Popeijus de held van de dag Met één punt achterstand nog volop i Kampioenskans kan Laren tegen HHIJC ontglippen Top-prestatie in Europees clriebanden-tournooi X UjJClJUÖ UI JL1CIU VcHl l Rauwe hoest Onze dagelijkse PUZZLE S.V.V.-Fortuna gaat om een „brevet' N.A.C.bedreigt Holland Sport mm mm. In een serie van 15 verbeterde hij zowel KhB In een serie van 15 verbeterde hij zowel Nederlands (13) als Europees (12) record 111 Reims komt met vijf internationaals Venlo nu wel zeker van titel in Zuid Aanvulling rennersveld Ronde van Nederland EVEN AANDACHT VOOR K.N.V.B. verbiedt test Heracles-sollicitanten Pelikaan S krijgt in Hilversum revanche ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 FAGïNA 10 Bijna nog een record, op twee-bander gestrand Meetkunde-knobbels Popeijus, derde zege HENK POPEIJUS, nieuw Europees serie-record Vingerhoedt in gevaar Rustige Rijnlander De uitslagen CRICKET ROND DE WERELD Die krampachtige hoebt iaat U geen rust. Oplossing van gisteren Emma moet bijblijven if WE MAAKTEN IN DE VOORGAANDE RUBRIEK reeds bij de nieuwe uitgiften terloops melding van het verschijnen van postzegels in India bij gelegenheid van de vijfde verjaar dag van het uitroepen van de republiek. Op deze emissie en de zegels van India in het algemeen willen we hier nog eens de aandacht vestigen. Nieuwe uitgiften f«5E"S» Tentoonstelling oude brieven en postmerken «PUBUQIT FRANCAIS* ia mm U.S.POST MS - f 'i -ABovB. 'acir ma S.V.V. voor brevet N.E.C. nogal hard Feijenoord en de steen Eindhoven op tijd GEEN FABRIEKS-NORTONS IN DE TT-RACES Ook Duitsers blijven afzijdig (Van onze speciale verslaggever) .•KRAS" AMSTERDAM, Vrydagavond. Er scheen aan de ovaties geen einde meer te zullen komen en pas na vele minuten, keerden toeschouwers en officials terug tot het besef dat men nog altyd midden in! twee partijen zat. De consternatie gold de Nederlandse driebanden-matador Henk j Popeijus en ook de ovaties golden hem. Zijn middagpartij tegen de Luikse kemphaan Fauconnier zal een klein half uur aan de gang zijn geweest,, toen Popeijus naar dei waarin hij een record-prestatie van indruk- tafei wandelde voor zijn 13e beurt wekkend kaliber zou verrichten. Het werd een serie van 15 Nieuw Nederlands en meteen nieuw Europees record. En het is met zo'n driebanden-serie altijd een merkwaardig geval. De speler kan nóg zo'n technisch meesterschap bezitten en nog zo goed in tijdelijke topvorm zijn,! voor een record-serie moet hij alles mee hebben, ook de fortuin. Popeijus had alles' mee. Hij was in topvorm, hij hanteerde zijn grote technische meesterschap, hij had de zekere hand en de sterke pols, het scherpe oog en de feilloze berekening. En hjj had de fortuin mee. In het driehanden-spel ziét men een reeord-seric niet aankomen; daarvoor is dit spel te moeilijk, is elke stoot op zich te veel een probleem en een kunststuk. En toen Popeijus in die 13e beurt op foruinlijke wijze aan zijn 5e carambole-in-serie kwam. kon niemand vermoeden, dat in dat buitenkansje, met een verontschuldigend glim lachje jegens zijn tegenstander aanvaard, de kiem school van een nieuw record. En bij de 6e, 7e, 8c en 9e dacht men alleen nog maar aan een bijzonder hoge serie, zoals Popeijus ook reeds een 7 als hoogste serie van het hele tournooi op zijn naam had staan. Maar bij de 10e carambole realiseerde men zich, dat Popeijus nu in de buurt van het op 13 staande Europese record kwam. De spanning werd intens. En bij 13 had Popeijus het record verbroken. Er borrelde hier en daar een niet meer te bedwin gen applaus op, onmiddellijk echter onderdrukt. Er zat nóg meer in. Het werden er 15.... Toen strandde Popeijus en hij strandde als alle biljarters in een record-jacht: op een stoot die minder moeilijk was dan alle 15 die hij in zijn nieuwe record-serie wél gemaakt had. Maar toen braken dan de ovaties los, vreesden wij een ogenblik dat de planken-tribunes in Krasnapolsky's Congreszaal het zouden begeven, was Fauconnier de eerste om zijn tegenstander te feliciteren, volgden officials, scheidsrechters en de andere spelers, heerste er minuten lang een blijde consternatie. Het grote wapenfeit in dit Europees biljartkampioenschap driebanden was door een Nederlander geschreven. bij het driebanden-spel te staan dan het beroep van vertegenwoordiger-in-be- schuit dat Popeijus met ere uitoefent. Want terwijl voor tal van hoofdklassers een serie van 200 of meer in de kader- spelen 71 en 47 geen moeilijkheden meer oplevert, is het driebandenspel bezig om de populairste wedstrijdsport voor de bil jarters te worden en de klassieke kader- spelen te overvleugelen, omdat het. hef. moeilijkste is binnen de wedstrijdmo gelijkheden voor topcracks. Bij drieban den is élke stoot opnieuw een avontuur en een waagstuk, een probleem en een kunsttoer. En wie in dit spel wil uitblin ken. moet inderdaad een wiskunde-knob- bel hebben, méér aanleg voor stereo- goniometrie dan voor het leren van de tafel van tien en bij wijze van spreken meer verwantschap met Pythagoras en Einstein dan met Bartjens. Die knobbel heeft Siguret. zoals ook in zijn magnifieke partij tegen de jonge Scherz weer bleek; die knobbel heeft ook Vingerhoedt, onbedreigd en zeer knap winnaar tégen Romero met 50—26 in 48 beurten. Luetgehetmann is van allen de rustigste en onopvallendste; tóch kwam hij, na 'n zorgeloos makende 2916 voor sprong in 22 beurten, nog in gevaar tegen de grijze Portugese veteraan Pereira, die hem in de 37e beurt inhaalde: 3030 (voor Luetgehetmann 14 poedels), zodat het ver schil 5046 tenslotte maar heel klein was. Popeijus had de goede vorm. Gisteren nog rondlopend met kleurtjes van opwin ding voelde hij zich vandaag in dit voor hem nieuwe Europese matadoren-milieu al volledig thuis. Hij stak tegen Faucon nier van wal met een vaste en beheerste 4. miste een paar stoten op een haar, blééf vast en stond bij de aanvang van zijn historische 13e beurt op 99. En ook na de record-verbetering, die hem op een 249 voorsprong bracht, bleef de inzin king hem bespaard. Met drie series van 4 en twee van 3 scheen hij bovendien regelrecht op nóg een Europees record af te stevenen: het met 1.162 op naam van René Vingerhoedt staande record voor het hoogste partij-gemiddelde (vgl. het Nederlands record partij-gemiddelde van 1,785 t.n.v. Arie Bos sedert 1938). Na 25 beurten stond hij op 40; en zou hij de res terende 10 caramboles in 5 beurten sco ren, dan had hij ook dat record verbeterd. Maar dat lukte hem niet. In de 28e beurt (41) haalde een misverstand hem even uit zijn concentratie: hij scoorde van de losse band een carambole, maar. met een twééband-stoot. Zelf meende hij, dat in derdaad de speelbal over drie banden had gelopen, maar arbiter Jan Sweering was onverbiddelijk en kende géén punt toe. Daarna had Popeijus nog 9 beurten no dig om de 50 vol te maken. 7 beurten te veel, als wij dat zó mogen zeggen, want uiteraard ging het gesprek na afloop niet over Vingerhoedt's overeind gebleven moyenne-record maar over Popeijus' éigen nieuwe Nederlandse en Europese serie-record. Het oude Europese record was met 12 in het bezit van drie groten: Lagache (Frankrijk), Siguret (Frankrijk) en Tiedt- ke (Duitsland), het oude Nederlandse re cord stond sedert 1939 op naam van Arie Bos met 13. En verder is Popeijus' score van 15 pok aanzienlijk beter dan het We reldrecord, dat echter in Europese tour- nooien niet verbeterd kan worden, zodat het met 12 op naam van Soussa (Egypte), Lagache (Frankrijk), Fuentes (Urugay), Siguret (Frankrijk) en Tiedtke (Duits land) bleef staan. Alle drie andere middagpartijen moes ten bij Popeijus' fantastische prestatie verbleken. En zelfs de krampachtige vechtjas Fauconnier zonk erbij in het niet (hij bleef op 28 staan, kwam met 0.756 desondanks tot een alleszins behoor lijk moyenne, maar tegen een serie van 15 heeft men niet veel meer in te bren gen). Zelfs de partij van de charmante en stijlvolle Siguret tegen baby-face Scherz verbleekte erbij, ofschoon de Fransman met 5037 in 65 beurten op nieuw aantoonde, inderdaad bij de favo rieten te blijven. Siguret's vak van ingenieur schijnt intussen heel wat dichter De Franse eerste-divisieclub Sta<jg Reims, die op 16 Februari in het Olym pisch Stadion tegen het Bondselftal uit komt, heeft door uitstekende resultaten in binnen- en buitenland een zeer eervolle positie weten te bereiken ais vertegen woordiger van het Franse voetbal. Reeds vele jaren behoort Reims tot de leidende ploegen in de strijd om het kampioenschap van Frankrijk: in het seizoen 1946-1947 tweede, het volgende jaar kampioen, in 1950 werd de derde plaats bereikt, met als pleister op de wonde het winnen van de Franse beker, in 1953 Reims opnieuw kam pioen op unieke wijze: de club stond het gehele seizoen aan de kop van de rang lijst, verleden jaar eindigde Reims weder om i als tweede. Op het ogenblik heeft Reims ook al de leiding. In 1953 won Reims als eerste Franse club de „Coupe Latine": het versloeg in de finale van dit jaarlijkse, internationale tournooi Milano met 30. Het elftal telt verscheidene internatio naals of oud-internationaals, o.a. de gehele middenlinie: rechtshalf Penverne, 12 maal, spil Robert Jonquet, 28 keer internatio naal, een van de beste midhalves van Europa en niet alleen om zijn spel, maar ook om zijn karakter bewonderd door toe schouwers en collega's, en linkshalf Cicci is de jongste van de drie. Linksbinnen Glowacki speelde verleden jaar 4 wed strijden in het Franse elftal. De meest vermaarde kracht is zonder twijfel Ray mond Kopa, die met evenveel plezier als rechtsbuiten of middenvoor uitkomt. Met 17 „interlands" is hij gezien zijn leef tijd (23 jaar) waarschijnlijk nog lang niet aan het einde. De opstelling van Stade Reims luidt: doel: Sinibaldi; achter: Bimny en Giraudo; midden: Penverne, Jonquet en Cicci; voor: Templin, Glowacki, Kopa, Leblond en Blierd. Popeijus won ditmaal alle twee partijen, want nu maakte hij in de avond-seance tegen de sombere en norse Romero geen fout. Weliswaar volgden op een 3 van acquit 8 poedels, maar een prachtige zes- bander in de 9e beurt hielp hem via 1-5-3 aan een 12—0 voorsprong. Romero scoor de zijn eerste punt in de 13e beurt, maar in de 17e beurt scoorde Popeijus een 4 waarvoor zelfs Siguret aan de andere tafel zijn keu liet „applaudisseren". Geleidelijk en rustig scorend liep Po peijus steeds meer uit. met nog een prach tige 5 en tweemaal een 3; en juist toen men zich afvroeg, hoe matig het Spaanse driebanden-niveau wel moet zijn, schoot Romero uit zijn slof met een serie van 5 waar de kenners bij opveerden. Maar dat was dan ook het enige, wat de Spanjaard nog liet zien. Popeijus scoorde nog een 6, na een bijna gemiste 1, die zó „dun" werd gescoord dat Romero aan een misser ge loofde en al van zijn stoel rees om over te nemen. Een klos en een tweebander druk ten Popeijus' gemiddelde in de laatste beurten, maar een fascinerende en wéér angstig dunne vijfbandstoot maakte in de 59 beurt de' 50 vol. terwijl Romero op 35 bleef staan. Nadat aan de andere tafel Siguret. in een partij, waarin zijn gemiddelde steeds rond de 1,000 schommelde waar hij nog naar zijn nood-bril moest grijpen om in de 53e beurt de eindstoot te plaatsen, van Pereira (24) had gewonnen, bracht de tweede avondpartij tussen Scherz en de titelhouder Vingerhoedt een sfeer van sensatie in de zaal. Scherz stak van wal met een serie van 8 van acquit! Daar kwam zelfs de Vlaam se reus toch wel van onder de indruk. En de jonge Oostenrijker, die bij zijn Rotter damse biljartvriend Kees van Ooster hout een week lang, op goede tafels, voor dit tournooi heeft getraind, bleef scoren: 12-2 na 5 beurten, tot Vinger hoedt met een 3 en een 4 eindelijk los kwam: nog 15-13 na de 15e beurt, maar in de 19e beurt nam Vingerhoedt met een 3 een 16-17 voorsprong. En bij al zijn grote talent moet Scherz nog veel leren (wat hij zelf ook erkent): hij liet zich door een schier eindeloos op elke stoot kijkende Vingerhoedt „stuk" spelen. En al noteerde Vingerhoedt zelfs na al die lange „studies" nog heel wat poedels, mislukten al zijn zaagstoten en zijn losse-banders. al wist Scherz zich tot de 25e beurt (23-23) te handhaven, de Vlaamse reus liep daarna steeds verder uit: 25-31 (na een 4) in de 29e beurt, 26-35 na 36 en 30-46 in 44 beurten, 30-49 na 45 en tenslotte 30-50 na 48 beurten. Vingerhoedt en Siguret dus met het maximum van 8 match-punten aan de kop, Popeijus met 7 punten erachter. Wat zou Luetgehetmann doen? De rustig en onopvallend op zijn kleine beentjes rond het biljart drentelende Rijnlander had tot aan de 20e beurt (18-16) nog alle moeite met de broodmagere kemphaan Faucon nier; maar in de 26e en in de 28e beurt schudde het Duitsertje een fonkelende 5 uit zijn keu en na een sobere doch boor devol kwaliteit zittende 8 in-de 36e beurt scheen het pleit beslecht: 40-24. Hij had echter, via een 5. toch nog 15 beurten nodig om de laatste 10 caramboles te maken, lanceerde pas in de 51e beurt zijn eindstoot. Luetgehetmann bleef daardoor beneden het moyenne van Vingerhoedt, maar plaatste zich na de helft van het tournooi volgens de verwachting bij de titei-can- didaten. Siguret kan in de strijd tussen de Belg en de Duitser nog een rol spelen en dat kan Popeijus met slechts 1 punt achterstand ook. De vier anderen zijn duidelijk naar de achterhoede verwezen en wel zelden zal een tournooi halverwege zo'n duidelijke scheiding tussen kop en staart te zien hebben gegeven als men in de kiasse- mentsiijst hieronder kan waarnemen. De uitslagen van de eerste middag partijen: Popeijus 50 37 15 1.351 Fauconnier 28 37 4 0.756 Siguret 50 65 7 0.769 Scherz 37 65 3 0.569 De uitslagen van de laatste middagpar tijen: Pereira 46 59 6 0.779 Luetgehetmann 50 59 7 0.847 Vingerhoedt 50 48 6 1.041 Romero 26 48 4 0.541 De uitslagen van de eerste avondpar- tijen: Siguret 50 53 4 0.943 Pereira 24 53 3 0.452 Popeijus 50 60 6 0.833 Romero 35 60 5 0.583 De uitslagen van de laatste avondpar- tijen: Luetgehetmann 50 51 8 0.980 Fauconnier 33 51 3 0.647 Scherz 30 48 8 0.625 Vingerhoedt 50 48 4 1.041 Na de vierde ronde klassement: 1. Vingerhoedt 2. Lutgehetmann luidt 8 8 het 200 200 algemeen 6 1.000 8 0.877 3. Siguret 8 200 7 0.749 4. Popeijus 7 200 15 0.829 5. Scherz 1 151 8 0.623 6. Fauconnier 0 153 5 0.674 7. Pereira 0 135 7 0.616 8. Romero 0 134 5 0.540 pt. car. h.s. a. gem. In een partij over 15 ronden om hst vacante kampioenschap van Gr.-Brittan- nië vheggewicht heeft Dai Dower, de ex- mijnwerker uit Wales, een ruime punten- overwinning behaald op Eric Marsden. (Van onze hockeymedewerker). Ja, als HHYC Zondag aan de Eemnes- serweg van Laren zou winnen, dan wordt de kans voor de korenblauwen toch wei gering, want dan gaat ook BMHC Laren voorbij, als dc Bloemendalers er tenmin ste in slagen, Amsterdam met een neder laag huiswaarts te zenden, waar we ge zien de schotioze aanval der hoofdstede lijken (9 goals in 9 wedstrijden) nauwe lijks aan twijfelen. Maar HHYC krijgt het hard te verantwoorden. Loggere pleegt zijn oude clubgenoot Kruize bij zulke wed strijden wei voor zijn rekening te nemen, en daarbij is de rest van de Haagse aan val niet zo bijster productief, zeker niet tegen een zo hechte defensie ais die van Laren. We geven daarom de gastheren wél een kans. TOGO heeft het in de macht zich volko men in veiligheid te brengen door op Klein Zwitserland van Hilversum te win nen. Zeer belangrijk is Groen Geel—Be Fair in verband met de laatste plaats Een 0—0 zou ons niet verbazen! Venlo kan het feest van het Zuidelijk kampioenschap (oude kost voor de Nef- kensploeg!) al arrangeren, want tegen het bezoekende Rapidity zullen de Venioërs heus geen fout maken. Bovendien loopt Tilburg nog gevaar in de Baroniestad een puntje tegen Zwart Wit te verliezen. Met het contracteren van Manu's Brink man (Rotterdam), Eddy de Waele (Kloos- terzande). Jan Hofland (Beverwijk) en Harry van der Kamp (Gennep) is, zo deelt de organisatrice, de N.V. Efor mede, het rennersveld voor de komende Ronde van Nederland (23 t'm. 30 April) voör wat de Nederlandse coureurs betreft, compleet. Wéér is het Engelse testteam erin ge slaagd een overwinning te boeken. Hel Victoria Country XI was nu het kind var. de rekening. Engeland scoorde 307/8, wai meer dan genoeg bleek, want Victoria bracht het niet verder dan 182 en 99 Wardle nam maar liefst 12 wickets voor 91 runs! Spaar Uw longen, neem rlc. S,llirt^nr,lncSpMri„ Of MOP in Vught van EMHC zal kun nen winnen betwijfelen we en HTCC— Breda is wel voor de gastheren, tenmin steals het terrein niet wéér wordt afgekeurd. Union krijgt in Nijmegen tegen de oud kampioen DKS nog een moeilijke barrica de te nemen, doch zal daar toch wel in slagen. Van PW—Arnhem en Zwolle Hengelo verwachten we overwinningen van de thuisclubs en van ZutphenNijme gen een gelijk spel. We zijn overtuigd dat Groningen bij de visite op West End de Groninger Studen ten de punten wel zal ontnemen, doch óók dat Daring te Veendam van HVA wint, zodat er voor het kampioenschap nog geen beslissing kan vallen. De wedstrijden LHC Meppel en GHBSGCHC zijn voor de bezetting van de laatste plaats interessant. We denken hier aan gelijke spelen. Horizontaal: 2 iedere, 5 larve, 9 deel van het lichaam, 10 bloem, 12 part, 13 soort wijn, 14 deel van het jaar, 15 verharde huid, 17 uitroep, 19 selenium (afk.), 20 be paalde vorm, 23 keurgroep. 24 plaats in Overijssel, 28 manier van vastleggen 32 bekende races, 34 landbouwwerktuig,' V rivier in Utrecht, 37 geografische aandu - ding, 38 godsdienst, 39 zoals de acten ge tuigen, 40 spil, 41 lidwoord, 42 onmeet baar getal, 43 rivier in Friesland, 44 naamloze vennootschap (Fr.), 45 vruchten nat, 47 de lezer heil, 49 ongeveer, 51 licht slapen, 54 iemand van adel, 57 elk, 58 zui velproduct, 61 Nederland (afk.), 62 deei van de mast, 63 zeebewoner, 65 oud (Eng 67 bijbelse naam, 68 twist, 69 nobele, 72 jongensnaam, 73 vrucht. 74 kluwen. Veriicaal: 1 toespraak, 2 plaats in de Betuwe, 3 verwarmingsapparaat, 4 ver laagde toon, 5 pers. vnw, 6 bewoner van een der Kaukasische rep., 7 Turkse titel, 8 deel van het gelaat, 11 meisjesnaam, 15 onvervalst, 16 streep, 18 plant, 19 deel van een boom, 21 deel van het hoofd, 22 uiting van tevredenheid, beloning, 25 wondvoent, 26 pers. vnw., 27 gelijk, 29 koude, 30 oude maat, 31 meisjesnaam, 36 echtgenoot, 43 plaats in Noord-Holland, 44 zangnoot, 45 vlug, 46 vrucht, 48 te zijner plaatse. 50 tegen, 52 vogel, 53 horizon, 55 treuzelen, 56 meisjesnaam, 59 insecteneter, 60 gebak, 63 afkeer, 64 vriendin (Fr.), 66 selenium (afk.), 70 titel. 71 maanstand. Horizontaal: 1 st, 3 ik, 5 sr, 6 p.k. 8 tor, 9 alp, 11 sir, 12 o.t., 13 r.k.o., 14 la, 15 koe, 17 nek. 20 parel, 22 strop, 24 ca. 25 a.p„ 26 chaos, 29 spaak, 32 lip. 33 ton, 34 da, 36 ako, 38 dr, 39 erg, 40 are, 41 Leo, 42 r.k., 43 in, 44 Ld., 45 l.s. Verticaal: 1 stolp, 2 tot,, 4 Karei, 5 spons, pil, 7 kramp, 10 l.k.. 15 kraal, 16 oe, 18 et, 19 kraan, 21 ach, 23 opa, 26 ceder, 27 o.i., 28 spaan, 29 stoel, 30 Po 31 karos 35 ark, 37 kr, 38 del. v.v.v. in gevaar bij Eindhoven De verdediging van FC Holland Sport is, keeper Landman uitgezonderd, niet het sterkste deel van de ploeg; en vaak is het uitsluitend aan Landman te danken geweest, dat de Haags-Rotterdamse combinatie er tot nu toe in 10 wedstrijden met slechts 1 verliespunt is afgekomen. Nu gaat Holland Sport morgen naar Breda, waar N.A.C. zich geducht op deze match heeft geprepareerd. De achterhoede van de Brabanders krijgt het tegen mannen als De Harder, Clavan en Schouten zwaar te verantwoorden, maar aan de andere kant beschikt N.A.C. over een middenvoor ais Canjels, die met een beetje geluk en in gelegenheids-conditie mogelijk in staat is om Everse èn Landman beslissend te kloppen. Als dat gebeurt, komt er ook weer een tikje meer spanning in de strijd om de eerste plaats, waar Holland Sport nu 6 punten voorsprong heeft! (AKKER -SIROOP) Een even interessant duel gaat in Maas tricht, waar MVV gastheer is tegen Am sterdam: beide clubs hebben verleden week teleur gesteld en bij een wederzijds stre ven naar rehabilitatie kan het een pittig duel worden, met een iets sterkere Maastrichtse voorhoede maar een be tere Amsterdamse ver dediging. Om in dit ge zelschap van de vier best geplaatste clubs te blijven, moet Emma de uitwedstrijd tegen Go Ahead winnen, wat ge zien de Deventerse de fensie-tactiek niet zal meevallen. Roda Sport is wat teruggevallen. i' EVERSE, moeilijk tegen Canjels werd aangekocht. De tentoonstelling zal I in April en Mei van dit jaar worden gehouden. België: De reeds in onze vorige rubriek vermelde bijzondere zegels „Gent se Floraliën" zullen 15 Februari a.s. in omloop komen. In 1809 werd deze INDIA VIJF-JAREN-PLAN. Links: 3 p. Tractor; midden: 14 a. Kashmir-vallei; rechts: 1 a. stuwdam. De eerste drie plaatsen in de te Hannut gehouden internationale cross country over 14 km. werden door Engelsen inge nomen. Het waren: Gordon Pirie (43 min. 5 sec.). Sando (43 min. 33 sec.) en Norris (43 min. 40 sec.). Van de Wattyne werd vierde, Herman vijfde (beiden Belgié) en Mihalic (Zuid-Slavië) zesde. De Nederlan ders Van Zeeland, Verbaan, Kunen en Van der Linden eindigden resp. als 21e, 27e, 30e en 33e. Het is altijd prettig, wanneer de poste rijen van een staat het zich tot een ge woonte hebben gemaakt de nieuw uit te geven postzegels tijdig en voorzien van de nodige gegevens aan te kondigen. Men toont daarbij inzicht te hebben voor het feit, dat postzegels „stomme ambassa deurs" zijn, maar ook, dat dikwijls een niet onbelangrijk gedeelte van de oplage door de verzamelaars in het buitenland wordt afgenomen. Vooral bij de uitgiften van kleinere staten, waar he' aantal zegels dat postaal wordt gebruikt uiteraard min of meer beperkt is, is dit net geval. Gelukkig blijkt echter die goede ge woonte ook bij de posterijen van diverse vooraanstaande landen langzamerhand in gang te doen vinden: de Ver. Staten van Amerika b.v. kondigen «eregeld hun nieuwe uitgiften aan waarbij zij niet onderdoen voor de jongere staten, welke in het algemeen op dit punt zeer actief zijn. Onder deze laatste kan ook India wor den gerangschikt. Bij de publicaties om trent het reilen en zeilen van deze nieuwe republiek, treft men ook geregeld post- zegelmeuws aan. Zodoende werd ook aan de postzegels „Viif-iaren-plan" de nodige aandacht geschonken. Op 26 Januari 1.1. kwam deze reeks ln omloop ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag van 't uitroepen van de republiek India. De nieuwe uitgave dient ter ver vanging van de huidige „oudheidkundige reeks", de eerste welke door het onaf hankelijke India werd uitgegeven en die gewijd was aan de rijkdom aan histo rische, culturele en archaeologische monu menten. Op de dezer dagen in omloop gekomen zegels wordt in oteld gebracht de vooruitgang van het moderne India in het kader van het eerste vijfjarenplan De serie bestaat uit achttien waarden, variërende van 3 pies tot 10 Rs. Dat ook hier de postzegel als een waardevol propaganda-object voor het buitenland wordt beschouwd blijkt o.m. uit het feit, dat sinds 1947 het jaar van de onafhankelijkheidsverklaring. 14 series in omloop kwamen, terwijl gedurende de daaraan voorafgaande periode van 70 jaar postzegelgebruik. ^slechts 20 series het licht zagen. Hoe men hier ook over moge denken, de keurig uitgevoerde India-zegels zijn alleszins waard in een collectie te worden opgenomen en wij kunnen ons dan ook voorstellen, dat b.v. de verzamelaars van Engelse koloniën, ook na het breken van de banden tussen India en het moederland, voortgaan met het aanschaffen van de uitgiften van deze jonge republiek. Het Fostmuseum te 's-Gravenhage be reidt momenteel een expositie voor waar in de postgeschiedenis zal worden weer gegeven door middel van oude brieven met de daarop afgedrukte postmerken. De beroemde collectie Korteweg zal om te zien zijn, welke duizenden brieven omvat van de 17e eeuw tot de tegenwoordige tijd en die verleden jaar door het Museum bloemententoonstel ling in Gent voor het eerst gehouden; de inzendingen om vatten toen vijftig planten. In 1815 werd aan de orga niserende vereni ging, de Maat schappij voor Land bouw en Plantkun de het praediraat „Koninklijke" ver leend door Koning Willem van Oranje. In 1837 richtte ge noemde vereniging haar eerste, vijf jaarlijkse expositie in. die thans onder de naam „Gentse Floraliën" alom bekend heid geniet. De serie postzegels bestaat uit drie exemplaren, elk met een stadsgezicht van Gent en een der drie bloemen welke ge regeld een belangrijke plaats op de ten toonstelling innemen. Zo komt op de 80 ct voor het „Rabot" met een begonia, op de 2.50 frs het „Gravenkasteel" met azalea's, terwij] de 4 fr. de ..Drie torens" en een orchidee te zien geeft. Tot 14 Mei a.s. zijn de zegels verkrijgbaar. Duitsland. Bondsrepubliek: Het feit. dat honderd jaar geleden de wiskundige Carl Friedrich Gausz overleed zal o.a. worden herdacht met de uitgifte van een postzegel van 10 Pf.. waarop de geleerde is afgebeeld. Oplaag 50 millioen. Democratische Republiek: Op de jaar lijkse zegels van de Leipziger Messe, welke 21 Februari zullen verschijnen, komen resp. voor de paviljoens op de Technische Messe van de U S S R (20 Pf. rood) en van China (35 Pf. blauw). Frankrijk: De eerste' nieuwe uit gifte van dit jaar verscheen op 7 Februari 1.1.; het was een 12 frs (zwart en rood bruin) met de schrijver Saint Simon erop. die een eeuw geleden overleed. Op de 24ste van deze maand komt er een 30 frs in koers ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de Inter nationale Rotary-beweging. THtMONNiea Voorts staat ons op 7 Maart een serie te wachten, gewijd aan Franse uitvinders. Ze zal uit zes waarden bestaan, nl 5 frs Le Bon (1767—1804). de uitvinder van het gas voor verliehtingsdoelsinden: 10 frs Thimonnier (1793—1859) met zijn uitvin ding de naaimachine; 12 frs Nicolas Appert (1749—1841), die bekend werd door zijn conserveringsmethode van voedsel; 18 frs Sainte-Claire Delville (1818 -1881), uitvinder van het aluminium: 25 frs P. Martin (1824—1.915) van diverse staal- producten en 30 frs Chardonnet (1839- 1924) van de kunstzijde. Italië: Een 25 Lire (blauw en violet) brengt in her innering het feit, dat honderd jaar geleden de schrijver Silvio Pellico overleed die beroemd werd door het ook veel vertaalde boek „La mie prigio- ni". Her vormt een herinnering aan zijn tienjarige gevangen schap tijdens de Oos tenrijkse overheersing wegens verdenking van Carbonarisme (lid van een geheime poli tieke organisatie in Italië) Uit dit werk blijkt o.a. zijn terug keer tot het Katholicisme. Ver. Staten. Het 50-jarig bestaan van de Internationale Rotary wordt ook hier herdacht met het uitgeven van een speciale postzegel. In een oplage van 80 millioen exemplaren zal Woensdag a.s. een blauwe 8 ct verschijnen, welke men hier bij vindt afgedrukt. Een door een bran dende toorts beschenen wereldbol komt er op voor. in de rechterbenedenhoek het embleem der Rotary en onderaan de jaar tallen 1905 en 1955. benevens de woorden „Service above self" VER. STATEN. Her denkingszegel 50 jaai Internationale Rotary welke 16 Februari a.s verschijnt. CUYTEN, maar kan zich tegen Veendam herstellen, DOS wint thuis ook wel van Longa, tus sen Leeuwarden en Stormvogels is een ge lijk spel mogelijk, de Zwolse Boys zullen de winst niet aan Excelsior cadeau geven. Na, een matige start heeft SVV zich langzaam maar zeker in de nieuwe com petitie in de kopgroep gewerkt. Maar nu moeten de Schiedammers dan hun „bre vet" zien te halen, waartoe Joosten zélf met ziin Fortuna '54 naar het Sterrehos komt. Dat kan een spannend duel worden, waarin De Munek en Van der Hart be palend ziin voor dc grotere kracht van de Fortuna-defensic, maar de SVV-aanval met Jan van Sehijndel niet voor die van de Limburgse gasten onder doet. Willem II dient zich intussen te hoeden voor onderschatting van Rigtersbleek, maar voor de concurrenten van de Til— burgers ziet bet er nog riskanter uit: EDO thuis tegen Heerenveen, dat met een in complete verdediging tobt maar offensief altijd nog een Lenstra ten tonele voert, DWS bij ADO, dat nu eens eindelijk dóór wil stoten. Sittardia kan thuis van Elink- wijk winnen, Sparta eveneens op bezoek bij Heracles. Van verschillende zijden heeft men ons nu al gemeld, dat het Nijmeegse NEC een bijzonder haixi en onplezie rig spelletje speelt waar mee het de ouoten wil for ceren en zich uit de groep van de laatste vijf wil weg werken. - Dat laatste lukt niet zo best; en wat dp punten betreft. NEC oogst te driemaal een gelijk spel en meer niet. PSV zal dan ook wel in staat blijken om de tegenstand in de Goffert te breken. Raoid moet in- nogal hard 1 tussen maar zien, dat het bij EBOH de winst meekrijgt, wat niet zó eenvoudig is. terwijl ook voor GVAV tegen Haarlem nog geen volle winst in de sterren staat geschreven, want thuis won Haarlem en kele maanden geleden in de „ouverture" tot deze competitie met 2—0. Limburgia en Hermes speelden in de ouverture 1—1, maar de Brunssummers ziin nu sterker. NOAD wint thuis van de Enscbedese Bovs en voor Blauw Wit ligt teger, Vitesse een herhaling van de 1—0 ouverture-zege in het verschiet. Met Fijenoord is het een heel vreemd geval. De voorhoede van de Rotterdam mers kan, een enkele uitschieter daarge laten, nu eenmaal geen doelpunten ma ken. een kwaal die al vele taren oud is. Verleden week dacht de verdediging dat z ij die taak dan maar moest overnemen en op basis van de altijd wel goede tech niek {in dit opzicht is Feijenoord beter dan zijn meeste concurrenten) w»rd ver op- 1 gedrongen. Zó ver, dat.er 4 goals wer den gescoord. Maar óók zo verdat GVAV met verrassen de en goede uitvallen ervan profiteerde om via een oaar fortuin lijke schoten 6 tegen- goals te fabriceren! En daarmee was Feijen oord dan nog verder van huis dan ooit. De vraag ls. wat de Rot terdammers, met het- VAN DE KORPUT, zelfde elftal morsen tegen Alkmaar zullen ïlifl l" doen. Vermoedelijk dezelfde steen 1 7ullen iich niet tweemaal aan dezelfde steen stoten, maar dan nóg is een rehabilitatie tegen de ster ke Noordhollandse verdedigers twijfel achtig. opzetten en lijkt ons nu precies op het tijdstip aangeland om tegen VVV een „big match" te spelen. En dan kan het wel eens een stunt voor de Lichtstad worden. Xerxes en HVC zijn zo op gelijke spe len geabonneerd, dat het vermoedelijk ook onderling wel tot een draw komt. Daar door zouden de Amersfoorters dan weer enig terrein in de kopgroep verliezen, evenals Enschedé, dat het voorlopig zon der de geschorste Odenthal en zonder de geblesseerde beide Moddejonge's moet doen en dan ook vermoedelijk tegen RBC niet opgewaséen zal zijn. VSV kan misschien van Be Quick wel winnen, 8VV moet ze ker van AGOVV twee punten wijzer wor den, De Graafschap en De Volewijckers hóuden elkaar in evenwicht. Wij geloven niet, dat DFC er in zal sla gen om een punt bij Ajax weg te halen. Dan blijft VVV dus nog even op de tweede plaats. Maar intussen is het de vraag of de Venioërs hun ongeslagen r»e<.rd bij Eindhoven zullen kunnen handhaven! Eindhoven is de laatste tijd goed komen Zoals bekend heeft het bestuur van de Almelose eerste-klasser Heracles destijds in een sportblad een advertentie geplaatst (verscheidene clubs: Blauw Wit, Stormvo gels, Heerenveen, volgden dat voorbeeld), waarin aan jonge talentrijke voetballers de gelegenheid tot deelneming aan betaald voetbal c.q. een betrekking werd geboden zo zij bereid en geschikt werden bevonden om een contract met de club aan te gaan. Het HeraclesbeMuur zou dezer dagen aan twintig jongelui, uit de aanmeldingen ge selecteerd, een test afnemen, waarvoor da oproepen zijn verstuurd. Het K.N.V.B.-bestuur heeft nu echter in een telegram aan Heracles een spaak in het wiel gestoken, door deze test te ver bieden. Dit verbod werd gegrond op het feit, dat een aantal van de te testen spe lers op het ogenblik de amateur-status be zitten. (Van onze paardensportmedewerker) In het programma van de Zondag te Hilversum te houden courses, is de Pa- lestrina-prijs het hoofdnummer. Het biedt o.a. Brinn d' Amour IV, Nellie Gregor en Notekraker S gelegenheid om revan che te nemen op Pelikaan S, die voor en kele weken onder vrijwel gelijke omstan digheden op fraaie wijze, doch met gering verschil, een dergelijke course wist te winnen. Bij de draverij onder de man zien we in Qui Saint weer de vermoedelijke win naar, mógelijk na strijd met de zeer goed gaande Rolls Royce, terwijl in de serie draverij een felle strijd kan worden ver wacht tegen stal-Geersen van de overigen, die het momenteel niet gemakkelijk heb ben om een prijs te bemachtigen. In to taal kunnen 79 paarden voor de startlin ten komen. Het programma, met daarhij onze favo rieten ziet er als volgt uit: Mahl er-prijs, 1989 m., 13 inschriivingen: Syl vester Hanover. Sir Kerrigan, Raffles. Dvorak-prijs, 1980 m„ 6 inschrijvingen: Siby- 3in Hollo. Ronny Zora, Qualiteit S. Drdla-prijs- Iserle's), 1900 m„ 17 inschrijvin gen: Rijder Geersen. Quant moi, Pirette. Paganini-prijs, 1960 m.. 12 inschrijvingen: Quite Heny, Querie. Quick Star. Toscelli-prijs, 2340 m.. 15 inschrijvingen: Rita du Maire. Rob Quibus. Palestrina-prijs, 2340 m„ 8 inschrijvingen: Rij der Geersen. Stal Smit, Nellie Gregor. Meyerbeer-priis (onder mam, 1940 m„ 8 in schrijvingen: Qui Saint, Rolls Royce, Qui Gagne A. De president van de Engelse Norton- fabrieken heeft bekend gemaakt dat Nor ton geen fabrieksploegen zal afvaardigen naar de wedstrijden voor het Wereldkam pioenschap 1955. Als voornaamste redep gaf hij op dat voor de bestaande circuits speciaal geconstrueerde machines vereist zijn die met de seriebouw niets meer heb ben uit te staan. Norton zal echter een uitzondering maken voor de T.T.-races op het eiland Man (6—10 Juni). De Duitse fabrieken N.S.U. en B.M.W. hebben vroeger reeds gemeld dat zij d»t jaar geen fabrieksploegen naar de Grand Prix-racës zullen zenden Naar gemeld komt de Italiaanse Guzzi- fabriek dit jaar wel in de Wereldkam pioenschappen uit. Tijdens de te Luik gespeelde ijshockey- wedstrijd tussen CPL en Antwerpen heeft de Nederlander Overakker, die voor Antwerpen uitkomt, een been ge broken. Overakker behoorde tot de 16 spelers uit wie het Nederlandse team voor de Wereldkampioenschappen, welke te West-Duitsland zullen worden gehou den, zal worden samengesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10