Knaleffecten voor luidsprekers van de Bondsdag Uitslag ratificatie der Parijse verdragen staat reeds vast Verklaring van bestuur K.V.P. Basis voor eenheidsgesprek nu weggevallen DE GOEDE ZIJDE VAN DE KERKVERVOLGING Bemiddelingspoging van zieken fondsraad Bouwactiviteit in eerste ne maanden van 1954 Totale productie bedroeg 1209 millioen en Woningbouw en vorstverlet De Zomerdienstregeling van de Ned. Spoorwegen TOENEMEND SOCIAAL EUVEL Maastricht beraadde zich over probleem vat op de massa Van half December tot half Januari met twee punten gestegen Vrijdag 25 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Botte verveling „Egypte's leger zij paraat" Mgr Van Lierde Conflict ziekenfondsen-tandartsen Ook overwogen financiering tandheel kundige liulp te staken De fusie tussen C. I. O. en A. F. L. Op weg naar de vrijheid gestorven Ongerustheid over kopen op afbetaling Onderhoudskosten parliculiére woningen De polygamie in Pakistan Prof. Romme morsen- middag voor K.R.CE- microfoon WEERBERICHT Steeds: de Duitse eenheid, Voor de toeschouwers op de volle tribunes was het incident overigens een welkome afwisseling, nadat zij de gehele dag het reeds lang afgespeelde repertoire van coalitie en oppositie hadden nanhoord. Iets nieuws viel daarbij niet te beluisteren. Zes hoofd redenaars stelde de coalitie voor de microfoon met geen andere boodschap dan: Uitsluitend de verdragen vormen de weg tot de Duitse eenheid. Strauss, de enige minister, die het woord voer de, noemde de Russische voorstellen voor de Duitse eenheid niets anders dan een fata morgana, waarmee de Duitsers in verwarring moesten wor den gebracht. Een echte stap naar Duitse eenheid, doet slechts hij, die het vrije deel van Duitsland in staat stelt zelfstandig te handelen, zeide Strauss. Kiesinger, ook een partijgan ger van dr Adenauer, voorspelde dat de Russen in de periode van ratifi- tie en realisatie der verdragen graag opnieuw zouden onderhandelen. De derde woordvoerder der christelijke partij, de Berlijnse afgevaardigde Lammer, zeide: „Met de ratificatie kan een nieuwe politiek van Duitse here niging beginnen". Voor de liberalen voegde de heer Euler daaraan toe: „De ratificatie zal een gunstig uitgangspunt scheppen voor onderhandelingen over Duitsland's eenheid". Voor de vluch telingen stelde de afgevaardigde Sei- both de eis, dat deze onderhandelingen terstond na de ratificatie zouden be Adenauer hield kruit droog Bondskanselier Adenauer en opposi- ticlicder Ollenhauer hebben hun kruit droog gehouden tot de laatste phase van het debat. Vrijdag zal ook de Saar- overeenkomst worden besproken, die dr Adenauer de grootste moeilijkheden bezorgt. Nog altijd weigeren de libera len en de vluchtelingen in grote meer derheid dit accoord te aanvaarden. Zij willen voor het grote publick hun han den in onschuld wassen, ofschoon zij in feite niet gaarne zouden zien, dat de Saar-overecnkomst zou vallen en daar mee ook de souvereinitcit en de bewa pening in de lucht zouden komen te hangen. De CDU heeft hen vanavond nog eens op het weinig heldhaftige ka rakter dezer houding gewezen en hun op het hart gedrukt ook de laatste stap mee te maken. Dr Adenauer schijnt tussen al tevreden te zijn, wanneer vier liberale ministers in het gelid blij ven marcheren. Zij hebben tezamen met minister Jakob Kaiser het accoord van i de hand gewezen, maar verwacht wordt, dat de vijf weerbarstige ministers nog bakzeil zullen halen. Brandslangen werden gebruikt PRIJSINDEX GEZINSVERBRVIK DUURDERE VOEDINGSMID DELEN VOORNAAMSTE OORZAAK Productie Eenheidsgesprek Bouwvergunningen Rector Kath. Universiteit Sjanghai Bijna vier maal zo hoog als vóór de oorlog De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, luidt: Droog weer met plaatselijk opklaringen. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Weinig ve'randering in temperatuur. Zaterdag 26 Februari: Zon op 7.37, onder 18.14 uur. Maan op 8.32, onder 23.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE Brandslangen op demonstranten (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Donderdagavond. Het Westduitse parlement heeft de laatste ronde der ratificatie van de verdragen, die de Bondsrepubliek soevereiniteit en wapens moeten geven, ingezet. Zaterdag zal het parlement zijn beslissende woord spreken. Allven tijdnood zou daaraan nog iets kunnen veranderen, want in feite zijn de dobbelstenen reeds geworpen. Adenauer is om hij het sportieve heeld te hlijven nog ais enige kanshebber in de baan. De socialisten als enige tegenstanders der verdragen zijn vele ronden achter, ook al hebben ze in de laatste weken met hun buiten-parlementaire acties tegen da bewapening fel gesputterd. Aan het debat ontbreekt, als ge woonlijk in de Bondsdag, elk element van onzekerheid en van spanning. Het is in eerste aanleg niet meer geweest dan een declamatie waarin de partijen het volk wilden bezweren, dat zij ailes doen terwille van de nationale een heid. Het leek minder op een parle mentaire strijd dan op een voortzet ting van de in de afgelopen maanden in heel de Bondsrepubliek gevoerde propagandistische eampagne. Geen spreker betrad het zwarte spreek gestoelte van de Bondsdag met zelfs maar een glimp van hoop één enkele tegenstander te kunnen bekeren. De gewoonte de grote debatten van de Bondsdag per radio en televisie uit te zenden, heeft het kwalijke gevolg, dat de sprekers politiek vuurwerk voor de luidsprekers afsteken. De ellenlange redevoeringen benjamin-minister Strauss spande met twee volle uren knal-effect de kroon werden in botte verveling aanhoord! De enige afwisseling vormde na uren daverende phraseologie het tumult dat werd veroorzaakt door dat de socialisten in geveinsde ver ontwaardiging opstonden tegen een der heftigste sissers, die minister Strauss liet opgaan. Zij wilden de zaal verlaten en brachten president Gerstenmaier tot de verzuchting: „Op deze wijze kunnen we niet verder gaan". Het geluk wilde dat de socialistische leidei Ollenhauer toevallig uit de koffiekamer kwam en met een goedmoedige blik zijn weerbarstige schapen weer bijeen kon roepen. Het hele spektakel was min of meer om niets ontstaan, al leen maar omdat Strauss bij al zijn oratorische inspanning een interrup tie verkeerd verstaan had ginnen. De spreker der Duitse partij Merkatz gaf het parool uit: „Geen conferentie van vier, doch een van vijf, nl. mét de Bondsrepubliek". De oppositie liet door twee sprekers Wehner en Brandt haar eis toelichten dat de ratificatie zou worden uitgesteld totdat nieuwe onderhandelingen met de Russen definitief zouden zijn mis lukt. Zij dienden ook een voorstel daartoe in, waarover de Bondsdag nog niet heeft gestemd. Wel wees de rege ringscoalitie eensgezind een socialis tische poging af om het gehele debat op te schorten. Ongeveer even klaaglijk als het debat zelf waren de communistische pogingen om in het gezapige Bonn een demonstratie tegen de bewape ning op touw te zetten. Enkele hon derden communisten waren met vlugschriften naar de omgeving van de Bondsdag opgerukt, doch toen zij daar voor een ondoordringbare po- litie-versperring kwamen, trokken zij zich terug op het centrum der stad. Daar schrikten zij de over zo veel oneerbiedigheid verbaasde be volking op met de leuze: „Adenauer moet gaan stempelen!". Nog meer schrokken de Bonners, toen de poli tie de waterslangen op de demon stranten opende en meteen ook de kijklustigen de volle laag gaf! Bij vriestemperatuur en sneeuwjachten was dit middel overigens ruim vol doende om ook de echte demon stranten te verjagen. m i min« Het Egyptische leger heeft, volgens A. F. P. opdracht gekregen zich op alle gebeurlijkheden voorbereid te houden. Dit bleek uit een Donderdagochtend door en militaire woordvoerder te Cairo afgelegde verklaring. A. F. P. gaf geen enkele aan wijzing omtrent het motief voor deze opdracht. 15 15 15 15 Dec. •Tan. Dec Jan. 1953 1954 1954 1955 122 124 128 134 115 115 115 115 Woning 123 133 137 137 Kleding, schoeisel 114 114 116 116 Hyg. en med. zorg 109 114 115 115 Ontw. en ontspan. 118 129 122 122 Verzek en belast. 118 120 124 129 Totaal 120 123 127 129 Tot. (excl. belast.) 122 126 \2i 132 Het prijsindexcijfer van liet gezinsver- bruik is tussen 15 December 1954 en 15 Januari 1955 met twee punten gestegen, nl. van 127 naar 129, aldus blijkt uit een publicatie van het C.B.S. Deze stijging was in belangrijke mate toe te schrijven aan prijsverhogingen bij de groep voe dingsmiddelen, waar het indexcijfer op liep van 128 naar 134. De stijging van de indices voor groen ten, melk en melkproducten droeg hier belangrijk in bij. Voorts stegen de prijzen van thee, margarine, aardappelen en bo ter. De indices voor eieren, fruit, suiker en vis vertoonden een daling. Bij de niet-voedingsmiddelen deden zich, naast de premiestijging voor de vrij willige ziekenfondsen, enige kleine prijs verhogingen voor. De stijging van December 1954 op Ja nuari 1955 van het totaal-indexcijfer excl. belasting leidde voorts tot een stijging der indexcijfers voor loonbelasting en sociale verzekeringspremies. Een uitzondering hierop vormt het indexcijfer voor de wachtgeld- en werkloosheidspremie, dat van December op Januari daalde als ge volg van een verlaging van de wachtgeld premie in diverse bedrijfstakken Onderstaand staatje geeft van het ver loop der indices een overzocht (basis 1949 100). Met tie woorden „Onze plaats, de plaats van de Katholieke Werk gemeenschap js en hljjft jn de Parlij van de Arbeid" heeft de héér Willcms op het jongste congres zijner partij het standpunt van de grote meerderheid der K. W. G. bekciKl gemaakt, daarmede de partij-politieke eenheid verworpen en de grondslag aan het eenheidsgesprek thans ont nomen. Het spreekt dat liet partijbestuur van de K. V. P. de genomen beslissing ten zeerste betreurt. Het oordeelt niet over liet geweten van enig lid der K. W. G, Uet partijbestuur heeft echter eigen zware verantwoorde lijkheden en jlct jg Qp grond daarvan, dat liet reeds thans zijn standpunt heeft bepaald ten aanzien van liet eenheidsgesprek in verhand met bepaalde gedeelten in de verklaring van de heer Willcms. Het partijbestuur heeft er kennis van genomen, dat de beslissing van de K.W.G. in belangrijke mate is ingegeven door be zorgdheid voor geestelijke belangen en voor de taak van de Kerk in de maat schappij. Het acht zich echter verplicht Houdt men echter rekening met de ge- stegen bouwkosten en drukt men de ver werkte bedragen uit in prijzen van 1953. dan wordt dit percentage 6. Bij de ver- I bouw van gebouwen werd 98% van het te verwerken bedrag ln negen maanden gerealiseerd, bij de bouw van boerderijen 78 en bij de bouw van andere agrarische gebouwen 139" Gistermiddag heeft onze landgenoot mgr P. C. van Lierde, sacrista van Z.H. de Paus, voor het Italiaans Studiecen trum gesproken over de vervolging van de Kerk. „Daar de Kerk als het mystieke Lichaam van Christus een voortzetting is van het leven van Christus, onder- De Ziekenfondsraad verstrekte gisteren avond de volgende mededeling aan de pere: De Ziekenfondsraad heeft een commis sie van goede diensten ingesteld, die zal trachten te bewerkstelligen, dat de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de organisaties van de algemene ziekenfondsen alsnog op normale wnze onderhandelingen over een defini tieve regeling zullen gaan voeren. Partijen hebben zich bereid verklaard, van de goede diensten der commissie ge bruik te maken. De commissie bestaat uit- ml' A. Ber- Eer, voorzitter van het College van Rijks- bemiddelaars, die als voorzitter der com missie zal optreden en voorts mr C. E. J. Maitland en de heer J. v. d. Berg, apothe ker, leden van de Ziekenfondsraad". Deze mededeling neemt intussen niet weg, dat de Ziekenfondsraad op zijn agenda van de vergadering van gisteren een voorstel had geplaatst van een com missie uit zijn midden, dat inhield, de financiering van de tandheelkundige hulp door de fondsen met ingang van 1 Maart a.s. te staken. Enkele bladen maakten van dit feit gisteren melding- Het is niet bekend, of de Ziekenfonds raad aan de behandeling van dit agenda punt is toegekomen. In ieder geval schijnt de ontijdige publicatie er van binnens kamers ernstige verwarring te hebben ge sticht en mogelijk de stroming tegen het voorstel, die daar aanwezig was, zodanig te hebben verstrekt, dat deze verzoenings gezinde en aanvaardbare geste uit de bus is gekomen. inLif, CvJrw%ltgn\n- a",ndcn van m'i v'crd in de bouwactiviteit, n mtZhocH rerioerU Dtt is es millioen meer dan in dezelfde periode in dergelijke hoge productie werd na de bevrijd ina in neen enkel jaar in een overeen komstige pernode ve™erkt In het derde kwartaal van Wt bewoog de bouw activiteit *ich op ongeveer hetzelfde peil als in het voorgaande kwartaal en het overeenkomstige kMarta^in 1953. Van het bouwprogramma 195Jf, dat, zonder de werken van de 1J i, l'lf slo°t op een bedrag van 1-V7 millioenwerd in liet derde jaar f 439 millioen gerealiseerdhetgeen onge veer overeenkomt met de productie in het derde kwartaal van 1953. toen 431 millioen werd ^f^f^-^^veelheid werken, die op 1 October 1954 in dc ge bouwensector in aanbouwwas, omvatte een bedrag van 1561 millioen, waarvan 821 millioen voor de woningbouw en f 2SJ milli JH voor bedrijfsbouiv. Dc totale Productie m de eerste negen maanden van 1954 bedroeg f 1209 mil lioen en lag htermed'a f 63 wMlioen hoger dan die van dc eerste drie kwartalen in 1953. Rekening h°gere bouwprijzen, die een gevolg zijn van de loonsverhoging, ftJictie toch nog met circa f 50 millioen uit boven die van de eerste negen maanden van 1953. Alleen bij verbouw van gebouwen en boerderijen en andere agiaijscht Ofbouwen werd meer dan van het in het bouw programma voor het mneijaar 1904 te verwerken bedrag gerealiseerd. De ove rige sectoren bleven allen beneden de15% van hpt uitQetrokken jaarvolume, of schoon de woningbouw daar met 14/0 dicht aan toe kwam. van het. bedrag groot 1546 millioen, out voor de gebouwensector in het bouw programma 1954 werd uitgetrokken, werd *n de eerste drie kwartalen van het afge lopen jaar 1081 millioen verwerkt, na melijk in het eerste kwartaal 293 mil lioen, in het tweede 401 millioen en in het derde 387 millioen. In werkelijkheid is de productie echter groter geweest dan deze cijfers aangeven. Het totaal aan ge reed gekomen werk bedraagt gedurende de eerste negen maanden van 1954 1117 millioen, tegenover 948 millioen voor de eerste negen maanden van 1953. Tegen over de sterke stijging van dit bedrag aan gereedgekomen werk staat een stijging van het bedrag aan goedgekeurde werken, zodat de omvang van het totaal aan on derhanden werken (goedgekeurd doch n?g niet begonnen werk plus werk in uitvoering) niet is gedaald. Wel is voor nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van de gebouwensector het bedrag aan onderhanden werken in het derde kwartaal van het afgelopen jaar iets teruggelopen, namelijk van 1711 millioen op 1697 millioen. Deze daling is een gevolg van het feit, dat in het derde kwartaal in de woningbouwsector voor 51 millioen meer gereed kwam dan goedgekeurd werd. In deze periode liep het aantal in uitvoering zijnde woningen met 3.962 terug. Tegenover de verminde ring van 51 millioen in de woningbouw staat voor de onderdelen: bedrijfsgebou wen, gebouwen voor gezondheidszorg en boerderijen een groter bedrag aan goed keuring dan aan voltooide werken. In to taal is het bedrag aan onderhanden werk in de afdeling nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van de gebouwensector met 14 millioen teruggelopen. Het aantal in uitvoering zijnde wonin gen liep ook in de maanden van het derde kwartaal 1954 geregeld terug als gevolg van het feit, dat meer woningen gereed kwamen dan het aantal bedroeg, waarvan de bouw in de betreffende maand werd begonnen. Op 1 October 1954 waren 66.520 woningen in aanbouw, tegen 70.482 op 1 Juli van dat jaar. Het hoogste aantal aan het eind van enige maand in 1954 werd in Maart met 72.707 woningen ge noteerd. De productie in de gebouwensector was in de eerste negen maanden van 1954 1081 millioen tegen 999 millioen in dezelfde periode van 1953, hetgeen neer komt op een meer verwerking van 8%. verklaringen en de oproep tot eenheid ook in de staatkunde voortgesproten. En als dan ook in de verklaring van de K.W.G. te lezen staat: „Wij menen dat in de ge geven situatie van ons land de doorbraak de voorkeur verdient", en elders: „maar juist omdat wij van dit alles (de geeste lijke nood in deze tijd en de taak van de christen daarbij) zo diep zijn doordron gen, daarom kozen wij voor de door braak". en nog weer op een andere plaats: „Wij hebben gekozen voor de doorbraak, omdat wij menen, dat zij de positie van de Kerk in ons land ten zegen strekt", dan is dit alles in flagrante strijd met de opvatting van het mandement, dat in het meedoen aan de doorbraak niet „de weg" ziet „om de maatschappij in christelijke geest op te bouwen cn de door Paus Pius XI zo noodzakelijk geachte hervor ming der zeden door te voeren". Nog op een ander uiterst gewichtig punt meent het partijbestuur der K.V.P. de aandacht te moeten vestigen. De heer Wil- lems verklaart, dat. als consequentie van de genomen beslissing „dit niet anders kan betekenen dan dat wij daarmee ook de taken en verantwoordelijkheden aan vaarden, die het lidmaatschap van een politieke partij ...fflffibrengt''. Dit is in derdaad een onvermijdelijk gevolg en dus omvatten die takep cn verantwoordelijk heden even onvermijdelijk de propaganda voor liet eenmaal gekozen ideaal. Zo blijft de K.W.G. trachten ook anderen op een weg te voeren, waarvan de bisschoppen verklaren, dat het niet de weg is om tot een maatschappijbouw in christelijke geest te geraken en waaromtrent zij dan ook de mening uitspreken, dat het onver antwoordelijk is die weg te gaan. Het par tijbestuur is derhalve eenstemmig van oordeel, dat het tegen 28 Februari beleg de eenheidsgesprek, voor zover de K.W.G. betreft, thans zijn grondslag heeft ver loren. Het partijbestuur herinnert eraan, dat. in de uitnodiging tot hervatting van het eenheidsgesprek van de K.V.P.-dele- In de sector overige j gatie d.d. 7 Januari 1955 er duidelijk blijk i bijzondere gebouwen (jeugdgebouwen. j van gegeven is, dat het te hervatten een- i theaters e.d.) werd 83% van het jaar- j heidsgesprek gericht diende te zijn op het volume verwerkt in drie kwartalen. In bereiken van de door het mandement zo de sector nijverheidsgobomven werd 64% duidelijk gestelde partij-politieke eenheid oor f 1209 I verwerkt van het jaarvolume. Do pro- der katholieken van Nederland. Nu de 1913 Een ductie in de sector scholen in driekwart verklaring der K.W.G. uitdrukkelijk de jaar blijft met 59%, ver ten achter bij de i bestaansmogelijkheid van partij-politieke theoretisch te bereiken 75%,. terwijl die 1 ppnhp,ri nnrlpr katholieken van Neder- in de sector kerken met 49% bepaald zeer laag is te noemen. In de sector overheids gebouwen tenslotte werd 53% gereali seerd. erop te wijzen, dat bedoelde bezorgdheid weliswaar ons allen moet bezielen, doch dat de eerstgeroépenen tot die geestelijke bezorgdheid niet de leken zijn maar de bisschoppen. Juist uit de ernstige bezorgd heid van de bisschoppen zijn de bekende HM. Koningin Juliana heeft Donderdag tijdens een plechtigheid van bijzonder karakter het vaandel uitgereikt aan de commandant van het Regiment van Hcutss, Luitenant-Kolonel Da Costa. Tijdens deze plechtigheid, wélke op het Malieveld te 's-Gra.venha.ge plaats had stonden twee bataljons van dit regiment opgesteld, welke het geheel besloten met een defile. Onze foto links toont Hare Majesteit tijdens de uitreiking van het vaandel; de rechter foto geeft een goed beeld van het défilé.' Op de achtergrond ziet men Koningin Juliana en Prins Bcrnhard, die eveneens bij de uitreiking tegenwoordig was. gaat zij eveneens vervolgingen, zoals Christus zelf in zijn leven, thans echter met dit verschil, dat de huidige tijd twee typische verschijnselen kent: een vooruitgang op technisch gebied en een geweldige evolutie in het nationale en sociale leven. Uit het eerste volgt een vervolmaking van de vervolgings techniek. uit het tweede een massifi- cering van de mens, vooral van de ar beider. Sommigen worden vervolgd door hun eigen leiders omwille van de godsdienst of wel omwille van een po litieke overtuiging. Soms ook uit lou ter sadistische motieven. Maar aldus mgr Van Lierde de vervolgingen zullen een einde nemen, door onenigheid van de politieke lei ders of door het verschil van inzicht in een vervolgingsmethode of alleen al door het feit, dat elk menselijk werk eindig is. Zolang op dit einde nog niet gehoopt mag worden, brengen de ver volgingen ook haar voordelen mee. Zij vermeerderen, zoals de H. Augustinus zegt, de glans van de Kerk. Door het afvallen van de zwakken wordt de Kerk gezuiverd en gesterkt. Het dagelijks bestuur van de Ame rikaanse vakbond CIO heeft Donder dag de voorgenomen fusie met de AFL goedgekeurd. Slechts èèn be stuurslid, de vertegenwoordiger van de vakvereniging van transportarbei ders, verzette zich heftig tegen de fu sieplannen. In de eerste negen maanden van 1954 werd voor een totaal bedrag van 1319 j delen millioen aan bouwvergunningen ver leend; hiervan had 1056 millioen be- I trekking op nieuw-, herbouw en uitbrei ding van gebouwen. In deze periode wer den bouwvergunningen resp. rijksgoed- 1 keuringen afgegeven betreffende de uit- voering van werken tot een bedrag van j 783 millioen. Bouwvergunningen voor de nieuw- cn herbouw en de uitbreiding van woningen werden in deze periode verstrekt tot een bedrag van 567 mil lioen. Er werden in deze eerste negen maanden bouwvergunningen verstrekt voor 43.017 woningen; hiervan hadden 1.533 betrekking op woningen, die ge bouwd zullen worden volgens een der niet traditionele bouwsystemen. In de eerste negen maanden van het af gelopen jaar was met de aanbesteding van boerderijen een bedrag gemoeid van 43 millioen. Van de aanbestede boerderijen zullen er 299 worden gebouwd in plaats van door de oorlog vernielde boerderijen, terwijl 184 in plaats komen van door de watersnood verloren gegane boerderijen Voor scholen werd in de eerste negen maanden van 1954 goedgekeurd een totaal bedrag van 83 millioen. Van de 332 com plete scholen, waarvoor in deze periode bouwvergunningen werden verleend, zijn er 257 lagere scholen, 22 ULO-scholen, 11 scholen voor MO, 2 voor hoger onderwijs en 40 voor nijverheidsonderwijs. In de verslagperiode werden bouwvergunnin gen verstrekt voor 57 kerken, met een to tale bouwsom van 10.6 millioen. Hier onder waren 9 herbouwgevallen. Het Tweede Kamerlid de heer Stapel kamp heeft aan de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting schriftelijk gevraagd, of de minister de mening deelt, dat de langdurige vorstperiode van deze winter zeer nadelige gevolgen kan heb ben voor de woningbouw en bet inhalen van het woningtekort; indien de minister deze mening deelt, of hij dan niet van oordeel is, dat'het gewenst moet worden geacht met het bedrijfsleven in overleg te treden, ten einde na te gaan of cn, zo ja, op welke wijze maatregelen zouden kun nen worden genomen om deze achterstand in de komende zomermaanden in te halen; of de minister aannemende, dat hij de hierboven ontwikkelde gedachtengang deelt bereid is tot zulk een overleg het initiatief te nemen. Naar eerst thans bekend wordt is op weg naar zijn vrijheid in Kanton overleden de 70-jarige rector van de katholieke universiteit van Shanghai, pater Pierre Lefebre S.J. Het bericht van het overlijden van pater Lefebre, die uit China door de communisten was uitgewezen en op weg was naar Hongkong, werd mee gebracht door twee andere verbannen missionarissen, de paters Mayoral en Pierre de Prunels, die dezer dagen in de Britse kroonkolonie aankwamen. Zij waren van het overlijden op de delegatie verzocht deze opvatting aan de j hoogte gesteld door de communisti- gesprekpartners van de K.W.G. mede te j sche autoriteiten, toen zij in Kanton gevangen zaten. eenheid onder de katholieken van Neder land voor de huidige omstandigheden ont kent. is daarmede de basis aan het een heidsgesprek voor zover het de K.W.G. betreft ontvallen. Het partijbestuur heeft aan de K.V.P.- Vele leden meenden in de laatste tijd steeds meer neiging te onderkennen, wel ke er op duidt, dat aan het verlenen van rijkssubsidies tal van voorwaarden wor den verbonden, welke het aan daarvoor in aanmerking komende initiatiefnemers moeilijk kunnen maken, ervan te profi teren. Zij betreurden dit en achtten deze ontwikkeling minder gelukkig. Verscheidene leden vestigen er in het juist verschenen voorlopig verslag van de Eerste Kamer in zake de begroting van het departement van Maatschappe lijk Werk de aandacht op. dat er in de kringen van het maatschaopeüjk werk grote ongerustheid heerst over het toene mende euvel van onverantwoord kopen op afbetaling. Huns inziens bestaat er drin gend behoefte aan een nadere wettelijke regeling te dezen aanzien, opdat worde bereikt, dat bedoeld euvel zoal niet wordt opgeheven, dan toch in zeer belangrijke mate wordt beperkt. Hun was bekend. dat aan de voorbereiding van zulk een 1 T„ regeling wordt gewerkt, hetgeen zij van j anweSe bet ministerie van Wederop- harto tneiuiohten 7.ii verzóchten hierbijb0uvi* harte toejuichten. Zij voortvarendheid te betrachten. Met name vestigden zij hierbij de aandacht op de sociale belangen, welke in casu in het ge ding zijn, en op de noodzakelijkheid van een afdoende bescherming van de as pirantkoper. Vele andere leden waren van oordeel dat aan de sociale gevaren, uit het zich snel uitbreidende afbetalingsbedrijf voort vloeiende. niet voldoende aandacht was gewijd in het rapport van de commissie- Lichtenauer. Dc zomerdienstrcgcling van dc N.S., die van Geldermalsen naar Nijmegen, thans 22 Mei ingaat, vertoont enkele bijzondere wijzigingen. Zo zal de sneltrein van Rot terdam naar Enschede, Groningen en Leeuwarden niet meer in Gouda stoppen. Deze trein zal namelijk voortaan in Utrecht aan die uit of naar Den Haag ge koppeld worden of ervan worden gesehei den- Het Haagse gedeelte stopt wel in Gouda. Het Rotterdamse gedeelte van deze trein naar het Noorden en Oosten stopt dan alleen nog maar in Rotterdam Noord. De tijdstippen van vertrek en aankomst van de treinen AmsterdamRotterdam v.v. zullen echter gewijzigd worden, waar door Gouda een half uur verbinding be houdt met Rotterdam. Een ander nieuw tje is, dat er een rechtstreekse verbinding komt tussen Amersfoort en Alkmaar door een trein Amersfoort—Amsterdam—Alk maar, waarop de stoptreinen van Zwolle naar Utrecht v.v- aansluiting zullen heb ben. Deze komen in de plaats van de stop treinen Zwolle-Amsterdam v.v. De trein een uurdienst, zal slechts om de twee uur gaan rijden. Daartussen in wordt evenwel een trein GeldermalsenArnhem v.v. ge legd. en Volkshuisvesting wordt een onderzoek ingesteld naar de onderhouds kosten van woningen met het doel meer concrete en gefundeerde gegevens op dit gebied te verzamelen dan waarover tot nu toe kon worden beschikt. Op de wenselijkheid van een dergelijk onderzoek werd indertijd reeds door de Sociaal-Economische Raad de aandacht gevestigd. De eerste phase van dit onderzoek, dat betrekking heeft op de prijsontwikkeling, welke zich t.a.v. de verschillende onder houdswerkzaamheden heeft voorgedaan sedert de jaren 1938/39. is inmiddels vol tooid. De uitkomsten van dit deel van het onderzoek zijn in een voorlopig rap port vervat. Hieruit blijkt, dat van arbeiders- en mid denstandswoningen de totale onderhouds kosten volgens dc indexcijfers gestegen zijn tot 385 pet, vergeleken met vóór de oorlog wanneer men het percentage van toen op 100 stelt. Een te Karatsjl gehouden conferentie van Pakistaanse vrouwen over de „po sitie der vrouw" heeft met meerderheid van stemmen zich uitgesproken ten gun ste van beperkte polygamie, in die zin dat een tweede huwelijk alleen ma" ge sloten worden met goedkeuring van de betrokken rechterlijke instantie De polygamie, zoals die practisch in Pakistan voorkomt, werd door de confe rentie als in strijd met de geest van de Islam verklaard. (De Koran staat ech ter een man onder zekere voorwaar- d*» toe nier irwvw, »e hebben). Op het Overijssels appèl van de K.V.P., dat morren plaats vindt te Almelo, zal prof. Romme een rede houden, die tussen half vier en half vijf 's middags door de K.R.O. zal worden uitgezonden en 's avonds te ongeveer half negen zal worden her haald. Het is zeer waarschijnlijk, dat prof. Romme aandacht zal wijden aan het be sluit van de Kath. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. om in deze partij te blijven, terwijl het al dan niet voorzetten van het eenheidsgesprek ook wel ter sprake zal komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1