l ritiek op KVP om haar van partijvorming liberalen en Valt op socialisten terug Mr Van Doorn: „Groep in, maar ook tegen P.v.cLA." Vorming van particulier openbaar geweten en Faure doet een nieuwe poging Reeds nu vreest men mislukking Chauffeur van de Roemeense legatie krijgt staatsbegrafenis Weer helicopters aan 't werk boven Schotland Sneeuwstormen woedden over Europa Voor „zaken en afpersing De Luchthaven-Idlewild breidt enorm uit Stevige samenkomst der L. TJ. in Haarlem Voor helft van de agrarische jongeren geen plaats Politieke stormen over Europa. Er is te weinig houvast Piraten bedreigden Nederlands schip Morgen verklaring Katholieke Werk gemeenschap 5 '>yx - v, De Franse kabinets-crisis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N Maandag 21 Februari 1955 WEERBERICHT Op 23 Mei Jacht op „Hollandse nieuwe" In 1955 Jonken omsingelden de Alderamin Geen collectieve gedragslijn? - L In Rusland? Nee! We troffen deze drie Shetlandse ponny's aan in een weiland onder Oploo (Oost-Brabant) wroetend in de sneeuw op zoek naar voedsel. Op gewonden lachend Mevrouw Cimpu naar Boekarest Vermiste jongens bivak keerden in zomerhuis gehouden. De knapen hadden in een Oostenrijks episcopaat i?,'„aro«kT<hlt' over gehoorzaamheids plicht Gelovigen moeten niet zelf willen bepalen, waartoe zij gebonden zijn Midden-man Om proceskosten te betalen Dominici's boerderij wordt verkocht Bezetters gebruikten kortegolf zender Stortzeeën verjoegen toeristen van de boulevards te Nice GERUCHTEN OVER DOCUMENTEN Moeilijkheden AFLUISTERCENTRALE OP NEW YORK'S TELEFOONNET Om werkloosheid te voorkomen La Pi ra draagt fabriek aan arbeiders over Malenkof-man Hongaarse premier ziek 140 Vliegtuigen tegelijk behandeld De weerverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Halt tot zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of ijzel. Vannacht lichte' tot matige vorst, mor genmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Dinsdag 22 Februari: Zon op 8.45 uur, onder 18.07 uur: Maan op 7.15 uur, onder 18.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT basis 9 In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Bestuursraad der K.V.P. heeft de voorzitter der party- mr H- W. van Doorn, een rede uitgesproken waarin hij o m. aandacht wildde aan de jongste gebeurtenissen in de Party van de Arbeid. „Wij leven in een wonderlijke wereld", aldus mr Van Doorn. „Nog niet zo lang geleden het was kort na de verkiezings veldslag van 1952 hebben wij ons in de K.V.P. in grote ernst bezonnen op de de gelijkheid van ons uitgangspunt voor par tij-vorming. In liberale en in socialistische kring werd immers de teruggang onzer partij in 1952 aangegrepen voor een cam pagne, die ons toch wel ietwat geschokte zelfvertrouwen nu verder moest doen af brokkelen. En ge kent. de ontwikkeling: een diepgaand onderzoek in eigen kring omtrent de deugdelijkheid van ons begin sel van partij-vorming te weten één staatkundige partij van alle katholieken heeft er toe geleid, dat wij, de tegenwind ten spijt, gestijfd zijn in onze overtuiging, dat de door Schaepman gewezen weg de beste is. ook voor deze nieuwe tijd. Het merkwaardige is echter, dat intussen in liberale, maar vooral in socialistische kring verschillen van inzicht omtrent het te voeren politiek beleid en zelfs omtrent de inhoud van het eigen ideaal en de ba sis van eigen partijvorming naar buiten traden, die weinig in overeenstemming le ken met de wijze- waarop de K.V.P. in 1952 om héér basis voor partij-vorming werd becritiseerd en beleerd. En zo beleven wö deze week, dat het partyblad van de P.v.d.A. al niét meer kan weerspreken, dat er in die partij waar men het nog in '52-'53 zo natuuriyk en roe rend eens zei te zün over de hoofdlijnen van het gewenste politieke beleid, over de Inhoud van het democratisch socialisme en over het ideaal van de doorbraak tegen ,te z;„ van de socialistische partylei ding een groep is opgestaan van lieden, die zich wel voor een groot deel zullen ontpoppen als bestryders van de eigen so cialistische party, als ik gebruik hier de weinig zachtzinnige woorden van het partyblad van de P.v.d-A. scheurmakers in haar rijen, die zich zullen laten lei den door onberedeneerde sentimenten, door heimwee naar een geïdealiseerd ver leden, door onvruchtbare oppositiegeest- Destructieve ontevredenheden, zo vreest het Vrije Volk, zullen de kop opsteken en van eenheid van opvatting zal in die groep geen sprake meer zijn. En zo beleven wij het dezer dagen, dat de voorzitter van het nieuwe Sociaal-Democratische Centrum een groep in maar ik geloof tegelijk tegen de Partij van de Arbeid de op stelling van een brochure aankondigt, wel ke gericht zal zijn tegen de jongste bro chure van de P.v.d.A., door de gchrijver en de partij „Ons Socialisme" getiteld en door het nieuwe centrum van dezelfde partij gekwalificeerd als een schandstuk. Niet alleen de gebeurtenissen op politiek en op organisatorisch terrein bij éndere partijen dan de onze zijn interessant- nu zij voorvallen in een tijd, waarin de K.V.P. een geduchte bezinning op haar beginselen voor partijvorming, haar structuur en De Nederlandse haringvloot zal op Maandag 23 Mei a.s. zee kiezen om de jacht op „Hollandse nieuwe" te openen. De redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij heeft deze datum vast gesteld. Het besluit behoeft nog de goed keuring van het Bedrijfschap voor Visse rijproducten. Ook het uur van uitvaren is ditmaal vastgesteld, nl 5 uur 's middags. Men wil daardoor alle vissersplaatsen in dezelfde positie plaatsen. De helft van de Neder landse haringloggers uit Scheveningen, Vlaardingen. IJmuiden en Katwijk zal aan de traditionele jacht deelnemen. De reders hebben besloten de teelt te begin nen met zestig netten per schip. werkmethoden reeds voor een groot deel achter de rug heeft. Ook wat in eigen katholieke kring te gebeuren staat vandaag in de Katholie ke Werkgemeenschap en nog deze maand in het eenheidsgesprek is voor onze partij van bijzondere betekenis. Het partij bestuur der K.V.P. zal zich in de komende weken nader beraden naar aanleiding van Birmaanse kanonneerboten hebben Vrydagavond het 7.269 b.r.t. metende Nederlandse schip „Alderamin" van piia- ten ontzet, toen het zich bevond in de mond van de Rangoon-rivier. De „Alderamin" was nl. omsingeld door een grote vloot jonken, die zich vijande lijk gedroegen. Het zag er naar uit dat het piraten-jonken waren en dat men de Nederlander wilde enteren. Bij de komst van de kanonneerboten, welke door de „Alderamin"' radiografisch waren opge roepen, verdwenen de jonken in de kleine zijarmen der rivier in het moerasgebied van de Irrawaddy-delta. Het Nederlandse schip, dat eigendom is van Van Nieveit, Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij N.V. te Rotterdam, was des middags uit Rangoon met een lading voor Calcutta vertrokken. de resultaten van deze bijeenkomsten. Maar hoezeer wij juist in deze dagen de nodige reserve in acht willen nemen: het verloop der partij-activiteiten en onze be vindingen in de veelvuldige contacten met onze kiezers rechtvaardigen ten volle, dat wij met de K.V.P- ons sterk weten als zei* den tevoren". (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de voorzitter van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, de heer J. Willems op het congres van de party, dat morgen te Leiden wordt gehouden, een verklaring afleggen over de staatkundige consequen ties, welke de werkgemeenschap heeft ge meend te moeten trekken uit het bisschop pelijk mandement. Zoals men weel is de werkgemeenschap Zaterdag te Den Haag bijeen geweest om zich hierover te beraden De veigadering, welke strikt besloten was, heeft de hele middag en een groot deel van de avond o Mevrouw Maria Cimpu. de vrouw van de chauffeur van de Roemeense legatie ie Kopenhagen die in Denemarken politiek asvl heeft gevraagd, is Zondagmiddag per vliegtuig naar Praag vertrokken, op weg naar Boekarest. Zij lachte en scheen erg opgewonden, toen zij in gezelschap van de echtgenote van de Roemeense zaakgelastigde, me vrouw Chirola, en een met-geïdentificeer de man aan boord van het toestel ging. De gehele staf van het gezantschap deed haar uitgeleide- Zij kreeg een bouquet rode en witte tulpen en een halsketting van baar landgenoten. Bij de wandeling naar het vliegtuig hield mevrouw Chirola mevrouw Cimpu stevig bij de arm. Zoals bekend vroeg Ion Cimpu op elf dezer asyl. Hij vertelde, dat zijn echtge note in feite op het gezantschap gevangen werd gehouden. Mevrouw Cimpu verklaar de vijf dagen later op een, door de Roeme nen gecontroleerde persconferentie echter, dat zij naar Roemenië wilde terugkeren en dat zij haar man niet meer wilde zien. Zaterdagavond zijn de drie 16-jarige Hengelose jongens die, zoals geméld, sinds Woensdag jl.spoorloos waren, aan- in beslag genomen Zijn w.t wel ingelicht. zomerhuisje, in de bossen van de buurt dan zou men niet zun gekomen tot bet twv„n-, e Dossen van Qe "uurt- vaststellen van een collectieve gediagslijn. 1 schap peiKum. hun bivak opgeslagen. i l 1 singen "®n,en, die de zedeP'ce De Kerk vervult Haar taak eerst dan. wanneer Zjj het geweten der mensen niet alleen voor het particuliere leven vormt Een charmante opname van het bezoek dat de Sjah van Perzië en Koningin Soraja aan het Britse Koninklijke Gezin brachten. Op deze foto, die op Bucking ham Palace werd genomen, zien we van links naar rechts: de Hertog van EdinburgPrins Charles, Koningin So raja, de Sjah, Koningin Elizabeth 11 en voor haar Prinses Anne. heeft beslis- i- ij- «ie uttuci' 'te orde raken. Aldus schreven de Oostenrijkse bisschopp n hun gezamenlijke vasten- onstenr fk za? as as" a»* berken van Oostenrijk zal Worde,, voorgelezen. oJan tl Shetri;iiVen wordt uitvoerig inge- u F ïi kerkelijk leergezag vooral met betrekking tot de ..mondige" Katho- ,1 ken De b|sschoppen wijzen er op. dat de taak van de lerende Kerk door velen te nauw begrensd wordt gezien. „Als leidster en hoedster der gelovigen" op de weg naar het bovennatuurlijke doel, mag de Kerk zowe] ,:an de particulier en de vader van h,„ gezin als aan de staatsburger en de fo;,|fticus voorhouden wat de geboden van o0d van hen eisen. Maar jammer genoeg zyn er Katholie ken, aldus het Oostenrijkse episcopaat, die zich beroepend op hun vrijheid van ..mondige Christenen Paus en bisschop pen slechts naar eigen goeddunken ge- hoorzamén. Onder deze „christelijke mondigheid", schrijven de bisschoppen, mag echter niet de onafhankelijkheid van elke gerecht vaardigde leiding verstaan worden, maar veeleer een rijp godsdienstig weten, een voldoende gewetensvorming en een ge- rijot zedelijk handelen. De geloofsplicht der Katholieken, zo vervolgt het vastenschrijven, strekt zich uit tot iedere geopenbaarde waarheid die als zodanig in de gehele Kerk gepredikt wordt, onverschillig of deze geopenbaar de waarheid nu tot dogma is verheven of niet. Weliswaar zijn vele leerstukken in de Kerk niet als definitieve beslissin gen te beschouwen, doch zij worden ge nomen krachtens de door Christus ver leende autoriteit en zij verplichten even eens tot gehoorzaamheid. Daar de tegenwoordige tijd ons steeds weer voor nieuwp gewetensvragen n'.aatst aldus besluiten de bisschoppen, zult ge zeker deze eenvoudige beslissingen van het kerkelijk leergezag, dje ons /edeliike handelen ordenen, gehoorzaam en dank baar aanvaarden, ten einde tot een klaar en zeker geweten te komen. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Zondagavond President Coty heeft Zaterdagavond oud-premier Edgar Faure verzocht een poging te doen om de regeringscrisis tn Frankrijk op te lossen. Zulksgeschiedde nadat hij van drie uur in de ochtend af btproefd had de methode om een stel ministers te vinden, te veranderen. Hy wilde nametyk de kabinetsformateur bij voorbaai verzekeren van de steun van enige fractieleiders. Nog voordal de Ka merleden na het mislukken van de poging van de heer Pineau het kamergebouw hadden verlaten, hadden de fractievoor zitters al het verzoek ontvangen om op het Elysée te komen. Toen de heer Pineau daar vertrok, werd de voorzitter van de Kamer dc heer Schneiter reeds binnen geleid. En onmiddellijk na diens verlrek vingen de bezoeken aan van de versehil lende fraetieleiders, die elkaar aflosten Men is daarna gaan slapen om fris en wel om twee uur 's middags gezamenlijk in het kamergebouw té gaan overleggen De toeleg van president Coty was duide lijk: een aantal zaken moeten dringend worden afgedaan: de begroting, de Noord afrikaanse kwestie, de loonronde en zo moet men daar fluisterend aan toevoegen de ratificatie der Parijse accoorden De president trachtte het dus over een volgorde van belangrijkheid eens te wor den en te onderzoeken wat voor een mi- nisterip de voor de afdoening der aller dringendste zaken nodige Kamermeerder heid achter zich zou kunnen vinden. De heer Faure is onmiddellijk aan het werk gegaan. Hij pleegde overleg over het program en de voorlopige toezeggin gen zullen wel meegevallen zijn. Alleen de heer Depreux. de nieuwe leider van de socialistische kamerfractie is nugal haas tig geweest om namens de socialisten te verklaren, dat zij zich zullen verzetten tegen elk ministerie, dat niei hun program aanvaardt. Maar een veroordeelde heeft recht op een volle dag om zijn rechters te verwensen. De heer Faure is ongetwijfeld de man, die uit de rechterzijde nog de meeste stemmen kan meekrijgen Maar gezien de inwendige toestand der socialistische Ka merfractie en van de partij is hei daar naast maar al te waarschijnlijk, dat de socialisten tn df oppositie zullen blijven. Men moet niet vergeten, op welk ogenblik de crisisoplossing moet plaats vinden, nl. in volle campagne voor de kantonale- en De boerderij van Gaston Dominici, de Franse boer die wegens de drievoudige moord op de familie-Drummond ter dood werd veroordeeld, za) bij opbod worden verkocht om de proceskosten ten bedrage van anderhalf millioen frank te betalen. Het iyk van de chauffeur der Roemeen se legatie in Bern, die deze week gedood werd toen de legatie door anti-commu nisten werd bezet, is Zaterdag met een gecharterd vliegtuig van Bern naar Praag overgebracht, vanwaar het met een spe ciaal Roemeens vliegtuig naar Boekarest zal worden overgevlogen. De chauffeur zal in Boekarest een staats begrafenis krygen. Een en ander heeft nieuw voedsel gegeven aan geruchten vol gens welke de chauffeur een veel belang rijker positie bekleedde dun zUn officiële rang deed vermoeden. De Zwitserse autoriteit die de over- iijdensacté heeft gemaakt, verklaarde Za terdag dat op dit document niet de namen van de ouders van de chauffeur konden Worder. ingevuld - aangezien de Roemeense autoriteiten hadden geweigerd deze na men bekend te maken. De politie heeft Zaterdag bekend ge maakt. dat anti-communistische bezet ters van het legatiegebouw in een der ver trekken een kortegollzender hadden aan getroffen, die gebruikt werd door de lega tiestaf. Volgens betrouwbare berichten zouden de anti-communisten deze zender op hun beurt hebben gebruikt om op een eigen golflengte verslagen uit te zenden over de documenten die zij in de legatie hadden gevonden. De gedode chauffeur was op de ochtend van de overval naar het vliegveld van Ziirich geweest om diplomatieke post te halen. Vermoed wordt, dat de bezetters van de legatie in de diplomatieke zending belangrijke documenten lebben gevonden Dl mannen hebben verklaard, dat dc chauffeur het eerst schoot, toen hij hen ontde'.te. De voorzitter van de Liga van Vrije Roemenen, Farcasanu, heeft Zaterdag op een persconferentie te Genève verklaard dat de overval op „het zogenaamde Roe meense gezantschap" te Bern slechts een begin Is. Er zullen meer aanslagen op Roemeense communisten in het buitenland worden gepleegd De algemeen secretaris van de Liga. Niculescu, bevestigde op deze persconfe rentie, dat twee van de mannen die het gezantschap bezet hielden, met zeer be langrijke stukken hadden kunnen ont snappen. Niet alleen ons land heeft dit jaar een overvloedige portie sneeuw te verwerken Engeland en Schotland kregen dit week einde voor de tweede maal binnen enkele weken een zo hevige sneeuwval te verdo ren, dat men er overal haastig is gaan berekenen hoeveel jaren het nu wel pre cies geleden is, dat men er zo iets heeft meegemaakt. In Schotland, dat er het ergste aan toe is. moest Zaterdagmiddag voor de tweede maal in dezp winter de hulp van de vlooi worden ingeroepen- Me* een grool aantal helicopters werd een nieuwe operatie- ■Snowdrop" uitgevoerd teneinde Inge sneeuwde gehuchten en alleenliggende boerderijen van voedsel en medicamenten te kunnen voorzien. Een helicopter, die gisteren vier vluch ten maakte, had bij twee daarvan ernstige zieken naar een hospitaal te vervoeren El ders moest materiaal worden aangebracht om herstellingen uit te voeren bij een krachtinstallatie, die onklaar was geraakt Ook werd op sommige plaatsen voedse neergeworpen voor ingesneeuwde hon gerende dieren. Engeland lag tot aan de Zuidkust onder een dikke laag sneeuw. In Londen, Man Chester, Bristol. Glasgow en New Castle hadden noodploegen van motorclubs han den vol werk om gestrande automobilisten te helpen. Langs de Oostkust kwamen Za terdagnacht hevige sneeuwstormen voor België kreeg voor de vierde maal dezt week een groot pak sneeuw. In Brussel viel vijf centimeter. Het verkeer door he' gehele land werd zeer bemoeilijkt. In West-Duitsland viel op sommige plaatsen Beieren waren de wegen zeer moeilijk begaanbaar. Tn Oostenrijk, waar een halve meter sneeuw viel werd gewaarschuwd voor la wine-gevaar In Noorwegen en Zweden heerste felle kou In Trondheim registreer de men gisteren een temperatuur van veertig graden beneden nul. Zwitserland en een groot deel van Frankrijk hadden bijna het gehele week end sneeuwstormen te verduren Het ge' bied rond Grenoble kwam zonder stroom te zitten, toen de electriciteitsvoorziening van de gehele streek uitviel. Hevige stormen langs de Rivièra maakten het Zondag daar voor de toeristen, die er de lente kwamen zoeken, al heel weinig aantrekkelijk. In Nice, waar de Carnavals feesten moesten worden uitgesteld sloegen de stortzeeën ver over de boulevards. In de haven van Genua vielen twee vrachtschepen ten offer aan de storm Het 10 172 ton metende Amerikaanse schip ..Camas Meadows" kapseisde en het 4 147 ton metende Zweedse vaartuig ..Nardan land" zonk De bemanning van beide sche pen slaagde er in tijdig het schip te ver laten. Vier andere schepen, twee Italiaanse een Spaans en een Argentijns, riepen de hulp in van sleepboten nadat zij waren losgeslagen. De dertig meter hoge golven sloegen een gat van 150 meter In de Westelijke kade van de Genuase haven. Schepen, die in dat deel van de haven lagen werden naar, meer beschutte plaatsen gesleept. Bi.i lawines in het Italiaanse berggebied' nabij de Oostenrijkse grens zijn gister avond drie Oostenrijkers en drie Italianen om het leven gekomen Senaatsverkiezingen en op het moment waarop de strijd voor de algemene ver kiezingen reeds is begonnen. Onze correspondent telefoneert ons hedenochtend nader: Zes-en dertig uren nadat de heer Faure aan het werk i- gegaan om naar een op lossing van de crisis te zoeken, stuit hij reeds op grote moeilijkheden Dp socialis ten zullen hem eerst hedenavond ant woorden. Dit heeft de zg ..Cadillae"- vergadering. dus die van de radicale Kamer- en Senaatsleden, aanleiding ge geven eerst na het bekend worden van de houding der i eialisten een besluit te ne men Daar evenwel de stenen van de socialisten niet meer te verwachten is. wordt hef ook zeer waarschijnlijk. dat de radicalen hedenavond aan de heer Faure de voortzetting van zijn pogingen zullen ontraden. Zo de heer Faure onder die omstandig heden toch zijn onderhandelingen voort zet, dan kan hij slechts ip een ministerie centrum-rechts aansturen, met beperkt vooruitzicht voor een meerderheid De heer Faure zal echter in geen geval een ministerie voor de Kamer brengen als hii niet bi.i voorhaaf er van verzekerd is een meerderheid voor zijn investituur te vin den. De moeilijkheden waarop de heer Faure stuit, zijn het gevolg van de actie van de heer Mendès-France en zijn geestverwan ten in de -dieale partij zelf. Zij wensen de mislukking van de pogingen van de heer Faure. omdat een ministerie-Faure dus geleid door een minisler-presidenl die de eerste medewerker van de heer Mendès France in diens kabinet is ge weest. het voor de heer Mendès-France. die de oppositie wil leiden, uiterst moei- De New Yorkse commissie tegen de misdaad een particuliert instelling, heeft medegedeeld, dat de politie op 11 Februari een illegale afluistercentrak van het tele foonnet van een gruoi gedeelte van de za ken- en rijke woonwijk van New York heeft ontdekt. Door deze afiuistercentraie kon bijna ieder gesprek van de Oostzijde van Manhattan afgeluisterd worden. De politie had de zaak voorlopig geheim ge houden. Twee employé's van de telefoonmaat schappij zijn gearresteerd op beschuldiging de „centrale", die duizenden dollars moet hebben gekost, aangelegd te hebben. De afiuistercentraie werd gebruikt voor .zaken'-doeleinden en voor afpersing. lijk znu maken het ministerie met kracht aan te vallen. De heer Faure kan er op rekenen, dat de socialisten de actie van de heer Men dès-France volkomen zullen steunen Bij een mislukking van de heer Faure, zou een kamerontbinding de meeest logische oplossing zijn. Maar bij de bestaande wijze van verkiezing zou die niet veel verandering kunnen brengen Bovendien wordt die alleen door de heer Mendès- France gewenst. De Gaullisten zullen eerst Dinsdagmid dag over hun houding jeslissen Zo de heer Faure zijn pogingen voortzet, dan zal hij daarom toch met voor Vrijdag een ministerie voor de Kamer kunnen bren gen. Het wordt echter meer en meer waarschijnlijk dat wanneeer toch mg slechts een ministerie centrum- rechts mogelijk blijf! de heer Faure het vormen van een kabinet m»ar liever aan iemand t"'t d groep-Pinay zal overlaten. In elk geval wordt het slagen van d heer Faure meer en meer in twijfel getrokken. De bekende „heilige burgemeester" van Florence, de christen-democraat Giorgio la Pira heeft een fabriek in de stad- die opgeheven zou worden, in beslag laten ne men en toevertrouwd aan een door de ar beiders van de fabriek gevormde coöpera tie. indien de arbeiders van de fabriek zonder werk waren gekomen dan hadden zij, als gevolg van de huidige werkloos heid in Florence zeer moeilijk een andere betrekking kunnen vinden. Voor de inbeslagneming was de fabriek reeds door de arbeiders bezet. De Hongaarse minister-president. Imre Nagy, heeft begin Februari een aanval van thrombose gehad, aldus meldde radio- Boedapest Zaterdag. Sedertdien is zjjn ge zondheidstoestand verbeterd en men ver wacht, dat hij tegen April zyn werkzaam heden weer kan hervatten. In kringen van Hongaarse uitgewekenen te Wenen zeide men Zaterdag, dat met de bekendmaking van Nagy's ziekte schijn baar is gewacht tot na de regeringswijzi ging in de Sovjet-Unie Nagy stond bekend als een -Malenkof-man", die voorstander is van ontwikkeling van de landbouw en productie van consumptiegoederen. Verder meldde radio-Boedapest een aan tal wijzigingen in het Hongaarse kabinet. Imre Roman werd benoemd tot opvolger van de onlangs overleden minister van volksgezondheid Sandor Szoldos terwijl voorts Gyoergy Non en Gyula Kallay wer den benoemd tot resp eerste plaatsvervan gende minister en plaatsvervangende mi nister van het ministerie van volkscultuur (propaganda). Deze functies werden tot dusver bekleed door resp Ferenc Janosi en Gloergy Non Kallay is tot April 1951. toen hij werd „gezuiverd" minister van buitenlandse zaken geweest- Sedert Augus tus van hei vorige iaar bekleedde hij weer een regeringsfunctie. In de herfst van dit jaar zal worden be gonnen met de bouw van een groot nieuw gebouwencomplex op het vliegveld Idle wild bij New York, dat de tuchihaven in staat zal stellen in 1965 8.500 000 passa giers per iaar te verwerken, aldus Is Zon dag op een persconferentie te New York medegedeeld. De kosten van het plan be dragen 60 millioen dollar. Volgens de organisatie van de haven van New York. die de bouw bekostigt zullen de eerste delen van het complex een stationsgebouw met twee vleugels voor kantoren, waarschijnlijk in hel begin van 1957 worden voltooid. De organisatie zal de kantoorruimte aan luchtvaart maatschappijen verhuren Veertien bui vijftien centimeter sneeuw. Vooral in tehlandse maatschappijen, waaronder de KLM zegden reeds toe, kantoorruimte te zullen huren. Het internationale stationsgebouw za' zo worden aangelegd, dat alleen daar 32 vliegtuigen tegelijkertijd passagiers kunnen afleveren of aan boord nemen Na voltooiing van het gehele plan zu) len 140 vliegtuigen tegelijkertijd kun nen worden „behandeld" Het gehele gebouwencomplex zal een ovale vorm kriigen in het midden worden een vijver, een park en parkeerplaatsen aangelegd. De havenorganisatie verwacht, dat in 1955 het vliegveld Idlewild 3 440.000 pas sagiers zal moeten verwerken. In 1960 7.040.000 en in 1965 8.510.000, (Van onze correspondent) De land- en tuinbouwiongeren in het bis-dom Haarlem hielden Zaterdag hun al gemene bondsiaarvergader ng in „De Leeuwerik"' te Haarlem. Voorzitter Theo Mourits uit Reeuwijk wees in zijn openingswoord op de grote belangstelling van overheidswege voor het jongeren- werk. De persoonlijke en .groepsbelangen van de iongere boer en tuinder hebben de aandacht van het bestuur van de LT.J. Het mandement maant tot waakzaamheid voor ongemerkte geloofsafval, die ook op het olatteland dreigt. De LT.J wil zijn leden ook in staatkundig opzicht katholiek vormen. De heer G. W. Kampschröer. algemeen voorzitter van de L.T B. wees in verband met de verkiezingen voor de Tweede Ka mer tn 1956 op het belang van een katho lieke eenheid. Verdeeldheid tn eigen kamp moet men ten koste van alles voorkomen De heer J Baars behandelde de teeltrege- lingen in de tuinbouw ontstaan ais gevolg van de internationale economis "i'.e crisis van de iaren dertig. De algemeen secretaris van de K. N. J. B. T B.. mr M. Middelweert sprak vervol gens over dorps- en buurthuizen. De ka tholieke' groep dient, daar het buurtwerk beïnvloeding beoogt in maatschappelijk, cultureel en geestelijk opzicht, vrij te zijn in de oprichting van eigen confessionele dorpscentra. De heer Theo van Son, secretaris-leider van de L.T.J. sprak over de toekomst voor agrarische tonecren. In Nederland is ge- zien de huidige spanning «vp df arbeids markt en de overigp hoogeoniunetuiir nu geen overbevolking. Torh is voor 45 a 50 nrnepnt van onze tongeren veen plaats in de land- pn tuinbouw als zelfstandigen. Anderziids kriigt de land- en tuinbouw te kampen met een landarbeidersvraag- stuk en dient men zich te heraden omtrent de positie van de toekomstige werknemer (bedrijfsleider). Op het olatteland waar industrieën worden gevestigd, d'enen be- driifsscholen te worden gesticht Ook moet voor het aantredende geslacht hef opvoe dingsmilieu veranderen en meer worden gericht op de veelheid van beroepen Met een spreekwedstriid waarin vele agrarische tongeren van een merkwaardi ge eloquentie hl ijk gaven ?n de opvoering van het spel ..Maria-Boodschap" door ,de Fontein" u!t Niimegen besloot men deze bondsjaarve-rgadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1