1 Noodzaak nationale inzet van Bondsdag Wantrouwen tegenover Westen werkt voor Moskou eenheid ■debat Intern, scheepsbouw in 1954 Nederlandse productie groter dan ooit tevoren V erouderingsverschij nselen door radio-activiteit Trein botste tegen locomotor met rangeerdeel FAURE heeft kabinet gereed RUSLAND paraat tot 't afslaan van elke aanval Waarnemers op 4 kilometer Wet ouderdomsvoorziening zal zonder overgangstermijn in werking treden r i Oost en West in woord en daad over verdediging Frankrijks onstabiele politiek drijft Duitsers tezamen ms ilfcl# Woensdag 23 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Influenza in Beieren Melkverbruik daalde met 3 tot 4 procent Typhus aan boord van de „Ruy« Morgen spoedvergade ring partijbestuur der K.V.P. Vergeleken met 1953 boekte Duitsland de grootste stijging Na H-bomexperiment In Hoek van Hollland Twee licht gewonden Vandaag voor Nationale Vergadering Tweede atoomexplosie in Nevada Enorm wegenbouwplan voor Amerika Tsjoekof beschuldigt Ver. Staten DC-6-wrak wordt geborgen mm. Hoge Raad verwerpt beroep NESB-leiders IJslandse vissersvloot wordt vernieuwd Rijk draagt kosten V. WEERBERICHT Oppositie wantrouwig Zuiver beeld consumptie-vermin dering nog niet mogelijk Belangrijk Nederlands aandeel in reorganisatie De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Woensdag- tot Donderdagavond, iuldt: Overwegend zwaar bewolkt, met plaatselijk enige sneeuw ot regen en hier en daar mist. In het Zuiden van het land lichte dooi tot tempe raturen om het vriespunt. In het Noorden van het land temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust at en toe harde Oostelijke wind. Donderdag 24 februari: Zon op 8.41, onder 18.11 uui. Maan op T.51, onder 21.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze correspondent) BONN, 23 Februari. Met verschoten kruit staat de Westduitse Bondsdag voor het morgen beginnend debat over de verdragen van Parijs. Wekenlang hebben de partijen haar argumenten ten toon gesteld en elkaar ervan beschuldigd, dat zij ofwel heel Duitsland in communistisch vaarwater willen dringen, dan wel het eerstgeboorterecht der nationale hereniging wilden weg schenken voor de linzensoep van een paar divisies. Iets anders dan de erkenning, dat de Bondsrepubliek mogelijk fatale innerlijke tweespalt tegemoet gaat wanneer regering en oppositie de weg tot elkaar niet vinden, is daarbij niet gewonnen. De tafelpoten en stinkbommen, waar mede sprekers van het regeringsfront en met name veiligheidscommissaris Blank links en rechts in het land ontvangen zijn. geven een bitter voorproefje van wat misschien te wachten staat, wanneer de Duitsers er niet in slagen een gemeen schappelijk standpunt te vinden. Zin van het driedaagse debat, dat nu gaat begin nen, is veeleer het tasten naar de moge lijkheden van zulk een basis, dan wel de beslissing over de verdragen zelf. Deze is reeds lang gevallen: tegen drie van de vier Parijse verdragen strijdt de sociaal democratie op haar eentje een kansloze strijd, tegen het vierde, dat over de toe komst van het Saargebied, willen Ade nauer's coalitievrienden slechts zo held haftig strijden, dat het hele complex der verdragen in elk geval niet in moeilijk heden komt. De tegenstanders in het kamp der liberale partij en der vluchtelingen- partij pulten de moed voor hun tegenstand slechts uit de zekerheid, dat een meer derheid voor het verdrag verzekerd is. De campagne, waarmee de partijen de sfeer voor het grote debat hebben opge warmd, heeft zich op een merkwaardige wijze ontwikkeld. De verdragen en hun kwaliteiten zijn daarbij geleidelijk aan naar het tweede plan verschoven. Wat alle partijen het volk wel hebben willen duidelijk maken, is dat zij de nationale eenheid nastreven. De regeringspartijen hebben hun kiezers verzekerd, dat zij de verdragen aanvaarden, omdat deze de Westelijke landen zouden verplichten tot een krachtsinspanning om tot een herstel van de Duitse eenheid te komen. De op positie heeft betoogd, dat zij in deze be lofte generlei vertrouwen heeft en zij heefl de verdragen beschouwd als een nieuwe schakel in de keten van gebeurtenissen, die de beide stukken van Duitsland steeds verder van elkaar hebben verwijderd. Een ander bewijs dan de dreigementen van de heer Molotof hebben de socialisten daarbij niet gehad. Evenmin heeft dr Adenauer het bewijs op tafel kunnen leg gen, dat de Russen eerder tot „echte" on derhandelingen geneigd zouden zijn, wan neer het Westelijke front was gesloten. Zo lijkt het of de twee dure reclame campagnes, die in de laatste weken in de Bondsrepubliek gevoerd zijn- gericht wa ren op flessen, die wel concurrerende merken droegen, doch die met dezelfde inhoud waren gevuld. Regering en oppositie hebben. gewild of ongewild, het volk weer eens diets ge maakt dat de hele wereldpolitiek op de Duitse eenheid moet worden afgestemd. Van de kant der regering heet het triom fantelijk. dat de Westelijke landen zich hebben laten verbinden om deze hete kastanje uit het vuur te halen. In de commissie-rapporten over de ver dragen heet het. dat de Bondsrepubliek nu geheel en at zelfstandig op het terrein der buitenlandse politiek zal kunnen gaan opereren, dat zij desgewenst een ambas sadeur naar Moskou zal kunnen sturen en dat het hoog tijd wordt, dat zij ook haar plaats krijgt in de „standig group" van de Noord-Atlantische Traetaats Or ganisatie. De bii-ding der partners aan het doel der nationale hereniging wordl krachtig genoeg geacht. Bij de oppositie daarentegen ontbreekt het vertrouwen in al deze schone belof ten van het Westen. Men wil dus daar om maar liever geen ogenblik verhezen om over te gaan tot het Duitse offensief jegens de vier bezetters, dat zeer vele aanhangers der politiek van dr Adenauer eerst dienstig achten wanneer de Bonds republiek van haar voogdij zal zijn ontsla gen De souvereiniteit, de mogelijkheid om zelf weer in de internationale politiek mee te spelen is hier voor kort tot h°og- ste doel der verdragen geproclameerd. Dr Adenauer heeft, al enkele malen laten no- ren, dat het niet meer behoort te gebeu ren, dat er geen Duitsers mee aan de j conferentietafel zullen zitten, wanneer de eindrekening van de oorlog wordt opge maakt. Zo stevent de hele Duitse politiek op de nationale eenheid als eerste en alles over heersende doel af. De verdragen z^lf zijn daarbij tot een ondergeschikt middel ge devalueerd, nög vóór zij dè laatste hinder nis hebben genomen. Zelfs dr Adenauer is door de eenheidsroes gedwongen dat toe te geven door zijn verklaring, dat een nieuw beraad met de Russen niet behoeft te worden uitgesteld tot tijd en wijle de Duitse divisies op de been staan. De haast, die men daarmee eens gehad heeft, is toch reeds onmodern geworden. Veeleer heet het overal, dat het tempo beter niet al te hoog worde opgevoerd, al ware het alleen maar om het economische leven niet al te zeer uit zijn pas aangesmeerde voegen te rukken. Men is nu al bereid om over ontwapening van een paar Duitse divisies te praten, nog vóór er één divisie ge vormd is. Het hele voorspel der ratificatie is. on danks alle Duitse trouw aan de verdragen, een bittere ontgoocheling geweest voor die politici in het Westelijke kamp, die geloofd hebben, dat men de kwestie dei- Duitse eenheid niet zo hoog behoefde te nemen. Men kan bijna van een eensgezin de demonstratie van de elkaar op leven en dood bevechtende Duitse groeperingen spreken. Zo gezien, levert misschien de nu voor de deur staande ratificatie voor de Duitsers nog een aanzienlijk profijt Zij vaagt misschien de windmolens weg, waartegen de socialisten hun eenheids balans hebben bot ges.toten,. 7ij..«»af!. hun misschien de kans hun eenheidswil te ver enigen met die, welke steeds duidelijker ook uit de regeringscoalitie opwelt. Blik naar Moskou Onderhandelingen met de Russen over Duitsland zullen vermoedelijk na de rati ficatie nog meer dan thans het overheer sende thema der Duitse politiek worden. Wanneer de socialisten soepel genoeg zou den zijn om hun eenheidsenergie met die van grote delen der regeringspartijen te combineren, dan zouden de Duitsers wel licht spoedig de tijd gekomen kunnen ach ten om hun eigen probleem in een accuul stadium over te brengen. Het feit, dat reeds nu getracht wordt om de ratificatie-wetten te laten vergezeld gaan van een grote eenheidsresolutie van de Bondsdag, spreekt voor zichzelf. De kansen voor een verenigd eenheidsfront worden ook door de socialisten hoger ge acht, sedert dr Adenauer niet meer op een snelle en algehele uitvoering der militaire overeenkomsten aandringt. Deze ontplooiing van het eenheidsfront der Duitsers wordt wellicht nog gestimu leerd door de voortdurende moeilijkheden in Parijs. De animo voor de tekst der ver dragen is ook in regeringskringen veel verminderd sedert in Frankrijk een nieu we regering met nieuwe onzekerheden voor de boeg staat. De liberalen hebben lang geroepen, dat men beter de hele zaak nog even aan de kapstok zou kunnen han gen, om te zien of de nieuwe Franse rege ring nog van plan zou zijn het spel verder mee te maken. Adenauer heeft hen gerust gesteld door te verzekeren, dat Duitsland zich niet zou laten binden vooraleer de Fransen hun oorkonden zouden hebben gedeponeerd. De voortgaande onzekerheid over de Franse houding zal er overigens wel toe bijdragen, dat de Bondsdag in hei komende debat zal doen blijken, dat het hemd der nationale eenheid hem nader is dan de rok der Europese vereniging. Blijkens een mededeling van het Beierse ministerie voor volksgezondheid, heeft een influenza-epidemie in Beieren tot nu 37 doden geëist. In de afgelopen week zijn 26.000 nieuwe gevallen van de ziekte, die zich voortdurend uitbreidt, vooral in de noordelijke delen des lands, gerappor teerd. Volgens berekeningen van de Alg. Ver. voor Melk voorziening (A.M.V.), mede op basis van landelijke C.B.S.-cijfers. is het verbruik van drinkmelk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met drie tot vier procent. Gezien de korte periode na de prijsverhoging kan deze daling echter nog niet als een definitief cijfer worden beschouwd. Aan het einde van 1954 werd trouwens bij steekproeven reeds een geringe daling van het melkverbruik in vergelijking tot het jaar 19°3 geconstateerd. Mede daarom is thans geen absoluut zuiver beeld :e krijgen van de daling van het verbruik, welke uitsluitend het gevolg zou zijn van de prijsverhoging. ,7' In East London tn de Kaapprovincie zijn alle 500 passagiers en de bemanning van het Nederlandse m.s. ..Ruys" (14 3*5 t.) van de Kon. China Paketvaart te Am sterdam (ingeent, nadat gebleken was dat twee Chinese kinderen typhus hadden. Twee artsen zijn er drie en een half uur mee doende geweest. De kinderen zijn in East Londen in een ziekenhuis opgenomen Het schip is op weg naar Brazilië. Het partijbestuur van de K.V-P. zal mor gen in een spoedvergadering bijeen komen In deze vergadering zal bet bestuur zicb beraden over het „eenheidsgesprek", zulks naar aanleiding van de door de Katholieke Werkgemeenschap i„ de Partij van de Ar beid genomen beslissing. Gisteren is een electrische trein komen de uit de richting Rotterdam, bij het binnenkomen van het station Hoek van Holland op verkeerd spoor terecht ge komen en in botsing geraakt met een rangeerdeel. De locomotief van het ran- geerdeel en de electrische trein liepen schade op. Een duidelijk beeld van de door de botsing ontstane ravage. namelijk Volgens door Lloyd's verzamelde ge gevens was Nederland in 1954 de op vijf na grootste producent van schepen, in dien men geen rekening houdt met de Droductie van China, Polen en de Sovjet- Unie. van welke landen geen gegevens beschikbaar zijn. De Nederlandse nro- ductie, die 410.559 brutoregistertnn be droeg, of 69.246 brt. meer dan in 1953 was groter dan ooit tevoren. Ook in Duitsland, Zweden, Frankrijk Noorwegen en België werden meer sche- pen te water gelaten dan ooit tevoren In Belgie steeg de productie met ruim Bij de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini zijn verleden jaar, behalve een aantal Japanse vissers, driehonderd inwoners van de Marshall eilanden en Amerikaanse militairen ge wond door radio-actieve straling. Vier en tachtig personen werden ernstig gewond, aldus heeft dr John Bugher, hoofd van de biologische en medische afdeling van de Amerikaanse commissie van atoomenergie Dinsdag verklaard. Dr Bugher zeide op een bijeenkomst van de subcommissie voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse senaat, dat als gevolg van radio-actieve besmetting de levensduur van dieren korter wordt. Dit verschijnsel was waarschijnlijk een gevolg van een versnelling van de veroudering Het is nog niet bekend, of dit verschijnsel zich ook bij mensen voordoet. Volgens dr Bugher is het nog geheel onzeker welke gevolgen mogelijke wijzi gingen van erfelijkheidsfactoren als gevolg van radio-actieve besmetting op het wel zijn en de overlevingskansen van hele volken hebben kunnen. De vele voorspel lingen op dit gebied waren, naar hij zei. gegrond op veronderstellingen die onze kennis verre te boven gaan. Ook in het Britse Lagerhuis is gisteren gesproken over de gevolgen van de ex perimenten met de waterstof-bom. Vol gens de socialistische afgevaardigde Noel Baker zouden naar een schatting van een Amerikaanse geleerde achttienhonderd zuigelingen van radio-activiteit te lijden hebben gehad na de proefnemingen van het vorige jaar. Noel-Baker zeide dit in een pleidooi voor een verbod op atoom- proeven gedurende de besprekingen over de ontwapening. In zijn antwoord op de redevoering van Noel-Baker kondigde Churchill aan, dat hij volgende week zal spreken over de atoom-oorlogvoering in een defensie-debat. Hij zal dan ook iets zeggen over net door Groot-Brittanië ver worpen voorstel van India aan de V.N om alle proeven met atoom- en water stofwapenen te verbieden. 100 pet, 124.458 brt. BSngeiarió met 63.212 brt. tot isWaicaié producent Er werden in dit land 253 schepen van tezamen 1.408,374 brt. te water gelaten, dit is 91.411 ton meer dan jn 1953 en meer dan sedert 1030 't geval is geweest. Na Engeland was West-Duitsland de grootste producent. De Duitse productie bereikte het record van 268 schepen van -ezamen 963 114 ton. In vergeliiking iet 1953 betekende dit een stijging van 144.893 brt. Er werden voorts in Duits land meer schepen voor export gebouwd dan in welk ander land ook. De totale wereldproductie, afgezien van de productie der communistische landen bereikte in 1954 een peil. dat behalve in de oorlogsjaren niet meer is bereikt se dert 1920. In vergelijking met 1953 stees de productie met 156.581 brt. tot 5.252.631 brt. In Amerika. Japan. Italië. Denemarken en Canada was de productie van koop vaardijschepen minder groot dan in 1953. Bijzonder groot was de productiedaling in Italië en Japan. In Italië daalde de oroductie met 100.745 brt. tot 161.767 -t. en in Japan met 143.934 brt. tot 413.405 brt. Hieronder volgen de productiecijfers van de verschillende landen in rangord' van grootte met daarbij vermelde stijging of daling vergeleken met 1953: „Ver. Kon.: 91.411 ton. i44^onPu^s'an^: 963.114 ton, stijging met 144.893 ton .Zweden: 689 ton. 51 tov' Staten: 476.984 ton, daling met ■ii.o23 ton. Japan: 413.405 ton, daling met 143.934 ton. Nederland 410.559 ton, stijging met 69.246 ton. Frankrijk: 266.570 ton, stijging met 31.402 ton. Italië: 161.767 ton. daling met 100.745 ton. Noorwegen: 137.920 ton. stijging met 19.450 ton. Denemarken: 130.481 ton, daling met 11.575 ton. België: 124.458 ton, stijging met 63.212 ton. Canada: 52.892 ton, daling met 34.347 ton. De electrische trein, die gistermiddag om 12.19 uur van Rotterdam C.S. naar Hoek van Holland vertrok, is om 12.51 uur bij het binnenkomen van het station Hoek van Holland op een verkeerd spoor terecht gekomen en toen tegen een loco motor gebotst, welke voor een rangeer deel stond, bestaande uit een bagagewa gen en een wagon van een internationale trein. De locomotor, waarvan het N.S.- personeel zich tijdig in veiligheid wist te stellen, werd totaal vernield terwijl het voorste deel van de electrische trein werd ingedrukt. De wagenvoerder, die het ongeluk had zien aankomen, had onmiddellijk zijn plaats verlaten en rende naar achteren Drie reizigers, die in de tweede-klasse- 1.408.874 ton, stijging met 544.311 ton, stijging met (Telefonisch van onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen Van het ogenblik af, dat de heer Faure zeker was van de steun van alle natio nale partijen behalve de socialistische, kon hij gehoor geven aan de aandrang van president Coty om zijn pogingen tot kabinetsformatie voort te zetten Hij kon zich toen tot de radicale partii wenden om de in die partij bestaande tegenstand, nl die van de voorstanders van Mendës- France te breken, teneinde de partij haar klassiekp standpunt te doen innemen om zich niet te verzetten als een rad'caal de kans krijgt om het ministerie te leiden In de loop van vannaeht meende men over het algemeen, dat de kabinets formateur vandaag ruim 310 stemmen zou krijgen, dus ongeveer de vroeger ver eiste constitutionele meerderheid De heer Faure heeft nog een gedeelte van de nacht besteed aan de samensrelling van zijn kabinet en het opmaken van de regeringsverklaring, maar zonder aan wijzingen te geven omtrent de porte feuille-verdeling. Hij heeft zelfs aan de aangezochten gevraagd niet over de rol verdeling te spreken. Niettemin liepen de vermoedens omtrent de aanstaande lijst van de ministers hedennacht maar zeer weinig uiteen. Men had sterk de indruk dat de heer Faure het premierschap zal nemen, zon der voor zich zelf nog een speciale porte feuille te bestemmen. Het blijkt wel, dat de heer Faure een zeer sterk ministerie heeft willen maken met op de belangrijkste posten staats lieden, die de meest dringende grote kwesties aankunnen, zodat de kans voor een duurzaam kabinet bijzonder ver hoogd is. Op de Yucca-vlakte in de Amerikaanse staat Nevada is gisterochtend vroeg de tweede atoom-explosie van de reeks van dit jaar teweeggebracht. Het was een middengroot apparaat, dat op een toren van negentig meter hoogte tot ontploffing werd gebracht. Tweehonderd militaire waarnemers sloegen van uit loopgraven op vier kin. afstand de proef gade. Veertig vliegtui gen waren ingeschakeld bij waarne mingen van uit de lucht. Te Las Vegas zag men de explosie als een oranje flits Bij vele vorige proeven had men een helder wit licht waargeno men De lichtflits werd ook gezien ln Sacramento, dat op 880 kilometer ten Noordwesten van het proefterrein ligt, terwijl men de luchtdruk zelfs voelde >n St. George (Utah) 215 kilometer ten Oos. ten van de Yucca-vlakte. Op 16 kilometer afstand werden twee schokken gevoeld In Las Vegas sloegen deuren en ramen dicht, doch de runen braken met, zoals bij de proeven ln 1951 en 1952. Na de ontploffing steeg een padde- stoelvormige rookwolk op tot een hoogte van 6.500 meter. President Eisenhower heeft Dinsdag het Amerikaanse Congres verzocht een tien jarenplan voor wegenbouw, dat 101 mil liard dollar zal kosten goed te keuren Hij verklaarde dal de V. S over een netwerk van wegen moeten beschikken dat de be volking van belangrijke gebieden in staat zal stellen snel weg te trekken tu geval van een atoomaanval. Het gevaar voor een noodlottige ver stopping van de wegen bij een atm'maa"~ val noemde de president een van de v redenen, waarom snel en met het oog op de toekomst gericht het nst van #rote verkeerswegen verbeterd moet worden Een andere reden is. zo zei ni.1, dat betere wegen het aantal verkeersongelukken zul len verminderen Per iaar komen in de Y S ongeveer 36 000 personen om het leven bij verkeersongevallen die bij el kaar een schade van naar raming 4.3 mil liard dollar veroorzaken. „Wjj zijn paraat tot het afslaan van elke aanval", aldus heeft de nieuwe Rus sische minister van defensie, maarschalk Tsjoekof, gisteren verklaard in een rede voering die hij hield voor tweeduizend generaals, officieren en soldaten in het .-Huis van het Sovjet-leger" te Moskou. Tsjoekof's redevoering, die door de Rus sische televisie werd uitgezonden, was een deel van de jaarlijkse plechtigheid aan de vooravond van de „verjaardag van de Sovjet-strijdkrachten". Ook maarschalk Boulganin. enige minis ters en de eerste secretaris van de com munistische partij. Kroestsief, waren bij deze redevoering aanwezig. Tsjoekof zeide, dat „degenen die geen rekening houden met de lessen van de geschiedenis", aan het lot van Hitier moe ten denken. 5oPfT vredel'evende politiek van de Sov- i^T. geen gunstig onthaal bij de d! v landen ontvangen. Vooral on noT-ir,J°ererVeen P°^Iiek, die is gericht ter. bereiding, aldus de minis- ln ufen. la,ter gepubliceerde dagorder gericht tot alle militairen van de Soviet- strijdkrachten, zegt maarschalk Tsjoekof nog, dat onder zulke omstandigh^en d' communistische partij en de Soviet-rege ring alle noodzakelijke maatregelen ne men om een zekere en betrouwbare ver dediging van en veiligheid voor ons moederland te waarborgen". Tsjoekof beval in die dagen twintig saluutschoten te lossen in de hoofdstad, Moskou, en in de -.heldensteden" Lenin grad, Stalingrad, Sebastopol en Odessa. De communistisch-Chinese minister van aeiensie, generaal Feng Teh Hoeai, heeft 'u' te Port Arthur tijdens een aldaar vanj6n viering van de 37ste verjaardag j Sovjet-strijdkrachten verklaard- lnuien iemand een agressieve oorlog i tt cornmunistisch-China en de So"- let-unie elkaar „te allen tijde" zullen -steunen. peng praatte zyn Moskouse ambtgenoot bijna letterlijk na, door te verklaren, dat de V. S. „openlijk om een atoom-oorlog" roepen. Hij beschuldigde Amerika er van zijn vrees te willen inboezemen door •bedreiging en chantage" en waarschuwde geen „misrekening" te maken, daar de S. anders niets dan „een zeer betreu renswaardig en smadelijk einde" zou wachten. De berging van de op de berg Ter- minillo in Italië verongelukte DC-6 van de Belgische Luchtvaartmaatschappij de Sabena, is gisteren begonnen De ploegen die op een hoogte van 1500 meter aan het werk zijn gegaan, zijn uitgerust met al het nodige materieel voor de berging van slachtoffers Het werk wordt even wel zeer belemmerd door ongunstige weersomstandigheden. Gisteravond waren elf lijken gevonden. Het transport hiervan geschiedde met muilezels. Te Rietl is een chapelle ardente in gericht. Dit is de boerderij van Gaston Dominici de beschuldigde van de moord op de familie Drummond die verkocht zal moeten worden om de kosten van het proces, die anderhalf millioen francs be dragen, te kunnen dekken. „Grand Ter- re" is de naam van de bezitting van de familie, die door deze afschuwelijke moord in het centrum van de wereld belangstelling kwam te staan.... 8 De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping der beroepen van de N.E.S.B -leiders Paul van Tienen en mr J Wolthuis, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat de N.E.S.B. als een verboden vereniging be schouwde, werden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de tijd, eveneens 2 maanden, welke zij in voorarrest hebben doorgebracht De procureur-generaal betoogde o.m dat het besluit waarop het verbod steunt, geen militaire veiligheidsmaat regel was, zoals is bepleit. Voorts heeft het cassatiemidde) volgens de procureur- generaal voorbijgezien, dat ook zonder hulp van een vreemde mogendheid dus zonder landverraad, een wijziging in ons staatsbestel zou kunnen worden gebracht in strijd met de grondwettelijke regels De strekking van het besluit is aldus spreker deze. om alle organisaties, die een nationaal-socialistisch of fascistische geest ademen, een geest, die ons volk aan de rand van de afgrond had gebracht, uit ons volksbestaan te bannen. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 5 April coupé vlak achter de bestuurscabine van de trein zaten, riep hij toe hetzelfde te doen. Toen de trein zich even later in de locomotor boorde werden zij wel tegen de grond geslingerd, maar bleven onge deerd. Twee werksters, de 47-jarige J. de G.-V. en de eveneens 47-jarige P. van O.-V., beiden uit Ho^k van Holland, die in de achterste wagon van het rangeer deel bezig waren met schoonmaakwerk- zaamheden, liepen lichte verwondingen op, nl. resp. een hersenschudding en een sleutelbeenfractuur. De conducteur A. D. uit München, die zich ook in de wagon bevond, werd ter observatie naar een ziekenhuis overgebracht, maar kon dit een paar uur later weer verlaten. Het reizigersverkeer, dat aanvankelijk vertraging tengevolge van het ongeluk on dervond er maest een reservetrein naar Hoek van Holland worden gedirigeerd kon na half twee weer gewoon doorgang vinden. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De uit ongeveer vijfhonderd bodems bestaande vissersvloot van IJsland moet grotendeels worden vernieuwd. Driehon derd van deze schepen komen in aanmer king voor vernieuwing, in een tempo van vijftien tot twintig per jaar. Het is te ver wachten, dat de Nederlandse seheeps- bouwindustrie een flink aandeel zal heb ben in deze reorganisatie. De heer Zwolsman van de N.V Holland Launch te Amsterdam kreeg nl de op dracht een stalen viskotter te ontwerpen als „proefschip". Het casco werd gebouwd op de scheepswerf „De Hoop" te Har- dinxveld. Zes IJslandse vissers zijn dezer dagen met dit schip naar hun vaderland gegaan. Deze kotter de eerste stalen voor het eiland voldoet aan de speciale eisen van de IJslanders. Reeds is een be stelling geplaatst voor nog twee kotters v»rrf°" eii-ngen zijn gaande over verdere leverantie. IJsland heeft zelf de beschikking over een werf, die geschikt nJ°°F. ae *b°UW van degelijke schepen P„.Ze 'ndustrie gaat de kotters naar dit ontwerp in licentie bouwen, al werkt men er onder moeilijke omstandigheden daar zowel hout als metaal moet worden ge ïmporteerd en men bovendien gebrek nfet hnaan Daraoneel' z°dat de productie 8 Z?J kunnen z«n dan twee vaar- tuigen per iaar. Je";??.eU_,F'.e,b,esteIling hiei te lande van een flink aantal van deze kotters zal wel spoedig tegemoet kunnen worden gezien (Van onze Haagse redactie). Naar te Den Haag verluidt zal de minis- ter van Sociale Zaken binnenkort ztyn onfwprp wettelijke ouderdomsvoorziening k 4 brensen In tegenstelling tot het öER-advies zouden lie voorstellen van minister Suurhoff inhouden dat de wet onmiddellijk volledig - dus zonder trede* anss'erm'-'n 'n werking ZOU Zoals men weet heeft de SER indertijd geadviseerd een overgangstermijn van t.en oogste vijf jaar in te stellen, gedurende welke een van jaar tot jaar kleiner wor dende aftrek van eigen inkoms'en zou plaats vinden. Het loslaten van de over gangstermijn betekent, dat de premie voor de ouderdomsvoorziening reeds aanstonds een half twee percent hoger zou moeten zi.in dan de door de SER berekende 5M> pet, die gedurende de eerste jaren na de uitvoering van de wet zou moeten worden opgebracht. Het wordt echter niet uitge sloten geacht, dat deze hugere kosten gedragen zullen worden door de schatkist, die 2.50 millioen gulden voordeel doordat de noodwet ouderdomsvoorzieó os komt te vervallen. De redenen waarom de minister geen overgangsregeling zou willen instellen ztln de grote administratieve bezwaren," welke eraan zijn verbonden De SF.R heeft in het advtes als voordelen van zo'n rege- ing genoemd, dat de economische gevol gen van de wet geleidelijker zouden door werken en de bestaande voorzieningen gemakkelijker zouden worden aangepast. Het ligt voor de hand. dat dit punt onderwerp zal wordep van ernstig over- or m de ministerraad Fr-n van de econo mische gevolgen, die de SFR tn zijn advies noemt, waren de inflatoire lendenzen die zouden kunnen uitgaan van een plotee- inge vegroting van de consumptie Even- sis bij haar beslissing over de grootte van de komende huurverhoging zal de rege ring dit aspect van de definitieve ouder domsvoorziening ongetwiifeid zwaar laten wegen Voor de financiering van de ouderdomsvoorziening zou het omslag stelsel zijn gekozen, daar het kapitaal dekkingstelsel een te grore vermogens vorming zou vragen. Naar wij van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken vernemen, verkeert het wetsontwerp in een vergevorderd stadium van voor bereiding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1