Suurhoff ziet nog veel mogelijk heden voor onze emigranten WAGON VAN GOEDEREN. TREIN ONTSPOORDE Dader van moord te Zeist gearresteerd Premier van Ceylon arriveerde in sneeuwbui Ondergrondse kapel in Arnhem GELUKSVOGELS KREGEN HUN „NESTJE" Opstand in Giessen-Oudekerk lotio-derm Na hel van een reisterug uit Australië Nieuwe subsidieregeling en crediet- verlening in overweging Australië verwacht millioenste emigrant Wachttijden bij spoor wegovergangen Kilometer lange geul in spoordijk Vlegelachtige Nederl. zeelieden in Brugge Schoot winkeliersvrouw bij fietsen diefstal neer Het is uit met de „vriendelijkheid Formosa, Bandungse conferentie en theeprijzen Door mgr D. Huurdeman ingewijd Huis „overhandigd in Pernis Franse politie boekt successen ,,'t Kon nog mooier „Dutch biscuits „Wij moeten de emigratie blij ven activeren", aldus besloot Zijne Exc., die zeer vermoeid was, „en om dit te bewerkstelligen hebben wij een nieuw systeem van subsi dieverlening in overweging". KNAC zegt: geen principiële ommekeer bij beveiliging overwegen BENOEMING BISDOM HAARLEM excellent voop de huid Spaarbankboekje tussen oude rommel f 200.- werd f 760.- Monument beschadigd PACHTEN YAN GROENTE- OF FRUITTEELTBEDRIJF IN N.O.-POLDER Kans voor Zeeuwse telers Fiets bracht oplossing In Groningen Door strengere controle, minder verkeersonveiligheid De theeprijzen Visite op Pastoriedijk Pernis is blij! Formosa Ontvangst bij Koningin KOSTGANGER NAM HYPOTHEEK OP HUIS VAN HOSPES De verzetsactiviteit in Marokko MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Van onze Amsterdamse redactie) „Er zijn in Au&tralië, dat op het ogenblik een fantastische economische ontwikkeling doormaakt, nog zeer grote kansen voor Nederlandse emigranten en ik heb dan ook van de zijde der Australische regering veel tegemoetkomendheid ondervonden tijdens mijn bespreking over ver ruiming en vergemakkelijking van de emigratie-mogelijkheden. In Nieuw- Zeeland, waar de ontwikkeling niet stormachtig is en men meer in isolement verkeert, leeft toch ook sterk de wens om de aantrekking van Nederlandse werkkrachten op hoger peil te brengen. De emigratie naar dit land is sinds 1952 erg teruggelopen, tot minder dan 1100 in het vorige jaar. In gezamenlijk overleg zullen we nu streven om dit getal op te voeren tot 25003000". Tot slot sprak minister Suurhoff die In het algemeen niet ontevreden was over de gevoerde besprekingen 't kon altijd Dit verklaarde minister J. G. Suurhoff toen hij vanochtend om kwart voor vijf met de K.L.M. Superconstellation „Elec tron", na een „hel van een reis" om de eigen woorden van de minister te gebrui ken van Sydney uit op het nachtelijk Schiphol terugkeerde. Het toestel was Donderdagnamiddag uit Australië ver trokken, doch had in Cairo, waar men slechts vier minuten achter op het tijd schema arriveerde, ruim 14 uur vertra ging gehad wegens motorpech. De be windsman die öp de luchthavèn hartelijk verwelkomd was door mr ir B. W. Have- man, regeringscommissaris voor de emi gratie, mr dr Schmidt, hoofd afdeling Emigrantenvervoer der K.L.M. en door zijn echtgenote en zijn dochter Rieneke, heeft een tournee van ruim drie weken door Australië en Nieuw Zeeland ge maakt. Hoe groot het tekort aan arbeids krachten in eerstgenoemd land is, was hem gebleken bij een bezoek aan een gi gantisch hoogovenbedrijf, dat in de eerst komende drie jaar groots wil uitbreiden en daarvoor 8000 man nodig heeft, die er eenvoudig niet zijn. De zure appel, waar iedere Nederl. emigrant, die zich overigens bewonde renswaardig overal doorslaat en de grote faam van de „Nederlandse Canadezen nog overtreft, doorheen moet bijten, is het verkrijgen van een woning. In drie jaar tijd zijn er in Australië 220.000 hui zen gebouwd, ook veel door emigranten, die in veel geringere mate in huurhuizen wonen dan in eigen gebouwde of ge kochte. Ondanks het hoge bouwtempo is het huizenprobleem echter nnj zeer nij pend. De tegenzin tegen de emigratie is in Australië, dat dit jaar zijn millioenste emigrant verwacht goeddeels verdwe nen. De regering doet daaraan veel. Up de ',,citizenship"-conferentie in Canber ra, waar ieder jaar vraagstukken over het assimilatieproces behandeld worden, heeft Minister Suurhoff het woord ge voerd. Ook heeft hij bijeenkomsten van Good Neighbourcouncils" bijgewoond, n soort raad welke in iedere grote stad be staat en die speciaal in hetleven geroe pen is om de emigrant „de handen toe te steken". Tot zijn genoegen, maar ook tot zijn verwondering had de bewindsman opgemerkt, dat in deze councils soms al Nederlanders als afgevaardigden zitting hebben. De emigrantenkinderen maken bij het onderwijs een uitstekende beurt. Het was zelfs de regering opgevallen, dat zij op de scholen veel prijzen weg sleep- Het is niet alleen óf zwart óf wit met onze Nederlanders daarginds aldus de heer Suurhoff. „Men moet het genuan ceerd noemen". Om een „wit geval aan te halen, vertelde hij van een bakker in New-South-Wales, die met 11 kinde ren. van wie zes jongens en vier meis jes in het bedrijf werkten, zich m een vacantieplaats gevestigd had en met drie bestelauto's de gehele streek van brood voorzag en de Australiërs zelfs specu laas („Dutch biscuits" heten ze daar) had leren eten En van de Amsterdam mer. die in Invergarcill pp het ■pum- eiland van Nieuw-Zeeland op een b j- eenkomst van Nieuw-Zeelanders zeer verdienstelijk liedjes van Louis Dav had gezongen Maar er zijn ook moeilijke gevalJen Deze liggen voornamelijk in de catagorie van ongeschoolden met grotere gezinnen met kleine kinderen. De beste slagings- kansen hebben nog altijd, aldus verklaar de dé minister, gezinnen met opgroeiende meeverdiende kinderen. Hij had frappan te voorbeelden meegemaakt. Nieuw-Zeeland stelt de emigranten voor een tweede probleem behalve de huisvesting, nl. het tekort aan vr°uwen, dat vooral op het platteland de Neder landers zorgen baart. De jongemannen daar komen er niet zo gauw toe een in heems meisje te trouwen, ook al omdat deze afgeschrikt wordt door de in fabrie ken en op bouwwerken geleerde taal welke nu niet direct geschikt is voor „dames-oren". Maar dat beseffen de Ne derlandse jongemannen niet. Zij steken dan hun geld in paardenrennen, motor fietsen of ander vermaak. „En met die motors gebeuren nogal veel ongelukken". Er zijn echter in Nieuw-Zeeland grote mogelijkheden voor onze jonge vrouwen, die nu nog maar ongeveer een kwart van het aantal emigranten uitmaken. De Nederlandse moeders laten haar „vrije" dochters echter niet graag alleen naar Nieuw-Zeeland gaan. De minister heeft met een aantal organisaties in dit land afgesproken, dat zij contact over deze kwestie zullen opnemen met onze vrou wenbonden. De oplossing zou natuurlijk ziin meer gezinsemigratie, maar Nieuw- Zeeland laat geen gezinnen toe die vooraf niet hun huisvesting in orde hebben en dat is meestal erg moeilijk. nog mooier, maar ik hoop toch, dat ik de emigratie heb kunnen stimuleren" over het facet van de credietverlening, waar tegenover Australië zeker niet afwijzend staat. Hoe kan 't ook anders! Iedere emigrant kost dit land 1500 tot 2000 pond sterl'ng. In principe heeft de Ned. regering een sterke voorkeur voor credietverlening. o.a ten behoeve van de woningbouw en'het kopen van bedrijfjes, door een bank met garan tie dóór het rijk. In de nabije toekomst zal de bewindsman de eerste twee beslissin gen over een credietverlening nemen. Het bezwaar van het feit, dat er in Australië geen Ned. bankinstelling is, wordt nu ook 'in beginsel weggenomen, nu zeer recent de Ned Handel Mij twee vestigingen in Australië heeft. Zaterdagmiddag werd het huwelijk ge sloten tussen de Italiaanse prinses Maria Pia, de 20-jarige dochter van ex-koning Umberto van Italië, en Prins Alexander van Joego-Slavië. De belangstelling voor dit huwelijk dat in het Portugese vissers plaatsje Cassais werd ingezegend, was zeer groot. Ruim honderd leden van Europese Koninklijke families waren er bij aanwezig. Onze foto toont de bruid en de bruidegom vlak na de plechtigheid. Blijkens door de KNAC ingewonnen informaties is er voor het wegverkeer geen reden voor de ongerustheid, welke thans kennelijk heerst doordat men ten onrechte in de mening verkeert, dat er een principiële ommekeer heeft plaats gehad ten aanzien van de beveiliging van met volledige afsluitbomen voorziene overwegen, waaraan de consequentie zou zijn verbonden dat onaanvaardbare wachttijden ontstaan. De KNAC wjjst er met nadruk op» dat de gewraakte maatregel in genen dele een algemene regeling betreft, doch dat slechts wellicht in een enkel incidenteel geval, waar door toevallige ligging zulks technisch uitvoerbaar zou zjjn en bijzon dere omstandigheden dit wenselijk maken, aanleiding kan zijn deze maatregel te overwegen. Men is er overigens van overtuigd, dat in die gevallen overleg zal worden ge pleegd met de vertegenwoordigers van het wegverkeer in de door het directo raat-generaal van het verkeer ingestelde contactgroep overwegbeveiliging, waarin zowel de spoorwegen als het wegverkeer^ zijn vertegenwoordigd. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor, tevens bouw pastoor, te Alblasserdam, de zeereerw. heer C. p. Meereboer, die kapelaan was te Dordrecht (H. Bonifacius). Een proefflaconnelje GRATIS bij een grole lubeHAMFA-fiFI Fl (Van onze correspondent) tussen^acuip!»?KS:n om kwart voor zes is wagon van epnors c" Geldermalsen een door het warmioS0 erentrein ontspoord van de aspot Üaarna breken zijn as zakte. De tr»?,?r e wa8on door rollen plaatijzer van rt„«Vas geladen met sen en l.ad als bestemm,"°E^ven« te Vel" gewicht per wagpn was 30 ton^n Hf4 bestond uit 35 wagons. Na Vt brek!ntrein de aspot begon de wagon met de linke? voorzijde over de grond te slepen waarl door een spoor van I kilometer lengte in de spoordijk werd gegraven. Het ongeval waarbij geen persoonlijke ongelukken ge schiedden, veroorzaakte een volledige stremming van het treinverkeer, dat om even over een uur over een spoor kon worden hervat. Het herstel van het andere spoor, waarvan de rails over 1 «"ometer lengte werden ontzet en de f^esHggers werden verwrongen, komt 111 "c loop van vandaag gereed. Het warmlopen van de aspot begon waarschijnlijk tijdens het passeren van de spoorbrug te Culemborg. Men vindt het zeer opmerkelijk dat de trein met de door de as gezakte wagon nog twee kleine, naast elkaar gelegen bruggetjes is gepas seerd zonder schade aan te richten. Door dat de luchtleiding werd verbroken, werd de machinist gewaarschuwd, dat er iets niet in orde was, zodat hij afremde. De luchtleiding staat namelijk voortdurend onder een zekere druk. De ontspoorde wagon was afkomstig uit het buitenland. De reizigers uit de richting Amsterdam werden per trein vervoerd tot Culemborg. die uit het Zuiden tot Geldermalsen Tus sen deze beide plaatsen was een busdienst lrjSesteld. Voor het herste] van de ver- vpKi 4i''n en vrijmaken van het intact ff) nfVen sp°01 werden twee ploegen van j ™an opgeroepen, die ook vannacht *Aewerkt: hebben. De machinist en de d,e door 't ongeval getroffen het niaiï konden na het ongeluk door nit c.u Yan een node lamp een later tiirfir, fenjkomende goederentrein tijdig tot stilstand brengen. (Van onze correspondent). Tussen oude rommel vond dezer dagen een bewoner uit Markelo een schrift met een etiket van de Nut spaarbank Goor. Zijn overleden echtgenote had in 1912 daarop een bedrag van 200 gestort. Toen de man zich ten kantore van voor noemde Spaarbank in Goor ver voegde, bleek dat de 200 door de rente over 33 jaren was uitgegroeid tot een bedrag van ruim 760. Drie matrozen van een Nederlands koopvaardijschip dat op het ogenblik m de haven van Brugge ligt om een lading aardappelen voor Noord-Afrika in te ne men, hebben zich schuldig gemaakt aan het beklimmen van een monument en het toebrengen van schade hieraan. Ze had den in verscheidene café's de bloemetjes buiten gezet en daarna klommen zij op het standbeeld van de Vlaamse helden Jan Breydel en Pieter Coninck, waarbij zij een ornamentaal zijtorentje in wit steen van het monument afrukten- De Brugse politie haalde het drietal met enige moeite van het gedenkteken af en bracht het naar het bureau. Hier werd proces-verbaal opgemaakt en vernamen de heren tegelijkertijd dat de kosten van herstel meer dan 1000 gulden zouden be dragen De monumentklimmers zouden evenwei tegen een borgsom in vrijheid gesteld kunnen worden. De kapitein van het schip deed de politie echter weten, dat slechts een van de drie fuifnummers aan b.oord terug mocht keren en de andere twee maar ter beschikking van de Brugse politie moesten blijven Blijkens een mededeling van de her- vcrkavelingscommissic Zeeland heeft de directie van de Noordoostoolder mede gedeeld, dat voor de groente- en fruit telers in de herverkavelingsgebieden de kans bestaat, een groente- en fruitteelt- bedrijf in de Noordoostpolder te pachten. De herverkavelingscommissie is bereid gegadigden uit Schouwen-Duiveiand, Tholen. de polder Waarde en de zak van Zuid-Beveland bij de Noordoostpolder voor te dragen. De betrokkenen zullen dan op de beken de voorwaarden (inlevering van hun tegenwoordig bedrijf) zich in de Noord oostpolder kunnen vestigen. De laatste dag van aanmelding hiervoor is 15 Februari aanstaande. Na maandenlang nauwkeurig speur werk is de recherche te Zeist er Zaterdag avond in geslaagd de man te arresteren, die begin December van het vorige jaar in de Johan Willem Frisolaan te Zeist de winkeliersvrouw K heeft doodgeschoten De dader Is de 21-jarige timmerman M W. uit Zeist, die om zes uur in zijn woning werd gearresteerd. De commissaris van politie te Zeist, de heer 3. J. Kruizinga. vertelde, dat het eerste vermoeden van de met het onderzoek belaste rechercheur achteraf juist is gebleken en dat het bij deze moord inderdaad in eerste aanleg om een fietsendiefstal te doen is geweest. W„ die ai vaker wegens kleinigheden met de politie in aanraking was geweest, was enige tijd voor de nioord werd ge pleegd. met groot verlof uit de militaire dienst gekomen. Hij begon een gewoonte te maken van fietsendiefstallen. Op de bewuste avond in December was hij weer op een fiets uit. helaas gewapend met de revolver die hij. naar de politie aanneemt, uit de militaire dienst had mee gesmokkeld. Aan de achterzijde van de woning van de heer K. zag hij een fiets staan. Op het moment dat hij de tuin be trad kwam ook mevrouw K. naar achte ren. W. trok zich terug om een beter ogenblik af te wachten. De winkeliers vrouw ging weer naar voren, en W be trad de tuin opnieuw. Hij was net midden in de tuin, toen mevrouw K., die klaar blijkelijk iets moet hebben gehoord op nieuw plotseling naar achteren kwam De man raakte daarvan, naar de commissaris vertelde, zo van streek, dat hij zijn re volver trok en mevrouw K, neerschoot. Daarop vluchtte hij op de roodbruine fiets, die later in het oPsPOTdngsverzoek ook is vermeld. Het is deze fiets geweest, die tenslotte tot de aanhouding van de moordenaar heeft geleid. De rechercheur, die met het onderzoek werd belast, vatte aanstonds het denkbeeld op. dat het de bedoeling was geweest de aCv r,de woning staande fiets te stelen en dat de moordenaar dus mogelijk ook op e®P Restoien fiets was gevlucht. Onderzo^i^Ren brachten aan het licht, dat de *lmn\erman W. in het bezit was van een roodbruine fiets. Hij werd verhoord doen gaf een amjj 0p, dat „waterdicht" leek- Docjj hej. onderzoek werd minutieus voortgezet en toen bleek, dat de fiets niet W. s(eigendom was. Meer leugens werden ontuekt en al dichter werd het net om - die gewoon bij zijn baas als timmernwn werkte gespannen. Tenslotte kon ontkennen hem niet meer helpen. Vrijdag arriveerde in Hilversum een groep van 36 kinderen uit Berlijn. Deze groep is eën deel van een honderdtal vluchtelingen-kinderen, die gedurende drie maanden in het Gooi bij Nederland se gezinnen zullen verblijven. Een van de deelneemstertjks, de 9-jarige Renate Brunnermann, vierde haar verjaardag in de trein op weg naar Nederland. Dit kwam ter ore van de 8-jarige Wouter Wielingdie terstond een oud-papier actie begon en door de verkoop van kranten erin slaagde genoeg geld bijeen te zamelen om Renate bij haar aankomst in Hilversum een pop te kunnen geven. Als dank mocht hij haar helpen bij het aansteken van de verjaardagstaart, die zij van de Commissie Internationaal Hulp werk kreeg. 177 (Van onze correspondent)- Groningen heeft de laatste resten „vriendelijkheid", overgehouden van de faam, ..vriendelijkheidsstad" te zijn, met ingang van vandaag, voor wat betreft het verkeer, afgelegd. Bij verkeersovertredin gen, hoe gering ook, worden geen waar schuwingen meer gegeven, maar volgt direct proces-verbaal. Velen hebben trouwens in de afgelopen dagen hiervan al een voorproefje genoten. De opdracht van de minister wordt prompt nageleefd, de speciale controle geldt de eerste we ken vooral de verlichting, al is het dien stig voor wielrijders zich ook te trainen in het armenzwaaiend-richtingaangeven. Op deze wijze hoopt men de trieste reeks van verkeersongelukken te redu ceren. In een vliegende sneeuwjacht is Zater dagochtend om kwart voor elf de premier van Ceylon, Sir John Kotelawala, C.B.E., vergezeld door zijn secretaris-generaal van de ministeries van Defensie en Bui tenlandse Zaken en zijn twee secretaris sen, op Schiphol aangekomen, voor een officiële ontmoeting met de Nederlandse regering. De premier, die vroeger al eens in ons land is geweest, beantwoordde in het sta tionsgebouw een aantal vragen. Spreken de over de internationale conferentie van Aziatische en Afrikaanse staten, die op 18 April in Bandung zal beginnen, zeide hij, dat op deze conferentie voor het eerst de hoofden van alle onafhankelijke staten in Afrika en Azië elkaar zullen ontmoe ten. Tot nu toe is dat, gezien de geogra fische moeilijkheden, nooit eerder moge lijk geweest. Een conferentie tussen deze hoofden noemde hij de enige manier om de vrede te bewaren. Op een vraag naar de oorzaak van de verhoogde theeprijzen betoogde de pre mier, dat de voornaamste reden daarvan de groeiende algemene levensstandaard in de wereld is. „Thee wordt steeds meer populair, de vraag er naar steeds groter. En wanneer de vraag het aanbod begint te overtreffen, dan gaan de wereldmarkt prijzen nu eenmaal altijd omhoog. Maar afgezien daarvan geloof ik, dat de tussen handel de voornaamste oorzaak is van de stijging der theeprijzen in Groot Brittan- nië. Men probeert nu wel eens Ceylon de (Van onze correspondent) In de aloude St Eusebiusparochie, daar waar de oorlog met felle slagen zijn diepe voren heeft getrokken en de parochiële grenzen zjjn komen te liggen in wijde vlakten waar voordien druk bevolkte wij ken waren gevestigd, heeft de Vicaris-Gen van het Aartsbisdom, mgr D. Huurdeman, Zondagmiddag 4 uur onder het door de tand des tjjds aangevreten patronaats gebouw aan de Ridderstraat de onder grondse kapel plechtig ingezegend. Niet alleen werd deze parochie mate rieel zwaar geschonden, doch ook zetten de na-oorlogse omstandigheden de ziel zorg voor geweldige problemen. Het 'S pater H. Boumans O.M.I, die met de gees telijke leiding werd belast van hen, wier band met de Moederkerk mede door de 77 Het waren een héél gelukkige Cor Bos- loper en een dito Jannie Noordzij, die Zaterdagmiddag gebogen stonden over de bouwtekeningen, op tafel uitgespreid ten huize van mevrouw Noordzj) in Pernis L aannemer uit Pqnacker, de heer Fr. Tettcroo Pzn wees een en ander aan. „Dit is nu meer het type van een tuin derswoning, dit is een bungalow-type met alles gelijkvloers, maar dat vraagt veel grond En zo was er van alles te kust en te keur, doch éérst moesten Cor en Jannie afwachten, welk bouwterrein Pernis hun kon bieden en of het nodig zou zijn te heien, want dat scheelt weer een paar duizend gulden. En ofgezien de zes goede doelen, die dit huis zo maar gratis aan de uitverkorenen van de Sus-loterij ten deel lieten vallen, wellicht van over- heidszijde konden verkrijgen dat het in de „Toewijzing" als extra'tje zou vallen. Want ook dat scheelt weer Maar daar over moet „Den Haag" beslissen Het was een hele deputatie die de huis kamer vulde. Daar was het bestuur van de Nat R.K. Bond E.H.B.O., daar was ook de referendaris der gemeente Rotterdam tevens voorzitter van de wijkraad Pernis, de heer G. A. Soeteman. Daar waren ook de beide gelukkige ouders van Cor Bosloper, speciaal uit Ouddorp overgekomen. „Het kan me niets schelen, of op mijn Sus-loten iets valt of niet zei mevrouw Bosloper. „Ik ben zó al erg blij voor Cor". En daar was mevrouw Noordzij, Jannie's moeder, die van allen de gulle gastvrouw was en maar vurig hoopte dat het nieuwe huis niet te ver bij haar uit de buurt zou komen. „Het is prachtig, dat u dit huis nu hebt gewonnen", zei de heer A. M. Bergers, voorzitter van de Nat. R.K. Bond E.H.B.O. „maar prachtiger is het, dat u en zovele honderdduizenden hebben willen offeren voor doeleinden, die dienen tot het wel zijn van de medemens". De heer G. A. Soeteman herinnerde aan de dag, dat heel Pernis overeind stond toen bekend werd dat in deze gemeen schap een hoofdprijs was gevallen. „Had men tóén nog Sus-loten kunnen krijgen, het had hier storm gelopen", zeide hij lachend. „Als men een huis krijgt toegewezen, spreekt ieder al van een lot uit de loterij" vervolgde de heer Soeteman, „maar als men het huis dan nog cadeau krijgt, Is het helemaal een gelukkig lot". „Deze meevaller is Pernis een reden tot grote vreugde. Er is hier immers een groot gebrek aan woningen. Telkenmale is de woningnood een onderwerp van be raadslaging in de wijkraad. Maar elke woning die wij hier krjjgen gaat ten koste van het aan Rotterdam toegewezen con tingent. Des te dankbaarder zijn wij de hand die een zo gelukkige greep in de lotenbus deed. De heer Tetteroo, aannemer, zittend voor de tekeningen, vertelt een en ander over het type van het toekomstige huis aan de gelukkige verloofden (links). Rechts k\jkt de heer Bergers belangstellend toe evenals de heer Soeteman met bril). „Moge dit geluk u", zo zeide de heer Soeteman, zich richtend tot het gelukkige paar, „een voorbode zijn van een zeer gelukkig huwelijksleven. Ik zal mijn best voor u doen bij de huisvestingscommissie en wanneer u beidén dan uw intrek In het nieuwe huis zult hebben genomen, hoop ik, dat u nog vele malen in dit leven uw slag zult weten te slaan De heer Bergers beloofde, na het ver vallen der inleveringsdatum, het gelukslot ingelijst te zullen afstaan als blijvend aandenken aan de wand van het toekom stige nestje dat deze geluksvogels zullen betrekken. nood der tijden is verslapt en deze paro chianen heeft ondergebracht in .,De Rijn kant". Zijn werken is thans bekroond mzt de ingebruikneming van een eigen kapel, welke dank zij de medewerking van ver schillende Arnhemmers te voorschijn s getoverd uit een oude vochtige kelder. Zondagmidag weerklonk hier voor hat eerst het „Adoro te", nadat mgr Huurde man de plechtige inwijding had verricht In een toespraak releveerde mgr Huur deman vooral de eenvoud van het ge beuren en die van de kapel zelf, welke nochtans van grote en verheven betekenis is, omdat zij de mens zich doet bezinnen op de allervoornaamst levensvragen. Ha: grote werk. aldus besloot mgr Huurdeman zijn toespraak, dat door deze pederige kapel wordt beoogd, is dat gij elkandei nader helpt tot God. De plechtigheid werd bijgewoond door de hoogeerw. heer J. J. H. van Rossum, deken van Arnhem, en namens het ge meentebestuur van Arnhem door wet houder J. v. Buggenum. schuld te geven, maar wij hebben niet anders gedaan dan de theeproducten van ons eiland een extra belasting op te leg gen. Met die belasting treffen wij de producenten en niet de consumenten in Engeland". Sir John sprak voorts met warmte over de pogingen, die zijn regering doet voor de ontwikkeling van zijn land. „Wij stel len onze grenzen open voor alle buiten landers, die ons daarbij kunnen helpen. Zij kunnen hun kapitaal naar Ceylon brengen en wanneer zij erin slagen daar mee grote winsten te maken dan mogen zij, wanneer zij dat willen, later hun ka pitaal met alle winst weer mee terug naar hun eigen land nemen, zonder dat wij hun daarvoor enige belasting in re kening brengen". Wat Formosa aangaat, de premier zei dat gepoogd moet worden oorlog te voor komen. „Maar een botsing kan door een kleine aanleiding worden veroorzaakt. Overigens dient iedereen te bedenken, dat in de tegenwoordige tijd een oorlog geen overwinning meer met zich mee kan brengen. Degeen die het eerst begint ver liest ook het eerst". Voor zvin vertrek uit Londen heeft Sir John verteld, dat h\j zich in April, op uitnodiging van Tsjoe En Lai, naar Peking zal begeven. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig minister mr J. M. A. H. Luns, Sir Paul Mason, de Britse ambassadeur, de heer mr W. van Tets, chef van het protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken, alsmede diplomatieke ver tegenwoordigers van het Britse Gemene best in ons land. De minister-president van Ceylon heeft Zaterdagmiddag een beleefdheidsbezoek gebracht aan minister-president dr Drees in diens kabinet. Te half vier werd de heer Kotelawala in het paleis Soestdijk ontvangen door H. M. ie Koningin, in tegenwoordigheid van minister Luns. In Hotel „Witte Brug" heeft de regering de heer Kotelawala Zaterdagavond een diner aangeboden. De heer Kotelawala heeft daarbij een toast uitgebracht op Koningin Juliana, waarna dr Drees een dronk uit bracht op Koningin Elizabeth van Ceylon. Terzake oplichting en valsheid in ge schrifte is proces-verbaal opgemaakt te gen de 67-jarige Enschedeër C- J. N„ die buiten de eigenaar om een hypotheek van 4.000 heeft weten los te krijgen op een huis van een arbeidersgezin te Eibergen. N. was enige tijd bij deze Eibergse fa milie in pension geweest. Hij genoot daar nog het volste vertrouwen. Dit bleek ook wel uit het feit, dat men hem f 1200 leende. N. zag echter geen kans dit geld binnen de overeengekomen termijn terug te betalen. Het was hem bekend, dat het huis van zijn Eibergse vrienden geheel vrij was van hypotheek. Hij wist nu van de vrouw des huizes de kóopacte in handen te krijgen, waarna hij met gebruikmaking van de naam van de huiseigenaar een hypotheek afsloot van 4000. Met het op deze wijze verkre gen geld loste hij bij de Eibergse familie 1000 van zijn schuld af. Het overige geld gebruikte hij voor andere doelein den. N is in verzekerde bewaring ge steld. De Franse veiligheidsdienst heeft in de afgelopen week in Marokko een net van ondergrondse organisaties ontdekt, die in het gehele land opereren. De politie heeft reeds een aanzienlijk aantal arrestaties verricht en een belangrijke hoeveelheid wapens, wellicht het voornaamste wapen depot van de Marokkaanse verzetslieden, is in beslag genomen. Door het optreden van de politie zijn deze week voorts in Petit-Jean en Marra- kesj verzetsgroepen onschadelijk gemaakt, die tientallen leden telden. De verzetslieden hebben de afgelopen week hun activiteit beperkt tot bom aanslagen, waarbij één dode is gevallen. In Casablanca zijn vijftien personen, o.w. vijf politiemannen, gewond do ir een bomaanslag. Voorts zijn de wonin gen van twee Marokkaanse leden van de gemeenteraad van Casablanca ernstig beschadigd door bomontploffingen. Het Franse gouvernement-generaal van Algerije maakte Zaterdagavond bekenJ, dat aan de grens van Tripolitanië ten Zuiden van Gabes de nationalistenleider Ben Boelaid Mostefa is gearresteerd. Mos- tefa verdween, toen begin November in Algerije de golf van verzetsdaden losbrait. Men vermoedt, dat hij, met zijn broer! de leiding had van de opstandige be weging in het Auresgebergte. De Inwoners van Gizs- sen-Oudekerk zijn bo»>s en ze willen het best weten ook. De kom van de buurtschap ls 'n toon beeld van dichterlijke verontwaardiging. De boerenvrouwen hebb»n haar clivia's en pauwe veren terzijde geschoven om plaats te maken voor reusachtige raambiljetten: op de landerijen staan met vlammende slagzin nen beschilderde borden en boven het dorpspie'n klappert een spandoek in de wind. De aldus ten toon ge spreide woede geldt de plannen om Giessen- Oudekerk dat nu onder de gemeente Giessendam hoort, te verenigen met Giessen-Nieuwkerk en Peursum tot één agrar,- sche gemeente De Oude kerkers willen niet met hun buren, de Nieuw- Kerkers onder een dak komen. Ze hebben dat indertijd, toen pro vincis'e Staten van Zuid-Holland de zaak bespraken, in Den Haag al eens op demon stratieve wijze laten mer. ken en zij zetten nu op eigen terrein de strijd voort. Van de achthon derd inwoners is negentig procent tegen de afschei ding van Giessendam en zelfs de feugd zit nu slag zinnen op schoolschrift blaadjes neer te penn-m, om die tussen de aanplak.! biljetten van de volwasse nen te hangen. Een van de poëtische protesten is dit: „Een stel dat gedwongen moet trouwen omdat ze in Den daarvan houwen slaat de boel kort en klein van verdriet en chagrijn, tot het ledereen zaJ berouwen". en een ander: „Het moet blijven Giessen en Vliet, betere grenzen zijn er niet' Het riviertje de Giessen en de boezem de Vliet vormen namelijk de grens tussen Giessen-Oudekerk en Giessen-Nieuwkerk en ai zijn het dan maar kleine watertjes z« symboliseren blijkbaar 'n heel diepe kloof.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3