Churchill schildert verschrik- I hbo in kingen Geen absolute van verdediging mogelijk Ontwapenen en H-bom TL Vader 79 jaar Schoolstrijd is onbegrijpelijk Gele en oranje flitsen •■■lil I I Bemanning van gekapseisde „Pollux" terug De grijze Churchill was weer op zijn best in Lagerhuis Start van Thunder jet mislukte WEER DRIE UUR „GEPRAAT OVER DE ONTWAPENING ■lil I Weinig verandering in weer r Woensdag 2 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minder dan in dit doosje gaat Meeleven in beproeving Atoomontploffing in Nevada Westelijke vragen over lekken" Meisje door trein ge grepen en gedood Twee kinderen uit één gezin verdronken Scholieren staakten om Kapitein: „ijsafzetting niet de oorzaak V. WEERBERICHT Zij Toestel in kanaal, piloot gedood Niet los geweest Akens bisschop aan kardinaal Van Roey |gg* r- r Door het ijs gezakt Een derde werd gered In Groningen „ijsvrij In optocht naar stadhuis De weerverwachting van het K.N.MJ., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Weinig bewolking en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke wind hit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 3 Maart: Zon op 7.26, onder 18.24 uur. Maan op 12.24, onder 4.28 uur. 1 CHIEDAMSCHE COURANT de mensheid God verveelt «üe hele zaak raakt niet zo zeer oude mensen. "J'erdwijnen spoedig, hoe dan ook! *aar ik word het me met een snijdende pijn bewust, ik de jeugd zie met al haar activiteit en brandende levenslust. En vooral, als ik de kleinsten van onze kinderen zie, die nog hun gelukkige spelletjes spelen. ■Dan vraag ik me met verbijstering af, wat hun te Wachten staat, als de mensheid God op een gegeven ogenblik gaat vervelen". Diep-bewogen en in zijn karakteristieke houding duimen achter zijn vest, peinzend over zijn brille- glazen naar het Lagerhuis kijkend kondigde de 80-jarige leider van het Britse wereldrijk gisteren middag aan, dat ook Groot-Brittannië op dit ogen- „Wij leven in een periode, waarvan de geschiedenis der mensheid (geluk kig) nog geen precedent heeft mee gemaakt. Heel de wereld is geestelijk on geografisch verdeeld tussen de ge loofsbelijdenissen van communistische discipline en van vrijheid voor het Menselijk individu. Beide partijen be- Schikken over alles-uitwissende wa- Eehs uit het tijdperk-der-kernenergie. •ihans hebben wij krachten en weten- Schap tot onze beschikking, doch deze tot dit moment der dienaren der Oiensen bedreigen nu hun meesters. Een kleine hoeveelheid plutonium waarschijnlijk zelfs minder dan Wat er gaat in dit doosje, dat hier op de tafel voor me staat en dat toch zo'n veilig ding lijkt om er iets in op te bergen zo'n geringe hoeveelheid zou voldoende zijn om wapens te produceren die uitsluitend in handen Van één macht, haar onbetwistbaar de wereldhegemonie zouden geven. Toen de voorzitter van de Ameri- aïnse Congres-commissie, thans een Jaar geleden, een eerste overzicht gaf van wat de H-bom was, betekende dit voor de grondslagen van het menselijk bestaan een revolutionnaire omwente ling. De mensheid werd geplaatst in een situatie, die evenzeer zonder be perkingen als geladen met een onder gangsdreiging is. Er is géén verdediging geen ab- Misschien is 't Churchill ook daarom geschonken geweest de leeftijd der zeer sterken te bereiken om zoals hij gisteren in een ademloos Lagerhuis deed de wereld nog eens de uiterste verschrikkingen te schilderen die de consequenties zijn van het punt, waarop wij thans zijn aangeland. Juist de grijze leider uit de Tweede Wereld oorlog heeft de verslagen volkeren met aanvankelijk niets dan zijn geloof en optimisme uit de duisternis van een totalitair systeem geleid. Juist Churchill sterkte de kleine man met zijn woord en zijn leeuwenmoed, waarvan geen Duitse of Japanse storingszender en geen intimidatie de weerklank konden tegenhouden. Niet alleen heeft de Britse premier het effect ontnomen aan het groots Aangekondigde Labour-offensief tegen zijn defensie-politiek. Churchill's woor den waren een waarschuwing voor de gehele vrije wereld. In zijn rede is de Londense ont wapeningsconferentie ter sprake ge komen. De conferentie, mogelijk ge maakt door een ogenschijnlijke plot selinge en verrassende toegeeflijkheid van Moskou heeft veel optimisme los geslagen. Ten onrechte? Waar de Westelijke mogendheden uit vrees voor een „propaganda-veldslag" te recht de ontwapeningsbesprekingen alleen nuttig achten, indien de strikt ste geheimhouding wordt betracht, blijkt de Russische delegatie deze ere-code zonder meer te vertrappen Gistermiddag nog hebben de Weste lijken zich hieromtrent tegenover Gromyko beklaagd. Gisteravond ech ter gaven de communistische „Daily Worker" en „Tass" wederom het „laatste nieuws" over de conferentie. Ons bekruipt de angst, dat ook deze ontwapeningspoging ten dode is op geschreven Churchill heeft een antwoord op de Russische houding gegeven: „verdedi ging door afschrikking". Is dit af doende? De uiteindelijke „oplossing" ligt elders, ligt achter een defensie- of agressie-politiek. Churchill zelf zin speelde hierop in die ene zinsnede: „als de mensheid God op een gegeven ogenblik gaat vervelen". Aan het individu, aan de kranten lezer. de commentator, de partij leider en zelfs aan de wereld-politicus is het niet gegeven om de loop der geschiedenis plotseling te veranderen. Doch wél blijft er steeds de verant woordelijkheid van elk individu. De Christen is het gegeven zijn taak in dit tijdperk van hoogste beslissing duidelijk te zien. Door zijn liefde voor de evenmens kan hij deze verantwoor delijkheid in de dagelijkse prdrbjk blaken tot meer dan wat in de lucht hangende formules- Door een onaf gebroken gebed kan hij de wereld uit tillen boven het bereik der zelfver nietigende krachten. solute verdediging tegen de H-bom. Er is ook geen methode in zicht om een natie te waarborgen tegen de enorme vernietigende uitwerking van zelfs een klein aantal waterstofbommen in grote gebieden. De oplossing? Een bona-fide systeem van internationale ontwapening. Maar de geschiedenis heeft nu wel geleerd, dat de Sovjet-regering elk systeem van een practische internationale controle verwerpt. Een tweede moeilijkheid is, dat terwijl de Verenigde Staten een overweldigende voorsprong hebben wat kern-wapens betreft, Rusland en zijn satellieten een dreigende superio riteit aan conventionele machtsmidde len hebben. Een Frans-Brits voorstel voor een uitgebalanceerd ontwape- nings-program wordt nu besproken in de V.N.-ontwapeningscommissie. Maar zolang nog geen oplossing is bereikt, blijft de enige gezonde verdediging een „verdediging door afschrikking". Mocht er een oorlog komen wat God verhoede dan zijn er een groot aantal doelen welke de Amerikanen en wij onmiddellijk zullen moeien kun- nep treffen. Er zijn een groot aantal vliegvelden waarvan de Russen aan vallen met waterstofbommen kunnen lanceren, zodra zij de bommenwerpers blik bezig is met de vervaardiging van de waterstof bom, waarvan hij op klemmende wijze de ver schrikkingen en consequenties schilderde. In zijn rede een van zijn grootste en opvallendste na-oorlogse oraties vroeg Sir Winston Churchill: „Wat moeten we doen? Hoe kunnen we de dingen zó keren, dat wij onze levens en de toekomst van de wereld redden?" Een sluitend systeem van algehele ontwapening en zolang dit nog niet bereikt is een „verdediging door afschrikking". Het beslissende ogenblik is er nu nog niet. In de komende drie of vier jaar zal Rusland en dit is Ghurchills wat schamele troost zich vermoedelijk niet aan agressie schuldig maken. hebben om.deze bommen te vervoeren. Volgens mijn inlichtingen is Ame rika op het ogenblik het enige land, dat binnen enkele uren een groot scheepse aanval met H-bommen zou kunnen uitvoeren. Er zijn echter grote administratieve en industriële doelen en duikboot-bases achter het IJzeren Gordijn, die vroegtijdig juist onze aan dacht behoeven. Tenzij Groot-Brittannië zijn eigen bijdrage levert, is het niet zeker dat in geval van nood andere mogendheden hun hulpmiddelen precies zó gebrui ken als wij dit wel zouden wensen. Het staat niet vast dat deze doelen in de eerste paar uur van de oorlog die prio riteit verkrijgen, welke wij het nood zakelijkst achten. Toch zijn deze doe len van dermate kardinaal belang, dat het voor ons letterlijk een zaak van leven of dood betekent. Gedurende de eerste drie of vier jaar zal de vrije wereld zijn superioriteit wat betreft kern-wapens behouden. Maar na die periode zijn bij het ergste conflict deze wapens beschikbaar voor beide partijen. De Sovjet-Unie zal dan in het bezit zijn van H-bommen en niet alleen doelen in het Verenigd Konink rijk, maar ook in Amerika kunnen be reiken". Lange tijd heb ik gehoopt op een conferentie op 't allerhoogste niveau, waar al deze kwesties openlijk en zonder omhaal zouden worden be sproken, want het kan toch best zijn, dat we door een subliem-ironische gang der geschiedenis, in dit verhaal het stadium hebben bereikt, waarin veiligheid het welgeschapen kind van de vrees, en herleving de tweeling broeder van vernietiging kan zijn. Volgens mijn inlichtingen hebben de Russen op het ogenblik slechts een type H-bom van middelmatige kracht ontwikkeld. Het is natuurlijk denkbaar dat het, uit angst voor een aanval met atoomwapens door de Verenigde Sta ten, zelf, bij wijze van voorzorg, zijn achterstand zou kunnen trachten te overbruggen door een verrassende aanval met de wapens waarover het thans de beschikking heeft. Doch het zij er dan van overtuigd, dat een ver rassende aanval een onmiddellijke ver gelding op veel grotere schaal bete kent. Al deze overwegingen brengen mij tot de brede overtuiging dat de Russen zeer onverstandig zouden zijn als zij zich binnen de komende drie of vier jaar schuldig zouden maken aan agres sie op grote schaal. Internationale, algehele ontwape ning is het doel waarnaar moet wor den gestreefd, doch het is gemakkelijk te zeggen „laat ons alle kernwapens verbieden", terwijl dit zou betekenen dat de communistische overmacht op het gebied van conventionele bewape ning overweldigend zou worden. Dat zou vrede brengen doch alleenin de vorm van de onderwerping van de vrije wereld aan het communistische systeem. Gelukkig, We hébben nog tijd. En de dag zal komen, waarop fair-play, naastenliefde en eerbied voor ge rechtigheid en vrijheid de gefolterde generaties in staat zullen stellen, ge louterd en triompherend op te ruk ken uit het afgrijselijk tijdperk waar in we nu gedwongen zijn te leven". Doodstil en in gespannen aandacht voorover geleund,hoorden de „com mons" de slotzin van de grijze Britse leider aan: „Ondertussen: geen ogen blik aarzelen, geen ogenblik ver moeid terugdeinzen, geen ogenblik wanhopen!" De Luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft gisteravond medegedeeld, dat gistermid dag om ongeveer vier uur een F 84 „Thun- derjet" straaljager is verongelukt. Het toestel is na een mislukte start in het aan de rand van het vliegveld Welschap lopende Beatrix-kanaal terechtgekomen. De bestuurder, de 24-jarige ongehuwde reserve-tweede luitenant-vlieger M. F. Willems uit Brunssum is bij het ongeluk om het leven gekomen. De verongelukte vlieger stond als zeer ervaren aangeschreven- Het toestel is niet los van de grond geweest, doch op vrijwel volle aanloopsnelheid van het vliegveld door de afrastering en over de daarlangs liggende weg in het Beatrixkanaal gere den. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Het toestel is gisteravond uit het kanaal gehaald en aan een eerste onderzoek onderworpen. Het was alleen van voren ingedrukt. m Vandaag heeft Z. H. Paus Pius XII de leeftijd van 79 jaar bereikt. Tevens herdenkt de H. Vader de dag, waarop Hij zestien jaar geleden tot het Pausschap werd geroepen. Ter gelegenheid van deze verjaardag bleven vanmorgen alle bureaux in Vaticaanstad gesloten. Van alle gebouwen in Vaticaanstad en in de exterritoriale gebieden in Rome wapperde de pauselijke vlag. (Van onze Brusselse correspondent) Z. H. Exc. mgr Johannes Pohlschneider, bisschop van Aken, heeft aan Z. Em. kar dinaal van Roey een brief gezonden, waar- Om half zes plaatselijke tijd is Dins dagochtend de derde atoombom in 1955 in Nevada tot ontploffing gebaeht. Waarnemers zeiden, dat de lichtflits deze maal groter is geweest dan bij de voorgaande twee proeven. De flits was eerst geel en vervolgens oranje en was te Los Angeles, 400 kilometer verder naar het Zuidwesten, nog duidelijk zichtbaar. Vertegenwoordigers van Groot-Brit tannië, de V.S., Frankrijk, Rusland en Canada, leden van de V.N.-subcom- missie voor ontwapening, zijn Dinsdag voor de tweede maai te Londen bijeen gekomen om te trachten een plan voor algemene ontwapening op te stellen. Naar verluidde, begonnen de Weste lijke afgevaardigden met de Russische gedelegeerde vragen te stellen over berichten in de communistische pers over de voorstellen die hij op de eer ste vergadering had gedaan. Zoals wij reeds meldden, is het Westen veront rust door deze inbreuk op het geheime karakter van de besprekingen. Men is van oordeel, dat, indien er „lekken" zijn, de conferentie spoedig zal ont aarden in een „propaganda-veldslag". Naar verluidde, gaven de Weste lijken voorts hun eerste commentaar op de Russische voorstellen. Volgens Tass verschillen deze voorstellen fundamen teel van het Brits—-Franse plan tot ontwapening in stadia, dat de Sovjet- Unie had verklaard op de conferentie te willen bespreken. In plaats daarvan hadden de Russen aangedrongen op een verbod van atoomwapens vóórdat er een contróle-orgaan in het leven wordt geroepen, aldus de communis tische pers. Na afloop van de vergadering, die bijna drie uur duurde, werd van de zijde der V.N. een communiqué uit gegeven, waarin werd gezegd, dat de afgevaardigden „hun besprekingen hebben voortgezet" en elkaar Donder dag weer zullen ontmoeten. De zitting van gisteren werd geleid door de Amerikaanse vertegenwoor diger, Cabot Lodge. Ondanks de Westelijke klacht heeft de communistische „Daily Worker" gisteravond opnieuw berichten over hetgeen ter conferentie zou zijn be sproken, gepubliceeerd. Volgens het blad zouden de Westelijken gisteren gedreigd hebben met de besprekingen af te breken, omdat naar hun mening de Russen de afspraak van geheim houding zouden hebben geschonden. In Londen wilde men geen officieel commentaar op deze berichten leveren doch in diplomatieke kringen werd vernomen, dat het onwaarschijnlijk was, dat de Westelijken een dergelijke drastische stap zouden willen doen. Kort na de flits ontstond de gewone paddestoelvormige wolk, die in de duisternis 'n blauwachtig violet voor komen had. Voor de eerste maal kregen journa listen de gelegenheid de atoomwolk in een vliegtuig te volgen. De bom is op een honderd meter hoge toren tot ontploffing gebracht. In de omgeving bevonden zich uitrus tingsstukken, zoals auto's, stukken artillerie en lichte wapens. Zeshonderd soldaten werden paraat gehouden om na de ontploffing op te rukken. De volgende proeven in Nevada zul len door een zestigtal officieren en manschappen van de Canadese land-, lucht- en zeestrijdkrachten worden bij gewoond, aldus is gisteren door het Amerikaanse departement van buiten landse zaken te Washington bekend gemaakt. Bij de eerste Amerikaanse na-oor logse atoomproeven in 1946 in de Stille Oceaan waren ook buitenlandse waarnemers tegenwoordig. Sedertdien werden alle proeven zonder de aan wezigheid van buitenlandse militairen genomen. in h(j o.m. zegt, dat de katholieken in Duitsland met grote belangstelling „de zware strijd volgen, die het katholieke volk in onze buurstaat België de jongste tijd te voeren heeft voor zijn christelijke scholen". Hierin betreurt de bisschop van Aken het ten zeerste, dat, niettegenstaande de bittere ervaringen, die onze volken ten tijde van het nationaal-socialisme hebben gekend en die de mensen in de Oostelijke landen-nog steeds-.kennen, er ook in de Westerse wereld nog staatslieden zijn die, ingevolge officiële maatregelen, de chris telijke ouders willen beletten hun kinde ren volgens hun persoonlijke gewetens overtuiging te laten opvoeden en vor men". En de bisschop vervolgt: „Het is over duidelijk, dat een verblind liberalisme weigert in te zien, dat de binnenlandse vrede zonder verdraagzaamheid voor een volk onmogelijk is en dat niet het staats- totalitarisme, doch de vrijheid de voor waarde kan zijn voor een gezonde ont wikkeling van waar cultuurleven". Het schrijven eindigt met de medede ling en de wens: „Wij bidden God, dat Hij de Belgische katholiïken het uithoudings vermogen en de kracht moge geven om, onder de moedige en doelbewuste leiding hunner bisschoppen, de strijd voor recht en vrijheid van geweten tot een zegenrijk einde te brengen". Gisteravond is de 18-jarige mej. N. L. uit Winterswijk op de onbewaakte over weg aan de Morgenzonweg aidaar door de diesel-electrische trein, die om 18.54 uur van Winterwijk naar Zutphen ver trekt, gegrepen en gedood. Maandag l.l. had te Parijs de staats begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van Paul Claudel. Na de plechtige H. Mis van requiem in de Notre Dame wordt de kist de kathedraal uitgedragen. De „Osservatore Romano" wijdde gisteravond het hoofdartikel aan het werk van de H. Vader, vooral gedu rende het afgelopen jaar. Het officiële Vaticaanse blad schrijft, dat de oproep die de H. Vader verleden jaar op 1 Nbvember, ter gelegenheid van de uit roeping van Maria tot Koningin, tot de wereld heeft gericht, dit jaar tot één van de belangrijkste van Zijn gehele Pontificaat heeft gemaakt. Om half een vanmiddag verscheen de Paus een ogenblik voor het venster van zijn particuliere vertrekken om de gelovigen uit Rome en uit de gehele wereld op het St Pietersplein te be groeten en Zijn apostolische Zegen te verlenen. Ter gelegenheid van haar honderd jarig bestaan heeft de directeur van de Nederlandse afdeling van een Neder landse stencilmachine-fabriek aan de H. Vader de allernieuwste automa tische duplicator aangeboden. Het ge schenk werd namens de H. Vader in ontvangst genomen dooi mgr Dell'Acqua, substituut van het Pause lijk secretariaat. Tegelijk met. de ma chine werd een lijvig in leer gebonden en met de pauselijke wapenen ver sierd boekwerk aangeboden, bevatten de een groot aantal in vergetelheid geraakte Gregoriaanse teksten, verza meld door pater Paulus Smit O. Carm. uit Boxmeer. Dit boekwerk is het levenwerk van de Carmelieten-pater. Jarenlang heeft hij in alle delen van de wereld zijn on derzoekingen verricht en hij is er in geslaagd talrijke oorspronkelijke en verloren gegane teksten wederom op te sporen. De officiële viering van 's Pausen geboortedag zal op 12 Maart plaats hebben, wanneer de H. Vader de ver jaardag viert van Zijn kroning. Uit alle delen van de wereld zijn reeds de laatste dagen tal van gelukwensen in Vaticaanstad binnengekomen. Een herdenkingsbijeenkomst, bijge woond door kardinalen, prelaten en diplomaten, had heden in het pause lijk Atheneum plaats. De Paus is weer grotendeels hersteld van Zijn ziekte. Hij heeft echter last van aanvallen van rheumatiek in de rechterschouder. De vorst, die al geruime tijd heerst, weet zich ook in de eerste dagen van de maand Maart te handhaven, 's Nachts daalt de temperatuur bij een wolkenloze hemel bij na overal tot 5 a 10 graden onder nul- Overdag stijgt h** kwik weer tot om het vriespunt of zelft fnkele graden daarbo ven. Er is dan oo.v sprake van een vrij sterke dagelijkse ga.ig. De lucht, die nu aan de Zuidflank van een hogedrukgebied bij Polen, naar onze omgeving stroomt, komt uit Zuid-Duitsland. Door de geringe vochtigheidsgraad en de onbewolkte lucht is de zon in staat 't aardoppervlak voldoen de aan te warmen om in de middag voor be haaglijk weer te zorgen, maar vooral op plaatsen- waar nog sneeuw ligt, moet de aarde dus 's nachts deze warmte weer prijs geven en daalt de temperatuur tot zelfs 10 graden onder nul. De depressie-activiteit boven de oceaan is vrij groot, maar de weersprocessen spelen zich op het Noor delijke deel af, zodat de storingen de ho- gedrukgebieden, die het weer op het con tinent beheersen nffg niet voldoende kun nen aantasten. Het huidige weertype duurt dan ook voort. Drie kinderen van het gezin D. uit de Meerburgerstraat te Leiden zfln gister middag onder de gemeente Zoeterwoude door het Ijs gezakt van een poel, die door zandzuigers was gevormd. Twee hunner z(jn hierbij om het leven gekomen. Direct nadat de ijslaag- waarop de kin deren stonden, het had begeven, schoten voorbijgangers te hulp. Zij slaagden er in een kind van zeven jaar op de wal te brengen. Het moest evenwel in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Korte tijd later werd het lijkje van een der andere kinderen op de wal gebracht. Naar het Hjkje van het derde kind is de gehele Dins dagavond gedregd. De omgekomen kinde ren waren vier en negen jaar oud. Een tragische bijzonderheid is, dat het vorige jaar onder andere omstandigheden een jongetje uit hetzelfde gezin eveneens door verdrinking om het leven is gekomen. (Van onze correspondent) In Groningen is het gistermiddag geko men tot een merkwaardige staking en een even zonderlinge als rumoerige betoging, namelijk van vierhonderd scholieren, die luid protesteerden tegen het intrekken van „ijsvrij". De leerlingen van het Hey- manslyceum trokken en masse naar het stadhuis, waar ze de onderwijsautoriteiten te spreken trachtten te krijgen. Het bleef bij herrie en lawaaischoppen want de wethouder, mevrouw A. J. AarsenJan sen en de onderwijs-inspecteur waren er niet, althans lieten zich niet zien. Toen ze hun leuze „ijsvrij" officieel niet inge willigd konden krijgen, gingen ze in sta king. In plaats van naar school te gaan, werd de binnenstad op stelten gezet, zodat de politie er aan te pas moest komen- Van de zijde van het gemeentebestuur wordt vernomen, dat aanvankelijk toe stemming was gegeven om deze week twee dagen ijsvrij te geven. Maandag heeft een aantal scholen daarvan geprofiteerd- In verband met het feit, dat de Groninger politie het ijs op alle vijvers en grachten heeft afgekeurd en het rijden daarop levensgevaarlijk moet worden geacht, is de toestemming om ijsvrij te geven inge trokken- De 31-jarige kapitein W. Wychgel uit Groningen is met zeven jeugdige leden van zijn bemanning gisteravond met een K.L.M.-lijntoestcI uit Oslo op Schiphol teruggekeerd. Zijn schip, de 450 ton meten de kustvaarder „Pollux" ligt zestig mijl 'en Noordwesten van Blaavand (Denemar ken) op de bodem van de Noordzee. Kapitein Wychgel was na aankomst op Schiphol weinig spraakzaam. Een van de vele verslaggevers, die de onfortuinlijke teelleden opwachtten, liet hem ter Infor matie een krantenknipsel lezen, waarin het vergaan van de „Pollux" werd gemeld en waarin gesuggereerd werd. dat sterke ijsafzetting op het scheepje de oorzaak -tan de slagzij en het kapseizen zou zijn geweest. „Geen sprake van" zei de kapi tein, maar toen hem gevraagd werd. wat dan wel de oorzaak was. bleef hij het antwoord schuldig. „We maakten ongeveer 40 graden slagzij", vertelde hij, „en pro beerden de deklast overboord te zetten om het schip weer omhoog te brengen. Het hielp echter niet. Integendeel, een uur later kapseisde de boot plotseling hele maal. We hadden geen radio aan boord, maar schoten enkele noodsignalen af". Slechts een van de reddingboten kon nog worden losgemaakt en midden in de nacht roeide men de Noordzee op. „Het was mooi weer, hoewel erg koud", vervolgde de kapitein. „We zagen, hoe de „Poliux" helemaal ondersteboven kwam te liggen met de kiel boven water. Na een uur kwam een Noorse tanker In zicht, die onze vuurpijlen opmerkte en ons heeft opge pikt". De kapitein verklaarde verder niets over het lot van zijn schip af te weten. Het was hem onbekend, dat een Duits schip nog getracht zou hebben het op sleeptouw te nemen. Hij wist zelfs nog niet of het gezonken was. De „Pollux" was met een lading houtpulp van Tvedestruand (Zweden) op weg naar Lon den. Volgens de kapitein kon de slagzij nog het kapseizen geweten worden aan de lading, die naar hij zeide niet aan h«t schuiven was geraakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1