Snelverkeer onder de Maas nieuwe - borden vroeg Ik werd gedwongen tot presidentschap...." het Dr W. DREES EN ECHTGENOTE BEZOCHTEN STAATSMIJNEN l Westduitse mijnwerkers blijven 12 loonsverhoging eisen Censuur van Ver. Naties greep in Tunneldrempels tikken sneller en sneller Eén op de 7000 auto's strandt President Manuhutu Faure wil binnen twee maanden de belastingen hervormen O I Verkeersverbeteringen in Nijmegen Boekenweek van 26 Mrt tot 2 April Nederlandse rechtskundige bijstand oor R.M.S.-leiders Minister-president hanteerde afbouwhamer Eenzaam avontuur Touwtrekken om vervallen woning Directies achten prijsverhoging dringend noodzakelijk Pieter Stuyvesant wordt geëerd Nationale agrarische tentoonstelling Genève afgebroken Gesproken brief uit by- - aDAG 3 MAART 1955 PAGINA 7 Goede resultaten Verbindingen van stadswijken met centrum Schrijversbal in Amsterdamse Stadsschouwburg DUIVENPLAAG ROND VENLO Hongerige vogels V)- Minder „sleepjes" Gemeente Vught contra Ged. Staten PIEREMENT LUISTERDE GOUDEN BRUILOFT OP RECHTVAARDIGER VÉR- van PAUS. ONDERSCHEIDINGEN IN GELD. ACHTERHOEK Investeringen in gevaar Gezamenlijk overleg DELING VAN DE LASTEN BOTERSMOKKELAARS BETRAPT H.H. WIJDINGEN Bij de Minderbroeders Oud-gouverneur-generaal Nieuw-Nederland Iedere twee jaar Amer. strategische luchtmacht „STRATO-FORTRESS" VERVANGT B—36 Voor elf Dior-japonnen FAROEK MOET BETALEN ONDERZOEK DOODSOOR- ZAAK SLACHTOFFERS „TRITON"-RAMP NOODLOTTIGE VAL OP HET IJS Met atoom-lading RUSSISCHE GELEIDE PRCttECTIELEN ACHTSTE LEDERWAREN- BEURS Steeds sneller tikken de teldrcmpels, die aan de ingangen van de R'damse Maastunnel de motor voertuigen vóór hun tocht door de gonzende, geel verlichte buizen onder het Maaswater nauwkeurig registreren. Er zit vaart in, en dan bedoelen we niet zozeer de snelheid als wel de curve op de Het was de enorme toeneming van it motorverkeer die er aanleiding toe werd 'n de beide „buizen" nieuwe verkeersbor- ;J®n te plaatsten, borden welke de gere- Ke.de bezoeker intussen zeker wel zullen bn opgevallen. Omstreeks de jaarwisse- hg verscheen aan de ingangen het bord ••Maximum Snelheid 60 km", om de be- murders van motorrijtuigen er op te wi.t~ dat het beslist niet noodzakelijk is p.6' vaak waanzinnige snelheden door de «angen te razen. Ëen onderzoek heeft v'tgewezen dat de tunnel de grootste ca- een^'it hef'ft wanneer wordt gereden met Vertfnelheid van dertig kilometer per uur inpa werd ter zelfder tijd aan beide liit gen een bord aangebracht dat duide- JA zegt „Houd Remafstand" om deze waarschuwing zo persoonlijk mogelijk te aoen zijn werd de „t" achter Houd weg gelaten, terwijl in de buizen een nieuw lichtsignaal verscheen „Let Op". Deze aanduiding zweeft wat betekenis betreft tussen het groene en het gele licht in en wordt bij dreigende stagnatie zeer vaak gebruikt. ^*a ongeveer twee maanden zijn dc re sultaten van deze borden, die in overleg pet de verkeerspolitie werden aange- racht, alleszins bevredigend. Dezer da- ?Pn zal aan deze reeks nog een nieuw ,°rd worden toegevoegd, namelijk Blijf 1 Filtp" Itot 7di nn twpp nlaatspn It II statistiek die een beeld geejt van de stijgende „om zet"' van de tunnel. Tikten de drempels in 1940 ruim zes en een half milliocn maal, in 1952 was dit getal gestegen tot ruim negen millioen en het af gelopen jaar zelfs lot twaalf millioen. Hoe lang de tunnel nog in de behoeften zal kunnen voor zien? Het is moeilijk te schatten. Als we niet voor onverwachte dingen komen te staan, ongeveer tot 1960, zeggen de experts. (Van onze correspondent) Burgemeester en Wethouders van Nij megen zijn na moeizame onderhandelingen eindelijk zover kunnen komen, dat zij aan de gemeenteraad voorstellen doen tot ver betering van een aantal wegen en straten, die een belangrijke verkeers-functie ver vullen. Met het ene project is een bedrag van f 496.535.gemoeid, met het andere f 214.140.—. Het project van bijna vijf ton heeft be trekking op de Daalseweg, die de hoofd verbinding vormt van het stadscentrum met Oost-Nijmegen. Aan de gehele Daalse weg zullen de voortuinen verdwijnen. De nieuwe brede weg wordt geasfalteerd- De werkzaamheden brengen met zich mee, dat de bomenrij op de Daalseweg even eens verdwijnen moet, alsmede de lange muur van het R.K. Kerkhof. Deze muur wordt vervangen door een tuinhek. Het hoogteverschil aan de Westzijde van de Daalseweg zal men oplossen door het aan brengen van gemetselde trapjes met smeedijzeren leuningen. Het andere project omvat de verbete ring van het Hertogplein, de Hertogstraat en de Van der Brugghenstraat. Hier ko men verbrede geasfalteerde rijwegen, die op bovengenoemd project aansluiten. De Wilhelmina-boom op het Hertogplein zal blijven staan, doch het plantsoen zal ver vangen worden door een wachthuisje voor de trolleypassagiers. Reeds eerder hechtte de gemeenteraad zijn goedkeuring aan de aanleg van een nieuwe weg over Jiet Julia- naplein (de z.g. Wedren), waardoor het stadscentrum een betere verbinding krijgt met de Groesbeekseweg. (Van onze Amsterdamse redactie) De Boekenweek, georganiseerd door dc Vereniging ter bevordering van de belan gen des boekhandels, zal dit jaar worden gehouden van 26 Maart tot 2 April. De officiële openingsavond vindt plaats op Vrijdagavond 25 Maart In de Amsterdamse Stadsschouwburg. Het programma ver meldt een opvoering van Mozart's „Bas- tien und Basticnne" door de Nederlandse Opera onder leiding van Alexander Krannhals, terwijl na de pauze Wim Kan en het dansensemble van Lotte Goslar zullen optreden. Zoals gebruikelijk volgt daarna het schrjjversbal. De Boekenweek gaat ook weer gepaard met de uitgave van het geschenk, een gedichtenbundel voor de jeugd en een boekengids. Op het platteland rond Venlo wordt de laatste tijd ernstige schade ondervonden van grote vluchten wilde duiven, die ge dreven door de honger, zich te goed doen aan de te velde staande wintergewassen, voor zover deze nog boven de sneeuw uit steken, zoals boerenkool en spruitkool. Stappen om bijzondere jachtvergunnin gen te krijgen hebben tot dusverre nog geen resultaat gehad. (Van onze correspondent) Minister-president dr W. Drees heeft Woensdag voor het eerst van zijn leven „ondergronds" vertoefd en wel In de staatsmijn Emma te Treebeek. Hij daalde in deze mijn af in het kader van een tweedaags bezoek, dat hij met zijn echt genote aan de Staatsmijnen bracht. Het nieuwe bord dat een dezer dagen in de tunnel zal ivorden aangebracht spreekt duidelijke taal. „Blijf in file. den en het eigengerechtig wijken uit een fille". Een op de zevenduizend auto's die de tunne) passeren moet er door een takel wagen worden uitgesleept, en dit is een succes! Er zijn vooral direct na de oorlog toen nog veel werd gereden raet z.g. dump-materiaal, tijden geweest dat één op iedere twee en een half duizend wa gens de tunnel niet op eigen kracht kon halen. Het feit dat het rijdend materiaal stilaan beter is geworden én de instel ling van een veel hogere uitsleepprijs, zijn er oorzaak van geweest dat dit getal op het ogenblik veel gunstiger ligt- Een prac- tisch lege benzinetank is in de tunnel een veel voorkomend euvel.Zij die vaak moe uit "e" Het zal op twee plaatsen bjiten rijden in een berglandschap weten, «ifaande bochten worden geplaatst en dat bij het beklimmen van een helling hiervan verwacht men veel heil. de benzine in de tank naar achteren vloeit „Ik geloof", e..—- C^ikers van de tunnel .steeds weer ma- p.'1. namelijk „het rijden met een te ho- js. snelheid, het onvoldoende afstand hou- verklaarde een expert] zodat een practisch lege tank zich hier i dat we hiermede wel voldoende wij- j onherroepelijk wreekt. Zulks geschiedt óók op de drie grote fouten die de ge- m de tunnel, tot schade en schande van de chauffeurs, die deze les immer met twee tientjes moeten betalen. Op het ogenblik moeten ongeveer vijf fHtsen Prie r Sv,?"orden weggesleept. Dan flitsen de lichten in de tunnel en in de groene controlekamer op de Noorde lijke oever on 'geel, rinkelt er een tele foon en klinkt het ..uitrukken" Weer is er dan een stagnatie in de tunnel en de vakman weet dat deze we" een TERWIJL het verkeer ten vnnrtianvt 7.it p aan beide kan- 'en voortjaagt zit, eenzaam in het ky. glazen huisje, de tunnelwachter. Hij bm. Naar de donkere muilen van de lamZe.h. naar de ronde waarschuwings- te bies, naar het slechts zelden verlich- hjj °°rd gevaar! naar het verkeer. Of lwn°g meer taken heeft? vragen we de ittïff. R- J. Scholten nadat we hem met t van «gen leven hebben benaderd. hep„eEer. Hij iet op overtredingen en wan- oj!r een wagen te hoog of te breed is Sm, 11 'plofbare stoffen vervoerd, dan waar- h-w t hij. Per telefoon staat hij in contact de wachter in de ..buizen". Interes- werk, ja dat is het wel. Laatst nog b,_}t> hij een motorrijder die sukkkelde ga» ?-'jn bougie. Kom maar even in de 4;sa ëe. zei hij, maar de man trok u "'et aan. Een rijbewijs bleek hij niet ben cn de motor bleek van een Ita- vriend. Enfin, even later bleek tuf- rbéér, namelijk dat de man het voer- even te voren bij een dancing had «genomenDe marechaussee werd ,erUparschuwd en de wachter ging weer h baar de eenzaamheid van zijn gla- Ulsie temidden van het razende ver- bing' °m er te wachten op de volgende ®r. bie kwamen en gingen. En dat ziin Wat. J ingang van |en tunnel héél (Van onze correspondent) De gemeente Vught blijkt van ziens wijze te verschillen met Ged. Staten van Noord-Brabant en al betreft dit dan ook slechts het feit of een woning nu wel dan niet voor onbewoonbaarverklaring in aan merking komt, de Vughtenaren staan op hun recht en zullen bij de Kroon in be roep gaan. Bij raadsbesluit van 29 Juli 1954 werd namelijk een woning aan de Boxtelseweg onbewoonbaar verklaard, aangezien de eigenaar van die woning nalatig bleef de noodzakelijke voorzieningen te doen uit voeren en de woning daardoor, naar het inzicht van B. en W .te Vught, ongeschikt ter bewoning is geworden. De bewoner legde zich niet zo maar bij dat raadsbesluit neer en vroeg herziening aan bij Ged. Staten, die appellant in het gelijk hebben gesteld. B. en W. van Vught delen echter de me ning van Ged. Staten niet en stelden de gemeenteraad daarom voor, een op deug delijke gronden gefundeerd schrijven aan de Kroon te richten, met verzoek het besluit van Ged. Staten te vernietigen en de onbewoonbaarverklaring van de be trokken woning te handhaven. De raad heeft intussen conform dat voorstel be sloten. En nu maar wachten wie het wint half uur nadien nog haar invloed kan laten gelden Maar ondanks deze onvermijdelijke strubbelingen waa.rtegen men zich ove rigens terdege heeft gewapend jaagt het verkeer door, uur in, uur uit. Soms veertigduizend voertuigen per dag. Op mooie zomerdagen méér, op Zondagen minder. En intussen tikken ook de drem pel-tellers doo-r, steeds driftiger, steeds sneller. De tunnel kan het nu nog ver werken. Maar vooor hoe lang Bij de behandeling voor de militaire rechtbank in Djogja van de beschuldi gingen tegen twaalf leiders van de R.M.S. (Zuid-Molukken), heeft giste ren de president van de R.M.S., Jo hannes Hermanus Manuhutu, ver klaard zich niet schuldig te achten, aangezien hij door dr Soumokil, die de R.M.S. proclameerde, werd gedwongen zijn benoeming tot president te aan vaarden. Manuhutu zeide, dat hij her haaldelijk tegen deze benoeming had geprotesteerd, doch dat al zijn pro testen vergeefs waren geweest, waar door hij tenslotte was genoodzaakt het presidentschap te aanvaarden- Op een vraag van de rechter zeide Manuhutu, dat de R.M.S. een afgevaar digde naar Nederland had gezonden met de opdracht wapens van dat land te ver krijgen en de erkenning door Nederland van de R.M.S. te bewerkstelligen. Over de opstand tegen het Indonesische gezag zeide Manuhutu, dat die geheel door de minister van Defensie en de chef staf Thomas Nussy Wafe georganiseerd. Hijzelf trad slechts passief op en ontving alleen rapporten over het verloop van de strijd. Op een vraag naar de bevoegd heden van de president van de R.M.S. zeide Manuhutu, dat er geen bepalingen waren, die deze omschreven. Tijdens de eerste zitting in deze zaak maakte de rechter bekend, dat uit Neder land en Surabaja telegrammen waren ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat er advocaten bereid 'Am gevonden de ver dediging van de beklaagden op zich te nemen. Een van deze telegrammen was afkomstig van de vertegenwoordiger van de R.M.S. in Nederland, dr Nikijuluw. Dit aanbod werd echter door alle R.M.S. arrestanten geweigerd, zo deelde de rech ter mede. In de tweede zitting zal Albert Wairizal, die optrad als minister-president van de R.M.S., worden verhoord. Dr Nikijuluw verklaarde echter, dat de advocaat mr P. Stoffels uit Amster dam bericht heeft ontvangen, dat de R.M.S.-leiders wèl prijs stellen op zijn rechtskundige bijstand. Op verzoek van dr Nikijuluw zal mr Stoffels zo spoe dig mogelijk naar Djogja reizen. Het wachten is thans alleen op een visum van de Indonesische regering. Van mr Stoffels vernemen wij nog, dat deze zich via een Indonesische advocaat in verbinding had gesteld met de betrok ken R.M.S.-leiders. De beide hoge gasten werden op hun ondergrondse tocht vergezeld door de heer H. H. Wemmers, directeur-voorzitter van de Staatsmijnen; door directeur ir A. Hellemans en diens echtgenote, door hoofdbedrijfsingenieur L. Ruland en door hoofdingenieur Gerards. Om half tien daalde het gezelschap af naar de 546 meterverdieping, waar het een pijler van de afdeling B-Oost bezocht. In deze pijler die 1.80 m. hoog is, maakte dr Drees een praatje met postsleper Bonnans en met posthouwer Dijkstra. Ook hanteerde hij hier even eigenhandig een afbouwhamer. Naderhand daalden de bezoekers ook nog af naar de 700 m.-verdieping, waar zij een laadplaats en de pompenkamer be zichtigden. Na de terugkeer bovengronds had in het casino van de staatsmijn Emma een lunch plaats, waaraan o.m. de vollallige directie der Staatsmijnen aanzat. Tijdens de eerste dag van hun bezoek werden dr Drees en zijn echtgenote door de directie van de Staatsmijnen ontvan gen op het hoofdbureau te Heerlen. Daar na begaven zij zich naar Geleen, waar het bovengronds bedrijf van de staats mijn Maurits bezichtigd werd. Ook brach ten zij een bezoek aan de nieuwe cokes- fabriek Emma te Beek en aan het stik- stofbindingsbedrijf te Geleen. Op laatst genoemd bedrijf werd o.a. de caprolae- tamfabriek bezichtigd, welke de grondstof levert voor de Nederlandse nylon. Over de organisatie van de chemische be- In Roosendaal (Van onze correspondent) Woensdag was het precies een halve eeuw geleden, dat de heer en mevrouw GrosfeldVerplanken. Heuvellaan 2 te Roosendaal, in het huwelijk traden. Zonder de minste ruchtbaarheid er aan te geven heeft men Zaterdag j.l. in de grote zaal van de Katholieke Kring te Roosendaal feest gevierd. Geheel stil had men deze viering echter niet kunnen houden en zo kwamen zeer velen het gouden paar per soonlijk gelukwensen aanbieden, ook bur gemeester A. Freijters van Roosendaal, De juiste datum van de gouden bruiloft had men echter voor velen nog geheim gehouden, maar die werd Woensdagavond bekend, toen een pierement een muzikale hulde kwam brengen aan het gouden paar, dat vijf dochters, evenzovele zonen en 47 kleinkinderen heeft. Roosendaals oudste harmonie, de nieuwe R.K- Kon. Harmonie Vlijt en Volharding, heeft zich intussen gehaast te laten weten, dat ze alsnog gaarne een serenade zai brengen. drijven der Staatsmijne» werden dr Drees en zijn echtgenote in het Centraal La boratorium te Geleen ingelicht door di recteur dr ir J. van Aken. Naderhand maakten de beide gasten nog een rondrit langs een aantal woninggroepen in de nieuwe mijnstreek. (Va» onze correspondent) Z.H. de Paus heeft Dinsdag aan twee verdienstelijke vertegenwoordigers van het katholieke leven in de Gelderse Ach terhoek de onderscheiding het Pro Eccle sia et Pontifice toegekend. Het was op de eerste plaats aan de 80-jarige meester G. W. Winters te 's Heerenbêrg. oud hoofd der school te Wijnbergen en Lengel, die meer dan 30 jaar léng de functie van armmeester vervulde, naast zijn bestuurs lidmaatschap van talrijke sociale en cha ritatieve verenigingen. In Gendringen was het de heer Harry van Dielen, die meer dan 50 jaren het or gel van de parochiekerk in deze plaats be speelde, ter gelegenheid van welk jubileum pastoor A- F,, ten Berge deze trouwe wer ker aan het klavier de Pauselijke onder scheiding opspeldde. De loontarieven in dc Westduitse mijn industrie zijn met ingang van Maart door de vakbond opgezegd cn taaie onderhan delingen over een verhoging der lonen staan voor de deur. De vakbond heeft niet minder dan 12 pet verhoging geëist onder het motto, dat de mijnwerkers bij ae loonronde van vorig jaar te kort zijn gekomen. De afzetmogelijkheden der kolenindustrie waren toen beperkt en daardoor zagen de vakbonden niet veel kans hun eisen kracht bij te zetten. In middels is echter de afzet van kolen zo zeer verbeterd, dat de vakbonden hun ogenblik voor de grote Ioonaanval geko men achten. Deze looneisen zijn aanleiding geweest om het hele probleem van de Duitse kolenmijnen weer eens ter discussie ta stellen. De mijndirecties hebben reeds bij voorbaat geantwoord met de verklaring dat zij van de Hoge Autoriteit der Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap in Lu xemburg zullen verlangen een verhoging der kolenprijzen met 2.50 mark per ton door te voeren. Het heet, dat bij deze eb nog niet eens rekening zou zijn gehouden met de komende loonsverhogingen, die de arbeidskosten met drie mark per ton zou den doen stijgen. Grondslag voor de eis van de mijn- directies is vooral het resultaat van een onderzoek door enkele ambtenaren van n ,Hoge Autoriteit, volgens hetwelk de Duitse kolenproductie nu reeds met een verlies van 5.02 mark per ton gepaard z in gaan. Dit eindcijfer wordt in de Duitse economische pers evenwel niet als een zeer deugdelijke graadmeter voor de wer kelijke situatie aangeduid. In Bonn heeft het Initiatief van de mijn- directies nogal wat ontsteltenis teweeg gebracht. Minister Erhard is er zondjr aarzelen tegen te velde getrokken cn wei vooral daar de aankondiging van hogere kolenprijzen een streep dreigt te halen door zijn plannen om de stijgende tenden ties van net, algemene prijsniveau mees ter te worden. Erhard heeft niet geaar zeld reeds een protest naar Luxemb'irj te telegraferen, nog voor daar het verzoek van de mijndirecties is aangekomen Met een snelle beslissing over (je zaak rekent men fc Bonn dan ook niet. De vraag is op de eerste plaats of de Hoge Autoriteit na 1 April nog zai vasthouden aan het systeem der maximum-prHzen, waartegen nog altijd de Nederlandse klacht bi) hei Gerechtshof der Gemecn- erhan loopt. De bondsregering heeft zii-h met kracht verweerd tegen een opheffine van de binding van de kolenprijzen Cn z(i zal zeker in Luxemburg al haar krachten In het werk stellen om deze te voorbomen. De leiders van de organisatie der mijn directies in hej Roergebied hebben „u dezer dagen een nieuw pleidooi gehouden voor een prijsverhoging. Deze is naar hun opvatting nodig om tot een aanpassing van het kostenpeil te komen. Volgens de mijndirecties teert de mijnindustrie bij de huidige verhoudingen in. Zij is niet 'P ren, die nodig zoudeft Ain om op lange te-rmijn gezien, de productie op peil te houden. De directies betogen, dat de Fran se mijnen sedert 1948 driemaal zoveel heb ben kunnen investeren als de Duitse. In de Roer werden in deze jaren 2.7 milliard mark in nieuwe installaties gestoken, waarvan 1.6 milliard door de mijnen zelf moest worden opgebracht De dreiging van een loonronde in de mijnen blijft intussen bestaan. Minister Erhard heeft dan ook thans al zijn aan dacht op dit probleem geconcentreerd. Hij wil tot iedere prijs voorkomen, dat zij de inleiding zouden gaan vormen tot nieuwe algemene loonbewegingen. Daar om heeft hij in de laatste dagen een dringend appel gericht, zowel tot de ondernemers als tot de vakbonden. De eersten zouden tegenover de arbeiders vrijgeviger moeten worden, wanneer een gestegen productiviteit het toelaat. De tweeden zouden moeten inzien, dat zij nieuwe looneisen uitsluitend op een echte stijging der productiviteit mogen baseren. Erhard heeft in deze geest in de laatste dagen besprekingen met de beide sociale partners afzonderlijk gehouden. Hij heeft daarbij bereikt, dat de vakbonden zich bereid hebben verklaard zich met de ondernemers aan de ronde tafel te scha ren, teneinde het loonprobleem in zijn geheel onder de loupe te nemen. Dat wordt reeds als een aanzienlijk succes van Erhard beschouwd, want nog pas kort geleden hadden de vakbonden bot weg geweigerd aan een soortgelijke op roep van de ondernemers zelf gehoor te geven. De minister-president van Frankrijk, E. Faure, heeft Woensdag de voor naamste economische en financiële doelen der Franse regering bekend ge maakt. De regering wenst, dat nog voor het einde van de lopende maand de burgerlijke begroting wordt afge handeld. In het begin van April is de regering voornemens te voldoen aan bepaalde looneisen en v o o r het einde van April wil zij een volledige belas tinghervorming verwezenlijken. Voornamelijk om een eind te maken aan de fiscale malaise, die naar mi nister Faure verklaarde thans in Frankrijk heerst, heeft de regering be sloten aan het parlement de bijzon dere bevoegdheden te vragen, die op 14 Augustus j.l aan de vorige premier werden verleend. Deze bevoegdheden zullen de regering in staat stellen maatregelen te nemen op economisch en financieel gebied door middel van eenvoudige regeringsbesluiten. Derge lijke maatregelen zijn vooral te ver wachten met betrekking tot de voorge nomen belastinghervorming. De be voegdheden van het vorige kabinet waren geldig tot 31 Maart, maar premier Faure wenst hierover tot 30 April a.s. de beschikking te hebben. De „fiscale malaise" is voornamelijk het gevolg van de moeilijkheden, waarmede de ambachtslmen de kleine handelaren, waarvan het aantal sedert de oorlog aanzienlijk is toege nomen, tegenwoordig hebben te kam pen. De regering wil wijziging brengen in de fiscale lasten, die op deze cate gorie belastingplichtigeit drukken, ten- Dinsdag in de vooravond is het doo» een onverwachte actie gelukt een auto met 650 kg boter in beslag te neinen op je boerderij van De C. op de rand van de gemeente Terneuzen. Ondanks het feit, dat drie auto's met vijf uitkijkers door de smokkelaars waren ingeschakeld, is de douane erin geslaagd zowel de smokkelauto in beslag te nemen als de chauffeur H. L. uit Assenede tn het veld te arresteren. Ook de eigenaar van de boerderij, De C., is in verzekerde be waring gesteld. Dit is dus binnen 48 uur de tweede smokkelauto, die in Zéeuwsch Vlaanderen werd ingepikt. einde een rechtvaardiger verdeling van lasten te bereiken. Naar minister Faure uiteenzette, wil de regering op deze wijze tonen, dat zij bepaalde situaties begrijpt en niet ongevoelig blijft voor de klachten, die haar bereiken. Tegelijk echter zal de regering niet toestaan, dat de huidige toestand in de betrekking tussen de belastingplichti gen en de belastingadministratie, die minister Faure als een halve anarchie beschreef, wordt bestendigd. 2ij zal de maatregelen treffen, die nodig zijn om orde te scheppen. Op Zaterdag 19 Maart zal Z. H. Exc. mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luan in China, in de Minderbroeders- kerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Subdiakenwijding toedienen aan de eerw. fraters: Michaël Keverkamp, Rot terdam; Georgius Ruijgrok, Gouda; Theo- dulphus Olsthoorn, Delft; Godschalk Bouman, Venlo; Godebertus Koot, Hazers- woude; Melchior Baan, Amsterdam; Ro nald Hölscher, Amsterdam; Marcianus Elskamp, Delft; Joel Postma, Den Haag; Orland Uiterwaal, Utrecht; Evaristus Aal mans, Bieijerheide; Daniël van Opstal, Amsterdam; Siardus van der Klei, Bols- ward; Wilgisus Creemers, Venlo; Melehia- des Wienk, Hengelo (O.); Agnellus Ver- heijen, Rotterdam; Esdras Steneker, Fra- neker; Germanus de Kok, Den Haag^ Edmar Vergouwen, Voorhout; F.ricus van Lindert, Nijmegen; Respicius Weys, Leu nen, Lazarus van den Berg, Haarlem, allen van de Orde der Minderbroeders, en op Zondag 20 Maart de H. Priester wijding aan de eerw. fraters: Evermodus de Wit, Grootebroek; Othmarus Smits, Tilburg; Boudewijn Wouters, Amsterdam; Geraldus Steegers. Den Haag; Macarlus Ebing, Amsterdam; Marculphus Suilen, Swalmen; Libertus Arends Coevorden; Philibertus van der Slot, Noordwijker- hout; Fernando van Noort, Rijswijk; Wen- delinus Brouwer, Sneek; Tiburtius de Jong, Bolsward; Leonides Pot. Utrecht; Domitianus Rurup, Den Haag; Amantius van Wordragen, Zaltbommel; Ladislaus van Zeelst, Ammerzoden; Ranulphus van Griensven, Hilversum; Gelasius Vrolijks, Nijmegen; Guid0 Kooijman, Utrecht; (Van onze correspondent). In de gemeente Weststellingwerf zal in de komende zomer Pieter Stuyvesant, de vroegere gouverneur-generaal van Nieuw- Nederland, worden geëerd als een groot vaderlander. Pieter Stuyvesant werd in 1590 te Scherpenzeel bij Wolvega geboren. Te zijner ere zal in laatstgenoemde plaats een standbeeld en in Scherpenzeel een gedenknaald, beide vervaardigd door de Friese beeldhouwer Jenstje Popma. wor den onthuld. Bovendien zal de nieuwe weg Wolvega naar de Noord-Oost Polder, die Pieter Stuyvesantweg wordt gedoopt, worden geopend. Ook zal er een feest- week plaats hebben. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin zitting hebben de heer Freeman Matthews, de Amerikaanse am bassadeur in ons land. de ministers Beijen, Luns, Kernkamp, Zijlstra en Mansholt, alsmede de commissaris der Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, voorts dr J. H. van Royen. de Neder landse ambassadeur in de Ver. Staten en waarschijnlijk de burgemeester van New York. De herdenkingsrede zal worden uitge sproken door prof. A. J. C. Ruter uit Leiden. Verder worden er een Pieter Stuyvesant-expositie en tentoonstellingen op het gebied van volkskunst, landbouw en industrie ingericht. Op een te orga niseren congres za] in de herdenkings- week minister Zijlstra spreken over de noodzaak en de betekenis van de in dustrialisatie in Zuid-Oost-Friesland, ter wijl minister Mansholt een rede za) hou den over de landbouwkundige ontwikke ling in dit gebied. Afstammelingen van Pieter Stuyvesant zullen worden uitgenodigd de diverse plechtigheden bij te wonen. In de agrarische wereld worden plan nen uitgewerkt tot het houden van een permanente nationale landbouwtentoon stelling. Er heeft zich daartoe een 24 leden tellende landelijke „contactcommis sie voor het agrarisch tentoonstellings wezen" gevormd- Hierin hebben zitting vertegenwoordigers van de officiële agra rische wereld, alsnjede van fabrikanten- en handelarenorganisaties op het gebied van landbouwmachines en werktuigen. Het secretariaat is gevestigd bij het Land bouwschap in Den Haag. Met een permanente grote landelijke tentoonstelling wil men versnippering van krachten op het gebied van nationale landbouwtentoonstellingen voorkomen. De bedoeling Is te komen tot een twee jaarlijkse representatieve tentoonstelling, die een volledig beeld geeft van de agra rische betekenis van ons land, dus omvat tend heel het landbouw- en veehouders- bedrijf, producten en benodigdheden, voor lichting enz., in de trant van nationale manifestaties als de Royal Show" in En geland en de D.L.G. in Duitsland- In tegenstelling met genoemde buitenlandse tentoonstellingen die beurtelings in ver schillende plaatsen worden gehouden z de Nederlandse nationale tentoonstelling elke twee jaar In Utrecht worden gehou den- De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat nog dit voorjaar één van de „wings" van de strategische luchtmacht zal worden uitgerust met achtmotorige straalbommenwerpers van het type Boein B-52 „Strato-fortress" de B-52 kan op grote hoogte met grote snelheid wa terstofbommen naar verafgel£g||n doe len brengen Dit toestel zal uiteinde lijk zowel de met zuiger- als de met straalmotoren uitgeruste B-3 vervan gen De „wing", die met deze nieuwe bommenwerper zal worden uitgerust, is gestationneerd op een vliegveld in Californië Een rechter te Parijs heeft Woens- d g bepaald, dat ex-koning Faroek van Egypte aansprakelijk is voor schulden uit koopovereenkomsten die hij ten tijde van zijn koningschap in Frankrijk heeft gesloten Volgens de rechter moet Faroek 4824500 Franse francs betalen voor elf japonnen en mantels aan de mode koning Dior en 340000 francs voor een horloge aan een juwelier De ja ponnen en mantels waren in 1952 voor de toenmalige Koningin Narriman besteld en volgens Dior's advocaat en kele maanden voor Faroek's troonaf stand geleverd De rechter kende noch Dior noch de juwelier schadevergoeding toe. Dior had een millioen francs geëist. Een Petronius Kesseler, Amsterdam; Isaias van Lieshout. Ondeu-aior- allen van de uitspraak, dat hoger beroep zal wor- Er heeft zich een incident voorgedaan tijdens de opname van een gesproken brief, die de correspondent te Genève, Bob Kroon, gisteravond aan de N.C.R.V. ter uitzending in de radiokrant „Van daag" heeft doorgegeven. In de vooravond omstreeks zeven uur werd dit commentaar door Bob Kroon uit een der studio's in het Palais Des Na tions te Genève naar Hilversum door gegeven, waar het op de plaat werd vast gelegd om een uur iater te worden uit gezonden. Het commentaar handelde over een affaire inzake de Roemeense legatie te Bern, de verwikkelingen daarover en de stilzwijgendheid der Zwitserse autori teiten. Midden in een zin werd de ver binding plotseling verbroken, waarna spoedig bleek- dat de censuurafdeling van de voorlichting der Ver. Naties de knop- staat de grote investeringen door te vjj. pen had omgedraaid. Men vreesde name- lijk over deze kwestie politieke verwik kelingen, zo voerde men aan. De programmaleider van de N.C.R.V. gaf onmiddellijk opdraéht tot maatrege len. Hij achtte deze handelwijze een aan tasting van de persvrijheid en direct werd een telefoongesprek aangevraagd met de woning van Bob Kroon in Ge nève. Deze gaf toen een toelichting op het incident en beëindigde zijn commen taar via de gewone telefoonlijn. De N.C.R.V. heeft het gehele praatje daarop uitgezonden. Zij is de mening toegedaan, dat men bij de voorlichtingsdienst der Ver. Naties wel anders had kunnen op treden. van Lieshout, Oudewater; allen van de Orde der Minderbroeders. De president van de Kon. Zangvereni ging Mastreechter Staar, de heer L. Dae- nen, is door de Franse regering benoemd tot Officier d'Academie. Door de Franse gezant te Den Haag is hiervan mededeling gedaan. Deze onderscheiding houdt ver band met het bezoek, dat de Staar in De cember jl. aan Parijs bracht. Het onderzoek naar de doodsoorzaak bij de 28 slachtoffers van de 'amp met de „Triton'' in de rivier de Shannon op 5 September 1954 is Woensdag op het vliegveld Shannon gesloten. De jury gaf als haar mening te ken nen. dat 27 van de slachtoffers tengevolge van verstikking, veroorzaakt door het inademen van benzinedampen, om het leven zijn gekomen, terwijl de andere aan hartverlamming tengevolge van uitputting en een „shock" is gestorven. den aangetekend Op het ijs bij Den Bosch kwam de tijde lijk leraar aan het Stedelijk Gymnasium aldaar, de heer Ten Brink uit Hilversum, na door een andere schaatsliefhebber té zijn aangereden, zo ongelukkig te vallen, dat een ernstige hersenbloeding het gevolg was. Hij werd bij een hoeve binnenge bracht en van het H. Oliesel voorzien. De jonge leraar is enige tijd na zijn nood lottige val overleden. Het orgaan van het Russische depar tement van delensie, „Rode Ster", schrijft Woensdag, dat de Sovjet-Unie beschikt over de geheimen van gelei de projectectiel^.i, zoals raketten en vlie-nde bommen, die van at-^ern- ladingen kunnen ivorden voorzien De snelheid van de vliegende bom men is groter dan die van supersoni sche jachtvliegtuigen. Het apparaat bezit vleugels cn naast een voort stuwingsmechanisme ook een stuurin richting. De motor, een turbine-straal motor, is van eenvoudiger construc tie dan die van vliegtuigen. Aan de stuurinrichting, is een apparaat ver bonden, dat automatisch de koers cor rigeert. Een ander type is een soort V-l, die wordt gelanceerd door middel van een startbaan. De stichting '.Nederlandse Lederwaren- beurs" deelt mede, dat haar achtste beurs zal worden gehouden van 26 tot en met 29 Juli in het R.A.I.-gebouw te Amster dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7