Communistisch allegaartje Spionnage-groep door Zweedse veiligheidspolitie geliquideerd Wereld in angst voor H-bom Kardinaal Griffin roept op tot vrede door gebed Atoom-explosie achter een rook gordijn Belgische koningin in Warschau „Aanslag" met 'n verzoekschrift en een roestig mes A'dam zag in eerste koude Omgangs nacht bijna 22.000 pelgrims Meer kans voor woningbouw verenigingen Blijvende vrede kan niet gebaseerd zijn op angst Aanslag gouverneur van Zuid-Vietnam Atoombommen voor Peking Dat godsdienst en vrede mogen heersen in onze gezinnen Verloofd paar door bus gegrepen Maandag 14 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Militaire gegevens verdwenen naar Oosteuropese staten Communistische 5 Jugendweihe" grote mislukking Concessies inzake Duits land en Oostenrijk? Schaakles op school Beperking verbruik in Denemarken Britse Pax Christi wendt zich tot H. Vader Professoren in Colorado vrezen radio activiteit Vijfde Chopin-concours Nehroe neemt de zaak niet ernstig op Alles verliep bijzonder vlot Koning van Nepal overleden Uit Meer van Michigan Aanslagen-terreur in Marokko WEERBERICHT Riks ja-bestuurder veroorzaakt deining in heel India EERST 60 KM LOPEN... Meisje dood, jongen in levensgevaar ONDERLINGE SAMENWER KING ZEER GEWENST De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot! morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met morgen plaatse lijk enkele buien. Matige Noordwestelijke wind, later tot krachtig en. aan de Waddenkust mo gelijk tot hard toenemend. Vannacht bijna nergens vorst meer, morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Dinsdag 15 Maart: Zon op 6.59, onder 18.45 uur. Maan op 1.44, onder 9.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dc Zweedse veiligheidspolitie heeft >h de afgelopen dagen tien personen, °-w. twee vrouwen, gearresteerd op beschuldiging van militaire spionnage en spionnage tegen in Zweden wonen de politieke vluchtelingen ten behoeve van „twee kleine Oosteuropese staten", »ldus is van de zijde van de procureur sgeneraal te Stockholm bekend ge maakt. De tien personen, die deel zouden uitmaken van een communistische spionnagegroep, zijn vijf Zveden, een Tsjech, een Duitser, twee voormalige Tsjechoslowaakse staatsburgers en een voormalige Roemeense staatsburger. Zij zijn allen communisten of commu nistisch georiënteerd. Naar verluidt is met één van de staten Roemenië be doeld. In Gotenborg Ook zijn er arrestaties te Goten borg verricht. Deze personen worden beschuldigd van spionnage betreffende de twee nieuwe Zweedse torpedoboot- J®gers „Smaaland" en „Halland", waar in het voornaamste geschut uit robot- gapens bestaat. De afdeling te Goten borg zou ook belangstelling hebben Sehad voor de vliegtuigfabriek te Trollhaettan, waar in het geheim aan Automatisch luchtdoelgeschut wordt Sewerkt en waar straalr- - toren wor den vervaardigd. Zondagavond werd Malmö voorts de arrestatie van een Tsjechisch onderdaan bekend gemaakt. Zondag heeft de Britse ambassadeur m Zweden zich naar de Bofors-fabrie- ben begeven. Men vermoedt dat zijn reis verband houdt met de spionnage- Affaire, aangezien de F~fors-fabrieken aan een belangrijke militaire order van de Britse regering werken. Leden van de veiligheidspolitie kon den zich in de groep dringen door zich als arbeiders in deze wapenfabriek voor te doen. De groep zou sinds 1952 werkzaam zijn. Vrijdag is de Tsjechische militaire attaché in Stockholm plotseling uit Zweden vertrokken. Deze affaire is de derde grote Zweedse spionnage-zaak sedert 1945. Dit Berlijn komen berichten over totale mislukkingen van de communis tische Jugendweihe", waartegen de kerkelijke autoriteiten in Oost-Duits- land zo krachtig hebben geprotesteerd en de deelneming voor katholieken onder straffe van doodzonde hebben verboden. Zo hebben slechts 10 van de lagere school afkomende leerlingen in het district Prenslauerberg, Oost-Berlijn, z'ch voor de jeugdwij dingen aan gemeld. Naar verder bekend wordt hebben de hoofden van de lagere scholen in dit district thans mondeling de op dacht gekregen de werving voor de "Jugendweihe" zo'n kracht bij te zet- !eh, dat ten minste 50 pet van de leer- 'hgen die de lagere school verlaten, "Ah de „Jugendstunden", een inleiding de eigenlijke „Jugendweihe", deel- Jeitien. Bij deze opdracht werd bena- rukt, dat de krachtproef met de Kerk °t een goede einde dient te worden gehracht. Het Oost-duitse blad „B.Z. am Abend" merkt hierover op, dat het verzet van de Kerk onschadelijk moet k'orden gemaakt, opdat men de kinde ken op het volle leven kan voorberei den. Tran Van Lam, de gouverneur van Zuid-Vietnam, is vanmorgen ternau wernood aan de dood ontsnapt, toen een handgranaat in zijn auto werd ge worpen. De aanslag geschiedde op een ogenblik, dat de auto, waarin de gou verneur op weg was naar zijn bureau, in het verkeer moest stilstaan. Tran Van Lam en zijn lijfwacht konden nog net voor de ontploffing uit de auto springen. Zij zijn ongedeerd gebleven. De carrosserie van de wagen werd opengereten. Moskou s hoogste troef tegen de Parijse verdragen Van gezaghebbende zijde in Oost- Berlijn heeft men Zondag laten door schemeren, dat de Sovjet-Unie spoedig een nota aan het Westen zal zenden met nieuwe voorstellen inzake Oos tenrijk en Duitsland. Deze nota zal dan wel één der hoogste troeven zijn, die Moskou in zijn strijd tegen de ver dragen van Parijs zal kunnen uit spelen. Volgens de Oostber'ijnse bron nen zouden de nieuwe voorstellen im mers voor de ratificatie van de ver dragen op een conferentie van de Grote Vier moeten worden besproken. Zij zouden althans volgens deze berichten alle concessies bevatten, die de Sovjet-Unie terzake kan doen. Moskou zou o.m. het Britse plan aan vaarden als basis voor 1 "t houden van verkiezingen in geheel Duitsland onder internationaal toezicht. Te-ens zou 1 t zich bereid verklaren de Russische troepen uit Polen terug te trekken als de Russische strijdkrachten ook in Oost-Duitsland kunnen wc n gemist. Wordt het schaken door heel wat leer lingen van scholen als liefhebberij gedaan, op een der Arnhemse openbare scholen gebeurt dit bij wijze van „les", een proef, ondernomen op instigatie van de rijks inspecteur van het lager onderwijs. Met Pasen is deze eerste schaakcursus ten einde en het resultaat zal dan kunnen worden bekeken aan de hand van grafie ken en worden vergeleken met de andere bevindingen inzake het leren der betrok ken zesde-klassers. Nieuwe omzetbelastingen voorgesteld De Deense regering heeft aan het par lement een groot aantal nieuwe indirecte belastingen voorgesteld, waarvan het doel is, het verbruik in de komende twee jaar met 500 millioen kronen te verminderen. De nieuwe belastingen krijgen de vorm van een omzetbelasting van omstreeks 15 pet op een groot aantal industrieproducten als textiel, kleding, radiotoestellen, tele visietoestellen, speelgoederen, sieraden, schoenen en lederwaren, plasticartikelen, thee, koffie en benzine. De belastingen houden verband met het tekort aan bui tenlandse valuta, dat reeds 253 millioen kronen bedraagt. Gevreesd wordt, dat dit tekort sterk zal 'oenèmen, wanneer het verbruik niet drastisch wordt beperkt. ;;r Kardinaal Griffin, de aartsbisschop van Westminster, heeft gisteren opgeroepen tot „vrede door gebed" als een alternatief voor „vrede door angst". In een preek in de kathedraal van Westminster over de dreiging van de waterstofbom verklaarde hij: „Men heeft ons meegedeeld, dat er in de komende drie tot vier jaar betrekkelijk weinig kans bestaat op een atoomoorlog. Wij moeten deze mogelijke adempauze beschouwen als een zegen, als een gelegenheid voor elk van ons om de hemel te bestormen en te vragen om een antwoord van God op de door de mens geschapen crisis". De kardinaal geloofde niet, dat blijvende vrede gebaseerd kon zijn op angst. Coëxistentie tussen Oost en West, hoewel op het ogenblik nood zakelijk, diende volgens hem niet beschouwd te worden als een afdoende en blijvende oplossing van de geschillen in de wereld. New York vertrokken voor een nieuwe „kruistocht" door Europa. Vóór zijn vertrek zeide hij tot ver slaggevers, dat er binnen vijf jaar een herleving van de godsdienst moet ko men, daar het anders wel eens te laat kon zijn voor de wereld „Sir Winston Churchill heeft", zo zeide dr Graham, „in een onlangs ge houden toespraak verklaard, dat een Initiatief van Britse Pax Christi -Inmiddels heeft de Britse C' -isti- beweging gisteren tot de H. Vader het verzoek gericht om een bijeenkomst van leiders van christelijke kerken van beide zijden van het „IJzeren Gordijn" te beleggen om te spreken over de wijze waarop de bcschav' kan wor den bewaard vev: vernietiging door waterstofbommen. In een telegram vroeg de Pax Christibeweging aan de Paus, het initiatief te nemen tot een conferentie van hoogwaardigheidsbekleders van Orthodoxe, Room-Katholieke en niet- Katholieke kerken uit de V.S.,' Europa en Rusland, teneinde „de volledige kracht van de wereld-christenheid te gen de oorlog te mobiliseren". De bekende Amerikaanse evange list Billy Graham is Zaterdag met het passagiersschip „Liberté" weer uit oorlog drie tot vier jaar kan worden uitgesteld. In deze drie tot vier jaar kan veel worden gedaan, indien er in de wereld een herleving van de gods dienst plaats vindt". Dr Graham wordt --"ld door twee andere evangelisten, Howard Butt en Grady Wilson. Bet achterschip van het 20.125 ton we tende Liberiaanse schip „World Con cord", dat in November jl. in de Ierse Zee in tweeën brak, is Vrijdagavond, gesleept door de Britse sleepboten Tur moilen „Dexterous", op de rede van Vlissingen aangekomen. Het achterschip van de World Concord" sal in de haven van Vlissingen blijven liggen totdat ook het voorschip vanuit Clyde naar Vlis singen sal zijn gesleept. Dese foto geeft een beeld van het in de haven van Vlis singen binnengesleepte achterschip. Zaterdagmorgen vroeg is als vijfde in de huidige serie atoomproefnemin gen in Nevada opnieuw een kern wapen tot ontploffing gebracht. De ontploffing van een lading, aange bracht op een 90 meter hoge toren, was niet zwaar. Er was een korte, hel der witte flits, die tot in Los Angeles, op ongeveer 400 kilometer afstand, kon worden waargenomen. Na de explosie vormde zich een grote witte wolk, die tot een hoogte van 6000 tot 7500 meter opsteeg en toen snel uit elkander viel. Een half uur na de ontploffing g rl° wolk over in een aantal wolkenbanken. Koningin Elisabeth van België,! De koningin werd op het vliegveld grootmoeder van koning Boudewijn, is van Warschau begroet door de plaats- Zaterdag per speciaal Pools vliegtuig in Warschau aangekomen, waar zij het slot zal bijwonen van het beroemde naar Frederic Chopin genoemde pia nisten-concours. Langs de brandende lantaarn in de Kal- verstraat, welke de plaats markeert, waar vroeger de kapel van de Heilige Stede heeft gestaan. Het Londense blad „Observer" be richt, dat volgens welingelichte krin gen te Washington, de Sovjet-Unie communistisch-China 'n aantal atoom bommen en de middelen om er gebruik van te maken ter beschikking zou hebben gesteld. r,e premier van India, Nehroe, maakte Zaterdagavond zelf een einde aan de "dste verhalen die in heel zijn land de ronde deden over de „aanslag", die Zater- Agrnorgen vroeg in Nagpoer door een 36-jarige riksja-bestuurder op hem was *jePleegd. In een telefoontje naar Nieuw Delhi vertelde hij aan zijn secretaris, dat I ct gehele geval min of meer ,.°P een misverstand berustte" en dat hij er geen )c|ang aan hechtte. „De man gedroeg zich als een gek of een dronken kerel", zo eide hij Van de riksja-bestuurder, Baboe Kao, die inmiddels door de Indiase politie T observatie naar een ziekenhuis was gebracht. De riksja-bestuurder heeft de politie recies verteld wat hij nu eigenlijk 711de. Hij had verschillende klachten u voelde zich vooral gegriefd ovei het het' dat.hii §een bonus had gehad op v0j. textiel-fabriekje waar hij kort te- h werkzaam was geweest. Hij had tiu r zijn ontslag genomen en trachtte riksja-bestuurder verder aan de kt„l te komen. In een plaatselijke toe*1} las Haboe Rao Vrijdag, dat Neh *°U u v°lgende morgen naar Nagpoer schr 0men- Op een groot vel papier hej ®ef hij al zijn klachten en kreeg krankzinnige idee dit „verzoek- 0- persoonlijk aan de premier te bandigen. Met zijn riksja ging hij langs de "dte staan, waar Nehroe langs /"tost komen. Behendig liet hij de vAgen van de premier remmen, door °P het laatste ogenblik zijn riksja op "e Weg te duwen. Buiten zichzelf yan agitatie sprong hij op de tree- P'ank van de auto „met een mes in 2,in hand", zoals het politiecommu- "'9ué later zei. Inderdaad schijnt aboe Rao met een roestig mes ge haaid te hebben. Nehroe vertelde f.r zelf het volgende van: „Ik daeht "At de man me een verzoekschrift °u aanbieden, tenminste hij had een 11 k papier in zijn hand. Even later ag ik iets van een mes. Ik zeif had hem best kunnen overmeesteren, maar voordat ik iets had kunnen doen, hadden drie of vier man de riksja-bestuurder al te pakken en trokken hem weg". „Geestelijk gestoord Doordat er duizenden mensen langs de weg stonden om Nehroe toe te jui chen, ontstond er een enorme deining De politie kwam onmiddellijk op grootse wijze in actie, arresteerde drie of vier „verdachte riksj a-bestuurders, ondervroeg kennissen en vrienden en Baboe Rao, leidde onderzoekingen in alle plaatsen, waar de man ooit een tijdje heeft gewoond, en mobiliseerde de provinciale politie in niet minder dan zes Indiase staten. Tegen de avond kwam men tot de conclusie, dat Baboe Rao „geestelijk gestoord" moest zijn en bracht men hem naar een ziekenhuis over. Zijn ge arresteerde collega's werden vrijgela ten. „Het publiek moet de zaak maar niet ernstig opnemen", vindt Nehroe. Doch de politie heeft ondertussen toch maar besloten Baboe Rao de eerste vijftien dagen in verzekerde bewaring te houden om nog eens rustig over het gehele geval te kun nen nakaarten. Men kan nooit we ten. (Van onze Amsterdamse redactie) „Dat godsdienst en vrede mogen heersen in onze gezinnen". Daarvoor en voor hun eigen persoonlijke intentie hebben in de koude vriesnacht van Zaterdag op Zondag ruim 21.000 katholieke mannen en jongens intens gebeden toen zij als een levende hecht aaneengesloten „rozenkrans" ter ere van het H. Mirakelsacrament in een stille tocht door de lichte binnenstad van Amster dam trokken. Zij liepen de eerste van de drie ommegangen welke ook dit jaar weer gevolgd wordt door ongeveer 100.000 pelgrims de bedevaartgangers die de tocht overdag maken meegerekend over de aloude bidweg Het was bijzonder verheugend om te zien, hoe katholiek Nederland de opwekking ter harte had genomen van mgr G. P. J. van der Burg, deken van de hoofdstad, om vooral bij de jeugd de devotie en de animo voor de Stille Omgang aan te wakkeren. Talrijk was het aantal jongens, dat ditmaal meestal in gezelschap van vader of een oudere broer, ingetogen door de nachtelijke straten stapte en zich noch door lokkende verlichte étalages noch door opgedirkte „nacht vlinders" liet afleiden. Waarschijnlijk heeft het mede aan de koude gelegen, 'dat de eerste tocht zo bij zonder vlot is verlopen. Er deden zich nergens, ook niet in de treinenloop, stag naties of opstoppingen voor, terwijl het nachtpubliek, dat een uur langer de café's mocht bezetten vanwege de voetbal-inter land op Zondag, zich tamelijk kalm hield. Natuurlijk werd op bepaalde punten wel wat rumoer en af en toe een schampere opmerking gemaakt, doch in veel mindere ma-te dan andere jaren. Veel belangstel ling voor de zwijgende stoet van in zich zelf gekeerde mannen en jongens toonden de Britse zeelieden van enkele oorlogs bodems, waarvan de opvarenden in Am sterdam aan het passagieren waren. De leiders van de Stille Omgang, onge veer 80 in getal, die zoals gebruikelijk van te voren in de kapel van de Zusters Augustinessen in de St .Jansstraat een door pater Beyersbergen van Hene gouwen S.J. opgedragen H Mis hadden bijgewoond, alsmede de 60 E H.B.O.-ers, die in alle kerken een vertegenwoordiger en verder twee posten, namelijk op de Herengracht (met een speciale zieken kamer) en in de Handboogstraat, hadden, kunnen op een zeer rustige nacht terug zien. „Alles is prima vferiopen" zo deel de de centrale post in de kiosk op het Spui mede. Kilometers-lange bedeketen Een grote groep van 700 pelgrims uit Delft opende de bedetocht, toen hij om even over één uur de donkere Gedempte Begijnesloot naast het Begijnhof in- schuifelde. Voor die tijd waren uit alle richtingen van Nederland treinen en bus sen naar Amsterdam in aantocht of deels al gearriveerd. In totaal hadden de Neder landse Spoorwegen 21 extra-treinen laten lopen en maar liefst 230 bussen met bid dende mensen reden over de nachtelijke wegen naar de hoofdstad. In voorbeeldige samenwerking met de politie, die ongeveer 50 man langs de route had opgesteld, werden de bussen gedirigeerd naar een stuk of zes parkeerplaatsen. Direct na de deelnemers uit Delft begon de kilometerslange bedeketen zich aaneen te rijgen. Pater Floris met zijn 300 stevige werfarbeiders van de N.D.S.M. en 40 Utrechtse studenten liepen mede in de kop. Groot was het aantal bedevaartgan gers uit Eindhoven (2000 man, die kerk- (Van onze Amsterdamse redactie) Ieder jaar vindt men onder de pelgrims die naar de H. Stede ter beêvaart gaan een aantal, dat zich in deze H. Vastentijd nog een extra versterving oplegt. Dat zijn de man nen en jongens, die er niet tegenop zien vele kilometers te lopen voor zij in Amsterdam aan de stille tocht beginnen. Ditmaal was deze boete doening bijzonder zwaar door de felle striemende koude Toch pres teerden zestien man uit De Weert, een plaatsje in West-Friesland en een grote groep uit IJmuiden-Oost het. De Westfriezen liepen zelfs 60 kmHet spreekt vanzelf, dat onder de patiënten die de E.H.B.O te verwerken kreeg, de meesten af., komstig waren uit deze kranige lopersgroepen. Hoe sterk overigens de devotie tot het H. Mirakelsecra- ment is bewees ook wel de blinde man, die wij ergens aan de hand van een geleider tussen de pelgrims zagen gaan ten in <ie Willibrordus aan de Amstel en vanwege de grote afstand met 13 trams naar het C.S. teruggebracht werden). Rot terdam, dat met inbegrip van Hlllegers- berg en Hoek van Holland dit aantal zelfs nog overschreed, Leiden '1800), Tilburg (1200), West-Friesland en het Gooi (elk 900), dekenaat Eist (680), Gouda, Waalwijk en Roelofsarendsveen (elk 050), Lisse (550) en Groningen (500). Haarlems jeugd was met 250 jongelieden vertegenwoordigd. De pelgrims woonden de H. Mis ln totaal werd in de Stille Omgangsnacht in Amsterdam meer dan 50 maal op on bloedige wijze Christus' Caivarie-offer vernieuwd bij in 28 kerken en kapel len. In de intieme kapel van O. L. Heer op Solder besloten of begonnen de ver eerders van het Mirakelsacrament uit Nieuwe Niedorp, Nootdorp, Bloemendaal en Aalsmeer hun bedevaart en ln het dekenale kerkje op het Begijnhof kwamen de groepen uit Edam, 't Zand, Halfweg, IJmuiden-Oost, Overveen en 40 leerlingen van de Bisschoppelijke Kweekschool uit Oudenbosch de H. Mis bijwonen. Brandende lantaarn Er is maar Een Die precies de waarde kan peilen van alle gebeden die deze Omgangsnacht gestort zijn, gebeden die op vier plaatsen een speciale intentie had den: op de Dam vaor Koningin en vader land; bij het C.S. voor de zeevarenden en allen die op zee zijn omgekomen; op het Damplantsoen voor de gevallenen en op het Rokin voor de H. Vader en de Kerk. En op de piek in de Kalverstraat waar een brandende lantaarn de plaats markeerde, waar eens de kapel der H. Stede heeft gestaan, zullen de zwijgende enafzienbare mensenrijen toch even in gedachten wel hebben verwijld bij het wondere gebeuren uit 1345, waaraan de hoofdstad zijn ere naam van Mirakelstad te danken heeft. Amsterdam's deken, die Zondag juist zijn 66e verjaardag vierde, liep deze nacht ook als pelgrim de stille tocht mee. vervangende voorzitter van de Poolse Staatsraad, Barcikowski, de minister van cultuur en kunsten, Sokorsld, de secretaris van de Staatsraad, Rybski en de Poolse dichter Jaroslaw ïwasz- kiewicz, die voorzitter is van het uit voerend comité van het concours. Koningin Elizabeth heeft in haar hoedanigheid van initiatiefneemster voor het naar haar genoemde concours voor jonge pianisten en violisten te Brussel, de Poolse uitnodiging voor het Chopin-festival geaccepteerd. Haar reis naar Warschau heeft evenwel in sommige Belgische kring: eritiek uit gelokt. Aan dit vijfde Chopin-concours nemen 41 jonge pianisten uit 16 landen deel. Onder hen zijn 5 Fransen. Het festival begon op 22 Februari, het slot- concert zal op 21 Maart plarto vinden. Het Chopin-concours is in de muziek wereld een belangrijk evenement. In de jury hebben dan ook altijd beroem de kunstenaars zitting. Ditmaal treden b.v. de bekende Franse pianistes en muziek-paedagogen Marguerite Long en Magda Tagliafero als vice-voorzit- ster van de jury op. Koning Tribhoevan van Nepal is Zondag op 48-jarige leeftijd te Ziirich, waar hij voor een hartkwaal werd be handeld, overleden. De vorst was verleden jaar naar Zwitserland gekomen om zich te laten behandelen door de bekende hart specialist prof. Loeffler. Vrijdag jl. was hij, na een verblijf van twee maanden te Nice, aan de Rivièra, voor een ver dere behandeling naar .Zürich terug gekeerd. De koning, wiens volledige naam Maharahadhiradja Tribhoevan Boer Bikram Jang Bahadoer Sjah Behadoer Sjamsjer Jang luidde, was sinds zijn vijfde jaar heerser over het in het Himalaja-gebergte gelegen Nepal. Deze hadden een zig-zag vorm en dreven in Oostelijke richting af. Ambtenaren hebben medegedeeld, dat in de omgeving van de ontploffing een twintig meter hoog rookgordijn was gelegd. Een dergelijk gordijn kan worden gebruikt ter bescherming tegen de uitstraling,van de hitte van een atoomontploffing. Het biedt geen bescherming tegen de luchtdruk en de gamma-stralen. „Geheel vals'' Twee professoren van de medische faculteit van de Universiteit van Colo rado hebben Zaterdag verklaard, dat het neervallen van radio-actieve stof in Colorado, afkomstig van de atoom- proeven in Nevada, thans een zodanige omvang heeft aangenomen, dat dege- nën die te maken hebben met volks gezondheid en openbare veiligheid er niet langer geen aandacht aan kunnen schenken. Een der professoren zeide, dat zijn afdeling met een onderzoek bezig is en haar bevindingen aar commis sie voor atoomenergie zal medeö",=n. De commissie heeft ;ntniddels laten weten, dat er voor de bevolking geen gevaar bestaat en dat de radio-act;--i- teit onbeduidend was. De "uverneur van Colorado, Johnson,- noemde het verslag van de twee professoren „ge heel vals". (Van onze correspondent) Op de rijksweg GoorDelden is Zon dagavond een verloofd paar, de 25-jarige mej. T. K. uit Zeldam en de 26-jarige N. G. ten B. uit Hengelo, het slachtoffer- geworden van een verkeersongeluk. Ter hoogte van „De Bonger'» waren zij uit een autobus van de O.A-D. gestapt en zonder op het verkeer te letten staken zjj de weg over Nauwelijks waren zij, achter de stilstaande bus om, midden op de weg gekomen of zij werden gegrepen door een. uit Enschede naderende auto. De beide slachtoffers werden ongeveer twintig meter meegesleurd en moesten zwaar gewond naar het R.K. ziekenhuis in Hengelo worden vervoerd. In de afge lopen nacht is het meisje daar aan haar verwondingen bezweken. De jongeman is inmiddels naar Enschede vervoerd voor het ondergaan van een schedeloperatie. Zijn toestand is nog steeds hoogst ernstig. Wrak „Prins Willem 5" wordt geborgen De technische dienst van het Ameri kaanse leger heeft een openbare inschrij ving geopend voor het bergen van het wrak van het Nederlandse motorschip „Prins Willem 5". Men wenst het wrak naar diep water in het Meer van Michigan over te bren gen of te doen lichten en weer bruikbaar te maken. Het 2800 ton metende schip en de 718 ton lading zullen het eigendom worden van de bergingsmaatschappij, die het werk zal verrichten. Bij aanslagen te Casablanca zijn Zaterdag een Franse school-directeur en een Marokkaanse autoriteit, die be last was met handhaving van de veilig heid in een stadswijk, doodgeschoten. De lijfwacht van de Marokkaan en een jonge lerares werden ernstig gewond. Sedert vorige week Zondag zijn in Marokko negen personen bij aanslagen gedood en veertien gewond. Op twee na vonden al deze .aanslagen te Casa blanca plaats. Bij een treffen te Sidi Ali Boe Nab in Algerije tussen Franse troepen en opstandelingen zijn Zate: drie op standelingen gedood. Aan Franse zijde vielen één dode en één gewonde. De Katholieke Bond van Woningbouw, verenigingen in het bisdom Den Bosch, waarbij zijn aangesloten 29 organisaties, heeft Zaterdagmiddag te Eindhoven de algemene jaarvergadering gehouden, tij dens welke de voorzitter, het Tweede- Kamerlid, de heer F. van Vliet, in zijn openingswoord stelde, dat de nieuwbouw niet in de juiste verhoudingen door de woningbouwverenigingen is ter hand ge nomen. Het gevolg hiervan is. dat de ge meenten vele woningwetwoningen zijn gaan bouwen. Toch ligt hier de schuld niet alleen bij de woningbouwverenigin gen, zo merkte de voorzitter op; de ge meentebesturen besluiten vaak wel heel erg snel woningwetwoningen te doen bouwen en de fout is. dat de gemeenten geen contact zoeken met de betreffende verenigingen. Er is gezamenlijk contact nodig, de woningbouwverenigingen dienen meer kansen te krijgen. Van de andere kant is het zo, dat de organisaties de activiteiten overlieten aan de Overheid. Zij, die het particuliere initiatief steunen, betreuren deze gang van zaken ten zeer ste. Dit zijn feiten aldus de heer Vaa Vliet waarmede wij ons* intensief mot ten bezig houden. Mr F. Andriessen, tweede secretaris van het Katholiek Instituut voor Volkshuis vesting, heeft op de bijeenkomst een nadere uiteenzetting gegeven over het doel en de werkwijze van de samenwer kingsvorm K.I.V. en het technisch en ad ministratief bureau van „Ons Limburg", met welke vorm een flinke stap is gezet in de richting van het verlenen van de grootst mogelijke service aan de aan gesloten corporaties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1