Nieuws uit STAD en OMTREK Kappersconcours in Arcade 0 OUDE TIJD Romantisch plekje te Vlaardingen Geheugen-hulp Het verval van Z Schiedam ver cle Uit die soede De komende huurverhoging Comité Kath. Schiedam en de jeugd Ned. Bond v. Oud- Strijders en het Schiedams Toneel Kapittelen Begroting 1955 Schiedam goedgekeurd VLAARDINGEN WALDO-RIJSCHOOL Prof. Palmer over Atoom-energie WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 JUBILè H. DE VRINGER IN RUIM GEVALLEN WIELRIJDER CONTRA AUTO IN ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GEEN, 5 OF 10 PCT BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT Oc)a^cHCo^tK Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van het Comité Katholiek Schiedam, op Maandag 14 Februari a.s. een bijeen komst te beleggen in de bestuurskamer van gebouw Arcade met een aantal jeugd leiders en leidsters. Het doel van deze bijeenkomst is, te trachten een binding van het katholieke jeugdwerk tot stand te brengen in <Je vorm van een katholieke jeugdraad ot iets dergelijks. De besturen der verschillende jeugdbewegingen heb ben hiertoe een uitnodiging ontvangen om op deze bijeenkomst aanwezig te zijn. Uit de vaststelling van deze datum blijkt weer eens het nut, dat een bijeenkomstenagenda van de S.G. kan hebben, daar op dezelfde dag de R K. Middenstandsbond zijn Vas tenavondfeest houdt en de Kath. Filmac.e de film „Mandy" in het Monopole-Theater draait. Een overzicht van de grote zaal van Gebouw Arcade te Schiedam, w'aar gisteravond het Kapconcours van „St Cosmasiverd gehouden. In Arcade hield gisteravond de R.K. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas" een kapconcours, dat geldt als een voor ronde voor het grote nationale concours, dat op 24 April te Utrecht zal worden gehouden. Er worden over het gehele land tien van dergelijke voorronden ge houden. De opgave voor de 21 deelne mende herenkappers luidde: het knippen en opmaken van een gedekt model. De 5 dameskappers kregen tot opdracht: het uitkappen van een modern avondcoiffure én de voorbereiding voor watergolf of Lockwell. Voor de herenkappers vielen er maxi maal 360 punten te verdienen, voor de dames 270. Dit maximum werd zoals verwacht door niemand behaald maar de resul taten van dit concours dat als een sluit stuk van de opleiding geldt en een de monstratie wil zijn van de veranderde aspecten welke het kappersbedrijf de van de wedstrijd nog een dansje maakten in de grote zaal van Arcade, waar even tevoren de juryleden nog met streng- monsterende blikken rondliepen. laatste tien jaren niet in de laatste plaats door het werk van de vakbond vertoond, waren niet gering. Zij, die 75 pet van het aantal te beha len punten verwierven, plaatsten zich daarmede in de eindstrijd te Utrecht. Dat waren alle vijf de deelnemende dames kappers en 12 herenkappers. De uitslag luidde namelijk: Dameskappers: 1 A. D. Kats, Rotter dam 258 pnt., 2 H. Kats Rotterdam 243 pt., 3 M. J. H. Tempelman, Schiedam 231 pt., 4 Th. Veerkamp, Schiedam 211 pnt., 5 C. Pronk Rotterdam 202 pnt. Herenkappers: 1 H. de Groot, Schie dam, 332 pnt., 2 Chr. A. v. Lier, Schie dam 316 pnt, 3 J. Willemse, Maassluis 309 pnt. Wanneer men bedenkt dat aan dit con cours werd deelgenomen door kappers bedienden uit Rotterdam, Maassluis, Naaldwijk en Dinteloord, dan is Schie dam zeer behoorlijk uit de bus gekomen. De eerste prijswinnaars kregen een medaille en een diploma, voor de eerste drie was er eveneens een diploma en ook zij. die 75 pet van het totaal te behalen aantal punten verwierven, kregen een di ploma. Terwijl de kappersbedienden druk in de weer waren hun kunnen ten toon te spreiden, gaf de heer H. M. Franken, de bondspenningmeester van „St. Cosmas" voor het vrij talrijke publiek een uiteen zetting van het werk v. d. Bond. De R.K. Bond van Kappersbedienden ,,St. Cosmas" heeft in de 23 jaren van haar bestaan 1600 katholieke dames- en herenkappers weten te organiseren. Wanneer men ech ter bedenkt, dat er nog steeds ruim 1600 niet-georganiseerde katholieke kappers zijn, dan blijkt dat nog velen tekort schie ten in solidariteit en besef van de nood. zaak tot organisatie. Juist door de organisatie hebben de kappers in de afgelopen jaren, vooral sinds de Bevrijding, belangrijke dingen weten te bereiken, o.a. een collectieve arbeidsovereenkomst. Ook de vakoplei ding is stukken verbeterd, omdat de bond steeds getracht heeft het technisch- ar tistieke peil van haar leden op te voeren. Daardoor valt de positie van de kappers bedienden momenteel zeer bevredigend te noemen, zelfs zto, dat reeds menige be diende het tot een eigen bedrijf heeft kunnen brengen. Deze derde voorronde voor het natio nale concours verliep in uitstekende stemming, zodat de kappers, hun model len en de belangstellenden na afloop „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken", zo staat er te lezen in een circulaire, welke de Sectie Toneel van de S.G. aan het bestuur en de leden der Schiedamse Toneelverenigingen richtte, „dat de H.H. secretarissen onze convoca ties naast zich neerleggen en de leden van hun verenigingen niet op de hoogte stel len, ondanks het feit, dat de leden voor een dergelijke vergadering interesse heb ben. Wij hopen dan ook, dat u ditmaal eens uw best wil(t) doen en alle leden op wekken, op de a.s. jaarvergadering aan wezig te zijn". Wat ons betreft, wij hebben zo'n stil vermoeden, dat de opkomst inderdaad groot zal wezen. En wel vanwege de H.H. secretarissen, die de man zullen willen kapittelen, die hun dat van het naast zich neerleggen in de schoenen schuift DAMWACHTER. Heden 7 Mei 1902) herdenkt de heer H. de Vringer, commies ter ge meente-secretarie, den dag waarop hij vóór 25 jaren bij de gemeente in dienst trad. Dat de jubilaris zich gedurende zijne langdurige werkzaamheid in dienst der gemeente de achting en genegenheid zo wel van zijn onmiddellijke chefs als van de ambtenaren ten stadhuize heeft ver worven, bleek bij deze gelegenheid op overtuigende wijze. De gemeente-secreta ris de heer mr dr J. Wijtema, gaf ditme Schiedamse brander van de vorige zoo juist weer in de toespraak, waarme- eeuw een renteniersbestaan. Veel meer de hij den jubilerenden ambtenaar na- i dan leiding e geven aan zijn bedrijf, werd mens ambtenaren en bedienden ten stad- j hij erdoor geleid. Immers de invloed die huize een souvenir ter herinnering aan hij persoonlijk kon uitoefenen op de gang dezen heuglijken dag aanbood. j van zaken, was gering. Noch de prijzen In de loop van de ochtend werd dei die hij voor de producten kon bedingen, jubilaris bij den Burgemeester in diens noch de omzet ervan had hij in de hand, kamer genoodigd, waar de heer Ver-1 het probleem van de verbetering van de De Ned. Bond van Oud-Strijders en Dra gers van het Mobilisatiekruis en het Schiedams Toneel gaven gezamenlijk gis teravond een feestavond in Musis Sacrum, waarbij door het Schiedams Toneel het Spel in vier bedrijven „Rimboe" werd op gevoerd. Het stuk behandelt de rivaliteit 'tussen de Nederlandse ingenieur Dick Verbiezen en de Indo-ingenieur Hoger- wou, die beiden hetzelfde meisje willen trouwen, de dochter van hun chef Ter- braakt. Verbiezen brengt in samenwer king met een ontslagen chauffeur op zeer unfaire wijze Hogerwou ten val en trouwt met Bep, de dochter van zijn superieur, Hogerwou tracht zich op alle mogelijke wijzen te rehabiliteren en aanvankelijk lukt dit niet. Aan het einde neemt het spel echter een verrassende wending en worden de bozen gestraft en de goeden beloond. Dit spel kreeg van het Schie dams Toneel een zeer behoorlijke vertol king en het heeft dit gezelschap stellig enorme voorbereiding gekost. De sfeer van de rimboe is niet gemakkelijk te tref fen, vooral voor hen niet, die een rol als Indonesiër kregen toebedeeld, maar men is er niettemin in geslaagd een zeer geheel te scheppen. De keurige décorverzorging droeg hiertoe veel bij. ie De 35-jarige ijzerwerker H. F. v. d. V. uit de Busken Huetstraat te Rotterdam viel Maandagavond omstreeks half negen van een hoogte van 6.50 m. van een trap in het ruim van het Engelse vrachtschip Lloyd- crest. De ijzerwerker was aan het werk in dit schip in Dok I bij Wilton-Fijenoord. Met een voorhamer over de schouder liep hij de trap op Halverwege kwam hij zijn baas tegen, die hem nog een ander kar weitje opdroeg. Bij de afdaling verloor hij i het evenwicht en viel. Door de G. G. en j G. D. is hij naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar men constateerde, dat hij een hersenschudding had opgelopen en vermoedelijk letsel aan de nekwervels. Zijn toestand is vrij ernstig. Voor de ingang van Wilton-Fijenoord is de 18-jarige wielrijder J. A. K. uit Schie dam gistermiddag aangereden door een personenauto, bestuurd door de 38-jarige inspecteur van de schepevaart H. O. S., uit Delft. De auto gaf geen voorrang. Met een gekneusde rechterknie en vermoedelijk een gescheurde rechterellepijp is de jongeman naar huis vervoerd. Tegen de automobilist is procesverbaal opgemaakt. Passage: Zet 'm op, George (a.l.) Monopole TheaterVrouwen in de oer tijd. (Ontoelaatbaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend iedere middag van 25 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8 30 behalve Donderdag eii Znt.-nina Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 78 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half één. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Gouka, Hoogstraat 29. WOENSDAG Een van de oudste steden van ons land is Vlaardingen. Maar met zekerheid :s hier niets van te gewagen, omdat me; te dien opzichte zou moeten afgaan op geschiedschrijvers die het onderling lang niet eens zijn. Het is mij dan ook niet gelukt de atmosfeer van mysterie te om nevelen en moet genoegen nemen met de wetenschap, dat Vlaardingen reeds in hef midden der 9e eeuw in de geschiedenis genoemd wordt. Ook over de eerste kerk, die hier door St. Willibrord zelf gesticht is bestaat over de juiste plaats onzekerheid. Toen St Willibrord in het jaar 695 te Rome tot aartsbisschop van de Friezen weid gewijd, koos hij Utrecht als zetel van zijn bisdom. Hij ondernam van daaruit veie reizen naar de duinstreken en stichtte kerken te Heiloo. Petten en o.a. ook te Vlaardingen. Pas in de 14e eeuw is er met zekerheid sprake van 'n kerk op de plaats van de huidige Grote Kerk. In 1574 woedde er een grote brand te Vlaardingen die bijna de gehele stad in as legde en ook de kerk verwoestte. Met toestemming van het stadsbestuur ging ;n 1582 een deputatie van 5 personen het gewest Holland door om geld te vergaren voor de wederopbouw van de kerk. De opbrengst viel tegen, hetgeen echter met belétte. dat met de herbouw werd be gonnen. Doch toen men een jaar later tot het dak gevorderd was, waren de finan ciën op! In samenwerking met het stads bestuur en ook nog van de Drie Gerech ten, n.l Vlaardingen, Vlaardingerambacht en Zouteveen besloot men een deel van de kerkelijke landerijen te verkopen. Tevens werd verzocht om 1200 gulden, die moesten worden verkregen door het in houden uit de verpondingsopbrengsten. Hiervoor gaven de Staten van Holland geen toestemming. Het stadsbestuur bracht toen uitkomst door toe te stemmen in een heffing, of zoals de kronieken vermeldden: „een omslag ofte quotisatie over de Bur gerij der Stede". Dit bracht het resterende bedrag voor de bouwkosten op. De Grote Kerk is van alle sierlijkheid gespeend. Het is een zeer nuchter er, sober gebouw. Het bevat een schip mei koorvormige uitbouw en twee zijbeuken De Zuidelijke beuk werd in 1643 gebouwd, to.cn de aanwas der gemeente uitbreid'ng van het kerkgebouw vereiste. In 1665 ver rees de Noordelijke beuk om dezelfde reden. Oorspronkelijk stond de toren in het kerkgebouw. Deze was een restant van het vorige gebouw. Deze toren voldeed niet, want na de herbouw helde de toren zo sterk over dat het een gevaar weid geacht. De restauratie hielp niet en in 1734 vertoonde zich hetzelfde euvel Nog 9 jaren bleef de toestand zoals die was maar toen volgde de afbraak. Hierna begon de bouw van een nieuwe toren. Het plan was ontworpen door Da vid van Stolk, mr metselaar, bouwkundige en houthandelaar te Rotterdam. Toen de toren buiten de kerk gebouwd was, weid het noodzakelijk de Noorder- en de Z'u- derbeuk te verlengen en te doen aan sluiten bij de toren. Zo ontstond er alweer meer ruimte in het kerkgebouw. De tor»-n is wel het markantste deel van de kerk en staat temidden van het oude Vlaardingse centrum als een sierlijke blikvanger. Vroe ger bezat de kerk vele gebrandschilderde ramen met de wapens van Amsterdam, Rotterdam, Delft, Dordrecht. Leiden en Haarlem. Verder prijkten er ook de wa pens van Delfland Rijnland en Schieland. Door slecht onderhoud en verwaarlozing zijn deze echter alle verdwenen. Deze tekening van de toren temidden van de besneeuwde daken is ontstaan toen ik 1 i een soort slopje stond, gelegen tussen de Peperstraat en <je Waalstraat. OCTAVE DE CONINCK. De door de raad in zijn vergaderingen van 26, 29, 30 November en 1 December 1954 behandelde en op laatstgoenemde da tum vastgestelde begroting van de ge meente Schiedam voor het dienstjaar 1955, die krachtens de Gemeentewet ter goed keuring moet worden toegezonden aan Ged. Staten, is, naar ons wordt bericht, thans zonder opmerkingen goedgekeurd terugontvangen, evenals de begroting voor de bedrijven. Passage-Theater: Schied. Kunstkring. „De Derde", 8 uur. Gebouw Arcade Concert St. Caecilia, 8 uur. Grote Kerk, Russisch koor, 8 uur. TONEEL EN MUZIEK Donderdag: fO 'februari: Schouwburg 12.45 uur: Lunchconcert; Dick de Reus viool, Alex v. Amerongen, piano. Schouwburg 8 uur ,,De kaarten zijn ge deeld"; (Toneelvereniging) Groote Schouwburg: Besloten. Aula Boymans, 8 uur: Solistenconcert Daan Droogleever en Rho Münninghoff Luxor 8 uur: Made in Holland; (Snip en Snaprevue). BIOSCOPEN Programma's van 4 t/m 10 Februari Arena: Madame de.... (volw.) Capitol: Jacht op een lijk (strikt volw.) Centraal: Gevaarlijke liefde (18 j.) Cineac: Prmce oi pirates (14 j.) Colosseum: Ontvoerd uit de harem (14 j.) Harmonie: Demetrius en de gladiatoren (18 j.) Lumière: Brood, liefde en fantasie (14 j.) Lutusca: De zigeuner baron (a. 1.) Passage (Schiedam): Ze* 'm op George (a. 1.) Prinses: The Caddy (a. I.) - Rex: Charge van de lanciers (14 j.) 't Ven ster: The Kidnappers (a. 1.) Victoria; De lieveling van Broadway (a. 1.). GEBOREN: Teuntje A. Ch„ d. v. K. C. Brussaard en M. H. Koremans. OVERLEDEN: H. Blei, 79 j., vr. v. B. de Wilde; J. B. Nolet, 80 j.; E. J. van Gro ningen, 75 j., wed. v. J. H. Hermsen. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester is verhinderd op Vrij dag 11 Februari a.s. zijn wekelijks spreek uur te houden. 99 In het jongste nummer van het orgaan van de Schiedamse Gemeenschap troffen wij een tweede artikel aan van de lieer A. J. Zoetmulder over het verval van „Zwart SchiedamWe geven deze interessante beschouwing hier in haar geheel weer. Vergeleken bij het ingespannen, ener-[sport van de hiërarchische beroepsladder verende leven van de industrieel, de en werd dan ook het slechtst betaald zakenman van onze tijd, genoot de eerza- steeg, hem in tegenwoordigheid van den oudsten wethouder, den heer mr W. H. Jansen, en den gemeentesecrtareis harte lijk toesprak en hem gelukwenschte met deze dag. Als blijk van waardeering overhandigde hij hem verder iets in ge sloten couvert, waarvoor de jubilaris zelf maar een cadeau moest kopen. Van vele zijden ontving verder de jubi laris blijken van belangstelling op dezen dag. Zij het hem gegeven nog vele ge lukkige jaren in dienst der gemeente werkzaam te zijn! Nwe Schiedamsche Courant, van 8 Mei 1902. Advertentie. DAOUAD VOOSCHICDAM fN OMSTteKfH 77ste Jaargang No. 22684 De kantoren der Redactie eD Admlnl- nistratle zijd gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel. 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 8.25 per kwartaal, 2,15 per maand, 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter boogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 e«nt Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten eD geplaatst overeenkom.-ttg de Regelen voor het Advertentiewezen. kwaliteit, de opvoering van de productie, de prikkel van de concurrentie kende hij niet. Blijkbaar heeft de mogelijkheid tot evolutie aan het brandersvak ontbroken. Nadat het voorgeslacht de techniek ervan deugelijk had uitgedokterd en in de pral- tijk daarbij was weigevaren, bewandel den <ie nazaten rustig de betrouwbaar bevonden weg verder. De versnelde hart slag van de nieuwe tijd, die in 't nabije R'dam 't tempo van de ondernemings geest en de daadkracht van de energie bepaalde ging aan de brandersmentali teit voorbij. De traditie handhaafde zich. waarbij het beroep even gemakkelijk als winstgevend was geworden. Nochtans niet geheel en al. Rondom de negentiger jaren deed zowaar de stoommachine haar intrede in de branderij, de puffende, hij gende en stotende locomobiel, die de wer king van de pompinstallatie voor zijn re kening kreeg en een einde maakte aan het mensverlagende bestaan van pomper Jeugdherinneringen Van de jeugdherinneringen, die mij zijn bijgebleven aan de Schiedamse brande rij van het overheersende oude type, heeft die aan de „pomper" een welhaast macaber karakter. Geplaatst in de sinis tere omgeving, waarin hij thuishoorde - de schemerige, sombere ruimte van het branderij-interieur met zijn machtige ke tels, waaronder de vuren in kelderachtige ruimten brandden, met zijn kwalijk rieken de dampen van het gistingsproces - zie ik de man nog voor mijn geestesoog heen en weer lopen als een tot een meedogen loze straf gedoemde. Een luguber beeld 's Mans dagtaak bestond in het heen en weer bewegen van een lange pompzwen gel, een zware ijzeren stang, die van de zoldering afhing en aan het einde voor zien was van een massief gewicht. Lo pend over een plank van een meter of vijf lengte duwde hij deze zwengel van links naar rechts en omgekeerd op tot ongeveer zijn eigen hoogte, in schier ein deloze herhaling. Het moet een zware ar beid geweest zijn, mogelijk niet zozeer door de krachtsinspanning, die ervoor nodig was, als wel door het afstompende van deze machinale heen-en weer loop. Als dommekracht stond de pomper tot overmaat van ellende op de onderste Met een weekloon van zes gulden ging de man Zaterdagsmiddags naar huis. Totdat de stoomkracht hem ging vervangen, die nog goedkoper uitkwam. Bij mijn weten is dit de enige moderni sering van de branderij geweest die trou wens viel in de nadagen van het bedrijf, toen de neergang zich reeds duidelijk be gon af te tekenen. Niet al te snel Evenwel, men breke niet al te snel de straf over de Schiedamse brander van de vorige eeuw na dit tafereel en kome niet tot de conclusie, dat het hem aan meegevoel voor zijn werknemer moet hbebben ontbroken. Ongetwijfeld waren de sociale toestanden in de jeneverstad miserabel en was de positie van de bran dersknecht als arbeider slecht. De bran der erkende dit ook. Alleen als gevolg van de uitzonderlijke aard van het be drijf met zijn onmisbare nachtarbeid zag men geen mogelijkheid daarin ver betering te brengen. Men berustte er in, ook aan de kant van de werknemers, die de situatie blijkbaar aanvaardden als een traditie, waaraan niet viel te tornen. De sleur van generaties biedt geen voedings bodem voor de geest van verzet. Ik heb er nooit van gehoord, dat de zogenaam de arbeidsvrede in het brandersbedrijf ook maar één ogenblik in gevaar is ge komen, ook niet toen elders het prole tariaat, zich zijn positie bewust geworden, zijn eisen begon te stellen. En toch, als ergenhs het opkomend socialisme een goed voorbereid terrein in ons land had kun nen vinden, dan was het in Schiedam ge weest met zijn lage lonen, zijn overmatig lange werktijden ook in de nachtelijke uren, de ongezonde atmosfeer in de bran derijen. de slechte woningtoestanden voor de verpauperde werknemers bij de mout- wijnfabricage. Het is echt.er geenszins zo geweest, dat de opmars van de moderne arbeidersbeweging de poorten van zwart Schiedam wijd geopend vond. Zij kreeg haar aanhang aanvankelijk vooral onder de intellectuelen, voornamelijk in onder wijzerskringen, het proletariaat volgde slechts schoorvoetend. Het is kenschetsend voor hef conservatisme dat in de bran- dersstad overheerste. De S.D.A.P. had dan ook nauwelijks een voorsprong van be tekenis, toen de katholieke arbeiders ge organiseerd werden in de Katholieke Volksbond, die in een uitnemend, vooruit strevend en sterk sociaal voelend onder- wijzdr zijn leider kreeg. Neen. de sociale problemen, die óm een oplossing riepen, hebben de rustige, maar gedeprimeerde sfeer in Schiedam slechts in geringe mate in beroering gebracht. Wat de brander in zijn ongecompliceerd Het is waarschijnlijk, Jat bij de komen de huurverhoging op 1 Juli aanstaande de hoge huren het meest verhoogd zullen worden. Naar verluidt zou in het kabinet overeenstemming zijn bereikt over de grootte van de huurverhoging in deze zin, dat lager liggende huren ook lager zullen in ai ss worjen belast; de huurverhoging zou uit Dit kleine zinnetje tekent de populairej twee percentages bestaan, namelijk 5% „w ~.j.. en interessante wijze, waarop prof. Pal- j en io Huren heneden een grens van lijke evenwichtigheid kon verstoren, wa- mer zijn gehoor leden van het Ge- ca 500 per jaar zouden niet worden ver ren de moeilijkheden met de fiscus. Deze nootschap Nederiand-Engeland en hun in- hoogd. zoveel mogelijk uit de weg te blijven was troducé's wegwijs maakte in het land j j-,e overeenstemming een van de opgaven, verbonden aan zijnder atoomsplitsing. i vak. De accijns op gedistilleerd betekende Zijn lichtbeelden waren even interessant een stage verlokking tot smokkelen en de ais de materialen die hij voor zijn de- fiscus diep doordrongen van de mense- monstraties gebruikte, van een ballon- -- netje tot een geigerteller toe! bestaan wél bedreigde en zijn gemoede- „Wanneer, zo zeide de Engelse profes sor gisterenavond in de Rotterdamse Kunstkring, „dit hoeveelhcidje en hij hief een voorwerp op, ter grootte van een kleine naaldenkoker in atoomenergie zou worden omgezet dan zouden 670 men sen gedurende vijftig jaar op een 10 pk. motor met een 25 km snelheid per jaar 5000 kilometer kunnen afleggen lijke zwakheden, had zijn netten vakkun dig gespannen om de zondaars op dit punt te vangen .En hij was niet zuinig met zijn straffen. Men kan gerust zeg gen, dat er een koude oorlog bestond tus sen de branders, die zich voortdurend be laagd voelden door de uitgeoefende con trole op hun bedrijf en de commiezen, die haar hadden uit te voeren. FiscusBrander Er zou een aprt verhaal te schrijven zijn over de verhouding fiscus-brander. gekruid met spannende anecdoten. Ont duiking van de accijns was in veler ogen een sportieve aangelegenheid, waarbij het er op aankwam, wie de slimste was. Het feit, dat de brander altijd aan het kortste eind trok als er ondermaat in zijn branderij werd geconstateerd, wat daar van dan ook de reden mocht zijn zal wei niet vreemd geweest zijn aan de neiging om de ambtenaren een loer te draaien ais het zo eens uitkwam. Waarmee intussen niet gezegd wil zijn, dat er zwaar aan smokkelen werd gedaan in de periode, die ik op het oog heb. Dit was dus de emotionele kant van het brandersbedrijf, dat zo weinig eiste van de geest- en daadkracht van degeen. die het beoefende. Kan het verbazing wekken dat dit ook zijn stempel drukte op het le venstempo in de jeneverstad? Ik zie het sterke contrast niet voorbij tussen het jach tige bestaan van thans en de rustige be drijvigheid in het laatste decennium der vorige eeuw, toen echter de versnelling zich toch al reeds aankondigde, maar in Schiedam kende het zakenleven geen haast. Ook niet als het in actie kwam. Naar de Beurs En dat geschiedde dagelijks tussen een en twee uur op de middag, wanneer de beurs allen aantrok, die met de jenever stokerij te maken hadden. Onder het ge- klep van het klokje begaven de heren branders, de heren distillateurs, de graan kopers en graanagenten, de makelaars en commissionnairs. de scheepsbevrachters en verzekeraars zich ter beurze, een aan tal nog met de hoge hoed op het hoofd, die bij de vorige generaties het algemene hoofddeksel was geweest van de voorna me stand, dus ook van de branders. Ik zie ze nog langs de Lange Haven wan delen, rustig, in kleine groepjes van drie of vier, genoeglijk koutend, het zo aan- mikkend, dat ze op het beursplein arri veerden. voordat de klepel in de beursklok tot rust kwam. Want de telaat-komer kreeg de boete van een kwartje te beta len en hoe weinig men Ook gehaast wens te te worden, aan deze boete had men toch een broertje dood. En de beurs, dat was het evenement van de dag. Zo toonde hij een lichtbeeld, weergeven de een opname van de eerste splitsing van een helium-atoom in 1919. Hij bracht zijn gehoor ook voor ogen, met welke getallen men te maken had bij de hoeveelheden neutronen, protonen en electronen bij één gram van een stof. Een behoorlijke roman telt een millioen letters, In een hotelkamer kan men een millioen boeken opstapelen. Men kan zich een hotel voorstellen van honderd ver diepingen. tellende tezamen een millioen kamers vol boeken. Men kan zich een straat voorstellen met een millioen van dergelijke hotels. Vraagstuk: hoeveel let ters zouden zich in zulk een straat bevin den, wanneer alle hotelkamers met boe ken waren gevuld? En met de oplossing daarvan zou men nóg niet aan het aan tal partikels in één gram toe zijn Waarheen nu? Na de pauze maakte prof. Palmer dui delijk. welk een enorme piek de mens heid vertoont in de beheersing van de elementen. Na tienduizenden jaren van moeizame ontwikkeling enkele tientallen jaren van verbijsterende uitvindingen. Het gaat er nu om, aldus prof. Palmer, de verkregen wetenschap op de goede wij ze te gebruiken en ze niet te misbruiken. Als men er een goed doel mee dient, staan wij thans voor ontzaglijke moge lijkheden die buiten en boven alle begrip gaan. Na de voordracht was er gelegenheid tot vragen stellen, waarbij ook het barre weer als gevolg van atoomexplosies en een mogelijk verband van vliegende scho tels met proefnemingen ter sprake wer den gebracht. Zowel het weer als de vlie gende schotels plaatste prof. Palmer bui ten het verband van de atoomonderzoe kingen en -experimenten en op een des betreffende vraag verzekerde hij gerust stellend, dat men ondanks het Japanse vissersdrama de atoomenergie vast in de hand heeft, vaster althans dan in de eer ste tijden van het experiment. in het kapinet. zou dan inhouden, dat jiet merendeel der woningwet-woningen in de huurklasse tot ca 500 's jaars niet onder de huur verhoging zal komen te vallen. Van het in eerste instantie gestelde maximum van 400 is dus afgeweken; Vooroorlogse woningen waarvoor een huur van ongeveer 600,betaald wordt deze woningen vormen een kleine groep zouden met 5% verhoogd wor den; alle andere vooroorlogse woningen zou den tenslotte 10% meer huur gaan kos ten. Het verschil tussen voor- en naoorlogse huren doet zich het duidelijkst voor bij de duurdere huizen en dit zou de voor naamste oorzaak zijn voor de verhoging van de huren van deze woningen tot het maximum (Aangiften van 7 Februari 1955) BEVALLEN: P. T. Boog geb. Houniet d. T. L. van der Vlerk geb. Van Westreenen z. E. M. Wolff geb Visser z. J. Berveling geb. Jongbloed z. C. M. W. Hansen geb. Alberts z. E. de Haan geb. Van Pelt d. J. R. E. W. Bijl geb. Smits z. M. van der Heijden geb Dumee d. W. J. de Bakker geb. Dekker d. W. M. Hagenaar geb. Die lissen d. A. Roomer geb. Wensveen z. A. Hobo geb. Kattenberg d. J. van Gende- ren geb. Den Dnas z. B. J. Kortschot geb. Holstegge z. M J. Lussenburg geb. De Groot z. h. B. M. Olsthoorn geb. Van der Burg d. M. Onderwater geb. Lebret 2 d. E. G. Landman geb. Van Dijk z. A. M. Kok geb. De Bruin z. A. Tieïeman geb Pinkster z. W. M. G. Jansen geb. Rijntjes d. S. de V'roedt geb. Touw z. I. S. van Heest geb. Sonneveld d. A. M. van Manen geb. Van Veen d. Th. E Prooij geb. Van den Berg z. L. C. van Ballegooijen geb. Van der Lin den d. J. M. Kalf geb. Vermeulen d. C. Hordijk geb. Gukman z. A. van Ou en geb. Visser d. J. van den Bosch geb. Piersma d H. J. van Aart geb. Reijmers d. K. M. J van Laar geb. Peekstok d. E. de Landmeter geb. Spruit z. H. M. Westdijk geb. Den Broeder d. S Munne geb. Feder d. H. P. Casteleijn geb. Den Hollander z. E. Th. Ariëns geb. Mulders d. L. F. Borel geb. Korten z. J. J. Rijnhart geb. Vielvoije d. T. J. Smith geb. Laban d E. van Steijn geb. Van der Wijk d. H. C. Versloot geb. Van den Berg z. C. Kooreman geb. Du^eI" man d. R. van Splunter geb. Van den z. P. J. Rijnbout geb. Boere z. E Kien geb. Beker d. C. E. van Soest geb. Heij- koop d. F. Dijkstra geb. Baars d. M. Blanker geb. Mud z. T. de Graaf geb. Van Aalst d W. de Waerd geb. Stuiver d. - G. Eikenaar geb. Sterkman d. T. Veldhui zen geb. Bovenberg 2 d. C. W. Munnik geb. Brinkman d. A. Quartel geb. Huisman z. M. C. Hakemulder geb, Van Uitert d. D J. Brugman geb Horman d. W. A. Oude- jans geb. Van Rijswijk z. C. W. de Kuijper geb. Smit z. H. C. Wander geb. Van Tey- Ungen z. OVERLEDEN: M. A. F. Hoogveld, ongeh. vr.. 48 j. w. J M. Deutz. man. geh. gew. met M. Th. Goversen, 81 j. G. C. Klink, vrouw van B. van Dam, 52 j. - J- A. van Wijn gaarden, vrouw van J. J. van Unnik 35 j. W. M. J. Weijer. vrouw van P. Blonk 48 j. H van Straalen, vr., geb. gew. niet W. F. Heijbers, 77 j. - B. G. KUnge. vr fieh. g met W. ter Steeg. 62 j. N- jSfrg0"l' Yr'V,geh" gew. met D. Reedijk 77 1. Chr. van de Erve, vrouw van H. Wegeling. Timmers, vrouw van T. C H. Du'v^eijn, 65 j. w. L. den Braber, dochter 4 dagen, p, Veenen- daal man van F. Rollfs of Roelofs, 56 J. G. Kranenburg, man van M. van Dalen, 88 J. C. G. Blom, man, geh. gew. met J. Vonk, 77 j W. H. Suissen, zoon 3 j. J. B. Jongeneel. man van T Starreveld, 70 j. A. van Eijk, man van L. K. van den Houten, 70 j- N- n(?r?aar' mab. geh. gew. met Th. Houtermans, 90 j. ROTTERDAM, 8 Februari 1955 7 Februari n.m.: 300 ton kolen Wormerveer; 550 ton granen Andel; 100 ton granen Boxmeer; 116 ton veevoer Doetinchem; 200 ton veevoer Den Bosch; 245 ton blik Utrecht (2 c.); 450 ton cellulose Arnhem; 154 ton sojabonen Utrecht; 280 ton katoen Enschede; 550 ton rogge lig gen/varen; 100 ton darizaad Akkrum; 180 ton mals Zutphen; 270 ton palmpitten liggen/varen. Totaal 58 reizen, 16 vletreizen. 8 Februari v.m.: 12 ton mais Amersfoort; 490 ton copra liggen/varen; 153 ton granen Maashees; 480 ton kunstmest Amsterdam- 100 ton mais Tilburg; 560 ton mais Sas van Óent- 2 x 525 ton haver liggen/varen; 406 ton haver Veghel; 600 ton tarwe Amsterdam, OUDE TONGE 2 JAAR NA DE RAMP In Oude Tonge nadert de wederopbouw zijn voltooiing. Een geheel nieuwe wijk is bijgebouwd. 165 Nieuwe woningen zijn er in het afgelopen jaar ver rezen en daaraan wordt nu de laatste hun:! gelegd. De foto der herrijzenis werd genomen van de toren uei Hervormde kerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2