Herhaalde conflicten symptomen van strijd om de beginselen ïgen - in de vorm van huur moeten mee concurreren PAGINA 4 ZATERDAG 26 FEBRUARI 195 Usurpatie B.M.R.S. W aar sch uwingsseinen Hachelijke rechtspositie Gebrek aan roepingen ZUSTERS VAN J. M. J. VERLATEN WASPIK „Derde Tiendaagse'' van Stichting Propaganda Woninginrichting van 17 t.ra- 26 Maart BRITSE ONDERSCHEIDING VOOR DR ALBERT SCHWEITZER hele familie hoeft overigens niet afhan kelijk te zijn van georganiseerde sane ringsplannen. Op dit herstel zal aller eerst ons 3. reven gericht moeten zijn, alsmede op een terugdringen van cen tralistische tendenzen, welke fnuikend zijn voor persoonlijke vrijheid en ver antwoordelijkheid. Dit wil voor ons allerminst zeggen, terug naar een geïdealiseerd verleden, waarin individualisme hoogtij vierde. Inteeendeel, wij erkennen, dat de tegen woordige tijd zijn eigen eisen stelt, dat zich een zekere, wat men wel noemt „vermaatschaopeliiking" of „socialisa tie" heeft voltrokken en dat deze tot op zekere hoogte haar goede kanten heeft. Er moet echter voor worden gewaakt dat de schaal niet naar de andere zijde doorslaat. Het is een zoeken naar de gul den middenweg en in een volgend arti kel zal onzerzijds worden getracht, een bijdrage daartoe te leveren. het streven tot een doelbewuste strijd is geworden. In het verleden hebben wij herhaalde malen gewezen op de nadelen van dit centraal geleide systeem van vrijwel on begrensde verstrekkingen. De conse quenties er van beginnen zich stgeds meer af te tekenen ais waarschuwings- seinen. De verspilling neemt toe, het ziekteverzuim neemt toe, het vertrouwen in de huisarts neemt af en, wat erger is, ook zijn deskundigheid in bepaalde op zichten. Het een werkt het ander in de hand. De patiënt eist en krijgt veel snel ler dan vroeger hulp van specialisten. De huisarts wordt ook overigens voor normale medische verrichtingen uitge schakeld. zodat zijn ervaring op die pun ten steeds geringer, voor de jonge art sen zelfs tot een minimum, gereduceerd wordt. Het is b.v. moeilijk, zo niet onmogelijk, in de steden huisartsen te vinden, die nog bevallingen doen en aan de univer siteiten ziet men haast geen kans meer de studenten in dit opzicht een goede opleiding te geven, omdat zich geen pa tiënten meer aanmelden. De ziekenmondsen hebben nl. dit onder deel uitsluitend bestemd voor vroed vrouwen, die de arts er alleen in bij zondere omstandigheden bij mogen ha len. Over enige tijd zullen ook de artsen echter in die gevallen hun onvermogen moeten bekennen, zodat men dan uit sluitend nog bij de specialist terecht kan. De vrijheid van keuze wordt op deze wijze ernstig aangetast, ook voor niet-fondsleden. Er zijn nog andere verschijnselen, die zorgen baren. De tandheelkundige kli nieken in verschillende plaatsen zijn een voorbeeld van het in eigen hand nemen ook van de uitvoering der gezondheids zorg door ziekenfondsen. De artsen, die er aan meewerken verliezen hun onaf hankelijkheid volkomen, de patiënt heeft geen keuze meer. Op zich een ern stige toestand, maar nog erger, indien men er een voorbode in moet zien van een verdere usurpatie van dit terrein door het ziekenfondswezen of een an dere (semi-1 overheidsinstantie. Deze gedachte is niet zo vreemd, als men denkt aan de in bepaalde kringen gekoesterde wens van een nationale ge zondheidsdienst; als men denkt aan plannen, die door sommige,deskundigen zijn opgesteld, tot organisatie van de ge zondheidszorg in de nieuw gewonnen Zuiderzeepolders en men deze in ver- Staatscommissie in October 1954, welke zich met datzelfde vraagstuk zal bezig houden. Een prae-advies over dit onder werp is enige tijd geleden al eens door prof. dr J. H. Tuntler uitgebracht. Dit bevatte ongetwijfeld veel goede elemen ten, o.a. het streven tot herstel van de positie van de huisarts, maar anderzijds had het ook gevaarlijke kanten, waar van de consequenties vooralsnog onaan vaardbaar lijken. Het herstel van de huisarts in zijn oude positie van „all-round" geneesheer en mogelijk ook vertrouwensman voor de Zaterdag 26 Februari Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. 22.00 Verzoekprograirvma 23.00 Een ogenblik alstublieft 23.45 Vervolg verzoekprogramma 01.00 Sluiting Zondag 27 Februari Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte meter. 22.00 Een beetje anders dan gewoon 22.45 Make mine music 00.30 Sluiting. ZONDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I 1402 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 13.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws, 8.18 Gram. 8.45 Caus. 3.00 Sport. 9.05 Gram. 9.45 Caus. 10.00 Gram. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Gram. 11.10 Puzzlerubriek. 11.25 Promenade-ork. 12.00 Sportspiegel. 12.05 Amus.muz. 12.35 „Even afrekenen, Heren!" 12.45 Muz. cocktail. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Fotowedstr. 13.20 V. d. mil. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr.ork. 15,20 Caus. 15.40 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. 17.00 Strijksextet. 17.30 V. d. jeugd, 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws. 18.30 Ned. Herv. Kerkd. 19.00 Ktnderd. 19.30 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Promenade- ork. 20.45 Cabaret. 21.25 Gevar. muz. 22.10 Hersengym 22.30 Sopro. cn piano. 23.00 Nws. 23.15—24,00' Gram. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Horgmis. 9.30 Nws. 9.45 Vocaal kwartet. 10.00 Geref. kerkd. 11.30 Gram. 11.45 Blokfluit, gamba en orgel. 12,15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Caus 13.00 Nws. 13.10 Lunchconc. 13.40 Boekbespr 13.55 Gram. 14.00 V. d. kind. 14.30 Radio Philh. Ork. 15.15 Brabants halfuur. 15.45 Gram 16.10 Kath. Thuisfront overal! 16.15 Sport. 16.30 Ves pers. 17.00 Herv. Kerkd. 18.00 Klankb 18.45 Pastorale rubr. 19.00 Boekbespr. 13.10 Samen zang. 19.30 Caus. 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20 40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Nederl. progr. 21.30 „De laatste dagen van Pompeji", hoorsp 22.15 Amus.muz. 22.40 Caus. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gramofoon. Engeland, BBC Home service, 330 m. 11.45 Gram 12.50 Hoorspel. 13.00 Muz. caus. met gram. 13.30 Rep. 13.50 Progr.overz. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 „Country Questions". 14.40 Gram. 15.00 Critieken. 15.45 Ork.eonc. 16,50 Caus. 17.03 Ork.eonc. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws., 10.15 Caus. 19.30 Lichte muz. 20.15 Muzikale caus. 20.45 Avonddienst. 21.35 Liefdadigh opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22 30 Klankb. 23.15 Recital. 23.52 Epiloog. 24.00—0'08 Nws. een reële bedreiging voor verzekerden, die over het algemeen niet zo gemakke lijk er toe zullen komen het hun toeko mende in rechte te vorderen. Wij zien in dit voorstel niet anders dan een soort chantagepoging tegenover de tandartsen, die de poot stijf hielden en dit zou dan voornamelijk gaan ten koste van de, verzekerden, die niettemin een materieel recht kunnen doen gelden op vergoeding van tandheelkundige hulp. De fondsen zouden zich misschien wil len verschuilen achter de formele bepa ling, dat verzekerden vrije keus hebben uitsluitend uit medewerkers (i.e. tand artsen), die aan de fondsen zijn verbon den, maar liet is evident, dat de fondsen dan ook de plicht hebben, medewerkers aan zich te verbinden, zelfs al zou hun dit op een gegeven moment meer gaan kosten dan zij wenselijk achten. En zelfs in geval de medewerkers zich onder geen enkele voorwaarde zouden willen ver binden of onmogelijke eisen zouden stellen, zouden de fondsen o.i. zich niet aan de plicht kunnen onttrekken een redelijke vergoeding aan verzekerden te betalen, zoals zij dit trouwens ook doen in de plaatsen waar geen specialisten meer aan de fondsen verbonden zijn. De tandartsen zijn overigens wel dege lijk bereid mede te werken en hebben, voorzover wij kunnen nagaan, geen on mogelijke eisen gesteld, doch slechts vastgehouden aan de uitkomsten van de berekeningen van wederzijdse deskundi gen. Hoe dit ook zij, er is nu een commissie van goede diensten, die tot 1 April de tijd heeft partijen tot elkaar te brengen. Uit bovengeschetste situatie blijkt reeds, dat de positie van medewerkers, maar ook die van verzekerden tegenover de fondsen niet erg gelukkig is, ge volg van het feit, dat men er naar streeft van bovenaf alles te regelen volgens een bepaald systeem, qngeaoht of daardoor persoonlijke rechten en verantwoorde lijkheid worden pangetast. De middelen, die worden aangewend, duiden er op, dat De situatie rond het ziekenfondswezen wordt met de dag verwarder. De fondsen liggen aan alle kanten met de medewerkers overhoop. Over en weer worden maatregelen genomen en over de hoofden, soms zelfs op de rug van verzekerden wordt een strijd uitgevochten, waarvan de inzet aan heide zijden wellicht nog niet geheel duidelijk wordt aangevoeld. Men kan de vraag stellen, of deze moeilijkheden misschien slechts een min of meer toevallig karakter dragen, uitsluitend samenhangende met de algemene prijsstijging en de ontwikkeling van de medische wetenschap. Uitsluitend een kosbenvraagstuk dus? Dit is het zeker niet, ofschoon kosten- en inkomepskwesties het probleem wel sterk geaccentueerd hebben. Neen, hier wordt een strijd uitgevochten, welke in wezen gaat over de ordening van onze samenleving. De structuur, die uit deze strijd te voorschijn zal komen, zal ge zien de belangrijke plaats van de gezond heidszorg in de samenleving mede bepalend zijn voor andere sectoren van het sociaal-economische terrein. Van daar, dat het zo belangrijk is, dat ieder weet waar het om gaat, zodat mogelijk ook van onderen af een corrigerende werking kan worden uitgeoefend op een beweging, die zich aan de top haast auto matisch schijnt te voltrekken. Op zich genomen gaat dit voorstel ove rigens alle perken te buiten en het is wel triest, dat mensen, die op zulke ver antwoordelijke posten zitten, blijkbaar dergelijke ongepaste middelen wensen aan te wenden, om eigen standpunt door te drijven. Dit wijst er weer eens op. welke gevaarlijke ideeën kunnen gaan spelen In de hoofden van hen, die zeer grote bevoegdheden aangaande de belan gen van de meerderheid van de bevol king krijgen toegewezen, zonder dat er voldoende democratisch tegenwicht te genover staat, en het voorstel illustreert opnieuw de hachelijke rechtspositie, waarin verzekerden verkeren. Reeds eerder is het voorgekomen, dat op een gegeven moment bepaalde ver strekkingen (uit bezuinigingsoverwegin gen) werden gestaakt, alsof voor de fondsen niet zou gelden, dat zij eenmaal op zich genomen verplichtingen ook die nen na te komen. Het onderhavige voor stel staat dus niet alleen, maar betekent De Zusters van de Congregatie van J. M. J. (de Congregatie van Jezus, Maria cn Jozef), die sin^s 1857 in Waspik geves tigd zijn, zullen er het eeuwfeest van hun vestiging niet meer kunnen vieren. Ge brek aan roepingen heeft haar gedwon gen tot het besluit om per 1 Januari 1956 Waspik te verlaten. Voor de St. Barthoiomeus-parochie al daar betekent dat een zwaar verlies. Ds zusters hebben er de volledige opvoeding van de vrouwelijke jeugd in handen. Z(j leiden een kleuterschool, een lagere school, een huishoudschool en een naai school. De afgelopen weken hebben wij reeds enkele malen symptomen moeten signa leren van een ontwikkeling in de rich ting van concentratie van macht bij en kele centrale lichamen, welke over het algemeen de centrale overheid achter zich hebben ter bekrachtiging van deze macht. De centrale overheid schijnt er op gesteld in dit opzicht eer te stimule ren, dan te matigen. Wat de ziekenfondsen betreft wordt nog slechts een tegenwicht gevonden in de vrije organisaties van medewerkers, die nog zoveel ruggegraat vertonen, dal zij niet klakkeloos aanvaarden, wat van hogerhand wordt nagestreefd. Dit wordt haar niet gemakkelijk gemaakt. Alle mogelijke middelen worden te baat ge nomen om de oppositie te smoren. Een voorbeeld daarvan was de onlangs ein delijk onverbindend verklaarde prijzen- beschikking medisch specialistische ver richtingen; een nieuw voorbeeld levert het voorstel, dat door een commissie uit de Ziekenfondsraad deze week ter tafel werd gebracht, om de financiering van de tandheelkundige behandeling te staken, nu de tandartsen hun overeenkomst met de fondsen hebben opgezegd. Tijdig uit lekken van dit plan schijnt te hebben voorkomen, dat het werkelijk in behan deling kwam en mede tot een meer ge matigde uitweg te hebben geleid. Ter inleiding van de Derde Tiendaagse voor dc woninginrichting, een propagan- da-actie die door het gehele land van 17 tot en me* 26 Maart zal worden gehouden en door de Stichting Propaganda Woning inrichting wordt voorbereid hebben giste ren te Amsterdam de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ir H. B. J. Witte cn prof dr J. Tinbergen, direc teur van 't Centraal Planbureau en hoog leraar te Rotterdam korte voordrachten uitgesproken. „Ook de woningen zelf", zo zeide mi nister Witte, in de vorm van huur, moeten mee concurreren om een ver antwoord deel van de gezinsuitgaven te bemachtigen. Men kan zelfs stellen, dat indien op den duur in het bestedingspa troon van de gez'nshuishoudens geen gro ter aandeel voor de huur wordt bestemd het peil van de Nederlandse huisvesting ver onder de maat van onze huidige technische en economische mogelijkheden zal blijven. In dit verwijderd verband con curreert derhalve de huisvesting met el ke andere mogelijkheid van behoeftebe vrediging. Nimmer is in zo brede lagen van de bc-olking de belangstelling voor de huis vesting zo intens en zo algemeen geweest als in de huidige periode van woning nood, zo zeide minster verder, omdat vrijwel iedereen, hetzij persoonlijk, hetzij in zijn naaste omgeving bij familie of ken nissen geconfronteerd is met de realiteit van gaen woning te hebben, slecht ge huisvest te zijp en samen te wopen met andere gezinnen. Uit deze persoonlijke confrontatie met de woningnood is 'n al gemene waardering geboren voor het huis als zetel van het gezin. Het bouwen van seriewoningen zullen wij als gegeven hebben te aanvaarden. Er zal in de series echter een ruime va riatie moeten zijn naar indeling, wel stand en prijs, opdat ieder daaruit een keuze kan maken. Binnen het gegeven van grote series gelijksoortige woningen moet ieder gezin zijn individualiteit be leven en voorrang geven. In het verleden is aan fabrikanten en verkopers van artikelen voor de woningin richting vaak verweten, dat zij onder het mom van een conformatie aan de smaak bij het publiek zoveel stijlloze kitsch-pro- ducten aan de markt brachten. Uit de op richting van de stichting propaganda wo ninginrichting blijkt, dat men in de krin gen van de producenten en handela ren steeds meer oog krijgt voor de taak en verantwoordelijkheid die op hen ligt, om meer leidinggevend werkzaam te zijn bij de vorming van de goede smaak bij het publiek, aldus besloot de minister. Koningin Elisabeth heeft de filosoof en zendeling-arts dr Albert Schweitzer be noemd tot erelid van de orde van ver dienste, aldus werd te Londen bekendge maakt. Deze onderscheiding is een van de hoogste die de Britse Komngih kan toe kennen. Zij werd in 1902 in het leven ge roepen. De orde is beperkt tot 24 leden met een speciale voorziening voor buitenlandse ereleden. President Eisenhower is het enige andere buitenlandse lid. Britse le den zijn o.m. Churchill, de filosoof Rus sell en de dichter T. S. Eliot. Dr Schweitzer, die in Januari tachtig jaar is geworden, bevindt zich nog steeds op zijn zelfgeschapen post in zijn zieken huis te Lambarene in de wildernis van Frans Equatoriaal Afrika. zal het voorjaar het wonder verrichten van nieuw jong gras, van schuchter ont luikend groen. Dan zal ons hart dit jube lend begroeten, zoals het straks ook wonderlijk bevangen luisteren zal naar die jubelende Paasklokken, al moet het daarvoor eerst door een duistere wereld vol pijn en hoon gaan.. MIEKE. Na alle carnavalsrumoer en pret is met het askruisje op ons voorhoofd de grote stilte gevallen. Ik weet nog, hoe ik mij als klein meisje voelde met <iat askruisje op mijn voorhoofd. Natuurlijk werd dat niet zomaar weggeveegd, je beschouwde het als heiligschennis, en je dacht maar aan die sombere woorden: „Gedenk o, mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren". Later, heel veel later ben je die woorden béter gaan begrijpen, vooral toen God meermalen diegenen tot Zich riep, die je zo lief waren Ootmoedig zijn wij de Vasten inge gaan. Nee niet, omdat wij geen koek je meer gebruiken bij onze sui'kerloze koffie of thee, och, daarin ligt het heus niet. Natuurlijk, het is een klein offertje, allemaal waar. Maar de Vastentijd is bij uitstek zo geschikt tot overwegen en hoe ouder je wordt, hoe meer je daarbij stil staat en hoe intenser je deze dagen dan ook beleeft. Hoe je in de lijdensmeditaties Jezus volgt iedere week, hoe je je voorneemt je leven béter, anders in te richten naar Zijn voorbeeld. En als wij ondanks al die goede voornemens weer eens struikelen, och, dan zal Hij er vast een wijze glim lach voor hebben, want ondanks alles menen wij het toch zo goed. Wij zullen veel moeten overwinnen om standvastig te blijven, het zal niet elke dag even gemakkelijk zijn, want wij zijn immers maar doodgewone huisvrou wen met alle fouten en tekortkomingen van dien. Wij zijn heus geen ideale moe ders, die in boeken altijd blijken te be staan, want niet elke dag bezitten wij dat engelachtige geduld tegenover onze op groeiende kinderen, die op hun beurt alle tact en geduld van je eisen. Maar ons hart is goed. al falen wij wel eens; daarboven zal O. L. Heer ons helpen in ons eerlijk gebed en zolang wij daartoe de handen kunnen vouwen, is niets verloren. Als wij nu naar buiten kijken, is het gras bedekt met een dikke sneeuw- en ijslaag. Dat blijft niet zo. Want straks By een deel van het publiek heerst ten on rechte de mening, dat bij conservering in blik de groenten aan voedings1 en vitaminenwaarde ver liezen. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben duidelijk uitgewezen, dat de inschakeling van een fabricksbehandcling ze ker niet als een nadeel beschouwd behoeft te worden. De in verse groenten aanwezige kool hydraten, eiwitten en mi- nierale stoffen blijken bij conservering in blik uit stekend behouden te blij ven. Ook de samenstel ling ondergaat geen ver andering. Dank zij lucht dichte sterilisatie (in ge sloten blikken) is in prac- tisch alle gevallen het vi tamine C gehalte van blikgroenten ook hoger dan dat van huishoude lijk bereide groenten, waaruit bovendien door het koken thuis vaak be langrijke minerale stof fen verloren gaan. Het gehalte aan calor neen en de hoeveelheden vetten, koolhydraten, eiwitten, minerale stof fen en vitaminen, welke in de verschillende soor ten blikgroenten na het srterilisatieproces aanwe zig zijn, zijn tegenwoor dig nauwkeurig bekend. Op grond hiervan zijn door vooral Ameri kaanse voedingsdes kundigen voedingswaar detabellen samengesteld, welke aantonen dat blik groenten positieve bijdra gen vormen voor een volwaardige en gevari eerde voeding. Hierover en over nog vele andere onderwerpen wordt geschreven in een populair-wetenschappe- lijke brochure: „Blik groenten en Uw gezond heid", die dezer dagen verscheen als uitgave van de Voorlichtingscc-imis- sie voor Blikgroenten. Het boekie beschrijft o.a. uitgebreide proeven ge nomen door wsterr '-id- De spanningen in en om het zie kenfondswezen nemen met de dag toe. Zij hebben een wijdere strek king, dan alleen maar ziekenfonds problemen te zijn en houden ver band met algemene vraagstukken van maatschappelijke ordening. Ge zien de belangrijke beslissingen, die toch binnen afzienbare tijd geno men moeten worden, lijkt het wen selijk, de toestand nog eens in al gemene trekken te schilderen -en daaraan vast te koppelen een be schouwing over de richting welke zal moeten worden ingeslagen, om tot een op christelijke grondslag gebaseerde oplossing te geraken. De toestand van het moment wordt in nevenstaand artikel be sproken, waarbij wij wel beseffen, dat uitsluitend die kanten van de zaak belicht worden, waaruit de spanningen voortvloeien; maar het gaat er juist om, de oorzaken van de spanningen weg te nemen onder handhaving van de voordelen. Over dit laatste probleem volgt dan nog een tweede artikel. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4