i i Volledige gelijkstelling openbaar en bijzonder kleuteronderwijs Belangrijke salarisverbetering kleuterleidsters MOSKOU STELT AZIATISCH „GENEVE" VOOR Barst in de Partij TATSJEN werd „bevrijd PFLIMLIN geeft Prins Bernhard naar Amerika eslaagd) rv. Het kraakt in de Partij v. cl. Arbeid. Oude bloed bruist Toelatingsleeftijd Controverse in radicale partij maakte o plossing onmogelijk SABENA-TOESTEL VERMIST Maandag 14 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Toelatingsleeftijd voorlopig op 4 jaar gesteld 25 jaar Radio-Vaticana De kwestie-F'ormosa Nationalistisch China niet van de partij Sociaal Democratisch Centrum opgericht Amerikaanse vliegtuigen zullen eiland Formosa verdedigen •Z.T, Ter voorbereiding van sociaal-economische conferentie H. Vader leest weer H. Mis Vrienden in de (waters)- nood WEERBERICHT Nu in verband met de toegenomen welvaart bet beschikbaar stellen van een groter bedrag voor het kleuteronderwijs mogelijk is, heeft de rege- ring gemeend, aldus deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan de Tweede Kamer mee, een geheel nieuw wetsontwerp betreffende dit onderwijs aanhangig te moeten maken. Openbare scholen Salariëring der leidsters Schoolgeld Bc Bijzondere scholen SSi r. Londen: resultaat ,Geen bruikbaar Veiligheidsraad weer bijeen PvdA staat het niet de status van Werkgemeenschap toe e£„a ic, JL. - Pineau, nieuwe poging Ouwerkerk schonk Yerseke klok GRAFSCHENNIS TN OOST-BRABANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot moi genavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele sneeuwbuien en later opklaringen. Aanvankelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later matige tot krach tige en aan de kust mogelijk harde Noordelijke wind. Vannacht en morgenochtend overwegend lichte vorst. Morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. Dinsdag 15 Februari: Zon op 7.59 uur, onder 17.54 uur; Maan op 2.58 uur, onder 10.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Minister Cals vraagt 51 millioen Dit komt in grote trekken hierop neer, dat er van een volledige gelijk stelling gesproken kan worden tussen het openbaar en het bijzonder kleu teronderwijs. Hel betekent zelfs, dat men nog iets verder gaat want, anders dan bij het lager onderwijs, neemt het rijk in principe alle kosten van het kleuteronderwijs op zich. Ook voor de salariëring van de leidsters der openbare en bijzondere kleuterscholen zal volgens dit wetsontwerp dezelfde regeling gelden. Voorlopig wordt de toelatingsleeftijd der kleuters op vier jaar gesteld (later wordt dit drie en een half jaar), terwijl bet bellen van een school geld tot een bepaalde ïnkomengrens nodig wordt geoordeeld. De kosten van de voorzieningen in dit wetsontwerp worden geraamd op ruim f 51 millioen. terwijl de opbrengst der schoolgelden op f 2,5 millioen geschat wordt. De minister herinnert er in de toelich ting op het nieuwe wetsontwerp aan, dat tegen het in 1950 ingediende wetsontwerp op het kleuteronderwijs talrijke bezwaren bleken te bestaan. Met name ontmoette de wijze, waarop de gedachte van de finan ciële gelijkstelling in het ontwerp was uitgewerkt, ernstige critiek. Dit ontwerp, dat sterk het tempel droeg van de financiële positie van ons land in 1950, bedoelde een eerste stap in de rich ting van een volledige sanering van het kleuteronderwijs te zijn. Destijds werden de aan dit ontwerp voor het rijk ver bonden kosten geraamd op f 11 500 000. In dit nieuwe ontwerp, zo zegt de mi nister, is uitgegaan van de gedachte der volledige financiële gelijkstelling, zoals die ook in de lager-onderwijswet 1920 is verwezenlijkt. Anders dan b\j het lager onderwijs zal volgens dit ontwerp het rijk echter in principe ALLE kosten van het kleuter onderwijs, dus niet alleen de kosten van de bezoldiging, maar ook die van de ge houwen en de exploitatie, die in eerste aanleg voor een belangrijk deel ten laste van de gemeenten komen, voor zijn reke ning nemen. In het ontwerp wordt op de gemeente besturen de plicht gelegd voor de stich ting van een voldoend aantal openbare kleuterscholen zorg te dragen. Mocht de plaatselijke overheid te dezen nalatig zijn dan kunnen de ouders van een voldoend aantal kleuters (t.w. 30, b0 of 90 kleuters, naar gelang het een gemeente met minder dan 50.000, 50.000-100.000 of meer dan 100.000 ingezetenen betreft) de stichting van zulk een school vragen. Het vereiste aantal leerlingen is relatief hoger dan het aantal, vereist voor het stichten van een school voor gewoon lager onderwijs. Dit verschil wordt noodzakelijk geacht, teneinde de stichting van te kleine of niet werkelijk nodige schooltjes te voorkomen, zulks te meer, omdat het hier om niet- leerplichtige kinderen gaat. neel zijn op vrijwel analoge wijze gere geld als voor het lager onderwijs Ten aanzien van de vergoeding der exploi tatiekosten wordt daarentegen een van de lager-onderwijswet 1920 afwijkende regeling voorgesteld, doch met behoud van het principe der financiële gelijkstel ling. Deze exploitatiekosten krijgen de bij zondere scholen jaarlijks van de gemeente vergoed volgens twee vergoedingsbedra gen. één bed.ag per lokaal voor Instand houding. verwarming, schoonhouden en verlichting van het gebouw en één bedrag per kleuter voor de aanschaffing van leer middelen e.d. Het is denkbaar, dat in een bepaalde gemeente de werkelijke uitgaven ten behoeve van de openbare kleuterscho len hoger zijn Jan de van rijkswege toe te kennen vergoedingen In dal geval /ril len de bijzondere kleuterscholen''ér plaat se, op gron-d van hér principe det finan ciële gelijkstelling, een overeenkomstige hogere vergoeding ontvangen. De leerlingenschaal wordt op 40 ge steld. Verwacht wordt, dat de gemid delde klassebezetting 35 zal zijn. Voor de leidsters der openbare en bij zondere kleuterscholen zal dezelfde sala risregeling gelden. Het ligt in het voor nemen te bevorderen, dat de bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen be zoldiging in een gemeente der eerste klasse ongeveer de volgende minima en maxima te zien zal geven: voor een leid ster zonder de akte als hoofdleidster: f 190-f 265 per maand; voor een leidster met de akte als hoofdleidster: f 235- f 3fin per maand, voor een hoofdleidster: f 275- f 400 of f 295-f 425 per maand, afhankelijk van het aantal leidsters, dat aan de school is verbonden. Deze bezoldiging betekent in het alge meen een zeer belangrijke verbetering voor de kleuterleidsters. Voor hen, die niet in het bezit zijn van de vereiste bevoegd heden, zal een korting op bovengenoemde bedragen worden toegepast. Voor de leidsters zal een soortgelijke verlofregeling worden getroffen als voor de onderwijzers bjj hef lager onderwijs Bovendien zal een wachtgeldregeling worden vastgesteld, terwijl de leidsters en de leraren der opleidingsscholen voor kleuterleidsters pensioengerechtigd zullen worden. Voor toelating tot een kleuterschool wordt een leeftijd van drie en een half jaar hel meest wenselijk geacht. Deze leeftijd is dan ook in het wetsontwerp vastgelegd Voorlopig zal evenwel een leeftijd van vier jaren moeten worden aangehouden, omdat er van deze wet een stimulerende invloed zal uitgaan op het stichten van nieuwe kleuterscholen, ter wijl de uitbreiding van bestaande en de bouw van nieuwe kleuterscholen, gelet op de spanningen op de bouwmarkt, voorlo pig niet in onbemerkte mate mogelijk moet worden geacht, terwijl ook de opleiding van voldoende bevoegde leidsters tijd zai vragen. geld verschuldigd zijn, terwijl reductie zal worden gegeven voor ouders, van wie twee of meer kleuters de school be7 zoeken. Wat de opleiding betreft, zullen de volledige salariskosten der opleidingsscho len worden vergoed, terwijl de bijdrage in de overige kosten lot f 100 per leerling wordt opgevoerd. De kosten van deze voorzieningen zijn geraamd op f 51.120.000. Hiertegenover staat een geraamde opbrengst der school gelden van f 2.500.000. Zaterdag heeft radio Vaticana haar 25- jarig bestaan herdacht. Op 12 Februari 1931 stelde Paus Pius XI het door Marconi zelf gebouwde radio station plechting in werking met een toe spraak voor de microfoon Sindsdien heeft de Vaticaanse zender zich krachtig uitge breid. Zo worden b.v iedere dag de nieuwsberichten in 28 'talen uitgezonden. De modernisering van radio Vaticana. waarvan onze tegenwoordige Paus zulk een voorvechter is, za] tegen het einde van het volgend jaar voltooid zijn. De H. Vader ziet in de Vaticaanse zender een van de meest effectieve contact-middelen tussen de plaatsbekleder van Christus op aarde en de gelovigen dl Radio Moskou heel' Zaterdag de tekst bekend gemaakt van een nota, die de Russische miuislci van buitenlandse zaken, Vyacheslav Molotof. tien dagen geleden beeft overhandigd aan de Britse ambassadeur in Moskou. Sir William Hayter, en waarin wordt voorgesteld om nog deze maand te ^jang,baj 0f te A<ew Delhi een conferentie te beleggen over de 11 was Als bijdrage in de kosten, aan het ontwerp verbonden en om te voorkomen 'dat ouders, .hun niet-leerplichtige kleu ters op de scholen laten inschrijven, zonder dat zij voornemens zijn deze geregeld de school te doen bezoeken, wordt het heffen van een schoolgeld nodig geoordeeld. Ouders, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, zullen geen school- kwestie-Formosa. Groot-Brittannië. de Sovjet-Unie en India zouden zeven andere belang hebbende landen moeten uitnodigen naar deze conferentie, n.L commu nistisch China, de Frankrijk, Burma, Pakistan. Ceylon en Indonesië. In de Sovjet-nota wordt gezegd, dat bet vraagstuk Formosa onmogelijk in de Veiligheidsraad kan worden besproken. de haan niet best toch werd er onder grote be langstelling druk gesleed op het Kofije van Bloe- mendaal. OP grond van het principe der finan ciële gelijkstelling zal de overheid de kosten der bijzondere kleuterscholen naar dezelfde maatstaf als die der open bare scholen uit de openbare kassen vergoeden. Een schoolbestuur, dat de kosten van de bouw en de inrichting van een nieuwe school door de overheid vergoed wenst te zien, zal moeten aan tonen, dat de school door een voldoende aantal leerlingen zal worden bezocht. Hiervoor gelden dezelfde getallen als hierboven voor het openbaar onderwijs zijn genoemd. rje vergoeding van deze kosten van en inrichting en evenzeer die der bezoldig'11" van "et on<^erwÜzer,d perso- In de nota gaat <je p ssische regering verder de geschieden?- van de kwestie- Formosa na. en stelt daarbij voornamelijk de V.S. verantwoordelijk v00r de huidige toestand wegens hun steun aan de Chi nese nationalisten. In dit verband wordt ook gewezen op het feit, dat de Veilig heidsraad het Russische yerzoek om de nationalistisch-Chinese vertegenwoordiger door een afgevaardigde van Peking te laten vervangen, heeft afgewezen. Aan gezien de regering van communistisch China slechts aan het overleg in de Raad wil deelnemen, als aan dit verzoek zou worden voldaan, acht de Sovjet-regering de bemoeiingen van de Veiligheidsraad met de kwestie-Form°sa nutteloos. In Russische, Britse en Indiase krin gen had men, sedert Molotof op 4 Fe bruari deze voorstellen overhandigde aan de Britse en de Indiase diplomatie ke vertegenwoordigers (n Moskou, strikte geheimhouding in acht genomen In diplomatieke kringen gelooft men, dat Radio Moskou het stilzwijgen heeft verbroken, omdat de Westelijke reacties op de voorstellerl ongunstig uitvielen als gevolg van de uitsluiting van natio nalistisch China. Het Britse minister"5 van buitenlandse zaken heeft officieel bexend gemaakt, dat Groot-Brittannië aan Sovjet-Unie heeft meegedeeld, da' een conferentie over Formosa zonder deelneming van de nationalisten „geen bruikbaar resultaat" kan opleveren. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, heeft minister Molotof van dit Britse standpunt j.l. Woensdag op de hoogte gebracht. Het „Foreign Office" verklaarde, dat het Sovjet-voorstel „ernstig onderzocht" is en besproken met de premiers van het Britse Gemenebest op de conferentie in Londen. Sir William Hayter heeft Molotof voorts meegedeeld, dat elke conferentie over Formosa georganiseerd dient te worden in een vorm die aanvaardbaar ts voor de V.N. Hij vroeg de Russische minister om het standpunt van de Sovjet-Unie ten aanzien van deze punten bekend te ma ken. „Het wachten is nu op het Sovjet-ant woord", aldus het Britse ministerie van buitenlandse zaken, dat hieraan toevoegde dat de Britse reactie niet neerkomt op een verwerping „Wij staan nog open om overtuigd te worden, dat een conferentie een geschikt middel is om de kwestie te regelen Op het ogenblik menen wij, 1at geheime diplomatie een betere methode is", zo werd gezegd Premier Nohroy van India heeft geen enkele commentaar op het Sovjet-voorstel willen leveren. Inmiddels komt vanavond de Veilig heidsraad weer bijeen om, na ontvangst van het antwoord van Tsjoe En Lai, op nieuw de situatie in Formosa onder ogen te zien. Spectaculaire beslissingen worden niet verwacht. Naar men aanneemt zul len de Westelijke gedelegeerden verkla ringen afleggen waarin zij uiting geven aan hun spijt over het feit, dat commu nistisch' China geweigerd heeft de bespre kingen te komen bijwonen. Onder: Voor Robby Meerman uil Haarlem is dit een kond" speelkameraad, sumert mei zijn vader maakte hij deze sneeuwman, die op de banl; voor hel huis op de Zijlweg werd gezet. in het. zonnetje. Dit weekend is te Amsterdam de op- richtingsvergadering gehouden van het Sociaal Democratisch Centrum (S D.C I van leden van de Partij van de Arbeid. De bijeenkomst gehouden op initiatief o.a. van prof. dr N. Donkersloot, Frits Kief en Sam de Wolff werd bijgewoond door vertegenwoordigers uit meer dan dertig plaatsen, o.w. een groot aantal plaatselijke bestuurders van de partij en leden van P.v-d.A.-gemeenteraadsfrac- ties. In zijn openingswoord schetste de voor zitter van het initiatiefcomité, de heer Sam de Wolff, het verloop van de be fit Zuid-Sumatra sijn verscheidene rivie ren buiten de oevers getreden, tengevolge waarvan de hevigste overstromingen sinds mensenheugenis het gebied teiste ren. Onze foto geeft, een indruk van de overstromingen in Djambi, dat midden in de ondergelopen gebieden ligt. In het winkelcentrum van Dianibi zijn eenvou dige vaartuigen ingeschakeld om liet verkeer te onderhouden. xt! ,.w China", het officiële persbureau Chinese Volksrepubliek, meldde gis- .rjomfanteIijk, dat de Tats.icn- ,,e? .bevrijd" zijn. Eenheden van t eiianac ",(jSieger hebben 24 uur nadat de fh,nes® van Tsüang Kal S.jek onder Ame '.?ept bescherming zijn gevlucht, de Tattten-groep en de op ongeveer dertig tniil van deze groep gelegen kleine «Handen Toesjan en Pisjan bevrijd", zo 'hidde bet communique officieel n bezetting van deze, ongeveer 200 Stilten Noorden van Taiwan (Formosa! 8sleeen eilanderl' heeft gunstige voor- ^«aïden geschaPen voor de bevrijding Taiwan (Formosa) en de andere S^bden ter hoogte van de Chinese kust ZO® hoe in nation®" e handen zijn" *eid„ Mieuw China verder fde® maakte de commandant der zevebde ÏVrikaanse vloot gisteren of- eeI dat z"n evader 132 sche- pen e>kend, d»t vliegtuigen ne schikkin v'erh°nd te]d voor het evacue_ ren der \£0eit ge In samenwerking me1 de nationi}fnde"e marine zijn 10 ooo man geregelde a 000 guenlla-strijders 14.500 burg6rg P® 4Q oOf ton militaire uit rusting en v0orraden naar Formosa over- gebracht. Vice-adtniragi Robert Biscoe heeft gisteren te Washing10" ""gedeeld 'dat de eenheden der zevende vloo, spoedig naar haar baseS Er zuHen'PPi3 nen terug zuiiPr, keren- "r .zullen. geen Amerikaanse marine"e0P m de er1 voerder van de Amerikaanse luchtmacht te Washington meegedeeld- De eenheid omvat 25 toestellen. De dne escadrilles die bij de evacuaties van de ratsjen-eilanden de deelnemende sche pen hebben beschermd, zullen om de beurt op Formosa dienst doen. Van de zijde der Chinese nationalisten werd Zaterdag vernomen dat de com munistische marine haai activiteit 'er hoogte van het eiland Matsoe heeft ver hoogd. Men vreesde een landingspoging op het eiland. De communisten hebben een groo' aantal oorlogsvaartuigen en ge wapende ionken samengetrokken °P Formosaanse havens blijven. Een escadrille Aferikaa°se „2üa?-lja" Gisteravond om kwart voor elfMs Prins Bernhard, vergezeld van pa secretaris dr F. A. de Graaff, f Hjnvliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar New Vork vertrokken Hij arriveerde per auto een uur te voren en stond vlak voor zijn vertrek vertegenwoordigers van de pers te woord. Daarbij vertelde hij. dat hij hoopte bin nen de volgende acht weken opnieuw een conferentie te kunnen beleggen, zoals ei verleden jaar een is geweest in hotel ,De Bllderberg" bij Oosterbeek. „Het doel van die conferentie zal zijn de" sociale en economische problemen te bestuderen, die van belang zijn voor de (Telefonisch van onze correspondent) PARUS, hedenmorgen De moeilijkheden die vannacht voor de lieer Pflimlin, de Franse kabinetsformateur, opdoemden bij het vinden van dfc pot'sonen voor 'le laatste nog open portefeuilles op zijn ministerlijst, zij11 zo srooi geweest, dat de kabinetsformateur hedennacht om vier uur 7-iju pogingen heeft opgegeven. Hedenmorgen vroeg heeft president Coty de socialU'Ut'he oud-minister van financiën Christian Pineau verzocht een nieuwe pomng Ie doen. De moeilijkheden, die het de heer Pflimlin vannacht onmogelijk maakten verder te werken lagen in hoofdzaak bii de radicalen Ui die partij is er op het ogenblik een ernstig controverse tussen hen, die Mendès France steunen en hen die achter diens felle opposant René Maycr staan. Maar juist die radicalen die voor de nog ovprgehleven porte feuille van onderwijs in aanmerking zou den kunnen komen, bevonden zich in het kotnp van de Mendès-France-aanhangers: Comii. Jules, Maric, RourgcsManoury weigerden achtereenvolgens deze porte feuille te aanvaarden. Westerse democratie", aldus de Prins, die thans naar Amerika vertrokken is om de komende conferentie met wat nlj noemde ,,de Amerikaanse participanten" te bespreken. „De plaats van de conferentie staat n tg niet vast", vervolgde Z.K H„ „maar zij zal vermoedelijk een Europese zijn Er zullen minder congressisten zijn dan het vorige jaar. Toen waren er circa 80, ditmaal waarschijnlijk ongeveer 50" De Prins deelde tot slot nog mede, dat hij niet langer dan drie a vier dagen n Amerika zal blijven alvorens naar Neder land terug te keren Hij antwoordde ont kennend op de vraag, of hij mogelijk Pre sident Eisenhower nog zou ontmoeten. Indien „onderwijs" aan een niet-radicaal was gegeven, dan zou de strijd over de laiciteitspolitiek weer zijn ontbrand en dit zou het meedoen der radicalen on mogelijk hebben gemaakt. Het werd langzamerhand duidelijk, dat de onver zoenlijkheid der Mendicisten, die de MRP niet vergeven nun PMF te hebben laten vallen en van een aantal onafhan- kelijken die de MRP evenmin vergeven, de heer Pinay niet te hebben aanvaard, dodelijk was voor Pflimlin's formatiepo gingen. Tezamen met de 105 communisten was de oppositie tegen Pflimlin sterk genoeg om hem de vorming van een regering onmogelijk te maken, zulks temeer waar de Gaullisten hun veto tegen de naar hun inzichten al te ..Europese" René Mayer als minister van buitenlandse zaken handhaafden. Omstreeks vier uur vannacht maakte de heer Pflimlin een einde aan het ge doe van partijveto's door kortweg naar het Elysée te stappen, om president Coty mede te delen dat hij, daar hij bij het zoeken naar een meerderheid niet was geslaagd, de opdracht teruggaf. Pfimlin heeft blijkbaar genoeg gekre gen van een personenstrijd, waarop hij zelf weinig invloed kon uitoefenen. Het Elysée verlatend, verklaarde hi] vannacht de heren René Mayer, Pinay en Robert Schuman uiterst dankbaar te zijn vooi de wijze waarop hij door hen was ge steund Dit gold ook de jonge parlements leden. die bereid waren in zijn ministerie te treden om zich voor de beleidstaak te bekwamen. Hij sprak de wens uit dat een toenadering zou plaats hebben waardoor de wederzijdse politiek van partijveto's wordt opgeheven De mislukking van de poging van de heer Pflimlin kon bij de lange duur der onderhandelingen niet uitblijven. Want die lange duur gaf aan de oppositie de tijd haar batterijen in het veld te brengen en de strijd om de persoon de overhand te doen krijgen. President Coty ontving hedennacht om vijl uur (le heer Pineau, een der leiders van de z,o verdeelde socialistische kamer- groep aan wie hij verzocht de opdracht tot kabinetsformatie te willen aanvaar den. De heer Pineau zal zich nu tot zijn partijgenoten wenden en hedenavond een beslissing nemen. Het rijtje wordt dus voortgezet: na de onafhankelijke Pinay, de MRP'er Pflim lin,, nu de socialist Pineau, en misschien wel over enige dagen de heer Faure. Een vlotte crisisoplossing is dus niet meer te voorzien en de fout daarvan blijkt in het systeem te liggen. De heer Christian Pineau. afgevaardig de van het Sarthe-departement. is een betrekkelijk jong socialistisch leider, die reeds meermalen minister is geweest. Hij is 51 jaar oud en is na de bevrijding in de kamer gekomen Hii was journalist en voor de splitsing van de CGT in commu nisten en socialisten iid van de economi sche raad sprekingen met het partijbestuur. „Uit de gevoerde besprekingen en de correspon dentie is gebleken, dat het partijbestuur de groep de status van werkaemeenij schap niet wenst toe te staan, maar te vens, dat het de formatie van de groep niet verbiedt". De initiatiefnemers zijn van oordeel, aidus de heer De Wolff, dat zij zich, door zich te baseren op het beginsel program van de partij, hebben te ke ren tegen dezulken in de partij, die dat beginselprogram in feite hebben laten vallen en in plaats van een socialisti sche partij in werkelijkheid de weder opstanding van de Nederlandse Volks beweging van na de bevrijding willen". Sprekende over de verscherping van ie klassenstrijd in Nederland wees de heer De Wolff er op hoezeer naar zijn mening door het vonnis van de Rot terdamse rechter in het geval van de staking bij de firma Hensen, de rechter lijke macht gaat fungeren als instrument in de klassenstrijd. Gistermorgen beeft de II Vader voor het eerst sinds Zijn recente ziekte weder om zelf de H Mis opgedragen in Zijn par ticuliere kapel. Gedurende de maanden van Zijn ziekte was de H Mis steeds in de ziekenkamer opgedragen doot de Pauselijke secretaris. Na de H Mi? van gistermorgen ontving de H Vader kardinaal Tisserant. deken van het H College van kardinalen Daar bij heeft Hij het voornemen te kennen ge geven dat voortaan, behalve de voor naamste functionarissen van het pauselijk staatssecretariaat ook de bestuurders der .andere bestuursorganen der Kerk weder om volgens de oude gewoonte in audiëntie zullen worden ontvangen. De H Vadc blijkt dus voldoende te zijn hersteld om Zi.in werkzaamheden we derom uit te breiden. Uit dankbaarheid voor de bij de wa tersnoodramp betoonde hulp van de Yer- sekenaren aan de inwoners van Ouwer kerk, heeft de raad van deze gemeente Zaterdag een electrische klok aan de gemeente Yerseke overgedragen. Burgemeester Romeyn van Ouwerkerk vertelde wat zijn inwoners in de eerste dagen hebben meegemaakt en hoe blij ieder was toen het eerste vaartuig, de „Yerseke 4", in zicht kwam. Burgemeester Willemse heeft de klok (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Dc Belgische luchtvaart maatschappii Sabena deelde gisteravond mede, dat een DC 6 van haar dienst BrusselCongo, die gisteren te 17 uur Brussel had verlaten en te 20.15 uur op het vliegveld Ciampino te Rome een tussenlanding had moeten ma ken, daar niet was aangekomen. Te 19 55 uur stond het vliegtuig nog in verbinding met het vliegveld van Rome om zijn posi tie het bevond zich boven Civita Vee- chia. een kleine zeventig kilometer ten Noord-Westen van Ciampino op te ge ven en de landing aan te kondigen. Sedert dien is men zonder nieuws over de ma chine. Eenheden van de Carabinieri zijn onmid dellijk met de nasporingen naar het ver miste vliegtuig begonnen. De machine ver voerde 21 passagiers, waaronder zich veer tien Belgen, de Italiaanse filmster, Mar-i cella Mariani, vier Amerikanen en twee Fransen bevonden. Men neemt aan dat het I namens de gemeente Yerseke met harle- vliegtuig tengevolge van de slechte weers- omstandigheden in de bergstreek tussen Perugia en Viterbo, waar zich hoge ber gen van 600 tot 900 meter bevinden, is ver ongelukt. Nader wordt gemeld, dat ten Zuiden van Viterbo hoge vlammen zijn gezien De korvet „Alabarda" en de mijnenve ger „Cedro" van de Italiaanse marine hebben Zondagavond de haven van Na pels verlaten, om aan de opsporings werkzaamheden naar het vermiste toe stel deel tc nemen. lijke woorden in ontvangst genomen. Op verscheidene R.K. Kerkhoven in Oostelijk Brabant zijn van graven koperen en ijzeren buizen ontvreemd. O a te Leen de, Heeze. Mierlo. Geldrop en Deurne werd hiervan aangifte, gedaan. De rijkspolitie van deze plaatsen is van mening, dat hier één dader aan het werk is. Men heeft intussen een spoor ontdekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1