Naklanken over bisschoppelijl mandement Ontstellende onkunde omtrent katholicisme Het zoeken naar mineralen Zuid-Limburg COMMENTAAR De Brabantse industrie-centra kampen met woningnood Begum bezocht Groningse St. Josephkerk Netto-opbrengst S.U.S.-loterij: f 1.197.406 Het stoppen op politiebevel I! III Si Overzicht Eerste Kamer in iic „De Waarheidsprak met K.A.B.-er Foei, wat een lelijke wet De doodgraver aan het woord Een vrolijk Sittards carnaval tot slot Hoge Raad il H Onderwaardering van het onderwijzersambt Concessie aan Haagse N.V. Bijna 9000 buitenlandse arbeiders in Limburg Verzoek aan Vereniging van Nederlandse Gemeenten om nieuwe woningtelling te bevorderen Pakistan Zindabat Zweeds koningspaar naar Zeeland en de bollenvelden Katholieke strijd tegen onderwijs-apartheid Uitbreker meldde zich bij portier Landbouwwetgeving in Duitsland Nieuw wetsontwerp kleuteronderwijs op komst Overstromingen in Niort en Poitiers Telt verkeersveiligheid mee WOENSDAG 9 FEBRUART 1955 PAGINA 3 Persoonlijke vrijheid Het gaat best Henk van der Maze. - Twee loten van één stam Nog meer ongezelligs F'S' HARTELIJKE ONTVANGST Prins Carnaval van Sittard, Arno I Toen werd het feest Huizen wachten op eigenaars hi Zuid-A frika: Met f 150 voor de boeten V oedselvoorziening van het volk en boerenbestaan verzekeren Het oude ontwerp (1950) ingetrokken OPPOSITIE BIJ K.N.S.M. Uitkering: agioreserve verzocht 's-Gravenhage, 8 Februari 1955 De algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer hebben nog wat naklanken opgeleverd van het politiek debat over het bisschoppelijk mandement, dat ook in de Tweede Kamer verleden jaar de algemene politieke beschouwingen beheerste. De woordvoerder van de K.V.P., de beer mr Kropman, mocht dan al de Kamer niet de geëigende plaats en de algemene beschouwingen niet de geëigende tijd achten voor een bespreking van het mandement, hij nam toch de gelegenheid waar otn de juiste betekenis en de juiste plaats van dit bisschoppelijk stuk te bepalen en nog eens olie op de golven te gieten voor zover dit stuk andersdenkenden politiek had doen schrikken. Hij gaf dus een zeer principiële uiteenzetting ervan aan de hand van de geuite bezwaren namelijk, dat het mandement een ongeoorloofde politieke druk zou betekenen op de rechten der gelovigen en dat het 't isolement zou bevorderen. Hij begon dan met vast te stellen, dat men dit stuk niet kan beoordelen zonder kennis van de katholieke theologie, maar ook dat er zelfs in beschaafde kringen een onstellende onkunde heerst omtrent het katholicisme en dat daaraan alle misverstand is te wijten. Het gaat eenvoudig om het herstel van de christelijke waarden ook in het staat kundig leven en er bestond, zo zeide hij, geen tegenstelling tussen de Nederlandse bisschoppen en Kardinaal Feltin in Frankrijk, die eveneens had gezegd, dat het geoorloofd moest worden genoemd, dat de Kerk invloed uitoefent op de politieke gedragingen van haar gelovigen. De verhouding tussen Kerk en politiek, zoals men dat heeft willen stellen, is niet juist, het gaat om het gehele leven De Kerk is bevreesd, voor te sterke toene ming van overheidsbemoeiing om zuiver zedelijke redenen, namelijk de aantastins van de persoonlijke verantwoordelijkhe-d Hij gaf dan verder een gedegen uiteen zetting van de christelijke opvatting van vrijheid, die niet ts een negatieve vrijheid van angst of vrees, maar een positieve vrijheid in eigen, vrijwillige gebonden heid. Het gaat om hogere doeleinden, om de christelijke samenleving en daarom had de Kerk het recht te spreken zoals zij sprak. Dat zij er sancties aan verbond was slechts een uitvloeisel van het beleid der bisschoppen als zielzorgers. Zij vrezen van de socialistische pers en radio en van het N.V.V. met alle waar dering voor de socialistische leiders per soonlek, een toenemende verzwakking van de zedelijke normen. Het N. V. V. kan alleen een materiële en culturele verhef fing brengen, meer niet. Het heeft de middelen nu eenmaal niet om iets te doen tegen de toenemende on kerkelijkheid. Het mandement betekent dus alleen een strijd voor het christelijk ideaal. Dit kunnen het N.V.V. en de P v. d. A. niet, deze moeten neutraal zijn. Het mandement betekent daarom ook geen isolement, maar een versterking van de christelijke overtuiging en van de band tussen natuur en bovennatuur. Hierover spraken ook andere afgevaar digden, namelijk allereerst de heren Ane- ma (A.R.) en Kolff (C H.). In Nederland, aldus prof. Anema, is men aangewezen op principiële partijformatie en niet op een relatieve partijvorming en in zover, zeide hij, heeft het mandement onze hartelijke instemming. De heer Kolff stelde het recht der Kerk om zulk een woord te spreken buiten geding. De Kerk heeft het recht de wereld te wijzen op haar plichten, ook in de staatkunde. Hij was het eens met de bisschoppen, dat de verordeningen Gods het primaire richtsnoer moesten zijn voor overheid cn volk. Prof. Molenaar (V V D.) was het met de bisschoppen natuurlijk niet eens. Het man dement was niet uitsluitend theologisch en we kwamen weer tot het oude bezwaar van de aantasting van de persoonlijke vrijheid, omdat de bisschoppen sancties hadden gesteld op het lidmaatschap van politieke organisaties. Nu was de hele rede van prof. Molenaar hogelijkzuur en zo kon hij de opvatting van de bisschopper. dat het liberalisme, d.w.z. de consequen tie van de persoonlijke vrijheid, tot anar chisme zou leiden, niet anders reciproce ren dan door te zeggen: en dat zeggen de bisschoppen alsof Hitler, Mussolini en Franco niet uit de R. K Kerk zijn voort gekomen Dit verraadt zulk een vals in zicht in wat er mogelijk is in de mens en zulk een vereenzelviging van afdwaling met de Kerk zelf. dat verdere discussie hier onmogelijk wordt. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) wilde hst grote goed van de samenwerking in hst kabinet niet roekeloos in de waagschaal stellen, al wilde hij waarschuwen voor een ontwikkeling in een richting, die niet met die van zijn partij in overeenstem ming is te brengen. In dit verband noem de hij het mandement, dat zijn part') zwaar opneemt Een spontaan geestelijk protest, noemde hij verder nog de houd'ng van het N V V. in de Raad van Vakcan- tralen. Hij hoopte echter, dat er een weg tot herstel van de samenwerking in de vakcentralen gevonden zou kunnen wor den. Wat het beleid van de regering betreft was er zo goed als geen critiek.. Het gaai best, vond men algemeen. Er waait een gunstige wind. zeide mr Kropman en de regering heeft zich die ten nutte gemaakt Maar met prof. Anema meende hij dat de herziening van het B W niet meer -n deze parlementaire periode moest worden afgedaan Het tijdstip van behandeling zal overigens door de Kamer worden bepaald zei de heer Kropman en prof Anema voegde er aan toe: toen prof. Meyers nog leefde was er haast bij. nu niet meer. De heer Kropman had echter wel bezwaren tegen het gratiebeleid en beval de Kerst boodschap van de Paus daarom nog eens ter lezing aan. Over de Grondwetsherziening, zeide hij, dat indien de regering geen grote her ziening op touw zet. omdat het de vorige keer niet gelukt is, dit geen goed beleid 's. Neem het risico maar. zeide hij, het is niet zo groot. Met andere woorden stelde bij de regering gerust, dat zij geen vrees be hoefde te koesteren, dat men wéér roet in het eten zou werpen indien de Tweede Kamer maar een bescheiden gebru'k maakt van haar recht van amendement. Daarmee herinnerde hij er nog eens aan, dat het de amendementen van de Tweede Aan de Oost-Borneo Mij N.V. te Den Haag is door de minister van Economische Zaken voor de tiid van zes iaar voorkeurs recht verleend tot het aanvragen van een concessie voor het exploiteren van mine ralen in Zuid-Limburg. Dit houdt geens- De klassenstrijd is voor 't communisme 'n kwestie van er op of er onder Van daar dat de C.P.N. en de E.V.C. zich op de bedrijven geducht weren. Met krantjes en praten Vele luisteraars hebben nog steeds niet in de gaten, dat ai die bedrijfs- actie ten doel heef die luisteraars in de rode fuik te krijgen, om dan met hun steun het marxisme te doen zegevieren over de hele linie. De remedies zijn zelfstudie, goede voorlichting om aldus persoonlijk inzicht te krijgen en dan zijn mannetje te Een duidelijk voorbeeld van die drijverij bracht „De Waarheid" in een van haar jongste nummers. Het verhaalt aldus: „Met een wanhopig gebaar toont zij ons enkele brandgaatjes in de dagelijkse plunje van haar man, die brander is bij Wilton-Fijenoord, één van Nederlands grootste scheepswerven. ,,Kop op, moeder", troost hij. „Wij laten het er niet bij zitten. De branders hebben al een brief geschreven om een redelijke schadevergoeding te krijgen" En het is niet bij een verzoekschrift gebleven, vertelt hij er ons Dij. Sinds enige weken weigeren dezelfde arbeiders overwerk om Wilton aan zijn verstand te brengen da het ernst is Na deze flinke klap merkt het blad op, dat 't daarover eigenlijk niet eens kwam praten. Het gesprek moest gaan over ..het beruchte bevel tot werkhervatting bij Hensen". Gastheer van de „Waarheid -man zou een lid van de katholieke metaalbewerkers- bond geweest zijn, zou geweest zijn, want we geloven dat zonder man en paard te noemen niet. Maar „De Waarheid kan dan natuurlijk geraffineerd doorborduren. Over dat die katholieke metaalbewerker was voorgehouden, dat die ondernemings raden een stap vooruit zouden zijn. Over dat door 't geval Hensen het beeld van de nieuwe menselijke samenleving nu was verdwenen. Metaalbewerker en interviewer hebben ook samen nog eens de wet op de ondernemingsraden nagelopen. En wat bleek daaruit jandorie? Dat volgens art. 19 de bedrijfscommissie is belast met de naleving van de wet. En wie zitten er in zo'n bedrijfscommissie. Een college van evenveel ondernemers als hoofdbestuurders van de „erkende" bonden. Voelt u 'm.-. - Na die trap is nog verder gelezen. Want dat college beslist „over geschillen tussen belanghebbenden". Voldoende op temperatuur gebracht zou daarna die katholieke metaalbewerker hebben uitgeroepen: „Als er in Mei 1953 bij ons dus geen kern was geweest maar een ondernemers- raad, had dan die bedrijfscommissie van ondernemers en vrijgestelde vakbonds bestuurders moeten beslissen over het winstgeschil met de directie? Was onze staking dan een onwettige daad geweest?" En de „Waarheid"-man antwoordde met grafstem: „Het vonnis van de Rotterdamse Rechtbank laat geen ruimte voor twijfel". Over het kookpunt heen, moet die katholieke metaalbewerker toen hebben ver- klssrdi „Zij willen ons aan handen er. voeten binden. We zijn misleid door de mooie praatjes over een nieuw tijdperk in de menselijke samenleving.. En „De Waarheid" gaat dan plechtig door: Later op de dag spraken we nog met andere, in het NVV georganiseerde kern leden van Wilton Die waren tot dezelfde conclusie gekomen. Voelt u 'm. Nieuw staaltje van ondermijningswerk. Tot slot volgt dan nog een tirade die de deur helemaal moet dicht doen: Zij beginnen te begrijpen, dat het niet bij de ondernemingsraden blijft als de arbeiders het hoofd in de schoot zouden leggen. Opent de PBO niet de weg naar het bij verordenirg vaststellen van „de lonen en andere arbeidsvoorwaarden" en stelt de bedrijfsorganisatie-wet geen straf op overtredingen? Komt dit feitelijk niet neer op een stakingsverbod waarvan de arbeiders bij Hensen een voorproefje hebben gehad? Wil de PBO de arbeiders niet terugvoeren naar de middeleeuwse toestanden en hun organisaties vernietigen? Deze vragen rijzen voora] in kringen van het NVV. Velen hebben ze reeds be vestigend beantwoord. Zij beschouwen het gehele stelsel van ondernemingsraden en PBO als een wrange vrucht van de jarenlange samenwerking met de leiders van de KAB. die Romme's gevaarlijke plannen via het NVV-hoofdbestuur in de vooruitstrevende arbeidersbeweging hebben binnengesmokkeld. Dit alles bij elkaar is nu een schoon voorbeeld van ophitsend door elkaar haien van waarheid en verzinsel. Tegenover vier pagina's Waarheid-lectuur heeft men acht pagina's nodig om die lectuur naar waarheid recht te trekken. We hebben reeds eerder betoogd, dat de communisten van de ondernemingsraden niets moeten hebben. Ze willen geen nieuwe gezonde verordening. Onrust moet er zijn, haat, agitatie op sociaal-economisch en politiek terrein, waarbij de voor mannen der vakbonden het op de eerste plaats moeten ontgelden. Enkele lezers zullen misschien de opmerking maken: We hebben nog geen tegenspraak op die verklaringen van KAB-er en „Waarheid" gelezen. Nog even geduld tot morgen. We geven niet alleen mooie verhaaltjes! zins in, dat in dit gebied, dat bezuiden de Geul en in het Geuldal zelf tot aan de grenzen ligt, erismiinen geëxploiteerd zul len worden. Het is slechts een zekere waarborg, dat indien bil exploratie ert sen worden aangetroffen, deze maatschap pij voorkeur geniet bii het eventuele uit geven van een concessie. Deze vorm is gevonden, omdat de Mijn wet het exploreren van de Nederlandse bodem voor iedereen vrij laat. Alleen in dien mineralen (aardolie, zink koper, ijzer, lood e.d.) in ontginbare hoeveelheden worden aangetroffen, kan een winnings concessie worden verleend. Aangezien de moderne exploratlemethoden waartoe ook verkenningsboringen behoren, zeet kost baar zijn. zou het voor exploTflnten onbe vredigend ziln. zonder enige waarborg aan het werk te gaan. Het is reeds lang bekend, dat zich In de Zuldlimburgse bodem op vrij grote diepte mineralen bevinden. Ook in het mllnge- bied worden nu en dan ertsen aangetrof fen Reeds vroeger werd ln dit Zutdelllke gebied geëxploreerd, doch het schijnt, dat toen niet voldoende exploitabele hoeveel heden erts zijn aangetroffen De Oost Borneo Mij gaat in samenwetklng met het seologisch bureau voor de mtinen te Heer- ien een nieuwe poging wagen Over de re sultaten zal men na enkele jaren intensief onderzoek meer weten. (Advertentie) Voor de handel: N.V. Levert Co, Amsterdam-C Kamer waren geweest, d'e voor enkelen in de Eerste Kamer een onoverkomelijk bezwaar waren geworden en dat zij daar om hadden tegengestemd met het bekende gevolg. Maar een bescheiden uitbreiding van de beide Kamers konden hij en de heren Anema en Kolff wel aanvaarden Zoals de heer Kropman zeide. als beau geste tegenover de Tweede Kamer en met het oog op de kleine fracties. Wat het onderwfls betreft meende de heer Kropman, dat men de huidige mi nister van Onderwas, die hij gelukwenste met diens herstel, niet verantwoordelijk kon stellen voor het gebrek aan onder wijzers nu en de te grote klassen De oor zaak ligt vele jaren terug door de te laee salarissen en de onderwaardering voor het onderwtjzersambt. In de nieuwe nota van de minister wordt hieraan alle aan dacht gewjd cn het gaat er nu maar om. of hij hierin wordt gesteund door het ge hele kabinet. Ook minister Cais kan niet ineens verwezenlijken waarin anderen jarenlang te kort zijn geschoten. Maar hij sprak zijn vertrouwen uit, dat minister Cais erin zou slagen het onderwijs probleem op te lossen. De heer Kolff (C.H U.) besprak nog de mogelijke toenadering tussen A.R. en C.H twee loten van dezelfde stam. Hij zou dit wel toejuichen, maar deze zou wel niet op korte termijn zijn te realiseren. Voor het herstel van de oude coalitie achtte de heer Kolff de tijd nog niet rijp In de bestaande omstandigheden zou vol gens hem van een dergelijke samenwer king geen voldoende kracht uitgaan. Een mislukking van een poging in die richting zou tot ongewenste gevolgen lelden. Hij zat dan ook niet ln die richting te „likke baarden" Met de derde macht was men volgens de heer Kolff nog mets opgescho ten. Hij behoorde niet tot degenen, die deze met koele minachting beantwoorden, maai hij vroeg nogmaals een duidelijker om lijnde doelstelling- Dat deze niet was ge geven beschouwde hij als een bewijs, dat het streven ln de V.V.D. zelf was ver zwakt. Betreffende de Grondwetsherziening be pleitte hij een wijziging van art. 27, waar door ook de kroonprinses de titel van Prinses van Oranje zou kunnen voeren. Behalve over het mandement had prof Molenaar V.V.D. ook dergelijke ongezelli ge opmerkingen ln het vet speciaal voor de katholieke ministers. Na verteld te heb ben, dat minister Zijlstra hem het best be viel en dat het liftverbod minister Stat geen goed had gedaan critiseerde hij de ministers De Bruijn en Van Thiel als de zwakste figuren in het kabinet en beoordeelde hij minister Beel naar de mis lukking van de Grondwetsher ziening in 1951 Nu zou die hele critiek nog re den hebben ge had als zij was uitgesproken bij het eerste op treden van het kabinet en als zij origineel ware geweest. Maar wie zich de rede van Prof. Molenaar's partijgenoot. Oud, herinnert in 1952 bij de algemene po litieke beschouwingen bij het eerst" op treden van bet kabinet, komt tot de erva ring, dat hij hier niets anders deed dan prof. Oud napraten. Want ook van minis ter Cais deugde natuurlijk niets en de so cialistische ploeg was de sterkste in het kabinet. Zelfs dót had ook prof. Oud ge zegd in 1952 tn de Tweede Kamer- Het was dus weinig origineel en alleen maar erg zuur. De staatssecretarissen moesten met hun politieke verantwoordelijkheid niet zo ver gaan om het onaanvaardbaar in de Kamer te laten horen, dat moesten zij aan de ministers overlaten en de minister van Buitenlandse Zaken kon blijkbaar nier vertrouwen op zijn apparaat blijkens de twee laatstelijk gemaakte fouten ten aan zien van de samenstelling der Russische ambassade en de Custodiën der Fnnemy Property te Londen. De katholieke minis ter Luns die vrijwel overal om zijn be leid wordt geprezen, moest blijkbaar ook een veeg uit de pan hebben. En tenslotte vond hij dan nog het com promis inzake hel huurbeleid een droevig staaltje van regeren, een van de treurig ste resultaten van het regeringsbeleid en een manifestatie van onmacht. En daar moest de regering het dan maar mee doen. De laatste sprekers waren de heer Bran denburg (comm.) en de heer In 't Veld (P.v.d.A.). De heer In 't Veld zag in de sfeer van de Kamer meer gelegenheid de oroblemen in wat ruimer verband te bezien dan deze kamer doet. Hij toonde zich een oorsta.i- der van uitbreiding der Kamer op basis van de huidige 2—1 verhouding. Komende op de woningsituatie zei spr., dat in ons land nog steeds krotten naast weelderige villa's voorkomen. De sociale politiek moet dan ook worden voortgezet in de richting van verzachting van de te genstellingen. Verhoging van de melkprijs betreurde hij, hoezeer zij ook cp zichzelf verdedig baar is. De maatregel kwam echter op een psychologisch zeer ongunstig moment. Sprekers fractie had gehoopt op een flinke huurverhoging, gekoppeld aan een egalisatiefonds en daarom betreurde hij hef f-en zeerste, dat de regering thans met nieuwe plannen schijnt te willen komen. -,Dit lijkt een beetje op de weg van de minste weerstand", aldus spr. Morgenochtend zal de minister-president antwoorden- Uit een onderzoek naar het aantal bui tenlandse arbeiders in Limburg is ge bleken. dat er op 31 December "j.l. 8.991 vreemdelingen in deze provincie werk zaam waren voor het grootste deel Bel gen en Duitsers, maar ook Pol.n Italianen en Joego-Slaven Bijna 3500 buitenlanders zijn in dienst van de m"- nen. Ze zijn op 200 na allemaal in Lim burg gevestigd. Ongeveer 3000 Limburgers werken in steenkolenmijnen in het Belgische en Duitse grensgebied. Van onze correspondent) Burgemeesters van een aantal grote of zich sterk uitbreidende gemeenten in Noord-Brabant hebben er in bun Nieuwjaarsredes t°t de leden van de gemeenteraad op gewezen, dat het bij bet thans vigerende systeem van toewijzing der bouwvolumina vrijwel is uitgesloten voor industrie gemeenten de noodlottige achterstand aan woningen in te halen, laat staan met de woningbouw gelijke tred te houden ten aanzien van de bevolkingsaanwas. In verscheidene van deze Brabantse gemeenten is de woningnood groter dan in 1945; bijzonder nijpend is deze nood o.a. in Eindhoven, Helmond, Den Bosch, Waalwijk, Oss en andere industriële centra. Deze omstandigheid vindt haar terugslag op de industrie, die, bij gebrek aan huis vesting van arbeidskrachten- met name ook van leidinggevend personeel, niet tot expansie kan overgaan, hetgeen zowel een verlies aan nationale productie betekent als een verlies aan werkgelegenheid. De industriële uitbreiding is immers "niet los te maken van de woninbouw. Enkele burgemeesters hebben het uit gangspunt voor de woningtoewijzing, o.a- namelijk de woningtelling van 1947, als grondslag te star en te zeer op de kille cijfers gebaseerd genoemd. Toen immers werden zelfs krotten, éénkamerwoningen en noodwoningen aangemerkt bij de alge mene telling, een euvel, dat zich thans in sterke mate wreekt. Bij herziening van de beschikbare voorraad zou eerst een duide lijk omschreven begrip van het woord „woning" dienen te worden gegeven, wil men weer niet tot illusoire getallen komen. Het bestuur van de afdeling Noord- Brabant der Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft dan ook besloten aan het hoofdbestuur dezer vereniging te Den Haag het verzoek te richten er bij de regering wel op aan te dringen, dat een nieuwe woningtelling naar objectieve en concrete maatstaven tot stand komt- De noodwoningen en de éénkamerwonin gen, alsmede de krotten zouden daarbij bijvoorbeeld buiten beschouwing dienen te blijven, terwijl vooral de industriële gemeenten in staat moeten .worden gesteld de migratie-quota te kunnen opvangen en mede daardoor de industriële potenties tof hun recht te laten komen. PROF A. MOLENAAR Zuur (Van onze correspondent) Op de tweede dag van haar bezoek aan Groningen heeft de ambassadrice van Pakistan, Begum Ra 'Aha Liaquat Ali Khan. gistermorgen in een volle zaal van tluize Maas de Groningse middelbare schooljeugd toegesproken. Deze bijeen komst ging uit van het Uneseo-Centram te Amsterdam in samenwerking met bet Unesco-Comité Groningen. De Begum hield een korte rede over de Tlneseo-actle, waarna enkele films werden vertoond over Pakistan en het werk van de llnesro Een bijzonder onderdeel van het bezoek aan Groningen was stellig het bezoek, da< de Begum bracht aan de St Josephkerk «n -pastorie. Het was een en al hartelijkheid Dat bleek uit de welkomstroepen „Pa kistan Zindabat" en „Begum Saheba Z n- dabat" (Lang leve Pakistan. Lang leve de Begum), waarmee de verkenners 3i gidsen, die bij de kerk een erehaag vorm den. het gezelschap uit Pakistan aange naam verrasten. Dat bleek later uit de hartelijke dankwoorden, die de Begum richtte tot pastoor J Koelman en lot pater Richard Reynen O F M. .Groningen Zindabat" wenste de Begum op haar beurt en haar gezelschap stemde hiermede lachend in. Het initiatief tot dit kleurige en bij zondere bezoek was uitgegaan van patel Reynen. die twaalf jaren van 1938 toI 1950 als missionaris in Pakistan werk zaam ts geweest Hij had speciaal ln hei onderwijs gewerkt en was onder-dir=r- teur van St Patrick's Highschool te Ka rachi In deze kwaliteit had hij de Begum reeds een paar maal ontmoet Sinds een Z.M. de Koning en H.M. de Koningin van Zweden zullen tijdens hun bezoek aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden van 26 tol 29 April enkele plaatsen bezoeken in het voormalige ramp gebied waarvoor het Zweedse volk inder tijd zoveel steun heeft verleend. Tevoren zal de Koning zich in hot Waterloopkundig Laboratorium te Delft op de hoogte stellen van de onderzoekingen naar de waterstaatkundige toestand van het betrokken gebied. Voorts zullen de bloembollenvelden en enige musea worden bezocht. Te Amster dam zal de Kamer van Koophandel een receptie aanbieden aan boord van het motorschip „Oranje", dat daartoe door de Stoomvaartmij Nederland ter beschikking wordt gesteld. Rotterdam en Den Haag staan eveneens, op het program, doch nadere bijzonderheden daaromtrent zijn niet beschikbaar. De verdeling van de bovenstaande programmapunten over de verschillende dagen van het verblijf der hoge gasten staat, nog niet vast. maand is pater Reynen als assistent werk zaam in de St Josephparochie te Groni-i- Sen. De Begum werd door pater Reynen door kerk en pastorie rondgeleid waarbij hij uitleg gaf van verschillende schilde rilen en gebruiksvoorwerpen. In de pas torie hield pater Reynen een korte toe spraak, waarin hij herinneringen opriep aan Pakistan, dat twaalf jaren ook ztjv vaderland is geweest Hij sprak zijn be- Serins uit voor het belangrijke werk o L Begum verricht voor haar moo.e and. Namens pastoor Koelman bood htj haar een fraaie foto van de kerk aan. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de familie Tol uit Volendam waar «r ,Reynen enige tlid heeft gewerkt - in voiendams costuum extra luister aan de plechtigheid zou verlenen. Er zou een tneemuts aan de Begum worden aange i fji-i familie kreeg op de af sluitdijk een auto-ongeluk en kwam der- vee' later, zonder auto en llchi gewf°. 'n Gronir>gen aan. De hoge be zoek».er was toen reeds weer weg, maar de theemuts zal haar worden nagezonden Alvorens de St Josephpastorie te ver laten dankte de Begum enigszins onder de indruk voor de originele en uiterst hartelijke ontvangst. Suisse De long in ceremonieel tenu met steek en staf, begeleidde het gezel schap door de helder verlichte kerk temg naar de auto's. Ook hij was onder de in druk In zijn ruim dertig-jarige loopbaan had hij een soortgelijk bezoek nog nimmer meegemaakt. Van onze verslaggever) Gisteravond dan heeft S.U.S. de klap op de vuurpijl gegeven, waarvan le. ^inadig vuur naar zes kanten is uiteengespat. Deze grootste loterij ooit in ons land gehouden, heeft een netto som van f 1.197.406 opgebracht erwij e bruto opbrengst f 1.600.000 was. Dus slechts 25 pet bedroegen c e on os ten, terwijl bij een loterij een percentage van 40 pet is toe- _e» aan. it is siechts mogelijk geweest, doordat velen zich belangeloo' tooi c eze actie hebben ingezet. Het werk dat geschieden moest, was zo vee onna ten cat de kosten, indien dit alles betaald had moeten worden, de netto-opbrengst overtroffen zouden hebben, gelijk een des kundige aan (le beer P. Speet, directeur van de K. R. O. had meegedeeld Het was dan ook goed. dat hij een uit zonderlijk woord van dank tot alle mede werkers richtte en in het bijzonder aan de heer A Bergers van de Kath. Nat. Bond E.H.B.O., „de vindingrijke, onver moeibare en geheel belangeloze idealist" Deze erkentelijkheid werd vertolkt met een fraaie ruiker voor mevr. Bergers, een dank die tenslotte, zoals Alex van Wayen- burg treffend zei. uit moe; gaan naar alle „lotgenoten", die zich gelukkig mogen achten, ook als zij geen prils gewonnen hebben, dat ze een mooie intentie gediend hebben. Het lot gaat. voorbij, aldus de heer Van Wayenburg, maar ons genootschap van liefde en saamhorigheid blijft bestaan. Van de opbrengst gaat 10 pet, zijnde 119.740.60 naar de Katholieke Sport bond: 16 pet naar het Kath. Ned. Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid, het geen neerkomt op 191.584,96. Eenzelfde bedrag ontvangen de Katholieke Va- eanlietchuizen en Jeugdherbergeentrale cn de Kath. Nationale Jongens, en Meis.ieszorg. terwijl de Kath. Gezinszorg cn het Kath. Verbond voor Kinder Mrtnming zich elk verrijkt zagen met 455,26, namelijk ieder van deze twee organisaties 21 pet van de op brengst. Het was een aardig idee de dank der instellingen te doen uitspreken door twee kinderen, Suze en Piet die met veel verv» een geestige samenspraak voordroegen. Overvloedig was de heer Bergers mei hef uitspreken van zijn erkentelijkheid welke dank hij voor verschillenden mei name genoemden door een geschenk ver gezeld liet gaan Dit waren Alex van Wayenburg. Toon Rammelt, de admite strateur van de Kath EHBO., de heer Weber en mr Wagenaar van de KRO die de slagzin Sla Uw Slag (S.U.S.) be dacht had. Vorst. Marot, vereerde de heer Bergers met een fraai wandbord. Natuurlijk werd ook deze avond een schoon carnavalsfeest dat ditmaal werd verzorgd door Sittard en het Simfonette- orkest. De stemming kwam er na de aan sporing van omroeper Bert Radersma^ wie 'n compliment voor de uitstekende leiding bij alle S U S -avonden zeker toekomt, al direct ln. De jolijt barstte voor goed los toen de Marottenkapel ln fleurige unifor men kwam binnengestapt. Mies Bouwman verklaarde zelf wel de meeste moeite met het dialect te hebben, wat haar echter nle- weerhield Vorst Marot flink en ondeugend aan de tand te voelen Tot beloning krees zij de orde van het Marottenrijk en van Prins Carnaval een klinkende.... nu. dat zullen de luisteraars wel gehoord hebben Al de vrolijkheid nam echter de span ning, die ook deze avond bij tienduizender heeft geheerst, niet weg. En die spanning werd eerst gebroken toen de nummers van de twee huizen en enige hoofdprijs-.-- bekend werden gemaakt. Het woonhui» van f 15 000 viel op B 20602 en hel hui» van f 20 000 als extraprijs Is bestemd voor de eigenaar van lot D 191568 De trekking voor het lagtste huis geschiedde eersi tijdens de uitzending Ook werd toen ge trokken het lotnummer A 60999 waarop het geschenk van Z H de Paus. 'n ivoren beeldengroep van de H Familie gevallen De winnaars der huizen hebben zich gisteravond niet gemeld Alleen de win naar van een gotisch damesbureau (lui C 148854) meldde zich uit Zwollerkerspe Andere hoofdprijzen vielen gisteravond als volgt: naaimachine B 275492: een ba» meubel op D 215528: bromfiets B 884:'f) een madonna, geschilderd door Adrtaaf. van der Plas D 377150: schrijfmach m- B 126377; bandrecorder D 82307; scooter D 247981; televisietoestel B 274118. 'll'('afrikaanse minister voor ~a- turellenzaken, dr Hendrik Verwoerd heeft medegedeeld, dat de katholieke missie in de Zuidafrikaanse Unie gewei gerd heeft om 681 scholen voor Bantoes aan de regering over te dragen. Volgens de wet op het onderwijs voor Bantoes komen missie-scholen voor Ban toes welke niet aan de regering worde - overgedragen, niet in aanmerking voor rijkssubsidies. Veertig protestantse ker ken, die ongeveer 5 000 scholen beheren, hebben ingestemd met de schoolov"- dracht. De Anglicaanse Kerk in het dio- ces Johannesburg heeft geweigerd m- deze overdracht accoord te gaan en zal haar scholen wegens gebrek aan mid delen moeten sluiten. Hoewel katholieke kerkelijke autoriteiten spreken van een bijna hopeloze situatie" zullen zij toch proberen o m. door middel van grote jaarlijkse acties onder de Zuidafrikaanse katholieken de benodigde gelden bijeen te brengen om aldus de Bantoe-scholen uit handen der regering te houden, die ook op onderwijs-gebied haar extreme apartheidspolitiek ten uitvoer wil leggen De 32-jarige Haarlemmer M. G.. die zo als bekend. Vrijdagmiddag J.l. tezamen met de 24-1arige J. K uit het Huis van Be waring II aan de Amstelveenseweg te Am sterdam ontvluchtte, heeft zich tn de loop van gisterenmiddag bij de verbaasde por tier gemeld. De man had een bedrag van f 150 bij zich voor de boeten, die hij zou moeten voldoen. Naar verluidt verkoos hij de vrijheid om dit bedrag bijeen te garen om daardoor niet de als vervanging van d» boeten opgelegde hechtenis van ongeveer 50 dagen te moeten uitzitten. Van de tweede Inwoner uit de Spaarne stad ontbreekt nog elk spoor. Het Duitse boerenverbond en het Duitse industrieverbond zijn het na langdurige onderhandelingen thans eens geworden over het ontwerp voor een agrarische grondwet. De ontworpen wet legt de Bondsrege ring de verplichting op alle middelen der belansting-, crediet- handels- en prijspo litiek toe te passen ter verzekering van de voedselvoorziening van het Duitse volk en voor de instandhouding van een productieve landbouw die in staat is de concurrentie van het buitenland 't hoofd te bieden. De landbouw moet volgens het wets ontwerp ook de mogelijkheid worden ge geven op dezelfde wijze als de andere takken van nijverheid in West-Duitsland deel te nemen aan de algemene econo mische vooruitgang. De hiertoe vereis' maatregelen moeten door de Bondsrege ring worden uitgewerkt en in de vorm van wetsvoorstellen aan het parlement worden voorgelegd. Deze landbouwpoli tieke maatregelen dienen uit te gaan van de rentabiliteit van die landbouwbedrij ven die bij een geordend beheer het be staan van een boerengezin opbrengen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het op 29 September 1950 ingediende ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs en van de op leiding van leidsters bti dat onderwijs is 'noetrokken. Het ligt ln de bedoeling van de m'nister te bevorderen, dat een nieuw ontwerp- kleuteronderwijswel een dezer dagen bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Achthonderd inwoners van Niort, in West Frankrijk, hebben gisteren hun woningen moeten verlaten wegens over stromingen. In laaggelegen wijken van de nabijge legen stad Poitiers, kwamen eveneens honderden huizen in het water te staan. Nabij Melun Is een achtjarige jongen tn een gebied waar de rivier de Yerres buiten haar oevers is getreden, verdron ken. Het Bankierskantoor J. G. Lahm Zoon N.V. te 's-Gravenhage heeft tn een schrtj. ven aan de Kon. Ned Stoomboot Mij. ver klaard, dat hei door deze N.V aange- kpndigde dividend van 9 pet met een g»- voel van teleurstelling ts ontvangen. Na mens een groep aandeelhouders, vertegen woordigend ruim 300 000 aandelen der K.N S M. wordt verzocht aan de agenda voor de te houden jaarvergadering toe te voegen: Uitkering van de agioreserve (of een gedeelte hiervan) aan aandeelhouder.*, hetzij in contanten, hetzij in de vorm van aandelen. De Hoge Raad heeft gisteren de kwestie behandeld, of men verplicht is aan een bevel tot stoppen van de politie gevolg te geven zodanig, dal men zijn auto vóór de oolitieman tot stilstand brengt ook wan neer men reden heeft aan te nemen dal daardoor de verkeersveiligheid In gevaar wordt gebracht. De heer J P uit Voorburg reed des avonds met zijn auto op de weg Utrecht Den Haag ln verband met het zich op de weg bevinden van een defecte vrachtwa gen ter hoogte van De Meern werd P door de rijkspolitie gemaand te stoppen Hij reed echter de politiemannen voorbij en stopte toen oo een parkeers'roi k om dat hij meende op een andere wijze stop pende het verkeer in gevaat te brengen Wegens het niet voldoen san her bevel van de Dolitie werd de heer P door de kantonrechter veroordeeld tot f 10 boete De ANWB. verzocht aan mr N J Po lak te Groningen de verdediging van deze zaak in cassatie op zich te nemen daar de bond van oordeel is. dat het algemeen vei- ligheidsartikel dient te prevaleren boven de bepaling, dat men op de weg gevolg dient te geven aan bevelen en aanwijzin gen van hei bevoegde gezag. Mr Polak stelde drie cassatiemiddelen voor Hlf betoogde hierbij dat nergens be paald is dat men vóór de agent moet stop oen Men is dus tn overtreding wanneer men helemaal niet stopt. Men begaat zijns inziens geen overtredingen wanneer men de agent onder bepaalde omstand'gheden voorbii rijdt en dan stopt ai wi] dit naar pleiters gevoelen niet zeggen dat men steeds de agent mag voorbij iiden Het zal steeds van d„ omstandigheden afhangen. In verhand met deze »?.ak wees mr Polak er nog op dat er reeds vele iaren over geklaagd wordt, dat de ooiittebeamb- tcn de mntróle op het wegverkeer zo on- oracttsch uitoefenen Zij d->en dat op de rilhaan van een grote weg terwiil er Iets verder een parkeerplaats Ir ZJ doen dit roms tn een onoverzichtelijke bocht van "en weg terwijl men 'ets vendor een recht Pn Overzichtelijk wegoedeebe aantreft enz De advocaat-generaal mr s'Tacob zal con clusie nemen op 22 Februari.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3