Van eenvoudige dorpssmederij1 tot moderne industrie Radiostoringen door explosie motoren •mm' Op iveg naar een nieuwe maatschappelijke orde (III) Gouden „Oda"-Staalwerk opent nieuwe fabrik te St. Oedenrode CTNA ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 die moet worden ingehaald Twee voorwaarden Twee voorbeelden Een grote taak Gisteren was het feest op paleis Soest- dijk, waar de jongste telg van ons Koninklijk Huis, Prinses Marijke, haar achtste verjaardag vierde. (Foto links) Tijdens een arresleetocht door de tuin van het paleis, welke Prinses Marijke tezamen met haar moeder en twee minder valide kinderen van de stich ting „Het vierde Prinsenkind", Adriana de Zeeuw en Dirk Faassen, mocht maken. De opname rechts werd ge maakt terwijl de bestuurder van de slee aan Prinses Marijke uitlegt hoe de slee gereden moet worden. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN De sociale wetenschappen zijn nog jong en ze worden bovendien door de snelle evolutie der samenleving, door wijzigingen in vormen en inhouden voortdurend voor veranderingen in hun object geplaatst. De research zal de plangegevens niet op een blaadje kunnen presenteren. Ze zal hoogstens van voorlopige globale situatietekeningen uit probleemstellin gen kunnen definiëren en deze langza merhand kunnen brengen tot de nood zakelijke verfijningen. Deze research gericht op alzijdige maatschappelijke vormgeving, zal een eenheidskarakter moeten bezitten en institutioneel ge centraliseerd een wetenschappelijke onafhankelijkheid dienen te handhaven. Ten aanzien van de externe voor waarde hierboven geformuleerd, zou ik op de eerste plaats willen opmerken, dat de research, nodig voor de planning van de maatschappelijke positie der ka tholieken, tegelijk het realistisch uit gangspunt en de meest gunstige gele genheid vormt, om de boven aangedui de research te inaugureren. Op de basis van de evidentie van onze maat schappelijke achterstand, die op korte termijn tot kritieke situaties kan leiden (wij participeren met 45 pet in de lagere schoolbevolking, tegen 30 pet in het V.H.M.O., 25 pet in het Hoger Onderwijs, in belangrijke takken min der dan 20 pet onder de academisch ge gradueerden eri de hoogleraren, terwijl onze personele en materiële apparatuur op velerlei terreinen zeer ernstige te korten vertoont) kan de samenwer king, neen, moet de samenwerking ge boren- worden, die het élan opbrengt, nodig voor een planmatige oplossing onzer meest vitale problemen, van wel ke oplossing tenslotte onze godsdien- stig-apostolische betekenis in de wereld van heden en morgen afhankelijk is. Hoewel ik reeds meermalen in 't open baar heb gewezen op de feitelijke maat schappelijke betekenis van onze acade mische achterstand, zij hier nog eens ge wezen op het feit, dat de beroepskerste- mng, de onmisbare kwalitatieve factor voor de totstandkoming van een nieuwe maatschappelijke orde, de zuurdesem m een ideale economisch-juridische structuur, veronderstelt een kwantita tieve reprensatie van de katholieken in die beroepen, die voor de moderne samenleving van de hoogste betekenis zijn. In onze industriële samenleving zal de totale sociale structuur diep beïnvloed worden door 't technisch substraat van onze cultuur, door de technisch-organi- satorische vormgeving van het produc tieproces. Het gevaar van een technocratisch ab solutisme kan alleen worden bezworen door in de wereld van 't technisch den ken en doen zelf de krachten te introdu ceren, die een technische verantwoorde lijkheid verenigen met een alzijdige godsdienstig-morele verantwoordelijk heid. De katholieke ingenieurs alsmede de katholieke wis- en natuurkundigen in Nederland vormen met resp. 15 en 14 pet (1947) relatief wel een uiterst zwak deel van dez'e zo belangrijke groepen En dit in scherpe tegenstelling én met het hoge en nog jaarlijks toenemende aandeel der katholieken in de industriële beroeps bevolking en met de sterke positie wel. ke juist de onkerkelijken in de genoem de beroepen innemen. Anderzijds, waar de toenemende in dustrialisatie en economische competitie de zorg voor de geestelijke volksgezond heid steeds zwaarder doen wegen, blijft de medische equipering in al haar as pecten een brandend probleem in het teken van de achterstand. Nuchtere analyses tonen aan: dat op de meest vitale sociale sectoren,'op die van de volksgezondheid, van 't 'sociaal- charitatieve werk, van het onderwijs en de culturele vorming, equipering en apparatuur grote tekorten vertonen, die in bepaalde gevallen het karakter dra gen van een crisis. De Carnavalsprins Frans d'n Iersten van Maastricht en de Raad van Elf uit deze schone stad, zijn Vrijdagmid dag op het Haagse Binnenhof geweest om een petitie ondertekend door 12.000 personen waarin aan de auto riteiten om wijziging van de Zondags wet wordt gevraagd, aan de Griffier van de Tweede Kamer aan te bieden. De petitie was opgesteld door de Maastrichter Carnavalsvereniging „De Tempeleers", welke tracht te bereiken, dat men bij folkloristische feesten niet meer gebonden zal zijn aan de regel van de vorige jaar aangenomen wet. De foto toont Prins Frans I met de volledige „Kolderraad in carnavals- costuum voor het gebouw van de Tweede Kamer, waar de uiteindelijke overhandiging zich afspeelde. Ik geloof a priori te mogen stellen, dat een sociaal program, culminerend in een bouwplan voor een waarlijk chris telijke samenleving, wat zijn effectivi teit betreft, afhankelijk is van twee voorwaarden, waarvan er één van in terne en één van externe aard is. Men zou deze. Voorwaarden als volgt kunnen formuleren. 1. Een interne voorwaarde: Een plan voor een nieuwe maatschap pelijke orde bezit meer vruchtdragende kracht naarmate de ideologische uit gangspunten, die het bevat, realistisch zijn toegepast op de gehele maatschap pelijke werkelijkheid en een weg aan geeft ter realisering, waarvan het ver trekpunt is gelegen in de actuele maat schappelijke werkelijkheid en welke weg er een is van constructieve geleide lijkheid. 2. Een externe voorwaarde: Aangezien de christelijke groep in de samenleving de vitale maatschappelijke kracht is, die het maatschappelijk leven in beweging moet brengen om een nieu we maatschappelijke orde te verwerke lijken, is het noodzakelijk de godsdien- stig-maatschappelijke positie van de christelijke groep zo sterk mogelijk te maken. In het beperkt bestek van dit artikel moet ik er van afzien een aantal argu menten voor de hier geponeerde stellin gen aan te voeren. Ik kan ze slechts toe lichten door het maken van een toepas- dit bedrijf, is het geen wonder, dat heel het dorp. vandaag te beginnen, drie dagen feest viert. Muziekcorpsen uit de gehele omgeving komen ter opluistering en vandaag was er voor het personeel met vrouwen en verloofden 1300 personen in totaal een lunch. In een der fa briekshallen is „Oud St Oedenrode" op gebouwd met de vroegere smederij en het café van vader Van de Kamp, die op 7 Januari 1946 op 66-jarige leeftijd over leed. Een ander huisje, waar hij is be gonnen staat nu nog recht tegenover de moderne fabriek en is eigendom van de gemeente, die het perceel aan de direc tie van „Oda" zal aanbieden met de be doeling er een klein museum van te ma ken. Men onderschatte onze taak niet. Met machtsspreuken vallen deze sociaal zeer gecompliceerde vraagstukken niet op te lossen. Het in gerichte beweging bren gen van de katholieke groepen in op zichzelf reeds bewegende maatschappe lijke sferen, vraagt een diepe kennis van de voor een groot deel nog onbekende mechanismen, die aan de ons uitdagen de verschijnselen ten grondslag liggen. Met 40 pet der bevolking vormt de ernstige zwakte in de sociale structuur van 't katholieke volksdeel een natio naal probleem. De oplossing zal in be langrijke opzichten de planning van on ze nationale samenleving beïnvloeden in haar toekomstige structuur. Is daar mede niet de organische aanleiding ge geven om onze scheppende taak ten aan zien van een nieuwe sociale orde, aller eerst in staat en volk, waarin Gods pro videntie ons heeft geplaatst te inaugu reren met een plan voor de maatschap pelijke opheffing, godsdienstig, intellec tueel en cultureel van de katholieken. De plicht het „Zout der aarde" te zfjn, zouden wij modern kunnen vertalen in de plicht het merg te zijn van de maat schappelijke structuur. De zelfkennis is in deze tijd ook van sociaal karakter. Er is geen sociale lief de zonder sociale kennis en sociale kennis vraagt in onze dagen voortdu rende en belangloze inspanning, niet in 't minst op het wetenschappelijk vlak. Het hier gestelde vormt geen a priori, doch het is een deductie uit de vele ervaringen op nationaal en internatio naal vlak, opgedaan bij de dagelijkse leiding van het Katholiek Sociaal-Ker kelijk Instituut, dat het voorrecht ge niet zich in toenemende mate aan de hier getekende arbeid te mogen wijden. Prof. G. H. L. ZEEGERS invloed op de motoren wordt uitgeoefend. Gebleken is, dat de beste resultaten voor auto's worden bereikt met zogenaamde weerstandsbougies en een weerstandka bel van de bobine naar de verdeler. Ook voor motorfietsen en bromfietsen blijkt het toepassen van weerstandsbougies gun stig zijn. waarbij de motorfietsen dan bo vendien nog voorzien moeten zijn van een weerstand'kabe] tussen de verdeler en de bougie(s). Een aantal autofabrikanten past reeds jarenlang enige vorm van weerstanden in het ontstekingscircuit toe, zonder dat de motoren daarvan nadeel hebben. Vele Amerikaanse legerwagens waren tijdens de oorlog reeds van weerstandsbougies voorzien. Een voordeel dezer bougies is bovendien, dat zij een grotere levensduur dan -normaal hebben en een ander, dat zij ook bij koude de motoren gemakkelij ker laten aanlopen. Ook in vliegtuigmo toren worden daarom weerstandsbougies gebruikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 11