Geschil om n oeververbinding C0MMENTBHR doe Voor volksgezondheid Negen leraren schreven Novem B. en W, van Amsterdam blijven achter tunnelplan staan doe méér met kaas Particulier initiatief dreigt te worden weggedrukt BELGISCHE PRIMAAT ROEPT DRINGEND OP TOT EENHEID Lichten van de hemel zijn gedoofd Priesters naar de mensen Apostolische onrust om zielenheil Bisschoppelijke vinger ons aan ASWOENSDAG Reporter brengt 18 millioen Amerikanen in kennis met Nederlandse problemen DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Verder uitstel is strijdig met hoofd stedelijke belangen IJsselmeer practisch onbevaarbaar Motorsleepbootje was een tijd zoek Opnieuw besprekingen Tegenover de aanval van antigodsdienstig sectarisme i i:lr 3 Henk van cler Maze. Het Belgische socialisme Baskische balletten „Oldarra" betekent. Publicatie Ned. Zuivel bureau Drie nieuwe ballen voor jubilerende Oda Dr Kramer drukte op een knopje Attlee in ons land Rede in besloten P.v.d-A.-kring Het Egyptiscli-Iraaks geschil Libanese interventie blijkt vruchteloos Vliegdekscliip voor Britse Marine „ARK ROYAL" BESCHERMD TEGEN RADIO-ACTIVITEIT TWEELING VAN 80 JAAR zenuwen Make a good fight of it MODERN GESCHIEDENIS BOEK Toekomst van Amsterdam in het geding (Van onze Amsterdamse redactie) B. en W. van Amsterdam zün niet van zins het door Rijkswaterstaat naar voren geschoven IJ-brugplan van ir Volkers zo maar te aanvaarden. Zij onderschrijven de conclusie van de ministeriële advies commissie inzake Oeververbinding Noord- zeekanaal en IJ ten aanzien van de IJ- tunne] ten volle en blijven volledig staan achter het door de raad aanvaarde tun nelplan 5. Dit is de kern van het antwoord dat B. en W. van Amsterdam geven op de vragen van het raadslid A. S. Herfst (P.v.d.A.), naar aanleiding van berichten dat Rijks- Waterstaat 'n beslissing over de IJ-oevcr- Verbinding zou willen opschorten, omdat een door de ministeriële commissie reeds verworpen brugplan opnieuw op zijn me rites getoetst zou worden. Van de zijde van de Rijkswaterstaat beeft het college geen voorstel bereikt tot de bouw van deze brug (met twee ver takkingen. één naar het Westen en één naar het Oosten) en van een boogkanaal door Waterland. Wel is bij een onderhoud. - °urSemeester en de wethouders voor P.W. en Financiën op 25 Januari met minister Algera hebben gehad door de be windsman medegedeeld, dat hij deze be slissing nog niet meende te kunnen ne men, aangezien naar zijn oordeel de com missie op de technische aspecten van de verschillende mogelijkheden van 'n vaste IJ-oeveryerbinding onvoldoende is inge gaan. Bij de bij het onderhoud aanwezige hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat bleek grote belangstelling te bestaan voor het brugplan van ir Volkers. B. en W. hebben tegenover de minister uiting ge geven aan hun grote teleurstelling, aldus gaat het antwoord verder, en er op gewe zen dat naar hun oordeel een verder uit- Lange tijd is men hevig ongerust ge weest over het lot van het motorsleep- bootje „Bernhard" met alleen kapitein Braber aan boord, dat Zondagmorgen vroeg uit Urk was vertrokken met de Oranjesluizen als bestemming, doch daar met aankwam. Bij informaties bleek, dgt het scheepje ook niet in andere havens was gearriveerd. Men had zich al ver zekerd van de hulp van een Marinevlieg tuig van de basis Valkenburg om naar het vaartuigje te zoeken. Doch gister avond bleek, dat de „Bernhard" veilig in Kampen was aangekomen. Het scheepje was tot op één kilometer afstand van de Oranjesluizen geweest, doch kon deze niet bereiken, waarna het naar Kampen was teruggevaren. De toestand van het ijs op bet IJssel- meer was gisteren al reeds van die aard, dat de scheepvaart nagenoeg geheel moest worden stilgelegd. Gistermorgen om tien uur vertrokken uit de Oranjesluizen nog de tankschepen Esso Nederland 60 en Leonidas 4 met bestemming Zwolle. Na twee-en-een-half uur. nl. om half één. moesten de schepen, na een vergeefse poging door do iismassa's heen te komen, weer naar de Oranjesluizen terugkeren. Zij waren niet verder dan drie km uit de kust gekomen. stel van de uitvoering van het door de raad en de commissie aanvaarde tunnel plan 5 als in hoge mate strijdig met de belangen van Amsterdam moet worden beschouwd. Om verdere vertraging te voorkomen hebben B. en W. voorgesteld dat op zeer korte termijn de dienst van Publieke Wer ken aan Rijkswaterstaat de overwegingen zou uiteenzetten op grond waarvan tot het tunnelplan 5 werd besloten. Hiermee stemde de minister in. Op 7 Februari j.l. is men daartoe bijeengekomen; op 28 Fe bruari zal een laatste bespreking worden gehouden. Tot zover het antwoord van B. en W. op de gestelde vragen. Het zal Amsterdam deugd doen, dat B. en W. voet bij stuk houden en het tun nelplan 5 blijven verdedigen. Vooral de bedrijven in Noord, die in het brugplan van ir Volkers een sterke bedreiging van hun belangen zien, zullen blij zijn dat de tunnel nog niet van de baan is. De scheep vaartondernemingen, voornamelijk zij die in het Oostelijk havengebied gevestigd zijn, zouden door een brug en een boog kanaal veel nadeel kunnen ondervinden en daarom hebben zij zich ook zo gekant tegen het optreden van het IJ-tunnel- comité, dat vorige week overstag ging en met een verklaring kwam waarin het stel de, dat Amsterdam net zo goed het brug plan kon nemen als het tunnelplan toch nog niet bestekklaar was. Eén van de overwegingen waarom Rijkswaterstaat opeens zo veel voor het brugplan zou voelen zou van financiële aard zijn, cn dat is misschien ook de reden geweest waarom wethouder Van Wijck van Finan ciën eveneens bij het in het antwoord van B. en W. bedoelde eerste onderhoud aanwezig is geweest. Bij de daarop vol gende besprekingen hebben de Amster damse vertegenwoordigers sterke troeven op tafel kunnen gooien: nl. uitsffraken van practisch geheel de hoofdstad, dat zij geen brug maar een tunnel wil. Met grote belangstelling wachten alle betrokkenen af of B. en W. de minister zullen kunnen overtuigen van het intense verlangen van Amsterdam, dat het nu eindelijk eens kan gaan beginnen met de bouw van een vaste oeververbinding; een tunnel. Er is al lang genoeg gewacht en gepraat. De uiteindelijke beslissing ligt nu niet bij de stedelijke maar de landelijke overheid. Dat zij een besluit neme waarmee de hoofdstad juichend kan instemmen.... (Red.),. De taak van de christen in de huidige De vastenbrief haalt de verklaringen wereld is het onderwerp van de vasten brief van kardinaal Van Roey, primaat van België en aartsbisschop van Meche- len. Dit herderlijk schrijven, dat Zondag in alle kerken van het aartsbisdom werd voorgelezen, behaondelt uitvoerig de ge varen. die de christenen van nu bedrei gen: het materialisme, het agnosticisme, het marxistisch socialisme, het existen tialisme en de vergoddelijking van de techniek, waaruit o.m. het godloos huma nisme is gegroeid. Uitvoerig gaat de kardinaal-pi^jmaat vervolgens in op de toestand, zoals deze zich in België dreigt te ontwikkelen, onder meer tengevolge van de liberaal- socialistische schoolpolitiek. De vastenbrief wijst er op, dat de vijanden van de Kerk in België een be- drireglijke tactiek aanwenden, omdat een openlijke aanval tegen de christelijke godsdienst „niet op een ongunstig onthaal mag rekenen". De door deze vijanden van de Kerk gepropageerde neutraliteit en het laicisme hebben echter geen an dere bedoeling, aldus het schrijven, dan de christelijke godsdienst volledig te ver bannen uit het onderwijs en de opvoe ding in de school. Kardinaal Van Roey beschuldigt de tegenstanders der Kerk ervan dat hun „neutraliteit, onder voor wendsel iedere overtuiging te eerbiedigen, aan de leerkrachten alvast de verplich ting oplegt te zwijgen over God. over de onsterfelijke ziel en over de christelijke Openbaring, terwijl het laicisme de in vloed van de Kerk en van heer zedenleer wil uitschakelen om een vage leke- of burgerlijke moraal in de plaats te stellen" t - Wie een maand lang de wereld buiten God ziet en beluistert in haar uitingsvormen van gesprek, geschrift en radio, doet ontstellende ontdekkingen. Wat een praat zonder houvast, wat een critiek ingevolge eigen beginselloosheid, wat een gemartel om een stukje tijdelijk geluk, wat een angst voorts, wat een leegheid, wat een haat en onrust, wat een wirwar in die wereldtunnel zonder licht. Men is er inderdaad in geslaagd voor vele millioenen mensen de lichten van de hemel te doven. Het kan er wel eens lijken, dat het toch goed gaat, doch nogmaals, wanneer men één maand de mensheid volgt, dan blijkt zij een vat van zwartgallig heid, ondanks probeersels van lachen en vergeten. Telkens opnieuw ervaart de toeschouwer, dat de pijn om de onzekerheid en de hulpeloosheid is gebleven. Er is zekerheid en daarom blijmoedigheid, er is hulp en daarom hoop, doch de hoogmoedige mens, nog altijd de ketter van de tijd, heeft God van zich afgewezen. Natuurlijk de hel laat niet af duivelswerk te verrichten. Doch zijn èn geestelijken en wij leken niet dikwijls werktuig geweest? En indirect en misschien zelfs wel direct aanleiding geweest zo niet tot afval dan toch tot verzwakking en toenemende onverschilligheid in geloof en geloofsbeleving. De Franse kardinaal Feltin heeft voor zijn diocees weer ferme richtlijnen getrok ken. Priesters naar de mensen. En niet omgekeerd. Radicaal. Zo'n priesterleven vergt offers. Natuurlijk. Maar daarom hebben zij ook roeping, de goddelijke zending om andere Christussen te zijn. Priesters moeten de arbeiderswereld mee beleven en bij de bourgeoisie verkerend niet met de leer van het evangelie in tegenspraak komen. Zo kan de priesterschap het zout der aarde zijn en een volkomen ommekeer in de zielen bewerken. Maar wü leken mogen de priesters niet alleen laten zwoegen. Ook wij hebben een taak en een zware. Daarover spreekt de vastenbrief van onze eigen Bisschoppen. Welk een diepe bezorgdheid klinkt in dit schrijven door. Geloof zonder de werken is 'n dood geloof. Wees door deugdzaam leven anderen ten voorbeeld Bewaar een christelijke levenshouding bij al degenen, die de Voor zienigheid op onze weg plaatst. Word vervuld van een apostolische onrust om het zielenheil van zovele medemensen. Aldus enkele bazuinstoten uit het schrijven. Een groot deel van hen, dat niet meer practiseert, komt voort uit gezinnen, waar de godsdienst door welke omstandigheden dan ook, zo goed als geen rol vervult. Anderen zijn op een of andere manier van de Kerk vervreemd. Door welke oorzaak ook hebben zij het juiste zicht op de Kerk verloren. Dorre ledematen zijn ze geworden, voor wie geloof en godsdienstzin weinig zin meer hebben. In zijn brief verklaart hetEpiscopaat voorts, dat ten aanzien van die geloofsafval een hele reeks omstandigheden en belevenissen oorzakelijk hebben gewerkt. Maar de brief durft ook te getuigen; „Vaak is het ook onze katholieke samenleving, die het de medemensen moeilijk maakt om trouw te blijven aan geloof en Kerk. Misschien ook zijn wij persoonlijk door ons eigen levensgedrag er schuld aan dat een of ander van onze broeders en zusters in het geloof van Christus en de Kerk is afgedwaald. Waren wij allen betere christenen geweest, had ieder van ons persoonlijk beter het 'ideaal van de Christenmens in zijn leven laten zien, wij zouden niet alle geloofsverslapping hebben tegengehouden maar er zou minder ontrouw, minder verslapping en minder afval van de j We kennen in dit opzicht waarschijnlijk allemaal wel peisonen, feiten en... verhalen. Het zij zo. Maar laten we alles nu eens buiten beschouwing en. n beginnen met eigen houding en geweten te onderzoeken, ons zelf een sci o e g C<Df zijn we al van die door een heilige apostolische onrust gekwelden? Lopen we werkelijk al zo hard in gebed en daad uit bekommernis om de ziel van al was het maar één naaste. Zijn er werkelijk van die weggezakte, in wanhoop zwervende zielen die zich tot <>ns als deugdzame voorbeelden kunnen wenden, en zich aan ons als geestelijk-sterke plechtankers durven en kunnen optrekken? Als dat waar was, zou de wereld al van aanschijn zijn veranderd. Houd uzelf eerlijk een spiegel voor en beken dan tekortkomingen. En begin 'Öwdaag nog met mede te werken doorvoorbeeld. Want voorbeelden trekken •og altijd hard! aan van de Paus en van de episcopaten van andere landen over het recht op eigen katholiek onderwijs en vervolgt: „Ten overstaan van zo gezaghebbende en zo uitdrukkelijke getuigenissen, waar mede de herhaalde verklaringen van de bisschoppen van België volledig overeen stemmen. ten overstaan ook van het feit. dat in België honderdduizenden ouders hun kinderen toevertrouwen aan het katholieke onderwijs als aan het enige_. dat hun geschikt voorkomt, stellen Wij deze vraag: Welke waarde mag men hechten aan het woord van de 'vertegen woordigers van de openbare besturen, wanneer dezen bevestigen, dat het staats onderwijs, neutraal lekenondenvos als het is. „toegankelijk is voor alle kinderen"? Over het socialisme in België schrijft kardinaal Van Roey, dat hoewel het Bel gische socialisme gebouwd is op de marxistische beginselen, het deze begin selen ..niet tot het uiterste heeft door gedreven, behalve dan in zijn strijd tegen de godsdienst". De kardinaal-primaat wijst er dan op, dat „het toch opvallend is, hoe de socia listische pers het er systematisch op ge munt heeft, de katholieke Kerk aan te vallen en haar belachelijk te maken". „Het is zeker", aldus de vastenbrief, „dat de lezers, die geregeld die dagbladen inzien, de verderfelijke invloed ervan ondergaan; en wij beklagen de arbeiders, die dikwijls in de grond nog chris telijk zich dagelijks verzadigen aan dat vergiftig voedsel tot grote schade voor hun ziel." Kardinaal Van Roey richt dan met het oog op de talrijke gevaren, die het Christendom en zijn eeuwenoude be schaving bedreigen, een dringende op roep tot alle katholieken om ware ge tuigen te zijn voor Christus. Hij doet dan bijzonder een beroep op de ouders, de leerkrachten, de werkgevers en werknemers, de leiders van de christe lijke sociale bewegingen en Katholieke Actie, op de journalisten, kunstenaars en?P verantwoordelijke leiders van radio film en televisie. Tot de politici zegt de kardinaal tenslotte: „De om standigheden, die wij beleven bewijzen zonneklaar de noodzakelijkheid van een eensgezind en sterk politiek blok der katholieken Dat alle katholieken dat al onze medeburgers, die het anti godsdienstig sectarisme afkeuren, zich in dit uur eendrachtig inzetten voor de vrijwaring van de gewetensvriiheid op schoolgebied!" In snel tempo volgen de volksdansthea ters elkaar op. Spanjaarden. Russen, Grieken, Joegoslaven en de Basken zijn reeds op onze tonelen verschenen en bin nenkort zullen de Hongaren ook even onder het IJzeren Gordijn kruipen om hun volksdans te zien te geven. Nadat de Baskische dansgroep „Etorki" hier met veel succes is opgetreden, is het thans de beurt aan een andere Baskische groep, die uit Biarritz komt en „Oldarra" heet. In het nieuwe de la Martbeater in Am sterdam zijn zij voor het eerst opgetreden en men kan niet onverdeeld enthousiast zijn als men de verrichtingen heeft gezien Vooral omdat men hier een toneelervaring mist en men tientallen minuten tussen de nummers door moet wachten op het vol gende programmapunt. Het is niet alleen de volksdans, die „Oldarra" demonstreert. Men hoort ook zangers en inheemse muziekinstrumenten De dansen worden uitgevoerd in een en tourage, die de couleur locale moet sug gereren. Op een doorgaans eenvoudig „li bretto" worden de dansen en liederen uit gevoerd. De snerpende fluit en de kleine trommel geven een speciaal cachet aan het geheel; als solo-instrumenten voldoen zij echter geenszins. Een ballet werd begeleid door twee piano's, die niet synchroon speelden, zodat de toch al vaak minder welluidende inter vallen van de volksmuziek zeer vertekend te beluisteren vielen. Wat ons echter toch heeft kunnen boeien, zijn de dansen waar bij vaak individuele virtuositeit viel op te merken. Een virtuositeit in dansstap- pen en figuren, die ontleend zijn aan het klassieke ballet. De Baskische dansen hebben iets twee slachtigs. Ze zijn zowel martiaal als week Krijgshaftige attributen als stokken, dol ken en zwaarden worden benut voor een uiterlijk effect, zodat men niet door de intentie van de dansexpressiviteit wordt geboeid, maar door een fantasievol effect De costumering is smaakvol, maar minder rijk dan b v. bij Spanjaarden en Grieken De volksskunst is meestal wel de moeite van het aanschouwen waard. Het blijf* vaak een bezwaar, dat de volksdansen doorgaans reidansen tijdens een tour- née geschikt gemaakt moeten worden voor het toneel. Dit is door de groep „Oldarra" niet geheel gunstig opgelost maar met welwillendheid kan men de verrichtingen van deze Basken met genoe gen aanschouwen Bu. Met een simpele druk op een knopje heeft dr E. L. Kramer, directeur-generaal voor de Energievoorziening en industria lisatie, gisterenmiddag de drie nieuwe fa briekshallen der N.V. Oda Staalwerk v.h. H. J. v. d. Kamp te St. Oedenrode in be- j drjjf gesteld. Op hetzelfde moment begon nen de machines in de nieuwe hallen te draaien. Deze symbolische daad verrichtte dr Kramer tot besluit van een korte rede in een der feestelijk versierde hallen, welke tot receptiezaal was ingericht. Onder zijn talrijk gehoor bevonden zich vele verte genwoordigers van het industriële en eco nomische leven, zó»vel uit Nederland als uit het buitenland. V00rts had zich het ge hele fabriekspersoneel jn de hal opgesteld. Dr Kramer schetste de betekenis van de N.V. Oda voor Nederland. Zo lang Neder land nog mensen voortbrengt met de energie en het talent om uit een klein be drijfje een grote onderneming op te bou wen behoeven we ons voor de industriële toekomst van ons land geen grote zorgen te maken, aldus dr Kramer, die besloot met de hoop uit te spreken, dat de N.V. Oda in haar tweede halve eeuw een even grote bloei moge beleven als de thans ver streken vijftig jaren te zien hebben ge geven. Nadat de genodigden een rondwandeling door het bedrijf hadden gemaakt, reci- piëerde de directie. De receptie duurde verscheidene uren; duizenden uit alle ran gen en standen kwamen de gebroeders v. d. Kamp de hand drukken. Zeer binnenkort zal de Tweede Kamer het ontwerp-Gezondheidswet in open bare behandeling nemen. Dit ontwerp voorziet in de instelling van een tweetal centrale organen ter bevordering van de zorg voor de volksgezondheid, n.l. de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en de Gezondheidsraad. Laatstgenoemd orgaan is wat zijn taak en samenstelling betreft te vergelijken met de tegen woordige Gezondheidsraad. De leden worden allen rechtstreeks door de Kroon aangewezen op grond van hun weten schappelijke deskundigheid. De Centrale Raad daarentegen, die tot taak heeft de samenwerking te verwezenlijken tussen minister, openbare lichamen en particu liere organisaties, heeft een gemengde structuur. Een deel bestaat uit over heidsvertegenwoordigers, de overigen worden benoemd door openbare licha men (provinciën en gemeenten) en par ticuliere organisaties. Naast deze centrale organisatie voor ziet het ontwerp in een geheel nieuw perifere organisatie, n.l. de Provinciale Raden voor de Vo1 kfgezondheid. Ook deze hebben een gemengde structuur. In het voorlopig verslag is opgemerkt, dat het particuliere Initiatief in de Centrale Raad en de Provinciale Raden, niet die positie verkrijgt, waarop het aanspraak kan maken. Minister Suurhoff heeft zich hieraan niet gestoord en de samenstel ling van de Centrale Raad en de Provin ciale Raden, zoals gemeld in het ont werp, ongewijzigd gelaten. De minister deelt 'n zijn Memorie van Antwoord mede, dat hij zich voorstelt voor de Centrale Raad zoveel mogelijk een paritaire samenstelling te zullen bevorderen er. hij verwacht, dat Provin ciale Staten datzelfde beginsel t.a.v. de Provinciale Raden zoveel mogelijk in acht zullen nemen. Een opvatting, die Gisterenavond kort voor 6 uur is de leider van de Britse Labour Partij, Cle-1 ment Attlee, die vandaag het congres van de PvdA. in Leider, bijwoonde met een lijntoestel van de BEA uit Londen op Schiphol aangekomen. Hij was vergezeld door de secretaris van de internationale afdeling der Labour Partij de heer Saul Rose en het lid van het partijbestuur de heer Percy Knight. Gisteren werd de Britse gasten een diner aangeboden door de werkgevers leden van de P.v.d A. Na afloop hield de heer Attlee in besloten kring een rede voor de beide Kamerfracties der P.v.d.A. het partijbestuur de commissie voor de buitenlandse politiek, waarbij hij o.a iets vertelde over zijn ervaringen op zijn iongste reis door China en Rusland. Vanavond spreekt de heer Attlee voor de tweede maal en wel in de Haagse Rid derzaal voor de Vereniging voor Buiten landse Politiek. Hij is van plan morgen ochtend om 8.45 uur weer per vliegtuig van Schiphol naar Londen terug te reizen. niet strookt met wat van katholieke zijde de laatste jaren op grond van het subsidiariteitsbeginsel op dit gebied is voorgestaan. In het Januari-nummer van „Katho lieke Gezondheidszorg" (maandblad van de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis) wordt hierop nog eens de aan dacht gevestigd. De minister ziet over heid en particulier initiatief kennelijk als gelijke partijen met gelijke rechten. Hiertegenover wordt in genoemd num mer terecht gesteld, dat we hier te doen hebben met twee partijen, die een ge heel eigen plaats en een geheel eigen verantwoordelijkheid t.a.v. de gezond heidszorg hebben. Deze visie brengt met zich mede, dat de overheid, wier taak primair een indirecte taak is, n.l. hel particulier initiatief stimuleren, steu nen en coördineren, niet ais gelijkbe rechtigd in deze overkoepelende licha men dient opgenomen te worden. De samenstelling dier lichamen behoort zo te zijn, dat het particuliere initiatief ze als eigen vertrouwensorganen kan zien. Een paritaire samenstelling is hier mede onverenigbaar. De geest, waarin dit wetsontwerp is geconcipieerd, komt duidelijk tot uiting in de volgende zinsnede in de M. v. A.: „Voorzover zulks op het terrein van de volksgezondheid mogelijk en gewenst is, zal de ondergetekende zich met betrek king tot de uitvoering van de gezond heidszorg laten leiden door de gedachte, dat de overheidszorg een subsidiair karakter kan dragen". De minister geeft hiermede te kennen het subsidiariteits beginsel op dit terrein slechts onder het nodige voorbehoud tot richtsnoer te nemen. Wij hopen, dat de K.V.P.-fractie bij de openbare behandeling van het ont werp-Gezondheidswet zal aandringen op een meer bevredigende erkenning en uitwerking van dit fundamentele begin sel in het onderhavige regeringsvoorstel. De Libanon heeft zijn pogingen om te bemiddelen tussen Egypte en Irak in de kwestie van het voorgestelde Turks Iraakse verdrag opgegeven, omdat Egypte, dat tegen het verdrag is. zijn houding niet wil veranderen, aldus werd Maandag avond in politieke kringen te Beiroet ver nomen. Een onderhoud van de Libanese presi dent. Sjamoen. de eerste-minister Sami el Solh en de minister van buitenlandse zaken. Naccasje. met de Egyptische minis ter van voorlichting, majoor Salem, had geen positief resultaat en ^en bespreking tussen de Egyptische premier luit.-kol. Nasser en de Iraakse premier generaal Noeri as-Said, werd niet nuttig geacht, zo werd in kringen, die nauwe betrekkin gen met de Libanese regering onder houden. vernomen. De Perzische regering heeft Maandag avond de berichten tegengesproken, vol gens welke Perzië zou hebben deelgeno men aan besprekingen over een verdedi gingsverdrag voor bet Midden-Oosten Dit Perzische dementi volgde op een publicatie in de „New York Times" waar in gisteren werd gemeld, dat volgens een hooggeplaatst Pakistaans functionaris Turkije en Pakistan over dit defensie pact geheime onderhandelingen met Perzië en ook met de Libanon en Svrië tot een goed einde hadden gebracht Vol gens diezelfde zegsman mocht men aldus meldde de „N. Y. Times" verwachten, dat ook Jordanië en Yemen zullen toe treden tot. dit verbond, waardoor een uit gebreide verdedigingsgordel tegen een eventuele Sovjet-aanval zou worden ge vormd. Het nieuwe Britse vliegdekschip „Ark Royal", dat vandaag in dienst is gesteld is uitgerust met een inrichting voor af standsbesturing voor het geval het 36.800 ton metende schip in radio-actief zeege bied terecht zou komen. In dat geval kan namelijk de gehele bemanning in speci aal beschermde compartementen worden teruggetrokken. Vanuit deze verblijven kan het schip volledig bestuurd worden tot het buiten de gevaarlijke zone is. De „Ark Royal" waarvan de bouw kosten meer dan 200 millioen gulden be droegen is het eerste schip van de Britse marine dat voorzien is van een dergelijke inrichting voor afstandsbesturing. Het is wellicht het laatste grote vlieg dekschip dat voor de Britse marine is gebouwd. Men verwacht, dat in de toe komst slechts kleinere vliegdekschepen zullen worden gebouwd. De heer P. Finke van Kolstraat 4 te Zaandam, had gisteren zijn zuster uit Beek bi.i Nijmegen op bezoek Dat is op andere dagen niet zo bijzonder, maar gis teren wel, want zij vierden beiden hun 80ste verjaardag. De heer Finke is gehuwd, zijn zuster niet. Zij was een groot deel van haa» le ven werkzaam als hulp in de huishouding, ongeveer 24 jaar te Den Haag. Haar broer was tot zijn 65ste jaar machinist aan de Zaandamse gasfabriek. De bejaarde twee ling heeft nog een broer van 86 en een zuster van 92 jaar. Zij zijn alle vier ge boren in Koog aan de Zaan. Heer, neem mijn hoofd en maak het zwart, zo zwart als mijn ellendig hart en als 'k in boete nederzit, wellicht wordt dan mijn hart weer wit. Heer, teken op mijn hoofd een kruis, zo veilig als mijn eigen huis, °Pdat ik in mijn nood en rouw Uw lijden niet vergeten zou. Heer, neem mijn hart, maak het bereid tot nederige dienstbaarheid eri wis met deze asse zwart de ergste vlekken van mijn hart. Ik vraag dit met gebogen hoofd, omdat ook ik U heb gekroond Uzelf, mijn God en Godes Zoon met Uwe doornen koningskroon. Uus: neem mijn hoofd en maak het zwart zo zwart als mijn ellendig hart en als 'k in asse nederzit wellicht wordt dan mijn hart weer wit. FRANS SCHNEIDERS. De methodiek van het lesgeven heeft een onuitputtel ik aantal variaties. Zo lang er seholen en leraren zijn, werden r. nieuwe methodes en experimentele leerboeken aangekondigd, zodat men, b\j het vernemen van het woord „experi ment" in verband met een nieuw school boek, a priori geneigd is het aangekon digde werk met enige reserve als „een van de vele" pogingen te beschouwen. Het geschiedenis-leerboek „Novem" is echter inderdaad iets nieuws. Op de eer ste plaats om de spectaculaire reden dat negen auteurs van verschillende levens- „ïf5i;UIging llet hoek gezamenlijk hebben geschreven In de groep van negen Haag- d?lslerare"' die hun naam "Uovem gaven, heeft een Jezuiten- zitting naast een rector van het Vrijzinnig Christelijk Gymnasium en naast leraren van de Dalton-H B S er het Gymnasium Haganum. In onderlinge be sprekingen werd het negental het eens over de uitwerking van het schema, dat gebaseerd is op de gymnasiale examen eisen voor geschiedenis. Aandachtige lezing van het boek maakt duidelijk dat de schrijvers hun opzet om de eigenlijke leerstof zo kort en zo over zichtelijk mogelijk te houden voortreffe lijk hebben verwezenlijkt. Vooral de ge beurtenissen en samenhangen vanaf de Franse revolutie tot 1914 zijn bondig en helder samengevat, zonder het minimum der exameneisen tekort te doen. Meer aandacht werd besteed aan de nieuwste geschiedenis. Ook hierdoor mag „Novem" ongetwijfeld een experiment heten. In de meeste schoolboeken im mers werd juist de jongste periode on zer geschiedenis zeer kort afgedaan. Doordat nu het accent is gelegd op de geschiedenis van de laatste decenniën zal dit boek de hedendaagse leerling direct aanspreken. Vooral omdat het werk de geschiedenis principieel als een geestelijk proces ziet ook dit is een experiment en daardooor allerlei problemen, ook op het gebied van literatuur en kunst, ter sprake brengt die de jonge mens van nu ais levende problemen van zijn eigen tijd herkent Bij de meer uitvoerige behandeling van de nieuwste geschiedenis is het overigens onvermijdelijk dat bepaalde ontwikkelin gen. die nog slechts gebrekkig onder zocht zijn, besproken worden met meer objectieve vaaeheid dan ,nen bijvoorbeeld over twintig jaar aan de dag zal behoe ven te leggen. Niemand zal bijvoorbeeld uit het relaas over het verlies van In donesië in „Novem" precies vernemen welke omstandigheden dartoe, behalve de vrijheidszin der Indonesiërs en het in zicht der Nederlandse regering, de stoot hebben gegeven. Het belangrijkste van alle experimenten uit dit boek is de toevoeging van een apart gedeelte dat niet op exameneisen gebaseerd is. maar op de behoefte aan elementaire kennis van wat in de wereld gaande is. „Tussen toekomst en verleden", heet dit gedeelte waariri. naar Amerikaanse trant, de burgerschapkun- de een behandeling krijgt —wanneer wordt dit belangrijke vak op de scholen verplicht? en waar verder de regelin gen en de vraagstukken op het gebied van internationale samenwerking de situatie der thans belangrijke staten, en bet ont waken van hele werelddelen in Afrika en het Verre Oosten een begrip geven van een wereld die volop in gisting is. Daar om werd het boek geen geschiedenis van dode feiten maar een panorama van de .Wereld in wording" die voor de negen s rijvers de grond-idee is geweest waar om zij het boek zó hebben geschreven Een aantal g^ d gekozen leestekst* n tot besluit en tal van suggestieve foto's en spotprenten maken het werk tot een voor de moderne leerling werkelijk le vend geschiedenisboek. De uitgever G.B. van Goor Zonen te Den Haag gaf het werk in aantrekkelijke vorm uit. (Van onze Amsterdamse redactie) Zondag a.s. zullen 18 millioen Amerikanen, verdeeld over alle staten van de Ver. Staten, kunnen horen wat twee Nederlandse stedebouw kundigen denken over de toekomst van onze stads uitbreiding en met name van die van Amsterdam. De bekende Amerikaanse radioreporter Christopher King heeft gisteren in Krasnapolsky in Amster dam namelijk de tweede van zes in ons land op te nemen .■Sounding-Board"- programma's met behulp van de technische appa ratuur van de Wereld omroep „klaargestoomd". Op uitnodiging van de A.N.V.V. en het ministe rie van Buitenlandse Za ken vertoeft meneer King op het ogenblik in Neder land; in Den Haag heeft hij verleden week reeds één van zijn uitzendingen in elkaar gezet. Dat ging over: „Wat de Nederlan ders denken van de crisis om Formosa". De reste rende vier programma's behandelen het verschil in onderwijs- en rege ringssysteem tussen Ame rika en Nederland, de voor- en nadelen van het Deltaplan en de industria lisatie. Het ging er gisteravond in de ontvangstzaal van Kras echt op zijn Ameri kaans toe. De belangstel ling was beslist niet groot te noemen en daar om gaven Christopher King (in rood vest) en zijn assistent bepaalde regie-aanwijzingen, zoals .b.v.: kort maar krachtig en langzaam afzwakkend klappen, waardoor men in de States de indruk moest krijgen, dat honder den Amsterdammers de discussie volgden. Ook de negen vragenstellers zelf, onder wie drie Ameri kaanse studenten, werden aangemaand, zich „flink te weer te stellen". „Make a good fight of it", zei King, wie het moeilijk viel zijn radiostem in toom te houden. Achter een tafeltje za ten dan de beide „oppo santen": prof. Wieger Bruin uit Wageningen en dr J. Vink, directeur van het bureau van de Rijks dienst voor het Nationale Plan. Na een korte inlei ding van de reporter, die het gebruikelijke ver haaltje deed van „friendly Holland" met zijn „wind mills, canals, tulipbulbs and cheese" maar gelukkig niet vergat ook de kerken te noemen, waarover hij verbaasd had gestaan en de droogmaking van de Zuiderzee het grootste inpolderingsobject van de wereld vertelde dr Vink iets over de spanningen tussen de bevolkingsgroei en de beschikbare grond in Nederland. Hij illustreerde de enorme bevolkings dichtheid can 800 mensen per km-' door er op te wijzen, dat „Gods' own country" met een gelijk aantal mensen per km2 ongeveer 200 billioen in woners zou tellen. Er is een groot tekort aan grond voor de stadsuit breiding, maar ook een tekort aan cultuurgrond en woeste grond. Daarbij wordt ook nog gezorgd, dat Nederland aan zijn verplichtingen in Nato- verband voldoet door het aanleggen van vliegvel den. Er moet dus ergens ruimte worden gevonden en wel in de drooglegging. Maar dat is nog niet ge noeg en daarom staat Nederland voor de nood zaak tot emigratie. Binnenstad-erf en is Prof. Wieger Bruin een vitale oude heer met een wit baardje noemde Am sterdam een prachtig exempel van voorbeeldige en voortdurende stede- bouw, zowel wat betreft de 17e-eeuwse ontwikke ling met het juweel van de grachtengordels als het „masterplan" voor uit breiding van 1935- dat de hoofdstad tot het jaar 2000 ruimte geeft voor één millioen inwoners. Hij maakte de Amerikaanse luisteraars van de 572 sta tions die Christopher King met zijn programma's be strijkt, ook duidelijk, dat Amsterdam is belast met 'n binnenstad-erfenis, die het koestert, maar 'even eens dwars zit. Het toe komstige Amsterdam zal geen stad voor trotse kooplui meer zijn, maar prettig woon- en werk oord. En toen kwamen de „po tentiële vragenstellers", zoals de Wereldomroep man hen had genoemd, los. „Waarom niet meer wolkenkrabbers", meende een Amerikaans student, „zoals in New York?" .Dat vergt ook ruimte", zei prof. Wieger Bruin gevat, „want we kunnen toch niet allemaal in de schaduw van een wolken krabber leven. En zoals in New York moeten we het zeker niet doen, dat is „wasting human beings" in plaats van het verspillen van ruimte. tCan Amsterdam met een ondergrondse of een hoog- spoor het verkeerspro bleem niet oplossen? Een ondergrondse wordt over wogen, zo luidde het ant woord, maar zij is in de hoofdstad wegens de slechte grond erg moeilijk te verwezenlijken, terwijl het ook erg vee] kost. Op den duur zal het er toch van moeten komen. Een hoogspoor zou de schoon heid van het stadsbeeld te veel schaden. Beide „op posanten" waren het er wel over eens, dat het vervoersprobleem in de nabije toekomst alleen is op te lossen door de in schakeling van meer bus sen. „Nieuw-A msterdarn van Wright? EEN andere Ameri kaanse student raakte een gevoelige snaar, toen hij begon te praten over Kaasjager's dem pingsplan. Uitvoering daarvan zou de specifieke schoonheid van Amster dam bederven en overi gens noij maar meer ver keer aantrekken. „Dat hebben wij voor de eige naars van de personen auto's, die toeli eigenlijk het verkeerprobleem in Amsterdam veroorzaken, beslist niet over", zei dr vmk, maar hij voegde er haastig aan toe, dat dat zijn persoonlijke mening was De student stelde daartegenover, dat de Ne derlanders te veel aan traditie hechten en nog* in het verleden leven. Hij vertelde van een project voor een nieuw Venetië va" de Amerikaanse ar chitect Frank Llovd Wright. Dat zou deze toch ook voor Amsterdam kunnen doen? Wat de heren daarvan dachten' „I am afraid", zei dr Vink'. „Wait and see", besloot prof. Wieger Bruin. Dr Vink gaf nog als zijn overtuiging te kennen, dat de Randstad Holland zijn drie grote steden Amsterdam. Rotterdam en Den Haag niet te veel moet uitbreiden, vooral omdat er anders een ge brek aan recreatiegele genheid komt. Hij ont hulde, dat zijn bureau er aan denkt om langs de droog te malen polders een keten van meren aan te leggen voor ontspan ningsdoeleinden. Trou wens, prof. Wieger Bruin vertelde de onthutste Amerikaan de geschiede nis van de Slotermeer. die eeuwen geleden een meer was, toen droogge legd is en nu bij de bouw van de tuinsteden in Amsterdam weer tot meer wordt gegraven om de bewoners mogelijkhe den tot recreatie te bie den. Een praatje van repor ter King besloot de dis cussie. Hij wekte de luis teraars op hem te schrij ven, wat ze over „Hol land" dachten. De beste brieven zouden met een zending Hollandse kaas worden beloond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3