Maar Rusland kan New York een half uur plat leggen m Hoop op Geneefse conferentie voor vredes=atoomenergie NEDERLAND NIET VEILIG VOOR ATOOMBOM Heeft Atlantis toch bestaan? ffljvalfop: Zaterdagse mijmeringen Het raadselachtige werelddeel, door Plato! beschreven, is geen mythe, zegt de Oostenrijkse ingenieur Otto Muck De eerste steen «pi ZATERDAG 12 MAART 1955 PAGINA 5 Sovjet-Rusland heeft het thans erkend. Het trok de atoomgeleerde Bruno Ponte- corvo naar zich toe. Het raadsel van zijn verdwijning nu opgelost. En Bruno Pontecorvo is het zoveelste Wijs, hoe gevaarlijk met Moskou sympathiserende ge leerden in de vrije wereld kunnen zijn. Ze zijn zo genaamd te goeder trouw, geen lid van de partij, maar warme voorstanders van de vrijheden van de mens en pleitbezorgers van de mense lijke waardigheid. Dan blijkt plotseling, dat ze nauwe relaties met Sovjet-Russische agenten onderhouden. Ter- wijl ze inderdaad een aandeel bijdroegen in het steeds voortschrijdende onderzoek naar de mogelijkheden van de atoomenergie, kwamen ze tegelijkertijd van de resultaten op de hoogte, bereikt door de geleerden, waarmede ze samenwerkten. In het geval van een May Nunn (Canada) en een Klaus Fuchs (Engeland), om slechts de meest geruchtmakende te noemen, maakte een tijdige ontmaskering een einde aan him doorgeven van bëlangrijke bijzonderheden naar de tegenpartij. Bruno Pontecorvo voorkwam een ontmask^-'og. Het is natuur lijk mogelijk, dat hij te voren niets heeft doorgegeven. Dit zullen we misschien pas veel later horen. Maar opeens bleek hij verdwenen. En thans erkent hij in Moskou openlijk, in het land, waar elke vrijheid van mening onderdrukt wordt, er te hebben meegewerkt aan het onderzoek naar de atoomenergie voor. vredesdoeleinden. Het kan niet anders, of hij heeft alles, wat hij in Engeland te ivelcn is gekomen, ter beschikking van zijn communistische meesters %e$teld. En in de vrije wereld vraagt men zich af, in hoeverre hij er het zijne toe heeft bijgedragen, om de Sovjet-Russen in staat te &tHlen, de voorsprong van de vrije wereld op het gebied der kern- sPlitsing te verkleinen. sensatie, door Moskou met de bekende doelstelling: vrees- (,Qnjaging, rond Bruno Pontecorvo, de atoomgeleerde verwekt, zal Menigeen de schrik om het hart hebben doen slaan. Men vreest een °°rlog met atoomwapenen, waarin met één slag de halve mensheid Vatl het aardoppervlak zou worden weggevaagd. Observator Eens liep de Golfstroom in een cirkel. Radio-actieve wolk boven Oceaan Diplomatie of..... Salariskwestie Het gestolene komt terug Wijziging Paaswake En morgen? Harry Prikker Nevada-PROJECTIEL kan naar Moskou erd worden Een missile met een vreselijke lading atoomenergie. een eventuele oorlog wapenen denkt plaats j 'Ggenover de angstpsychose, welke ,,t!tvan het gevolg zou kunnen zijn jj" die de vrije wereld al bij voor- ^aat het hoofd voor de Sovjet- "Ssische bedreiging zou doen bui- Ne1, stelt president Eisenhower een nuchter feit, dat toeli weldadig aan doet na Churchills onheils profetieën. „De atoomwapenen A- en H-bom, ze zullen wellicht een oor log voorkomen, omdat beide partijen weten, dat ze tot een schier algehele vernietiging zullen leiden. Bovendien de U. S. A. zijn vèr vooruit. Zelfs Malenkof heeft dit laatste er kend. Het wordt hem thans kwalijk Senomen. Hij zou defaitistische propa ganda in het nadeel van de Sovjet- W hebben gevoerd, door te erken- dat 00k deze het slachtoffer van Sg* atoomoorlog zou kunnen worden, c^enkof ging recht tegen de geijkte sW?ünistische propaganda in, die husu beweerd heeft, sinds Sovjet- de und voor het eerst te kennen aaf, heer ""^splitsing der atomen te be- bsrK dat de Westerse, kapitalis- gaa 6 Wereld er door ten onder zou overr' terwijl de Sovjet-Unie hem zou Int en' rfg tussen, men zal zich onwillekeu- eios ragen> wat toch eigenlijk pre- eft hmet de atoomoorlog bedoeld wordt oydde deze zal worden gevoerd. Hier- het *s reeds veel geschreven, maar ,ls toch weieens nuttig in het kort H0e ëaan, waarom het eigenlijk gaat. hpr, r t we slechts enkele kanten kun- n Plichten. Vel Ca rïruk op de knop, zeggen ges?aj Inderdaad, heel eenvoudig beo.. d zal de druk op de knop het Ma 1 en-.-. tevens liet einde zijn. ont,r wat zal de druk op de knop etenen? Wel, ten aanzien van met atoom- men in de eerste aan z.g. missiles, ofwel ge leide projectielen, welke projec tielen grote vliegtuigen met een atoomlading zijn. In die richting wordt in ieder geval gewerkt en heel hard. Er is hierover reeds het een en an der bekend gemaakt. Toen de Ameri kaanse senator Wiley in de stad Mil waukee tijdens een toespraak vertel de, dat binnen afzienbare tijd een druk op de knop het mogelijk zou maken, geleide of gerichte projectielen over een afstand van vijf duizend mijlen weg te slingeren, met een snelheid van 10.000 mijlen per uur, gaf hij geen geheimen prijs, die hem slechts als vooraanstaand politicus bekend kon den zijn. De regering van de Verenigde Staten beschikt reeds over derge lijke projectielen, die tot een per fectie kunnen worden ontwikkeld, waardoor de mogelijkheid zal wor den geopend, ze door de stratosfeer of de ionosfeer van de woestijn van Nevada naar laten we zeggen de stad Moskou te slingeren. Wanneer 'zo'n projectiel niet door een ver dedigingsstelsel van radar en snelle vliegtuigen onderschept is gewor den,0 zal er een half uur, nadat de lading atoomkracht door het lucht ruim is geslingerd, geen Moskou meer zijnIndien iets dergelijks in een toendra van Siberië wordt gedaan, is er na een half uur geen Londen en geen Washington meer, de perfectste schuilkelders inbegre pen Ofschoon het nog niet zo ver is en velen betwijfelen, om het ooit zo ver zal komen, spreekt men in de Vere nigde Staten toch over dergelijke pro jectielen als over reeds in het verde- digings- en aanvalsstelsel opgenomen atoomwapenen. Het Amerikaanse publiek kent de voornaamste typen bij name, want er wordt geen geheim van gemaakt. Volgens officiële opga ven zijn er ongeveer vijf en twintig verschillende typen. Enkele er van werden met een aantal karakteris tieke kenmerken bij de publieke opi nie geïntroduceerd. Het zijn b.v. de Matador, een projec tiel met vleugels en straalaandrijving, dat een afstand van 250 mijl kan af leggen en een snelheid van 600 mijl per uur bereikt. Het kan een z.g. speerpunt met atoomenergie vervoe ren. Een aantal hiervan staat reeds ter beschikking van de Amerikaanse strijdkrachten in West Europa. De Regulus lijkt veel op de Mata dor, maar de vleugels er van vouwen zich, nadat het projectiel afgeschoten is, automatisch op. De Corporal is een projectiel, dat driemaal de snelheid van het geluid bereiken kan. Het is bijna twintig me ter lang en een meter in diameter, bereikt slechts een snelheid van 50 mijl per uur. De Nike is een projectiel, dat door het leger gebruikt wordt tegen vijan delijke vliegtuigen. Eigenlijk is het een raket. Het is gemakkelijk manoeu- vreerbaar en binnen een straal van dertig kilometer te gebruiken. Bij een aantal steden is het aan het verdedi gingsstelsel tegen luchtaanvallen toe gevoegd. Het bereikt ook een grotere snelheid dan het geluid. De Terrier wordt speciaal door de vloot tegen luchtaanvallen gebruikt. De Bomarc is een geleid projectiel, in gebruik bij de luchtmacht en de Sparrow wordt door de vloot gebruikt. Wat de Regulus betreft, dit projectiel kan door een duikboot worden afge vuurd en naar bekend is gemaakt, hebben de Verenigde Staten minstens één duikboot er voor ingericht. De geleide projectielen kunnen enigs zins met granaten vergeleken worden, wat hun baan betreft. Maar hierme de houdt de gelijkenis ook op, want niet alleen, dat ze hun eigen, vernie lende stoffen vervoeren, ze worden door een soort mechanische hersens geleid, waardoor ze bepaalde eventua liteiten kunnen vermijden en als het ware hun eigen we,g zoeken. Het grootste probleem is nog, of men voor de geleide projectielen vaste of vloei bare brandstof moet kiezen en hoe men deze in de kleinst mogelijke ruim- Dit is een vliegveld van het jaar 1985, wanneer volgens de deskun digen vluchten naar de maan of eventueel naar Mars zullen kunnen plaatsvinden. Maar dan zal de atoomsplitsing eerst doelmatig voor vredesdoeleinden moeten zijn aan gewend. Anders zullen ivaterstof kammen de wereld verwoest hebben. te kan samenpersen. Verschillende ge leide projectielen hebben twee moto ren met atoomenergie als drijfkracht. En wanneer de vloeistof voor de ene motor is uitgeput, wordt de dan waar deloos geworden motor uitgestoten en begint de andere automatisch te lopen. Een 'moeilijkheid, die nog niet is op gelost, is de trefzekerheid. Ondanks geperfectioneerde „mechanische her sens" is men er nooit zeker van, of het projectiel precies op de plaats te recht zal komen, waarvoor het be stemd is. De Duitsers haddei» tijdens de afgelopen oorlog te dien aanzien moeilijkheden met hun V 2's. Ze had den uitgerekend, dat deze gemiddeld binnen twee procent accuraat waren. Derhalve, als ze een afstand van vijf honderd kilometer aflegden, zouden ze tien kilometer van het uitgestippelde hoofddoel terecht komen. Dit was zelfs voor Londen niet bepaald gunstig. Maar de Duitsers redeneerden, dat Engeland dicht bevolkt was, de ste den en industriële centra dicht bij el kaar lagen en, indien ze slechts vol doende V 2's afschoten, op den duur de eigenlijke doelen, in dit geval dan b.v. het centrum van Londen, volko men verwoest zouden worden. De nieuwste atoomwapenen als de waterstofbom, kunnen over een opper vlakte van zeven duizend vierkante mijlen dood en verderf en verwoesting zaaien. De trefzekerheid komt er dus niet zo nauw op aan. Vandaar, dat men aanneemt, dat een waterstofbom een vnillioenenstad als New York of Moskou totaal zal kunnen vernietigen Hitiers befaamde „ausradieren" lijkt hierbij een, overigens toch nog afgrij selijk, kinderspel. De proefnemingen voor het jaar 1955 met atoomwapens zijn zoals men heeft kunnen lezen, door de Verenigde Sta- tne ingezet met experimenten in de woestijn van Nevada. Laten we dit oriënterend artikel besluiten met een vertroostende mededeling: in de ko mende zomer zal te Genève de grote, internationale bijeenkomst worden ge houden, waarop de aanwending van atoomenergie voor vredelievende doel einden besproken zal worden. Op die conferentie zal de samenwerking tus sen de landen van West Europa ons vaderland inbegrepen nader wor den geregeld. Er zal een werkplan worden opgemaakt en het eerste on derwerp van bespreking zal het opwek ken van electrische energie door mid del van atoomkracht zijn. Deskundigen als Prof. Joliot-Curie, die er aan zullen deelnemen, heb ben verklaard, dat de opwekking Plutoniumfabriek te Windscale in Engeland. Hier wordt de atoomenergie opgewekt, die gebruikt zal worden voor atoomwapenen, maar ook voor industriële doeleinden. Zullen de laatste de voorrang krijgen van electriciteit langs de weg der atoomsplitsing spoedig een productie mogelijk zal maken, waarvan de prijs niet hoger zal liggen dan die, welke thans door de bestaande elec trische centrales wordt berekend. De Engelse deskundige Sir John Cock- croft acht zelfs een prijs mogelijk, de helft lager dan de huidige. Wat de hoeveelheid betreft, welke geproduceerd kan worden: de Ame rikaanse deskundige Palmer Putt- man schat de voorraad uranium der- aarde op 25 millioen ton en die van torium eveneens een grondstof nodig bij de kernsplitsing op enkele millioenen tonnen. Een be trekkelijk kleine boeveelheid. Maar deze is toch altijd nog vijftig maal groter dan de nog in de aardkorst aanwezige reserves aan steenkool.. fen. Die hebben in een lange reeks on- derzoekingen, welke in het jaar 1872 een aanvang namen, ten slotte vastgesteld, dat over de bodem van de Atlantische Oceaan van IJsland tot aan het Zuidpool gebied een ontzaglijke bergketen loopt, waardoor deze oceaan in twee gedeelten wordt gesneden. Nu stelt Otto Muck, dat het feit, dat de Golfstroom plotseling veel breder wordt, een duidelijke aanwijzing is, dat c i i hij m vroeger tijden in een andere rich- Lclce en van naam hebben verklaard, dat Atlantis nooit bestaan heeft. ting kan hebben gelopen. Dat was, toen Andere bleven volhouden: er is een Atlantis geweest. De verhalen er over j ®uroJ?a, n?g half mat i-is bede^ was te" waren misschien wat nvprrl,.» - ji i i "e gtetschers der Zwitserse bergen tot misscliien wat overdi even, maar er is in ae oudheid een land diep in Duitsland doordrongen. Dit moet geweest, dat een schakel vormde tussen Afrika en Amerika. En nu komt dp volgens de klimatologen ongeveer twaaf Oostenrijkse ingenieur Otto Muck, die „a de bezetting van Oostenrijk door gel6den h6t geVal ge" eni^eTe"mTarXifirLWbetfTTnien -Cen wete"SahaPPeliJk man me' Door ec» geweldige aardbeving of een beweert, de bewijzen gevonden te hebben, dat andere natuurcatastrofe moet de aard- Atlantis werkelijk bestaan heeft. Hij VOe«t aan zijn bewerin- e„kele J10"4 tu^en Afrika en Amerika ingezon- interessante bijzonderheden toe, b.v.?dat de Golfstroom, die thans een •™s,ecDt" A1* groot gedeelte van de kust van West Europa verwarmt, vroeger door het land Atlantis werd tegengehouden en daardoor naar bet Zuiden vloeide. Er was volgens hem een tijd, waarin die Golfstroom tussen Amerika en Atlantis rondcirkelde. In de cirkel, welke er door gevormd werd, la" Je beruchte Sargasso Zee. De Sargasso Zee is een ontzaglijke massa wier en andere waterplanten en beslaat een oppervlakte als die van Mid- hindscl, «p op een der Azoren-eilanden, de archipel in de Atlantische Oceaan. Vulkanische as maakte er de velden vruchtbaar. den Europa. Vroeger geloofden de zee lieden, dat de schepen er in verward konden raken en er door naar de bodem der zee getrokken werden. En zo dit laatste dan niet het geval was, bestond er volgens hen toch geen mogelijkheid, uit die moordende Sargasso Zee te ont komen. Wat Otto Muck nog meer beweert? Wel, dat de Azoren de hoogste gedeelten van Atlantis zijn geweest. De h00gste top van deze eilanden, de Pico Alto, moet eens een zes duizend meter hoge berg zijn ge weest, die steeds in wolken gehuld was.. Dus, volgens Otto Muck moet men naar de Azoren, om daar wellicht nog sporen van het oude, legendarische Atlantis te vinden. Tot op de dag van heden is er inmiddels nog niets gevonden van de prachtige steden met de indrukwekken de en rijke paleizen, waar volgens Plato een hoogst beschaafd volk gelukkig in leefde. En hij is de man, die er geen ogenblik aan twijfelt, dat de legenden een kern van waarheid bevatten. Er zijn in totaal en in de loop der eeuwen niet minder dan vijf en twintig honderd boe ken over Atlantis geschreven, door voor- en tegenstanders. Reeds de oude Egyp- tenaren en de oude Grieken wisten van het rijk Atlantis af en schreven er over. Plato gaf ten slotte weer, wat hij bij an dere schrijvers gelezen had. Otto Muck heeft zich ruim vijf en twintig jaren met het Atlantisraadsel be ziggehouden. Het deerde hem niet, dat reeds Aristotelcs stelling nam tegen Pla to's verhalen over het paradijselijke land. Het deerde hem evenmin, dat in andere boeken Atlantis nu eens op Groenland werd gclocalisecrd, dan weer ergens in Turkestan, in Brazilië of in Afrika. Hij heeft een groot aantal van die 2500 boe ken bestudeerd en voorts allerlei ge leerden geraadpleegd: oceanografen, dus kenners van de aardbodem, meteorologen, kenners van de aardbodem, metereologen, dus kenners van de klimaats- en weers wisselingen, biologen, dus kenners van de dierkunde en de door hen gevonden gegevens aan hun kennis getoetst. Het :ciste, dat hij bijzonder belangrijk vond, was de ontdekking der oceanogra- ken zijn. Atlantis werd meegesleept. Al leen de hoogste punten als de eilanden der Azoren bleven boven water. Intussen, de geweldige bergketen, die over het ver zonken land liep, bestaat nog op de bodem van de oceaan en bereikt onder water op vele punten nog een hoogte van meer dan 2700 meter. Hier en daar is deze on derzeese bergketen van drie tot vier hon derd kilometer breed. De mannen der wetenschap hebben hem een naam gege ven: „Dolfijnketen", naar het schip, de „Delphin'*, waarop indertijd uiterst be langrijke metingen van de oceaanbodem zijn gedaan. Een gedeelte van deze bergrug of ke ten moet indertijd de Golfstroom in Zui delijke richting hebben gestuurd en tege lijk met Atlantis verzonken zijn. Plato is heel pertinent in zijn beweringen, wat be treft de ondergang van Atlantis. Volgens hem moet dit omstreeks negen duizend jaar geleden gebeurd zijn. Sinds Plato zijn 2500 jaar verlopen. De 12.000 jaar, die door de geologen en klimatologen worden gesteld ten aanzien van hei einde van de Ijstijd in Europa, kloppen dus met Pla to's mededelingen. De geologen erkennen de mogelijkheid, dat Plato's mededeling, als zou Atlantis tengevolge van een aard beving in de diepte zijn verdwenen, op historische feiten kan berusten. Voor Otto Muck was het belangrijk, dat geologen en klimatologen Plato bijvielen. Bovendien, bij de diepzeeonderzoekingen, welke in de afgelopen jaren werden on dernomen, heeft men met sleepnetten op de oceaanbodem in de buurt van de Azo ren lava opgehaald, die volgens de des kundigen in de open lucht moet zijn af gekoeld. Hieruit kan geconcludeerd wor den, dat er inderdaad een vulkanische uitbarsting heeft plaats gevonden, toen wat nu drie duizend meter diep ligt, bo ven de oppervlakte van de zee lag. Otto Muck schreef over zjjn onderzoe kingen een dik boek, dat kort geleden te Stuttgart verschenen is. Men zou zijn boek nummer 2501 kunnen noemen en het evenals zovele andere naar het rijk der fantasie kunnen verwijzen. Hij deelt er evenwel als zijn stellige overtuiging in mede, dat de specialisten op het gebied van geologie, klimatologie etc. hem eer lang in het gelijk zullen stellen, wanneer ze de door hem verzamelde gegevens stuk voor stuk op hun desbetreffende waar de hebben getoetst. Voor Otto Mnck is Atlantis niet langer een raadsel, maar een brok en.een hoogst interessante brok geschiedenis. De regering ziet met vele leden in de toepassing van atomische en thermq- nucleaire strijdmiddelen een onheil waarvan de draagwijdte slechts overtrof fen zou worden door de vernietiging der menselijke rechten en vrijheden en de geestelijke waarden van het westen door een totalitaire onderdrukking. Zij hoopt "n vertrouwt, dat het ter beschikking stellen van deze strijdmiddelen door en kele leden der NATO aan hun strijd krachten, die in NATO-verband zullen iptreden of een NATO-actie kunnen steu nen. aan de algemeen verdedigende doel stelling der NATO ten goede zal komen <?n aldus bijdragen tot het bewaren van de vrede. Aldus deelt de minister van Oorlog en Marine mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In de jongste NATO-raadsvergadering zijn de hiermede samenhangende problemen i in studie genomen. De voornaamste twee uitkomsten ziin. dat aan de miltaire com- mandanten opdracht is gegeven het ge- i bruik der nieuwe strijdmiddelen in hun veronderstellingen op te nemen en het uiteindelijke gebruik aan het politieke gezag voor te behouden. Er is geen reden om een wijziging van de positie van West-Europa in het Ame rikaanse strategische denken te vermoe den. De regering is niet van mening, dat tegen atoombommen in ons land afdoende rpaatregelen kunnen worden genomen. Zij is niet bereid in te stemmen met elk voorstel tot uitvaardiging van een ver bod tot het gebruik van zulke bommen, doch moet haar oordeel afhankelijk maken van inhoud en strekking van dergelijke voorstellen. De Parijse aceoorden hebben niet tot gevolg, dat het gebruik van gif gassen geoorloofd wordt. Een reusachtige, zwak-radio-actieve wolk, afkomstig van de atoom-ont ploffing van Maandag j.l. in Nevada, is over de Oostelijke Amerikaanse staten gewaaid en drijft nu in Weste lijke richting over de Atlantische Oceaan. Het bureau van de Amerikaanse weerkundige dienst in Washington heeft bekend gemaakt, dat de wolk radio-actieve damp en stof, waarschijn lijk 1600 km lang en 320 km breed, op een hoogte van drie km drijft. Ameri kaanse weerkundigen verwachten heel weinig of geen radio-actieve neerslag uit de wolk. K.H. DB ITALIAANSE regering bereidt op het ogenblik maatregelen voor tegen de diplomatieke vertegenwoordiging der Sovjet-Unie te Rome. Men verwacht een officieel versoek bij de regering van de Sovjet-Unie om de staf van de ambas sade in te krimpen. Het parlementslid de Christen-Democraat Mario Berry vestigde de ministeriële aandacht op de tien gebouwen, die de Russische am bassade in gebruik heeft en op de om vang van de Russische vertegenwoordi ging, die honderd man sterk is, chauf feurs e.d. niet inbegrepen. Gedurende het afgelopen jaar heeft de Italiaanse regering aan meer dan ZOO Russische ambtenaren en diplomaten vergunning gegeven industriële en maritieme centra in het land te bezoeken. Het parlementslid is zeer benieuwd, of de leden der Italiaanse ambassade ook zo gemakkelijk in al die centra kunnen rondneuzen. DE ITALIAANSE ministerraad heeft besloten de uitkeringen aan de geeste lijkheid te verhogen en aan te passen aan de verhoogde levensstandaard. In lire ontvangt de geestelijkheid volgens het nieuwe besluit nu 57 maal zoveel als voor de oorlog. In Nederlandse valuta omgerekend ontvttngt een aartsbisschop thans 550 per maand, een bisschop 500, een pastoor 60 en een kapelaan ItO. Het communistische blad „II Paese" merkt naar aanleiding hiervan op, dat de priesters de enige Italiaanse burgers zijn, wier honorarium wiskundig juist is op getrokken. Doch de „Osservatore Roma- na" diende fijntjes van repliek. ,..^pT BLAD merkt op, dat de geeste lijkheid met door de Staat wordt betaald, doch slechts onder zijn adininistratie ressorteert. Het orgaan herinnert aan de confiscatie der kerkelijke goederen in 1870. De Staat heeft deze aan particulie ren verkocht en de opbrengst in staats papieren belegd. Van de rente nu, die deze staatspapieren afwerpen, worden de vergoedingen aan de Italiaanse gees telijkheid betaald. Wat de geestelijken ontvangen is dus Wat we in de loterij noemen een „eigen geldje". HET STAAT wel vast, dat het herstel der Paaswake belangrijke wijzigingen ondergaat en nog zal ondergaan. Dit ver nemen katholieke kringen in Frankrijk, die zich beijveren voor een herstel der liturgie als levensbeginsel in de parochie. Met grote waarschijnlijkheid legt Rome de laatste hand aan de herziening van heel het Goede-Week-officie. De H. Vastentijd behoort naar de op vatting van deze Franse liturgisten een bevoorrechte periode te zijn, waarin de parochie haar volledige christelijke roe ping moet hervinden. De liturgie nu van de Vasten vormt immers door haar mas sa lessen, als het ware een godsdienst- cursus, opgebouwd uit grote bijbelse beelden en onderwerpen. MORGEN is het weer Zondag. U weet het: dat betekent offeren voor de nieuwe kerken. Dit is geen ydel gepraat, waar over in het epistel gesproken wordt. Ge draag u als kind van het licht en geef met begrip voor een ernstige zaak. Wees overeenkomstig de evangelietekst vóór de Christus. Voor de rest een lich tende Zondag met het schoongeveegde gelaat van iemand, die louter uit goed heid en rechtvaardigheid is opgebouwd. We kunnen ons, wanneer de Misofficies van de volgende week worden gevolgd, volop verdiepen in oud- en nieuw-testa- mentische geschiedenis. De genezing van Namaan, de Syriër, de bekering van de Samaritaanse vrouw, water uit de rots voor de Joden, de bevrijding van Suzanna, de miraculeuze olie voor de weduwe en de vergiffenis voor de overspelige vrouw Stuk voor stuk leveren die stukken be wijs voor de goedheid en barmhartigheid van God. Wanhopige zwaar beladenen kunnen mond uitgaat komt uit het hart en dèt verontreinigt de mens. Want uit het hart komen de slechte gedachten". Aldus was 't bescheid van de Christus. Doch de farizeeën krijgen nog een „op doffer", wanneer zij een overspelige vrouw aanbrengen. Volgens de oude wet van Mozes moest zo'n vrouw gestenigd worden. Met spanning wacht het „adderge broed op antwoord. Nu en dat kwam! Wie van U zonder zonde is werpe het eerst de steen op haar. Toen vertrokken de moed vissen. Er is bij een beetje goede .lieden één voor één, van de oudste te "be wil nog altijd redding mogelijk. Maar eerlijkheid en oprechtheid zijn voorwaar den. Want dat demonstreren de evange lies, waarin de farizeeën van zich doen spreken. Zo kwamen die huichelaars voor de dag met de vraag: Waarom de apostelen hun handen niet wasten voordat zij brood aten. Daarop kwam de repliek van de Christus, een antwoord, dat vandaag nog niet genoeg herhaald kan worden. Immers wat al voorschriften voor licha melijke hygiëne en wat een onverschil ligheid in geestelijke voorzorgen. „Niet wat de mond ingaat, bezoedelt de mens maar wat de mond uitkomt. Wat de ginnenZonder een veroordeling te durven uitspreken. Ook wij zullen niet veroordeeld worden. Maar nederig schuld bekennen en alles goed willen maken. Onder de smeking: Reik ons de rechter hand uwer hemelse hulp toe, opdat wij U van ganser harte zoeken en hetgeen we op waardige wijze vragen, verdienen te verwerven. Dan ook zullen we als oogappelen behoed en onder de schaduw Zijner vleugelen beschut worden. De Christus immers is het heil van 't volk. Wie zijn behoeftigheid en armoe onder kent zal wel varen in deze vastentijd en een glorieus Pasen tegemoet gaan. En dat laatste wensen we u nu reeds van harte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3