melk ïmnA Die het meest vooraan stond in de strijd voor de P.B.O. Strijd in Duitsland tegen de kinderverlamming Een fantastische combinatie Gloeilampjes Overzicht Tweede Kamer Prof. Veraart herdacht in S.E.R. ARABISCHE VERDEELDHEID Bridgerubriek Directeur Renault- fabrieken omgekomen Voorbereidingen voor Hem-tunnel Tunnel of brug? Prof. Haas beproeft op eigen kinderen nieuwe entstof 7 Neus UAGTNA ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 AANPASSINGSONDERZOEK IN DE MIJNSTREEK Door auto-ongeluk TWEE ACHTERLICHTEN VOOR AUTO'S Reeds per 1 Juli ANTI-KATHOLIEKE ONDER WIJ S-M AATREGELEN POLITIE WON ACHTER- VOLGINGSRACE Jacht per fiets door Apeldoorn Vragen aan B. en W. van Amsterdam BESLAG OP BALLET- RECETTE RUSSISCHE TROEPEN UIT PORT ARTHUR ZUIVERING VAN AFVAL WATER Ook een taak voor de gemeenten PAUS ONTVANGT CURIE-KARDINALEN LOONSVERHOGING TN DE BELGISCHE MIJNEN Montpellier (Frankrijk) Drieduizend woedende demonstranten „beschermden" dezer dagen een bloe menhandelaar tegen inspectie van zijn boeken door de belastingambtenaren. Deze actie is geïnspireerd door monsieur Poujade. de leider van de „Beweging te gen onrechtvaardige belasting", die en kele weken geleden kans zag met een demonstratie van honderdduizend mid denstanders heel Parijs op stelten te zet ten. Of de belastinglieden zich intussen bij deze stand van zaken zullen neerleg gen, zal de bloemenhandelaar vermoede lijk wel op zijn eerstvolgend belasting biljet kunnen zien. Camogli (Italië) Dieven braken in bij het postkantoor in deze stad, wisten de brandkast te for ceren en kwamen met een buit van bijna twee millioen uit de voeten. Die voeten moesten, om bij het postkantoor te ko men, gaan langs het gebouw van de plaatselijke politie. Men sliep daar vors telijk en had van het hele gebeuren niets gemerkt, tot men 's morgens de politie kwam waarschuwen. Rangoon De bewoners van Birmese dorpen be talen de laatste tijd voor iedere emmer water, die ze uit de dorpsbron komen putten, een lepel rijst. De opbrengst van al deze lepels moet tenslotte dienen voor de aankoop en aanleg van tweeduizend automatische pompen teneinde op deze manier de drinkwatervoorziening in Bir ma te verbeteren. Er zullen heel wat le peltjes rijst nodig zijn voor het zover is maar om de moed er in te houden heeft de Unicef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, geldelijke steun toegezegd. Nottingham Engeland Vermoedelijk omdat ze niet veel be ters te doen hebben, kondigden de heren Ernest Smeeton (27 jaar en coupeur van zijn beroep) en Lew Curwood (43 jaar, handelaar in rijwielen) aan, dat ze een wandeling van ongeveer achtduizend ki lometer gaan maken. Ze gaan voortdu rend in één richting, Z.O. Wanneer ze bij het Himalayagebergte zijn, zeggen ze stop. Als ze ooit zo ver komen, willen ze terugkeren per boot (die ze intussen niet aan een Himalaya-top gemeerd vinden) Ze nemen voor de hele reis de som van 700 ieder mee en ze vleien zich met de hoop- dat ze het daarmee wel zullen redden. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN (Van onze correspondent) De directie van de Staatsmijnen heeft Prof. F. J. Th. Rutten te Nijmegen ver zocht een onderzoek in te stellen inzake het probleem van de aanpassing van per soneelsleden, die van buiten de mijn streek afkomstig zijn. Dit onderzoek zal in drie fasen verlo pen. Prof. Rutten en zijn assistenten zijn reeds begonnen met het verzamelen van administratieve gegevens omtrent alle ersoneelsleden afkomstig van buiten de mijnstreek, die de laatste vijf jaren bij de Staatsmijnen in dienst zijn getreden. Het zelfde zal men nog doen ten aanzien van een vijftigtal personeelsleden, die zich tussen de jaren 1920 en 1930 in de mijn streek gevestigd hebben. Aan de hand van deze gegevens zal Prof. Rutten 500 personen uitzoeken, die voor de tweede fase van het onderzoek in aanmerking komen. Met deze personen zullen zeer uitvoerige gesprekken worden gehouden. De derde fase van het onderzoek be staat uit het bestuderen en selecteren van de gegevens. Aan dit onderzoek wordt grote waarde gehecht, omdat het inzicht kan verschaf fen in de problemen, waarmee de niet- autochthone bewoners van de mijnstreek in de streek en in het bedrijf te maken hebben. (Van onze Parijse correspondent) Gistermorgen in alle vroegte is een van Frankrijke grootste industriële leiders, de heer Pierre Lefaucheux, president-direc teur van de bekende Renault-fabrieken door een auto-ongeluk om het leven ge komen. De heer Lefaucheux had zich Vrijdag ochtend vroeg per auto naar Straatsburg begeven om daar een conferentie te hou den voor de organisatie van katholieke studenten. Bij de overgang van een oud naar een nieuw weggedeete bij St Dizier is de auto, die vermoedelijk 130 kilometer reed. geslipt en van de, door de ijzel zeer gladde weg gevlogen om na vijf buitelin gen in een akker te komen. De heer Le faucheux werd ernstig gekwetst uit de auto geslingerd en ook zijn chauffeur werd zwaar gewond. Daar er geen ge tuigen van het ongeluk waren, duurde het even voor er hulp kwam. Het ongeluk werd ontdekt door militairen uit een na bijgelegen Amerikaans kamp. Tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis is de heer Lefaucheux overleden. De heer Lefaucheux, die voor de oorlog o.m. technisch leider der Franse burger spoorwegen en uitvoerder van grote wer ken in Marokko en de koloniën is ge weest, nam na de bevrijding op verzoek van de Franse regering de leiding op zich van de genaaste Renault-fabrieken. In korte tijd heeft hij het zwaar gehavende bedrijf gemaakt tot de grootste nijver heidsonderneming in Frankrijk. Door modernisering en een politiek van hoge lonen maakte hij er het meest moderne en het meest sociale bedrijf van het land van. De productie is in die jaren enorm gestegen. De vooroorlogse jaarlijkse pro ductie van 55.000 auto's met 35.000 werk lieden, vergrootte hij tot 204.000 auto's w.o. vrachtauto's en tractoren met 60.000 arbeiders. Aan de achterzijde van automobielen moeten met ingang van 1 Juli van dit jaar twee achterlichten zijn aangebracht, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling deze maat regel met ingang van 1 Januari 1956 van kracht te doen worden. De twee achter lichten dienen van gelijke grootte en ge lijke of nagenoeg gelijke sterkte te zijn. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft drie pachters van landerijen in da Zaandammer polder (gelegen ten Westen van de Hembrug) bericht, dat zij moeten toelaten, dat op hun terreinen opmetin- gen en boringen worden verricht ten be hoeve van de Hem-tunnel. Rijkswater staat zal spoedig met deze voorbereidend- werkzaamheden beginnen Op het meeslepende rhythme van de tango of op het toch ook nog wel ge voelige driekwartsmaatje vertolken zij de melancholieke stemmingen, de weemoed en de eenzaamheid van de zeevaarder. Ontroerend klinkt het door de microfoon en snikkend welt het uit des zangers borst. Het tref fende lied over die oude zeeman, die de slaap maar niet kan vatten en gedurig ligt te woelen in het bed, dat node zijn kooi moest vervangen. Het heldendicht over die zeevaarder, die bij storm en wind de gedachte aan zijn blondje maar niet uit het hoofd kan zetten: Een monument voor de verliefde zeeman. Het zeemanshart, dat zo snel vergeet lijkt aanvankelijk in tegenspraak met de vooraf ge noemde chansons, maar uiteindelijk kan de zanger ons met het hand op het eigen hart verzekeren, dat een zeemanshart wis en waarachtig niet vergeetachtig is. De zee en de zeeman, twee tel kens terugkerende motieven uit het rijke en veelomvattende repertoire van onze radio-zangers. Wie durft er niet te bekennen, dat de ogen volschieten bij het beluiste ren van deze typisch vaderlandse drama's? Bij welke jongeling ge raakt dan niet het bloed op drift en wie krijgt er niet de neiging van bei de handen een toeter te maken om een luidkeels „Ahoooy" aan te hef fen. Vreemd was de uitlating van een zeebonk bij het horen van deze ro mantische verdichtsels rond zijn be staan: Zij moeten die chansonniers 's op de bak zetten bij een stevig briesje, als er van die verfrissende zeetjes over komen en dan in koor laten zingen. Onbegrijpelijk deze uitlating. Nooit zouden wij het over Trini dad gehad hebben, als prinses Mar garet er niet heen was gegaan. Een paradijselijk plekje dat Trinidad. De calypso-singers gaan er, de vingers bereids op de gitaar, speurend rond, op zoek naar een voorwerp, geschikt voor een hekelend of adorerend lied, zo maar fris van de lever. De steel- band slaat uit de lege olievaten een obsederende muziek. De palmen doen er niets dan wuiven en de don- kerogige schonen vullen er de tijd met dansen en beminnelijk lachen. Ware het niet, dat er iets bijzon ders met de prinses aan de hand was geweest, nog hadden wij U er niet over verhaald, U zodoende in de verleiding brengend, huis en kroost te verlaten om voorzien van tandenborstel, verschoning en 24 uur mondkost, hetzij monsterend als hutjongen, hetzij als verstekeling de wijk te nemen naar dit voortreffelij ke stukje aarde. Maar het moet. Prinses Margaret is namelijk op reis gegaan met een zeer progressief kapsel. In enkele dagen tijds heeft zij haar coiffure la ten evolueren in een tempo, die de H.H. kappers de adem bijkans be nam. Nu is zij op de mode vooruit. Terwijl de Engelse dagbladen hun lezers dit nieuws toeschreeuwden, ontving de persraad, een instantie die tevergeefs poogt Fleetstreet de fatsoensnormen in acht te laten ne men, een verzoek van de secretaris van de koningin. Hij verzocht de he ren een weinig minder „nieuws" over de leden van het Koninklijk Huis te publiceren en tevens bracht hij in her innering, dat de vorstin nimmer aan leden van het personeel toestem ming heeft gegeven om memoires op schrift te stellen. Wij hebben in dertijd gesmuld van de memoires van hof joffer Crawford in een weke lijks verschijnende periodiek hier te lande, maar wij mochten U dit, na ons neusje van de vorige week niet onthouden. ln Argentnue: Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, heeft de Argentijnse regering de subsidie voor tachtig katholieke scholen ingetrok ken en meer dan tweehonderd religieuzen als leerkrachten ontslagen. De Argentijnse regering heeft in de laat ste tijd nog meer maatregelen tegen het katholieke onderwijs genomen. Een vol ledig overzicht over de schade, die zij hiermee aan dit onderwijs heeft berok kend, kan eerst worden verkregen na 1 Maart, wanneer in Argentinië de vacan- ties afgelopen zullen zijn en het nieuwe schooljaar zal beginnen. Sedert enige jaren is het bijzonder onderwijs in Argentinië gesubsidieerd, daar 't staatsonderwijs onvoldoende bleek. Door de nieuwe maatregelen wordt een groot aantal der bijzondere scholen onder controle van het ministerie van onderwijs geplaatst, waardoor de regering in het bijzonder in staat zal zijn de door haar als ongewenst beschouwde leerkrachten te verwijderen. (Van onze correspondent) Na een wilde jacht per fiets heeft een Apeldoornse politieagent de 20-jarige Apeldoorner J. R., die geen onbekende bij de dienaren van Hermandad is, weten te arresteren na een inbraak in de opslag loods van een technisch bedrijf te Apel doorn. De directie van het bedrijf kreeg 's mor gens een tip, dat een onbekende bezig was zijn slag te slaan en twee knechts die er onmiddellijk op uit gingen, grepen de man in de kraag op het moment, dat hij zich met een volgeladen bakfiets uit de voeten wilde maken. De knechts waren van plan de man naar het politiebureau te brengen, doch hij rukte zich in de Asselsestraat plotseling los en sprong achter op de bagagedrager van de fiets van een juist passerende kennis. Deze zette er een flink tempo in. doch een juist in de buurt zijnde agent bleek nog sneller te zijn. Deze slaagde er in de De Ruyterstraat in het tweetal tot stoppen te dwingen, waarna hij J. R. naar het bureau overbracht. De voorzitter van de P. v. d. A.-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad heeft aan B. en W. schriftelijk gevraagd of het juist is, dat Rijkswaterstaat een brug over het IJ prefereert boven een tunnel onder het IJ. Indien ja aldus de heer Herfst achten B. en W. dit dan niet in strijd met de belangen van Amsterdam en wat doen zij om te voorkomen, dat de voor bereiding en uitwerking van het met al gemene stemmen aanvaarde tunnelplan niet verder wordt vertraagd Het beslag, dat een Amsterdamse deur waarder op 3 Februari in het Concertge bouw te Amsterdam heeft laten leggen op de entreegelden van de voorstelling van het Baskische ballet „Etorki" blijft van kracht, aldus heeft de president van de rechtbank, mr C. Briet, gisteren in b i daarover gevoerde kort geding be slist. Het beslag werd gelegd in opdracht van de Parijse producer Eugene Grun- berg, tezamen met het Brazileense folklo ristische theater. Het impresariaat van ..Etorki", was het vorige jaar ook als impresario van Braziliana opgetreden en bij die gelegenheid waren de financiële verwikkelingen ontstaan. De president besliste, dat de in beslag genomen recette niet privé aan een der directeuren van de N.V. toebehoorde, maar aan de N.V. zelf, en dat schuld eisers van de N.V. zich daarmee dus schadeloos konden stellen. Hij ontleende deze opvatting aan de redelijke waar schijnlijkheid, dat de N.V. bij de over eenkomst met „Etorki" betrokken was geweest. „Alle Sovjetrussische troepen zullen voor eind Mei a.s. uit Port Arthur worden teruggetrokken", aldus wordt gezegd in een door radio-Peking omgeroepen mede deling van de communistisnb-Chinese mi nister van gezondheid en vice-president van de „vereniging voor vriendschap tus- een de Chinese Volksrepubliek en de Sovjet-Unie", mevr. Lee Teh Tsjoean. De terugtrekking geschiedt overeen komstig een in October 1.1. tussen com- munistisrh-China en de Sovjet-Unie ge sloten overeenkomst. 'O In verband met het in voorbereiding zijnde wetsontwerp betreffende de afval waterzuivering heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten adi essen gericht tot de hierbij betrokken ministeries, nu men een telkens terugkerende voorkeur ziet voor de waterschansvorm. In het schrijven wordt niet gepleit voor uitslui ting van het waterschap met betrekking tot de waterzuivering, maar wel het voor de vervulling van deze taak ruimte laten voor de gemeenten en dat gelegenhe'd ge schapen worde dat gemeenten en water schappen, eventueel met derden, deze taak in samenwerking ter hand nemen Reeds vaker hebben wij laten zien, dat in het bridgespel de mogelijkheden onuit puttelijk lijken te zijn. Hoeveel spellen er wel down gekund hadden maar toch ge maakt werden en hoevele er down gegaan zijn, doch bij ideaal afspelen gewonnen hadden kunnen worden, men kan slechts gissen naar het aantal dezer gebeurtenis sen, doch dat dit een flink percentage van het bridgespel uitmaakt, staat vast. In de Amerikaanse .Bridge World" heb ben we onlangs een spel gezien, dat wi.l onze lezers niet onthouden wilden. De wijze waarop daarin het contract werd gemaakt is zeker méér dan uitzonderlijk: De gezondheidstoestand van de H Vader blijft vooruitgaande. Dit blijkt wel uit bet feit, dat de Paus van 2 Maart af wederom de Curie-kardinalen zal ontvangen ter bespreking van belangrijke kerkelijke kwesties. Voorlopig zal er één aud'ëntie per daa worden gehouden. Op 22 Februari zal de H Vader voorts een "ereadering van de H. Congregatie der Riten presideren. De 150.000 mijnwerkers in België krij gen loonsverhoging tot een totaal bedrag van ruim 150 millioen frank. De bovengrondse arbeiders krijgen een minimumloon van 169 frank per dag een verhoging van tien frank- Het minimum loon van de ondergrondse arbeiders wordt 211 frank per dag een verhoging van 15 frank. If ever you go te Trinidad Nooit zullen wij dit na-oorlogse liedje, dat enige wijze raadgevingen inhoudt over het gebruik van rum en coca-cola, kunnen uitbuiten. Geen beminnelijk lachende meis jes onder wuivende palmen, dansend op de muziek van een steel-band. Och, onze bomen, al zijn het geen palmen, wuiven somtijds veel har der dan in Trinidad en de meisjes lachen ook hier wel eens beminne lijk. Maar geen calypso-singers.... Voor ons alleen maar Max en Eddy. van dit spel verliep als volgt Noord Oost Zuid 1 pas 2 C 3 O pas 4 <Z> pas pas West 1 O 3 pas

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9