MODELLEN hyperslanke draagsters Minister Cals komt niet aan alle wensen tegemoet De sigaar is weer aan de winnende hand! Maastricht zet actie in tegen onkerkelijkheid uitsluitend geschikt voor Zomer/node 1955 KATOEN NEEMT DE VOORNAAMSTE PLAATS IN Fraaie stoffen en Debat over schone kunsten ten einde AUTORITEITEN OVER IJS NAAR AMELAND MOOIE KLEUREN „Zilveren kroon van subsidies te zwaar voor tere slapen van Assepoester" Classificatie orkesten wordt dit jaar bezien Noordelijk isolement „Hebben wij, priesters maar ook leken, geen vat meer op de massa?" Rechtbank te Djakarta stelt zaak-Schmidt uit Vrijdag 25 FEBRUARI 1955 RAGEN A 3 Bij de joio's: ZTrrdIw \°P 'laar tedere Monumenten Natuurbescherming Ballet, Orkest, toneel, film Radio Sport BOOT RAAKTE VAST X UIST nu de winter eindelijk is in gevallen en de straten wit van de kou zien, mogen de foto's van de zomermode gepubliceerd worden. Op straat zijn we dik ingestopt en in huis hebben we een extra wolletje aan. Het is dan ook geen wonder, dat de mouwloze japonnetjes, ons uit ten treuren door de couture voorgezet, ons op het ogenblik wat onbehagelijk aan doen. 't Idee. dat we ons over een paar maanden in luchtige stoffen en in katoen zullen steken, wil er nog zo gauw niet in. Trouwens die geheel mouwloze japonnen flatteren maar zelden en het is akelig om te zien wat voor stokken van armen met griezelige ellebogen de mannequins in de regel hebben, hoe elegant of ze overigens ook zijn. Aan de mouwen, als die er nog zijn besteden de couturiers niet de minste aandacht, daar denken ze .allen het zelfde over. Ontbreken de mouwen niet, dan vallen ze tot even boven de elleboog: doodgewoontjes, .simpel en recht. De mantels hebben veelal T mouwen. Een goed ding voor de handschoenen- fabrikanten, want mochten die mou wen opgang maken, dan moeten er be slist lange handschoener, bij worden gedra°'en De couturiers die zich weinig van de verlangens van hun klanten aantrekken, geven hun japonnen lange lijven, tot een goed stukje over het middel heen, dus het z.g. sweater-model. De Franqaises, die geen bijzonder lange benen hebben, zijn daar niet bijzonaer enthousiast over. De huizen die zich voornamelijk toeleggen op een „klan- tencoiiectie", iaten m;ddel en ceintuur op de gewone plaats. f mfsn r1' meer nog dan anders. zijn de modellen alleen geschikt voor hyperslanke 7s fc-i wat nog vervelender is, het zal moeilijk zijn ze voor vrouwen, die de t10 naderen, draagbaar te maken. Dat begint al met de tailleurs, die min of meer Korte basques hebben en zeer nauwe of wijde plooirokken. Het middel wordt aange- u Uaar het jasje zit nooit helemaal strak. De kraagjes ontbreken dikwijls en de schouders blijven onopgevuld wat het fi guur meer uit laat komen en verdoezelen nfaakf611 Wa* zwaar f'§uur onmogelijk Ondanks enkele redingotes handhaven de rechte mantels zich. We zien er met gewone kragen en kleine revers, maar ook r°nde kragen of zonder. En eigenlijk dit laatste het meest. Het is trouwens eigenaardig te zien, hoe °,°rïriet5 veel van ons toilet, dat ge voegelijk vervallen kan, hebben weg ge- h Yïouwen, die de mode willen vol gen, nebben geen kragen meer. geen mou- §e®n ceintuurs. Het enige wat haar blijft is een lintgarnering. De décolleté's worden omgeboord met geribd lint, we vinden het op zakkleppen, op sluitingen. If "aden, het vervangt ceintuurs en geelt de nieuwe lengte van het lijf aan door als ceintuur op de heupen te funge ren. Het kan van satijn zijn, van moiré, van gros grain of desnoods van ciré. Als platte strikken wordt het op tailleurs en japonnen genaaid, geklede toiletten zijn dikwijls van achteren aan de hals met een f eh, andere keren worden wijde cocktailjurken er mee omgeboord. a 'n <ius duidelijk dat lintgarnering genade heeft gevonden in de ogen van de couturiers. js een feït dat niets zo moeilijk is aan je i,rengcn als een strik, hoe eenvoudig of'dit ook lijkt. Maar er is ook niets dat zo gauw verveelt Behalve zwart, donkerblauw cn grijs, de gewone klassieke kleuren dus, veel zachte tinten, voornamelijk geel. wat we nooit zagen. Wordt de mode dit seizoen noga! omstreden, iedereen is het er over eens dat de kleuren en de stoffen mooi zijn. Het geel gaat voorzichtig van eierdooier tot abrikoosgeel, maar toch is er haast geen collectie of er is een oranje toilet bij. wat een kleur is die beter tot haar recht komt by vlaggenwimpels dan in de couture. Onder dc stoffen neemt katoen de voornaamste Plaats in. Wat de fabrikanten van het eenvou dige katoen weten te maken, grenst aan het ongelooflijke. Iedereen die de collecties ziet is daar verrukt over. Trouwens alle stoffen hebben een onverdeeld succes, terwijl de modellen mis schien de klanten :»nodzaken iets te veel aan vermageringskuren te denken. DINY K.—W 1. Grijs-blauwe linnen tailleur met bedrukte zakdoek op de revers gestoken (model Germaine Lecomte). - 2. Een geei-wollen japon met grote strik gegarneerd (model Pieire Ba.main 1955). - 3. Japon en mantel van beige- geel tweed otterbrun (model Jean Patore). - 4. Ensemble van een klassiek zwart en wit ruitje (model Nina R.cci). - 5. Ensemble in A-lijn; japon en jasje van beige shantung (model Christian Dior). - 6. Champagnekleurig kanten cocktailtoilet met blauw lint en rose roos (model Bruyére). - 7. Beige jersey japon (model Geneviève bath). - 8. Mantel van grijs en zwart bedrukte katoen, opgemaakt met een donkerblauwe zijden band (model Pierre Cardin). 's-Gravenhage, 24 Februari 1955. HET antwoord, dat minister Cals vanmiddag gaf op de algemene beschouwingen aangaande de kunst en wat diej meer zij, begon met het sprookje, dat de heer Willems ten tonele had gevoerd. Die had de scho ne kunsten gezien als de Assepoester van het departement, die hij wilde sieren met een kroon van subsidies. Die kronen in sprookjes echter, aldus minister Cals, zijn meestal van bord papier of hoogstens van verzilverd metaal en sprookjes worden zelden werkelijkheid. Dat stadium van ver zilverd metaal zijn wij nu eenmaal nog niet te boven, de tijd voor zilve ren kronen is nog niet aangebroken zulk een kroon zou misschien ook te dat zit hoTT V, ho°Pte integendeel, liik zL' M- *ier en onnfhanke- W zou blijven dragen. Toch was er op de begroting 1954 voor schone kunsten 35 procent meer uitge trokken, een sprong, waar men anders vier a vijf jaar over deed. Zulk 'n sprong kan men niet ieder jaar maken. Ook niet met de steun, welke de heer Weiter met zijn motie de minister in het ka binet dacht te geven. Over die motie kan Ik mij, ondanks het verzoek' van de heer Welter nog niet uitspreken, want ik ken haar nog niet. Later was het niet neer nodig want zij werd niet ingediend. De minister stelde overigens vast, dat ln het adres van de Federatie van Kun stenaarsverenigingen werd geconstateerd, dat de overheidsbemiddeling resultaten had opgeleverd. Werd er vroeger slechts incidenteel gesteund, thans ligt er aan de overheidssteun een algemene ont plooiing van het kunstleven ten grond slag. Er zou reden voor bestaan de taak van de overheid ten aanzien van de Pnvf. bezien, zoals de heer een nnTa i gesuggereerd. Voor mm-tiYl,, hlJ eehter, gezien de op- rppric o over nota's in het algemeen reeds gemaakt, terug. Daartegenover stelde hij vast, dat hij de vormende activiteit der particuliere organisaties, de vorming der jeugd en de subsidies aan kunstenaars zou bevorde ren. Dit is echter een veelomvattend plan, dat nog ingewikkelder en tijdrovender zal zijn dan de reeds veelomvattende onderwijszaken. Over het behoud van monumenten sprekend zette minister Cals uiteen, dat er geen geld aanwezig was voor verzor ging van alle gebouwen, die op de mo numentenlijst voorkomen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg kan ze slechts in het oog houden. De moeilijkheid is, dat de oude monumentenwet slechts het slo pen en het verbouwen verbiedt zonder toestemming van de overheid, maar niet de plicht oplegt tot onderhoud. Dit kan ook veelal niet, gezien de grote bedragen die ermee zijn gemoeid en de weinige inkomsten, die er bijvoorbeeld voor de oude kerken in de centra der steden nog zijn overgebleven. Deze moeilijk heden. bijna onoplosbaar, vertragen ook het totstandkomen van een nieuwe mo numentenwet. Door de subsidie van millioen per jaar gaat er practisch niets verloren, als moest er veel meer worden gerestaureerd. Niet alle stedelijke en provinciale mu sea kunnen worden gesteund; ieder geval ligt weer anders. Bij het Museum voor Natuurlijke Historie te Leiden was het universitair onderwijs volgens de minis ter zeer nauw betrokken. Voor het behoud der Waddeneilanden als natuurgebied toonde minister Cals zich zeer geporteerd. Dit was hem, zo zei- de hy, uit 't hart gegrepen en de Kamer kon er van overtuigd zijn, dat hij met alle kracht zou bevorderen, dat deze ter reinen voor recreatie en wetenschap be houden zouden blijven. Zoals wij gisteren reeds schreven, zijn er plannen om delen van deze terreinen te bestemmen voor manoeuvres. De minister deelde nu mede. dat hij te dier zake geregeld contact had met zijn ambtgenoot van Oorlog. De 3 millioen voor aankoop van na tuurmonumenten had de vraag opgewor pen, wie deze terreinen zou moeten be heren. namelijk of dat niet beter kon ge schieden door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. De minister legde echter uit. dat dit beter kon ge schieden door het Staatsbosbeheer, omdat het hier kleine terreinen betrof in het gehele land. die voor deze Vereniging excessieve kostenstijging met zich zou meebrengen. De kwestie van de Nederlandse opera besprekend, zette de minister uiteen, dat de Nederlandse Opera thans als een goed werkend instituut werd erkend. Maar het speelplan is beperkt en men gaat nu te veel van deze kunstenaars vergen, als zij óók de provincies moeten verzorgen. Bovendien ontbreekt het daar dikwijls aan goede ruimte voor orkest, balletten en wat dies meer zij. Daarom wilde mi nister Cals ook een operagezelschap, dat meer aangepast was aan de provincie en waaraan bovendien de provinciale orkes ten haar medewerking zou-'en kunnen verlenen. De subsidie van ƒ100.000, welke voor deze nieuwe Reisopera is uitge trokken gaat dus naar deze tweede opera die zal worden gevormd door abituriën ten van Operaklassen. Dat wil echter niet zeggen, dat de huidige subsidie aan de Zuid Nederlandse Opera zou komen te vervallen; deze moet nu nader worden bezien. Tot een subsidie aan het ballet der Lage Landen, waarop bij de replieken op nieuw werd aangedrongen, kon minister Cals niet komen. Dat betekent geen mo nopolie-positie voor t' Nederlands Ballet onder leiding van Sonja Gaskell, maar alleen, dat de beschikbare middelen er niet zijn. Het Ballet der Lage Landen heeft prachtig werk gedaan, aldus de minister en ik wilde, dat ik in de gelegenheid was er een goede basis voor te leggen, aan welke platonische liefdesverklaring het Ballet der Lage Landen nu maar bitter weinig heeft. Minister Cals verdedigde zich echter met de mededeling, dat hij hierin was voorgelicht door een ballet commissie met buitenlandse deskundigen. Tenslotte zegde de min. bij de replieken toe te overwegen nog dit jaar enige steun aan het Ballet der Lage Landen te kun nen geven. De dansopleiding voor het ballet zou volgens hem niet bij Toonkunst moeten komen met als uitgangspunt de Rotterdamse Dansacademie. maar aan het Kon. Conservatorium in Den Haag. waar aan dan een ballet-afdeling zou worden verbonden. De heer Peters had de minister ge vraagd naar de ingevoerde klassificatie der orkesten. Deze was door de commis sie Fockema Andreae vastgesteld op grond van historische en financiële aspecten. Deze indeling was natuurlijk niet bedoeld voor de eeuwigheid; dit jaar zou de gehele indeling opnieuw wor den bezien. Voor het Brabants Orkest was het dus niet mogelijk deze klasse-indeling te doorbreken. Het Fries Orkest kon dit jaar nog niet in de algemeen gesubsi dieerde orkesten worden opgenomen. Voor de Toneelgroep ..Puck" zou mi nister Cals een verzoek om subsidiever hoging voor het komend seizoen zeker in overweging nemen. Een subsidie voor aankopen van objecten van beeldende kunsten, zoals in Alkmaar is aangevat zou de minister willen onderzoeken. Ook de minister achtte een continue filmproductie wenselijk. Wie A zegt, moet ook B. zefegen. had men betoogd, men bedoelt toch de B, vroeg de minister nadrukkelijk en met de P. van Parel. Maar hij was zelfs geneigd ook tot de P. te gaan; daarom had hij steeds ga ranties gegeven, ook voor eenvoudige amusementsfilms. In 1954 had hij reeds garanties gegeven voor twee films. Hij betreurde het slechts, dat er niet meer en betere projecten tot uitvoering werden gebracht. Maar hij zag niet, hoe hij dit zou kunnen bevorderen. Een groter zenderpark zou voorlopig nog wel geen invloed hebben op de luisterbijdragen, omdat deze zich in stij gende lijn bewogen. Mevr. Fortanier—De Wit had politieke zendtijd gevraagd voor de V.V.D. Dat geldt evengoed voor andere partijen, zei minister Cals. voor K.N.P., G.S.P.. voor communisten en andere partijen. Het is nog de vraag, of hier van onrecht kan worden gesproken. Men kan zich name lijk niet losmaken van de opzet van ons radiobestel, dat zou een ingrijpende wij ziging vergen. Het uitgangspunt van de nieuwe Radiowet. die bij de Kamer is ingediend,' is deze, dat de verzorging van de omroep in handen wordt gegeven aan algemene verenigingen op culturele grondslag. Stapt men daarvan af, dan stapt men af van het historisch gegroeide betoogde minister Cals. Maar o.i. geeft men dan bovendien een omroep in han den van hen. die de financiële lasten daarvan niet het minst hebben gedragen en voor wie degenen, die met finaciële offers deze omroep hebben gesticht, dit allerminst hebben bedoeld. Wat de vorming buiten schoolverband betreft zeide minister Cals dat het de bedoeling was daarvoor tlkenjare een be drag uit te trekken. De ƒ250.000 waren bestemd voor landelijke amateuristische organisaties. Minister Cals zeide te hopen dat de KNVB er in zou slagen de jeugd te vrijwaren voor al te sterke beroeps invloeden. De replieken leverden, niets nieuws meer op. want tot de aangekondigde mo ties kwam men niet. al werd er aller wegen aan de niet-ingediende moties alle steun verleend. De begroting werd dus z.h.st. aangeno men. Morgen zal de Kamer in afwijking, van de oorspronkelijke bedoeling niet bijeen komen. o M(L^arner ial weer bi-ieen komen op 8 Maart. Op de agenda zullen dan voor- komen de instelling van een productschap voor Pluimvee en Eieren, de kwestie van cumulatie van pensioenen en inkomens de wijziging van de Loterijwet het ont- werp Wet op het Kijkgeld, dé Tweede Televisienota en de interpellatie van prof. Gerbrandy over het vervoer van troepen met de K.P.M.; deze laatste zal echter niet vóór 15 Maart in behandeling wor den genomen. De interpellatie-aanvrage van de communist Wagenaar over het niet-uitleveren der naar Duitsland ge vluchte oorlogsmisdadigers werd toege staan en zal op .een nader te bepalen da tum worden gehouden. F. S. (Van onze correspondent) Ameland, Donderdagavond De veerdiensten naar Schiermonnikoog en Ameland hebben door de voortdurend toenemende ijsmassa's in de Waddenzee te kampen met bijna onoverkomenlijke moeilijkheden. Reeds werden Donderdag Hebben wij. priesters maar ook leken, geen vat meer op de massa? Dit was de klemmende vraag, die de vicaris-generaal van het bisdom Roermond en president van het groot-seminarie aldaar mgr prof. dr F. Feron, Woensdagavond in de Re doute-zaal te Maastricht stelde tijdens zijn spreekbeurt over urgente zielzorg problemen. De geestelijkheid van Maas tricht hield op deze Aswoensdagavond een bijeenkomst als inleiding op de grote wervingsactie in de Limburgse hoofdstad voor de versterking speciaal van de gods dienstige verenigingen. Deken P. J. M. Jenneskens van Maastricht benadrukte in zijn inleidingswoord de geestelijke nood van deze stad, welke de geestelijkheid met grote zorg vervult en waarmede zij geen vrede kan en mag nemen. Jaren geleden had mgr Feron reeds ge schreven en gesproken over de noodzaak dat Maastricht zou ontwaken en bedacht moest zijn op het toen reeds ingezette proces van ontkerkelijking. Heeft Maastricht nog tijd en belang stelling voor God? was de zoig van mgr ■feron die er op wees. dat de grote steden van- Nederland voor driekwart van het actieve christelijke leven afgevallen zijn en dat de geruisloze afval in vele andere grote plaatsen in ontstellende mate toe neemt. Tekent niet voor de onkerkelijk heid, dat Maastricht op 1 Januari j.l. ?bl concubinaten telde? Mgr Feron beklemtoonde de noodzaak dat naast de hiërarchische structuur der priesters in de Kerk ook de leken inge schakeld dienen te zijn met hun eigen plichten en zendingen en zich in geeste lijke zelfstandigheid verantwoordelijk moeten stellen, niet alleen voor eigen heil maar ook voor dat van anderen. Met geloofskennis, apostolaatsijver, kracht, der genade en Gods liefde moeten de le ken de medemensen individueel en col lectief beïnvloeden. Van priesters en le ken samen in een actieve eenheid, dient de collectieve beïnvloeding uit te gaan via parochie, school, jeugdbeweging, so ciale organisaties en sportbonden. Maar aldus prof. Feron, het zijn naast het li turgische leven in de Kerk vooral ook de godsdienstige verenigingen als vorm scholen voor het bovennatuurlijke leven in diverse leeftijden, sexen en omstandi heden, welke ons de geestelijke wapenen verschaffen tegen het gevaar van onker kelijkheid en ontkerstening. Juist de godsdienstige verenigingen bieden in haar collectiviteit en door de nvloed van haar apostolaatskernen de mogelijkheden van een hernieuwde groei en bloei van de godsdienstige organisaties Daaraan dienen de leken mede te werken met Gods hulp. biddend en volhardend. Het referaat van mgr Feron werd aan hoord door besturen van verenigingen en organisaties en door vele parochiegees telijken van Maastricht. op het vliegveld Leeuwarden enkele vlieg tuigjes in gereedheid gehouden, omdat het duidelijk is, dat, wanneer de Oosten wind, die dê waterstand in de Wadden zee Jaag houdt en de vorst mochten voort duren, Schiermonnikoog en Ameland in een isolement kunnen raken. De veerboot .Brakzand", die de dienst van Oostma- horn naar Schiermonnikoog onderhoudt, zit reeds sinds Woensdagochtend vast op korte afstand van de aanlegsteiger van Schiermonnikoog. De passagiers zijn in tussen van boord gehaald door de barkas „Ameland", die Donderdag de dienst nor- ,maal kon onderhouden. De drie beman ningsleden van de „Brakzand" zijn nog aan boord. Met de verbinding HolwerdAmeland ligt de zaak minder eenvoudig. De reis van Leeuwarden naar Ameland, die ge woonlijk twee uur in beslag neemt, duur de Donderdag zes uur. De boot kon, even als Woensdag, de steiger van Ameland slechts tot op enkele honderden meters benaderen en de passagiers, voor het me rendeel bestaande uit autoriteiten en an deren, die het officiële afscheid van bur gemeester R. Walda, die benoemd is in Idaarderadeel wilden meemaken, werden nu met een dukw aan land gebracht. Doch een deel van de passagiers moest later met inderhaast uitgereikte laarzen over het ijs en door de modder van het wad naar het eiland baggeren, omdat het amphibievoertuig defect raakte. De behandeling van de reehtszaak- Schmidt te Djakarta is op verzoek van de verdedigers, nir Bouman en mr Boeg- heim, uitgesteld tot 7 Maart Bij de opening van de zitting bleken de verde differs met aanwezig te zijn Mr Bouman was op doktersattest afwezig. Op de vraag van de rechter verklaarde beklaagde Schmidt in te stemmen met het verzoek van zijn verdedigers. Schmidt wordt ervan beschuldigd, dat hij een leidende rol heeft gespeeld in subversieve activiteit. Van de ruim dertig getuigen werden in de achtereenvolgende zittingen ge- 1 oord Tomasoa. tegen wie verdedigd louman vervolging wegens meineed vroeg, en getuige Harris Bin Soemahi.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3