!ep van Klaveren zette zijn zegetocht voort Moskou sticht een VONDST in EEN SCHAAP DAT HISTORIE MAAKT RADIO PROGRAMMA PUZZLE in blokschrift Holland Sport naar Londen vertrokken Ook broer Piet boekte nieuwe triomf Geen extra autobussen naar het Stadion De basiliek van Oudenbosch W Huidklachten 'dTORREN DINSDAG 22 MAART 1955 PAGINA o Laatste propagandastunt: MOND- EN KLAUWZEER IN GELEEN DUITSE FRUITGROOTHANDEL De heer Damen reist mee (Van onze speciale verslaggever) Nieuwe actie voor herstel (Van onze correspondent) C.A.O. KAPPERSBEDRIJF GOEDGEKEURD door BRAM VERSCHOOR Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 eb. 3 kever, 8 ka, 10 s.l. 11 allee, 12 op, 13 d.d.. 14 1 s., 16 pastoor, 22 alida. 23 erica, 24 portret 26 gij, 28 ik, KONING TRIBHOEVAN ofwel Maha- rahadhiradja Tribhoevan Boer Bik ram Jang Bahadoer Sjah Behadoer Sjamsjer Jang is dood. Maar reeds heerst over Nepal zijn zoon Mahendra Boer Bikram, die slechts dertien jaar jonger is dan hij. Koning Tribhoevan werd getrouwd de term trouwde is hier niet erg op z'n plaata toen hij vijf jaar was en met twee zusters. Deze twee echtgenoten ston den aan zijn sterfbed in Zurich en zij hebben volgens het Brahmaanse gebruik de hele week gevast en slechts water ge dronken. Zolang het lijk van de koning niet vol gens de zede van 't land verbrand was, mochten ze absoluut geen voedsel tot zich nemen. Zelfs een glas water met wat sinaasappelsap weigerden ze. Er kwam uit Katmandoe, de hoofdstad van Nepal een speciaal vliegtuig, om het stoffelijk overschot te halen. De ver branding heeft inmiddels plaats gevonden en Mahendra Boer Bikram staat thans voor de zware taak, te regeren over een bufferstaat tussen India en Sovjet-Rus land, waar het communisme aterk ageert. "venals zijn vader wil hij zijn land vol gens democratische inzichten regeren. Ge durende het regentschap, door hem tij dens het verblijf van Tribhoevan in Euro pa uitgeoevend, vaardigde hij zowaar een decreet uit, waarin hij bepaalde, dat elke politicus, die vijf en twintig volgelüwn de zijne kan noemen, aan de verkiezin gen en het politieke leven kan deelnemen. Nepal telt een zestigtal politieke partij tjes en partijen. En dit, terwijl het tot betrekkelijk kort geleden een dictatoriaal geregeerd land waa, waar de functie van minister president erfelijk werd gemaakt Dit gebeurde in 1846 door een opstandige generaal, die tot een der voornaamste families van het land behoorde en de ko ning feitelijk uitschakelde. Sindsdien leef den de negen millioen Nepalezen onder het regiem der z.g. Rana's. De koning werd een gevangene in zijn eigen paleis. Ook Tribhoevan, die op zijn vijfde jaar een troon beateeg, welke wei nig meer was dan een erezetel. leek zich aanvankelijk in het lot van zijn voorva deren te schikken. Maar in 1950 vluchtte hij naar India, vanwaar hij een beweging organiseerde, die aan de dictatuur der Rana's een ein de maakte en Nepal een democratische regering gaf met een constitutionele, ko ning. Voor zijn terugkeer bezocht hij Londen. Toen hij als vrij man in zijn paleis troon de, voerde hij talrijke hervormingsmaat regelen door, stelde een parlement in en maakte zichzelf hoofd van het leger. Zijn leger, ofschoon niet groot, bestaat uit Ghoerka's, de beroemde soldaten, die evenals de Sikhs de kerntroepen van de Engelse militaire macht in India vorm den. De Ghoerka's verwierven zich in Eu ropa naam tijdens de Eerste Wereldoor log, toen ze in het Engelse expeditiele- ger waren opgenomen en zich door hun grote dapperheid onderscheidden. Thans is Nepal ten onzent bekend ge worden door zijn sherpa's, de fameuze berggidsen, zonder wie geen enkele expe ditie naar de toppen van de Himalaya kan worden ondernomen. De sherpa Ten ding. die samen met de Nieuw Zeelander Sir Hillary de Mount Everest beklom, is een Nepalees. Mahendra wil zijn vader navolgen. Na zijn volk te hebben opgeroepen tot een heid en samenwerking, kondigde hij aan, vèr gaande hervormingen inzake het grootgrondbezit te zullen gaan doorvoeren. De koning van Nepal was dood.. Bin nen een week was er een nieuwe koning. Men hoopt van Mahendra, dat hij evenals zijn vader Tribhoevan aan de verlokkin gen van het Kremlin zal weten te weer staan. Radio-Moskou heeft gisteravond een bekendmaking van het Sovjet-minis terie van buitenlandse zaken omgeroe pen, waarin wordt verklaard, dat op onlangs in Moskou gevoerde besprekin gen „volledige overeenstemming" is be reikt over het organiseren van „een verenigd opperbevel" voor de acht Oost- Europese landen, die hebben deelgeno men aan de Moskouse conferentie van het vorige jaar. Bij deze onlangs gevoerde besprekin gen, die aansloten op de Moskouse con ferentie van het eind van het vorige jaar, is gesproken over verdragen van vriendschap en wederzijdse bijstand tussen deze acht landen, te weten: de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland, Hongarije, Roemenië, Albanië en Polen. De Moskouse conferentie was het communistische antwoord op de Pa- rijse verdragen. Aan het einde van deze conferentie werd in een commu niqué reeds gewaarschuwd, dat de Oosteuropese landen gezamenlijk „maatregelen" zouden nemen als West-Duitsland bewapend zou worden Naar aanleiding van de bekendmaking van radio Moskou, verklaarden diplo matieke kringen in Londen gisteravond, dat dit plan voor een Oost-Europese „NATO" beschouwd moet worden als een laatste poging om het ratificatie debat in de Franse Senaat te be ïnvloeden. richten werk ligt, welke methoden men te volgen heeft, hoe men het werk onderling zal verdelen, hoe men elkan der ervaringen kan mededelen. Men weet ook, dat sommige terreinen goed bezet zijn b.v. het sociale gebied en het godsdienstonderwijs, andere echter, zo als de landbouw, slechter. Het comité de continuité zal al deze vraagstukken moeten bestuderen en helpen verbete ren. Een zeer belangrijk initiatief was dat van pater Belpaire, die de volle instem ming vond voor het plan, de internatio nale fondsvorming ten behoeve van ach tergebleven gebieden ieder in eigen land te steunen. De regeringen, die de achter gebleven gebieden willen helpen, zullen in elk land de steun der katholieken ver krijgen. Tot slot uitte het congres de wens, dat de aandacht van alle internationale organen zal worden gevestigd op de discriminatie der christenen in de com munistische landen. Aan de H. Vader zal men vragen een biddag over de hele wereld te doen houden voor de „Zwij gende Kerk (achter het IJzeren Gor dijn). Gisteren zijn veertig stuks rundvee en meer dan twintig varkens van de land bouwer H. J. N. te Geleen, in beslag ge nomen en afgeslacht naar aanleiding van 't aldaar heersende mond- en klauwzeer, Vrijdag j.l. waren ook al vier runderen afgeslacht. SCHIPHOL, Dinsdagmiddag Om half 12 hedenmorgen is per K.L.M.- vliegtuig het elftal van Holland Sport in derdaad van Schiphol naar Londen ver trokken voor de wedstrijd die Woensdag avond tegen West Ham United zal worden gespeeld. Het was het elftal in zijn nor male competitie-formatie met enkele re serves. De Rotterdamse spelers hadden als eis gesteld, dat ook de voorzitter van het oude bestuur, de heer F. A. Damen (Rot terdam), de reis zou meemaken. De di rectie heeft daarin toegestemd en de heer Damen bevond zich onder de begeleiders. Als team-leider treedt intussen, daartoe door de directie van Holland Sport aan gezocht, de heer C. van Es, lid van de Technische Commissie van de K.N.V.B. op. Op de „Holy"-boerderij Vlaardingen, een hoen derhofstad, wier historie lot diep in de middel eeuwen teruggaat, is een zwart schaap druk doen de, geschiedenis te maken in de wereld van zijn soortgenoten. Na in drie achtereen volgende jaren een vier ing te hebben geworpen, verbaasde het de vorige week de gehele dieren wereld, door vijf lam- metjes ter wereld te bren- Sen, hetgeen, zover be kend, nog nooit bij deze categorie viervoeters is voorgekomen. Het pik zwarte lammetje, geheel "nks, is overigens niet bet zwarte schaap van de fsmiliie geworden. Tegen- ever een van haar kin dertjes moest moeder we- jjehs 'n onoplosbaar door de natuur veroorzaakt •'Voedingsprobleem" har teloos zijn. Het kleinste en laatst geboren lam metje fin het midden) werd het slachtoffer. Het wordt nu door boer J. Rodenburg en zijn kinde ren, met wie het een innige vriendschap heeft gesloten, met de fles groot gebracht. In de zaal „Fidei et Arti" te Oudenbosch Saf de stichting „Behoud Oudenbossche Basiliek" Maandagavond een speciale uit eenzetting over werkwijze en doel van de nieuwe actie tot inzameling van gelden voor de restauratie van de basiliek. Het ligt in de bedoeling, dat in eerste instantie Oudenfoosch zelf zal doen wai mogelijk is. De gelden van „Bijzondere Noden" mogen in Oudenbosch worden aangewend tot herstel. Bovendien heeft men de grote actie tot inzameling van oud papier nieuw leven ingeblazen en de speldjesverkoop ten bate van de basiliek gestimuleerd. De stichtipg. die onder de actieve leiding van burgemeester B. Funk al veel voorbereidend werk heeft verricht, bestaat op 1 April a.s. precies een jaar De inzet van de hernieuwde actie vorm' een waardige „viering" van dit eenjarige bestaan. Zo spoedig mogelijk hoopt men te ko men tot een vlotte aflossing van de ge leende gelden, nodig voor het directe her stel, dat ongeveer 600.000 vergt. De to tale kosten van de restauratie bedragen,! zoals bekend, rond de 1.250.000. Met da daadwerkelijke steun van de parochianen en de subsidies van provincie en rijk zal men succesvol kunnen werken aan hel eerste herstel volgens de adviezen van dp deskundigen, prof. M. Granpré Melière, C. Geenen, ir G. Leeuwenberg en ir H Thunissen. De directeur van de Rotterdamse Elec- trisehe Tram maakt bekend, dat in ver band met de materieelpositie, vóór aan vang van de op Woensdag 23 Maart a.s, in het Feijenoord-stadion te spelen voetbalwedstrijd Voorlopig Nederlands ElftalLondon Combination, geen extra autobussen in dienst zullen worden ge steld. Na afloop van de wedstrijd zullen, zoals gebruikelijk extra autobussen wor den ingelegd. Zowel voor aanvang als na afloop van de wedstrijd zal met extra trammaterieel worden gereden. De heer Th. Sturkenboom, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspersoneel St. Cosmas, heeft te Eindhoven tijdens een kappersconcours medegedeeld, dat het College van Rijks- bemiddelaars de Collectieve Arbeidsover eenkomst voor het kappersbedrijf heeft goedgekeurd. De C.A.O. heeft terugwer kende kracht tot 1 November Jl. (Advertentie) geneest U goed en snel Jmet DÉBRALINE (geen vlekken, geen gaas of I pleisters!) en wassen met DÉBRALINE-HUIDZEEP (overvet en ontsmettend). Frankryk, Nationaal Programma. 847 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.05 Nws. 18.30 Am. uitz. 19.00 Gram. 20.00 Vocaal ens. 20.55 Gram. 21.00 Hoorspel. 22.37 Gram. 22.45 Kamermuz, 23.4524.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. F1.45 Gram. 12.30 Weer. 12.34 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 16 00 Koersen. 16.02 Gram. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Volksliede ren. 18.15 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 20.50 Gram 21.15 Omr.ork 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 22.45 Gram. 2È.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.10 Gram. 14.15 Ork.conc. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram 17.30 Zang en piano. 17.55 Gram. 18.50 en 19.15 en 19.28 Idem 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.30 Volksmuz. 22.00 Nws 2215 Lichte muz. 22.55 Nws. Engeland, BBC European Serv. Uitz. voor Ned. 22.0022.30 Nws, feiten v .d. dag, en: Vraag gesprek (op 22 4m.). Vanaf Vrijdag Is er weer een schoenenzaak bij op de Hoogstraat Horizontaal: 1 verfrissing, 4 steensoort, 6 Eng. bier, 9 naam en woonplaats, 10 wa pen. 11 Europeaan, 14 sportartikel, 17 zoals de akten getuigen (lat. afk.), 18 windrichting, 20 rijk der schimmen, 21 bezittelijk vnw., 22 zangnoot, 23 vr. munt, 24 kraan, 28 kiezel, 31 overschot, 33 ly risch gedicht, 34 voorzetsel. 35 zeepwater. Ik haastte mij dus door de hall naar het trappenhuis en opende daarvan de deur. Ofschoon A. A. mij niet voor ge vaar had gewaarschuwd hield ik toch mijn hand aan mijn revolver terwijl ik het licht aanknipte en langs de trappen die naar boven en naar het souterrain leidden naar de achterdeur schreed. Zij bleek inderdaad ongegrendeld. Mijn vriend had niet gezegd wat ik in dit geval te doen had; ik meende echter in zijn geest te handelen door ze te grendelen en dus deed ik het waarna ik met voortdurend het gevoel dat ik elk ogenblik in de rug zou kunnen worden aangevallen naar het salon terugkeerde. Daar bracht ik verslag uit zowel van mijn ervaring als van mijn handelwijze. Daar heb je goed aangedaan prees A. A. Je moet het maar verontschuldi gen dat ik vergat het je te zeggen. Ik had het kunnen zeggen want dat- de achteruitgang niet zou zijn gesloten was wel te voorzien, nietwaar? Maar voor de donder, zei Eddy, zijn ongeduld wederom niet anders kun nende uiten dan in ruwheid Waar is Willem dan? Die kan nu niet meer onaangediend binnenkomen, stelde mijn vriend gerust. Verticaal: 1 muziekinstrument, 2 de de somma van, 3 telwoord, 4 de lezer heil (lat. afk.). 5 pers. vnw. 6 voorzetsel, 7 soort onderwijs, 8 nauw, 12 vis; 13 graan soort. 14 winterkost, 15 Aziatisch schier eiland, 16 haarkrul, 19 groet, 23 vette vloeistof 25 bonthuid. 26 ik (lat.), 27 speelgoed, 29 eerwaarde heer (lat. afk.), 30 geheel de uwe (lat. afk.) 31 heilige, 32 zangnoot. 31 le, 32 peter, 35 tij, 37 ar. 38 edele, 39 s.s. Verticaal: 1 es, 2 blad, 3 kat, 4 el, 5 vloot, 6 ee. 7 rem. 8 koel, 9 a.p„ 13 drang, 15 stank. 16 pip. 17 ado. 18 ssr, 19 oer, 20 ore, 21 rit. 25 tante, 27 ijzer, 28 iets 29 epe, 30 ore, 31 la, 33 ed, 34 el, 33 ijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5