jaar Borneo-missie van de Capueijnen Reden tot dankbaarheid Vijftig ARGUMENT TEGEN DUITSE SOCIALISTEN Meubelbeurs trekt aandacht van buitenland Sombere nacht voor „Katingo Michel Angelo en het gewelf der Sixtijnse kapel Mgr Tarcisiusvan Valenberg tot onze lezers Moeilijk begin Een postduif is geen „koter" Adenauer over de Kremlin-sensatie Somberheid over eenheidskansen Ook bij moderne meubelen koren en kaf reisbeurzen aan Ontsnapte Haarlemmer vrij Staatkundige vorming van J.B.T.B.-ers in Aartsbisdom Terug in strandings Dies-rede prof. dr J. N. Bakhuizen v. d: Brink WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 PAGINA 7 In verband met de plannen, om steun te verlenen aan het plan, als feestgave een kapel tot stand te brengen bij het seminarie te Nja- rumkop bij gelegenheid van het gouden jubileum van de missie der E.E.P.P. Capueijnen op Borneo, ontving onze redactie een schrijven van Z.H. Exc. Mgr Tarcisius H. Jvan Valenberg O.F.M.Cap., apost. prefect van Pontianak. Wij laten dit schrijven hieronder in zijn geheel volgen MGR TARC. VAN VALENBERG De vestiging Eerste verdeling Na de oorlog Twede verdeling Derde verdeling Toestand na Dankbaarheid De loterij LETTERKUNDIGEN NIEUWE SECULIERE CONGREGATIE TE BANNEUX LEIDSE STUDENTEN KRIJGEN EIGEN KAPEL Na verhoor ZUID-AFRIKA HANDHAAFT DISCONTO-TARIEF „Van uitermate groot belang Blij en zonnig positie AUTO-ONDERLINGE Pij de „Assen" op bezoek Athleet van het luchtruim Wat wij jammer vinden INVALIDE OUDE MAN VERONGELUKT SHELL TANKERS N.V. OPGERICHT WOLVEILINGEN GOED PRIJSHOUDEND KEMO CORSETFABRÏEK Dividend van 12 (v.j. 10) pet Apost, Vicaris van Pontianak Dit jaar vieren de Nederlandse Capu eijnen een gouden feest. Niets bijzonders, denkt misschien de geachte lezer. Er wor den zoveel jubilea gevierd! Dit jubileum is echter wel iets bijzonders. Behalve de Capueijnen zullen tienduizenden anderen het met dankbaarheid meevieren, omdat zij daardoor deelachtig werden aan ac grootste gave, die aan mensen geschonxen kan worden, n.l. het H. Geloof. We dateren 1905. liet toenmalige Ne- derlands-Borneo wordt bij de H Stoel afgescheiden van het Apos tolisch Vicariaat van Batavia en toever trouwd de Nederl Capueijnen. Het zelfde iaar nog vertrekken de eerste Mis sionarissen onder leiding van de H.E.P. Pacificus Bos, de latere Monseigneur Bos. Een klein groepje, maar bezield met een heilig idealisme en enthousiasme. Het vuur van St Paulus moet hen wel bezield hebben, toen zij dit onmenselijk zware werk begonnen. Een gebied 17 maal de oppervlakte van Nederland: geen gebaan de wegen, eindeloze oerwouden, rivieren met gevaarlijke stroomversnellingen, de bijna onbegaanbare bospaadjes door wa ter modder, moerassen met als enige vas te 'ondergrond de omgevallen boomstam- nl|!nkele grote steden langs de kust, han delscentra van Chinezen. Langs de oevers van de grote rivieren nederzettingen van Chinezen en Maleiers. Ver en diep in de binnenlanden de oorspronkelijke bewo ners van dit enorme eiland: de Daya s, geen koppensnellers, zoals ze in de ge schiedenis bekend staan, maar eenvoudi ge, rustige mensen, die door landarbeid, visserij, veeteelt en jacht in hun dagelijks onderhoud voorzien, en iedereen gastvrij ontvangen, die zich gewaardigen wil hun nederige woning aan te doen. Van intensieve missiearbeid en bewer king van dit enorme gebied kon geen sprake zijn. ook niet toen in de daarop volgende jaren nieuwe krachten als aan vulling kwamen en andere Congregaties hun hulp kwamen aanbieden. Daartoe ontbraken èn de nodige krachten èn de nodige middelen. In 1938 had de eerste splitsing van dit grote Missiegebied plaats. ''e .Capueijnen trokken zich terug op de Westen-afdeling van Borneo, een gebied zevenmaal de op* nervlakte van Nederland, tot in de verste uithoeken van dit eebied dromten de Mis. sionarisscn door en werd de Blijde Bood schap verkond'Kd aan ieder, d.e er een open oor voor had. scholen geopend. Ook de binnenlanden profiteerden van deze culturele, liefda dige en sociale instellingen, al werd daar de behoefte aan onderwijs nog niet zo sterk gevoeld en kostte het de eerste Missionarissen veel moeite, de scholen be volkt te krijgen en bevolkt te houden. Toch hebben velen ervan geprofiteerd en ne de oorlog waren het de leerlingen van de Missie-scholen, die overal op de voor grond traden en in aanmerking kwamen om voorname bestuursfuncties te vervul len. Met inzet van alle krachten en zware offers ging het Missiewerk gestadig voor uit; geen grote sprongen, geen massa- bekeringen, maar toch overal kleine cen tra, van waaruit het licht uitstraalde en de duisternis begon te verdringen. De oorlog en de daarop volgende bezet ting met de internering van heel het Mis- siepersoneel maakte echter een einde aan dit hoopvol begin De jonge christenheid wist echter deze storm te doorstaan, al vielen er hier en daar wel enkele slacht offers en ontspoorde de een of ander. Na de bevrijding in 1945 werd echter met nieuwe moed begonnen, om de ge leden schade te herstellen cn de achter stand 'f te halen. Zonder rust. zonder eerst zelf op krach ten te kunnen komen na de geleden ont beringen tijdens de internering, werd alles van het Missiepersoneel gevraagd; zieken huizen werden weer heropend cn overge nomen; de scholen, tijdens de oorlog voor het merendeel gesloten, moesten weer op gang worden gebracht. De jonge christe nen ongeveer drie jaar zonder Priester moesten worden bezocht; een en ander moest in orde gebracht worden. De tijd was gunstig. Gebieden, die vroe ger geen belangstelling hadden voor scho len, vroegen om een school Gebieden, waar de Missionaris vroeger nog nooit ge weest was, werden opengelegd. Overal was men ontwaakt. Men zag de enorme achterstand, men wilde vooruit en klopte bij de Missie aan. Bij tientallen verrezen de nieuwe scho len uit de grond en deze scholen werden de wegbereiders voor de godsdienst. Overal nieuw leven, dat moest worden opgevangen en in goede banen geleid. Nieuwe Missieposten werden geopend en, wat voor de oorlog nooit gebeurd was, hele gebieden openden hun deuren voor de godsdienst. In 1943 een nieuwe afscheiding met de oprichting van de Apostolische Prefec tuur van Sintang. Iedere inkrimping van dit grote Missieterrein betekende een in tensivering van de Missie-arbeid en baan de de weg voor nieuwe mogelijkheden. Nieuwe arbeiders kwamen, de oogst be gon te rijpen en vroeg om meer arbeiders. In 1954 volgde nogmaals een afschei ding met de oprichting van de Apostoli sche Prefectuur van Ketapang. De Paters Capueijnen blijven alleen nog in het Apostolisch Vicariaat van Pon tianak. dat een oppervlakte heeft groter dan heel Nederland. Wat er bereikt werd in die 50 jaar Veel, heel veel. Een stevige ondergrond werd gelegd voor de jonge Kerk van Christus. Alleen al het gebied van het Apostolisch Vicariaat van Pontianak telt ongeveer 16000 Katholieken met een zeer groot aan tal geloofsleerlingen; 80 Lagere Scholen, Middelbare Scholen, 1 Kweekschool. 2 Ambachtsscholen, 7 Huishoudscholen, 1 Klein Seminarie, 4 Ziekenhuizen, 1 Le prozerie en meerdere Poliklinieken. Dit alles verspreid over heel het gebied tot ver in de binnenlanden. De belangstelling voor de godsdienst neemt nog steeds toe. Alle krachten zijn overbezet; ieder heeft handen te kort. De oogst begint te rijpen, maar arbeiders zijn er helaas te weinig. Veel is er tot stand gebracht, maar nog veel meer staat er te wachten. Hebben we reden om feest te vieren? Ja, nogmaals ja, niet voor ons zelf. Op de eerste plaats, om onze dankbaarheid te tonen aan God. Die het Missi.werk zicht baar gezegend heeft. Dankbaarheid ten opzichte van onze vele weldoeners, die ons in staat stelden, dit kostbare Missiewerk te beginnen, uit te breiden en in stand te houden. Zonder hun hulp was dit alles niet tot stand kun nen komen. Missionneren vraagt geld, scholen, ziekenhuizen, internaten enz. enz. De Missieprocure van de Paters Capu eijnen te Tilburg heeft een actie op touw gezet: een toterij tot ondersteuning van dit mooie Missiewerk. Zij zullen bij U aankloppen. Steunt deze actie, koopt een lot. geeft Uw bijdrage op de eerste plaats Uw gebed, Uw offer, maar ook Uw geldelijke steun. Weest Missionaris aan het Thuisfront! T TARCISIUS H. J. VAN VALENBERG O.F.M Cap. Apostolisch Vicarus van Pontianak. De jonge priesterstudenten van het seminarie te Njarumkop. Deze toe komstige inlandse priesters hebben nu nog geen kapel! (Telefonisch van onze correspondent) BONN, hedenmorgen Midden in een stormachtige politieke campagne voor de Djiitse eenheid werd gisteren in de Bondsrepubliek het nieuws uit Moskou ontvangen, dat een voortzet ting van de nu aan de gang zijnde propa gandistische strijd in de Bondsrepubliek overbodig" schijnt te maken. Over een ding zijn alle politici in Bonn het namelijk roe rend eens: de spanning bij de betrekkin gen tussen Oost en West zal worden ver groot. Nog slechts enkele politici hebben het gewaagd daaraan ook de verdere conse quentie vast te knopen, dat de kansen om Duitsland te verenigen nog lager geno teerd moeten worden dan ooit. De mili taire heren, die nu in de Sovjet-Unie de overhand hebben gekregen, zullen de laatsten zijn om de militaire positie m Oost-Duitsland op te geven. Deze overwe ging ligt over alle Duitse commentaren als een zwarte schaduw, ofschoon vaak nog onduideljjk uitgesproken. Desondanks heeft men in de Bondsrepu bliek de sensatie van Moskou aanstonds ingeschakeld in de reeks van argumen ten, die nu door regering en oppositie voor en tegen de Westduitse bewapening worden uitgebazuind. Het lijkt een welhaast tragische ont wikkeling, dat dr Adenauer zijn eerste indrukken moest weergeven in het kader van een propaganda-rede voor de Weste lijke bewapening, die was voorafgegaan door een groot tumult, waarbij de politie honderd demonstranten tegen Adenauer in 'arrest moest nemen. De Frankfortse beurshallen, waar Adenauer zijn cam pagne voor de verdragen gisteravond startte, werden belegerd door duizenden anti-bewapenaars, die eerst na veel tu mult door de politie uiteengedreven kon den worden. Zij demonstreerden tegen bewapening en voor de Duitse eenheid, die inmiddels meer illusoir was gewor den dan zij lange tijd geweest was. Dr Adenauer noemde voor een gehoor van 7000 man de gebeurtenissen in Mos kou een vernietigende slag voor de so cialistische propaganda tegen de verdra gen van Parijs. Ook bij de meest verstokte socialisten moest nu het geloof in de Sov jet-verklaringen weg zijn, zo meende hij. Eens te meer was uit Molotof's verkla ringen gebleken, dat een neutralisatie van Duitsland niets anders kon maken dan een satellietstaat der Sovjet-Unie. Adenauer lier er niet de minste twijfel over bestaan, dat de jongste sensatie zijn politieke lijn niet zal doen ombuigen. Dat had tevoren trouwens ook zijn toekom stige minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, al gezegd. (Van onze Utrechtse redacteur) De Meubelbeurs in Utrecht mocht zich reeds de eerste dagen in een druk bezoek verheugen, waarbij ook veel belangstelling uit het buitenland werd. getoond. Vele Belgen lieten het niet bij „rondneuzen", doch plaatsten ook bij verscheidene firma's orders. Merkwaardig, dat zoveel personen uit de Scandinavische landen op de Beurs verschenen, die zich eens kwamen oriën teren, hoe het in ons land met de ontwikkeling van het meubel, kortom van de gehele woninginrichting is gesteld. De Noorderlingen zijn ons daarin een belangrijke stap voor, doch het moet voor hen ongetwijfeld een voldoening zijn geweest te constateren, dat menig meubel-ontwerper bij ons zich heeft laten inspireren door wat op het gebied van interieur en meubelen in Denemarken of Zweden reeds lang gemeengoed is geworden. De overgang van het oude vertrouwde en zware meubel naar een voor onze huiskamer of zitkamer, dat licht van kleur en rank van constructie is, gaat bij ons zeer geleidelijk. Wij zitten nog te veel vastgeroest aan het degelijke oer- Hollandse interieur, dat misschien gezellig mag zijn, doch waarin men met de oplossing van het ruimte-probleem meestal geen raad weet. Een aan wijzing hiervoor vinden we tenminste in het feit, dat heel veel deelnemers nog met het traditionele meubel voor de dag komen, hetgeen zij niet zouden doen als hiernaar niet veel vraag is. Conform de adviezen van de door hem ingestelde jury's voor de toekenning van reisbeurzen aan dichters, essayisten en prozaïsten heeft de minister van O.. K. en W. voor 1954 reisbeurzen van 2000 toegekend aanAdriaan Morrien voor zijn gedichtenbundel „Vriendschap voor een boom"; Pierre H. Dubois voor zijn bundel essays „Verkenning van de mens"; Jacoba van Velde voor haar ro man „De grote zaal". En reistoeslagen van 750 aan „Ger- rit Kouwenaar voor zijn gedichtenbun del „Achter een woord"; Bertus Aafjes voor zijn bundel „Drie essays over expe rimentele poëzie"; Tonny van der Horst voor haar novelle „De levend begraven maagd". De jury voor poëzie bestond uitmr j. C. Bloem, Guillaume van der Graft en Gabriël Smit; de jury voor essay bestond uit prof. dr W. A. P. Smit, dr J. C. Brandt Corstius en dr K. Meeuwesse; de jury voor proza uitC. Rijnsdorp, mevrouw Hella Haasse en B. Stroman. Mgr L. J. Kerkhofs, bisschop van Luik heeft te Banneux in België een nieuwe seculiere congregatie gesticht, die zich gejieel wijdt aan de dienst van de Maagd der Armeh, de bekendmaking van haar Boodschap en de verwezenlijking van de christelijke idealen, in deze boodschap vervat. De congregatie draagt de naam „Servantes de la Vierge des Pauvres" en telt op het ogenblik twaalf leden. De seculiere congregaties of instituten zijn een nieuwe vorm van religieus leven. De leden vhn deze instituten of congre gaties is het mogelijk gemaakt in de wereld te blijven zonder de noodzaak van samenwoning in kloosterverband en zon der uiterlijke kentekenen, dus ook zonder habijt. Het gevolg hiervan is, dat zij een betrekking in de wereld kunnen vervul len of een beroep uitoefenen. Op het ogenblik zijn reeds meer dan honderd van deze „seculiere instituten" door Rome erkend en een nog groter aantal wacht op erkenning. De katholieke studentenparochie in Leiden zal over enige tijd de beschikking krijgen over een eigen kapel. Vroeger konden de studenten beschikken over de historische St Lodewijkskerk aan de Steenschuur. maar sinds enkele jaren wordt deze kerk weer als parochiekerk gebruikt. Voor de studenten is nu het pand Rapenburg 52A in Leiden aange kocht ,waar vóór de oorlog de St Joseph- gezellen hun tehuis hadden. Het ligt in de bedoeling het bestaande pand als pastorie in te richten, maar het daar achter liggende complex af te breken. Achter de pastorie wordt dan een kapel gebouwd, die plaats zal bieden aan 200 personen, en welke haar ingang krijgt op het Pieterskerkhof. De studenten pastoor. dr H, van Rooijen O.S.C., heeft de Haarlemse architect Nico Andriessen gepolst om een ontwerp voor de kapel te maken. In Bonn stoorde dan ook het nieuws niet het beraad var de Bondsdag over de vaststelling der data voor de beslis sing der ratificatie. De christelijk-de- mocratische Unie zette haar wil door om op 24 en 25 Februari niet alleen de tweede, doch ook de derde en beslis sende lezing te doen plaats vinden. De liberale en de vluchtelingen-partij leg den zich daar slechts mokkend bij neer en bij haar blijft de wens bestaan de eerste gestes van een nieuwe Franse regering af te wachten. De socialistische partij, die al haar po litieke kapitaal heeft belegd in een spe culatie op een spoedige conferentie met de Russen over het Duitse probleem ziet de ontwikkeling thans bijzonder somber. „Het meest verontrustende nieuws der laatste jaren", zo luidde het commentaar uit deze hoek. De socialisten laten niet na om de Westelijke mogendheden een deel der verantwoordelijkheid voor deze ontwikkeling in de schoenen te schuiven De gevaarlijke verscherping is volgens de sociaal-democratische persdienst mede een gevolg van de plannen om West Duitsland in de wapens te steken en van een starre houding, die het Westen zou hebben aangenomen tegenover Moskou's pogingen om tot een vergelijk over som mige problemen te komen. Een veel rus tiger oordeel hoorde men van de socialis tische Rusland-expert, Wehner, voorzittei der eenheidscommissie van de Bondsdag, die de nadruk legde op de binnenlandse verzorgings-moeilijkheden in de Sovjet- Unie als oorzaak van de regeringswisse ling. Gisteravond is de op Vrijdag jl. uit het Huis van Bewaring te Amsterdam, in ge zelschap van een mede-gevangene ont vluchte 32-jarige Haarlemmer M. G-, die zich gisteren in de loop van de middag weer bij de portier aanmeldde, officieel op vrije voeten gesteld. Dit werd gister avond per telex aan alle politiebureaux in het land meegedeeld. Zijn vrijlating geschiedde na verhoor door de rijkspolitie. De tweede uitbreker, de 24-jarige J v uit Haarlem, is nog voortvluchtig. K. De Zuidafrikaanse minister van finan ciën heeft medegedeeld, dat het disconto tarief op 4 pet zal worden gehandhaafd. Hij zeide dat er geen reden was aan te nemen dat de Zuidafrikaanse Reserve Bank de rentevoet zou verhogen alleen omdat de Bank of England het noodzake lijk oordeelde de verlaging van het dis contotarief welke in Mei van het vorige jaar werd bekend gemaakt, weer onge daan te maken (Van onze correspondent) In het komende vereniginSsjaar^ van R.K. Jonge Boeren- en Tuin^ Tuinders- de Aartsdiocesane Boeren- ïn n be_ bond zal de nodige aandacht ine ^er steed aan de staatkundige vor"?'"Snne. leden. Dit bleek uit het uitvoerige op ningswoord van voorzitter W. Keuren J uit Zelhem tijdens de jaarvergadering van de welke gisteren in Deventer werd gehouden en waarvoor een zeer gro te belangstelling bestond. Van de 183 af delingen gaven afgevaardigden van 119 af delingen acte de présence op deze jaar vergadering- Ir J Th. Evers uit Arnhem, algemeen secretaris van de A.B.T.B-, haa de actiepunt tot staatkundige vor g J.B.T.B-ers. Deze vorming is van mate groot belang, aldus ir Ever het volgende jaar weer een grote krai-m meting zal meebrengen om de leidingmj de politieke partijen. Het moet de K.v.f. mogelijk worden gemaakt een goed ge richte propaganda te voeren. Spreker hoop te, dat, wanneer op de J.B.T.B-ers een beroep zou worden gedaan hun schouders te zetten onder deze propaganda-actie, dit geen vergeefs beroep zou zijn. Op de keper beschouwd is het zelfbe houd, dat we niets nalaten, dat de K.V.P. weer' de grootste partij wordt in het par lement. Want wanneer de K.V P. blijvend op de tweede plaats komt, zullen we dit aan den lijve ondervinden, aldus lr Evers. Spreker wees voorts op de belangrijk heid van emigratie voor de J.B.T.B.-ers, die hier geen eigen bedrijf kunnen krijgen. Een jonge boer of tuinder ln hart en nie ren zal volgens spreker slechts zeer moei lijk slagen in de industriële sectoi. Daar om is emigratie de beste oplossing voor hem, die hier geen kans heeft op een eigen bedrijf- Deze emigratie moet zowel in technisch als in geestelijk opzicht goed voorbereid zijn. Ook zal in het komende verenigingsjaar belangstelling worden gekweekt voor de P.B.O.-gedachte. Over het geheel bezien is er evenwel de laatste vijf jaar een belangrijke kente ring gekomen en na het aarzelend begin van enkele fabrikanten, die vroeger in hun stands heel bescheiden ook eens een moderne stoel of tafel plaatsten, blijken zij deze evolutie in hun productie te heb ben durven doorzetten en vindt men van het oude spul nog maar weinig of niets terug. Daarbij wil de een voor de ander niet onderdoen met het gevolg, dat er in de modellen meer differentiatie is gekomen. Veel nieuws hebben we overigens niet gezien. Bij sommige modelkamers is het bovendien de vraag of daar nog wel de nodige harmonie heerst of treft men een extravagant meubel aan, waarvan het de vraag is of dit over enige jaren nog wel gewild is. Toen wij daarover met een bekende autoriteit op het gebied van woninginrichting spraken, maakte hij de merkwaardige, doch veelzeggende opmer- mng, dat nu na de jarenlange strijd tegen net ouderwetse meubel de tijd lijkt geko men om b„ de m0<jerne meubilering het van het koren te gaan scheiden. n,IiwPaSri!nd is wel hetgeen telkens aan gebracht hl?8 van woningtextiel wordt nm de l„i! gcen duidt op een streven te^geven 86n bly en zonniS aanzien Wa"f'ehr-j?e dan toch naar iets nieuws 6P' en we nn u tensl°tle onze taak blijft W1Jf ,1? ®HhuiJ"Plastic matrassen, die vee dan gewoonlijk. Men vertrouwde ons toe, dat hierbii toch ma teriaal is verspild, want een veel dunnere laag is voor een goede vering reeds vol doende, hetgeen echter niet naar genoe gen van de huisvrouw is, omdat hit bed dan moeilijk op te maken is en de ver houdingen zoek raken. Ook het schuim rubber, dat we reeds veel eerder zagen wordt meer en meer toegepast en een apparaat vertoont heel aardig, dat bij een behoorlijke druk een millioen keer toegepast, de structuur van de rubberlaag dezelfde is gebleven. Met trots wijst de exposant er op, dat de teller zelfs al meer dan twee millioen aanwijst nnir elastisch singelband van 1?eU n «rieine bestaande uit rubber Italiaanse o g weven onder een met textiellag zodat hierdoor een hoek van 45 g A]g ondervering verend geheel o vil een fabriek voor b.v in brengen. len komt met een heel m weer elders, van perehout, versierd met lijnen in gefineerd ahorn. Voor stalen meubelen zoekt men even- éens steeds naar nieuwere vormen en ook wel kleuren, soms verkregen door een combinatie van buis en hout. Een fabriek voor metaalbewerking exposeert een boekenrek en fauteuiltje, dat door W. Rietveld werd ontworpen, die hiermee op de Triënnale 1954 resp. de hoogste on derscheiding en een gouden medaille ver wierf. Zaterdag kunnen particulieren een kijkje OP de Meubelbeurs gaan nemen. De pogingen tot het bergen van d£ „Katingodie men Woensdagochtend zou ondernemen, hebben geen doorgang kun nen vinden. Door de zware Westelijke winden in de nacht van Dinsdag op Woensdag is het schip weer in de oude postie teruggeslagen en ligt opnieuw dwars op de eerste bank voor Bergen aan Zee, in vrijwel dezelfde positie als waarin het na de stranding werd aangetroffen. Door onbekende oorzaak is vannacht te plm. 2 uur de lichtinstallatie aan boord uitgevallen en ook radiografisch contact met de wal kon niet meer worden opge nomen. De jxisitie van het schip is vrij ongunstig en de kans is groot, dat door deze verandering in de ligging het werk van maanden teniet is gedaan. Bovendien moet het niet geheel uitgesloten worden geacht, dat het schip, wanneer de om standigheden zeer ongunstig worden, zat omslaan of breken. Het stemt tot voldoening, aldus schrijft de directie van de Verzekering Mij De Auto Onderlinge te Groningen in het ver slag over 1953/1954. dat het bereikte re sultaat bevredigend mag worden ge noemd, hoewel het kostenpeil in beden kelijke mate steeg en het schadeverloop zich ongunstig bleef ontwikkelen. De winst- en verliesrekening wijst een over schot aan van 104.757 (115.347). Dit be drag is toegevoegd aan het reservefonds. Het totaal der beleggingen steeg tot 3 923 000 (3.300 000). De premie-ont vangst vermeerderde met bijna 528 000 tot 3.725.000. Deze vooruitgang is de grootste in enig jaar van het bestaan der Maatschappij. In de stadsgehoorzaal te Leiden is gister middag door de rector magnificus prof dr J. N. Bakhuizen van len Brink ter ge wijd aan de tegen Tolnay ingaande in terpretatie van Fred, ck Hartt (Washing ton university), waarin het Neo-Platonis- legenheid van de 76e dies natalis van de me weer volkomen verworpen wordt. r aMHpmiö aon „cSq 1 „r,nr tro.Ht in de Tijaats ppn vprkla- Leidse academie een rede uitgesproken onder de titel „Michel Angelo en het ge welf der Sixtijnse kapel." De rede handelde over het probleem der interpretatie van dit beroemde schil derwerk Aan de veel bredere vraag naar het geestelijk denken van Michel Angelo in het algemeen gedurende zijn lange Te ven (14751564) gaat de vraag naar de denkbeelden van de schilder van het ge welf vooraf. Het werk kwam tot stand tussen Mei 1508 en Allerheiligen 1512. Verschillende uitspraken van Michel An gelo zelf maken duidelijk, dat zijn kunst werken met het hoofd veel meer dan met de hand zijn gemaakt: reden waarom de gestelde vraag zozeer voor de hand ligt en zoveel schrijvers en geleerden be zig houdt. Eén van de nieuwste interpretaties is die van Charles de Tolnay. die zijn vrijwel algemeen aanvaarde kunstweten schappelijke verklaring van de gewelf schildering aanvult met een geestelijk- wijgerige commentaar, op de grondslag van het Neo-Platonisme en Pico deila Mirandola, Marsillio Ficino enz. Tolnay gaat daarbij tevens uit van de juiste waarneming, dat men het gewelf moet beschouwen van de laatste taferelen af naar de eerste (de schepping) toe. zoals ze ook geschilderd zijn en zoals ze daar door ascensiocfritorno oer ziel tot in God bij de beschouwers gaande maken. Het tweede deel van de rede was ge- SINDS jaar en dag slaat België als li e t land van de postduivensport te boek. Daar, in Vlaanderen zowel als in bet Walenland, is de moderne reisduif geboren en getogen; daar wordt bet „spel" gespeeld ah nergens ter wereld en daar heeft men crack-duiven, die bun weerga niet vinden en waarvoor vaak enorme sommen worden betaald. Een bedrag van enkele duizenden (guldens) voor een „topper" is bij onze Zuider buren heus geen zeldzaamheid. Trouwens, wat er op de Belgische vluch ten met „poulen" wordt gewonnen (en verloren) is navenant. Lazen wij onlangs niet in een postduivenblad, dat één van de vermaarde kleppers van André Vanbruane uit Lauwe, de ijzersterke „Tarzan", in één jaar lijd bet slordige sommetje van 225.000 Belgische franken voor zijn baas bij elkaar had gevlogen! „DE VOORUIT" van Julien Mathys uit Vichete (België) die wij hier op de foto zien en „De jonge ^ber van André Vanbruane vindt Piet de Weerd in zijn boek Suizende Vleugels" d.e twee beste postduiven ter wereld. Van Brive won „De Voor uit" twee maal de eerste prijs nationaal beide keren circa 2000 duiven in con cours). Foto uit het boek „Suizende Vleugels" Daarvoor treedt in de plaats een verkla ring die geheel uitgaat van de pratristi- sche en scholastieke allegorische uitleg methode of a n a g o g i a der Heilige Schrift, zoals deze in de late middeleeu wen uitmondde in populaire boeken als de Biblia Pauperum en de popu laire prediking van Franciscanen en Do minicanen. Hartt heeft daarmee een vernuftige en subtiele commentaar op bet gehtel en op alle onderdelen van het gewelf tot stand gebracht Als sluitstuk voegde hij hieraan toe de overweging, dat paus Ju lius XII en de Kerk in 't algemeen nim mer aan een kunstenaar ook niet aan Raphael, die in de stanzen van het Vati- caan in dezelfde tijd werkte de be slissing over de conceptie en de uitwer king der onderwerpen overlieten. Als theologisch meester voor Michel Ange lo's werk suggereerde Hartt de Francis caanse hoveling en hoogwaardigheidsbe kleder Marco Vigerio, schrijver van het Decachordum Christianum (1507). Spreker verwierp deze theorie, op onderscheidene gronden. beien uit, thans voor het eers'-j^dèlen teakhout. De verbioding der onderdelen is niet vast, doch zo, dat zij eenvoudige handgreep in elkaar g -- uitgehaald kunnen worden. De poten zijn van metaal en hun bijzondere construe maakt het mogelijk de meubelen zul ver waterpas te stellen, zelfs op ongelijke vloeren. In een andere stand werd onze aandacht getrokken door een theewagen, die ge makkelijk tot tafel kan worden omge bouwd. Erg fraai waren de 'meubelen, ,Over deze Belgische postduivensport is al heel wat geschreven, maar zelden nog is dit op zo'n plezante en onderhoudende wijze gebeurd als door Piet de Weerd (uit Breda) in zijn onlangs verschenen boek: „Suizende Vleugels" Geen wonder overigens; De Weerd ls niet alleen een vlot journalist, maar bovendien kent hij <le postduif (en alles wat met die duif te maken heeft) van haver tot gort en is hij, m Nederland zowel als in België, bij tal van „topmannen" vrijwel kind aan huis. Over deze „Assen", de grootsten der groten van de Belgische postduivensport, weet de schrijver in dit bijna 400 pagina's tellende boek allersmakelijkst te vertel len. Wij zijn achtereenvolgens bij Van- dervClde en Vanderespt, bij de gebrs. Catrijsse. Oscar Devriendt. Huyskens-Van Riel, André Vanbruane, Maurice Delbar en bij Julien Mathijs op bezoek geweest en bij eik van deze bezoeken wordt, ons ver gund een kijkje achter de schermen te nemen Wij horen van de voor- en de tegenspoed dezer kampioenen en wij krij gen een beeld van de kweek- en spel methoden die door ben werden (en nog worden) toegepast. Voorts worden tal van Belgische crackvliegers tot in de finesses beschreven en om dit alles te illustreren krijgen wij een dikke tachtig merendeels zeer fraaie foto's van deze beroemdheden te zien. Wat wij van deze „bezoeken" geleerd hebben? Dat deze Belgische kampioenen hun succes niet te danken hebben aan het „weglopen" met deze of gene „theorie" zoals nog maar al te vaak door de melkers gedaan wordt maar dat zij alles, 1a: letterlijk alles. In het vuur heb ben moeten brengen om tot deze hoogte te komen Hun kennis en hun inzicht vooreerst, hun „feeling" niet te vergeten en niet op de laatste plaats: een „funda ment" van voortreffelijke kweekduiven en een voeding, huisvesting en verzor ging. waarbij het aan niets heeft ont broken. Trouwens, De Weerd zegt het in zijn boek ergens met dezelfde woorden: „sterk spelen is de resultante van ontel bare factoren, die voor het merendeel ln de goede richting werken Interessant is ook hoe de schrijver over moderne fondduif goed voor 600 a 700 km en daarboven denkt. Dat is met meer de wat langzame duif met veel uit houdingsvermogen van vroeger, zegt De Weerd. Nee, het parool ls nu: „breng uithoudingsvermogen in uw sprinters, maar zorg. dat ge hun „mordant" be waart". Overigens zijn het bovenal de „klas" en de forme", die het succes bepalen, zo lezen wij in dit boek.'En weet dit wel „klas" is een kwestie van ras. terwijl de duiven alleen permanent in „forme' (d.i. in de best denkbare conditie) te houden zijn als voeding en verzorging aan alle eisen voldoen en bovendien weduwschap wordt gespeeld. Plet de Weerd windt er overigens ook in zijn boek geen doekjes om: van enten tegen iniectieziekten is hij voorts v - stander, maar van de „graan en wat theorie moet hij niet veel hebben „Graan en water" z0„s®brih"e,7 ziin goed voor de „koter" op het veld, de koolduif die vjjftig km per dag vliegt op haar duizend gemakken. Niet voor een postduif, die een renpaard is, een uiterst nerveuze vogel, gekweekt, geselecteerd, met zorgen omringd Wij zijn dit goeddeels met de schrijver eens. Zeker: wij moeten onze duiven niet te veel vertroetelen, maar dat is heel wat anders dan het „terug naar de natuur", dat men in de kringen der postduiven- liefhebbers zo hier en daar wel eens be luisteren kan. Wat denkt u, dat er van het moderne Volbloedpaard terecht zou komen als wij het de verzorging gaven, die de een of andere ponv „geniet", die ergens in de steppen van Centraal-Azië in halfwilde staat wordt gehouden. Ge loof ons vrij, lezer, geen snars zou ervan terecht komen. Van het paard niet en van zijn prestaties niet. Welnu, wat voor de „koning van de renbaan" geldt, geldt net zo goed voor de „athleet van het luchtruim": onze moderne postduif. Wat dus betekent, dat wij ook die postduif, wil deze zich blijvend met succes onderscheiden, met „alle zorgen" moeten omringen Dus ook met die, waartoe de moderne wetenschap ons de middelen biedt. Kort en goed: dit boek over de moderne postduif heeft ons in hoge mate geboeid en wij hebben er veel in aangetroffen, dat wij gaarne onderschrijven Wij hebben het willen wij u verklappen „in één ruk" uitgelezen. Van de eerste tot de laatste pagina de afzonderlijke hoofd stukken over de voeding, de „vitaliteit" en het „moderne weduwschap" incluis hebben wij van dit smeuig geschreven boek gesmuld. Eén ding vinden wij evenwel jammer. Wij beweren niet. dat de prijs (f 17 50) voor dit boek te hoog zou zijn. maar dit neemt toch niet weg, dat dit een heel bedrag is voor de veelal smalle beurzen van onze postdulvenmensen. Nogmaals: dat vinden wij jammer „Suizende Vleu gels" is immers een boek. dat bij iedere serieuze postduivenliefhebber een plaats op de boekenplank behoort te hebben. „Suizende Vleugels" door André Vanbruane en Piet de Weerd Uitg. N V, Belgische Uitgevers-Mij A. E. Kluwer, Antwerpen. (Van onze correspondent). In Smilde is de 81-jarige invalide L. M. met zijn wagentje door een personenauto geschept en in de Drentse Hoofdvaart ge slingerd De man werd in zorgwekkende toestand naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij later aan de opgelopen verwondingen is overleden Het slachtoffer wilde de verkeersweg AssenMeppel oversteken, toen twee auto's naderden. De eerste stopte, maar de tweede reed door en kon ondanks krachtig remmen een botsing niet meer voorkomen. Door de N.V. De Bataafsche Petroleum Mij en de N.V. Petroleum Mij „La Co rona" is opgericht de Shell Tankers N.V. te 's-Gravenhage. Doel is het verkrijgen, in de vaart brengen huren, verhuren, bevrachten en vervrachten, exploiteren! vervreemden en bezwaren van schepen en andere middelen van vervoer. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1 000.000. verdeeld in 100 aandelen van 10.000. De B P, M. neemt deel voor 24 aandelen en La Corona voor 1 aan deel. Volstorting geschiedt in contanten. De stemming op de wolveiling te Syd ney was gisteren vergeleken met de voor afgaande dag goed prijshoudend voor be tere soorten vlieswol en Skirtings. Top- making soorten kwamen iets duurder af. Van verschillende kanten werd scherp ge boden en van de 11.579 balen werden er 11.506 verkocht. Launceston was eveneens goed prijs houdend vergeleken met de voorgaande dag. Vergeleken met het vorige jaar waren comebacks echter 15 tot 20 pCt goedkoper uitgezonderd speciale soorten. Crossbreds onveranderd. Het aanbod van 26.500 balen ging geheel van de hand. De prijzen op de eerste dag van de nieu we serie veilingen te Adelaide waren gis teren vast vergeleken met de noteringen in andere centra. Zij lagen echter gemid deld 5 pCt. boven het niveau van de vorige serie daar ter plaatse. Een uitzondering vormden onregelmatige skirtings, welke 2Vz pCt. hoger lagen. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der N V. Kemo Corsetfabr-ek 73! wondi-n voorgesteld over het afcelopen boekiaar een dividend van 12 (v.j. 10) pet uit te keren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7