Grondwetswijziging kabinetsformatie Bent U tevreden over de Koning? Aartshertog Otto v. Habsburg over Europese samenwerking „Grote verwarring" op Cairo conferentie et MUO fA/jdudj Terug naar de Derde Republiek Positie van de Senaat versterkt Op conferentie in Driebergen éeti u/wlcC: Er viel een kroon Cambodjaanse mannen: WIT (is „Ja") Egypte weinig vriendelijk jegens Turkije Aaneensluiting van alle elementen van positief christelijke beginselen Grote oliebron in Italië ontdekt DINSDAG 8 FEBRUARI 195S PAGINA 6 Terugkeer van de Senaat Wat gebeurt er bij crisis METEOOR-EXPLOSIE DOET „VLIEGENDE SCHOTELS" ZIEN OLLENHAUER ONTMOET NEHROE TURKS EN~JORDAANS BEZOEK AAN PAKISTAN INDEX VAN LANDBOUW PRIJZEN Daling in December met 3.7 pet. MOEILIJKE TIJDEN VOOR EUROPESE INTEGRATIE Een Europese jeugd Huidklachten AANDELENUITGIFTE GENERAL MOTORS LEUGENS WERDEN HEM TE VEEL Oostduits journalist gevlucht In de duistere avond bracht een auto ons naar kasteel „Sterken- burg" om daar een ontmoeting te hebben met aartshertog Otto van Habsburg. Zodra wij de straatweg van Driebergen naar Doorn ver laten hadden en op een smalle weg waren gekomen, waarbij wij op het laatst geen enkele woning meer passeerden, voelden wij ons opge nomen in een andere wereld. Niets dan akkermaalshout en hoge bo men, tot zich eindelijk tegen de heldere hemel de omtrek van een toren aftekende, zodat wij wisten nu „Sterkenburg" te naderen Wij gingen de brede statige trap op, waarna zich een zware deur voor ons opende en uit de marme ren hal gonsden ons stemmen te gemoet. Men deelde ons mee, dat de pers conferentie boven in de biblio theekkamer was. Rondom een lang werpige tafel zaten reeds enige collega's, op wier hoofden het schijnsel van een kaarsenkroon viel. Blijkbaar vond de kroon, dat hij lang genoeg antiek was geweest en nu maar eens gepensionneerd moest worden, want enkele ogenblikken vóórdat de kroonpretendent van Oostenrijk-Hongarije het vertrek binnenwandelde, viel met een don derend geraas het ornament van het plafond naar beneden. Er was onder de aanwezigen even verbijstering tot iemand riep „doe die kaarsen" uit. waarmee het ge vaar van brand bezworen werd. Bij het flauwe licht van 'n wand lampje hebben wij toen rond de Aartshertog gezeten, die ook zon der de luister van kaarslicht door zijn eenvoud en sportieve uiterlijk imponeerde. Van onze Parijse correspondent) Er is onmiddellijk na de bevrijding van Frankrijk, in 1941, veel kostbare tijd verloren gegaan met de wijziging van de Franse, grondwet, waardoor de Vierde Republiek zich van de Derde zou moeten onderscheiden. Tot tweemaal toe moest een constituerende vergadering worden ingesteld met een volksstemming tot bezegeling van baar werk. Toen eindelijk in 1941 een Nationale Vergadering volgens de nieuwe grondwettelijke bepalingen bijeen kwam, was niet alleen niemand tevreden, doch bleek het al spoedig, dat in vele opzichten de feilen van de grondwet der Derde Republiek, die het 64 jaren bad uitgehouden, allerminst uit de weg waren geruimd. Er was bij de grondwetsherziening vooral de nadruk gelegd op het doen verdwijnen van de ongedurigheid van het bewind, waardoor de ministeries zelden voldoende levensduur hadden om ernstig aan hun politiek program te werken. Maar juist de stabiliteit van het bewind bleek ook onder de nieuwe grondwet een volslagen fiasco. Wat door het publiek minder werd be grepen was het omhals brengen van het twee-kamers-stelsel, het opruimen van de Senaat als matigend element van de wetgevende macht. Dat liep in 1946 minder in het oog, omdat de naam van „Kamer van Afgevaardigden" werd ver anderd in „Nationale Vergadering" en die van de machteloos gemaakte „Senaat" in „Raad van de Republiek". Die naam „Raad" was niet slecht geko zen. Want er werd ook een „Raad van de Franse Unie" ingesteld en een „Econo mische Raad", en die tweede-, derde- en vierde Kamer hebben met elkander dit gemeen dat ze slechts advieslichamen zijn geworden. De ,,Assemblée" kreeg de enige wetgevende bevoegdheid, terwijl de uitvoerende macht nog meer van haar afhankelijk werd, het staatshoofd inbe- grepen. Het was begrijpelijk, dat men, bij de naoorlogse illusie van de politieke door braak op grond van de eensgezindheid van het verzet een poging wilde doen tot een stabiele gezamenlijke herstelpolitiek. Men wilde verhinderen dat, tijdens de Derde Republiek, de democratische partijen in hun streven naar sociale voor uitgang schaakmat zouden worden gezet door de^ Senaat, waarin de „reactie der ouderen" doorgaans sterker was. Men zag voorbij, hoe de Senaejt meermalen het mogelijke bereikbaar had weten te ma ken, als het vaak demagogische drij ven van de Kamer tot in de praktijk on verwezenlijkbare plannen had geleid. De Assemblée, weldra weer aan de oude partijverdeeldheid ten prooi, miste vooral in begrotingszaken de matigende invloed van de oude Senaat, de levensduur der ministeries werd beangstigend kort, ter wijl elke nieuwe ministeriële crisis moeilijker oplosbaar is geworden. Al spoedig heeft men dan ook de noodzaak van bepaalde herzieningen der grondwet moeten erkennen. Ook de druk om naar de oude grondwet door Vichy afge schaft terug te keren nam toe. Sinds vijf jaar is men nu met de grondwetsher ziening bezig en ten slotte heeft men en kele van de meest dringende voorzienin gen op 8 December jl. i.n het staatsblad kunnen brengen. Die veranderingen be treffen het herstel van de „navette", d.i. het heen en weer „reizen" van de wets ontwerpen tussen de beide Kamers, de manier van totstandkoming van het Ka binet en enige schijnbaar ondergeschikte punten, maar die aan de regering enige van de haar ontnomen rechten terugge ven. Wat laatstgenoemde rechten betreft had de grondwet van 1946 aan de Assemblée de bevoegdheid gegeven bijeen te komen, wanneer zij maar wil. Zij kon desnoods het hele jaar „zitten". Zulks overeenkom stig haar begeerte om zelf te regeren (ré gime d'Assemblée). Was zij op reces, dan was bijeenroepen tot buitengewone zit ting voor een der behandelingen van een bepaald onderwerp uiterst gemakkelijk. Thans is de „gewone" zittingsperiode hersteld. Zij vangt met October aan en duurt zeven maanden. Buiten die tijd kan het ministerie rustig werken, tenzij ook weer voor een bepaald punt van behan deling de meerderheid van de Assemblée een „buitengewone zitting" (voor de re gering zelf steeds mogelijk) eist. Een an der punt is het wegvallen van de eis, dat het bureau en de commissie van de As semblée proportioneel moeten worden samengesteld, zodat men bijvoorbeeld in commissies waarin vertrouwelijke zaken worden behandeld, partijen die onder buitenlandse invloeden staan, buiten het beraad kunnen worden gehouden. Het belangrijkste der grondwetsher ziening is wel de totaal gewijzigde ver houding tussen „Assemblée" en „Raad van de Republiek". Volgens de grondwet van 1876 behoefde een wet de aanvaar ding door Kamer én Senaat. De Senaat kon het werk van de kamer verwerpen Volgens de grondwet van 1946 was de Raad van de Republiek een lichaam, dat nog eens over het werk der Assemblée ging nadenken, er afwijzend advies over kon uitbrengen of wijzigingen voorstellen aan de Assemblée. Maar het advies van de Raad van de Republiek kon de Assem blée naast zich neer leggen. Behalve dan in één geval. Geschiedde de afwijzing of het aanbrengen van wijziging met de z.g. „constitutionele meerderheid" (d.i. de helft plus één van het aantal leden), dan moest het besluit van de Assemblée om haar tekst te behouden, ook met gelijke meerderheid, dus met de stemmen van de helft plus één van het ledental van de Assemblée worden genomen. Als vroeger de Senaat een wetsvoorstel van de Kamer verwierp, dan was het van de baan. De „ravette" herstelt die oude macht niet: de Assemblée blijft de oer staat houden, maar de „conseil de la Répu- bliciue" kan de wetgevende arbeid rekken en krachtiger beïnvloeden. Bovendien heeft de Senaat thans een zeker initiatiefrecht terug gekregen, nu ze zelf wetsvoorstellen kan aanhangig maken en ze zelfs kan aannemen, alvo rens dat de „navette" met de kamer wordt ondernomen. Zelfs kan, in sommige gevallen, de regering zich met haar voor stellen het eerst tot de Raad van de Re publiek wenden. Een zeer belangrijk onderdeel van de grondwetsherziening is ook de „investi tuur" van de minister-president. Dit punt is op dit moment intens actueel. Door de ze wijziging wordt de macht van de pre sident van de republiek ontegenzeggelijk in de oude vorm hersteld. De president geeft thans weer zelf de opdracht tot de kabinetsformatie. Op de omslachtige uit vinding van de grondwet van 1946, waar bij de Assemblée, die opdracht aan zich houdt, is men al spoedig vastgelopen. Ze bemoeilijkte een snelle crisis-oplossing, te meer waar ook de partijen zich er bui ten-parlementair mee gingen bemoeien en zo langzamerhand werd de duur van de kabinetscrisis daardoor buitensporig lang. Een nieuwe minister-president be hoeft nu niet meer de phasen van aange zocht-president, aangewezen-president, geïnvesteerde president door te maken, alvorens zijn ministerie samen te stellen, dat dan feitelijk nog door de kamer zou moeten worden aanvaard. Die laatste vertoning was overigens reeds in onbruik geraakt. Hij benoemt de ministers dan ook niet meer uit zijn naam. Hij kiest ze en verschijnt dan voor de Kamer, die de lijst der ministers kent en eerst als hij dan door de meerderheid der Kamer wordt aanvaard, kan de officiële benoe ming door publicatie in het staatsblad plaats hebben. In zijn beschouwing van Maan dag, gewijd aan de jongste kabi netscrisis in Frankrijk heeft onze Parijse correspondent met nadruk gewezen op de recente partiële grondwetswijziging, welke onder het kabinet—Mendès-Fiauce tot stand is gekomen en welke o.rn. de gang van zaken bij de formatie van een nieuwe regering aanzienlijk be oogt te vereenvoudigen. Het leek ons nuttig juist in deze dagen nog eens de betekenis van de jongste grondwetswijzigingen in het licht te stellen. In nevenstaand ar tikel geeft onze Parijse correspon dent een overzicht en een waar dering van de nieuwe bepalingen. De tweede grote verandering is, dat de nieuwe minister-president voor zijn mi nisterie niet meer de constitutionele meerderheid (de helft van het ledental der Assemblée) nodig heeft, maar de een voudige meerderheid, namelijk die van de helft der geldig uitgebrachte stem men, wat de oplossing van de crisis bij zonder vergemakkelijkt. In de afgelopen jaren kwamen meermalen ministeries, die een stemmenaantal hadden verkregen waarbij ze de oppositie ver achter zich lieten, niet tot stand omdat ze de 312 of 313 stemmen niet hadden bereikt. Ook moest de President van de Republiek soms tot vier of vijf maal toe iemand „aanwijzen", alvorens een candidaat door de Assemblée werd geaccepteerd. Ook een andere nieuwigheid van 1946 is opgeruimd: in geval van Kamerontbinding treedt niet de minister-president automa tisch af om vervangen te worden door de president van de Kamer, terwijl iedere partij daarbij een minister van staat moest aanwijzen. Alleen wanneer de Kameront binding plaats heeft op grond van een motie van afkeuring jegens het kabinet, wordt de minister-president door de Ka mervoorzitter vervangen. Men ziet dus dat de gedeeltelijke grond wetsherziening van j.l. December veel vereenvoudigingen heeft gebracht, maar ook zeer principiële veranderingen, die maken dat men een grote stap heeft ge daan om terug te keren naar de grondwet van 1876, en dat men nu weer inplaats van een alleen-heerschappij van de As semblée van een twee Kamerstelsel mag spreken. Maar toch blijven ernstige vraag stukken de meningen omtrent de grond wet verdelen. Over de directe invloed die het kabinet op de Kamers kan uitoefenen nl. de macht tot Kamerontbinding en de grondwettelijke regeling van de wijze van verkiezing lopen de meningen nog altijd zo sterk, dat verdere afwerking der her zieningen zelfs niet in het verschiet lig gen. De 34-jarige koning van Cambodja, Norodom Si- hanoek, heeft in zijn hoofdstad, Pnom Penh, een overweldigende meer derheid gekregen bij een nationaal referendum over zijn bestuur in de afgelopen drie jaar. On geveer 33.000 van de 36.000 kiesgereehtigden stemden en slechts 23 stemden te gen een voortzetting van het bestuur van de ko ning. Er zijn nog geen re sultaten bekend uit de an dere delen van het land. Koning Norodom ont bond Jn Juni 1952 de na tionale vergadering van Cambodja, waarvan de activiteit door partijtwis ten verlamd was Op 23 Januari j.l. gaf de koning 'n proclamatie uit waar- In hij aankondigde, dat er een referendum zou wor den gehouden ter vervul ling van de belofte die hij bij de ontbinding van het parlement had afgelegd. Hij kondigde voorts in deze proclamatie aan. dat op 17 April a.s. algemene verkiezingen zullen wor den gehouden voor een nieuw parlement. Alleen de mannen moch ten stemmen Hun werd gevraagd: „Is de ko ninklijke missie tot tevre denheid der bevolking vervuld?" Men moest ge bruik maken van gekleur de stembiljetten wit voor „ja" en zwart voor .neen" want een groot deel der Cambodjanen is analphabeet! In zijn proclamatie van de vorige maand noemde de koning als zijn presta ties in de afgelopen drie jaar: onafhankelijkheid van Frankrijk het feit. dat Cambodja volgens de wapens441standsovereen- komst van Genève niet verdeeld word; het ver trek der Vietminhtroepen en het grotere prestige in het buitenland. De Egyptische minister van voorlich ting, majoor Salem, heeft Maandag ver klaard, dat Egypte uit het Arabische ver drag voor wederzijdse veiligheid zal tre den „op de dag, dat Irak zijn militair bondgenootschap met Turkije onderte kent". Egypte zou dan de Arabische landen een nieuw militair bondgenootschap aanbie den, met doelmatige Egyptische militaire bijstand, zo voegde hij hieraan toe tijdens een gesprek met Libanese journalisten in Cairo. Salem verklaarde met nadruk, dat Egyp te onder geen voorwaarde wegens het Iraaks-Turkse verdrag uit de Arabische liga zal treden. Hij zei, dat „Turkije be paalde bedoelingen in de Arabische we reld heeft. Dat land heeft aanspraken op Aleppo in Syric en op Mosoel, het Iraakse oliegebied, en het tracht zijn hegemonie over de Arabische landen te vestigen", aldus Salem. Hij zei voorts nog, dat op de conferen tie van Arabische premiers, ter regeling van het geschil tussen Egypte ep Irak over het voorgenomen Iraaks-Turkse verdrag, „grote verwarring" heeft geheerst. De oorzaak van de moeilijkheden was volgens hem de „weifelende en inconsequente hou ding" van sommige afgevaardigden toen het er op aan kwam een resolutie op te stellen, waarin gevraagd werd om Araoi- sche samenwerking met het Westen. Egyp te wilde duidelijk gemaakt zien, dat een dergelijke samenwerking geen militaire verplichtingen zou omvatten, zo zei Sa- jem. Irak echter stond er op zich het rech; voor te behouden alle maatregelen te ne men, die het nodig acht voor eigen veilig heid. Volgens berichten uit conferentiekringen waren Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen van mening, dat het Iraaks-Turkse ver drag onverenigbaar is met het Arabische Verdrag voor collectieve veiligheid. Syrië, Jordanië en Libanon waren het hiermee niet eens. Van onze Utrechtse redacteur) Op kasteel „Sterkenburg", gelegen tussen Driebergen en Doorn, is gedurende de laatste vier dagen een congres gehouden ter bespreking van de Europese economische politiek, w.aarbij tevens de invloed hiervan op Afrika onder de ogen werd gezien. Aan deze studiedagen werd een bijzonder karakter gegeven door de aanwezigheid van Aartshertog Otto van Habsburg, die ook als leider van het congres optrad in zijn functie van president-curator van het Europees Documentatie-Centrum. Wij hebben Zaterdagavond een kort onderhoud met de Aartshertog gehad, die ons de bedoeling en opzet van het Centrum heeft verklaard. In het kasteel „Sterkenburg" te Drieber gen heeft Aartshertog Otto van Habsburg Zaterdagavond een persconferentie ge houden, met betrekking tot de stichting van een Europees Jeugdcentrum, dat in dit kasteel onderdak zal vinden. Deden van verschillende Europese Jeugdorga nisaties zullen in de toekomst een aantal weken samen kunnen komen met als doel de organisatie en aaneensluiting van alle elementen van positief Christe lijke beginselen, zowel in de politiek als in de openbare mening in Europa. Onze foto toont de Aartshertog in gesprek met een aantal deelnemers. pese gedachte hier goed is gerijpt, terwijl bovendien het initiatief van dit land is uitgegaan. De politieke aspecten van de Europese samenwerking zullen in Mei te Santander in Spanje onder de loupe worden geno men en Eichstadt in Duitsland is aange wezen voor een samenkomst na Pasen over de culturele zijde van het vraagstuk. Een geweldige meteoor-explosie heeft het zuidelijk berggebied van Nieuw-Zee- land Zondag in beroering gebracht. De ontploffing ging gepaard met verschijn selen, welke doen denken aan een kolos sale vuurpijl, die in een rookwolk onder ontzaglijk lawaai verdween. Als gevolg van dit lucht-phenomeen regende het kort daarna berichten over het waarnemen van z.g. „vliegende schotels". Erich Ollenhauer, de leider der Wesi- duitse socialisten, zal morgen in Londen besprekingen voeren met premier Nehroe van India, aldus is uit gezaghebbende bron in Londen vernomen. Ollenhauer zou om het onderhoud hebben gevraagd. Een maand geleden werd in een bericht uit Bonn verklaard, dat Ollenhauer wilde trachten steun van India te verkrijgen voor het verwerven van Westelijke in stemming met de Sovjet-Unie over her eniging van Duitsland. Wat een uitkomst! Geen tijdrovende (en kostbare) voorbereidingen meer om man en kinderen eens te verwennen met een heerlijk bord bruine bonensoep. OXO komt als eerste aan de markt met een verrukkelijke bruine bonensoep, het oer-Hollandse gerecht, zo kant en klaar voor het gebruik. Dit nieuwe OXO product heeft dezelfde kenmerken als alle andere OXO soepen, sublieme kwaliteit, vol maakte zuiverheid en een heerlijke, natuurlijke smaak. OXO bruine bonensoep, een smakelijke verrassing. Uw winkelier heeft ze vanaf heden in voorraad. Met veel geestdrift en bezield door een groot idealisme vertelde Zijne Hoogheid een innemende sportieve verschijning hoe noodzakelijk het is, dat de samen werking in Europa, welke in deze tijd zo hard nodig is, gefundeerd wordt op de christelijke gedachte. Het Centrum heeft tot doel de organi satie en aaneensluiting aller elementen van positief christelijke beginselen, zowel in de politiek als ook in de openbare me ning in Europa. Teneinde dit te bereiken is het nodig het Europese initiatief en de beslissingen in het licht van de christe lijke opvattingen te bestuderen en tot een samenbundeling van de christelijke leerstelling te geraken met het oog op de te nemen beslissingen. Met de leidende christelijke groepen wil het Centrum De Gulf Eastern Oil Comp., een dochter maatschappij van de Gulf Oil, heeft be kend gemaakt, dat in Italië de eerste grote oliebron is gevonden, nadat aan het onderzoekingswerk een bedrag van 5 millioen was besteed. De president van de Gulf Eastern Com pany deelde mede, dat de productie nog niet is begonnen, doch dat uit voorlopige proeven is gebleken dat een aanvankelijke productie van 2000 barrels per dag mag worden verwacht. Verder wordt verwacht, dat de productie van de nieuwe bron dis van alle andere Italiaanse bronnen te zamen zal overtreffen. De olieproductie zal geschieden op een gebied van 10.000 ha te Cigno op ongeveer 25 km van de kust der Adriatische zee. De exploratieconcessie, m het gebied waarvan de olie werd ontdekt behoorde aan de Italiaanse maatschappij Petrosud, waarin de Gulf Oil en de Italiaanse maat schappij Montecatini een gelijk aandeel hebben. Volgens het C. B. S. vertoont het index cijfer van de landbouwprijzen (basis 1949/ '501952/'53 100) een daling van 115,3 in November tot 111,0 in December 1954 (3,7 pet). Het prijs-indexcijfer van akkerbouw producten bleef nagenoeg gelijk aan dal voor November (100,2 tegen 100,4). Bij de veehouderij-producten steeg de prijs voor paarden. Die voor rundvlees en voor schapen bleef gelijk, terwijl de prijs-indexcijfers van varkensvlees, eieren en melk een daling ondergingen, waardoor het groeps-indexcijfer uiteindelijk terug liep van 119,4 in November tot 114,1 in December (4,4 pet) Het indexcijfer van het totaal der pro ductiekosten onderging onder invloed o.a. van de wederom gestegen prijzen voor voederstoffen kunstmeststoffen en zaai zaden een toeneming, nl van 116,7 in No vember tot 117,8 in December (0.9 pet). Mr Blaisse over prae-integratie- voorstel „De gedachte aan de Europese integra tie, heeft een ernstige achteruitgang on dervonden sinds de Parijse accoorden al dus verklaarde mr P. Blaisse, lid van de Tweede Kamer, gisteren in een uiteen zetting voor de Haagse afdeling van de St. Adelbert-veremging. Wat staat ons nu te doen? Wij zijn het in Europa nog steeds eens over het doel der economische samenwerking met 't machtige voorbeeld van Amerika voor ogen. Wij allen wen sen vrijheid van verkeer en kapitaal, goe. deren, personen en diensten, gemeen schappelijke beslissingen hierover en in ternationale rechtsnormen voor allen. Al leen wij hebben geen enkel idee over de tijdslimiet. Zelfs de enige vorm van sa menwerking, die wij bezitten de Kolen- en Staalgemeenschap, zal moeilijke tijden doormaken." Wanneer wij op ambtelijk niveau voort moeten gaan, zullen we niet verder ko men met onze Europese eenwording, meende de heer Blaisse. Daarom doen wij van Nederlandse zijde het voorstel, dat de zes betreffende landen, zo moge lijk ook nog de Scandinavische erbij, zich aaneensluiten voor een prae-integratie overeenkomst. Laten de regeringen en volksvertegen woordigers gezamenlijk afspreken, dat zij ernaar zullen streven binnen een zeker aantal jaren onze gemeenschappelijke Europese marktpolitiek te verwezenlijken. In die tussentijd kunnen allen trachten: 1. de grote onderlinge verschillen lang zaam te overbruggen: 2. elkaar onderling financieel en technisch bij te staan, daar b.v. Zuid-Italië en sommige delen van Frankrijk gaarne onze onderlinge hulp zullen aanvaarden. De Benelux heeft de weg der voorlopi ge overeenkomsten met succes bewandeld. Waarom zouden de regeringen en parle mentariërs van de 6 Europese landen niet hetzelfde doen? (K.N.P.). In Japan is men bijna gereed met do voorbereidingen voor de Algemene ver kiezingen, welke op 27 Februari zul len worden gehouden. In de dorpen die in de bergen verspreid liggen en door de sneeuw moeilijk te bereiken zijn even als op de eilanden langs de Japanse kust zullen de boeren en vissers in verband met de gebrekkige communicatiemié£9- len, hun stem later uitbrengen, foto ziet men enkele ambtmaren, die met de stembus op hum rug zich een weg banen door ven dikke laag sneeuw oni zo de dorpen te bereiken, welke in het isolement van de bergen liggen. daaraan een concrete vorm geven. Het zal zich alle moeite getroosten om tenslot te het contact te verkrijgen met alle chris telijke Europese naties, omdat het gevaar bestaat, dat de huidige integratie ertoe leidt Spanje, Portugal, Ierland en de lan den achter het IJzeren Gordijn van de Europese gemeenschap te verwijderen. Het Centrum streeft er niet naar een massa beweging te organiseren. Zijn doel is er op gericht de krachten der christelijke élite te mobiliseren, die een grote macht kunnen opbrengen, wanneer besloten wordt te werken voor een weloverwogen en internationaal plan. Bovendien meent het Centrum, dat het noodzakelijk en zeer dringend is een wer kelijke Europese jeugd te vormen over eenkomstig moderne en traditionele prin cipes. Met grote nadruk zei Aartshertog Otto dat de beinvloeding van de jeugd van veel betekenis is, waarop de activiteit van het Centrum thans in het bijzonder ge richt zal worden. Zo wordt in Juni a.s. op „Sterken burg" de eerste internationale Jeugd- conferentie gehouden, waaraan onge veer 65 personen zullen deelnemen qjt: Spanje, Portugal, Griekenland, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland, Zwe den, Frankrijk, België en Nederland, terwijl men met enkele andere landen nog in bespreking is. In Duitsland en Frankrijk is men reeds bezig met de vorming van een jeugdorga nisatie, die de Europese gedachte, zoals het Centrum die voorstaat, uitdraagt êh men hoopt, dat zo iets in elk land ge beurt. Deze organisatie wordt nl. aan ieder land zelf overgelaten en in de loop van het gesprek signaleerde Zijne Hoogheid ook het gevaar, dat bij een federatieve vorming van Europa het typische eigen karakter van een natie in het gedrang komt. Een van de middelen om zowel econo misch, politiek als cultureel tot een fede ratief Europa te komen, is het houden van een jaarlijks studiecongres. De bedoe ling is, dat „Sterkenburg" een permanent economisch centrum wordt, terwijl men deze plaats ook bijzonder geëigend acht voor samenbundeling van de Europese jeugd. Aan ons land is hiervoor, zoals Zijne Hoogheid op een vrarg verklaarde, de voorkeur gegeven, omdat z.i. de Euro- (Advertentle), geneest U goed en snel met DÉBRALINE (geen vlekken, geen gaas of pleisters!) en wassen met DÉBRALINE-HU1DZEEP (overvet en ontsmettend). De koers van uitgifte van de 4.380.683 nieuwe gewone aandelen General Mo tors. welke aan aandeelhouders worden aangeboden, die op 8 Februari in de boe ken van de maatschappij staan inge schreven, is bepaald op 75 per aandeel. Aandeelhouders kunnen inschrijven in de verhouding een nieuw op elke 20 oude aandelen. Naar officieel in Karatsji is bekend gemaakt, zal de president van de Turkse republiek. Djelal Bayar, van 18 tot 28 Februari a.s. een officieel bezoek brengen aan Pakistan. De Turkse president is tot dit bezoek uitgenodigd door de gouver neur-generaal van Pakistan, Ghoelam Mohamed. Koning Hoessein van Jordanië zal op 5 Maart eveneens in Pakistan arriveren voor een officieel bezoek. Koning Hoes sein zal worden vergezeld van koningin moeder Zain el Sharaf. De buitenlandse redacteur van het Oostduitse onder staatscontrole staande persbureau A.D.N., Siegfried Trappe, is kortelings met zijn echtgenote naar het Westen uitgeweken, zo meldt het West- duitse persbureau D.P.A. Trappe had tegenover D.P.A. verklaard niet meer mede te kunnen werken aan onware berichtgeving. Ook had hij niet meer kunnen verdragen, dat leden van de S.E.D. steeds meer in het bedrijf zowel als in de redactie van A.D.N. bevoor deeld werden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6