Prachtig textiel Jaarbeurs op Utrechtse Prijzen voor de best verzorgde vis uitgereikt Fotograferen in B enelux wor goedkoper dt Diem: „Onze vrienden slaan ons gade Z.-Vietnamese secten sommeren premier Eindelijk einde van de winter EMMAUS' een drama van diepe bewogenheid rX Kilometers Beter Tien jaar terug Gloeilampjes IlpIPJilllill liiii Noiriiif Gevaert verlaagt de prijzen van rolfilms 0A' pagina s Productie en afzet blijven stijgen Concurrentie zal in scherpte toenemen Vergoeding bij herhalingsoefeningen Warmere lucht in aantocht „Het Levende Brood" daarentegen een deerlijke mislukking Katholieke film v rankrijk Koninklijk Paar op Sardinië Dinsdag 22 maart 1955 mmé: Ernstige concurrentie van Japan Een meer hoogwaardig product leveren N e,o York MEER AANDACHT GEVRAAGD VOOR BEVRIEZEN VAN HARING Prijzen, penningen en ivimpels Ongezouten wensen Expositie in strakkere lijn „DENNENHEUVEL" KREEG VORSTELIJKE SCHENKING ■A Radiorede van Diem Enkele rustige vacantiedagen Na afloop van de door hem gepresideer de conferentie in Barbizon (Fr.) is Prins Bernhard met de Koningin, in gezelschap van twaalf kennissen naar Sardinië ver trokken om aldaar, strikt incognito, enkele rustige dagen door te brengen. Hiertoe heeft H. M. zich gistermorgen naar Parijs begeven, vanwaar ze met de Prins de reis heeft voortgezet. „PRIX THORET" VOOR MARIUS MONNIKENDAM 22 MAART 1945 Tijdens de Jaarbeurs te Utrecht wap peren van de Domtoren en het Jaar beursgebouw op het Vredenburg te Utrecht, de eerste Nederlandse vlaggen van Nederlands materiaal. Deze vlag gen, vervaardigd van Enkalon D vlaggendoek munten uit door lange levensduur, hetgeen een gevolg is van de sterkte, het lichte gewicht en de kleurechtheid. (Van onze Utrechtse redacteur) Het is deze keer de tiende maal, dat, geïncorporeerd in de gewone Nederlandse Jaarbeurs, de Textieljaarbeurs wordt ge houden. Een veel groter deel van de pro ductie-capaciteit. uit de verschillende be drijfstakken is vertegenwoordigd dan an dere jaren; met name geldt dit voor de katoen-, rayon- en linnensector, de wo ningtextiel, tapijtindustrie en meubelkle- ding. Ook de tricotsector is belangrijk uit gebreid. Waren er verleden jaar 54 deel nemers, thans zijn er 19. Dc Tilburgse Wollenstoffenfabrikanten ontbreken nog steeds op het appèl, wat door de voorzit ter van de Ned. Textieljaarbeurs, drs H. J. Geerkens, die de heer P. Fentener van Vllssingen in deze functie is opgevolgd, hordt betreurd. De productie en de afzet van de Ned. Textielindustrie zijn in 19o4 groter ge weest dan in 1953, maar toch zijn er fac toren, die speciale aandacht verdienen. Met name is men zich de laatste tijd weer ernstig gaan bezig houden met de vraag, Welke plaats de besteding van het inko- haen aan textielgoederen, inneemt in het huishoudbudget. Op basis van 100 in 1949 ligt het prijs indexcijfer van het gezinsverbruik op 15 November 1954 voor kleding op 114 en het gemiddelde prijsindexcijfer voor het to taal van het gezinsverbruik op 127. Het groothandelsindexcijfer voor afge werkte textielproducten bedroeg op 30 November 1954 134 tegenover 135 voor het gemiddelde van afgewerkte producten, Waarbij van 100 in 1948 is uitgegaan. Drie punten hebben de Nederlandse tex- 'ieiindustrie in het afgelopen jaar in hoge [date bezig gehouden. Op de eerste plaats het vraagstuk van Japans toelating iot de heneral Agreement on Tariffs and Irade, G.A.T.T. Het blijkt, dat Japan nog [feeds met lage lonen kan werken in S textielindustrie zjjn ze ongeveer de [>Wt van de Nederlandse maar erger s nog, aldus de heer Geerkens, dat dit 'and met dubbele pryzen opereert. Voor onze exportpositie en ook voor onze bin- Rarry (Engeland) Hij is 86 jaar oud geworden en toen hij dezer dagen stierf woonde hij in een groot huis, dat echter een volledige bouwval was, negen katten zwierven door het totaal vervuilde huis en de man zelf was nog vuiler. En nu zoekt men door heel Engeland naar zijn familie, want de man, die in de grootste ellende stierf de politie drong het huis bin nen. toen de man al stervend was laat een fortuin na van ongeveer 200.000. En toch was John Alfred Owens eens een zeer gezien man in Barry, de plaats waar hij altijd woonde, een bekend ar chitect, wethouder van zijn stad. Maar toen zijn tweede vrouw stierf, vele jaren geleden, had er een totale verandering in hem plaats. Hij sliep altijd in een armstoel, vlak voor een kleine gaskachel en om hem heen lagen stapels oude kranten. Vele jaren lang heeft hij geen kleren meer gekocht en ziin oude auto gebruikte hij alleen wanneer hij er op uit ging de huur te Innen van huizen, die hij in de stad bezat. De politie vond zijn tafel overdekt met bankbiljetten en vérder zat het huis vol met whisky-fles sen en wijnflessen, maar allemaal leeg. En hoe men ook zocht, een testament was er niet te vinden en daarom speurt de politie nu naar eventuele familiele den. (luie nib org De 11-jarige Japie heeft het anders zo rustig Lekstadje dit weekeinde lelijk in opschudding gebracht. De jongen was Zaterdag niet op de normale tijd naar huis gekeerd en toen het eenmaal don ker was, stelde de ongeruste moeder de Politie op de hoogte. Ook de vader, die in Rotterdam vertoefde, werd van de vermissing in kennis gesteld en die spoedde zich ijlings naar 'zijn woonstad. Het was al elf uur 's cvonds en nog steeds had men geen spoor van de knaap gevonden. Het laatst had men hem ge zien in een speeltuin; onderzoek bij familie en kennissen leverde ook geen resultaat op en toen trokken politieman hen, automobilisten en andere hulpvaar digen. al dan niet gemotoriseerd het pol derland in. Het werd zelfs half twee in de nacht en sloten werden reeds afge- dregd. Een familielid, dat alles had na gezocht in zijn omgeving, ging nog eens "ij een hooiberg kijken en op een fluit signaal kwam toen plotseling de hond aanlopen. Die plaats van de hond kwam dat familielid wat vreemd voor, hij stel de een onderzoek in de hooiberg ln en d>ep ingegraven vond men de heerlijk s'aPende Japle. Hij werd spoedig naar de dodelijk ongeruste ouders gebracht en '°en kwam het er uit, dat hij moeilijk heden op school had gehad. En daarom was Japie maar een beetje gaan zwer- Ven. nenlandse markt is dit een groot gevaar. De export naar Indonesië liep in het afgelopen jaar verder achteruit, mede als gevolg van deviezenmoeilijkheden aldaar, Deze export bedroeg in het afgelopen jaar slechts 11 pet van de totale export van katoenen en rayon weefsels. Onze ka toenfabrikanten hebben echter elders in de wereld een volledige compensatie ge vonden voor deze achteruitgang. In de voornaamste sector, katoen., rayon en linnen, is de productie van de weve rijen in 1954 met 4 procent gestegen en de export bleef vrijwel gelijk. De grotere productie vond vooral aftrek op de bin nenlandse markt. De export, van rayon weefsels is niettemin met 700 ton toege nomen, vooral rayonvezèlweefsels. Van het totaal van de export van katoenen en rayonweefsels te zamen werd slechts een derde geëxporteerd naar Europese landen. De export naar Afrikaanse gebieden heeft zich in het afgelopen jaar verder uitge- «aar da NeutrusthaHen in 3en Haagman» breid, waartegenover die naar het Ameri kaanse continent Iets lager is geweest. De achteruitgang in de export naar Aziati sche gebieden Is vooral het gevolg van kleinere uitvoer naar Indonesië en de toe nemende Japanse concurrentie. Eén van de levendigste sectoren in de textielindustrie is op het ogenblik de wol len tricotbovenkleding. De consumptie op het gebied van de wol bedraagt 95 pet van vóór de oorlog en de tricotomzet heeft al leen concurrentie van de buitenlandse im port. De productie van tricot-bovenklc- ding is voor uitbreiding vatbaar.. De toe stand in de tricotindustrie is jarenlang zeer slecht geweest. Hierin is verbetering gekomen door de gestegen vraag naar tri cotbovenkleding, die in het bijzonder ook een kwestie van mode is. Ook de tapijtindustrie heeft in 1954 goede resultaten geboekt. België en Italië blijven echter grote concurrenten op de internationale markt.. Zweden en Dene marken zijn goede afnemers en vooral het moderne tapijt voor Nederland minder geschikt geniet veel belangstelling. De opvatting van drs Geerkens is, dat de concurrentie voor onze textielindustrie in binnen- en buitenland scherp is en nog zal toenemen, Nederland zal zich moeten trachten te handhaven door een meer hoogwaardig product te leveren. Het tweede punt, dat de Ned. textielin dustrie in hoge mate bezig houdt, is de O.E.E.C. Ten zeerste moet worden be treurd, dat het verder gaan op de weg naar een „marché unique" bemoeilijkt wordt, zo niet onmogelijk gemaakt. De Nederlandse texticldrukkerijcn zqn slachtoffer van deze gang van zaken. Zij werken met hoge initiële kosten ter voor bereiding van de dessinering. Op de mode- goederen, welke op de binnenlandse markt slechts in kleine hoeveelheden kun nen worden afgezet, kunnen zij haar kos ten in concurrentie met het buitenland niet in voldoende mate dekken. Het derde probleem, dat in practisch alle sectoren van dc Nederlandse textiel industrie een grote rol speelt, is liet tekort aan geschikte arbeidskrachten. De Ned. Textieljaarbeurs richt steeds de aandacht op een speciaal land. Was het verleden jaar Noorwegen, waarop zij zich G r®enfnrd (Engeland) M®t verbazing bekeken de huisvrouwen aaar gastoestellen. Wanneer ze de gas man openden spoot, het water uit de ■"anders, Het bleek, dat er een water- .^'dingbuis gesprongen was. die op zijn ueurt weer een gasbuis had overstroomd. Amerikaanse firma wil een bepaal- B ,s°ort kaas propageren Daarom ver ken ze die ^aas gsourende twaalf we- w 'n plastic-schalen, die later b.v. onu-r kunnen worden gebruikt bij het van fruit. Die schaal wordt oiaa.afgedekt door een.. gramofoon- Tvva aan beide zijden bespeelbaar. van rt'f campagneweken: ^Oor de kopers tbaai nZe 15333 twaalf fruitschalen en 24 «ter .®in8 Crosby of een andere zang en 1 een kleine variant is dit; kaas spelen. Voor de achtste keer heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten, drs D. van Dijk, onder grote belang stelling uit de kringen van de Nederlandse visserij, dc jaarlijkse prijzen voor de best verzorgde haring en vis uitgereikt. Dat gebeurde in Pulchri Studio te Den Haag, waar de heer J. Kolkman, voorzitter van dc adviescommissie toekenning bedrijf- schapsprijzen, een woord van welkom en gelukwens sprak. Hij merkte op, dat de belangstelling voor deze jaarlijkse prijzen sterk is toegenomen. Drs Van Dijk sprak namens het bestuur van het bedrijfschap over deze wedstrijd, die betekent, dat men met elkaar streeft het Nederlandse product nog meer voor uit te brengen. Spreker merkte op, dat de afzetgebieden in sterke mate zelf bezig zijn de productie op te voeren en zelfs op den duur als exporteur te willen gaan optreden. Hij is er van overtuigd, dat de Nederlanders voor de export van de visse rijproducten de tanden op elkaar moeten zétten. Het is onmiskenbaar, dat in andere landen het bevriezen van haring en vis een steeds belangrijker product gaat leve ren. In Nederland wordt door de omstan digheden van het ogenblik nog niet op diezelfde wijze daaraan gedacht. Maar de heer Van Dijk achtte het noodzakelijk, dat men zich in ons land bewust wordt van alle mogelijkheden, ook van het bevroren product. Hij ging daarna tot de uitreiking over van de beker. Daar schipper Ph. Prins van de IJM 71 „Bloemendaal", rederij N. V. Visserijmaatschappij Bloemendaal te IJmuiden. wie de prijs voor de best ver zorgde zeevis en verse haring, welke mei een trawier te IJmuiden is aangevoerd, was toegekend, weer op zee is, nam me vrouw Prins de beker in ontvangst. De volgende prijzen werden overhan digd: aan schipper A. de Jong van de KW 64 „Elisabeth'', rederij M A. de Jong t=s Katwijk aan Zee, voor de best verzorgde zeevis, welke met een Katwijkse trawl. logger is aangevoerd; aan schipper M Taal van de SCH 18 „Oceaan", rederij firma A. van der Zwan en Zonen te Sche. veningen, voor de best verzorgde gezou ten haring, welke met een logger te Sehe- veningen is aangevoerd; aan schipper M van der Snoek van de VL 89 „Jan es Ineke", rederij N. V. G. Kernaat Handel maatschappij te Vlaardingen, voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een logger te Vlaardingen is aangevoerd; aan schipper H. van der Plas van de IJM 74 „Martha", rederij N. V. Visserij Onderne ming v/h J. C. Pronk te IJmuiden, voor de best verzorgde gezouten haring, welk* met een logger te IJmuiden/Katwijk is aangevoerd. Voor de beste vlsconserven 1954 ging de prijs naar de Nederlandse conserven fa briek Neco N. V. te IJmuiden. voor ma kreelfilet in olie en voor makreel in to matensaus. Hierna werden aan de stuurlieden van de prijswinnaars de legpenningen voor de leden van de bemanningen overhandigd. Tenslotte kregen alle reders wier schip pers een prijs kregen toegewezen, een penning, waarna de schippers nog eens naar voren moesten treden teneinde de wimpels in ontvangst te nemen. Namens de prijswinnaars was het daar. op de beurt aan schipper M. Taal uit Scheveningen een woord van dank te zeg gen. Deze schipper, die een prijs kreeg voor de best verzorgde gezouten haring aangevoerd met een logger uit Scheve ningen, heeft het onder algemene vrolijk heid maar eens ongezouten gezegd. Zijn vrouw had al opgemerkt; „Waarom geven ze geen prijs voor de best verzorg de kinderen". Schipper Taal zei vervol gens: „Wij zorgen voor goede haring, de rederij moet zorgen voor een goede motor en een goede kajuit en als het Rijk nu eens zorgde voor goede havenhoofden". Er aan herinnerend, dat Katwijk een nieuwe haven wil, was schipper Taal's raad: „Daten wjj onze haven (Schevenin gen) aan de Katw(jkers geven, ais w(J een nieuwe krijgen". concentreerde, thans heeft zij zich op Duitsland gericht, in 1954 heeft West- Duitsland 1175 ton katoenen weefsels van Nederland afgenomen, dat is bijna 4% pet van de totale Nederlandse export. Daar mede is dit land de derde Europese afne mer van katoenen weefsels en na België de eerste in rayonweefsels. Bij de Inrichting van de Textieljaar beurs, naar ontwerp van architect G. Riet veld, is er naar gestreefd meer dan anders de aandacht te doen vallen op het artikel zelf. Men mist daarom nu alle overbodige decoratie, waarmee intussen allerminst gezegd is, dat de stands thans niet aan aesthetische eisen voldoen. Er is echter een strakkere lijn. Voor wat de nouveauté's betreft, wijzen we allereerst op Nymcrylon, een synthe tische vezel, die overigens al bekend was, doch waarvan we weer nieuwe toepassin gen zien. Zo krimpvrije kinderkleding, ge breid uit een mengsel van wol en Nym crylon. Het materiaal voelt zacht aan en valt soepel in het dragen. Ideaal voor kin derkleding is ook het permanente ka toen plissé, dat kreukherstellend is. Van Enkalon, dat de dames al zo waar deren voor haar kousen, zijn nu ook vlag gen gemaakt, die weinig vocht opnemen, zeer snel drogen en daardoor minder slij ten. „Modieuze druks" zijn er te kust en te keur en als men dit op het eerste gezicht aan de stoffen niet mocht zien. is er een modeshow om te overtuigen, voor hoe flatteuse en elegante robes de Nederland se textieldrukkers en ravonproducenten het materiaal weten te leveren. Natuurlijk spreken hier ontwerpers een belangrijk woordje mee en de creaties, die elegante mannequins demonstreren, zijn wel ln staat kreten van verrukking aan de toeschouwsters (de toeschouwers niet te vergeten) te ontlokken. Een katoenen-popeline Jurkje, een 7-kleurige fnm-clruk van Jean Louzac mag werkelijk een wonder van distinctie worden genoemd jjen ander imprimé. waarbij ons opviel, hoe met betrekkelijk goedkoop materiaal een fijn toiletje is te maken, was een robe van 100 pet katoen met glansfinish, ontworpen door Wiek- - man. Met vreugde zullen door de huisvrou wen de water-afstotende Vlisco-schorten worden begroet. Een ander nieuw product van geheel verschillend karakter en afgestemd op het moderne interieur van de woning is het bedrukte velours, dat ln moderne dessins wordt aangeboden. De inzending tapijten 's weer groter dan andere jaren. In overleg met de in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigde organisa ties van werkgevers in de bedrijfstakken waarvoor een vacantiebonnenstelsel be staat, is een regeling getroffen inzake de vergoeding van het Ioongedeelte van tijdens verblijf in werkelijke dienst we gens herhalingsoefeningen door militai ren gederfde vacantiebonnen. Deze regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 Mei 1953. Zij is van toepas sing op dienstplichtige militairen, die op of na 1 Mei 1953 voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen c.q. zijn gekomen, of op die datum reeds voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst waren. In deze regeling worden onder dienstplichtige militairen mede begre pen de vrijwilligers van de nationale re serve. die voor het vervullen van herha lingsoefeningen gedurende een tijdvak van tenminste 6 dagen in werkelijke dienst zijn opgeroepen. De vergoeding wordt uitsluitend ver strekt over de dagen, waarop de militair aanspraak heeft op de volle aan zijn rang of stand verbonden bezoldiging. In verband met haar vertrek naar het buitenland heeft mevr. Ch. M. Deterding aan „Dennenheuvel", Vereniging tot ver pleging van hoofdarbeiders in herstel lingsoorden en sanatoria, zulks mede ter gelegenheid van het gouden jubileum de zer vereniging, haar villa met de daarbij behorende 3,2 ha grond, gelegen aan de Soestdijkerstraatweg te Hilversum, ge schonken. De villa zal op zo kort mogelij ke termijn als herstellingsoord worden in gebruik genomen. (Advertentie) DEN HAAG, 22 Maart 1955 - Gevaert, de grootste industrie van fotomaterialen op het vasteland, heeft de prijzen van rolfilms in Benelux aanzienlijk verlaagd. De verlaagde prijzen voor rolfilms 6x9 zijn: Gevapan f 1.70 (voorheen f 1.95), Gevachrome f 1.50 (voorheen f 1.75), Gevacolor f 3.80 (voorheen f 4.55). De prijs van Gevapan kleinbeeld (36 opna men) is teruggebracht tot f 3.45 (voor heen t 4 50); die van Gevacolor klein beeld neg. (20 opnamen) tot f 4.95 (voorheen f 6.45). De prijsverlaging is des te belangrij ker, omdat ze wordt afgekondigd door een wereldbedrijf met een schitterende reputatie. Gevaert staat nu reeds meer dan 60 jaar in dienst van de fotografie. De heer Gevaert, oprichter van de fa briek, begon indertijd met 5 man per soneel. Thans werken op de hoofdfabriek in Antwerpen meer dan 5500 mensen! Deze enorme groei is voor alles te dan ken aan het kwaliteits-principe dat altijd door Gevaert werd en wordt ge huldigd. Geen wonder, dat overal ter wereld vooraanstaande fotografen, cine asten, röntgenologen e.a. bij voorkeur werken met het „trefzekere", betrouw bare Gevaert materiaal, dat steeds de beste resultaten verzekert. Deze prijsverlaging is goed nieuws voor allen die fotograferen en nu reeds staan te popelen om straks de ontlui kende lente in al haar glorie in zwart en wit of in natuurlijke kleuren vast te leggen. Nu kan iedereen naar hartelust fotograferen en steeds enkele rolfilmpjes in voorraad hebben. De prijsverlagingen zijn thans van kracht. U kunt er dus direct van profiteren! Zoals wij gisteren nog in een deel onzer oplage konden berichten, heb ben de leiders van enkele Z Vietna mese sectcn een ultimatum gezonden aan premier Ngo Dinh Diem, waarin deze gesommeerd wordt binnen vijf dagen een „regering van nationale een heid" te vormen. Sinds 10 Februari js de temperatuur in De Bilt vrijwel zonder onderbreking be neden normaal geweest, gemiddeld zelfs meer dan 4 graden en de laatste dagen zelfs ongeveer 6 graden. De afgelopen nacht kwam op de meeste plaatsen in ons land weer lichte vorst voor. In mid den Engeland daalde de temperatuur van nacht tot 6 a 7 graden onder nul. Als gevolg van de krachtige lucht drukstijgingen boven Frankrijk en onze omgeving is sinds gisteren een zodanige wijziging in de luchtdrukverdeling opge treden. dat warmere lucht van de Oceaan thans tot onze omgeving kan doordrin gen. Dat betekent een overgang naar zachter voorjaarsweer. Aangezien echter de Oceaan-storingen dicht langs ons land zullen trekken, zal er af en toe wat re gen kunnen vallen. Vanmorgen bevond zich een regengebied voor de ingang van het Kanaal, dat zich in Noordoostelijke richting verplaatste en vanavond in onze omgeving zal zijn aangekomen. Als ge volg van de bewolking zal de komende nacht de temperatuur boven nul blijven. In Noord-Europa handhaaft zich de winter nog. In midden Zweden meldden sommige stations vanmorgen 20 tot 30 graden vorst. Ook in Finland komt nog strenge vorst voor. In Rusland is de win ter echter op de terugtocht. De inhoud van het ultimatum werd op een persconferentie bekend ge maakt. De ondertekenaars zijn de ge neraals Tran van Soac en Nguyen Thanh Phoeong, beiden ministers van Diem's kabinet, de commandant van de Binh Xuyen, Le Van Vien, de com mandant van het Hoarhao leger, Lam Thanh Nguyen en een commandant van de strijdmacht van de Cao Dai, Trinh Minh The. Een woordvoerder verklaarde op de conferentie, dat de „paus" van de Cao Dai-secte en de generaals, die samen het presidium vormen van het „ver enigd front van nationalistische strijd krachten", aan premier Diem een ver zoekschrift hebben overhandigd, waar in werd gezegd, dat „de ernst van de toestand in het land het voor alle na tionalistische strijdkrachten noodza kelijk maakt zich te verenigen, voor de veiligheid van het vaderland". „Het land heeft een nationaal-een- heidskabinet op brede basis nodig, dat democratisch is en op gezonde basis berust, teneinde de huidige moeilijkheden te boven te komen. 11 (Van onze Parijse correspondent) Abbé Pierre (links) bij de voddenrapers in zijn tehuis „Emmaus". Beeld uit de film „Les Chiffoniers d'Emmaus" van regisseur Robert Darène. Voor twee premières in de Franse hoofdstad heeft men kardinaal Feltin en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders alsmede vooraanstaande persoonlijkheden uil het katholieke kunst- en verenigingsleven uitgenodigd om door hun tegenwoordigheid luister hij te zetten aan films, waarvan de eerste het. bij een belofte heeft gelaten cn de andere op verrassende wijze is geslaagd. Van „Les Chiffoniers d'Emmaus" had men vernacht, dat liet een goede documentaire of hoogstens een belangwekkende reportage film zou worden. In „Le Pain vivant", naar een scenario van Francois Mauriac echter meende men een geestelijk drama te mogen zien, strekkende tot de apologie van de 11. Eucharistie. Eerstgenoemde film nu is ecu drama van diepe bewogenheid geworden. De tweede daarénlegen een deerlijke mislukking. En dil is des te meer te betreuren, omdat in Frankrijk, ondanks de enorme financiële moeilijk heden, reeds geruime tijd grote aandacht wordt geschonken aan dc film met een volledig christelijke strekking. Ghéon schreef zijn toneelstukken voor „het getrouwe volk". Zo hij na zijn dood op het terrein van het nieuwe me dium. de film, geen opvolgers heeft ge vonden. is dit voor een groot deel te wijten aan de omstandigheid, dat de film zich met uitsluitend wendt tot „het ge trouwe volk", maar tot het gehele, dus ook het ontkerstende publiek. Dat dit laatste niet afwijzend staat tegenover de christelijke gedachten, is wel bewezen door de film „Monsieur Vincent", die in Frankrijk nog steeds met onverminderd succes wordt vertoond. Dit kunstwerk heeft óók bewezen, dat er voor de pro ductie van zulk een film over de christe lijke naastenliefde een beroep kan wor den gedaan op cineasten en kunstenaars, die men kwalijk van eigen huize kan noemen. De brug tussen scenario en pu bliek is dan breed In sommige opzichten kan men „Em maus" nog boven „Monsieur Vincent" stellen. De film is actuëler en staat dich ter bij het Italiaanse neo-realisme, dat o.a. het succes van de „Don Camiilo"- films heeft verzekerd. Het scenario van de „Emmaus"-film is ontleend aan het nu overal bekende re portagewerk van Boris Simon, dat pre cies een jaar geleden de hele beschaafde wereld ontroerde door een beschrijving van de revolutionnaire actie van Abbé Pierre om de zwervers tijdens de winter onderdak te verlenen. Het gevaar was zeker niet denkbeeldig, dat de film slechts een soort plaatjes album van deze actie zou worden. René Barbavel heeft echter, wat de dialogen betreft, zowel het gevaar van een docu mentatie- of reportagefilm als dat van een romantische voorstelling van een veldtocht tegen de ellende weten te ver mijden. Hij is er in geslaagd, de cineast Robert Darène in de gelegenheid te stel len een sfeer te creëren, waarin hij een groep mensen in gemeenschap doet leven, zonder ook maar een ogenblik in toneel matigheid te vervallen. Toch leiden de mensen in deze film, de voddenrapers, nimmer de aandacht af van de christe lijke naastenliefde, die het hoofdthema vormt, en al treedt de stichter van het werk, Abbé Pierre, noodzakelijkerwijze op de voorgrond, toch blijft hij de broe der onder de broeders, de naaste onder' de naasten. De film „Emmaus" is dan ook een brok uit het leven gegrepen mense lijkheid geworden, een drama van diepe bewogenheid. In André Reybaz heeft men een ware dubbelganger van Abbé Pierre weten te vinden. Deze uiterlijke gelijkenis echter zou op zich geen verdienste zijn, als deze acteur er niet in was geslaagd, ook het innerlijk van Abbé Pierre voor de toe schouwer tastbaar te maken. Men heeft hier dan ook te doen met een film, die iedere toeschouwer inspi reert, die een voortdurende schreeuw is om sociale rechtvaardigheid en christe lijke naastenliefde en die bovendien een prachtige illustratie geeft van het werk van Abbé Pierre. Zelf heeft deze de film nog niet gezien. Hij is nog maar pas teruggekeerd uit het Zuiden van Frankrijk, waar hij gelukkig is hersteld van een ernstige ziekte. Bin nenkort zal hij een bezoek brengen aan Amerika. Zijn werk wordt ondertussen door anderen onverminderd voortgezet. Vaak heeft men geklaagd dat buiten iemand als Coeteau de Franse schrij vers van naam zich te weinig aan de voor het volk meest bereikbare kunst ge legen laten liggen. Er is dan ook enorme ophef gemaakt van de film, waarmee Francois Mauric zich ais scenarioschrij ver op een voor hem nieuw terrein be gaf. Met die stap heeft hij zich echter in eerste aanleg vergist. Zijn werk is een mislukking geworden, die hij zelf er kent. Voor een verfilming van één zijner romans voelde hij niets. Hij wilde een oorspronkelijk scenario schrijven van diepe strekking. Van diep religieuze strekking zelfs: de demonstratie van de kracht van het „Levende Brood". Een schildering dus van de betekenis van de H. Eucharistie in de gelovige. Daar de film even spoedig uit de Pa rijse bioscopen is verdwenen als ze er in verscheen, is het nutteloos er veel over te zeggen. Mauriac heeft voor zijn eerste scenario een familie-historie gekozen: een volkomen atheïstische vader, een verloper, zoon en een zeer godvruchtige dochter die van een volslagen sceptische student een huwelijksaanzoek ontvangt. De zus ter wil zich offeren voor de redding van haar broer en weigert zich te verloven. Deze liefdesgeschiedenis speelt zich af rond de dagelijkse communiegang van de dochter en eindigt tenslotte op een wijze, die het aan de toeschouwer overlaat om te raden, of de twee gelieven elkander a'. dan niet krijgen. Wie de dramatis personae van Mauriac kent weet, hoe al zijn figuren, vervolgd door de zonde, hun levensweg gaan. En wie in de film constateert, dat de invloed van de dagelijkse communie op het meisH slechts door overtuigde gelovigen kan worden vermoed, maar ook niet meer dan vermoed, zal begrijpen, dat iedereen, van hoog tot laag, deze rolprent me» „gemeng de gevoelens" heeft aanschouwd. Mauriac staat zeer hoog aangeschreven en tot hem worden geen verwijten gericht Maar tijdens de enkele voorstellingen, die in Parijs van de film zijn gegeven, bleven de protesten, vaak uit volkomen tegen gestelde motieven, niet uit. Hoewel men de waarheid tot op zekere hoogte heeft proberen te verbloemen heeft het publiek de mislukking begrepen. Maar voor de film „Emmaus" loopt het storm. Het presidium van het eenheids front heeft besloten 1. om een nationaal eenheidskabi net op brede basis te vormen, en 2. premier Ngo Dinh Diem te vra gen zijn regering binnen vijf dagen geheel te herschikken en te vervan gen door een andere regering in overeenstemming met het eenheids front", aldus de petitie. Intussen heeft premier Ngo Dinh Diem in een radiotoespraak op de aan vallen van de religieuze secten geant woord. Hij wees op de noodzaak van eenheid in het commando van de Vietnamese strijdkrachten en op de noodzaak een regering te vormen, die voldoende onafhankelijk is van de be langen van klassen en partijen, om de belangen van het land te kunnen be schermen. Hij zei, dat het altijd zijn hoop geweest was, de bevolking wel vaart en veiligheid te brengen. De premier waarschuwde vervol gens: „Onze vrienden in het buiten land slaan ons gade", en voegde eraan toe „Er is geen waarlijke onafhanke lijkheid zonder eenheid, geen vooruit gang in een toestand van onrust". Het presidium van het „Verenigd Front van Nationalistische Strijd krachten" heeft premier Ngo Dinh Diem intussen gewaarschuwd, dat afwijzing van hun verzoek om een nieuw democratisch eenheidskabi net, op brede basis te vormen, zal leiden tot een oproep aan het gehele volk om te beslissen. Gisterenavond om zes uur is het vlieg tuig, waarmede het Koninklijk Paar reisde te Cagliari op Sardinië aangeko men, waar plaatselijke autoriteiten ter verwelkoming aanwezig waren^ De Koningin en de Prins zij'n voorne mens de 29ste Maart het eiland te ver laten en terug te keren naar ons land. De componist Marius Monnikendam te 's-Gravenhage. is door de „Academie des arts, des sciences et des lettres" te Parijs onderscheiden met de „Prix Thoret". De aan deze prijs verbonden zilveren me daille zal op 28 April a.s. te Parijs aan Marius Monnikendam worden uitge reikt. N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Een Illegaal nieuws- pamflet bracht dit nieuws: WESTELIJK FRONT: Tankeenheden van het Derde Amerikaanse Leger ziin Ludwigs- hafen binnengetrok ken onder leiding van generaal Patton. In twee dagen tijd maak te dit leger alleen reeds 30.000 Duitsers Krijgsgevangen. Lans alle wegen, waarover de Duitsers vluchten, wordt door de luchtmacht dood en verderf gezaaid. Goede voor- uilgang in het Remagen-bruggenhoofd. Nog steeds geen nieuws over het Noordelijke Rijnfront van Montgomery. Een kunstmatige nevel hangt reeds dagenlang over de hier opgestelde Canadese en Britse troepen. Er gaat daar iets komen. I L'CHTOORLOG: Nieuw hoogtepunt in de luchtstrijd: zware, middelzware en jachtbommen werpers deden uitgebreide aanvallen achter het front van de Duitsers aan de Noordelijke Rijnoever. Spoorweg doelen bij Bremen en Munster werden in puin gelegd. Berlijn voor de dertigste achtereenvolgende nacht was het doelwit van Mosquitoes. Van ochtend vroeg trok de R.A.F. weer over ons land, op weg naar Duitsland. Van Italië uit vlogen 1500 toestellen naar oliedoelen bij Wenen en spoor wegcentra in Noord-Italië. OOSTELIJK FRONT: In 24 uur tijd werden 4000 Duitsers gedood aan het front bij Heillgenbeil. Zware luchtaanvallen op Stettin en Breslau. BEVRIJD NEDERLAND: Bij haar bezoek aan bevrijd Nederland bezocht de Koningin verschillende steden In Zeeland. Noord-Brabant en Limburg. Zij onderhield zich met de leiders van de verzetsbeweging. Weest op uw hoede voor valse ge ruchten. Gisteren was het weer bjjna een dolle Dinsdag geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3