesteld. Zoals altijd was de Franse gespecialiseerde pers meer enthousiast dan de Amerikaanse die nu eenmaal niet voor nuances voelt. Het is inderdaad waar dat bij Christiaan Dior meer te vertellen valt. al zijn de modellen heel wat moeilijker te dragen. Met een geheel nieuwe lijn komt Dior niet. De H is een A geworden, dat wil zeggen dat hij 'n voorliefde heeft voor wijde rokken met ronde heupen. De schouders blijven smal, de buste i? zo mogelijk nog platter en langer geworden. Ook Dior, evenals_ alle andere couturiers die al getoond hebben, schenkt niet veel aandacht aan de mouwen. Dikwijls ont breken ze geheel of rei ken maar tot ver boven de elleboog. Ook de kra gen zijn maar klein, soms doet een meer of minder breed lint er voor dienst. Indien de Officier van Justitie bö de Amsterdamse rechtbank, die veertien da gen geleden 2 jaar met aftrek eiste, geen hoger beroep aantekent, zal de 52-jarige in October jl. wegens meineed en het aan nemen van steekpenningen gearresteerde hoofdagent van politie J. H. uit Amster dam over ongeveer 2 maanden zön vrij heid hcrkrygen. De Amsterdamse rechtbank, die giste ren in deze zaak uitspraak deed, heeft deze verdachte, die zich als gevolg van "bijzonder penibele en moeilijke huiselijke en financiële omstandigheden tot twee der zwaarste misdrijven, waaraan een politie-ambtenaar zich schuldig kan ma ken, liet verleiden, namelijk een in ver houding tot de eis uitermate milde straf opgelegd: een jaar met aftrek met de bepaling, dat van de resterende tijd 6 maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van 3 jSar onder toezicht van het Leger des Heils. De hoofdagent had in 1948 proces-ver baal opgemaakt tegen een Amsterdamse garagehouder, die geen vestigingsvergun ning bezat. Voor de kantonrechter legde hij de meinedige verklaring af, dat de garagehouder in loondienst stond van zijn schoonvader en dus ten onrechte door hem was bekeurd. Voor deze hulp vroeg hij hem in de daaropvolgende jaren met geregelde tussenpozen geld tot een totaal bedrag van minstens 400 en hoogstens 600. Als verlichtende omstandigheid had de raadsman, mr M. Verdaasdonk, de moei lijke omstandigheden, waarin de hoofd agent verkeerde, belicht. Diverse familie leden hadden met ernstige ziekte tè kam pen gehad. HET WAS EEN gemengd bericht.. in New York werd de internatio nale financier Serge Rubinstein ver moord Achter dit gemengde bericht scnool het drama van een D.P., een displaced person. Millioenen huizen in grote kampen. Vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn. Het probleem der vluchtelingen nijpt nog steeds- De grote meerderheid van deze mensen ziet nog nauwelijks een toekomst voor zich. Ze geven zich er rekenschap van, dat terugkeer naar het vaderland vrijwel on mogelijk is, zolang het IJzeren Gordijn hangt. En., wanneer dit zou worden weggetrokken, wat zullen ze dan terug vinden? In diverse kampen in West-Duitsland hebben wfe de diepe ellende van deze vluchtelingen aanschouwd. Die uit Oost- Pruisen weten, dat zelfs in het nieuwe va derland een plaats in de maatschappij moeilijk te veroveren is. En slechts weinigen vinden elders een toevluchtsoord, al tonen de Verenig de Staten zich gastvrjj tegenover D.P.'s. Maar niet alle D.P.'s blijven de paupers die de omstandigheden van hen maakten, dat bewijst het leven van Serge Rubin stein D.P. Zijn vader stond bekend als de vriend van de beruchte Raspoetin en was diens vertrouwde adviseur in financiële aange legenheden. Vader Rubinstein vervulde in Moskou en het toenmalige Sint Peters burg belangrijke functies in het bankwe zen, Hij was tevens financieel raadsman van de tsaar, zodat hij vaak aan het hof verkeerde. Daar ontmoette hij Raspoetin de gunsteling van de tsaritsa. Er werd voor de oorlog in Sint Peters burg beweerd, dat Raspoetin geld kreeg van een vreemde mogendheid, om in Rus land onrust te zaaien en dat dit geld' hem via de oude Rubinstein in handen werd gespeeld. Diens zoon Serge, in 1908 geboren, was (Van onze verslaggever). Ook de herenoverhemden zijn de laatste jaren in de mode verzeild geraakt. De nieuwe kleuren voor de sportoverhemden in Amerika in 1947 35 pet van het totaal aan tal gefabriceerde overhemden en in 1953 75 pet, tegenover in Neder land nu ruim 50 pet zijn stresa- rood, heliantroop-lila en pink-zalm. Daarnaast is er over de gehele wereld een sterke vraag naar wit. In deze kleur wordt thans bijna de helft van de effenkleurige over hemden gemaakt. Dan komt grijs met een percentage van 25 tot 30 pet. Het is niet meer zoals vroeger, dat een overhemd zo lang mogelijk mee moest en dat reparatie-ateliers volop werk hadden met het verstel len van dit kledingstuk (desnoods een groen stukje in een blauw overhemd). Het is een modieus artikel geworden, waarbij de lengte van de boord en de wijze van slui ting 'n hartig woordje meespreken. De T.T.-sluiting twee horizontale knoopjes doet het erg goed ln Zweden, in ons land heeft het nog wat weerstanden te ondervinden. „Beslist niet bij het publiek", zo zeide ons de heer C. J. Nolte, direc teur van het jubilerende Kerko- concem", maar bij de vertegen woordigers en de winkeliers. De klanten willen heus wel het nieuw ste. De overhemdblouse is hij de dames zeer in trek. Het afgelopen jaar werden er 400.000 meer in ons land vervaardigd dan in 1953. SCHOEN ontworpen door Roger Vivier voor Christian Dior De rechtbank te Utrecht heeft gisteren de 42-jarige Amersfoortse aannemer J. K. conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De aannemer was be schuldigd van verduistering in dienstbe trekking van 67 a 68 ton betonijzer ter waarde van f 38.000 a 40.000, of heling van een dergelijk bedrag ten nadele van de bouwmaatschappij „Polynorm". Verdachte, die als hoofduitvoerder en beheerder van materialen voor deze maatschappij werkzaam was, had in de maanden Juni tot September 1951 de par- tij betonijzer verkocht aan een Arnhem se aannemersfirma. Naar zijn zeggen was het betonijzer uitgeleend, toen het Arn hemse bedrijf voor de Genie moest wer ken en tijdelijk uit de nood moest worden geholpen. Resi kwam met een onnozel gezicht bin nen. Compliment van mijnheer de baron: hij heeft U niet willen storen, doch hij moest naar een belangrijke vergadering, zei ze en na een paar seconden: Wil ik Uw thee laten binnenbrengen? Oliva was inmiddels haar teleurstelling te boven gekomen. Zonder een spier op haar gelaat te vertrekken, zei ze kalm: Telefoneer om een auto; ik ga uit rijden. Het oudje zette grote ogen op, doch durf de er niets tegen in te brengen. Wanneer Oliva zo keek, was gehoorzamen en zwij gen het enige middel. Resi verwijderde zich om aan het bevel van haar meeste res te voldoen. Zij was echter ongerust, het goede oud je. Wanneer iemand levenslang in de een zaamheid van een afgelegen landgoed heeft geleefd, dan is zulk een drukke, im posante stad niet de aangewezen plaats, om zich in zelfstandigheid te oefenen. Per auto uit rijden gaan, nu ja, daar was niet zoveel gevaar aan verbonden. Als mevrouw uit wandelen had willen gaan, zou Resi er zich met alle macht tegen verzet hebben. Alleen het oversteken van straten was voor haar bijziende meeste res al levensgevaarlijk, dacht de trouwe keukenprinses en maakte zich zo bezorgd alsof zij met een baby te doen had, voor wier leven zij verantwoordelijk was. Olivia trok echter haar mooiste bont mantel aan en zette het bruine mutsje op. Onwillekeurig viel haar blik op haar gro ve schoenen. Geen bezwaar; zij zou di rect mooie nieuwe gaan kopen. Doch plot seling schoot het haar te binnen, dat zij geen geld had! Zij had nooit geld. Had het nooit nodig gehad. Thuis werd alles voor haar klaargemaakt en behoefde ze slechts te bevelen. Ging zij 'n doodenkele maal naar Eisenstadt, om iets te kopen, dan had zij steeds haar rentmeester bij zich. Van ergernis stampte zij met haar voe ten. Wat een armzalig figuur sloeg zij Maar Virgilius had gelijk: zijzelf had er schuld aan, dat men haar als een kind behandelde. Anny kwam binnen om te zeggen, dat de auto voor stond. Het was een pijnlijk ogenblik. Dan schoot haar een idee te binnen. Rijd eens naar de dichtstbijzijnde goede schoenwinkel en bestel direct een collectie damesschoenen op zicht - maar onmiddellijk hoor! beval zij en meende zich op die wijze, ongemerkt en handig van de zaak te hebben afgemaakt. Anny zette echter verbaasde ogen op. Rijden mevrouw? Maar wij wonen vlak bij de hoofdstraat, waar bijna om het anere huis een schoenwinkel is, zei ze enigszins bedremmeld. Toen schoot haar iets te binnen, Wil ik ze bij de leverancier van freule Arabella bestellen, mevrouw? Die woont hier dicht bij. O, ja natuurlijk, zei Oliva ogenschijn- Geautoriseerde vertaling door F. van Velsen Zij keerde hem haar rug toe, verliet met schokkende schouders de kamer en deed niet bijster zacht de deur achter zich dicht. Met bleek gezicht stond Anny in de voor kamer, terwijl Resi, die ook op 't geluid van het krakeel naderbij was gekomen, met haar handen op de brede heupen en lachplooien om haar mond mompelde: Zij hebben ruzie! Net of zij getrouwd zijn! Na enige ogenblikken aan haar zenuwen te hebben toegegeven, droogde Oliva haar ogen af en begon met zichzelf te overleg gen. Wat zou zij doen? Gewoon maar tot de orde van de dag overgaan? Men had haar ongehoorde dingen voor de voeten geworpen. Virgilius en vooral Bella. En waarom hadden zij tegen haar samen gespannen? Opdat zij hun, jawel hun bei den, niets meer zou kunnen voorschrijven wanneer zij, - wanneer die twee - Doch als bij toverslag, Oliva kon er zich geen rekenschap van geven, hoe het kwam, was zij plotseling niet meer zo vast overtuigd, dat Bella en Virgilius ge meenschappelijke levensplannen koester den. Er had zich vooral vandaag iets voor gedaan, dat men niet zonder meer onder woorden kon brengen, doch dat niette min veel te denken gaf. Het was die lieve bezorgdheid, dat weloverwogen en dis creet uitgevoerde programma van deze voormiddag. Dat alles was toch onder nomen, om haar genoegen te verschaffen. Daaruit volgde, dat Virgilius niet alleen een buitengewoon vrouwenkenner moest zijn - waarover zij tot nu toe nooit had nagedacht - maar dat er hem veel aan gelegen scheen te zijn, haar Oliva, van haar beste kant te zien. Hij wilde haar ijdelheid strelen en haar smaak naar een nieuwe levensvorm richten. Waarom deed hij dat? Waarom gaf hij zich zoveel moeite? Was dat, om van haar een representabele schoonmoeder te maken? Dat zou toch on zin zijn. Oliva ging nog eens voor de spie gel staan - ja, dat had zij reeds goed ge leerd - streek haar lokken glad en bekeek enige ogenblikken met zelfvoldoening haar spiegelbeeld. Dan wendde zij zich af en ging weer terug naar de kamer waar zij Pretorius had achtergelaten. Spiedend gingen haar blikken de kamer rond. 't Vertrek was leeg. Dus was hij heel ge woon wég, zonder afscheidsgroet, ver trokken, nu, dat was sterk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4