Bom moest zijn positie in de leidersgroep prijsgeven Groeiende behoefte aan maatschappelijke werksters In de Parijse zesdaagse rijden geen koppels doch „trio's i m 1 Moeilijkheden bij De Graafschap Pearl Spencer nam revanche op Pelikaan S ilS OOK U KUNT DC 100.000 WINNEN! "CA^Ü. i Maar strenge selectie voor de opleiding "NS Genevieve Fath en Madame Gres Keiler stond op winst en bood remise aan Arie van Vliet niet Schulte-Peters Aandeelhouders willen hun geld terug tS port'sS patten Monté-draverij voor Qui Gagne A WAANDAG 14 FEBRUARI 1955 PAGINA De gemiddelde shagroller in Nederland rolt per jaar 7300 sigaretien, dus in nog geen 14 jaar honderdduizend. Laat al die 100.000 zo lekker mogelijk zijn. Dat kan! Als U niet alleen Uw shag met zorg kiest, maar ook Uw vloei! Vraag daarom Uw winkelier uitdrukkelijk om Mascotte-vloei. Dan kunt U honderd duizend keer alles uit Uw shag halen, wat er aan kwaliteit in zit. Veeleisende beroepen en mooie perspectieven ZAALHANDBAL IN ARNHEM Om een strafronde Normen voor toelating Zelf denken en handelen Vernieuwing WÊ üiSfWAÏ 1 V ooruitzichten SchultePeters: tégen! Twentse profs BRITSE UITVOER BLIJFT ACHTER BIJ INVOER Ook over Januari groot invoersaldo De uitslagen PRIJZEN KUNSTENAARS. VERZET UITGEREIKT (Van onze dammedewerker) UTRECHT, Zondag. Het zag er Zaterdag, tijdens de derde ronde van het tournooi om het Nederlands damkampioenschap niet naar uit, dat er dit week-end veel wijzigingen in het klas sement zouden komen. Alle partijen op een na eindigden in remise. De vierde ronde bracht echter niet louter remise partijen. Integendeel, slechts de strijd tus sen Bergsma en Ansems had een gelijkspel tot besluit. En uit het klassement blijkt nu, dat favoriet Bom uit de kopgroep is verdwenen, ja zelfs (voorlopig?) het con tact ermee heeft verloren. Beeke verzorgde de ene winstpartij op Zaterdag. Met een fraaie offercombinatie bezorgde hij Verhoeven een nederlaag. Een tikje tragisch eindigde de partij van Keiler deze dag. Zijn tegenstander Laros zat in geweldige tijdnood, toen Keiler remise aanbood. Laros accepteerde dank baar en toen pas bleek, dat Keiler op tempo gewonnen zou hebben. Ook Bom en Haasdank geraakten in hun partij in tijdnood, en vermoedelijk doordat laatst genoemde de sterkste voortzetting miste, werd het ook hier remise. Klassieke par tijen met hetzelfde resultaat zagen we tussen De Graag en Ansems en tussen Van Dijk en Noorman. In de strijd tussen De Jong en Bergsma viel het gewaagde spel van de Haarlemmer op, maar deze halsbrekende partij eindigde ook in remise. Bom werd het bijna roekeloze spel van De Jong echter Zondag noodlottig. Met links een hekstelling en rechts een opge sloten korte vleugel, stond de Rotterdam mer aanvankelijk op winst. Maar deze ging na een omwisseling van zetten weer verloren en toen Bom daarna nog in een vernietigende slagzet vloog, kon hij opge ven. De Graag behaalde voor het eerst winst en wel tegen Verhoeven. Keiler boekte Zondag weer een zege. Met een centrumgevecht, waardoor hij een voordelig flankspel verkreeg, kon hij de volle winst op Noorman behalen. Kinne gen kreeg zijn eerste nederlaag te ver werken. Hij kon wel het hoofd bieden aan een flankaanval van Laros, maar moest uiteindelijk toch het hoofd buigen voor het cent rum overwicht van zijn tegenstan der. De uitslagen luiden: Verhoeven 0—2 Beeke, Haasdonk 1—1 Bom, De Graag l—l Ansems, Laros 11 Keller, Van Dijk 11 Noorman, De Jong 11 Bergsma, De Graag 2—0 Verhoeven, Laros 20 Kinne gen, De Jong 2—0 Bom, Bergsma 1—1 An sems, Noorman 02 Keller en Van Dijk 20 Beeke. De stand is nu: W. de Jong 4 2 2 0 6 R. C. Keiler 4 2 2 0 6 P. Bergsma 4 1 3 0 5 Ir G. van Dijk 3 1 2 0 4 J. H. Ansems 4 0 4 0 4 J. H. Beeke 4 1 2 1 4 J. M. Bom ...4 1 2 1 4 H. Laros 4 1 2 1 4 A. de Graag3 1 1 1 3 M. J. Haasdonk3 0 3 0 3 H. Kinnegen 3 0 2 1 2 E. Noorman 4 0 2 2 2 F. Verhoeven 4 0 1 3 1 Hieronder volgt de belangrijke partij van Bom tegen De Jong. Wit: W. de Jong (Haarlem). Zwart: J. M. Bom (Rotterdam). 1 33—29 16—22; 2 31—26 11—16; 3 37—31 7—114 31—27 1—7 5 38—33 20—25; 6 35—30 14—20; 7 40—38 19—24 8 30X19 13X24. Beide spelers geven elkaar in durf niets toe. Deze opening is in geen enkel dam boek te vinden. Het wordt echter nog 9 42—38 9—13; 10 41—37 3—9; 11 4842 10—14- 12 4440 510; 13 5044 1419: 14 4741 914; 15 36—31 4—9? Het is zeer moeilijk voor het bord te zien, maar hier moest eerste 1923 gespeeld worden, en na 41—36 dan 14—19. Als wit nu 27—22 het slaan van wit 1014 laten volgen met iets beter spel. Bom meende echter door 1218 eveneens een schijf te kunnen win nen, doch werd als volgt van het bord geveegd: 21 31X22 12—18?; 22 26X17 18X27; 23 32X21 11X33; 24 38X18 13X22; 25 43—39 16X27; 26 36—31 27 X 38 27 39—33 38 X 29; 28 34X1. Zwart geeft het op. Van onze Haagse redactie) „Gevraagd een sociaal werkster, in het bezit van een diploma maat schappelijk werk". Een oproep voor sollicitanten, waarin de moderne opvattingen omtrent sociale zorg tot uitdrukking zijn gebracht. Moderne opvattingen, gegroeid in ie practijk, volgens welke het lenigen van materiële en geestelijke noden niet alleen liefde voor de medemens en inzet van de gehele persoonlijkheid vraagt maar als noodzakelijke voorwaarde evengoed een grondige theoretische en practische scholing, Daarin wordt voorzien door de scholen voor maatschappelijk werk, die een steeds belangrijker plaats gaan innemen in ons onderwijsbestel. Hetgeen niets anders is dan een logisch gevolg van de groeiende behoefte aan gediplomeerde maatschappelijke werksters en werkers bij de Over heid, het bedrijfsleven en particuliere instellingen op sociaal en charita tief gebied. Een behoefte, welke thans reeds zo groot is, dat daaraan nauwelijks kan worden voldaan. Vele vacatures, en vaak goed betaalden, moeten openblijven omdat gediplomeerde krachten ontbreken. Een reden, waarom bijvoorbeeld de Katholieke School voor Maatschappelijk Werk te Den Haag met ingang van het nieuwe cursusjaar ook mannelijke leerlingen gaat aannemen. speelt gaat als volgt een schijf verloren: 27—22 (17X28) 33 X22 (24X33) 39 X 28 (18 X27) 31X22 (12—18) 26X17 (18 X 27) 32 X 21 (23 X41) 46X37 (16X27) 37—32 (11X22) en 32X21. Na eerste 4641 volgt 1014 en een soort gelijke slagwisseling, waarna schijf 22 verloren gaat. w 16 41—36 1923; 17 4641 1419; 18 radeOlympia 4-7, 27—22 17X28; 19 33X22 24X33: 20 39X28 I p'?—L"ik ,7"6- -n i Om de le en 2e plaats: OlympiaSterkrade 18X27. Tot zover loopt het analoog boven- 10_2. om de 3e en plaatS: Esca-Luik 10-U; Staande analyse, maar nu moet zwart na I om de 5e en 6e plaats: GruitenRatingen 5-3. Het internationale zaalhandbaltournooi dat door ESCA te Arnhem werd georganiseerd is gewonnen door Olympia uit Hengelo. De uitslagen luiden: Gruiten (Did)Luik (Belg.) 9-10, Ratingen (Did)—Sterkrade (Did) 4-8, GruitenEsca (Ayahem) 3-9, Ratingen— Olympia (Hengelo) 6-5, LuikEsca 6-11, Sterk- - - EscaSterkrade 3-7. Olym- Nadat de zesdaagse gedurende meer dan vijftig jaar in de verschillende landen vol gens hetzelfde koppel-systeem Is gehou den, hebben de organisatoren van de zes daagse te Parijs bekend gemaakt, dat zij in navolging van Antwerpen (landen- klassement) en Brussel (finale achter motoren) eveneens drastische wijzigin gen in het systeem willen brengen. Volgens de nieuwe plannen zullen equipes van drie renners aan de zes daagse, welke van 3 tot 9 Maart wordt gehouden, deelnemen. Deze equipes wor den verenigd in nationale groepen van zes renners, aan wie het toegestaan is samen te werken voor het landen- klassement, dat uit het individuele klassement wordt samengesteld. In totaal worden 8 groepen van elk twee equipes (die weer uit drie renners bestaan), ver- wacht. Vijf van deze groepen worden uit bui tenlanders samengesteld, terwijl de ove rige drie met Franse renners worden aan liteit waren er slechts twee koppels in de baan en dat waren Forlini-Senfftleben en Schulte-Peters alleen. Midden in de volle jacht hief Peters de hand op om aan te geven dat hij een lekke band had. Schulte reed toen juist aan de andere kant van de baan, kon niet meer bij springen om onmiddellijk af te lossen en.... stapte eveneens af. „Zonde tegen het reglement", aldus de Parijse winterbaan-directie, die onze landgenoten een strafronde oplegden, d.w.z. een ronde .achterstand op Forlini- Senfftleben, die deze race nu eenmaal toch „moesten" winnen. Moreel gesteund door een furieus tegen deze directionele beslissing protesterende toeschouwers menigte verlieten Schulte-Peters veron gelijkt de baan. Het was toen voor Forlini en Senfftleben verder een koud kunstje om te winnen. Er is achteraf tussen de Parijse directie en Schulte-Peters en ook in de Franse Nu zijn de eisen, die aan de leer lingen gesteld worden, bepaald niet licht. Dat bleek ons uit een gesprek dat wij dezer dagen mochten hebben met mej mr W. H. Walhain, direc trice van de katholieke school in 's-Gravenhage. Zij kunnen ook niet licht zijn, gezien hetgeen gevraagd wordt in de beroepen, waartoe de school opleidt. Het begint al mee een strenge se lectie bij de toelating. In het alge meen is een diploma gymnasium, H.B.S. of M.M.S. vereist. Maar dat is niet alléén zaligmakend. Beslis send voor de toelating zijn de resul taten van een persoonlijk onderhoud, dat ten doel heeft uit te maken of de candidaat de juiste mentaliteit en een voor dit werk geschikt karakter bezit. In twijfelgevallen geeft een psychologische test uitsluitsel. Tijdens dat informatief gesprek wordt gaarne een actueel onderwerp aangesneden. Daarbij blijkt alras of de candidaat een daadwerkelijke be langstelling heeft voor wat er in de wereld te koop is. Voorts wat zij zich van het beroep maatschappelijk werkster respectievelijk werker heb ben voorgesteld. Interessant is het ook te weten, wat hun interesse voor deze studie heeft opgewekt. Soms is het, omdat zij van huisuit de bevre diging hebben leren kennen, welke hulp bieden aan andere mensen schenkt, doordat hun ouders zitting hebben in besturen van charitatieve instellingen. Soms ook omdat „men" gezegd heeft: „Jij bent voor dat be roep geknipt", of omdat de beroeps oriëntering hun aandacht heeft ge vestigd op de mogelijkheden, welke het maatschappelijk werk biedt of omdat ze geleerd hebben, dat afge studeerden vrijwel onmiddellijk ver antwoordelijke functies krijgen, die speciaal voor een vrouw volkomen bevredigend zijn. „Inderdaad is 't zo, dat afgestu deerden vaak al direct in leidingge vende functies worden geplaatst", vertelt mej. Walhain ons. Oorzaak is tiet tekort aan gediplomeerde krach ten. Natuurlijk is dit voor de leerlin gen een prettig vooruitzicht. Voor de school betekent het, dat zij haar leer lingen nog meer dan anders klaar voor de practijk moet afleveren. Dat wil zeggen, dat haar opleiding aller minst tot het theoretische beperkt mag blijven. De practijk moet als het ware in de school worden ge bracht. Het zwaartepunt van heel de op leiding ligt dan ook bij 't leren zelf te denken en handelen. Dat is minstens even belangrijk als de theoretische kennis van het recht, de psycholo gie, de paedagogie etc. Vooral om dat vele instellingen er wel notie van hebben dat het bedrijven van maatschappelijk werk vandar„ aan de dag bepaald iets anders is dan In het clubhuis van de Boskant- parochie leren de le jaars van de Haagse Katholieke School voor Maatschppelijk Werk om gaan met „kleine mensen". vóór de oorlog maar toch geen idee hebben hoe de nieuwe methode nu eigenlijk moet zijn. Daarom ver wachten zij met de gediplomeerde maatschappelijke werkster (werker) het orakel van Delphi te hebber bin nengehaald. Om op dit stuk teleur stelling te voorkomen is het van het grootste belang, dat de afgestudeer de in de eerste plaats de methodie" van het maatschappelijk werk onder de knie heeft. De cursus aan de Haagse katho lieke school duurt 3 jaar en 4 maan den. Het eerste jaar is algemeen oriënterend. Godsdiet tleer, psycho logische, medische, sociologische, economische, algemeen vormende vakken en rechten staan op het roos ter. En meteen wordt een begin ge maakt met de practijk. Twee maal per week treden de leerlingen op a's leidster in clubhuizen voor kinderen. Ieder moet voor haar eigen groepje een programma maken. Over de uit voering moet een rapport worden op gesteld. Ook over het gedrag van de kinderen. Iedere 14 dagen bespre ken docenten en leerlingen de op de ze wijze verzamelde gegevens. Zo wordt in het klein geleerd om te gaan met mensen en iets te begrij pen van de achtergrond van hun re acties. In het tweede jaar gaan de leerlin gen zich specialises -. Al naar ge lang de werkkring, die zij ambiëren, kunnen ze kiezen tussen algemeen maatschappelijke zorg, arbeidszaken in bedrijven en kinderbescherming en jeugdleiding. Het derde jaar is geheel aan de practijk gewijd en wordt gevolgd door een theoretisch sluitstuk van 4 maanden. Wat het meest treft in dit program is, dat ook bij het the oretisch onderwijs het zelfdoen op de voorgrond staat. De leerlingen moe ten lezingen houden over de bestu deerde stof en opstellen maken. Werkgroepen moeten het zelf zoeken en denken bevorderen. Wanneer ergens aan onderwijsver nieuwing wordt gedaan dan is 't naar onze overtuiging zeker aan de scho- JXy - - - len voor maatschappelijk werk. Die bevinden zich dan ook in een bevoor rechte positie O: 'dat ze niet gewron gen zijn in het keurslijf van een offi cieel lesrooster. Toch gaat 't er niet minder serieus aan toe. Getuige bij voorbeeld de opzet van 't practische jaar. Dat is verdeeld in twee stages van elk 5 maanden. De leerling moet dagelijks een rapport opmaken als basis voor een maandverslag, dat met de docenten moet worden bespro ken. Bovendien moet aan het einde van de stage een totaalversla" wor den opgemaakt, waarin de functie van de instelling, de organisatie, de taak van de maatschappelijke werk ster (werker) en de taak, welke de leerling zelf heeft verricht, worden behandeld. Tenslotte moet hierover dan een lezing worden gehouden tot lering van de medeleerlingen. De opleiding aan de school voor maatschappelijk werk baant de weg naar vele mooie beroepen. Zoals bij voorbeeld jij de woninginspectie, de sociale raad. de dienst voor sociale belangen, de gezinszorg, de jeugd zorg, de kinderpolitie en de kinder bescherming, de voogdijraad, club huizen en internaten, bij bedrijven en arbeidsbureaux. Maar welke rich ting de leerling ook kiest, overal zal veel van hem of haar worden ge vraagd. De maatschappelijke werk ster (werker) is er om zich te ver diepen in de moeilijkheden van an deren. Meer nog in de psychische dan in de materiële. Naast gedegen vakkennis worden begrip, toewijding en liefde gevraagd. En bovenal het vermogen om ver trouwen te wekken. *"»e maatschap pelijke werkster (werker) moet er op rekenen over minder vrge tjjd te kunnen beschikken dan andereu. De hoge eisen, welke worden ge steld, maken het echter noodzake lijk dat de vrije tijd, die er ts, ook volledig en goed wordt benut. Van daar dat de school veel aandacht besteedt aan het bijbrengen van be grip en interesse voor kunst en al die dingen, welke het geestelijke le ven kunnen verrijken. Tenslotte dit. Financiële bezwaren behoeven de weg naar de school voor maatschappelijk werk niet te blok keren. Er zijn ruime stud'etoelagen, welke ook voorzien in de kosten van levensonderhoud, beschikbaar. Toe lagen waarvan voor ieder jaar, dat men in de practijk werkt, 10 pet wordt afgeschreven, zodat na 10 jaar geen enkele terugbetalingsplicht meer bestaat. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat voor de katholiek de katholieke opleiding de aangewezene is. De levensbeschouwing is hij deze opleiding even goed als bij de wijze, waarop het beroep wordt uitgeoe fend, van doorslaggevende beteke nis. Dat katholieke instellingen dan ook uitsluitend afgestudeerden van een katholieke school wensen aan te stellen, ligt dan ook in de rede. gevuld. Elke verstandhouding tussen twee pers duchtig gedebatteerd over de vraag- «cnonon Iq VPfhnHpn t U,„..-.'lir-.i--iv-. n T,nn dn /Ryonlin uiiicf HTtlC Twee leden van elke equipe moeten voortdurend op de baan zijn. terwijl de derde slechts mag komen om een van beide anderen te vervangen. Hoewel het reeds vaststaat dat men twee klassementen wil invoeren, een in- èn.... of het staken van de strijd door onze landgenoten verantwoord kon wor den. En daarbij kwam dan ook de weige ring van Schulte-Peters om met een derde man in de Parijse zesdaagse te star ten, ter sprake. „Als de Nederlandse dividueel en een ploegenklassement, is er j cracks niet in de zesdaagse rijden, halen nog niets besloten over de wijze waarop men dit zal doen. Twee mogelijk heden worden nog overwogen en wel een dagelijks en een algemeen klassement zoals bij grote wegwedstrijden welke in etappes verdeeld zijn gebruikelijk is, of een klassement over de 144 uur. Wat de deelnemers betreft, zijn de Franse favorieten Forlini en Senfftleben als eersten door de Parijse zesdaagse directie gecontracteerd. En van de bui- j worden! tenlanders hebben ook Gerrlt Schulte en Gerrit Peters met als derde man Arie van Vliet een contract getekend. Maar daar is eerst nog wel iets over te doen geweest. Schulte en Peters bleken, zodra zij van de plannen hoorden, vierkante tegen standers van zesdaagsen voor trio's in plaats van koppels. „Wij rijden als Schulte-Peters en wij hebben als Schulte- Peters een standing op te houden", ver klaarden zij, aanvoerend dat hun gere puteerde combinatie geen derde man zou verdragen. Het werd een prestige-kwestie tussen hen en de directie. Om zich in hun positie van „onmisbare" ploeg te versterken, had den Schulte en Peters er hun zinnen op gezet, jl. Zondag nog de 3 uurs race als finale van het Europese winter-criterium voor koppels op de Velodrome d'Hiver in Parijs te winnen. Dat moest dan tegen Forlini en Senfftleben gaan, de Fransen met wie de beide Nederlanders in een heftige „vete" leven. De strijd was hard, de r ranse over macht aan renners groot, maar aan kwa- zij de standing van de zesdaagse, maar ook die van henzelf omlaag", aldus de volop meelevende Franse sportpers. Hoe dan ook, het conflict is bijgelegd. Schulte-Peters zullen in de Parijse zes daagse starten. En als derde man van het trio komt Arie van Vliet in hun ploeg. Enhet zal wel weer een nieuwe oor log tegen Forlini-Senfftleben en indirect tóch weer tegen de nogal chauvinistische en niet bepaald op een Nederlandse zege gebrande Parijse winterbaan-directie Schaakuitslagen: SpangenNRSV 45 (voorlopig); Bussums SGStaunton 26 (voorlopig); DSCEindhoven 4% (voorlopig); VVGAHaarlem 4%4%; De Pion (R'dam)H. Chr. SV 55; DordredhtRSC 43 (voorlopig); De Pion (A'dam)SMB 4%—5y2 (voorlopig) Hilversums SGLeids SG 6%3%. Er hebben zich vrij ernstige moeilijkhe den voorgedaan in de leiding van de N.V. de Graafschap. Vijf aandeelhouders, on der wie een zeer belangrijke, hebben zich wegens drukke werkzaamheden terugge trokken en tegelijk verzocht om terug- In een speciale vergadering heeft de directeur, de heer Roodbergen, toegezegd, in een volgende bijeenkomst nadere me dedelingen te zullen doen omtrent de structuur van de N.V. in de toekomst. Naar verluidt, zouden enkele vooraan- storting van de door hen verstrekte gel- staancje 5pelers hebben verzocht, hun con- den. Ook de contactman, die destijds de tracten met de Graafschap te annuleren, Vitesse- en Wageningen-spelers aanwierf, aldus bericht men uit Arnhem en Doetin- heeft zich van de Graafschap gedistan tieerd. De relatie van de Graafschap met de Twentse Profs schijnt, zo vernemen wij, nog slechts weinig waarde te hebben. chem. De Twentse Profs geven intussen de Frans van der Veen, die geregeld door de nog niet op. Er bestaat een redelijke Graafschap uitkwam, wordt niet meer op- kanSi dat er een jusie tot stand komt tus- gesteld, de directie heeft verklaard, dat gen deze profclub en <je Hengelose 2e zij geen spelers van de Twentse Prots klasser Tubantia. meer nodig had. Ook de trainer van de Twentse Profs de Hongaar Huber, die de I Woensdag zal een combinatie-elftal van laatste maanden voor de Graafschap de Twentse Profs en Tubantia een oefen- werkte leidt de training niet n>-" Er,wedstrijd spelen tegen De Graafschap in Is trouwens in de afgelopen Wi?k in het Doetinchem, aldus wordt uit Hengelo ge- geheel niet getraind. lmeld. Wereldkampioen lichtgewicht Jimmy Carter heeft te Boston in een gevecht over tien ronden, waarbij de titel niet op het spel stond, onbeslist gebokst tegen de weltergewicht Tony Demarco. Voor het kampioenschap van Neder land eerste klasse klein biljart 38/2 schreven 19 spelers in, die in drie groe pen (in Uitgeest, Amsterdam en Rotter dam) voorwedstrijden gaan spelen, welke 11 Maart beëindigd moeten zijn. De finale wordt op 26 en 27 Augustus in Uitgeest gehouden. De finale van het herenenkelspel van de internationale Philippijnse tenniskam pioenschappen is gewonnen door Felicisi- mo Ampon; hij versloeg de Zweed Sven Davidsonn met 61, 6—4. 16, 62. Het Belgische militair voetbalelftal heeft, in het kader van het tournooi om de Kentiisdh-Cup, de Franse miditaire ploeg in Brussel met 42 verslagen. Bij de rust was de stand 21 voor België. Door dit resultaat is Groot-Brittanie, dat zowel van Frankrijk als van België had gewonnen in het bezit gekomen van de Kentisch-Cup. Het Ierse amateur-voetbalelftal heeft te Cliftonville een 2—1 overwinning op Schotland behaald. (Van onze paardensportmedewerker) HILVERSUM. Zondag. De baan was in uitstekende conditie, doch aan de zware kant, hetgeen uiter aard van invloed was op de gemaakte tij den. Veel belangstelling ging uit naar de Palestrina-prjjs, waarin Pelikaan S revan che kreeg van de course vóór twee we ken. Maar deze werd ditmaal gereden door Bosma, terwijl Geersen de voorkeur aan Pearl Spencer had gegeven. Het veld lag onder aanvoering van Nelson aan vankelijk vrij ver uit elkaar. Na één ron de nam Pearl Spencer het commando over, terwijl stalgenoot Brinn d' Amour IV naar de tweede plaats ging. Diens aan val op Pearl Spencer kwam de 10-jarige voshengst op een kleine fout, hetgeen hem vermoedelijk de 1000 kostte. Pearl Spen cer kon door geen der anderen meer wor den belopen Pelikaan S kwam er niel aan te pas. In het openingsnummer werd de favo riet Sylvester Hanover op de streep ge klopt door Sonja Norton. Ondanks slechts zes deelnemers werd de Dvorak-prijs eet. aantrekkelijke course, waarin Rodney Hollandia G het meeste vertrouwen ge noot. De ruin was echter niet bij machte om Rejetop Marie B en Qualiteit S te houden. De beide series van de Drdla- prijs waren resp. voor Qualitiy F en Pro- ximithy. beide van stal-Geersen. zonder ernstige bedreiging. In de finale was de Naardense stal eveneens met, Proxomithy en Quality Hollandia als tweede opper machtig. De spannendste aankomst leverde on getwijfeld de Paganini-prijs, waarin ach ter de favoriet Querie faalde. Prachtig was de van achter uit het veld komende eindsprint van Omar Spencer, die met neuslengte Quick Star en Oriënt Express G naar de plaatsen verwees. Wéér was het Geersen met Querida Denum, die de Toscelli-prijs mee naar huis kon nemen, met Royal Heny als goede tweede. Rob bleef niet zonder fouten. In de course onder de man liet Qui Saint verstek gaan Mede door uitschakeling van de favoriet Rolls Royce werd het nu een onbedreigde zege van Qui Gagnê A. De Britse kanselier van de Schatkist heeft er op gewezen, dat de Britse export geen gelijke tred houdt met de import. Wel konden vorig jaar de goud- en dollar reserves versterkt worden, maar de gun stige ontwikkeling van het eerste halfjaar hield niet aan in het tweede. De kosten van de invoer drukken thans zwaar op deze reserves. De uitvoer was in 1954 wel gestegen, maar niet zo sterk als de invoer. De uitr voer van de Britse concurrenten op de wereldmarkt was krachtiger gestegen, zo verklaarde Butler. De voornaamste oorzaak van de stijging van de invoer noemde Butler de toene ming van de industriële productie. Zon der twijfel wensen wij onze economische expansie voort te zetten, maar niet snel ler dan de uitvoer, welke de middelen hiertoe' moet verschaffen, toelaat. Ook de ontwikkeling in Januari 1955 was niet gunstig. De invoer steeg twee maal zo snel als de uitvoer. De import beliep 323 millioen en de uitvoer 249 millioen. Dit niveau van invoer is slechts vol te houden indien ook de uitvoer sterk wordt opgevoerd. Het invoersaldo over Januari beliep 73.5 millioen vergeleken met gemiddeld 62.9 millioen de laatste vier maanden en 39.2 millioen een jaar geleden. Mahler-prijs, 1940 m., 10 deelnemers: 1 Sonja Norton IHeijnen) 1.35.-; 5.80, 1.50; 2 Sylvester Hanover 1.60, C 6.50; 3 Sir Kerrigan 1.30, Kop pel 6.70. Dvorak-prijs, 1950 m., 6 deelnemers: 1 Re jeton Marie B (Heskes) 1.32,7; B.W.; 2 Quaii- teit S 7.40. 2.70; 3 Rodney Hollandia G 1.40 C 3.20- 4 Ronny Zora, Koppel 6.80 Drdla-prijs (series). 1900 m., 16 deelnemers: le serie: 1 Quality F (Smit) 1.29.6; 2.-, 1.20; 2 Quality Hollandia 1.40, C 6.10; 3 Oscar 1.40, Koppel 4.60; 2e serie: 1 Proximity (Geersen» 1.28,4; 1.60, 1.10; 2 Quita Scott 1.10, C 2.80; 3 Nora B 1.20, Koppel 3.20; Finale: 1 Proxomity (Geersen) 1.27,5; 1.70, 1.10; 2 Quality Hollandia 5.-. C 10.-; 3 Quita Scott 1.30. Koppel 10.80. Paganini-prijs, 1960 m., 10 deelnemers: 1 Omar Spencer (Geersen) 1.28,4; 4.50, 1.60; 2 Quick Star 1.30, C 3.50; 3 Oriënt Express G 1.70, Koppel 8.50. Toscelli-prijs, 2340 m., 13 deelnemers: 1 Que rida Donum (Geersen) 1.30,8; 2.70, 1.70; -2 Royal Heny 5.70, C 13.80; 3 President 3.30, Koppel 6.70. Palestrina-prijs, 2340 m., 8 deelnemers: 1 Pearl Spencer (Geersen) 1.28.6; 1.50, 1.20; 2 Brinn d' Amour IV 1.60, C 5.40; 3 Peter Spencer 2.60. Koppel 4.50. Meijerbeer-prijs (onder de man), 1940 m., 6 deelnemers: 1 Qui Gagne A (Vóórhaar) L34.-: 3.50, 2.70; 2 Pretty Miss 5.70, C 6.90; 3 Nita K Koppel 19.50. Toto-omzet 88.675,50. In het hoofdstedelijk museum zijn Zaterdag voor de zesde maal de jaar prijzen van de Stichting Kunstenaars verzet 19421945 (elk groot 1.000) uit gereikt en wel ditmaal voor landschap schilderkunst aan de heer G. Benner ge boren te Groningen in 1897 en voor ro mankunst aan mevrouw Henriette van Eyk. Laatstgenoemde kon de plechtigheid wegens haar reis naar Indonesië niet bij wonen. Onder het grote auditorium be vonden zich de secretaris-generaal van O. K. en W. mr H. J. Reinink, de burge meester van Amsterdam mr Arn. J d'Ailly, de wethouder voor de kunstzaken mr A. de Roos en prof mr M. G. Leven- bach, namens de senaat van de universi teit. Voordat de waarnemende voorzitter der stichting en jurylid R. F. van Heusden de prijzen uitreikte, werden negen kun stenaars in stilte herdacht, die in het ver zet zijn gevallen. De.heer van Heusden herinnerde er ten overvloede aan dat de prijzen behalve voor kunstuitingen ook worden uitgereikt als eerbetoon aan fi guur en levenshouding van de kunste naar. Hij verklaarde te hopen dat van het werk van G. Benner in de loop van dit jaar een tentoonstelling zal kunnen wor den tot stand gebracht. Namens de jury bracht mevr. dr Anne H. Mulder in herinnering hoe het verzet nooit vergeefs een beroep op mevrouw van Eyk heeft gedaan. Nu wij onze tien jarige vrijheid gaan vieren komt haar be kroning passender dan ooit. Tot besluit hield prof. Anton van Duin kerken een inleiding over „Blijvende waarde van de verzetspoezie", waarin hij de regering aanspoorde een oud plan, de vervaardiging van een bloemlezing uit de verzetspoezie te doen herleven. Een verrassing was de collectie van Geneviève Fath. Iedereen was er naar toegetrokken op de manier van de Engelsman die lange tijd met een circus meereisde om vooral het ogenblik niet te missen als de leeuwen temmer door de leeuwen wordt opgegeten. Madame Fath heeft de proef schitterend door staan. Haar collectie, zon der met verrassende nieu we lijnen te komen is die van een vrouw, die van mooie kleren houdt en ze weet te kiezen. Trouwens Fath zelf heeft nooit anders voor ogen gehad dan toiletten te ontwerpen die de vrouw er op haar voor deligst doet uitzien. Reeds bij het tweede mantelpak was het pleit gewonnen. Het was een verademing eindelijk eens een klassiek mantelpak te zien, dat zonder strak om het middel te zitten, toch het lichaam zijn normale vormen laat Bij alle tail leurs komt een wit stijf gesteven randje uit de mouwen, wat alleraar digst staat. De japonnen, ai zijn ze uit één stuk gemaakt si muleren een deux Dièce, de rechte korte mantel tjes. die we haast nergens anders meer zien en die toch erg jeugdig staan, hebben meestal nauwe rokken en werden al da delijk met applaus be groet. Van dat ogenblik af was het pleit gewonnen en iedereen is er van overtuigd dat het huis Fath nog een schitteren de toekomst te wachten staat. Hier wordt veel met marineblauw gewerkt, al tijd met een weinig wit en verder geel in alle mogelijke variaties tot oranje toe. Flanel met een haar- streepje, alpaga en katoe nen tweed zijn de stoffen die het meest voor tail leurs en eenvoudige ja ponnen zijn gekozen De geklede japonnen hebben altijd wijde rok ken of zijn gedrapeerd; de hals is dikwijls met een kraag of fichu afge werkt. Ook voor deze toi letten wordt vee] katoen genomen dat haast niet meer van satijn en zijde is te onderscheiden. Het klinkt dwaas, maar Madame Fath oogst nog het meeste succes door de draagbaarheid van haar modellen! Dit lijkt een eerste ver eiste maar dit seizoen hebben de meeste coutu riers zich daar nee) wei nig om bekommerd Dat was duidelijk merkbaar aan de verbaasde gezich ten van de inkopers die zich afvroegen hoe hun klanten, die minstens 12 kilo meer wegen dan de mannequins, er in die nauwe kokers van lijven uit zullen zien. Bij Fath zijn de modellen aan alle maten aan te passen. Dit zal heel wat moei lijker zijn bij Grès Deze kunstenares in haar vak, want dat is Madame Grès beslist, heeft met haar collectie bewezen dat een mens nooit tevreden is met wat hij heeft. Dat ze zich een door niemand geëvenaarde naam heeft gemaakt met haar gedrapeerde toilet ten is haar niet voldoende geweest. Ze heeft zich ook willen onderscheiden in een gewoner genre en daar is ze heel beslist niet in geslaagd. Is bij haar collega's de buste weggemoffeld, bij haar zit benepen op de hoogte van de sleutel beenderen een valse bus te gemaakt Dit gevalletje staat boven een onmoge lijk lang ingeperst lijf dat recht toe, recht aan op de heupen rust. of liever ge zegd een heel stuk onder het middel. Aan dat lange, lange lijf zit een wijd uitvallen- de rok. Dergelijke japon nen zijn er bij bosjes maar van de mooie ge drapeerde toiletten maar drie of vier Het applaus dat deze begroet, bewijst dat men ze verwachtte en wenste te zien. Iedereen weet immers dat ze ner gens anders in de hele Franse couture te vinden zijn. Een aantal mantels, ót la dat wil zeSgen met ettelijke meters stof. ge vouwen en geknipt op een manier die niet na te vertellen is. zijn allen uitstekend en dragen de ■griffe" van deze geniale ontwerpster. Grès stelt hele andere eisen aan haar manne quins dan de andere cou turiers Het gevolg is dat de collectie niet alleen getoond wordt zonder enige accessoires, maar ook door dochters van h™re burgers, die van naar ouders nauwelijks vergunning hebben zich wat op te maken en uie de salons doorlopen of ze .een kilo Brussels lof gaan kopen. De toiletten moeten werkelijk buiten- gewoon mooi zijn om enig effect te maken. Maar de gedrapeerde iaponnen, ook altijd ge toond op deze oncommer ciële manier, hebben steeds een overweldigend succes gehad, evengoed bij de Parijse, als de Deense., de Hollandse als de Amerikaanse pers. Wat werkelijk mooi is, wordt ondanks alles gewaar deerd. Laten we hopen dat Madame Grès zich dit spoedig herinnert en naar het genre modellen terug keert. dat haar zo bijzon der ligt. DINY K.-W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6