Marine nam taak in N.-Guinea van landmacht over Volgestouwd pakhuis door felle vuurzee verwoest eer grote brand in Amsterdam voor BIJ HET AFSCHEID VAN DE HEER L. J. M. HAZELZET Bluswater verdampte-... In pakhuis op Realen-eiland Af scheid L. J. M. Hazelzet Zeven onderscheidingen Zaak Anneke Beekman Administrateur ver duisterde twintig mille Derde grote brand in Amsterdam in 85 uur ^jföuiduifslag Smeulend vuur in zeshonderd ton PAGINA S Ter gelegenheid van zijn aftreden als hoofdredacteur van De Maasbode mocht de heer L. J. M. Hazelzet een waarderend schrijven ontvangen van Z.Exc. mr J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dit schrijven luidt als volgt: 's-GRAVENHAGE, 1 Maart 1955. Bij het afsluiten van Uw journalistieke loophaan stel ik het op prijs mij te scharen temidden van de velen, die U vandaag ongetwijfeld hun dankbaarheid en hulde voor Uw werk zullen betuigen. Gaarne verklaar ik daarom, dat de arbeid, die U gedurende meer dan vijftig jaren met veel deskwidigheid en toewijding hebt verricht voor de Nederlandse pers en in het bijzonder voor het dagblad „De Maasbode" en zijn lezerskring, ook bij mij grote waardering heeft gevonden. Ik breng U voor dit belangrijke werk op deze dag van harte hulde! Hoewel ik aanneem, dat Gij in de komende tijd de inkt kruipt waar hij niet gaan kan de pen niet geheel ontrouw zult worden, wens ik U gaarne vele jaren van eervolle rust in goede gezondheid toe. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, w.g. mr J M. L. Th. CALS Naar Parijs in plaats van in de IJssel Als docent aan de Jan v. Eyck- Academie „In de diepvries ^|§1| hindert U elk moment van de dag en vergalt lÉpf daardoor Uw leven. Af- jitfe doend en zeer snel helpt KP het huidgeneesmiddel De minister van Verkeer en Water staat betreurt het, dat veie leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over 't wetsontwerp tot vast stelling van de PTT-begroting voor 1955 van mening zijn, dat 't thans bij de PTT ge volgde afschrijvingssysteem zou moeten worden gekwalificeerd als 'n afschrijvings- beleid t.a. waarvan ternauwernood van een beleid zou kunnen worden gesproken. Sind3 1951 wordt een afschrijvingssysteem toegepast, waarbij naar analogie van een desbetreffende fiscale regeling op nieuwe investeringen een derde van de aanschaf fingsprijs extra wordt afgeschreven. Het gevolgde afschrijvingssysteem belangrijke extra afschrijvingen op nieu we investeringen is geenszins een uit zondering, het wordt ook elders in het bedrijfsleven, met variaties, toegepast. Toegegeven wordt, dat een dergelijk sy steem de vergelijking tussen de opeenvol gende jaarstukken kan bemoeilijken. Wat PTT betreft mag echter niet uit het oog worden verloren, dat in de jaarverslagen van de laatste jaren duidelijke overzichten voorkomen van de winstbecijferingen. De minister meent te weten, dat dergelij- In een sfeer van lichte weemoed, maar toch overstraald door die blijmoedigheid, welke de scheidende hoofdredacteur van De Maasbodepers, de heer L. J. M. Hazel zet, altijd heeft gekenmerkt, hebben Com missarissen en Directie alsmede de ver zamelde redactiestaf gisteren afscheid ge nomen van de man. die me-i dan 'n halve eeuw zijn krant heeft gediend. Het was de president-commissaris van onze courant, de heer Jos. Vargrv. die bij deze gelegenheid herinnerde aan de groot se huldiging, die de heer Hazelzet ten deel was gevallen bij zijn recente gouden jubileum en die ook thans weer de nadruk legde op de persoonlijke sympathie die de scheidende hoofredacteur ook van de zijde van Commissarissen en Directie steeds genoot. Hij wenste hem veel schoons voor de jaren die de heer Hazelzet nog voor zich Heeft. In de kring van zijn redacüestaf werden tot de heer Hazelzet vele woorden van grote vriendschap en hoogachting gericht, hetgeen geschiedde door de heer F. Schneiders. Parlementair redacteur en de heer A. Mineur, oudste redacteur in dienstjaren, die mede de gevoelens van heel de redactie vertolkten. Een benijdenswaardige rust en vriende lijkheid kenmerkten uw gehele wezen, al dus de heer Schneiders, die de samenwer king met de heer Hazelzet altijd een on verdeeld genoegen noemde. De heer Schneiders citeerde André Gide die eens gezegd heeft: „ik verkies de vriendschap van één eerlijk man boven die van hon derd journalisten" Wanneer André Gide de heer Hazelzet gekend nad, zou hij dit nooit gezegd hebben want hti verenigt tn zich één eerlijk man'plus honderd journa listen. Hij wenste hem namens de gehele re dactie nog vele gelukkige levensdagen toe. hetgeen ook de wens was van de andere vertolkeT van de reflart.j0nele gevoelens bij dit afscheid, de heer A M neur Hij schetste de heer Hazelzet als een altijd bp/ige en altijd blijmoedige mens. die bo vendien In heel zijn leven neeft bewe7pn dat alleen een waarlijk mens een waarlijk goed journalist kan zijn Met enige ontroerde woorden dankte de heer Hazelzet tenslo'te. Bij deze afscheidsbijeenkomst was o a ook aanwezig pater Hyaunth Hermans OP. terwijl de scheidende n.,ofdr<-dacteur vergezeld was van ziln echtgenote. Het bestuur van de Chr- Middenstands bond heeft gisteren een spoed-bondsraad- vergadering in Den Haag belegd, ten einde met de aangesloten vakorganisaties over leg te plegen inzake de door de regering aangekondigde winstmargebeschikking. In zijn openingswoord noemde de voorzitter, de heer Joh. de Jong uit Rotterdam, de beschikking ongemotiveerd, ondoelmatig, discriminerend en onaanvaardbaar. Hij betoogde, dat ons land in een inflatiespi raal is terechtgekomen, waardoor de mid denstand in een moeilijke situatie is ge raakt. Ook de regering is bezorgd voor de inflatiespiraal, aldus spreker en een ge volg hiervan is de aankondiging van een winstmargebeschikking. Deze is echter ongemotiveerd, aldus spreker, omdat de thans beschikbare ge gevens geen ingrijpen van de regering ten aanzien van de winstmarges wettigen. Bo vendien staat de regering, aldus spreker zelf op het standpunt, dat de winstmar ges in b.v. de rijwielhandel te laag zijn. Ondoelmatig is de aangekondigde beschik king eveneens, omdat de winst volgens spreker steeds wordt aangepast aan de vraag. Gaat men de winstmarges bevrie- e naam RANG op het beschermende omhulsel Met een plechtigheid in Hollandia, waar voor grote belangstelling bestond, heeft de Kon. Landmacht gisterochtend haar taak in Nederlands Nieuw-Guinea over gedragen aan de Kon. Marine. In een rede, die de commandant van de landmacht in Nieuw-Guinea, kolonel D Huiting, bij deze plechtigheid hield, zei- de hij persoonlijk het vertrek van de landmacht te betreuren. Naar kolonel Huiting mededeelde, heeft de minister van Oorlog evenwel uitdrukkelijk ver klaard, dat het. heengaan van de land macht niet het gevolg is van een min dere waardering van haar werk in de af gelopen jaren, doch dat andere motieven De Haagse politie heeft de 38-jarige administrateur J. W van A. aldaar aan gehouden, die 20.000 heeft verduisterd ten nadele van de naamloze vennoot schap, waar hy in dienst was. Volgens de aangehoudene, heeft deze in 1954 tn de boeken geknoeid en giro's van de naamloze vennootschap op zijn eigen re kening overgeschreven. Toen Van A. hoorde, dat er zou worden gecontroleerd, maakte hij zich uit de voeten en liet thuis een briefje achter, dat hij met zijn auto bij Krimpen aan den IJssel in het water zou rijden om een einde aan zijn ieven te maken, inderdaad werd bij Krimpen de onbeheerd staande auto van Van A. aangetroffen. De aan gehoudene verklaarde later dat hij de wagen in de rivier had willen rijden, doch dat hij de auto niet over de berm had kunnen duwen. Hij had toen de wa gen maar in de steek gelaten en was naar Parijs gelift, waar hij tien dagen verbleef. Daar had hij, om in zijn levens onderhoud te voorzien, nog zijn horloge moeten verkopen. Toen het geld op was, was hij naar Den Haag teruggelift, waar hij Zondag werd aangehouden. Van de 20.000 had hij onder meer een flat gekocht en verder schulden af betaald. (Eigen bericht). Prof. M. Lau, de hoofddocent van de schilderklas aan de Jan van Eyck Acade mie te Maastricht heeft om gezondheids redenen ontslag gevraagd uit deze functie* Tegen de Paasvacantie zal hem dit ont slag op de meest eervolle wijze worden verleend. reikt. Een ogenblik scheen het of ook het dak zou worden verteerd. Een gloed spookte door de optrekkende rookmas- sa's boven de „Maria" heen en een von kenregen verspreidde zich over de daken, doch door snel in te grijpen werd dit gevaar gelukkig bezworen. Ook de topgevel, waarvan even gevreesd werd dat zij misschien zou neerstorten, bleef overeind staan. „We hebben de „Maria" maar in de diepvries gezet", kon commandant Schui temaker tegen vier uur opgeruimd zeg gen. Hij mocht toen opgeruimd zijn, want hij had het sein „brand meester" ge geven. „We hebben volkomen in strijd met onze blustactiek dit „varkentje moe ten wassen". Onze mannen hadden in het pakhuis gemoeten, maar de hitte was te groot. Maar nu gaan ze toch", zo wees hij en inderdaad; met rook- en zuurstof maskers op en brandende flambouwen in de hand verdwenen de spuitgasten in het pakhuis om naar nog niet gebluste vuur- liaardjes te zoeken. Naar de oorzaak van de brand stelt het piquet een onderzoek in. Dé houder van de rijwielstallingi een oude baas stookte in het soüsterrain een petroleum kachel. Mogelijk, dat hierdoor het vuur is ontstaan. De eigenaar van het pakhuis kon vannacht nog niet worden opge spoord. Dit was de derde grote brand in Amsterdam- in 85 uren. In de woonhuiz'en op de Prinsengracht was de ravage allererbarmelijkst. Dam pend water spoot langs de muren en op een gegeven ogenblik was het zo heet, dat een agent, die zijn koude handen wat warmen wilde, ze ijlings terugtrok. Er werd op de straat 'ijverig zand gestrooid, want de weg was door het bevroren water spiegelglad geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3