MOEILIJKHEDEN BIJ TONEEI SPREIDING Gloeilampjes Teveel toneelpremières Kansen voor jonge tuinders rond Hoogc zand? vulpentruc „Tunesië op de rand van de afgrond" Financiële positie van landbouwbedrijven bevrijding PAGINA 5 ILLEGAAL OOST-DUITS- LAND BINNENGEGLIPT BELG. MEUBELINDUSTRIE Invoer uit Nederland sterk verminderd MEINEED IN ERFENIS KWESTIE ANDERHALF JAAR VOOR voor opneming in bejaarden tehuis Minister heeft geen bezwaar VRIJSPRAKEN IN STEEK PENNINGEN-ZAAK Gen. Boyer de Latour Belangrijke verbeteringen vergeleken met voor de oorlog Saarbriicken Car fin Engeland Huil Engeland Londen ONS LEEKENSPET, EN DE VLIEBERGH-PRIJS 1955 VERA BONDAM DE EERSTE SPINAZIE tandartsen zullen, naar wij vermoeden, dit aantrekkelijk achten, maar zij wensen niet hun eisen met betrekking tot de vergoe ding voor hogere kosten van levensonder houd prijs te geven voor deze compensatie over 1954. De vergadering van Zaterdag zal nu be slissen, of weer een groep medewerkers de band met de ziekenfondsen zal verbre ken en in verband hiermee is dit dus een uiterst belangrijke vergadering. Professor Erhard, de Wcstduitse mi nister van economische zaken, heeft voor de buitenlandse pers aangekondigd, dat hij nog deze maand een wetsontwerp aan de Bondsdag hoopt voor te leggen om de regering het recht te geven eigenmach tig invoertarieven te verlagen of op te Op een lunch van de Mechelse Kamer van Koophandel heeft de Belgische mi nister ''an economische zaken verklaard het te betreuren, dat er niet meer sa menwerking is tussen de Belgische meu belfabrikanten, De Invoer van Neder landse meubelen in België is sterk ver minderd en Benelux werkt thans in het voordeel van ons land. zo zeide hij. Bel gië moet van deze omstandigheid profi teren om de markten, die het verloren heeft terug te winnen. De Belgische re gering zal de meubelfabrikanten steunen bij hun pogingen een groter afzetgebied te vinden in de Ver. Staten. Tenslotte verklaarde minister Rey nog, dat het op voeren van de productiviteit een eerste vereiste is voor België, wil men het hoge (Van onze correspondent). Tegen vier broers, B. A. B., F. H. B., W. A. B. en G. H. B door de Ensche- dese recherche proces-verbaal opgemaakt wegens meineed in een erfeniskwestie. Bij een gerechtelijke boedelscheiding na de dood van hun vader zouden zij onder ede voor de notaris verklaard hebben dat zij bij zijn leven niets hadden ontvangen Bij een onderzoek bleek echter, dat zi.i 'n werkelijkheid f 12 000 hadden verdeeld De vader was twee keer getrouwd ge weest. De vier bovengenoemde zoons waren geboren tut bet eerste huwelijk Uit het tweede huwelijk werden vflf kin deren geboren. B stierf jn i34g Toen het hierna tot een gerechtelijke boedelschei ding kwam. beweerden de broers dat rij niets vooruit gekregen hadden. Het vier tal is na te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld. De rechtbank te Amsterdam heeft dé 40-jarige handelsagent, H. de W„ een u.t Groningen afkomstige Amsterdamm=i terzake van oplicbtmg veroordeeld tot. anderhalf jaar met aftrek. Dezelfde straf zonder aftrek was tegen hem geëist. De man. die in °e afgelopen tien jaar negen keer veroordeeld is, belde of lier iemand voor hem een kantoorboekhandel opbellen, met het verzoek een aantal vul pennen voor een bekende zaak in Henge.o te doen bezorgen in n Amsterdams hotel waar de eigenaar van die bewuste firma zat te wachten. Ben nota moest worden bijgevoegd en de verrekening zou op de gebruikelijke wijze 'ater volgen. In hel genoemde hotel bad w onder de naam van de eigenaar van de zaak in Hengelo dan een kamer Sereserveerd. Hij ver scheen ten tonele, nam het bezorgde pakj'- 'n ontvangst en verdween spoorslags. Djze trucslaagde bij talloze firma's. Dankzij de oplettendheid van de telefoniste van hotel Suisse in de Ka'verstraat liep de man tegen de lamp den uit de algemene geldmiddelen der gemeente Amsterdam, heeft verhuurd aan de stichting Willem Dreeshuis" en tevens, dat genoemde stichting voor opneming de eis heeft gesteld blijk te hebben gegeven van een socialistische levensbeschouwing Bij de vraag of hij het 1u1st vindt, dat met behulp van de algemene middelen de stichting in staat wordt gesteld een zij het nuttig sociaal werk te verrich ten uitsluitend voor hen, die een bepaalde levensbeschouwing ziin toegedaan merkt de minister op. dat in gemeenten waar verschillende corporaties tot ontplooiing van activiteit kunnen komen een d'ffe- rentlat.ie naar levens- en wereldbeschou wing wordt aanvaard waardoor ook een volle ontplooiingsmogelijkheid wordt ge schapen op het terrein van de volkshuis vesting. Dat daarbij een bepaalde selectie wordt, toegepast kan de minister niet als een bezwaar zien. Hij me-mt zelfs dat het een voordeel kan zijn dat gelijk gezinden elkaar in de woningcomplexen en tehuizen aantreffen. Derhalve z'«t de minister geen aanleiding tot het nemen van maatregelen in het hier ter sprake zfinde geval. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft op desbetreffende vra gen van het lid der Tweede Kamer de heer Welter (K.N P) geantwoord, dat het inderdaad juist is, dat de Algemene Woningbouwvereniging te Amsterdam een gebouw, waarvan de kosten betaald wer- De Franse resident-generaal in Tunesië, generaal Boyer de Latour. heeft gisteren te Tunis verklaard, dat Tunesië econo misch en sociaal „op de rand van de af grond" staat. Hij zeide in een vraaggesprek met da correspondent van „Le Figaro" dat de Tunesische autoriteiten er in de eerste plaats voor moeten zorgen dat hongers nood en sociale onrust worden vermeden Hij zeide dringend gelden nodig te hebben om te zorgen voor hen. die het meest door hongersnood worden bedreigd. „Zonder eensgezindheid gaan wij naar een catastrofe", aldus generaal Boyer de Latour. Dezer dagen is door de afdeling alge meen economisch onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut een rap port uitgebracht, waarin de financiële positie van Nederlandse landbouwbedrij ven aan een onderzoek is onde-vvorpen. Met dit rapport heeft het L E 1. voldaan aan een verzoek, dat de minister van Landbouw, Visserij eri VoedseJvoorziePino in het midden van 1952 tot het instituut richtte, ten einde beter te worden ge ïnformeerd over de liquiditeit in de land bouw, De aanleiding tot dit verzoek was een in de Tweede Kamer gemaakte op merking, dat een gebrek aan financiële middelen een belemmering zou kunnen betekenen op de weg naar hogere produc tie en vergroting van de efficiency van land bouwbedrijven. Ten aanzien van de financiële struc tuur is wel gebleken, dat de schulden- positie van de Nederlandse landbouwbe drijven ten opzichte van de jaren vóór de oorlog een belangrijke verbetering heeft ondergaan Men kan stellen, dat thans ongeveer 80 pet van de investeringen in de landbouw met eigen middelen wordt gefinancierd Dit bewijst, dat het meren deel der bedniven een gezonde financiële structuur heeft. De toestand ts echter niet in alle gebie den gelijk Zo is bijvoorbeeld gebleken, dat deze structuur in de weidegebieden in het algemeen minder gunstig is dan in de andere gebieden. Dit is ook ten aanzien van de liquiditeitspositie het geval. Dan^ zij het feit. dat de eigen middelen zo n belangrijk aandeel in de financiering van de landbouw hebben. beschikken vooral die bedrijven, welke zakelijke on derpanden bezitten, over vaak ruime mo gelijkheden tot financiering van even tuele verbeteringen in de bedrijfsuitrus- ting Voor zover echter financieringsmoei- lijkheden voorkomen, zullen het vooral pachtbedrijven en met name jonge pach ters zijn, die hiermede hebben te kampen Die was bij de duivel te biecht 1 Want dat was zonder enige twijfel de lifter, die er in geslaagd was van een auto mobilist een lift te krijgen Hij stapte in en de'automobilist zette er meteen tot vele tevredenheid van de geïnviteerde een stevige gang in. De chauffeur reed echter regelrecht naar het dichtstbij zijnde politiebureau en leverde daar zijn lifter af. HU had namelHk gezien, dat de passagier handschoenen droeg en een tas bij zich had, die de automobilist waren ontstolen. De politie nam de vangst dankbaar in ontvangst. Op een fabriek brak plotseling een staking onder de fabrieksmeisjes uit De reden was. dat de fabrikant had aangekondigd, dat niemand meer vrij zou krijgen om te trouwen, tenzij zij of hij dat deed in de eigen vacantie- dagen. Een aantal arbeiders volgde de jongedames in hun staking maar later ging ieder weer aan het werk. toen be kend werd gemaakt, dat onderhandelin gen met de vakverenigingsorgantsaties over dit onderwerp aan de gang waren. Een uitkomst voor pas-getrouwde vrou wen: de telefoondienst heeft een num mer beschikbaar gesteld dat men slechts hoeft te draaien, waarna een vriende lijke stem een alleszins bevredigend menu-van-de-dag afdraait. Elke dag komt er een ander menu op de schtif, compleet met de bereidingswijze. Dit voorstel kwam.... van een vrijgezel raadslid van de stad Huil. Een bende kinderen heeft ingebroken in het gebouw van een der zwaarst be waakte handelsmaatschappijen voor edele metalen in de Engelse hoofdstad. De lieverdjes lieten een kluis, die goud en zilver ter waarde van tien mlllioen gulden bevatte, ongemoeid en ver dwenen met medeneming van platlna- boorsel ter waarde van bijna f 2000 een vulpen en f 1.25 aan geld. Scotland Yard breekt zich er nu het .scherpzinnige hoofd over hoe de kinderen er in geslaagd ziin het gebouw binnen te komen, zonder dat daarbij de alarm installatie tn werking trad De politie neemt namelijk vast aan dat hef kin derwerk Is geweest, want door het gebouw liep een Kletn nulmpte-spoor van afgebrande lucifers Kennellik was het dan een bende voor wie een zak lantaarn een te zware investering was. Hetzelfde doet zich voor bij het toneel voor militairen. De door de toneelcoördi natie ondernomen staopen hebben er niet toe kunnen leiden enige mil'laire autori teit te overtuigen van het feit. dat de grote bedragen die door de leserle■■üno in het kader van de ontspanning van mi litairen voor toneel worden intpooeven als nutteloos besteed moeten worden be schouwd Het standpunt wordt ingeno men. dat het goedkoopste voor militairen goed genoes Is hoewel rie toneeh u i- tie meent te kunnen aantonen dat een artis'iek verantwoorde voorstelling hoge- re uitgaven moet meebrengen, dan' de legerlpidine daarvoor over heeft. De beweging „Ons Leekenspel" heeft twee folders verspreid, waarin materiaa' is samengebracht, dat van dienst kan zlja bij de viering van het tieniarig bevrij dingsfeest in Mei a.s. De eerste folder be vat titels van een groot aantal spelen o a een spel van de Amsterdammer Cees Lau getiteld ,De grote strijd" en een toneel bewerking door Irma Meyer van het ge vecht rond de Nijmeegse Waalbrug. Deze spelen zijn o.a het resultaat van de door Ons Leekenspel" uitgeschreven prijsvraag. P W Franse en Bert Wunderink zager in deze wedkamp hun êén-acter bekroond Van Louis de Bourbon verscheen een groot bevrijdingsverhaal. Voorts werden spelen. liederen en gedichten van o a dr lop Pollmann en Marie Koenen op genomen De tweede folder die tot titel draag:- „Iedere straal viert feest" is een beknop te handleiding geschreven voor een groot- stadsfees! doch zodanig samengesteld dat ook scholen, jeugdgroepen, toneelgezel schappen. buurtverenigingen. midden standsorganisaties en besturen van kleine gemeenten, van de vele gegevens gebr'rk kunnen maken Ze bevat o.a een suggestie om de-her denking op 4 Mei een sterker relief te seven en suggesties voor etalag^vedstni- Jen waarbij na elkaar de nood en de we*- vaart, dienen te worden uitgedrukt. Het Davidsfonds schrijft andermaal zijn Prof. Em. Vliebergh prijs uit ter aan moediging van de (Zuid- en Noord-) Nederlandse letterkunde. Het blijft vertrouwen op die wijze, door bekendmaking en ruime vet spreiding van hun werk. voor onze auteurs de waar dering en de erkentelijkheid van hun volk te verwerven en bij dit laatste het besef te doen toenemen van de bloei der schone letteren in het tweeledig huis der Nederlanden. De priis. groot 30.000 fr.. wordt uitge loofd voor een onuitgegeven roman, ge schikt voor de Davidsfondsuitgaven Alle genres zijn toegelaten. De gevraagde ro man moet evenwel uitgewerkt zijn tn katholieke geest en geschikt voor ruime lezerskring. Op 22 Februari treedt Vera Bondam in de Social Hall van de Ned kerk Austin Friars te Londen op voor de Nederlandse vereniging „Neerlandia". Haar programma bestaat uit zang van vijf gedichten uit 't werk van Shakespeare, getoonzet voor sopraan en piano en uit twee schetsjes voor solo-toneelspel van E. Tincelle. „De ambassadrice van Yougo- Eobelia" en „Liefde en hermelijn". De tuinder G. van Mil te Maasland heeft gisteren de eerste spinazie aan de veiling aldaar aangevoerd. Het partijtje bracht f 1.06 per kilo op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5