Britse expeditie naar het Zuidpoolpiateau De Stem der Kerk Oeteldonk door tienduizenden overstroomd BKIgffSS fMlM.........! Nieuwe stichting voor physisch onderzoek kern- Autorijscholen willen en krijgen wettelijke regeling D' H Carnavalsoptochten vol kolder en geestig gehekel VLIELAND EN TERSCHELLING ONGERUST „Staatsgreep" kasteel Maurick te Vught mm W' De dikte van de ijskap meten! Ook politieke overwegingen |p«$|rS Zes-en-twintig pelotons meten gaan Dit jaar 300.000 examens verwacht Kou en sneeuw ten spijt Natuurschoon en recreatieterreinen bedreigd Premier Dick en premier Dolf telefoneerden Van Riebeeck plantte eerste wijnstok PAGINA 5 pe.ikj.aüa ei Z.Amerika ''<0%. pooxcirksl Ta sman i K. Zeeland route v.d %j>e4Tiie I beir-edec geb. Maïbctwtuéf AüüiraliiJ Heeft de Zuidpool practische waarde? Exercitiewedstrijden te Utrecht LICHTEN OP BAGGERMOLEN BRANDDEN NOG,... Jl achtsman verdronken ROTTERDAMSCHE SCHEEPSHYPOTHEEK- BANK Omwisseling 41 4 in 3Y2 pet pandbrieven BEHEER OVER TE BOUWEN KERNREACTOREN THéATRE HéBERTOT IN NEDERLAND Aparte wet het beste Helft wordt afgewezen Rijles op school De Verklaring van liet Belgisch Episcopaat inzake het Onderwijs en de Taak van Katholiek Nederland. Praal en pronk i. „Geknetter1' KASTEEL MAURICK in „Dommelbaorzendurp" Diplomatie Hoenderstal van Vorst Jocu: Ook in Olclenzaal Zuid Afrikaners naar Cuiemborg UITBREIDING VISSERS VLOOT NIEUWE GROTE SILO TE ASSEN Plan van Centraal Bureau NAZI-MUSICI IN CARNEGIE HALL Amerikaans protest ■y ;i 1 D .vn.it Amtttdsfji ze» Aan wie behoort de Zuidpool (Van onze Londense correspondent). Vrijwel heel liet aardoppervlak is in kaart gebracht, maar er rest nog een enorm gebied van .12 mil- lioen km2, waarvan cartografisch en geologisch nog weinig meer he kend is dan de omtrek en het centrum: het Zuidpoolpiateau, ook wel genoemd Antarctica, en de Zuidpool zelve, die pas in 1911 voor het eerst bereikt werd door de bekend Zuidpoolreiziger Amundsen. Natuurlijk is het oppervlak en de algemene gesteldheid van het Zuid poolpiateau in grote lijnen bekend, want. het is talloze malen vanuit een vliegtuig verkond en ook zijn er ex- pedities naar de Zuidpool geheel of gedeeltelijk volbracht door mannen als Scott, Shackleton, Byrd, Watkins e.a., doch nimmer is men 'er in ge slaagd het plateau van .omtrek tot omtrek over te trekken en deze over tocht zal thans gewaagd worden door een Britse expeditie, die waarschijn lijk onder leiding zal staan van de 45-.iarige geoloog Dr Vivian Fuchs Het is niet uitgesloten dat ook de Hi- malaya-beklimmer Sir Edmund Hil lary aan de expeditie zal deelnemen. Gezien het feit, dat leden van het Britse Gemenebest als Australië, Nw Zeeland en mogelijk ook Zuid-Afri- a door hun geologische positie di rect belang hebben bij het Zuidpool gebied, wil men aan de onderzoe kingstocht de naam „Gemenebest- Expeditie" geven, en alleen al uit dit feit blijkt, dat behalve 's mensen nieuwsgierigheid naar het onbekende of, zo men een voor de gelegenheid gepaster naam wil: wetenschappelij ke onderzoekingslust, ook de poli tiek heeft aangezet tot het onderne men van deze grootste ontdekkings reis der 20ste eeuw. Er zijn thans uitgebreide onderhandelingen gaan de, o.a. met de Britse Regering, om de kapitalen bijeen te zamelen die noodzakelijk zijn om de zware tocht materieel mogelijk te maken. Als al les goed gaat wil men begin 1956 een aanvang maken met het inrichten van bases aan de rand van het naar de Atlantische Oceaan gekeerde Zuidpoolgebied, die bekend staat als de Vahsel Baai. Vandaar zal dan het plateau via de Zuidpool worden over gestoken tot men aan de kant van de Stille Zuidzee uitkomt bij de Mc Murdo-Straat, niet ver van de mag netische Zuidpool, een totale afstand van 3500 km. Volkenrechtelijk is de vraag aan wie het Zuidpoolgebied behoort nog steeds niet opgelost, eenvoudig om dat er zich nog geen ernstige gega digden hebben voorgedaan Reeds vóór de laatste wereldoorlog eiste Engeland een tweetal sectoren als Brits grondgebied op, t.w. de sector aan de kant van de Atlantische Oce aan, begrensd door de meridianen 20 gr. en 80 gr. W.L. (de zgn. „Wed- dell Sector", zo genoemd naar de Weddell Zee) en de zgn. „Ross Sec tor", ten Zuiden van Nieuw-Zceland gelegen, begrensd door de meridia nen 160 gr W.L. en 160 gr. O.L. Het zijn deze twee sectoren, die elkaar bij de Zuidpool raken, die de expe ditie zal doortrekken. Als eenmaal het Zuidpoolgebied in het mijn en dijn der internationale gezagstaal zal worden opgedeeld, zal het Engeland zijn, samen met zijn Gemcnebeste- lijke deelgenoten, dat op deze twee sectoren een moreel recht kan doen gelden. Maar in dit niemandsland is nog een andere kaper op de kust: de Ver enigde Staten. Sinds de dagen van Byrd, een Amerikaan, is Amerika in de Zuidpool geïnteresseerd geweest en nu de wereld tot op de laatste centimetc. wordt ingedeeld in macht en invloedssferen, heeft ook Amerika meer dan platonisch-wetenschappe- lijke belangstelling voor de barre ijs velden der Antarctica. Er is in feite reeds een Amerikaanse expeditie on derweg en de betekenis van deze ex peditie werd zeer juist omschreven door Wetter Sullivan, correspondent van de New York Times, er aan deelneemt, in een telegram, dat hij verstuurde vanaf de ijsbreker „At- ka": „Het binnenvaren van de Zuid- poolwateren door onze ijsbreker be tekent 't begin van een grootscheep se Amerikaanse poging om Antarcti ca te exploreren". Wees er van over tuigd. dat le Amerikanen niet slechts in pinguins g eïnteresseerd zijn. Het laat zich aanzien, dat de Zuid pool in bezit zal worden genomen door het Britse Gemenebest, de Ver enigde Staten, Noorwegen en Frank rijk, tenzij de Russen plotseling tot de ontdekking komen dat ook de om streeks 2200 proletariërs, die het Zuidpoolpiateau bewonen, onder het symbool van hamer en sikkel ver enigd moeten worden. Vast te stellen dat het in de om geving van de Zuidpool koud is. lijkt haast een gemeenplaats. Doch het is juist die barre kou, samen met de on afgebroken over de ijsvlakte voort- huilende storm, die misschien nog eens industrieën op het plateau zal doen ontstaan. Op sommige plaatsen heeft de wind het hele jaar door een snelheid van 80 km per uur en die windkracht kan worden omgezet in energie, die op haar beurt de kracht bron voor industrieën oplevert. Bo vendien is het bekend, dat er zich on der de Zuidpoolkap enorme hoeveel heden steenkool bevinden, al is het nog niet duidelijk hoe deze geëxploi teerd kunnen worden, want het vas teland van de Zuidpool is bedekt met een ijskap van duizenden meters dik te, zoals op vorige expedities bewe zen is. De dikte van deze ijskap te meten is juist een der voornaamste doeleinden van de expeditie, die door de Britten ondernomen zal worden. En ook zal zij natuurlijk ijverig speu ren naar mineralen en andere delf stoffen, die mogelijkerwijs in de toe komst, met door de immer voort schrijdende techniek te scheppen mo gelijkheden, naar de oppervlakte ge bracht kunnen worden. Maar hoe het zij: van de Zuidpool gaat een roep uit, die èn wetenschap pelijk èn politiek niet misverstaan mag worden. De wereldsituatie ge doogt geen niemandsland meer en vandaar dat de Britten thans doende zijn de 250.000 bijeen te brengen, die noodzakelijk zijn om de expedi tie te bekostigen. Evenals vorige jaren zullen ook dit maal, onder auspiciën van de afdeling opleidingen van de staf inspecteur-gene raal der Kon. Landmacht, exercitiewed strijden voor de Kon. Landmacht worden georganiseerd. Zij zullen worden gehou den van Dinsdag 1 Maart tot en met Vrij dag 4 Maart in de Sypesteyn-kazerne ;c Utrecht, telkens van 's morgens 11 tot 's middags omstreeks 14.30 uur. In totaal zullen 26 pelotons, ter sterkte van 40 man, afkomstig van parate een heden, aan de wedstrijden deelnemen Elke demonstratie, welke omvat verza melen en melden, handgrepen geweer, oe- wegingen op de plaats en tijdens de maïs en besloten wordt met een défilé, duurt ongeveer 15 minuten. Vrijdagmiddag 4 Maart worden na af- loop van de laatste demonstratie de prn- zen uitgereikt. De eerste prijs is, zoals gebruikelijk, een zilveren medaille en 4 dagen verlof voor alle militairen van nei peloton; de tweede prijs een bronzen me daille en 2 dagen verlof. Toen de arbeiders van de firma Van der G. uit Oegstgeest gistermorgen de werkzaamheden op de baggermolen voor het uitbaggeren van de Kromme Mij drecht onder de gemeente Mijdrecht wil den hervatten, kwam men tot de ontdek king, dat de lichten op de molen nog niet waren gedoofd en dat de wachtsman niet aan boord was. Navraag bleef vruchteloos, zodat ds politie werd gewaarschuwd. Na enige uren dreggen wist zij het lijk van d» wachtsman, de 51-jarige ongehuwde F. uit Leiden, op te halen. Waarschijnlijk is de man door de gladheid als gevolg van de ijsvorming aan de molen en de roei. boot uitgegleden en verdronken. De directie van de N.V. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank deelt mede, dat alle nog in omloop zijnde 4ü pet pand brieven op 1 April a.s.. aflosbaar worden gesteld, voorzover zij nog niet reeds eer der zijn uitgeloot en aflosbaar gesteld. Houders van bovengenoemde aflosbaar gestelde stukken worden tot nader bericht in de gelegenheid gesteld, deze stukken in te wisselen tegen 3Va pet pandbrieven serie A tot een koers, welke als tegemoet koming pet lager is dan de koers van afgifte dier pandbrieven op de dag van aanmelding. De koers van afgifte van de 3H pet pandbrieven ssrie A is thans 100 pet. Inwisseling vati de bovengenoem de aflosbaar gestelde stukken tegen 3% Pet pandbrieven serie A kan derhalve tot. nader bericht geschieden tegen de koers 914 pet. Het ligt in de bedoeling voor de organi satie van de voor het kernphysisch onder zoek in Nederland tot stand gebrachte samenwerking tussen de regering, de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.), het bedrijfsleven en dc N.V. Kcma (het Arnhemse laboratorium tot keuring van electrische materialen, waarbij alle Nederlandse eleotriciteits- bedrtjven zijn aangesloten) een geheel nieuwe stichting in het leven te roepen, waarin alle participanten in gelijke mate medezeggenschap zullen hebben. De uit voering der plannen voor de bouw van een of meer kernreactoren, alsmede de exploitatie daarvan, zal geschieden onder het beheer van deze nieuwe stichting. De raming der kosten van de volledige uitvoering der plannen aanvankelijk 25 millioen moest, nadat de reactor commissie van de F.O.M. op verzoek van de regering een nadere berekening had gemaakt, worden verhoogd tot ƒ28 mil lioen, van welk bedrag de helft door het Rijk beschikbaar zal worden gesteld onder voorwaarde, dat het bedrijfsleven en de electriciteitsbedrijven eenzelfde som zullen bijeen brengen. Dit komt er op neer. dat de Kema en het bedrijfsleven leder 7 millioen zullen moeten four- van Onder auspiciën van de „Services Cul- turels de T'Embassade de France" zal het Théatre Hébertot een korte tournee door Nederland maken. Opvoeringen zullen worden gegeven van de comédie „Le Menteur" van Pierre Cor- neille. De tournee zal de volgende plaatsen omvatten: 3 Maart Heemstede (Minerva Theater), 4 Maart Rotterdam (De Grote Schouw burg), 5 Maart Nijmegen (Aula Canisius College), 6 Maart Utrecht (Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen), 7 Maart Lei den (Schouwburg), 8 Maart Bussum (Con cordia) en 9 Maart Amsterdam (Doelen zaal). neren. Uit het bedrijfsleven zijn inmid dels toezeggingen tot deelneming in de op te richten stichting tot kernphysisch i mniP *e£aan tQt een bedrag van wL v! e Kema is °P het ogenblik hedv1ivenai" aandeei b« de electriciteits bedrijven in te zamelen. De exploitatiekosten van de onder het beheer van de nieuwe stichting te bouwen kernreactor (en) worden begroot op Tl millioen per jaar. waarvan de helft weer door het Rijk zal worden gedraeen en a» andere helft door de Kema en het be drijfsleven samen. et De TWEEDUIZEND RETRAITES TE ZENDEREN (Van onze correspondent) Van 15 tot 18 April gaan de Kaj otters van de parochie van St Ludgerus te Hen gelo op retraite in het St Jozef-retraite- huis te Zenderen, dat onder leiding staat van de paters Redemptoristen. Dit zou echter geen bijzondere gebeurtenis zijn, indien het niet de 2000ste retraite in dit huis betrof. Aan dit jubileum zal een feestelijk tintje worden gegeven: Z.H. Exc.'mgr dr B. J Alfrink, aartsbisschop coadjutor, zal op de sluitingsdag van de 2000ste retraite een H. Mis opdragen. De sectie auto- en motorrijscholen van de Federatie van Nederlandse Organisa ties voor het Personenvervoer heeft gis teren in Utrecht een landelijk congres ge houden voor autorijschoolhouders. De voorzitter van de sectie, de heer J. Hippe uit Amsterdam, betreurde het, dat geen wettelijk geregelde opleiding bestaat. Iedereen kan thans een zg. autorijschool beginnen. In ons land wordt per jaar circa twee millioen uren rijles gegeven. In min stens de helft van deze uren wordt vol gens de heer Hippe een verkeerde oplei ding gegeven. Grote aantallen rijscholen staan bij de Kamers van Koophandel als zodanig ingeschreven, die deze naam niet verdienen of zelfs in de practijk helemaal niet bestaan. Met een vestigingswet, waar bij dus „blijft zitten wat zit", wordt het euvel niet verholpen, aldus de voorzitter. Hij achtte het de hoogste tijd. dat er wette lijke ordeningsmaatregelen worden geno men. De door de voorzitter bedoelde wette lijke regeling werd aangekondigd door de directeur van het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, de heer H. Westerlaken. Deze zeide, dat de wettelijke regeling er zal komen. Dit kan z-I. beter nog een half jaar langer duren, wanneer de regeling dan maar een werke lijke inhoud heeft. Een aparte wet, zoals in Duitsland, Zweden en Zwitserland, achtte hij de beste oplossing. Hij vond de opleiding voor het rijvaardigheidsexamen belangrijk genoeg voor een speciale wet. Naar zijn mening dient iedere rijschool ondernemer opnieuw te worden getest,. waartegen geen enkele bonafide onderne mer bezwaar zal hebben. De heer Westerlaken deelde nog cijfers mede over de geweldige toeneming van het aantal rijbewijzen. In 1950 zijn 160.000 rij examens afgenomen. In 1953 waren het er reeds 200.000 en in 1954 zelfs 253.000. Voor 1955 worden er 300.000 verwacht en voor de eerstkomende jaren 400.000 per jaar. Door elkaar wordt 50 procent candidaten teruggewezen. In Duitsland, Zweden en Zwitserland, waar de opleiding bij een aparte wet is geregeld, bedraagt het per centage afgewezenen resp. 15- 20 en 20. In Frankrijk en Engeland, waar de opleiding niet wettelijk is geregeld, moet evenals in Nederland gemiddeld de helft van de can didaten worden afgewezen. De hoofdinspecteur van politie te Rot terdam, de heer K. Müller gaf een uiteen zetting van de vele soorten van opleidin gen, die er in Amerika bestaan- Deze zijn niet te vergelijken met die in ons land, evenmin als het verkeer en de verkeers techniek te vergelijken zijn. In Nederland heeft één op de 35 inwoners een auto; in Amerika één op de drie- Van jongsaf is men daar vertrouwd met autorijden. De opleiding is daar een deel van het school onderwijs. In de Ver. Staten zijn 150 mil lioen rijbewijzen in omloop en elk jaar ko men er 3 millioen bij van 11-, 15- en 16- jarigen, die op de rijscholen van de onder wijsinrichtingen al les hebben gehad. kE MAASBODE-pers heeft op 11 Fe bruari een samenvatting gepu bliceerd van de Verklaring van het Belgisch episcopaat van 9 Fe bruari inzake de regeringsmaatrege len betreffende het onderwijs. In dit stuk wordt het streven der Belgische regering betiteld als „an ti-katholiek fanatisme". Het stuk be vat uitdrukkingen die deze in kracht nog overtreffen. Het spreekt van „moedwillige onwetenheid" ten over staan van de inrichting van het bij zonder onderwijs. Het spreekt bij her haling van een „aanslag op de vrijheid van geweten". Het noemt het inge diende wetsontwerp „niets anders dan een middel om het vrij onderwijs te bestrijden" en bestempelt het als ..een bedekte, maar weloverwogen manoeu vre om langs de school om, de invloed van de katholieke godsdienst op onze bevolking tegen te werken". Welke consequenties het episcopaat aan dit oordeel verbindt, heeft De Maasbode eveneens reeds vermeld: „Indien die wetsontwerpen ongelukki gerwijze door de wetgever zouden wor den bekrachtigd, dan zullen wij die Wetten aanzien als dwangmaatrege len zonder meer, niet als rechtvaar dige wetten". Dan zal in België strijd heersen, waarin niet alleen meer argumenten tegenover argumenten, maar daden tegenover daden zullen staan. Dan za] er conflict bestaan tussen de Kerk en de Staat van Bel gië. waarbij de Kerk zal strijden voor rechten, die zij „nooit zal prijsgeven" en een zending waaraan zij „nooit zal verzaken", zoals de Belgische bis schoppen de regering hebben doen we ten in een brief, die zij haar op 14 Augustus 1954 hebben toegezonden. ET IS niet zonder belang, dat wij van deze feiten kennis ne men, dat wij ons een oordeel vormen, en dat wij van onze gevoe lens blijk geven Ook regeringen, die in eigen land onbeschaamd optreden, plegen gevoelig te zijn voor wat het buitenland over hun doen en laten zeat. Zou Katholiek Nederland met onge veinsde verontwaardiging reageren, dan kan dat een effectieve stem zijn voor de Kerk van België. Wij ziin hier op eigen terrein. Want de Kerk is in haar eenheid niet aan nationale gren zen gebonden. Ook hebben wij het recht duidelijk te zeggen, wat wij over het fanatisme der linkse Belgische regering denken. Ook op ons rust ver antwoordelijkheid. Wij hebben de schoolstrijd niet voor onszelf alleen ge voerd Het is een vraag, of wij de re sultaten zullen behouden, wanneer wij onverschillig blijven voor hetgeen zich over de grenzen afspeelt. De zaak is van te groter belang, omdat hetgeen zich in België vol- EEN paar uur voordat gisteren de Car navalsoptocht door Oeteldonk (zéér dicht bii Den Bosch) zou gaan trek ken, z(jn enkele tienduizenden uit alle streken van het land het Carnavalsdorp langs de boorden van het watervrije moe ras binnengetrokken. Spoorwegen en bus diensten hebben de enorme toeloop nau welijks kunnen verwerken, ondanks de extra voorziening®11- In straten en singels, die niet in de route van de optocht waren opgenomen, stonden de auto's bumper aan bumper gepa'kccrd. Oeteldonk kon de drukte niet verwerken en de „herber gen" waren te klein in aantal en ruimte om al de duizenden, die een paar uur kou hadden getrotseerd, een hartversterkertje te verschaffen. Men heeft niettemin zijn genoegen be leefd aan de bonte stoet van gecostumeer- de en muziekmakende Oeteldonkers, die zich ook deze keer veel moeite hadden gegeven om dit grote evenement tot een gezellig kolderiek feest te maken. Naast dwaze fantasie-uitbeeldingen kwam uiter aard ook de persiflage aan bod. Bewo ners van Mars, gekleed in super-exclu sieve costuums. Soed gedresseerde muzi kale apen uit het Circus Oeteldonk ge zamenlijk in eén en dezelfde stoet met het Zoete Lieve Gerritje, het damesvoet balelftal en een stukje stadssanering. Een afwisselend kleurig geheel, waar Ama- deiro de 17de ver bovenuit troonde op zijn hoge zegekar, door de duizenden langs de route hartelijk toegejuicht. Valkensburgs Carnavalsoptocht, die ook gistermiddag door het Valkenstadje trok. U kunt Uw maag nu eenmaal niet volledig rost geven. Dam Z zijn ma9agklaf en zoj«d nekklg Begint U mo g MAAG-CACHETS 1 smaakloos. I Op de Waddeneilanden hebben de be richten over de bestemming van belang rijke delen van Vlieland en Terschelling tot militair oefenterrein grote ongerust heid verwekt, terwijl men op Ameland niet precies weet, waar men aan toe is, aangezien eerst is gemeld, dat ook een deel van het natuurreservaat het Oerdt militair oefenterrein zou worden, terwijl dit later werd tegengsproken. Wanneer de Plannen, zoals die bekend zijn geworden, doorgang zullen vinden, vreest men cata strofale gevolgen voor bet vreemdelingen verkeer vooral omdat het natuurschoon en de rust, die de eilanden tot belangrijke recreatiecentra maken getuige het feit, dat er verleden jaar een kwart millioen t'acantiegangers zijn geweest ij1 be* Jangrijke mate zullen worden geschaad. „Vooral op Vlieland is men ongerust. Volgens de berichten zou de enorme zandplaat Vliehors aan de Westpunt van *}et eiland oefenterrein worden. Er zou Qaar ee» '-uiVh""" worden aangelegd dicht bij een broedkolonie voor vogels. Reeds nu wordt de Vliehors gebruikt voor schietoefeningen met straaljagers Btj deze berichten, die voor Vlieland echter niet helemaal nieuw meer zijn. omdat het plan voor een tankbaan reeds lang in de pen is, is men niet gaan neerzitten. Er is onmiddellijk contact opgenomen met ver enigingen en organisaties voor natuur- en vogelbescherming. Voor wat betreft Terschelling zou, zo als gemeld, op een belangrijk deel van de Bosplaat, een gebied met een unieke flora en fauna, dat een belangrijk studieterrein is voor geleerden en zijns gelijke in West- Europa niet heeft, vooral om de bijzon dere plantengroei en voorts op de Noord- vaarder aan de Westkant van het eiland militaire oefeningen gehouden gaan wor den. Ook voor dit eiland zou zulks zeer schadelijk zijn. Een ander facet aan deze kwestie is. dat men deze plannen het be langrijkste recreatiegebied voor het Noor den van ons land zou worden aangetast. De telefoonlijn tussen twee minister-pre sidenten heeft dezer dagen roodgloeiend gestaan in verband met de toorn, die aan beide zijden van de lijn tot het kookpunt steeg. Maar tegen feiten viel niet te pra ten; Oeteldonk is een deel van het oude machtsgebied kwijtgeraakt Dommelbaor- durp. Wanneer men in Vught het prachtige, oude Kasteel Maurick met torentjes en trapgevels ziet oprijzen uit de stille slot gracht, dan zou men niet zeggen dat in deze vredige, bosrijke plaats eind vorige week een staatsgreep heeft plaats gevon den, die 't brave Oeteldonk op zijn grond vesten deed schudden en het zou ons niet verwonderen als kasteelheer Dick Schoor er over gedacht heeft in de nachtelijke uren de witbrug op te halen om eventuele overvallen te voorkomen. Is trouwens kasteel Maurick al niet meermalen hoofd kwartier geweest bij belegeringen? Zowel Prins Maurits als Prins Frederik Hendrik ontwikkelden hier hun krijgsplannen en dat ging met veel gerucht, want op een Zaterdagmiddag, toen Maurits aan tafel wilde gaan, joeg een goedgerichte Spaanse kanonskogel 't hele prinselijk diner, be staande uit pannekoeken van tafel, ter ere van welk feit de kasteelheer thans nog el ke Zaterdag zijn gasten pannekoeken V1rr^,ut. -n ^en Prinsheerlijke sfeer „/"f1 ls als gemeenschap ouder dan Den fnoii maar Bosch ontwikkelde zich sneller en voorspoediger dan Vught en zo groeide de situatie, dat Vught stilzwijgend werd gerekend tot de „watervrije moeras sen en zandwoestijnen" van het Oetel- donkse gebied. Maar steeds vertoonde de vorst van Oeteldonk zich slechts even om op grond van een oude traditie de Moeder van Oeteldonk, gepersonifieerd in me vrouw van de Mortel, een bezoek te bren gen. Verder niets en als die traditie er niet was, zou Amadeiro er helemaal niet ko men, Dit verdroot de Vughter carnavalver eniging en de heer Dick Schoor, die sedert enkele maanden als professioneel gastheer m |Hi mm op kasteel Maurick troont, belegde krijgs raad. Men besloot tot onafhankelijkheid onder een eigen vorst en Dick Schoor werd tot minister-president benoemd. Premier Dick greep de telefoon en draaide onver vaard de minister-president van Oetel donk, premier Dolf Vorstenbosch, om hem van de onafhankelijkheid van het Dom melbaorzendurp op de hoogte te stellen. Er ontwikkelde zich toen een gesprek tussen beide staatslieden, maar de toon daarvan was noch collegiaal noch vriend schappelijk, omdat premier Dolf zich maar niet languit bij het feit wilde neerleggen, dat premier Dick gezag uitoefende over een deel van wat hij als zijn gebied be schouwde. Het heeft er geknetterd, heet dat- In Den Haag had zich inmiddels een an dere gebeurtenis afgespeeld. Daar was plotseling de heer W. A. Boom. een bin nenhuis-architect, een hofkleermaker aan het zoeken om ten snelste een vorstelijk gewaad ineen te zetten. Deze heer had na melijk vanuit Vught van zijn verheffing in de vorstenstand vernomen. Binnen één dag was de uitrusting, inclusief steek en cape, klaar en werd de reis naar het Zuiden aanvaard. Om eventuele schaking op Oeteldonks gebied te voorkomen, werd Prins Alfredo I in Zaltbommel verwelkomd door de re geringsdeputatie uit het Bommelbaorzen- durp tot grote verrassing van de mede reizigers van de Prins, die van de prins geen kwaad wisten. Bij aankomst in Vught was de bevolking te hoop gelopen en was er een glorieuze intocht met de Vughtse harmonie en zowaar! de „Spanjolen" uit Den Bosch! Op het binnenplein van kasteel Maurick sprak Alfredo I zijn onderdanen toe en de voorzitter van de Vughter Carnavalsver eniging pinkte vele tranen weg omdat nu de hartewens van alle Vughtenaren in de gestalte van een eigen Prins was vervuld. En het feesten nam geen eind. Terwijl daarginds in Oeteldonk nog niets aan de hand was, hieven de vijfhonderd leden van de handboogschuttersvereniging Wil lem Teil een groot gejuich aan toen le Prins in hun midden verscheen en zij richtten zó goed hun pijlen, dat Alfredo i niet in het minst aangeschoten op Maurick wederkeerde, waar een groots avondfes tijn hem wachtte. Zondag kwam er een hele stoet kleine Dommerbaorzendurpers hem een aubade brengen, die door de gullen vorst hartelijk op limonade werden onthaald en wederom was het 's avonds groot feest. Maar nu wacht de Dommelbaorzcndur- pers nog een diplomatieke moeilijkheid. Natuurlijk zal Amadeiro weer dc Moedei van Oeteldonk willen bezoeken. Hjj moet daarvoor op het grondgebied van Dommel baorzendurp. Een „corridor" is er niet. „Ik zal mün vorstelijke collega aan de gemeentegrens opwachten en hem naar de Moeder leiden", aldus zeide ons Prins Al fredo en daarmee meent hij een oplossing te hebben gevonden. Het komende jaar zal gewerkt moeten worden aan de vestiging van een goede verstandhouding tussen beide regeringen. Ongetwijfeld zullen wij het beleven, dat er wederzijds ambassades zullen worden gevestigd, want zowel Oeteldonkers als Domroelbaorzendurpers zijn lieden met een goed hart en vrienden van de leut. was sierlijk en veelzijdig. Een stoet van vele pronkende wagens vergezelde „Prins Lou den Derde" op 'zijn urenlange triomphtocht. Het was een parade van praal en pronk en natuurlijk werden plaatselijke toestanden geestig gehekeld. De dames-prof-voetbalclub schoot er lus tig op los, terwijl ook de kleuterklas, de globewagen, de rattenvangers en de val kenjacht hoogtepunten waren in deze stoet. De Raad van Elf, hoog gezeten op een fraaie wagen, ging aan de prachtige gouden koets vooraf, waarin de Prins met zijn minister en hofdames had plaats ge nomen. Vandaag worden de Carnavalsfeesten besloten met een fakkeloptocht door de gangen van de gemeentegrot. De gehele „hoenderstal" van Vorst Jo- cus was gistermiddag weer op de been om als deelnemer of als toeschouwer deel te hebben aan de grote optocht, die door de straten van Venlo trok. In de binnenstad, waar de gevels der zakenpanden waren voorzien van Carnavalspoppen of reus achtige Carnavalsdecoraties, verdrongen zich voor alle open ramen der huizen de „hoenders", die op de optocht en de dui zendkoppige menigte een regen van con fetti en serpentines lieten neerdalen. En zoals altijd was het een bonte verzame ling van allerlei actualiteiten, die men in carnavaleske vorm te zien kreeg. Daar waren er bij van algemene aard, zoals de „vliegende waskuip" bemand met maan- gangers, de liftverbod-overtreders die door hevig fluitende MP-ers achterna ge zeten en in een „petoet" opgesloten wer den, het damesvoetbalelftal en een mode show, waarbij de „modellen" een hoge rijdende stellage beklommen en zich op een glijbaan al glijdende aan den volke vertoonden. Maar natuurlijk waren ook allerlei voor stellingen op Venlose toestanden geba seerd: het overwegprobleem bij Blerick, de Duitsers, die in groten getale te Venlo op „Kaffeefahrt" komen en de meer dan 50 meter lange houtworm, die zich in de op tocht kronkelde. De houtworm heeft n.l een reputatie gekregen sinds plotseling werd ontdekt, dat het stadhuis (de trots van de stad) op instorten stond vanwege de activiteit van dit diertje. Men trotseer de bereidwillig de kou en de lichte sneeuw tot de laatste wagens van de Jo- cusgarde en van Prins Eugene I gepas seerd waren. Oldenzaal heeft dit jaar voor het eerst carnaval gevierd. Zaterdagmiddag begon de pret, toen Zijne Hoogheid Prins Tu- bantianus I door de leden van de Raad van Elf en het bestuur van de Carnavals vereniging „De Kadolstermennekes" zich naar zijn residentie Hotel Muller begaf, waar hem de sleutels van de stad werden overhandigd. Prins Sjen I met zijn gevolg van de Limburgse Carnavalsvereniging „De Bokkerijders", maakte zijn opwach ting bij zijn Twentse collega en onder scheidde hem hogelijk. Het hoogtepunt van de carnavalsviering was een optocht met vele kostelijke groepen en prachtig ver sierde wagens, die Zondag door duizenden werd gade geslagen. Ook Maandagavond heerste er in het geestig versierde stadje een feestelijke drukte. Oldenzaal heeft de Duitse grens plaatsen met dit feest grote concurrentie aangedaan. Duizenden Twentenaren, die vroeger over de grens carnaval pleegden te vieren, togen dit jaar naar de Ple- chelmusstad. trekt, een fase is uit een strijd, die wij allen, overal te voeren hebben. De strijd tegen de totalitaire strevingen van de hedendaagse Staat. IJ DENKEN, als wij dit schrij ven, aan de buitengewoon inte ressante inaugurale rede, op 10 Februari te Tilburg gehouden door mr dr J. J. Loeff. priester van het Bossche diocees, bij zijn aanvaarding van het buitengewoon hoogleraarschap aan de Katholieke Economische Ho geschool aldaar. Loeff heeft er in een even solied als gedurfd betoog op gewezen, dat on ze gangbare definitie van de Staat als voikofnen gemeenschap (societas perfecta) gemakkelijk tot misvatting leidt in onze tijd. De samenlevings condities, waaronder die definitie is ontstaan, zijn verdwenen. De eenheid tussen het Staats- en het geestelijk leven der gemeenschap is verbroken. Het is tijd ons te herinneren dat niet de Staat de bron van het recht is, maar de gemeenschap zelf. En dat de Staat geen andere taak heeft dan de rechtscheppende gemeenschap te dienen. Te zorgen voor haar vrijheid in die aangelegenheden die alleen door hem - de Staat - verzorgd kunnen wor den. Openbare orde. defensie, bescher ming van de zwakken tegen willekeur van de sterken. Er moet een voortdurende wissel werking zijn tussen het recht, dat door de gemeenschap wordt voortgebracht en de openbare orde, die door de Staat wordt in stand gehouden. The King's order, zoals de Engelsen het zeggen. De gemeenschap is de meerdere in deze verhouding, de Staat de mindere. Want de Staat moet de ge meenschap dienen en niet omgekeerd. Een bijzonderheid, waar mr Loeff herhaaldelijk op wijst en waarop hij als bij instinct vooridurend terugkomt is, dat het recht, om zich tegenover de (sterke) Staat te handhaven, over eigen instituten moet beschikken. De Staat is zelf een instituut. Hij kan alleen met minstens even goed be bouwde instituten in bedwang worden gehouden Men vindt deze gedachte onder meer op bladzijde 7. 10. 16 en 19 van de rede. zoals zij bij H E. Stenfert Kroese N.V., Leiden, in druk is uitgegeven. Zulk een instituut ls de Kerk, De Kerk bestaat voor een hoger doel dan aan het rechtsgevoel der in haar ver zamelde gemeenschap uitdrukking te geven. Maar zij doet ook dit. En zij doet het in een eminente vorm waar in. als het ware, het onveranderlijk voorbeeld ligt van ieder rechtsverzet tegen Staatswillekeur In die zin is de Kerk, als verschijnsel het Immer spre kende geweten van de Staat. WANNEER dus bisschoppen tegen de Staat hun stem verheffen, zo als wij thans in België zien ge beuren, dan doen wij meer dan het beschermen van godsdienstige belan gen. Dan geve» zij uitdrukking aan de waarheid, dat het recht hoger is dan de Staat. Dan geven zij vorm aan de enige kracht, die ons voor po'i- tieke slavernij, of. wat hetzelfde ts. staatstotaiitarisme kan behoeden Dan nemen zij een initiatief, dat niet alleen voor hun eigen land, maar voor de gehele wereld van belang is. En wel in bijzondere mate voor de aangren zende en vèrwante volken. Want men vergete niet dat wie zich tegen katho liek Bilgië richt, speciaal het Vlaamse volk in zijn rechten beiaagt. Dat volk dat verreweg het grootste katholieke contingent van België vertegenwoor digt; en dat. met een andere naam genoemd, het Zuid-Nederlandse volk is. De Belgische regering moge besef fen, dat zij bezig is, zich ook tegen ons te keren. Katholiek Noord-Neder land. En de gehele katholieke wereld. J. H C. CREYGHTON S.J. (Von onze correspondent) Het feit, lat Jan van Riebeeck drie eeuwen geleden aan de Kaap de Goede Hoop de eerste wijnstokken plantte en daarmee de grondslag legde voor wat thans als een van de belangrijkste land- bouwonderdelen in Zuid-Afrika geldt, heeft de Kooperatieve Wijnbouwers vereniging in Zuid-Afrika met hun ver tegenwoordigers in België en Nederland doen besluiten, dit feit medio April van dit jaar in Cuiemborg als de „Van Rie- beekse Stad" feestelijk te herdenken. Reeds is over de juiste data in onderhan deling getreden met Burgemeester H. A. J. M. v. Koningsüruggen van Cuiem borg. De Zuid-Afrikaanse Uitsaai Corporasiê is voornemens om op 6 April, de jaarlijkse herdenkingsdag van de landing van Jan van Riebeeck aan Kaap de Goede Hoop, een specifiek Culemborgs programma uit te zenden. Aan de reportage, die uiter aard in Cuiemborg wordt opgenomen, zal de schooljeugd ook een belangrijk aan deel hebben. Het gemeentebestuur van Cuiemborg verleent hieraan aller ge wenste medewerking. De Nederlandse vissersvloot wordt ge stadig uitgebreid. In vele gevallen dient de nieuwbouw ter vervanging van ver ouderde schepen, doch desondanks neemt het aantal vissersvaartuigen nog steeds toe. Op enkele werven komt men han den tekort om de gegeven bouworders naar bevrediging van de opdrachtgevers te kunnen uitvoeren. Volgens „De Visse rijwereld" kan op grond van de thans be staande bouwplannen en nog te ver wachten opdrachten worden verwacht dat de Nederlandse vissersvloot tegen het einde van 1956 zal zijn uitgebreid met circa zestig nieuwe eenheden. De bouw activiteit strekt zich voornamelijk uit over de kottervloot, doch daarnaast wor den ook nieuwe loggers gebouwd. J (Van onze correspondent) Het „Centraal Bureau" G.A. te Rotter dam heeft plannen voor de stichting van een groot silo-bedrijf te Assen, dat een inhoud zal krijgen van 1500 ton Behalve een graansilo zal dit, bedrijf, dat zal ver rijzen op het nieuwe industrieterrein een graandrogerij en een granen-puntinrieh- tmg bevatten. De bouw van deze silo is een gevolg van het feit, dat verscheidene zuivelfabrieken uit de omgeving van de Drentse hoofdstad te kampen hadden met gebrek aan opslag ruimte. In overleg met het Centraal Bureau hebben zij toen een coöperatief silobedrijf gesticht en een werkcommissie benoemd om de plannen voor de bouw van een silo verder uit te werken. Ongeveer 750 Amerikaanse musici zullen een verzoekschrift bij de plaatselijke voor zitter van het Amerikaanse verbond van musici indienen tegen een concert in Carnegie Hail door het Berlijnse Philh. Orkest, dat de volgende maand gegeven zal worden. De musici verklaren, dat de dirigent en de directeur, Von Karajan en Von Westermann, voor de oorlog reeds lid van de nazi-partij zijn geweest. Dr Gerhart von Westermann gaf te Berlijn toe, dat hij, evenals Herbert von Karajan, lid van de nazi-partij is geweest. Hij noemde dit feit echter louter een „for maliteit". Anders hadden zij hun werk niet kunnen voortzetten. Over de actie in New York zeide hij ernstig bezorgd te zijn. Dr von Westermann was in 1933 lid van de partij geworden, toen hij plaatsvervan gend directeur van radio-München wsi. Von Karajan was in 1935 toegetreden, toen hij directeur van de opera te Aken w&s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5