r i Rusland erkent échec van over matige economische planning Uitwisseling van Russische en Amerikaanse deskundigen? Nagy volgt Malenkof Bevanietenwillen hun leider redden Bliksem-actie met resultaat Aantal KVP-leden in Brabant meer dan verdubbeld Regering zou zijn opgetreden tegen de secten „Ommelanden" opnieuw in opspraak Overleg inzake de ambtenaren salarissen wordt hervat Amh tenarenleed overstemt vreugde om KV P-congres 1 Gerben Sondermann doorbrak geluids barrière boven Amsterdam Vrijdag 11 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN American geen emigrantenseliip Pontecorvo verliest Op één avond gestegen van 67.550 tot ongeveer 143.000 „Indrukwekkend ogenblik" Apen-export (tijdelijk) stopgezet France-Soirover Zuid-Vielnam: AUTOBOTSING OP KRUISPUNT Losse leveranciers eisen nabetaling Regering moet water bij de wijn doen, anders beroep op politiek forum Functieloon volkomen irreëel" WEERBERICHT n V-S. kunnen het niet missen BRITS STAATSBURGER SCHAP Voor een meer menselijke behandeling (Van onze correspondent) De vastgelopen onderhandelingen over de salarissen van het overheids personeel zullen op 18 Maart a.s. worden hervat. De heer Chr. G. Matser, voorzitter van het centraal overleg van het centraal orgaan voor gemeentelijke personeelsaangelegenheden, zal dan als bemid delaar optreden. Aldus werd door mr dr J. B. Sens, gemeentesecretaris van Heerlen en hoofdbestuurslid van de A.R.K.A., medegedeeld in een toespraak, welke hij hield tijdens een gisterenavond gehouden ver gadering van de-Heerlense afdeling van de katholieke ambtenaren- vereniging. Aan het slot van deze toespraak zeide mr dr Sens, dat de ambtenaren, als de regering nu geen water bij de wijn wil doen en hun geen andere mogelijkheid overblijft, de kwestie der lonen en salarissen voor het politieke forum zullen moeten brengen. Hij hoopte intussen, dat dit niet nodig zal zijn, daar een beroep op de politieke partijen niet in de lijn ligt van het ambtenarenkorps. Harde cijfers Begrip Bao Dai: botsing vermijden De wecrverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met over het algemeen we'inig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen dezelfde middagtemperaturen als vandaag of Iets hogere. Zaterdag 12,Maart: Zon op 7.06 uur, onder .18.39 uur; Maan op 23.36 uur, onder 7.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Moskou „herziet" weer beleid Dc eerste secretaris van de Sovjet-Russische communistische partij, de heer iSikita Kroestsjef en maarschalk Boulganin, de Rusische premier, hebben namens de partij en de ministerraad een gezamenlijk decreet ondertekend, waarin wordt voorgeschreven, dat de Russische collectieve en staatsboerderijen zullen bevrijd worden van „een overmatige centralisatie en van alle „administratieve rompslomp", ten einde de productie te ver hogen en om beter te voorzien in de behoeften, door liet initiatief meer over te laten aan de plaatselijke instanties, die de werkelijke behoeften beter kennen. Het decreet, dat gisteren werd uit gegeven, verheelde niet, dat de land bouwproductie in het verleden zwaai gehandicapt was door „overmatige en overdreven planning, die het contact met de werkelijke behoeften en om standigheden verloren heeft" Het mi nisterie van landbouw en het centrale planningcomité werden gelaakt voor deze overdreven centralisatie en wer den ervan beschuldigd niet te voorzien in de behoeften van het land en niet op de hoogte te zijn van de noodzaak om een adequate politiek ter zake te voeren. Ook bevestigde het decreet, dat er in verschillende delen van het land een schaarste aan bepaalde voedings middelen was ontstaan. Dit decreet volgde op het ontslag, dat de vorige week aan de minister Toen Imre Nagy in Juni 1953 de z.g. „nieuwe koers" in Hongarije pïedikte, kon dat uiteraard niet gebeuren zonder de toestemming van het centrale comité der communistische partij, hetzelfde comités dat hem nu als zondebok de woestijn instuurt. ,De party heeft altijd gelijk" is het eerste dogma van de com munistische doctrine. Vandaar dat thans bij de veroordeling van Nagy nadrukke lijk wordt vastgesteld, dat de beslissin gen van Juni 1953 met het accent op de lichte industrie en consumptiegoede ren) „juist waren en dat onveranderlijk zullen blijven". Niettemin wordt vervol gens in één adem het nieuwe parool van Moskou geciteerd: „Terug naar de zwa re industrie volgens het beginsel van Lenin en Stalin!" Uit deze warwinkel van marxistische argumentatie wordt de westerling niet gemakkelijk wijs- De overhaaste industrialisering van Honga rije en de gedwongen landbouwcollecti- visering hadden dat land reeds aan de rand der economische ineenstorting ge bracht, toen Nagy Rakosi opvolgde als bracht, toen Nagy Rakosi opvolgde als leid kan slechts nieuwe economische rampspoed brengen. Willen de Hon gaarse leiders dit? Het Is mogelijk, maar het is op het eerste gezicht zo on waarschijnlijk dom, dat men het moei lijk geloven kan. Veel eerder zien we in de beschuldi ging van Nagy een voortzetting van de persoonlijke rivaliteiten in het Krem lin, waarbij Nagy in het zog van zijn gevallen beschermheer Malenkof wordt meegesleept. Door de persoonlijke wor steling schünen de zakelijke argumen ten in de strijd te worden ingegeven. Nagy reageerde op Rakosi met een ver- oordelling van diens schrikbewind, met een soepeler behandeling van de boeren en de kleine burgerü, deels om de eco nomische crisis te boven te komen, deels om zich in het land een zekere popula riteit te verschaffen, doch zeker niet uit principiële gematigdheid. Met de wisse ling in Moskou is dat is thans duide lijk geworden - ook de ster van Rakosi Weer stijgende. Juist de berekende soe pelheid van Nagy wordt tegen de pre mier uitgespeeld. Maar de veroordeling van Nagy's „rechtse deviationisme^ moge dan een argument „ad zijn, het gevolg ervan zal niettemin op nieuw „vrees en beven" over de Hon- Saarse bevolking brengen Met Nagy's lot schijnt tevens dat van zijn meesi hoopvolle experiment, het z.g. „Patriot tische Volksfront", waarin de niet- oommunisten ten minste nog een flauwe kans hadden gehoord te worden beze- 8eld te zijn Het enige wat opvalt bij de Lan? van zaken in Hongarije,' is dat „°skou toch altijd een aantal weken p°9ig heeft om zijn satellieten in hst °areel te krijgen. van staatsboerderijen, de beer Kozlof, werd gegeven. Men zal zich herinne ren, dat ook Malenkof bij zijn aftreden heeft toegegeven, dat hij gefaald had in zijn agrarische politiek. Onlangs gingen berichten, dat Kroestsjef tegen over Amerikaanse journalisten ver klaard had, dat Rusland veel zou kun nen leren van Amerikaanse agrarische methodes. Nota aan Washington Tegelijkertijd heeft Sovjet-Rusland gisteren een nota aan de Ver. Staten gezonden, waarin verklaard werd, dat Rusland bereid is landbouwdeskundi gen met Amerika uit te wisselen. „De Russische landbouw-autoritei- ten zullen gaarne een Amerikaanse delegatie van landbouwdeskundigen ontvangen en een Russische dito dele gatie naar de Ver. Staten zenden", al dus wordt in de nota gezegd. In verband met het bovenstaande zou de Sovjet-regering er prijs op stel len de mening der Amerikaanse re gering over zulk een uitwisseling te vernemen, zo voegt de nota er aan toe. De nota, welke heden, Vrijdagmor gen, in de ochtendbladen te Moskou werd gepubliceerd, bevatte verder de verklaring, dat het Russische voorstel gedaan werd in antwoord op een door een Amerikaans blad gedaan voorstel, dat een Sovjet-delegatie Iowa zou ko men bezoeken. Het blad de „Des Moines Register", deed zijn voorstel na een rede, door de eerste secretaris van het centraal be stuur der Russische communistische partij, Kroestsjef, gehouden in de vol tallige bestuurszitting van Januari jl. In deze rede zeide Kroestsjef, dat de Sovjet-Unie veel kon leren van Ame rikaanse landbouwmethoden. Het voorstel van het Amerikaanse blad vond een gunstig onthaal in de Russische landbouwpers. Het staatsdepartement te Washing ton zeide, dat het de Russische nota „in studie" had De nota werd te Washington ont vangen kort nadat Amerika had toe gestemd in het bezoek van 11 studen ten-hoofdredacteuren aan de Ver. Sta ten in April a.s. li De linkse socialisten in Groot-Brit- tannië, die hun uiterste best doen om hun leider Aneurin Bevan van uitsto ting uit de Labour-partij te redden, hebben Donderdag een nieuwe uitda ging gericht tot de officiële partijlei ders. Het weekblad „Tribune", de spreek buis van de „Bevanieten" heeft in èen artikel een beroep gedaan op de leden van de socialistische Lagerhuis-fractie om „weerstand te bieden aan de krankzinnige druk", die door enkele van de leiders uitgeoefend werd om de verwijdering van Bevan te bespoe digen. Deze leiders, aldus het blad, vreesden nu meer dan ooit „de toe nemende mate waarin zijn aantrek kingskracht zich doet gelden in de de vakverenigingen en in het land als geheel". Dit artikel van de „Tribune" is het eerste officiële antwoord van de Be- van-groep op het besluit van het be stuurder socialistische Lager!-.-'"'—c- tie, de fractie te adviseren om Bevan niet aan het werk van de fractie te laten deelnemen, daar hij herhaaldelii' van de officiële gedragslijn o.a. bij het defensie-debat is afgeweken. De officiële Labour-leiders zullen hun voorstel de volgende week op een vergadering van de gehele fractie in dienen. Als het wordt aangenomen, zal het royement van Bevan als partijlid bijna zeker volgen. Inmiddels heeft een aanhanger van Bevan, het Lagerhuis-lid Sir Richard Acland Donderdag bekend gemaakt, dat hü uh de partij treedt wegens de houding va- Lq^our *-n aanzien van de waterstofbom. Bij de vclgende ver kiezingen 2al hij als onafhankelijke candidaat staan. Dc regering der Ver- Staten is niet in staat vlagoverdracht van het s.s. „Ameri can" toe te staan; dit wegens dc behoefte, die de Ver. Staten op dit ogenblik aan dit scliip hebben- By de wet van 24 December 1954 was voor aankoop van dit schip ten behoeve van het emigrantcnvervocr door de Neder landse regering een bedrag van 6.520.000 toegestaan. Over dit bedrag zal thans niet worden beschikt. In het koopcontract was de vergunning tot deze vlagoverdracht als een voorbehoud opgenomen. De minister van Verkeer en Waterstaat die dit in een brief aan de Tweede Kamer meedeelt, stelt zich voor zich nader te be raden omtrent de maatregelen, welke thans ten aanzieft van de omvang en sa menstelling der emigrantenvloot al of niet moeten worden genomen. De Britse minister van binnenlandse zaken, Gwilym Lloyd George, heeft Donderdag bekend gemaakt dat aan de in Italië geboren Britse atoomgeleerde dr Bruno Pontecorvo,. die zich thans in Rusland bevindt, het Britse staatsbur gerschap zal worden ontnomen. Dr Pontecorvo verdween in 19:uit Groot Brittannië. De vorige week hield hij 'n enigszins opzienbarende persconferen tie in Moskou. m (Van onze correspondent) De „bliksemactie" van de Katholieke Volkspartij in Noord-Brabant, welke gisteravond werd gehouden in alle statenkringen van deze provincie, is een daverend succes geworden. In Tilburg kwamen de propagandisten van de K.V.P. uit alle statenkringen van Brabant met de zeer grote uitslagen in hotel Modern binnen, waar mr H. W'. van Doorn, voorzitter van de K.V P, prof. mr C. P. M. Romme en oud-minister E. Sassen, alsook tal van andere K.V.P.- autoriteiten bijeen waren. Brabant heeft nu, voor zover de totaal uitslag van deze één-avond-actie vannacht om half een bekend was, 75.354 nieuwe leden voor de K.V.P. gewonnen; het resultaat van een (z) werfpartij van ongeveer tienduizend propagandisten door het hele gewest. Brabant telde reeds 67.550 leden, zodat het totaal aantal leden van de fc.V.P. is gestegen tot minstens 142.904, hetgeen meer dan een verdubbeling betekent. alleen voor katholiek Nederland, maar voor geheel Nederland". Hij was er verheugd over, dat Brabant het initia tief had genomen. Prof. Romme heeft nog een kort woord gesproken op deze avond. Hij zei, dat deze bliksemactie hopelijk een blikseminslag mag zijn in de wekroep van de Katholieke Werkgemeenschap der P.v.d.A. op het katholieke volks deel en dat deze blikseminslag ook een sein moge zijn voor de andere gewes ten om het illustere voorbeeld van Brabant te volgen. Aan het slot van deze avond, toen de voorlopige einduitslag was bekend geworden, dankte mr Van Doorn de medewerkers voor dit, zoals hij noem de, „indrukwekkende ogenblik, niet Te Helsinki is een plechtige Uitvaart- dienst gehouden voor de Nederlandse gezant in Finland, Jan Noest, die Zater dag 5 Maart 11- in de Finse hoofdstad plotseling overleed. De plechtigheid werd bijgewoond door de weduwe van de over ledene, liet Corps Diplomatique, leden van het Finse Kabinet en vele vrienden van wijlen de heer Noest. Onze foto laat zien hoe de kist uit de kerk wordt ge dragen na afloop van de dienst. De regering van India heeft besloten voor liet uitvoeren van apen een stelsel van speciale vergunningen in het leven te roepen. Deze maatregel is een gevolg van het feit, dat onlangs bij een trans port via Londen 340 apen om het leven zijn gekomen. De Indiase autori teiten zullen slechts vergunningen voor uitvoer verstrekken, als maatregelen zijn getroffen voor een goed vervoer en als de dieren gebruikt zullen worden voor medisch onderzoek. Tot op heden werden jaarlijks meer dan 100.000 apen naar de V. S. uit gevoerd, waar zij gebruikt worden bij medische proeven. Op de vliegvelden van Nieuw Delhi en Calcutta worden sedert Dinsdag reeds duizenden apen vastgehouden in afwachting van de nieuwe uitvoervergunningen. Het Parijse avondblad ..France- Soir" heeft Donderdag gemeld, dat de Vietnamese regering bijna het gehele Vietnamese geregelde leger Gisterenmiddag is de 43-jarige heer D Z. uit St Maartensburg by een autobot sing in de Deemster zo ernstig gewond ge raakt- dat hg by aankomst in het Stads ziekenhuis te Purmerend is overleden. Toen de beer Z. met een bestelwagen op het kruispunt Jisperweg—Röperweg in de Deemster kwam, naderde een auto van het taxibedrijf van de heer G. M. uit De R\jp Deze verleende geen voorrang aan dc heer Z., waardoor een botsing ontstond. De taxi werd op het Us van een langs de weg lo pende sloot geslingerd- Twee bejaarde pas sagiers, de dames A- D. en S. K. uit Graft, werden ernstig gewond naar het St Li- duinaziekenhuis te Purmerend vervoerd. De heer M. zelf liep geen letsel op. (Van otlze correspondent) MelknrA^T C,0I?£lict bij de Coöperatieve te Grnnfr? niabriek „De Ommelanden" worden bezworen.gisteren te elfder ure genu l°l3,L leveranciers. acht honderd in direi'tir i^„onjeYreden over bet door de heiri h2t ,u,eleid- Die ontevreden van milk oh Y^bhiven van nabetalingen n melk uit het zgn „zuivelpotje", een verrekening uit het Zuivelfonds. In te enstelling tot andere zuivelfabrieken was uitbetaling door de Ommelanden nog n,et geschied. Het ging om een bedrag Van ongeveer 60 cent per 100 kg gelever- melk. Na enkele ..schermutselingen' 'ussen leveranciers en directie in de af gelopen dagen, werd dan gisteren een grote protestvergadering gehouden in het Tehuis te Groningen. Persvertegenwoor digers werden geweerd. Aanvankelijk om dat de vergadering „een bespreking was tussen bestuur en leveranciers". Maar na verloop van enige tijd verlieten de be stuursleden van de Ommelanden de ver gadering en gingen naar de fabriek. Na schorsing van de vergadering omstreeks 12 uur, kwam de heer F. de Boer, de directeur in de zaal. Hij nam deel aan de verdere besprekingen en wist klaar blijkelijk de leveranciers te overtuigen en gerust te stellen. Tenminste de voorzit ter van de bijeenkomst, de heer J. Brou wer uit Hoogkerk deelde na afloop me de. dat overeenstemming was bereikt en dat een bevredigende oplossing was ver kregen. sterven aan theorie naakte loon? He1 maakt voor een ambte naar toch ook verschil, of hij alleen dan wei met zijn vrouw en een stel kinderen op vacantie gaat. ii De kern van mr Sons' betoog kwam hierop neer, dat htj het functieloon, waar aan de regering zo streng vasthoudt, vol komen irecel acht Dit functieloon bestaat b(j de particuliere bedrijven in tachtig van de honderd gevallen helemaal niet meer, zo zeide hij. In de meeste van deze bedrjjven worden de salarissen, zowel van arbeiders als van beambten verhoogd met allerlei toeslagen en andere tegemoet komingen. Mr Sens wees ook op de vele voordelen, welke b.v. de beambten van de Staats mijnen genieten. Zij krijgen niet alleen kinderbijslag, maar cok een gezinstoeslag, hebben recht op deputaatkolen. op een Kerstgratificatie in de vorm van een der tiende maand, op vacaritietoeslag, be rekend over het volle ioon en kunnen bovendien nog profiteren van een zeer gunstige spaarregeling en van een dito eigen bouwregeling Waarom verwaar loost men al deze en dergelfike voor delen. welke ook het particuliere bedrijfs leven biedt, als er onderhandeld wordt över de salarissen van het overheidsperso neel?. aldus spr. Wil men reëel onder handelen, dan moet men ook rèële cyfers en geen fictief funfctieloon als basts ne men. zodat er geen sprake meer is van onderhandelen, maar van voor-de-gek- houderij Ook de ambtenaren hebben recht op een Kerstgratificatie, zo merkte mr Sens op. En waarom moet by hen de vacantietoeslag worden berekend over het Tevens wees mr Sens er op, dat 92 pet van het overheidspersoneel beneden een salaris van 6000 plus de 6 pet blijft, terwijl van deze 92 pet 82 pet beneden 4000 plus 6 pet blijft. Is he1, gezien de grote belasting overschotten ook niet in aile opzichten redelijk en verantwoord, dat men het overheidspersoneel laat meeprofiteren van de gestegen welvaart van ons land? Waarom is het nu nog nodig, dat deze groep zich al op de twintigste moe' af vragen, hoe haal ik het einde van de maand? Een integer ambtenarenkorps, dat naar eer en geweten zorgt voor rust en orde en voor het duidelijk afbakenen en handhaven van ieders recb'en en plichten, mag voor de maatschappij toch we! on misbaar worden geacht He' is daarom niet meer dan billijk, dat de maatschappij voor dit ambtenarenkorps betaalt, wat redeiyk ts. Laat men ophouden zo ver volgde mr Sens, met ons bij de vraag, wat dan wel redelijk Is, dood te slaan met statis'ieken. die de werkelijkheid niet raken, wy sterven aan de theorie, de praetijk is volkomen anders. Laat ons liever het aantal statistieken nog uit breiden aan de hand van een budget onderzoek voor overheidspersoneel. Daar is terdege behoefte aan. Mr Sens sprak tenslotte de hoop uit, dat de leden van de A.R.K A. hun hoofd bestuur hun volle vertrouwen zullen geven. Dit vertrouwen is vooral onont beerlijk, daar het hoofdbestuur een grote verantwoordelijkheid draagt door het feit, dat op alles, wat met de regering wordt besproken, telkens een grote stempel met „geheim" wordt gedrukt. Het plegen van overleg en het uitvoeren van actie naar bulten wordt door deze geheimzinnig doenerij voor de organisatie zeer bemoei lijkt. De leden dienen daar begrip voor te hebben, zo zeide de Heerlense ge meentesecretaris. in de strijd heeft geworpen tegen de religieuze secten. Vorige week maakten de drie particuliere legers van deze secten in Vietnam bekend, dat zij hun twisten hadden bijgelegd om een regering van nationale eenheid te helpen vormen ter vervanging van die onder leiding van de katholieke premier Ngo Dinh Diem. Gezaghebbende kringen in Saigon verklaarden na de proclamatie van de drie legers, dat Bao Dai waarschijnlijk een regering van nationale eenheid zou vormen met zichzelf als premier. Vertegenwoordigers van twee der groe pen, de Binh Xuven en de Hoa Hoa, zijn inmiddels uit Saigon naar Parijs vertrokken om Bao Dai een bezoek te brengen. Twee fronten De speciale correspondent van „France-Soir" meldt, dat premier Ngo Dinh Diem, in de hoop de oppositie te vernietigen, thans bijna het gehele Vietnamese leger in de strijd heeft ge worpen, die op twee fronten wordt geleverd, nl. in de Annamese provincie Quantry en in het Westen van Cochin- China. Volgens het Parijse blad trach ten 32 bataljons van het Vietnamese leger ongeveer 20.000 man een opstand van 10.000 aanhangers van dc leider van een van de Boeddhistische Hoa Hoa-secte afgescheiden groep, ten Prinses Beatrix ontvangt veel bezoek in het academisch ziekenhuis te Utrecht. Gistermiddag bezocht Prinses Armgard haar kleindochter (.boven), terwijl Prins Bernhard zijn oudste dochter eveneens enige tijd gezelschap kwam houden (onder) Zuiden van de rivier de Mekong in Cochin-China te onderdrukken. De opstandelingen zouden de plaats Sadek belegeren. In Annam zouden twee compagnieën van een door premier Diem uitgezon den divisie, ter onderdrukking van een opstand van 1000 leden van de nationalistische Dai Viet-partij, ge deserteerd zijn Deze partij heeft de premier verweten, als een dictator op te treden. France Soir verklaart verder, dat Bao Dai een botsing met de Franse troepen, die de orde in Vietnam moeten bewaren, wil vermijden en een laatste poging wil doen om tot een soort overeenkomst met Diem te komen. Daartoe heeft hij zijn echt genote, een vurige rooms-katholiek en behorende tot de intieme vrien denkring van de Vietnamese pre mier, naar Saigon gezonden. De kei zerin wordt daar Maandag verwacht. Diem zou voorzorgsmaatregelen treffen tegen aanslagen op zijn le ven, nadat deze week een dodelijke val voor hein in zijn werkkamer was ontdekt, aldus het Parijse blad. Amsterdam is gistermiddag opgeschrikt door enige bijzonder harde knallen. De vloeren van huizen en kantoren trilden en het is begrijpelijk, dat men zich angstig afvroeg, wat er aan de hand was. Allerlei gissingen werden ge maakt: er zou een vliegtuig zijn neergestort; in de petroleumhaven was een tank ontploft; er werd met afweergeschut geschoten; de genie was bezig op het IJsselmeer de zich door de Oostenwind ophopende ijsschotsen op te blazen, enz. Niets van dit alles was waar. De knallen werden veroorzaakt door het doorbreken van de geluidsbarrière met een van de nieuwe Hunterstraaljagers, gevlogen door Gerben Sondermann. Tijdens een oefenvlucht op grote hoogte was hij boven de hoofdstad door de geluidsmuur gebroken. Hij zelf had er niet zo veel van gemerkt en het was ook niet zijn bedoeling geweest om het te doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1