Annemarie Selinko, schrijfster van „Desirée" er met Sint Nicolaas vloog te laag MOORD in blokschrift Geregelde productie van films? Piloot beboet ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 FILM PAS GEZIEN IN AMSTERDAM CHAUFFEUR VERONACHT ZAAMDE „KLAAR-OVERS" Drie weken gevangenisstraf Filmproductiemaatschappij „Amsterdam" IS.V. opgericht Naar ons wordt medegedeeld, is te Am sterdam opgericht de Filmproductiemaat- schappij „Amsterdam" N.V. Onder de op richters bevinden zich personen uit het bankwezen, de grootindustrie en de uit geverswereld. Tot directeur is benoemd de heer H. S. Boekman. LOUDY NIJHOFF Verlaat Rotterdams Toneel P. MAXIMILIANUS OFM CAP. ONDERSCHEIDEN TEGEMOETKOMING VOOR OUDERE BELASTING PLICHTIGEN 1 e weinig animo door BRAM VERSCHOOR VADER SLOEG ONDERWIJZERES Een week zitten Het Amsterdams gerechtshof neeft gisteren de 52-jarige spoorlegger H. K. uit Amsterdam een week gevangenis straf opgelegd, omdat hij op 19 Februari van het vorige jaar een onderwijzeres ten aanschouwe van een aantal schoolkinde ren op een schoolplein om de oren had geslagen. winkel etalage- en standbouw Tlielma Madeleine, gravin Johnston- Noad, bleek de ware naam te zijn van „De Zwarte Orchidé", een ge vaarlijke öplichtster, die lange tijd honden onveilig heeft gemaakt. voor een dag naar ons land gekomen om hier de film te zien en om enkele exem plaren van haar boek te signeren. Zes jaar lang heeft zij er over gedaan om het boekwerk te beëindigen. In 1947 begon zij. Zij woonde 2 jaar in Frank rijk en bezocht de plaatsen, waar ook Desiree Clary is geweest. Aan het scena rio voor de film, die door Henry Koster is geregisseerd en waarover wij gisteren reeds schreven, heeft Annemarie Selinko niet meegewerkt. Dat was wel het geval met haar boek „Morgen gaat het beter",, dat in ons land is verfilmd. De verfilming van Désirée is een merkwaardige gebeurtenis, omdat voor het eerst sinds veertig jaar een Deens manuscript in Amerika op de celluloid- band is vastgelegd. Er zijn bezwaren aan te voeren tegen de historische betrouwbaarheid. Op het eind van de film, overhandigt Napoleon op Malmaison zijn zwaard aan Désirée om daarmede aan te duiden, dat hij zich aan de verbonden strijdmacht overgeeft. Dit is fantasie van de schrijfster. Zij ziet dit symbolisch als de daad van eén machtig man, die door een kleine vrouw wordt getemd. Een dichterlijke vrijheid waartegen men geen bezwaar kan maken, als men deze gebeurtenis neemt voor wat ze beoogt te zijn. Velen zullen ech ter menen, dat Annemarie Selinko met haar „Désirée" een historisch werk aan de Napoleonbiografie heeft toegevoegd. Maar als men kennis neemt van de in tenties van de schrijfster, waarmee zij haar werk schreef, zal het boek in het juiste licht komen te staan. Ontspanning met een nobele intentie begonnen en gedragen door een waardige these. Wellicht hebben de millioenen lezeressen en lezers van haar werk dit zo begrepen en dan is het grote succes vol ledig gerechtvaardigd. Bu. Een slanke, charmante vrouw met donker, kort geknipt haar, heeft gisteren in ons land de continentale première van de film „Desirée,, bijgewoond. Annema rie Selinko heeft ons meegedeeld wat de beweegredenen zijn geweest om haar boek over de kleine zjjdekoopmansdoch- ter uit Marseille te schrijven, een roman die een oplage van twee en een half mil- lioen exemplaren bereikte en die in een dozijn talen is verschenen. Van geboorte Oostenrijkse is Annema rie Selinko door haar huwelijk met een Deense diplomaat Deens geworden. Na het uitbreken van de oorlog is zij. vlak voor de Duitse bezetting van haar 2de vaderland, met een vissersboot naar Zweden uitgeweken. Zij ging werken bij het Rode Kruis als vertaalster en in deze functie kwam zij in contact met duizen den, die door toedoen van Graaf Berna- dotte uit de Duitse concentratiekampen werden bevrijd en in Zweden op krach ten kwamen. ,.U moet een boek over ons schrijven" hoorde ze vaak, maar ze ant woordde: „Neen ik zal een boek voor jul lie schrijven". Het koninklijke paleis in spireerde haar. Maar foen zij zich reali seerde dat de roman over Désirée en Napoleon een soort Assepoestergeschiede- nis zou worden, wachtte zij om haar werk voor het Zweedse Rode Kruis niet op te geven. Maar het is er dan toch van gekomen. Annemarie Selinko heeft haar roman over Désirée, het meisje dat Napoleon liefhad, maar dat huwde met maarschalk Bernadotte. die later de Zweedse koning zou worden, geschreven. Een boek waar in een dictator buigt voor een vrouw. Annemarie Selinko heeft de film, die naar haar roman is gemaakt met Jean Simmons als Désirée, Marlon Brando als Napoleon en Michael Rennie als Berna dotte. in Amsterdam voor het eerst ge zien. Zij heeft uitnodigingen gehad om in Hollywood de opnamen bij te wonen en om de première in New York met haar aanwezigheid op te luisteren. Maar de schrijfster van Désirée wachtte op de première op het continent. Daarom is ze VOORHAVEN 1 01 .TEL 34971 ROTTERDAM Met bevestiging van het rechtbank- vonnis heeft het Amsterdams gerechts hof, dat gisteren uitspraak deed, de 25-jarige chauffeur H. van D. uit Haar lemmermeer drie weken gevangenisstraf opgelegd, omdat hij op 4 Maart 1954 op de Ceintuurbaan te Amsterdam een 8-jarig meisje met zijn vrachtauto had aangereden. Uit school komende met een groepje kinderen en geflankeerd door twee verkeersbrigadiertjes, had het meisje, op de tramrails staande, van da laadbak van de rakelings passerende auto een klap gekregen, waardoor zij een zware hersenschudding opliep. Hiervan is zij inmiddels genezen. Het ligt in de bedoeling te geraken tot een geregelde filmproductie met steun van het departement van O. K. en W. en in samenwerking met buitenlandse film- productiemaatschappijen. De eerste film zal ln co-productie wor den gemaakt naar de roman van Piet Bakker „Ciske de Rat". De regisseur Wolfgang Staudte zal de regie voeren. De opnamen geschieden in de Cinetone-studio's te Amsterdam. Naar men verwacht, zal begin Juni van dit jaar een aanvang worden gemaakt met de eerste opnamen. Met Nederlandse artisten zullen binnenkort onderhande lingen worden gevoerd. De actrice Loudy Nijhoff heeft aan de directie van het Rotterdams Toneel me degedeeld dat zij haar engagement bij dit gezelschap het volgende speelseizoen niet zal prolongeren. Pater Maximilianus, leraar Nederlands aan het seminarie der paters Capucijnen te Oirschot, is gekozen tot buitengewoon erelid van de Koninklijke Vlaamse Aca demie van taal en letterkunde. Hiermede worden de grote verdiensten, die deze geleerde heeft voor de studie van 's lands letterkunde naar waarde ge honoreerd. In vele tijdschriften heeft hij geschre ven over onderwerpen betreffende de Zuid-Nederlandse letterkunde. Wij noe men hierbij Marieke van Nieumeghen en de werken van Guido Gezelle. Nog zeer kort geleden verscheen van zijn hand een voortreffelijke uitgave van Van Maer- landts leven van St Franciscus, de vrucht van jarenlang wetenschappelijk onder zoek. Pater Maximilianus is eveneens lid van de Maatschappij der Nederlandse letter kunde, een onderscheiding, waardoor zijn arbeid op Nederlands litterair terrein als waardevol erkend is. Hij heeft o.m. veel gepubliceerd over Vondel en zijn werken. Hij is momenteel bezig met een studie van de Nederlandse vertaling van het „Stabat Mater". De positie van de oudere belasting plichtigen heeft onderwerp van studie uitgemaakt bij de minister van Financiën. Bij de aanstaande voorstellen tot verla ging van enige belastingen zal, zo blijkt uit de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot vaststelling der rijksbe groting voor 1955, een tegemoetkoming voor bepaalde categorieën van oudere belastingplichtigen daarvan deel uit ma ken. In de zak van Zuid Beveland is de her verkavelingsmachine op gang gekomen. In het gebied van Coudorpe, in de buurt van Ellewoutsdijk, zijn draglines begon nen met de aanleg van de eerste nieuwe waterlopen. In de komende vjjf jaren zal de „machine" zich een weg door het 4500 ha grote gebied graven De afwatering zal worden verbeterd, er komen nieuwe bredere wegen, percelen worden geëgali seerd, de kavels opnieuw ingedeeld en kleine bedrijven zullen vergroot kunnen worden. Vele landbouwers hebben al bericht ge kregen, dat zij deze zomer hun percelen niet meer kunnen inzaaien. De afwate ring van het herverkavelingsgebied om vat Ellewoutsdijk, Baarland. Hoedekens- kerke en Ovezande. Het wegenplan zal eveneens worden herzien Wat thans nog een doolhof is van wegen en dijken wordt een plan met 5 meter brede A-wegen tussen de dorps kernen, in totaal 20 km lengte. (Bericht van A. Bosman, Graanmakelaar) Deze week werd gekenmerkt door af brokkelende prijzen en terughoudendheid der consumenten, zodat de premies voor spoedig goed een knak kregen. Noord- Amerika kwam vrijwel dagelijks met la gere noteringen af, zodat de No. 2. yel low mais in ladende boten, alsmede Fe bruari. Maart en April aflading nu bil lijker aan de markt zijn. Ook komt men nu algemeen met No. 3. en 4 yellow en Mixed mais offertes, doch dit blijft steeds een risico om te kopen, daar de Amerikanen zoals bekend op certificaat finaal verkopen en geen gezond aanko mend goed garanderen. De meeste zaken vonden nog plaats in 3 barley, waarvan de schaarse stomen de posities hun P ijs konden handhaven, terwijl aflading lager aangeboden wordt. Duitsland kocht hier verschillende par- Kantonrechter, ambtenaar O. M., vlieger en wachtmeester bogen zich vervolgens over een situatiekaart op de groene tafel en er volgde een deels vliegtechnische discussie over de overtreding. De vlieger had verzuimd bij de Rijksluchtvaartdienst de voor deze vlucht vereiste ontheffing aan te vragen, doch dit was, naar hij ver telde, meer een gevolg van het op het laatste ogenblik afkomen van de vergun ning van de burgemeester voor deze lan ding op Amsterdams grondgebied. Na dit voorval en na een vlucht met Rijkslucht- vaartdeskundigen, waarbij vijf landingen zonder motor waren gemaakt, had de vlieger wel ontheffing voor dit soort vluchten gekregen. De ambtenaar O. M. wilde als waar schuwing de overtreding met 100 beboet zien. De kantonrechter vonniste met een boete van 60 of vijf dagen. Tot grote vreugde van de duizenden aaamgestroomde jongeren en ouderen daalde op Zaterdagmiddag 24 November jl. Sinterklaas per helicopter in Sloter- meer in Amsterdam-West. Bjj de toe schouwers stond echter ook „een ambte naar in functie", een wachtmeester van de dienst luchtvaart van het korps Rijks politie op Schiphol, die zelf kan vliegen. Deze «onstateerde, dat de wentelwiek, toen hij aanvloog voor de landing buiten de bebouwde kom op een hoogte van 100 meter (althans minder dan de wettelijk toegestane hoogte van 200 meter) was geweest. De vlieger moest zich gisteren voor deze overtreding bij de Amsterdamse kanton rechter verantwoorden. Omdat het z.^ hier een principiële vraag betrof, had hij van het aanbod om de zaak met een boete van f 25 af te doen geen gebruik gemaakt. Hij merkte o.a. in zijn verweer op. dat genoemde voorschriften gelden voor nor male vliegtuigen en hij met een helicopter altijd beneden die hoogtegrens komt Dz ligging van het terrein is zo, dat. als nij zou moeten uitwijken, de veiligheid vol komen gewaarborgd bleef De vlieger ont. kende, dat hij laag over de huizen was binnengekomen. Over de weilanden was hij op de vrijliggende inham van het lan dingsterrein aangevlogen. De sanering, die men voor de land bouwers wil bereiken door vergroting van de kleine bedrijven, wordt bedreigd doordat nog te weinig van de gelegen heid gebruik wordt gmeaakt zich op te geven voor Braakman of Noordoostpol der. Ook op het eiland Tholen is dit zo. Voor de beoogde sanering is 450 ha „in geleverde" grond nodig en er is nog maar 100 ha vrijgekomen. Tot 15 Februari kun nen de landbouwers zich nog opgeven. De herverkaveling in Zuid-Beveland zal in totaal 25 millioen gulden kosten, waar van 5 millioen wordt vergoed als waters- U zult aanstonds een op dracht ontvangen van mijnheer Van Wieringen, hernam A. A. „U hebt zo even geld van de bank gehaald. Weet de chauffeur, waarvoor u naar de bank ging? Kan hij u naar binnen gevolgd zijn? Kan hij weten, hoe hoog het be drag is, dat nu hier in huis op de af perser wacht? U begrijpt, antwoordde Philip Somer dat, zoals de toestand op het moment is. het halen van de in de laatste brief genoemde som reen aangename taak was. Ik mag niet zeggen, dat ik op de chauffeur gelet heb. Maar wel degelijk heb ik, van het ogénblik af. dat ik de cheque afgaf totdat ik het geld in mijn zak stak om me heen gekeken. Ik ben er zeker van. dat Willem rustig in de auto heeft gewacht. Goed. De opdracht, waarover ik het had, is et geld te brengen op de aan gegeven plaats. Hoewel hij zich zeer goed wist te be heersen zag ik toch, dat de secretaris schrok. Het lijkt mij raadzaam, dat mijn vriend u daarbij vergezelt. De weg er heen is tamelijk lang en je kunt nooit weten. Jawel, maar ik wist het wel. A. A. ging nimmer over één nacht ijs en wanr er ik Philip Somer begeleidde, zogenaamd om min of meer over zijn veiligheid te waken, dan was het tevens uitgesloten dat 'lij. wat anders niemand hem zou kunnen beletten de inhoud van de enveloppe onderzocht. Het is beter, tien mille te offeren dan 1e leven roe keloos in de waagschaal te stellen ver volgde mijn vriend. Daarom heb ik Dus heb ik werkelijk geen kans, zei hij met klagelijke gelatenheid. Als ze zó gauw verklapt, dat ik haar heb opgezocht kan ik haar raad, verdere pogingen na te laten, wel opvolgen. Jammer, Betsy is geen onaardige verschijning, mijnheer Arends. Ik voelde, dat ik mijn mondhoeken in trok. nu ik mijn vriend met een blik van verstandhouding aankeek Een zo grote overwinning zou ik de juffrouw, die met de bak aardappelen op haar schoot naast de deur zat te schillen, niet hebben toegeschreven. Een goed verstaander, enzovoorts, vervolgde A. A. U weet niet half, hoe wij het mogen waarderen, als we niet elk woord met tien andere behoeven toe te lichten, mijnheer Somer Dus u bent gistermiddag eens naar de tuinmanswo ning gekuierd zoals u dat anders zou de betoverende Betsy wel niet zo spoe dig naar buiten gekomen zijn wel vaker doet. U ziet. dat uw bezoek ons reeds bekend is. U zult er dus geen be zwaar tegen hebben ons het een en an der over dat buurpraatje te vertellen. Zoudt u het kort kunnen schetsen? Mijn gevoel voor ridderlijkheid komt De 28-jarige onderwijzeres had zijn dochtertje met nog negen andere leerlin gen op de bewuste middag na schooltijd een dictee laten overmaken. De vader, die zich hierover had opgewonden, was in eerste aanleg door de Amsterdamse politierechter tot 14 dagen veroordeeld Van dit vonnis tekende hij bij het ge rechtshof hoger beroep aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8