r Ratificatie-debat beveiligd met brandslangen Liberalen brengen Adenauer in moeilijk parket FELLE BRAND in koelschip mawm Milliardenplan tegen de zee Nederland heeft behoefte aan zoetwaterreservoirs Voriü jaar ruim 90.000 nieuwe motorvoertuigen Frankrijk heeft een kabinet hoofdredactie U Na Frankrijk staat nu Duitsland voor zware beslissing Bevriezing handelsmarges Ruime meerderheid voor Edgar Faure Wind uit de (oppositie-)zeilen van Mendès-France Twee advocaten vlogen elkaar in de haren over een roomklopper Donderdag 24 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Regeringscrisis VAN DE MAASBODE „Kinderverlamming" tast talrijke verpleeg sters aan Franco stelt falange gerust Vlammen vonden gretig voedsel in de kurkenisolatie Niet alleeti de kruimels Analyst Biesbosch niet dempen Hoofdonderwijzer door ijs gezakt en verdronken Invoer van scooters verdubbelde Wrakresten van de „Spanker" brachten 80 mille op Een meter sigaar per dag Chinese nationalisten in de aanval Kort geding voor de Haagse rechtbank WEERBERICHT Het normaal nimmer aflatende nachtelijke volksdemocratische ge- citer en volksdans-rhythme van de Oostduitse radio-zender werd van nacht voortdurend onderbroken. Om half twee bezwoer een omroeper met dramatisch geluid de nachtverpleegsters, spoorwegwachters, P.T.T.-werkers en andere lieden, die nog wakker waren, toch vooral te luisteren naar het laatste hese vermaan van de heer Grotewohl, die de „Deutsche Landleute'' nog eens de verschrikkingen van de aange broken „Schicksal-Tag" schilderde. Om half drie kregen de luiste raars van radio-Berlijn een slecht oorlogsklankbeeld over het neer schieten van een Messerschmidt-bommenwerper te verwerken. En steeds: „dat nooit weer!". Het was het sluitstuk van de grote Oostduits-communistische campagne tegen de ratificatie der Parijse verdragen, nog altijd op het thema der Duitse eenheid: „Liebe Brüder, Liebe Schwester im Westen. Enkele uren later, in de ochtend, begon vandaag in het Westduitse Bonn het ratificatie-debat. De politie had versterkingen laten komen uit naburige plaatsen en stond zelfs met brandslangen gereed om mogelijke demonstranten te lijf te gaan. Bondskanselier Adenauer kon er zodoende van verzekerd zijn, dat hij voldoende verdedigd werd tegen verrassingen van buiten af. De heer Leo Hazelzet heeft zich met het oog op zijn leeftijd genoopt gevoeld per 1 Maart a.s. ontslag te verzoeken als hoofdredacteur van De Maasbode, welke functie door hem sedert 1 September 1948 werd vervuld. Dit ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend, onder be tuiging van diep gevoelde dank voor al hetgeen door hem in zijn meer dan 50-jarige werkzaamheid aan de redactie van De Maasbode op zovele verantwoordelijke pos ten en laatstelijk als hoofdredac teur werd verricht. Met ingang van dezelfde datum is de heer J. Kuijpers, directeur van de N.V De Courant „De Maas bode", benoemd tot directeur- hoofdredacteur, terwijl deze in zijn hoofdredactionele taak zal worden terzijde gestaan door Mr L. B. M. Wüst, redacteur Buitenland, als adj unct-hoof dredacteur Eenheids-resolutie Demonstranten uit Roer-gebied Monarchie van een modern type „Derde brand in één week tt IT DE RAPPORTEN van de U politie in diverse steden inzake de verkeerscontrole blijkt, dat er heel wat „slachtoffers" op de bon gezet werden. Van welke personen men alzo niet kan zeggen, dat zij „bon-af' waren. Wij hebben een vorig maal betoogd, dat scherp toezicht op verkeersovertredingen nodig is en het ligt dan ook vol strekt niet in onze bedoeling om critiek te leveren op de politie, wanneer wij anderzijds bij de pro cessen-verbaal-oogst menen te moeten spreken van in hoofdzaak kruimelovertreders, i.c wielrij ders met niet goed verlichte kar retjes enz. Zeker, een onvoldoende verlichting, geen goed werkende remmen e.d. kunnen gevaar ople veren voor het verkeer en dat er opgetreden wordt, men mag dat o.i. niet becritiseren. Doch met die controle bestrijdt men niet vol doende de gevaren van de weg. Ook op het rijden zelf dient naar onze mening scherp gelet te wor den; wij bedoelen onverantwoor delijke manoeuvres, welke de weg gebruiker tot wegpiraat maken. Ongetwijfeld zal zo'n toezicht niet eenvoudig zijn, maar toch zal de aandacht van de politie zich spe ciaal hierop moeten richten. En na een overtreding zal de rechter dienen te zorgen voor een voorbeeldige straf. Anders komen wij er niet! Twee metgezellen wisten zich te redden Pinay voor Parijse verdragen Het portie van Churchill De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of ijzel. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 25 Februari: Zon op 7.39 uur, onder 18.13 uur. Maan op 8.10 uur, onder 22.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Grotewohl riep de Duitsers op meerderheid van tien a vijftien stemmen rekenen.'Later heeft Adenauer de stem men der liberalen echter nodig als de wet op.de Westduitse strijdkrachten aangeno men moet worden met een meerderheid, voldoende voor grondwetswijziging. Ook tegen verrassingen van binnen uit? Het scheen van wei. De zwakke liberale oppositie tegen een snelle afwerking van de Parijse verdragen in Bonn in verband met de Franse kabinetscrisis verdween na de geruststellende regeringsverklaring van de nieuwe premier in Parijs, Faure. Adenauer kan zodoende voor drie van zijn verdragen verzekerd zijn van een zeer ruime meerderheid. Gisteravond echter had 'n nieuw heftig dispuut plaats tussen hem en de leider der liberalen over het vierde verdrag, het Saar-ac- coord. Dr Adenauer heeft vergeefs ge tracht de liberalen van hun besluit af te brengen tegen dit onderdeel der verdra gen te stemmen. Volgens sommige berich ten zouden ook de vier liberale ministers aan Adenauer op het laatste ogenblik meegedeeld hebben tegen het-Saar-ac- coord te zullen stemmen. Ondanks de waarschuwing van de bondskanselier, dat zij dan „zelf de gevolgen zouden moeten dragen". Mogelijk zou dit een kans op een regeringscrisis kunnen betekenen, hoewel gisteravond nog een liberale lei der tegenover een correspondent van Reuter verklaarde niet te geloven, dat Aenauer het aftreden van de vier liberale ministers zou eisen. „Er is sen spelletje poker aan de gang", zo meende hij. De bondskanselier heeft overigens niet de stemmen der liberalen nodig om een meerderheid voor het Saar-accoord te verkrijgen. Zelfs zonder de stemmen van hen en van die der andere Saar-rebellen onder zijn aanhangers kan hij nog op een Op een ander punt is de Westduitse eenheid echter versterkt. Ter elfder ure De Nederlandse ingenieur F. Mackenzie is erin geslaagd op synthetische wijze diamant te vervaardigen. Ingenieur Mackenzie, die nu If5 jaar is, studeerde zijn alle partijen in de Bondsdag het nog eens geworden over een ontwerp-resolu- tie over de nationale eenheid, die van daag gelijktijdig met de verdragen aan de Bondsdag zal worden voorgelegd. Hierin wordt het nastreven van de Duitse eenheid als de dringendste taak der Duit se politiek aangemerkt. Men hoopt, dat de jongste uitingen der Sovjet-regering de mogelijkheid tot onderhandelingen over 't Duitse probleem zullen openen en „het Duitse volk verwacht, dat de betrok ken mogendheden alle krachten zullen inspannen om de hereniging mogelijk te maken". De Bondsdag wil de instelling van een permanente commissie ter be spreking van de kansen om tot een nieuwe behandeling te komen. De V.S., Groot-Brittannië. Frankrijk en de Bonds republiek zouden deel moeten uitmaken van deze commissie. De versterkingen, die de Bonnse politie vannacht heeft laten aanrukken, zullen dienen om mogelijke demonstranten in toom te houden. Men verwachtte van nacht namelijk moeilijkheden. Volgens onbevestigde berichten uit Dortmund en Wuppertal zouden vijftig autobussen met demonstranten, onder wie veel vrouwen, naar Bonn komen. Onlangs is een wet aangenomen, volgens welke demonstran ten op een bepaalde afstand van het par lementsgebouw moeten blijven als de Bondsdag bijeen is. In het Addington-Hospitaal te Durban (Z. Afrika) bevinden zich 21 verpleegsters, die lijdende zijn aan een op kinderver lamming gelijkende ziekte. In drie weken tijds zijn in totaal 37 verpleegsters in dat hospitaal door deze ziekte aangetast. Er zijn strenge voorzorgsmaatregelen ge troffen tegen verdere besmetting. Officieel is medegedeeld dat het niet vast staat, of de verpleegsters inderdaad aan kinderverlamming lijden. De moge lijkheid bestaat namelijk, dat er hier sprake is van een andere ziekte, waarvan de verschijnselen overeen komen met een lichte graad van kinderverlamming. Het Spaanse staatshoofd, generaal Fran co, heeft gisteren in een toespraak tot de politieke raad van de falange verklaard, dat er geen sprake is van een terugkeer van een monarchie in oude stijl in Spanje. Een herstelde monarchie zal van een mo dern en nieuw type zijn. Generaal Franco zeide, dat hij vertrou- aan de Technische Hogeschool te Zurich, 1 wen heeft in de falange, maar dat de partij f7 4- «.7 J si i-i-i t\SA Af T7 u i o Uli A »>-< rrV-io_ Zwitserland, en is nu werkzaam bij N.V. Bronswerk te Amsterdam. Onze opname links toont ingenieur Mackenzie (links) bij een van de meetapparaten. Op onze opname rechts, welke door een micro scoop werd genomen ziet men een com plex van kristallen met (rechts) een kubusvormig diamant krist al zie pijl). De lichtbreking op de beide zijvlakken nnn dit kristal ivordt veroorzaakt door invallend licht. zich moet aanpassen bij de omstandighe den en op deze wijze haar eis tot het hou den van een leidende plaats in het regiem moet rechtvaardigen. Als een bewijs van zijn vertrouwen stelde generaal Franco voor de nationale raad van de falange uit te breiden van 100 tot 150 leden. Dit voorstel werd aan genomen. De leden van de raad zijn auto matisch lid van het Spaanse parlement. KINDERDIJK, Woensdagavond (Van onze verslaggever) Kleumende brandweermannen uit Kin derdijk, Alblasserdam. Nieuvf-Lekkerland en Rotterdam hebben gisteravond handen vol werk gehad om de brand meester te worden, dje omstreeks acht uur was uit gebroken aan boord van het ongeveer 4000 b.r.t. metende koelschip „Chernjachovsk". Dit schip wordt bij J. en K. Smit op Scheepswerven/Machinefabrieken N V. te Kinderdijk gebouwd en is bestemd voor Rusland. Het vuur vernielde een groot gedeelte van de kurkenisolatie. De „Chernjachovsk" zou jn ylei a.s. worden afgeleverd. De brand werd ontdekt door de brand wacht. die even na achten tijdens zijn ronde in ruim éér. op een ielle vuurzee stuitte. De wanden van net schip, dat wordt ingericht als koelschip voor vis. zijn gekleed met een dikke laag kurk, die een gretige prooi voor de vlammen vormde. De brand ontwikkel een enorme rook. Naast de reeds genoemde brandweren ver leenden ook de bedrijfsbrandweren van L. Smit en J. en K. s^it assistentie bij het blussingswerk, dat tot kwart voor elf duurde. Toen was men met behulp van twaalf stralen het vuur meester en kon met het nablussen ".vmden begonnen. De twee gealarmeerde blusboten van de Rot terdamse brandweer behoefden geen as sistentie meer te verlenen De „Chern jachovsk", die in October van verleden jaar te water werd gelaten, zag er na de brand ernstig gehavend uit. Het schip was verzekerd: omtrent de schade is nog niets bekend, evenmin als over ce oorzaak. Tijdens het blussingswerk, dat onder lei ding stond van hoofdman Poone van de Rotterdamse brandweer en hoofdman T. Boere van de brandweer uit Nieuw Lek- kerland, werd even gevaar voor een ont ploffing gevreesd, omdat zich in de rui men cylinders met propaangas bevonden. Gelukkig bleek deze vrees ongegrond. Twee brandweerlieden liepen bij het blussen lichte verwondingen op. Naast en kele Russische belanghebbenden was o.m. ook burgemeester A. Nieburg van Nieuw Lekkerland op het terrein van de brand aanwezig. „Dit is deze week a! de derde brand in mijn gemeente" vertelde hij. „Een er van woedde bij mij thuis... Een zeer recente, foto van twee van de hoofdpersonen uit de zaak Jungschlager, die terecht staat op beschuldiging van een complot te hebben gesmeed tér om verwerping van de Indonesische rege ring. Rechts ziet men de getuige Manoch, die de verklaring aflegde, dat de verde diger van Jungschlager, mr H. Bowman, getracht had hem om te kopen. Achter hem, links, ziet men de beschuldigde, Jungschlager, het vroegere hoofd van de Nederlandse Intelligence Service in Indonesië. De regering is voornemens binnenkort de handelsmarges te bevriezen op het niveau van Decmber j.l., verminderd met de per I Januari vervallen omzetbelasting voor de detailhandel. Hierdoor wil men voorkomen dat de handel de gewijzigde omzetbelasting in zijn marges gaat door berekenen. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse landbouw heeft 300 ii 400 kubieke meter zoet water per seconde nodig, wil men in staat zijn een optimaal oogstresultaat te behalen. Om deze ho* veelheid het hele jaar door ter beschik king te hebben is het noodzakelijk grow zoetwaterreservoirs aan te leggen. Vol gens de persoonlijke overtuiging van prof ir J. Thijsse, directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Delft, zal men daarom zijn landaanwinningsdrift in de Biesbosch moeten bedwingen. Het zoet waterreservoir van het IJsselmeer «al moeten worden vervangen door een Wad denmeer. Prof. Thijsse vertelde in de voordrach' welke hij gistermiddag hield voor het departement 's-Gravenhage van de Ne derlandse Maatschappij voor NijverheA en Handel, voorts, dat de Rijn en de Maas tezamen in tijden van lage waterstand a - tijd nog minimaal 1000 kubieke meter p^r seconde aanvoeren Ondanks het feit, dat de landbouw hiervan slechts 30 40 pro cent nodig heeft, is dit onvoldoende, wri' er ook zoet water nodig is om het zoute water uit de zee terug te dringen en voor de drinkwatervoorziening. Spreker meen de. dat op den duur werken in de Wi, ten behoeve van de zoetwatervoorziening niet zullen kunnen uitblijven. Dit zal un- (Van onze correspondent) Gisterenmiddag waren drie inwoners van St. Nicoiaasga, nl. de heren B. H. de V., D. K. de B. en J. H, K., het 37-jarige hoofd van de openbare lagere school al daar, schaatstochtjés aan het maken op het Tjeukemeer Toen zij tussen twee wakken wilden doorrijden, zakten zij ge drieën door het jjs. De V. slaagde er al gauw in uit het water te klimmen en ren de naar een boerderij om een ladder te halen. Bij terugkomst bleek, dat ook de heer de B. zich had gered, maar Xï. was zo door de koude bevangen, dat hjj on der water verdween. Reddingspogingen van zijn beide metgezellen mochten niet meer baten. Het stoffelijk overschot van de heer K„ die vader was van vijf kin deren, werd een uur na het ongeluk door de politie uit het water gehaald. Met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de K. N. A. C berekend, dat in 1954 in ons land 91.271 nieuwe motorvoertuigen, waaronder chas sis, zijn ingevoerd, geassembleerd en gefa briceerd, hetgeen ruim 37.000 stuks meer is dan in het voorafgaande jaar. In 1953 werden 34.028 nieuwe motorrijtuigen en chassis ingevoerd en 20 181 hier te lande gefabriceerd en geassembleerd. De totale Uitvoer bedroeg in het afgelopen jaar 7071 stuks. In 1954 werden in ons land ingevoerd 32.631 nieuwe personenauto s - hetgeen 10.000 meer is dan in 1953 en 2.086 ge bruikte. Bovendien werden hier te lande geassembleerd of gefabriceerd 17.140 stuks (10934 in 1953). Uitgevoerd werden 4.519 Personenauto's, waarvan 280 gebruikte. 1953 waren deze aantallen 3064 en 166. Bo vendien werden verleden jaar 1556 com binatie-auto's ingevoerd en 142 van deze wagens hier geassembleerd. Alleen bij de speciale voertuigen, zoals hrandweerauto's, ambulances, vuilnis auto's enz. overtrof de uitvoer (221 stuks)- de invoer (20 stuks); een verschijnsel, dal zich ook in het jaar daarvoor voordeed. Bij de vrachtwagens, trekkers, autobus sen en jeeps werd hier te lande een groter aantal geassembleerd en gefabriceerd dan er werden ingevoerd. Ingevoerd werden resp. 3.196, 63, 147 en 67 stuks. Van de 17:327 (14.374 in 1953) nieuw in gevoerde motorrijwielen werden er 3052 hier te lande vervaardigd. Er werden 1.447 motoren uitgevoerd- Voor de scooters zijn deze cijfers resp. 5.407, 148 en 61. De in voer van scooters was in 1954 het dubbele van het jaar daarvoor. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De Nationale Vergadering heeft gister avond met 369 stemmen tegen 210 de heer Faure het vertrouwen geschonken, het tweede door hem gevormde kabinet een „compromis-ministerie" noemend. In derdaad was er alle reden de voorlezing van de lijst van ministers met een glim lach te ontvangen. Het doet immers vreemd aan in het kabinet de heer Pa- lewski bijvoorbeeld naast de heer Teit- gen aan te treffen, of de heer Pflimlin naast de heer Koenig. Men kan ontegen zeglijk moeilijk van een homogene ploeg spreken. Men kan wèl zeggen, dat, hoewel er voor een aantal van de meest dringende vraagstukken, zeker geen een stemmigheid is. de zeer brede meerder heid die de heer Faure heeft gevonden, veel verschil jn opvatting toelaat, z.onder dat de minister-president bevreesd hoeft te zijn, daarbinnen niet een voldoende meerderheid voor de oplossing van een bepaald vraagstuk te vinden Het is im mers niet altijd nodig, dat de meerder heid. die hij op een bepaald punt moet nebben, nog met vijf en vijftig stemmen c helft van de Kamer overtreft. De aanzienlijke meerderheid die de heer Faure heeft gekregen, is groter dan die van de heer Mendès-France bij diens optreden, die toen nog wel de hulp had ontvangen van een honderdtal commu nisten. Zij is het gevolg van het feit, dat de heer Faure alle nationale partijen heeft weten te verenigen uitgezonderd dan de socialistische, die zich weer vrij willig heeft buitengesloten wegens haar zo afgrijselijk achterlijke standpurt in de schoolkwestie. Van grote betekenis is, dat de heer Faure een aantal van de meest promi nente figuren uit het parlement voor por- tefeuiljes heeft weten te vinden- Het be- 'eid der belangrijkste ministeries is in be kwame en ervaren handen gelegd. De kabinetsformateur heeft van een enorme Politieke en parlementaire bedrevenheid Blijk gegeven. Zijn regeringsverklaring heeft hij vrij gehouden van alle rhetoriek. Hij is nog niet met verlokkingen komen aandragen, maar is bijzonder nuchter gebleven. Hij heeft de financiële en economische vraag: stukken vooropgesteld omdat naar hii zei geen sociale politiek mogelijk is zonder solide grondslag. Hij heeft zich niet ontveinsd, dat zo er ten aanzien van franc en kasmiddelen een gunstige con junctuur te bemerken valt. de toestand toch precair is. Vanzelf kwam hij er toe er op te wijzen, welke goede vruchten de twee jaren beleid hebben gehad, die door de lieer Pinay met zijn politiek van financieel herstel werd ingeluid en die door de formateur zelf in de eerste plaats werd gevoerd. Maar het was hem niet te doen om een lofrede over eigen beleid, maar om tegenover de vroegere kabinet ten een houding aan te nemen, die he melsbreed verschilt van die van de heer Mendès-France. toen deze slechts van de „onbeweeglijkheid" zijner voorgangers wist te spreken. De heer Mendès-France was gisteren aanwezig en het werd al gemeen opgemerkt, dat hij' aan zijn par tijgenoot Faure niet het minste teken van bijval gaf. Het debat ze'f heeft niets om het Hjf gehad. Geen der senatoren heeft zich laten horen en men had evengoed onmiddellijk na het voorlezen van de regeringsverkla ring kunnen stemmen De uitslag kwam eerst echter om acht uur gisteravond. De zittingen zijn trouwens vier en een half uur onderbroken geweest om de heer Faure de gelegenheid te geven ten min ste pen klein beetje slaap te vinden. Twee nachten achtereen had hij moeten door werken. de lijst van ministers was eerst gistermorgen om vijf uur gereed gekomen Kabinetsformateur is nu een maal, zeker in Frankrijk, geen gemak kelijk baantje, Om nog op de ontzaglijke handigheid, waarmee de heer Faure zijn ploeg in el kaar heeft gezet terug te komen: bij het uitbreken van de crisis was allerminst te voorzien dat oud-minister-president Pi nay buitenlandse zaken zou krijgen en dus de Franse diplomatie zou moeten leiden- Het belangrijkste, echter wat deze nu onmiddellijk te doen heeft, is de toestem ming tot de ratificatie der Parijse over eenkomsten te verkrijgen Die ratificatie zou bedreigd kunnen worden als de Se naat de Kamer-besluiten zou wijzigen. Nu is de heer Pinay ongetwijfeld een der weinigen, wier invloed in het Palais Luxembourg groot genoeg is om te voor komen. dat de voorstellen geamendeerd zullen worden en dus naar de Kamer terug zullen moeten. De aanwezigheid van Gaston Palewski in het kabinet naast de heer Schuman, brengt ook volstrekte meningsverschillen ten aanzien van de Eluropese koers bin nen de grenzen van zekere ministeriële saamhorigheid En het blijkt dus wel. dat de heer Faure er als voortreffelijk op portunist naar gestreefd heeft, de zeer scherpe tegenstellingen die in de natio nale partijen bestaan af te slijpen. Met als zijn opvolger voor de leiding van de financiële en economische politiek de heer Pflimlin te nemen heeft hij zowel de democratische elementen alsook de gemodereerden tevreden kunnen stellen. Hij heeft voorts zijn voorganger Men dès-France de mogelijkheid ontnomen onmiddellijk een aanvallende houding aan te nemen door een oppositie, anders dan die van socialisten, in het leven te roepen. Niettemin zal een zo heterogene groep ministers de leider van het kabinet heel wat moeilijke ogenblikken bezorgen. plicaties met zich meebrengen, omdat de Waal een intensief bevaren internationale scheepvaartweg is. Bij open riviertoegangen tot de zee kan het opdringen van zout water alleen wor den tegengegaan door het stuwen van zoe* water naar de zee. Daar er om scheepvaart- technische redenen en uit een oogpun van concurrentie geen sprake van kan zijn, dat Rotterdam en Antwerpen accoord zouden gaan met het aanbrengen van sluizen in de Nieuwe Waterweg respe- tievelijk in de Westerschelde, zal de strijd tegen de verzilting via deze waterwegen moeten worden gestreden met behulp van het zoete water. Als het Deltaplan is uitgevoerd, zull«»r het Westen en het Zuiden van ons land over het reservoir van het Deltameer beschikken Het hoofdreservoir zal een ter in het Noorden blijven en in het Wek ten en Zuiden moeten bijspringen. Er za- een centrale instantie moeten komen, die de waterverdeling regelt. De aanleg van een Waddenmeer, dat de watervoorzieningsfunetie van het ge dempte IJsselmeer overneemt, zal nam de schatting van prof. Thijsse evenals he< Deltaplan ongeveer twee milliard gulden kosten. Over de kosten van aanleg vin leidingen, om het water daarheen te voe ren waar het nodig is, kon spreker geen mededelingen doen. In hotel „Amerika" te Hoek van Hol land zijn gisteren de wrakresten van het Engelse s.s. „Spanker" publiek verkocht. In de bioscoopzaal van het hotel waren zeer veel belangstellenden aanwezig. De opbrengst bedroeg ruim ƒ80.000. De 1177 ton metende „Spanker" is. zoals bekend, verleden jaar in de avond van de zevende Augustus op het uiteinde van het Noorderhoofd te Hoek van Hol land gelopen. De Rijkswaterstaat heeft op grond van de Wrakkenwet beslag laten leggen op het schip en dit door Van der l'ak's Bergingsbedrijf laten slopen. Sir Winston Churchill rookt op tachtig jarige leeftijd dagelijks nog zeven sigaren van tenminste 15 centimeter per stuk. in de afgelopen zestig jaar bedraagt de af stand, die hij heeft afgerookt, ten minste 22 km. De Britse premier heeft di» de vorige week op een particulier partijtje aan de Italiaanse minister van buitenlandse za ken, Martino bekend. In totaal heeft hij in zestig jaar meer dan 150.000 sigaren gerookt. Sir Winston rookt zijn sigaren echter niet tot een klein peukje op. Eén van zijn intieme vrienden zei, dat Churchill sen derde van zijn sigaar rookt, een derde kauwt en soms een derde weggooit. 0 De nationalistisch-Chinese minister van buitenlandse zaken, George Yeh. heeft Dinsdag op een besloten bijeenkomst van de wetgevende raad verklaard, dat de nationalistische regering al haar gebieds delen zal verdedigen. Minister Yeh is Zondag in Taipeh teruggekeerd, na een bezoek van vijf maanden aan de Ver. Staten. Intussen hebben bommenwerpers van de nationalistisch-Chinese luchtmacht Dins dag reeds de daad bij het woord (van de minister) gevoegd en aanvallen gedaan op communistische schepen ten Noorden van het eiland Nan Tsji, nadat patrouille vliegtuigen een vloot van gemotoriseerde jonken en kanonneerboten hadden ge signaleerd op ongeveer 190 km ten Noor den van Formosa. Een militaire woordvoerder in Taipeh verklaarde, dat de bommenwerpers bij de eilanden Pei Tsji Sjan en Pei Loeng Sjan, ongeveer 20 km ten Noorden van Nan Tsji, enkele communistische kanonneer boten tot zinken hebben gebracht. Volgens het nationalistische ministerie van defensie was de communistische vloot aanvankelijk genaderd tot op 16 km van e kust van het eiland Nan Tsji, dat on langs door de burgerbevolking is ont ruimd. De communisten verdwenen ech ter later in Noordelijke richting (waar het treffen plaats had). Twee advocaten zijn elkaar gistermorgen juri disch in de haren gevle- gen over een roomklop per. Zij hadden beiden 'n aantal van deze gebruiks artikelen voor zich op de groene tafel uitgestald om voor de president van de Haagse rechtbank. die over deze oomklopperij moet heslissen in dit kort geding. aanschouwelijk hun argumenten uiteen te zetten. „Kijk" zei de pleiter voor de eisende partij. mr J. v d. Plas, „de kloppers van de gedaagde deugen niet" En hij brak en pas sant een klopper van de tegpnpartij stuk met de woorden: ,ik mag wel even. hè „Maar dan de onze", zo ging deze pleiter voort. ,Die krijg ie niet stuk, het nlastic van de roer- steelties is buigbaar. Zelfs niet met een tang". Een steeltje begaf het toch onder de druk van de tang. „Ja" wierp de advocaat van de gedaagde mr W. Jalink er tegen in. deze dingen 'ijn toch cok niet gemaakt om te worden vernield". Het ging et om. dat een onderneming, die al en kele laren een roomklop per *.n de handel brengt, welke een mooie buiten landse naam draagt er bezwaar tegen heeft dat een andere ondernemmg een bijna eeliiksoortige klopper, met bijna dezelf de kleuren, voor dezelfde prils, sinds enkele maan den aan de man of liever aan de vrouw tracht te brengen. „Dit is een onrechtma tige daad" aldus pleiter Van der Plas. „Dit is Ie reinste beun hazerij en te reinste mis leiding van kooplustig publiek". „Mijn cliënt fabriceert en verhandelt, r.iin klop pers al sinds 1951" ze:de mr Jalink. En de klop pers zijn wel goed. want tk heb er hier een. die al vier iaar in een huishou ding wordt gebruikt Mijn cliënt is concurrent van de firma van de eiser, maar dat is toch "echtma- tig. de eis stopzetting van de fabricage en de verkoop moet dus wor den afgewezen „Het gaat om de mis leiding". betoogde mr V. d. Plas in repliek „De uiterlijke overeenkomst is te groot" Waarop de president reide: „Maar alle roomkloppers zien er toch ongeveer hetzelfde uit U kunt toch kleuren niet monopoliseren" Er werd nog enige tijd gediscussieerd waarna de president tenslotte de uit spraak bepaalde op Dins dag a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1