r CHURCHILL stelde in Juli ontmoeting met Malenkof voor Wachten nu tot na ratificatie van Parijse accoorden Eruit zegt Zweedse regering Verdeling van het land in terri toriale gezagsgebieden Nog voor pogingen begonnen Bergers van „Renate Leonhardt hebben onenigheid HALVE PREMIE VOOR WONINGBOUW IN DE VRIJE SECTOR Overleg over de ambtenaren salarissen Suikerprijs van oogst 1955 voor producent verhoogd 3000 Landgenoten del ven tevergeefs naar wat goud Allerongelukkigst Schietende Rus in Britse ambassade Dinsdag 15 Maart 1955 B 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Labour-motie (onmiddellijke besprekingen) verworpen Vader, moeder en zoontje ernstig gewond Tegen spionnerend legatiepersoneel West, Noord, Oost, Zuid-Oost en Zuid-West Kort geding voor Amsterdamse rechtbank In 1955 voor maximaal 8000 woningen Gelukstelegram voor Prinses Beatrix Herhalingsoefeningen Luchtmacht 1955 Niet-socialistische eentrales lieten laagst- bezoldigden niet in de steek Gevolgen voor consument - eind '55 - worden nader door regering bezien WEERBERICHT Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis onthuld, dat hij in Juli van het vorige jaar, na terugkomst uit de V.S. en met medeweten van president Eisenhower een informele Brits-Russische bespreking heeft voorgesteld op een neutrale plaats, zoals Bern, Wenen of Stockholm. Als deelnemers voor deze bijeenkomst had hij toen Malenkof, Molotof, Sir Anthony Eden en zichzelf genoemd. Molotof aldus Churchill stuurde op 5 Juli reeds een „vriendschappelijk en bemoedigend antwoord", doch op het daarop volgende voorstel van Churchill deze conferentie eind Augustus of in de eerste helft van September te houden, ging Molotof niet in. De Russen wilden toen ineens een grotere formele conferentie. Deze onthullingen waren Churchill's antwoord op een beschuldiging van Attlee, dat de Britse premier na zijn pogingen in 1953, die mede door zijn ziekte werden verijdeld, niets meer had gedaan om een con tact met de Russen te bevorderen. Attlee zeide dit in een toelichting op een Labour-motie die onmiddellijke besprekingen op het hoogste niveau vroeg. Deze motie werd gisteraVond nog door het Lagerhuis met 298 tegen 268 stemmen verworpen. Zonderling incident in Moskou Warme ivoorden over Eisenhower Bij botsing niet vrachtauto tegen boom In Griekenland Geen rapport K Niet groter dan 500 kub. meter Wel rapport Nu wel in Amsterdam Van 26 tot 30 dagen onder dienst Consequente denivellering De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met vee'l bewolking, maar in hoofdzaak in het Zuiden van het land ook enkele opklaringen. Vanavond en van nacht hier en daar mist. Meest matige wind tussen West en Noord-West. Weinig verande ring in temperatuur. Woensdag 16 Maart: Zon op 6.57 uur, onde'r 18.46 uur. Maan op 2.39 uur, onder 10.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «jrnViAÏrJ trnn Tlin novenrtnlilTro Kolni/T Churchill noemde het tijdstip waarop de motie werd ingediend allerongelukkigst. Het eerste wat op dit moment gedaan diende te worden was Duitsland in te voe gen in de defensie van de vrije wereld tegen Sovjet-Rusland. „De belangrijkste consequentie van de zaak, die we dienen is het machtige Duitse volk en de natie in te passen in de vrije wereld en niet aan de verkeerde kant te zetten. Dit moe ten we doen, inplaats van het door infil traties of omkoping met territoir-aanbie dingen of door machtsgebruik of door on- zerzijds stil te blijven zitten bij onze eig tragische herinneringen, te laten samen smelten met de satelliet-staten. Even ze ker als ik ernstig verlang naa- een vreed zame regeling voor een co-existentie met Rusland, beschouw ik het als krank zinnig het Duitse volk in handen van het Kremlin te drijven en het over te leve ren aan de communistische tyrannie". Churchill betoogde, dat hoe eerder de ratificatie der Parijse verdragen voltooid zou zijn, hoe eerder er ook een nieuwe viermogendheden- „misschien wel een vijf-mogendheden" conferentie op het allerhoogste niveau georganiseerd kon worden. De premier dacht niet, dat men zich door de „new look" in Rusland, die gevolgd is op de „new look" van Mei 1953, op de een of andere wijze moei' la ten ontmoedigen bij het streven naar een dergelijke bespreking. Hij waarschuwde er echter voor, dat het onjuist was te den ken, dat een dergelijke ontmoeting op zich zelf een eindpunt zou betekenen. Het kan alleen maar een middel zijr om naar een einde komen en het staat allerminst vast dat einde aangenaam zal zijn. Een In de Britse ambassade te Moskou heeft zich, naar eerst gisteren bekend Werd, Zondag in de namiddag een zon derling incident voorgedaan. Een on geveer 25-jarige Rus, wiens naam nog niet bekend is gemaakt, rende schie tend het gebouw binnen. Hij verwond de daarbij een lid van de Russische militie, die voor het tegenover het Kremlin gelegen gebouw op wacht stond. Toen de verbaasde portier alarm had geslagen was de man reeds de trappen °P gehold. De eerste secretaris van de Ambassade en een wachtsman, die op 'let alarm kwamen toegelopen, troffen de Rus zwaaiend met zijn wapen aan 'b 'n apartement van de ambassadeur, Mr William Hayter die die middag Met zijn vrouw een ski-tocht maakte, be twee mannen slaagden ep in de Rus 'e overmeesteren. Zij trokken hem in de eetkamer en wisten hem te ontwa penen. Toen de Rus enige tijd later uit de ambassade werd weggebracht, kwa den juist Sir William Hayter en zijn eehtgenote binnen. Men heeft er geen idee van, wat de M^ervaller voor had en of hij inder daad Sir William Hayter zocht. De {dan gedroeg zich volgens de secre- arjs ajs een geii- „Het is een zeer J'eemd geval", aldus een woordvoer- iei" van de ambassade. Sir William j ayter heeft het incident gerappor- aan het Sovjet-ministerie van "itenlandse zaken. *ïet telefoongesprek van de corres- jddent van Reuter in Moskou, die jj richten over het incident naar Lon- k®11 wilde doorbellen, werd gisteren °tseling en zonder opgaaf van rede- IjjM afgebroken. Het bleek niet moge- hem opnieuw aan de lijn te krij- conferentie op een slecht gekozen ogen blik of onder ongunstige omstandigheden, zou de zaken alleen maar erger maken dan ze nu reeds zyn. Aan het eind van zijn redevoering sprak Churchill in warme bewoordingen over zijn Amerikaanse bondgenoot. „Geen pre sident in de V. S. heeft ooit die kennis van Europa en van de problemen, waar mede wij thans worden geconfronteerd gehad, die president Eisenhower bezit. Ik hoop, dat er aan deze kant van de Oceaan, en zeker in dit Huis, niets gezegd zal wor den, <ja{ in de Amerikaanse geest nieuwe belemmeringen zou doen rijzen tegen de vrijheid van zijn persoonlijke beleid. Clement Attlee had tevoren als woord voerder van de oppositie, de regering ge- critiseerd, die de besprekingen op het hoogste niveau in feite afhankelijk zou maken van de houding van Franse parle mentariërs, n.l. van de ratificatie der Parijse verdragen. „Men moet de onver antwoordelijkheid en lichtzinnigheid van de Franse parlementsleden betreuren op dit critieke ogenblik in wereld-aangele genheden". Nadat het Lagerhuis de Labour-motie voor onmiddellijke besprekingen had af gewezen, werd met 299 tegen 266 stemmen een rcgcringsmotie aangenomen waarin werd voorgesteld besprekingen op het hoogste niveau tussen Groot-Brittannië, de Sovjet Unie en de V. S. uit te stellen tot na de bekrachtiging der Parijse ver dragen. Vermoedelijk tengevolg van het breken van de achteras is gistermiddag een zwaar beladen vrachtauto op de weg van Helmond naar Deurne tegen enkele bo men gebotst. Dc chauffeur, de heer P. L. uit Deur ne, had zijn vrouw en zijn 3-jarig zoontje bjj zich in de cabine. Het zoontje was juist die middag uit het ziekenhuis te Helmond ontslagen en door zijn moeder gehaald. Alle drie wer den zo .ernstig gewond, dat hun op neming in een ziekenhuis noodzakelijk was. De vader en het kind zijn naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd; mevr. L. is overgebracht naar het ziekenhuis te Deurne. Voor het leven van het kind wordt gevreesd. De Zweedse regering heeft drie leden van de Tsjechische legatie in Stockholm verzocht het land te ver laten. Een lid van de Roemeense lega tie is eveneens tot persona non grata verklaard. Dit is geschied, nadat de Zweedse politie in de afgelopen week een communistische spionnage-groep heeft geliquideerd, die werkzaam zou zijn geweest voor deze twee Oosteuro- pese landen. De Tsjechen, die Zweden moeten verlaten zijn de militaire attaché, majoor Nemec, zijn assistent, kapitein Jansa en de chauffeur van de attaché, Sladek. De Roemeen is de tweede lega tiesecretaris Paul Salcudeanu. De Tsjechoslowaakse en Roemeense gezant werden gisteren bovendien op het ministerie van buitenland-- zaken ontboden om protestnota's 'u ontvangst te nemen naar aanleiding van deze spionnage-affaire. De nota's werden door het ministerie „scherp" genoemd. Te Saloniki in Noord-Griekenland is Maandag officieel bekend gemaakt, dat de politie „vijf zeer gevaarlijke Griekse De minister van Oorlog heeft besloten de verdeling van l,et land in militaire afdelingen en de verdeling van de mili- laire afdelingen in garnizoenen te her zien. Het iand wordt verdeeld in viif territoriale gezagsgebieden: Wesi, Noord Oost, Zuid-Oost en Zuid-West. Het territoriale gezagsgebied West om vat de provincies Noord-Holland (met uitzondering van het garnizoen Alkmaar), Zuid-Holland en Utrecht (met uitzonde ring van het garnizoen Amersfoort). Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Amsterdam. Haarlem. Leiden, 's-Graven- hage. Rotterdam. Dordrecht, Bussum Utrecht. Schoonhoven, Gorinchem en Soesterberg. Het territoriale gezagsgebied Noord omvat de provincies Groningen, Fries land. Drenthe (met uitzondering van de gemeenten Meppel en Nijeveen), van de provincie Overijssel het deel gelegen in het garnizoen Steenwijk en van de pro vincie Noord-Holland het deel gelegen in het garnizoen Alkmaar. Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Alkmaar Leeuwarden. Steenwijk, Groningen, Zuid laren en Assen. Het territoriale gezagsgebied Oost om vat de provincies Gelderland, Overijssel (met uitzondering van het deel gelegen in het garnizoen Steenwijk), van de pro vincie Drenthe de gemeenten Meppel en Nijeveen, van de provincie Utrecht het deel gelegen in het garnizoen Amersfoort, van de provincie Noord-Brabant het deel gelegen in de garnizoenen 's-Hertogen bosch en Grave, en van de provincie Limburg het deel gelegen in het garni zoen Grave. Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Amersfoort, Harderwijk, Ede. Kampen. Wezep. Oldebroek, Apel doorn, Harskamp, Arnhem, Deventer, Enschede. 's-Hertogenbosch, Nijmegen en Grave. Het territoriale gezagsgebied Zuid-Oost omvat de provincies Limburg (met uit zondering van het deel gelegen in het garnizoen Grave) en Noord-Brabant (met uitzondering van het deel gelegen in de garnizoenen Grave en 's-Hertogenbosch en met uitzondering van de garnizoenen Tilburg, Gilze-Rijen. Breda en Belgen op Zoom). Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Oirschot, Eindhoven Venlo, Weert, Roermond en Maastricht. Het territoriale gezagsgebied Zuid-West omvat de provincies Zeeland en Noord- Brabant L^t uitzondering van de garni zoenen Oirschot en Eindhoven en met uitzondering ^an het deel gelegen in de garnizoenen s-Hertogenbosch en Grave). Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Middelburg. Berge", op Zoom, Breda. Gilze en Rijen en Tilburg. communisten" heeft gearresteerd wegens spionnage betreffende de acti viteit van de N.A.T.O. Tijdens de burgeroorlog waren de mannen naar Bulgarije uitgewek- doch nu waren zij het land weer bin nengekomen om een spionnagecomplot op te bouwen, aldus de bekendmaking. Nop voor dc Nederlanders, die plannen maakten tot berging van het in de eerste wereldoorlog buiten de territoriale wateren bij Texel door de Engelsen tot zinken gebrachte Duitse vrachtschip ,Jtenate Leonhardt"in de verwachting dat dit hun geld zou opleveren begonnen zijn met deze gouddelverij, en nog voor de ruim 3000 landgenoten, die geld in deze affaire hebben gestoken, ook maar een cent profijt hiervan hebben gehad, is er in de boezem van de coöperatieve bergings vereniging onenigheid ontstaan, die leidde tot een kort geding, gisteren behandeld voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Eiser in dit geding was de voorzitter van de voorzitter van de Bergingsvereni ging, de heer Visser uit Purmerend, die de vorige maand onenigheid kreeg met een van de drie leden, die op de alge mene ledenvergadering van deze vereni ging in September van het vorig jaar benoemd waren tot commissie van advies. Het betrof hier mr J. W. F. de Rijk uit Haarlem, die zelf evenals zijn mede commissieleden als lid van de bergings vereniging over een aandeel beschikt. De heer Visser liet mr De Rijk in kort geding dagvaarden, omdat de laatste wei gerde bepaalde stukken, waaronder een papier, waarvan aangenomen wordt, dat het de originele concessie van de Duitse verzekeringsmaatschappij is tot berging van de lading van de „Renate" aan het bestuur, dus aan de voorzitter, terug te geven. Deze stukken waren hem in zijn functie als lid van de commissie ter hand gesteld. Namens de heer Visser pleitte mr A. Borst. „Er zijn een aantal mensen", zei hij, „die de overtuiging zijn toege daan, dat onder de lading kolen van de „Renate Leonhardt" goud op de bodem van de zee ligt." Hij vertelde, hoe 3000 Nederlanders samen een kapitaal van ruim 400.000 bijeen hebben gebracht en hoe het be stuur van de coöperatieve bergingsver eniging in September 1954 deze leden had voorgesteld de vereniging in een N.V. om te zetten. De vergadering ging daar zonder meer niet mee accoord en in gemeenschappelijk overleg tussen be stuur en leden werd mr De Rijk met een accountant en een technicus benoemd in een commissie van advies, die binnen enkele weken rapport zou uitbrengen over het bestuursvoorstel. Dan zou een nieuwe vergadering bijeen geroepen worden. „Dit advies is nooit uitgebracht", ver volgde mr Borst, „doch wel is deze com missie zich gaan bemoeien met andere zaken, waarmede zij niets te maken had. honderdduizenden jongeren iNeaertanase jeugugeinetMiacutip ti>t ri verband met de terugkeer van hetprinses Beatrix uit het ziekenhuis haa "avolgende gelukwenstelegram aan WE. Oerzonden: „Verheugd over spoedig N.j q 1 van Uw gezondheid zendt de iham ens honderdduizenden jonge- narielijke groeten en gelukwensen". (Van onze Haagse redactie). Voor de bouw van woningen door particulieren in de zogenaamde vrije sector zal van 15 Maart af een rijks subsidie kunnen worden verleend, welke de helft zal bedragen van de premie, die wordt toegekend voor de premiebouw. Deze subsidie zal uitsluitend kunnen wor den toegekend aan particuliere personen en niet aan gemeenten en andere open bare lichamen of aan woningbouwcorpo raties. In bet lopende .jaar zal de halve premie voor maximaal 8000 woningen beschikbaar zijn. Deze nieuwe subsidie-mogelijkheid voor de woningbouw is door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ge opend door een aanvulling van de Premie- en bijdrage-regeling Woningbouw 1953. Zoals men weet. vallen de vrije sector woningen buiten de woningcontingenten, die aan de gemeenten zijn toegewezen Bij eventuele verhuur is de huurprijs van deze woningen vrij. De huurprijs kan dus door partijen vrijelijk worden overeenge komen. Om voor toekenning van de halve premie in aanmerking te komen, zal bij een aanvraag uitdrukkelijk moeten wor den verzocht de huurprijs vrij overeen te mogen komen. Verdere voorwaarden zijn, dat voor de te bouwen woningen geen andere gelde lijke steun in welke vorm dan ook zal worden genoten. Boven de halve premie zullen niet, zoals bij de normale premie, bijdragen voor eigen bewoning, bejaardenbijdragen of toeslagen wegens krotopruiming kunnen worden gegeven. Op de bouw met halve premie zijn voorts alle bepalingen van algemene strekking van het Premie- en bijdrage- besluit Woningbouw en van de Premie- en bijdrage-regeling Woningbouw 1953 van toepassing. De te bouwen woning zal dus zijn gebonden aan de inhoudsgrens van ten hoogste 500 m3. Verder zal een aanvrage worden afgewezen als vóór de toekenning van de halve premie met de bouw is aangevangen. Als de bouw niet binnen vier maanden na de toekenning van de premie tot de bovenkant van.de begane grond-vloer is gevorderd, wordt de premie onherroepelijk ingetrokken. Aanvragen moeten bij de gemeente besturen worden ingediend. In een brief aan de gemeentebesturen schrijft de minister, dat de bouw in de vrije sector in beginsel de mogelijkheid opent om de verstarring ;e doorbreken, die onvermijdelijk uit een strenge contin- gentering voortvloeit. Gebleken is echter, dat de bouw in de vrije sector niet in voldoende mate in een gewenste aanvul ling van het contingenteringssysteem door particuliere bouw voorziet. Er is daarom behoefte aan een tussen vorm, waarbij door het beschikbaar stel len van een beperkt rijkssubsidie de woningbouw in de vrije sector door particulieren wordt gestimuleerd. De mi nister denkt daarbij aan het bedrijfsleven, dot in vele gevallen bereid is zich zekere financiële offers te getroosten voor de huisvesting van zijn personeel, zonder zover te willen gaan geheel van subsidie af te zien. In verband met de getroffen maatregel zal het toewijzen van contingenten voor bijzondere doeleinden, zoals b.v. ten be hoeve van de industrie, in vele gevallen achterwege kunnen blijven. Ten slotte wijst de mini^tei er nog op, dat het invoeren van de halve premie de mogelijkheid opent om meer dan tot dus verre bij de toekenning van volle premies rekening te houden met de individuele behoeften van de aanvragers. Particulie ren, die voor de vervulling van een drin gende. in de persoonlijke sfeer liggende behoefte aan een woning groot belang hebben bij de toekenning van volle premie, dienen zo enigszins mogelijk niet te worden verwezen naar de halve premie, doch voor een volle premie in aanmerking te worden gebracht. Dit is de Finse tanker „Aruba" die met een lading brandstof voor straalvliegtui gen op weg is naar Communistisch China. Naar verluidt zal Nationalistisch China trachten het schip voor de aan komst bij het Chinese vasteland te onder scheppen eventueel door entering. Mr de Rijk had van de voorzitter een aantal stukken orrtvangen teneinde het uitbrengen van het advies mogelijk te ma ken. Drie van de vijf stukken weigert hij terug te geven. Mr Borst vertelde, dat de heer Visser zich toen tot hem gewend ,had en de vorige maand had hij mr de Rijk, die als procureur en advocaat in Amster dam een kantoor heeft, opgebeld. „Het bestuur is geschorst", had mr de Rijk hem hem toen laconiek medegedeeld, maar mr Borst betoogde, dat de commissie van advies geen enkele bevoegdheid had om tot schorsing van het bestuur of zijn voor zitter over te gaan. De gedaagde mr De Rijk sprak voor zich zelf. Hij voerde aan, dat de com- misse wel degelijk een rapport heeft in gediend en een copie daarvan legde hij de president over. Ter zitting ontstond hierover verschil van mening, daar de heer Visser Volhield, het rapport nooit te hebben ontvangen. Vervolgens betoogde mr De Rijk, dat de commissie, waarvan hij deel uitmaak te, wel degelijk toezicht op het bestuur mocht uitoefenen en wel, omdat de ver gadering haar benoemd had om de be langen van de leden te behartigen. Afge zien daarvan betoogde hij dat hoe zeer hem dit ook speet de president van de Amsterdamse rechtbank volgens hem niet de bevoegdheid had om in deze kwestie een beslissing te nemen, aangezien zowel de heer Visser als hij zelf in het arron dissement Haarlem woonachtig zijn, zo dat dit kort geding aanhangig had moe ten worden gemaakt voor de president van de Haarlemse rechtbank. Hij oefende voorts critiek uit op het beleid van de heer Visser, die manipu laties zou hebben uitgevoerd, waarover de commissie „niet voldoende klaarheid kon krijgen Daarom had de commissie, menende daartoe bevoegd te zijn, de voorzitter geschorst tot de volgende alge mene ledenvergadering, die hetzij op 2, dan wel op 16 April zal worden gehou- Overzicht van dc Sixtijnse Kapel tijdens de H. Mis, gecelebreerd door Z. Em. Luigi Kardinaal Massella ter gelegen heid van de 16e verjaardag van dc kro ning van Z H. de Paus. Het was de eer ste maal, dat de Paus na zijn ziekte in het publiek bij een dergelijke plechtig heid aanwezig was. den. De heer Visser mag 'dus thans vol gens mr De Rijk niet in rechte optreden voor de vereniging en moet dus niet ont vankelijk worden verklaard in zijn eis. In zijn repliek kantte mr Borst zich tegen de aangevoerde onbevoegdheid van de president der Amsterdamse rechtbank. Bovendien waren de stukken nu wel in Amsterdam, zodat „mr De Rijk's argu ment nu niet op ging". Voorts betoogde hij nog, dat de commissie altijd een com missie van advies was geweest. Waarom was zij nu plotseling na 1 Februari tevens een commissie van toezicht geworden? Maar zelfs als dat zo was, had zij toch nog geen bevoegdheid tot schorsing van de voorzitter. Dat zou hoogstens regle mentair op een ledenvergadering kunnen geschieden. De uitspraak volgt op Vrijdag aan staande. Bij koninklijk besluit is een regeling voor de herhalingsoefeningen van de Koninklijke Luchtmacht in 1955 vastge steld. De onderofficieren en nader aan te wijzen categorieën korporaals van het Commando Luchtverdediging, het Com mando Tactische Luchtstrijdkrachten, het Commando Depots Materiaal Lucht macht en het Commando Luehtvaarttroe- pen zullen 30 dagen in werkelijke dienst moeten komen. De overige korporaals en de soldaten van deze luchtmachtonder delen zullen 26 dagen moeten opkomen. Met betrekking t°t het overleg inzake de ambtenarensalarissen, zoals dat is ge voerd in de centrale commissie voor over leg in ambtenarenzaken, heeft de heer P. Kapinga, voorzitter van de Ned. Chr Bond van Overheidspersoneel, gisteren tijdens een persbijeenkomst enige mede. delingen gedaan. Hij heeft hierbij vooral gewezen op de controverse, die is ontstaan tussen enerzijds het socialistisch georiën teerde algemene comité van overheidsper soneel (ACOP) en anderzijds de vier andere centrales, te weten de Chr. Cen trale voor overheids- en onderwijzend personeel, waarvan de heer Kapinga te vens voorzitter is, de R. K. Centrale van burgerlijk overheids- en semi-overheids- personeel, de neutrale centrale „Het Ambtenarencentrum" en de Centrale van Hogere Rijksambtenaren. Sprekende namens deze vier centrales, zeide de heer Kapinga. dat de mededelin gen en publicaties van de zijde van het Dc minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de suikerprijs voor de producent van de in Nederland voortgebrachte suiker, welke voor het oogstjaar 1954 werd vastgesteld op 48,20 per 100 kg. voor de oogst 1955 verhoogd tot 51,60. Bij de vaststelling van deze prijs is wederom uitgegaan van de kostprijzen van de suikerbieten, geteeld in de Noor delijke bouwsfreek. het Oldambt, de Veenkoloniën en het Zuid-Westelijk klei gebied. Voor de vaststelling van de garantie prijs is met de kostprijzen op overeen komstige wijze als in het vorig jaar re kening gehouden, namelijk met inacht neming van de bebouwde oppervlakten in het voorafgaande jaar. Rekening hou dende met een redelijke ondernemers winst leidde dit tot een bietenprijs van ongeveer 44.70 per 1000 kg. Uit een aan de huidige lonen en prijzen aangepaste berekening van de verwerkingskosten vloeide de suikerprijs van 51.60 voort. De suiker van de oogst 1955, waar voor deze garantieprijs geldt, komt aan het einde van dit jaar beschikbaar. De regering heeft zich nog niet beraden over de gevolgen voor de consumenten prijs van de verhoging van de garantie prijs. Aangezien daarbij het beleid ten aanzien van de omzetbelasting zowel als van de accijnzen een rol speelt, kan hierover thans nog niets worden mede gedeeld. Bij haar te zijner tijd te nemen beslissing zal de regering mede aan dacht schenken aan de kosten van le vensonderhoud. ACOP een „leugenachtige voorstelling van zaken" geven. Dat de vier centrales er de schuld van zouden zijn. dat het la gere overheidspersoneel de dupe zal wor den van de wijze van behartiging der be langen van hoog betaalde rijksambtena. ren, wees de heer Kapinga van de hand. De feiten zijn volgens hem juist omge keerd. Juist deze vier centrales hebben er bij hun ingediende voorstellen de nadruk op gelegd, dat met kracht moet worden gepleit voor een sociaal-verantwoord mi nimum loon voor de laagstbezoldigde ambtenaren. Zij hebben schriftelijk en ook bij de behandeling in het georganiseerd overleg aan de regering duidelijk kenbaar ge maakt, geen medewerking te zullen ver lenen aan de verhoging van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren het zogenaamde dcnivclleringsvoorstel indien de regering niet bereid zou zijn een behoorlijke verbetering van de lonen en salarissen der laagstbezoldigde amb tenaren tot stand te brengen. Dc voor stelling over de gang van zaken, die door het ACOP is gegeven, gaat volgens de heer Kapinga hier lijnrecht tegen in. Volgens de heer Kapinga hebben de be middelingspogingen schipbreuk geleden, omdat in werkelijkheid de vier centrales een hogere beloning. ook een hoger mi nimum loon vroegen dan de regering in het georganiseerd overleg bereid was te geven. Het ACOP was volgens de heer Kapin ga bereid met minder genoegen te nemen dan van de zijde van de andere vier cen trales was voorgesteld. De vier centrales zijn volgens hem van oordeel, dat indien de regering de denivetlering voorstelt, maar tegelijk in haar voorstellen weer gaat nivelleren, zij inconsequent handelt. De vier centrales willen dan ook de de nivellering consequent toepassen. Ook keerde de heer Kapinga zich te gen de gang van zaken, waarbij het ACOP, dat geen enkel salarisvoorstel heeft ingediend, tijdens de onderhande lingen en zelfs voordat de regering had gereageerd op de bezwaren van de cen trales, tussentijds met een compromis- suggestie is gekomen. Deze centrale, al dus de heer Kapinga, heeft et' weinig blijk van gegeven, dat zij is begaan met het lot van de laagstbezoldigde ambtena ren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1