Bedevaarten naar Echternach, Lour des en Fatima „Mekog" gaat stikstof-productie opvoeren TARIEFONDERHANDELINGEN MET JAPAN Overzicht Eerste Kamer Amerikaans „atoom ambassadeur" naar India en Europa Aardolie als grondstof voor nieuwe vinding DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 fagtna i ROEMEENSE CHAUFFEUR BLIJFT IN DENEMARKEN Wereldbehoefte aan kunstmest neemt toe Nieuwe investering van 30 tot 40 millioen Belastingacademie „Elk verslag ir winst Oudeda, 'gsvoorziemng (Advertentie) Aspirin b thans onontbeerlijk! Zorg er echter voor, dat U wer» kelijk Aspirin krijgt. Aspirin herkent U aan het Bayer*kruis en de oranje*band. Meer dao ooit geldt thans het devies: ASPIRIN HOORT IN HUIS! Aan Jon Cimpoe, ex-chauffeur van het Roemeense gezantschap te Kopenhagen, die heeft verzocht als politiek vluchte ling in Denemarken te mogen blijven, is thans officieel medegedeeld, dat zijn verzoek is ingewilligd, aldus een verkla ring van het Deense ministerie van justitie. De Roemeense klacht, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 6.000 kronen, zal worden onderzocht. In afwachting van de uitslag van dit onderzoek zal Cimpo in hechtenis blijven. Dr Lawrence Hafstad, een der eerste Amerikaanse atoomdeskundigen is als on officiële „atoomambassadeur" uit New York vertrokken voor een bezoek aan Europa en India. Dr Hafstad maakt de reis onder auspi ciën van het nieuwe fonds voor een vreed zaam gebruik van atoomenergie. Hij zal zoeken naar middelen voor een doeltref fende uitwisseling van gegevens tussen landen die kernenergie voor vreedzame doeleinden gebruiken. Na een bezoek van drie weken aan India, zal dr Hafstad Turkije, Italië, Zwit serland, Frankrijk. België en Groot-Brit- tannië aandoen. In April gaat hij naar Amerika terug. mijnen en een fabriek in Sluiskil zich met de fabricage bezig is echter ook de ex port van grote betekenis. Jaarlijks wordt door hen in Nederland voor 150 millioen gulden afgezet, terwijl voor 110 millioen, thans naar 43 landeji, wordt geëxporteerd. De huidige Nederlandse productie is on geveer 1.400.000 ton. bevattende 280.000 ton stikstof. Uitbreiding van de export is te verwach ten, omdat de stijging van het verbnrk van kunstmeststoffen over de gehele we reld relatief nog meer is toegenomen dan het binnenlandse verbruik. Was het we- reldverbruik in 1948 nog maar ongeveer 3.000.000 ton stikstof; in 1954 was het ver bruik tweemaal zoveel, hetgeen een toe neming van gemiddeld 500.000 ton per jaar betekent. Verwacht mag worden, dat ook in de komende jaren het wereldverbrmk omhoog zal gaan, gezien de groeiende be volking en de daarmee stijgende voedsel- behoefte, terwijl als factor zeker ook geldt de verhoging van de levensstandaard in de zich thans ontwikkelende gebieden. Meer dan de helft van de wereldbevol king beschikt nog over onvoldoende voed sel. Een en ander zal leiden tot een in tensivering van de landbouw over de ge hele wereld en een grotere vraag naar kunstmest. Men heeft becijferd, dat om het mensdom in 1960 aan voldoende voed sel te helpen, dan 9 millioen ton stikstof nodig zal zijn. Een fabriek van de laatste jaren op het terrein van de Hoogovens is die van de „Norduco", waar proeven worden geno men om kali uit zeewater te winnen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dat het winnen van kali op deze wijze econo misch is. Goed nieuws voor de bollenkwekers in de omgeving van IJmuiden is, dat zodra de tulpen boven de grond komen en de wind in de richting van de velden gaat, bij de Hoogovens zwavelarme olie zai worden gestookt om schadelijke zwavel dampen te voorkomen. Al met al, zo besloot de directie van de „Mekog" haar uiteenzetting, kunnen wij de toekomst, mede gezien onze voortduren de pogingen de kwaliteit van de kunst meststoffen te verbeteren, met vertrouwen tegemoet zien. Het enorme bedrijf van de „Hoog. ovens" in IJmuiden, dat met zijn neven- bedrijven de laatste jaren een grote ex pansie heeft ondergaan, wordt opnieuw uitgebreid. Het gaat thans om een ver groting van de productie-capaciteit voor stikstofmeststoffen, die worden gefabri ceerd door de N. V. Mekog (Maatschappij tot exploitatie van kooksovengassen), de in 1928 door de N. V. De Bataafsche Pe troleum Maatschappij en de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N. V. op gerichte dochteronderneming. Teneinde de productie, die thans ongeveer 370.000 ton meststoffen per jaar bedraagt (ruim 70.000 ton zuivere stikstof) op te voeren tot ongeveer 500.000 ton (circa 95.000 ton zuivere stikstof), worden productie-een- heden aan de bestaande toegevoegd, maar bovendien wordt een grote znurstoffabriek gebouwd. De „Mekog" zal namelijk tot de eerste fabrieken ter wereld behoren, die olie in plaats van cokes als grondstof gaat gebruiken. De vergassing van olie ge schiedt met behulp van zuurstof en stoom. De prijzen van olie zijn slechts tweemaal zo duur dan in 1937, terwijl de prijs van kolen het zesvoudige bedraagt. Het is dus een groot economisch voor- deel^dat de ontwikkeling van enkele pro- cédé's het mogelijk heeft gemaakt om uit zware stookolie kunstmest te maken. Bo vendien is het rendement groter dan bij cokes. Een gelukkige omstandigheid is verder, dat de ontwikkeling van het fabri cagesysteem over de laatste twintig jaar bet bereiden van zuurstof veel goedkoper heeft gemaakt. Voor de nieuwbouw waarmee twee jaar gemoeid zal zijn, moet een kapitaal van 30 tot 40 millioen gulden worden geïnves teerd, dat geheel uit eigen middelen komt Het personeel zal slechts met 125 man uit gebreid behoeven te worden, zodat per mankracht 250 tot 300 duizend gulden ge ïnvesteerd moet worden. Een zeer kapi taal-intensief bedrijf dus. De aanzienlijke vergroting van de pro ductie-capaciteit vindt haar reden in de ontwikkeling van de markt voor stikstof meststoffen. Het verbruik in eigen land, dat in 1939 nog slechts ongeveer 500.000 ton (is circa 100.000 ton zuivere stikstof) bedroeg, is thans reeds gestegen tot 900.000 ton (ruim 170.000 ton zuivere stikstof). Verwacht mag worden, dat deze stijging zich nog verder zal voortzetten, voorna melijk als gevolg van het meerdere ver bruik aan kunstmest op grasland. De ge middelde stikstofgift in Nederland per h.a. grasland bedraagt thans ongeveer 67 kilo deskundigen menen, dat het waar schijnlijk moet worden geacht, dat dit op den duur 120 kg. wordt. Dit zou alleen al een stijging van het verbruik met ongeveer 70.000 ton zuivere stikstof ofwel 350.000 ton meststoffen per jaar betekenen. Voor de Nederlandse pro ducenten naast de Mekog houden he» Stikstofbindings-bedrijf van de Staats- stenbelasting en uitbreiding van de gren zen mogelijk te maken. Een afzonderlijke belasting voor de ge huwde werkende vrouw is moeilijk, want hoe moet het dan met echtgenoten van winkeliers, met boerinnen en weduwen met kinderen?, zo vroeg de staatssecre taris. De regering zal dit probleem bij de algehele technische herziening van het belastingstelsel onder de loupe nemen. Fiscale vrijstellingen van stortingen bij spaar- en bouwfondsen zou onbillijk zijn tegenover andere vormen van bezwaring. Met heropening van de mogelijkheid tot herkapitalisatie (eeri verzoek van de heer Vixseboxe) kon spreker het evenmin eens zijn. Men kan een bonus op het aandeel moeilijk anders behandelen dan een divi dend in contanten, zo zeide hij. De staatssecretaris van Financiën ant woordde de heer Molenaar 's middags, dat hij optrekken van de grens der inkom stenbelasting van 5.000 tot 6.000 ernstig wil overwegen. Dat bij de regering voor het privé- gebruik van auto's door ondernemers en werknemers en de daaraan gekoppelde 10 procent belasting van de cataloguswaarde de werknemers worden benadeeld, ver mag hij niet in te zien. Een ontwerp-verdrag met Duitsland ter voorkoming van dubbele belasting is in voorbereiding, zo deelde hij verder mee. Wat betreft de douane-maatregelen bij de Rijnvaart is spreker het er mee eens. dat men alles moet doen om deklaringstijd zo klein mogelijk te doen zijn. Overwo gen wordt om 's nachts de klaringstijden te doen verlengen en dan de klaring aan de wal te doen geschieden. Tegen een gemeenschappelijke douane behandeling staat voorts de Nederlandse regering niet afwijzend, zo verklaarde de staatssecretaris. De weging van auto's voor de motorrijtuigenbelasting geschiedt sinds 1 Januari 1955 centraal. Daarna kwamen nog enkele kamerleden aan het woord, waarhij zij veelal nog eens hamerden op hun reeds naar voren ge brachte wensen en grieven. Nadat de minister en staatssecretaris antwoord op deze replieken hadden ge geven werd de begroting van het depar tement van Financiën z.h.s. aangenomen onder aantekening van tegen-stemmen van de C.P.N.-fractie. Vervolgens werd een viertal ontwerpen z.h.s. aangenomen, o.a. inzake de vaststel ling van de begroting van het gemeente fonds voor 1955 en van de begroting van het Staatsmuntbedrijf 1955. Hierna verdaagde de voorzitter de ver gadering tot Dinsdag 1 Maart, wapneer de begroting van Economische Zaken en het Staatsmijnbedrijf aan de orde zullen ko men. 's-GRAVENHAGE, 23 Februari De minister van Financiën beantwoordde vandaag de sprekers, die het woord had den gevoerd over zijn begroting. Aller eerst beantwoordde hij de heer Pollema, die had gevraagd, of de regering niet beter de belastingvoorstellen na het debat in de Tweede Kamer had kunnen doen. De minister zeide, dat de verantwoorde lijkheid van de voorstellen toch b(j de regering blijft. Het zou niet juist zijn, als de Kamer ging meeregeren en de voor stellen mee zou formuleren. De voorstel len in grote ljjn waren reeds vervat in de Millioenennota. Volgens hem zijn niet in het bijzonder de eigenaren van onroerend goed in de agrarische sector getroffen door de regeringsmaatregelen na de oor log. In het bestel was een huurstop voor de pacht volkomen verantwoord, doch er is een perspectief, dat maatregelen als deze zullen verdwijnen. Komende op de salariëring van hogere ambtenaren bij het departement van Financiën, constateerde de bewindsman allereerst, dat er een tekort was in alle geledingen van het maatschappelijk le- ^er?\ Wanneer men ergens mensen weg trekt. laat dat daar een leegte achter, die met direct is op te vullen. h^?r?tkeiL gaf toe dat- wat salarissen if Particuliere bedrijfsleven kracht V°°r, heeft" TeSen <3e zuig- dnen fwt ?fïan de 0verheld weinig doen, doch niettemin maakt over dit vraagstuk de regering zich grote zorgen. De aangelegenheid heeft dan ook de aandacht en de kwestie van de sala riëring van ambtenaren van het depar tement van Financiën leeft dan ook ernstig bij hem, zo zeide sp-sker. Aan de heer Molenaar '"".V.D.) ant woordde de minister, dat Ltz' niet onge rust behoeft te zijn voor het lot van de belastingvoorstellen. Het voorstel van de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) om de agrarische do meinen onder het ministerie van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening te örengen, kan de bewindsman moeilijk aanvaarden. Voor verandering t.a.v. de domeinen zag hij weinig reden, daar het ministerie van Financiën z.i. redelijk ver trouwen heeft in het Beheer van de Do meinen. Tegen een jaarlijks verslag over Domei nen, een verzoek van de heer Roebroek (K.V.P.), had de minister geen bezwaar. „Elk verslag over het werk van de over heid is winst", zo zeide hij. Juist is, dat de verkoopsprijs van de landbouwgronden aan een maximum is gebonden. Voor het rendement is gere kend op 3 procent, zo zeide de staats secretaris van Financiën naar aanleiding van het probleem van de grondbelasting. Een afschaffing van deze belasting zou zeer ingrijpende repercussies hebben. Om zetting in een afkoopbare grondrente (een gedachte van de heer Roebroek) noemde hij redelijker dan afschaffing zonder meer. Doch het gehele probleem vereist zeer diepgaande studie. De oudedagsvoorziening geeft, zo wilde spreker wel toegeven, inderdaad in de praktjjk tot bezwaren aanleiding. H(j vindt het daarom noodzakelijk te over- wegen tegemoet te komen aan het pro bleem van cumulatie van loon- en inkom-1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3