Maatregelen bescherming bevolking A-bomaanvallen zijn mogelijk slachtoffers kan zeer aanzienlijk worden beperkt tegen Het aantal Molotof krijgt onder-ministers Van Acker: CVP-manifestatie zal worden onderdrukt! Tumultueuze interpellatie ii Belgische Kamer Churchill„allemaal geklets r Ambtenaren-salaris object van zware gedachtenwisseling MINISTER BEEL IN EERSTE KAMER Rijksmobiele colonnes worden militaire colonnes Socialisten dreigen met „vergelding WE KOMEN NAAR BRUSSEL! In hemdsmouwen en schreeuwend Studenten-rellet j es in Leuven Woensdag 23 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met H-bom behoef t vooreerst nog geen rekening te worden gehouden Zesde atoom-explosie reeks 1955 Nevada Belgische ambassadeur nam afscheid China- en Duitsland-deskundigen SCHOOLSTRIJD NAAR CLIMAX Poujade ontvangt de koningin der aarde Franse priesterarbeiders veroordeeld Griep in Duitsland neemt af DC-6 vloog tegen bergrug 24 Mijnwerkers gedood WEERBERICHT ■mèm* Luchtramp op Hawaii t 1 i De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, morgen opklaringen. Zacht weer. Krachtige tot matige Zuidelijke wind. Donderdag 24 Maart: Zon op 6.38 uur, onder 19.00 uur. Maan op 6.14 uur, onder 20.01 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 22 Maait Nadat de Eerste Kamer in eerste termijn het zijne had gezegd over de begroting van Binnenlandse Zaken (zie voor het overzicht hiervan elders in dit blad) is mi nister Beel laat in de avond nog begonnen met zijn antwoordrede, waarin hij namens de regering belang rijke mededelingen heeft gedaan over de bemanning van de rijksmobiele colonnes van de B.B. De B.B., zoals wij die kennen, aldus de minister, is gepland in 1950. Aan haar organisatie lag ten grond slag een militaire veronderstelling betreffende de aard, de omvang en de frequentie van de bombarde menten, waarmede de A-gemeenten in ons land, d.w.z. de plaatsen, die op grond van hun militair of econo misch belang het doelwit van een aanval zouden kun nen zijn, rekening hadden te houden. Maar, aldus de bewindsman, er is thans een nieuwe militaire veron derstelling, die de taak van de B.B. in verschillende plaatsen aanzienlijk verzwaart en de bedreiging van de bevolking in die plaatsen aanzienlijk vergroot. De veronderstelling van 1950, gebaseerd op de waar schijnlijkheid van aanvallen van de tactische lucht macht van een eventuele tegenstander met conven tionele aanvalsmiddelen blijft onverminderd van kracht. Daarenboven moet rekening worden gehou den met A-bom aanvallen op belangrijke doelen, als militaire vliegvelden, de hoofdstad, het regeringscen trum, het belangrijkste havengebied tegen de tijd dat de aanvoer een rol gaat spelen, de belangrijkste oor logshaven in de korte tijd van de concentratie na de mobilisatie. Wij moeten hierop bedacht zijn en wij moeten hiertegen onze maatregelen nemen. Deze maatregelen zijn mogelijk. Niet in die zin, dat een afdoende bescherming zou kunnen worden ge boden tegen de vernietigingskracht, waartegen wij ons beweer moeten stellen. Een verwoesting van enorme afmetingen is niet de voorkomen. Maar wel kunnen wij het aantal slachtoffers terugbrengen tot slechts enkele procenten van de massale verliezen, die wij zouden lijden, indien wij niets deden. MINISTER BEEL: Onze taak vervullen. Deze maatregelen zijn: evacuatie, alar tiering, «chuiigelegenheid, hospitalisatie. Een tijdige alarmering bij naderende aan- t'alsvliegtuigen is verzekerd. De moeilijk heden van een onderbrenging op veilige tfstand, maar in de naaste omgeving van he met A-bommen bedreigde steden van Mien, die dan gemist kunnen worden, vvor hen onderzocht. Zoals ik reeds in de Tweede Kamer heb Medegedeeld, zo vervolgde dr Becl. zijn <0 studie genomen geprefabriceerde ^huilgelegenheden. welke bij toenemende fanning in de internationale situatie oo M»rtc termijn kunnen worden geplaatst, ken veel uit uitgebreider aanpak van de hospitalisatie van gewonden wordt door de geneeskundige verdedigings- raad voorbe reid. Wij zul len ons hulp- verieningspo- tcntiecl in de Vorm van rijks biobie'e colon ies misschien •boeten uit breiden. Kortom wij 8üllcn onder ogen moeten zien alles wat ••odig is om, wanneer een oorlog ons niet "espaard kan blijven, onze taak te vervul, hu en tot een goed einde te brengen. De haarvoor noodzakelijke plannen worden Uitgewerkt, met dezelfde vaart waarmede 'b 1959 de B. B is ter hand genomen. Wellicht zal men vragen: en de H-bom? Ik ben met de mi'itaire adviseurs van he regering van mening, aldus spr., dat •Vij daarmede de eerste jaren geen reke- hing behoeven te houden, omdat het nog *eer beperkte aantal H-bommen waarover ven eventuele tegenstander beschikt, ge serveerd zal moeten blijven voor die hoelen, welke op andere wijze niet kun- ben worden uitgeschakeld. Wat ik zo juist gezegd heb, houdt niet 'bdat ons gehele land, of al de A- Sneenten van ons land, voortaan met poombommen rekening moeten houden. V'oor de overgrote meerderheid van deze tebicden is de toestand ongewijzigd. De Voorbereidingen ter evacuatie van de met atoombommen bedreigde gebieden zijn Voorts van verschillende aard. Niet steeds {al de ontruiming even ver behoeven te taan. Soms zal zij van korte duur kunnen "■'.in. Er is trouwens geen automatisme in hie zin, dat bijvoorbaat vaststaat, dat tot Vvacuatie van deze gebieden in geva' van "orlogsdreiging zal moeten worden over gegaan. Gelukkig is nog niet zeker, dat 'b een nieuwe oorlog het atoomwapen zal borden gebruikt. En wanneer dit wei hel 'eval zou zijn, is het wel zeer onaanne melijk. dat een van de eerste aanvallen bp ons land zal worden gericht. Daarom Al de beslissing van de regering of eva malie moet worden aanbevo'en dan we' oorgcschrpvcn, worden genomen, zodra p omstandigheden, dan welke aard dao "k. daartoe nopen. r hc B. B.-organisatie in de plaatsen. di« .''«ening moeten houden met A-bom- (anvallen, zal daarop voorbereid en daar- °e uitgerust moeten zijn. Enige wfjzigin- pi in de organisatie zijn onvermijdelijk, ljaar zij zijn niet van principiële aard pt hulpvcrlcningspotentiecl zal nog ver- v ui| ket centrum moeten worden opge '•n voorbereiding van de eva- (j^a'ie zal er op gelet moeten worden, dat hr bbodwaehters en hun gezinnen dicht bi) bn,.c "Pstellingsplaatscn kunnen worden bcreehra^li* daan. De noodwachters zullen zich zelfs door een atoombom niet laten weerhouden inderdaad paraat te zijn. De Rijksmobiele Colonnes Daarom zult u begrijpen, zo zeide mi nister Beel verder, dat mij met grote zorg heeft vervuld het onbemand blijven van de meeste rijksmobiele colonnes. Mate rieel, waarmede per uur ongeveer 51190 personen uit ingestorte huizen kunnen worden gered: waarmede per uur onge veer 2500 gewonden een eerste behande ling voor de opneming in de ziekenhuizen kan worden geboden: waarmede per uur bijna 19(1 millior-n liter water kan worden gegeven ter bestrijding van de branden ai dit materieel zou werkloos moeten b'ü- ven in de uren van de grootste nood, door gebrek aan personeel Ik maak hiervan niemand een ver wijt. Er is een grens aan de vrijwillig heid. Deze grens is bereikt ten aan zien van de rijksmobiele colonnes, waarvan het personeel permanent be schikbaar moet zijn op eén behoorlijke afstand van de plaats van inwoning, op behoorlijke afstand van het eigen gezin. En zelfs indien zich voldoende vrij willigers zouden me'den, zou hei p.,?( meer mogelijk zijn met hen de RMC"> te bemannen, omdat de verschillende gemeentebesturen hun handen vol heb ben aan de opleiding van het eigen B.B.-personeel en het dientengevolge uitgesloten moet worden geacht, jat zij zich intensief zouden kunnen be moeien met de eerste opleiding van de in totaal benodigde 16 000 man RMC- personeel. Dit zou betekenen, dat de eerste opleiding van dit'personeel cen traal door het rijk zou moeten worden verzorgd. Bij het vrijwihigerssysteem waarbij de vrijwilligers over het ge hele land zijn verspreid eii de instruc tie in de vrije uren moet worden ge geven. zou zulks op zodanige moeilijk heden stuiten, dat geen bevredigend resultaat kan worden verwacht. Het zou dan ook nodig zijn, reeds vóór de eerste opleiding, het personeel gedu rende een aantal weken te verzamelen dus te kazerneren, hetgeen niet wel strookt met opleiding in vrije tijd van vrijwilligers. Daar komt bij, dat een vervolgopleiding van 4 a 5 weken a colonneverband noodzakelijk zou zijn. dus eveneens met kazernering, terwijl het uitgesloten is met de vervolgop leiding te wachten tot de B. B. in staat van paraatheid wordt gebracht, omdat dan onmiddellijk over geheel voor hun taak berekende RMC's moet kunnen worden beschikt. Andere oplossing Daarom, aldus dr Beel, heb ik naar een andere oplossing gezocht. Eerst in de vorm van een burgerlijke dienstplicht, zoals de wet op de noodwaehten mogelijk maak: Maar zelfs indien daarbij zouden worden opgeroepen, teneinde de behoefte aan mankracht zo min mogelijk te storen, mi litair dienstplichtigen die hun eerste oefe ning hebben volbracht maar zonder mo bilisatiebestemming zijn. zou dit beteke nen een omvangrijke wetgevende en ad ministratieve voorbereiding, die teveel tijd zou vragen en bovendien zou leiden tot een kostbare en weinig efficiënte dou- bluse van wat bij het ministerie van Oorlog reeds voortreffelijk functionneert. Al deze overwegingen hebben er toe geleid ,dat tenslotte de volgende oplossing is gekozen. De rijksmobiele colonnes zullen wor den bemand met militair dienstplichtig personeel van de luchtmacht en zo nodig van andere krijgsmachtonderdelen, welk personeel in de militaire sector geen mo bilisatiebestemming heeft. De sterkte van het contingent dat voor deze colonnes in opleiding kan worden genomen bedraagt 4000 man per jaar. De rijksmobiele colonnes zullen dus mi litaire colonnes worden, welke echter zul len worden opgeleid aan de hand van directieven van de minister van Binnen landse Zaken. Administratief zullen deze colonnes onder verantwoordelijkheid van het militair gezag bljjven, operatief zal de nationale commandant B.B. aanwijzingen tot inzet dezer colonnes geven aan de militaire commandant der RMC's, waar na zij zich ter beschikking stellen van de B.B.-leiding in de plaats, naar hulp moet worden verleend. Het laat zich aanzien, dat, mede in ver band met de noodzaak een nieuw kazerne- ment voor P'™- '®9o man te bouwen, de eerste militaire herhalingsoefening, ter opleiding van het personeel der RMC's, kan geschieden in Aprn 1956. Met de tota le opleiding zullen 5 jaar gemoeid zjjn. „Ik ben mij bewust van de ernst van de mededelingen die ik zo juist heb gedaan", aldus minister Beel. >jIk ben ecbter ook overtuigd, dat de Staten-Generaal en ons volk de regering de steun niet zullen ont houden, die zij behoeft om de verdedi gingskracht van ons land in de burgerlijke sector op het vereiste peil te brengen.' Wij weten, dat een nieuwe oorlog on noemelijk veel vernietiging, veel leed, veel ellende teweeg za] brengen maar wy weten tevens, dat erger dan dit alles zou zijn de onverstoorbare verschrikkingen, die over ons zouden komen, wanneer wij bij de pakken neer ?n met de handen in de schoot zouden gaan zjtten Wat be komende jaren zu]]en brengen weten wi.i niet, maar één djng is zeker; wanneer wij onze kinderen een betere toekomst willen bieden dan be^ bange heden, dat ons beschoren Is, zullen wij sterk moeten zijn en moeten vertrouwen op de onmisbare zegen, zonder welke ons werk geen waarde kan hebben. God geve ons kracht onze taak te vol brengen", zo besloot <jr Beel dit deel van zijn rede. De minister zal morgen zyn rede voort zetten. AD TNT. Gisteren heeft de zesde atoomexplo sie in de reeks proefnemingen van dit jaar plaats gehad in de woestijn van Nevada. De ontploffing was te Las Vegas (120 km van de plaats der explosie) zicht baar, evenals te Los Angeles. Nadat gisterenmorgen het corps diplo matique afscheid had genomen van de de ken van het corps, de Belgische ambassa deur, de heer E. Graeffe, in de residentie van de nieuwe deken, de Franse ambassa deur, de heer Jean Paul Garnier, ontving mevrouw Egbert Graeffe des avonds. In de residentie van de Belgische am bassadeur aan de Jacob Catslaan te 's Gra- venhage, hebben honderden gasten uit alle kringen, afscheid genomen van een zeer symphatiek en alom bemind diplomaat en diens echtgenote. Dat kwam al heel duide- lijk tot uitdrukking bij het binnenkomen toen zich een lange rij van gasten vormde, voor eik van wie de heer en mevrouw Graeffe een hartelijk woord hadden. Naai schatting bezochten 700 personen deze ont vangst Enkele uren waren de salons van deze een deel van Benelux vertegenwoor digende residentie meer dan gevuld. Op de foto zien we de scheidende ambas sadeur in gesprek met mevr. Drees. O Radio-Moskou meldde gisteravond, dat ir Vassili V. Koeznetzof, oud-am bassadeur te Peking, is benoemd tot eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken in de Sovjet-Unie. Bovendien zijn V. Semeonof en M. K. Fedorenko benoemd tot tweede plaats vervangende minister van buitenland se zaken. Koeznetzof, 53 jaar oud, staat be kend om zijn doorzettingsvermogen. Als ingenieur heeft hij 30 jaar lang in de industrie gewerkt. Tot 1953 heeft hij een leidende rol in de vakbewe ging gespeeld. Zijn benoeming in Pe king was de eerste diplomatieke be noeming van de regering-Malenkof en tevens Koeznetzof's eerste diplomatie ke functie. Hij kreeg toen de rang van plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, teneinde het con tact met de Chinese leiders te verge makkelijken. In December 1953 werd Koeznetzof in Peking vervangen door Joedin. Verleden jaar nam hij deel aan de conferentie van Genève. Semeonof, die hoge commissaris in Oost-Duitsland is geweest, is een van de voornaamste Russische deskundi gen inzake Duitsland. In Juli van het vorige jaar werd hij hoofd van de af- Als het land in opgewonden toestand verkeert, aldus zei Lefèvre bij zijn in terpellatie, dan is dat uitsluitend de jTgebracht. e nieuwe pidï "icuwe militaire veronderstelling ;n' t dus hier en daar tot enige wijzigir,,-3 •ha» P'aatselijke organisatie van de B. B. a0do" Jn °Pzet en wezen blijft zij onver en De B' B' zal even Paraat moeten va,'om aanvallen met conventionele aa.i- iduvaiieii mei uonveniionei re>middelen het hoofd te bieden en te 'ie wat er te redden valt, wanneer t- W vuuvn vaii., wailllCCI "loombom zijn sinister werk heeft gc- (1 'elefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, L)inSc|agavont) Ongeveer zes uren lang Geeft de Belgische Kamer liedemnidda- weer volop in rep en roer gestaan. Aanleiding hiervoor was de interpellatie van minister-president Van Acker door de CVP-voorzitter, dr Theo Lefèvre, i.v.m. de bekende radio-rede van de premier, welke voUen* Lefevre „vol bedreigingen, lage aanvallen en valse beloften" was Daar vooi incidenten werd gevreesd, waren om het parlement en bij de ministeries in de omgeving van de Wetstraat door politie en gendarme* grootscheepse orde-maatregelen getroffen. Ook het gebouw van !ie, Nationale Radio werd streng bewaakt. Er deden zich evenwel slechts enkele kleme botsingen met manifestanten voor. !£hvIc? van de regering, die van de ka tholieken van dit land burgers van de tweede rang wil maken. De strijd gaat niet tegen de regering omdat ze links omdat zi-i de rechten van de vrijheid en de democratie verkracht. In f'e b'r.1;id m°et de CVP, haar opdracht op het parlementaire plan vervullen. lot die opdracht behoort om. de be scherming van de gewetensvrijheid. De regering pleegt metterdaad een aanval op de godsdienst en op de katholieke scholen. „Niet wij doen afbreuk aan het crediet van de staat, zoals in de oppo- silie-pers wordt beweerd, doch hiervoor is de linkse meerderheid zelf volon aan het zorgen". Geheel Van Acker's radiorede, aldus dr Lefèvre, was een onsamenhangend weefsel en dwaze bedreigingen. „On danks het verbod te betogen zullen we op 26 Maart toch naar Brussel komen!" Dr Lefèvre herinnerde tenslotte aan de houding Van Koning Willem I, „die evenals Van Acker de waarsrhuwingen met verstond die dringende verzoeken als provocaties beschouwde: slechts op details toegaf en halsstarrig bleef wat de grond van de zaak betrof, totda' de scheiding van 1830 kwam" De rede van de CVP-voorzitter werd door diens par tijgenoten langdurig toegejuicht en door de linkse meerderheid op sar casme onthaald. ken? Gij hadt dan beter voor het kin deruurtje kunnen optreden!" (Gelach) Een enkele vonk, aldus ging Van Acker verder, zou voldoende zijn om on heilspellende dingen te zien gebeuren „Kan men aanvaarden, dat priesters wier taak het zou moeten zijn de men sen steeds nader tot elkaar te brengen, zich aan het hoofd hebben gesteld van wat zij noemen: de heilige oorlog voor de wieg van het kind". Hierna volgde een hatelijke aanval tegen het katho lieke onderwijs. De kardinaal werd er ook bijgehaald, die, volgens Van Acker, slachtoffer is van slechte adviseurs, (homerisch gelach op de CVP-banken). Eindigend zei de premier: „Ik geef de CVP de goede raad niet tot haar beto ging op 26 Maart over te gaan. In elk geval geef ik de verzekering, dat, kost wat kost, de orde zal gehandhaafd wor den. Ik zeg tot de CVP dat zij moet kiezen." Op de CVP-banken werd ge roepen: „Leve de vrijheid, weg met de dictatuur". „De CVP gebruikt aldus ging Van Acker verder fascistische methodes". Heftig protest bij de CVP, waar men riep: „Herinner U de straat gevechten van 1950"! „In elk geval" concludeerde Van Acker, „zuilen we de nodige mtaaregelen treffen om dat te onderdrukken! België kan het zon der U stellen!" De heer Spaak, minister van bui tenlandse zaken, mengde zich later ook in het debat. Hij zei, dat een ern stige poging moest worden gedaan om te voorkomen, dat het land op de schoolkwestie in twee kampen zou splitsen. „De CVP dreigt met revolu tie. De regering kan dat niet dulden. Ook wij hebben troepen!" „Bedrei ging", riep een stem op de CVP-ban ken. „Moeten", aldus Spaak, „onze troepen met elkaar handgemeen wor den, moet er burgeroorlog komen?" Anti-clericaal De heer Busset, voorzitter van de so cialistische partij, kwam nog meer olie op het vuur gieten. Hij riep uit: „het hoofd van de gehele CVP-actie is' de kardinaalen viel daarna de priesters aan. Toen zeide Busset: „Onze troepen vragen wanneer we een tegen-actie tegen de CVP-agitatie zullen ontkete nen. Wees voorzichtig! De gebeurtenis sen kunnen plotseling van gedaante ver anderen. Van heden af zal voor elk be schadigd socialistisch lokaal een CVP- lokaal worden vernield! Alles zal ver golden worden. Gij drijft jongens in de strijd en sedert enkele dagen ook ge wezen rexisten (Protesten bij de CVP) Gij speelt met vuur. Als gij zo doorgaat, komen wij in een prae-fascistische at- «osfeer en dan zullen de massa's der arbeiders loskomen. Eén ding is zeker: onze linkse schoolpolitiek zal tot het einde toe vervolgd worden". Hierbij ontstond hevig tumult op de banken. De van anti-clericalisme druipende re devoering werd door al de socialisten en communisten en door bijna al de liberalen langdurig toegejuicht. Na het onder drukkende stilte door de minister van Justitie, Lilar. ge geven verslag van de juist cp dat mo ment plaats vindende straatgevechten te Leuven, merkte de CVP-staatsminister De Schrijver op, dat de linksen in 1950 lessen hebben gegeven in straat-onlus ten en dat men de beroering van het katholieke deel van België moet begrij pen over de sectaire bedreiging tegen het onderwijs van hun kinderen. Als er agitatie en oorlog zijn, is dat voor een deel ook het gevolg van het betogings verbod tegen de katholieken, die op vreedzame wijze voor hun goed recht en als volwaardige burgers van hun land in de hoofdstad wilden manisfes- teren. Aan het einde van dit woelige en al lesbehalve waardige debat, waarvan de socialistische Kamer-voorzitter Huys- mans zelf zeide, dat het geen fraai par lementair schouwspel was geweest, werden door meerderheid en minder heid moties ingediend, waarover Don derdag zal worden gestemd. ^erit>e|!ll'Cr ^'r Winston Churchill heeft Dinsdag, in antwoord op vragen over VefkG met betrekkin» tot z«n voorgenomen aftreden in het Lagerhuis .j, '«ard: „Laat u niet misleiden door al dat geklets in de pers". Shjj,®*1 de vroegere minister van defensie in het Labour-kabinet, Emanuel -11' de premier vroeg, of het waar was dat hij „eruit werd gedrukt" door •hiw53.'8 van zijn eigen conservatieve partij, antwoordde Churchill: „Mr Shinwell 6eti j2lch d°or al het geklets werkelijk niet laten misleiden. Hij maakt trouwens *'ih do°r te laten doorschemeren dat hij één diergenen is, die het méést misleid!". aiiden van het Lagerhuis lachten en Shinwell zeide dat hij „opgetogen over woord" was. Min.'pres. dr- Drees heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de pas ge opende Voorjaarsheurs. Tijdens zijn rondgang over de terreinen en door de gebouwen heeft hij in de Mar- grielhal een plaquette onthuld, die door de Kon. Hoogovens aan de Jaarbeurs was aangeboden Van Acker beter voor kindenturlje! Premier Van Acker beantwoordde de interpellatie op zeer uitvoerige wijze. Hij beweerde dat de CVP, met de hoge geestelijkheid aan het hoofd, een kli maat van burger-oorlog in het land brengt. „Men is bezig dwaasheden te begaan. Als daaraan niet spoedig paal en perk wordt gesteld, gaan wij naar een langdurige periode van sectarisme en fanatisme". Van dat alles zou, vol gens Van Acker, de CVP dan de schuld dragen. „Zij mobiliseert de kinderen" Protesten bij de CVP, waar men riep „Waarom zi.jt gij dan, als 't maar kin deren betreft, voor de radio met tremo lo's in Uw stem, het land gaan toespre- deling Centraal-Europa van het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken. Hij is op en top partijman. Fedo renko was tot dusver adviseur aan het ministerie van buitenlandse za ken. Hij is gespecialiseerd op 't Verre Oosten en hij is o.m. ambassaderaad in China geweest. Radio-Moskou heeft geen melding gemaakt van verandering in de posi tie van Andrei Gromyko, die tot nu toe de enige Sovjet-diplomaat was met de rang van eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken. Men neemt aan, dat hij deze rang behoudt. (Van onze Brusselse correspondent). Terwijl in Brussel de Belgische volksvertegenwoordigers gewikkeld waren in een rumoerig debat over de schoolkwestie, hebben gistermiddag in Leuven voor de tweede maal deze week ongeregeldheden plaats gevon den. Bij deze studenten-relletjes vie len ditmaal twintig gelukkig niet ernstige gewonden en werd een dertigtal demonstranten door de poli tie ingerekend. De Leuvense politie, min of meer onder de voet gelopen, kon het niet alleen af en tot drie maal toe moesten uit Brussel en Ter vuren politie- en gendarme-verster kingen worden aangevoerd. De Leuvense studenten werkten met aardappels en eieren en braken toen zij door hun voorraad projectie len heen waren in verschillende straten de stenen op om de politie te bekogelen. Zij bezetten het marktplein en lieten er eenden los met om de hals bordjes: „Weg met Collard". Slechts met moeite kon de politie uiteindelijk de straten schoonvegen. Het tribunaal van Versailles heeft heden het vonnis bevestigd van de kerkelijke rechtbank <te Parijs, die 18 priester-arbeiders had veroordeeld we gens belediging van Gaston Tessier, een vooraanstaand figuur in de katho lieke arbeidersorganisaties. Op 3 April 1953 "hadden 18 priester arbeiders uit de omgeving van Parijs een manifest uitgegeven, waarvan een deel in de communistische „Humani- té" werd gepubliceerd. Zij vielen daarbij de economische en sociale toestand aan, in de persoon van de ge zagsdragers en organisatie en daarbij in het bijzonder de „Conféderation des Travailleurs Chrétiens", de katho lieke vakbeweging in Frankrijk. Hun tekst bevatte deze zin „Wij kunren niet nalaten openlijk de oneerlijkheid van de heer Gaston Tessier bekend te maken". Hoezeer de heer Tessier als ere voorzitter van de Franse katholieke vakbeweging het ook speet zich tegen katholieke priesters te moeten verzet ten, toch achtte hij zich erdoor bele digd. Hij liet hen dagvaarden voor de kerkelijke rechtbank te Parijs, die op 24 Maart 1954 de priesters veroordeel de tot een symbolische boete van 1 franc wegens bewezen laster en scha de aan de belangen van de klager. Maar ziekteverzekeringen zitten met de brokken De leider van de anti-belastingbewe- ging van de Franse kleine zelfstandi gen, Pierre Poujade, heeft Maandag avond twee uur lang tevergeefs gepro beerd de orde te bewaren op een „pers conferentie", die uitliep op een wed strijd in het „schreeuwen om het hardst" tussen zijn volgelingen en vertegenwoordigers van de belasting ambtenaren. Poujade stond in hemdsmouwen bo ven op een tafel in een zaal boven een gevolg van de enorm hoge belasting, die zij moesten betalen, Eén van de naaste medewerkers van Poujade stond met een lege bierfles op tafel te slaan, terwijl een vertegen woordiger van het verbond van belas tingambtenaren een aanklacht voorlas, dat belastingambtenaren door volgelin gen van Poujade waren geslagen, ont voerd en beledigd. Journalisten win keliers en belastingambtenaren moes ten zich vechtend een weg naar de „conferentiezaal" banen, waar het al spoedig op een badkamer begon te lijken. Het vocht liep namelijk in straaltjes van de beslagen spiegels af. Het blijkt, dat belastingambtenaren bierhal in Parijs, schreeuwende: „stil- van leden van de beweging van Pou- te, alstublieft!", terwijl zijn volgelin-i jade via de post miniatuui-lijkkistjes gen en belastingambtenaren steeds 1 toegestuurd hebben gekregen bij wijze luider delibereerden over winkeliers, i van waarschuwing, wat er met hen die zich zouden hebben opgehangen als 1 zou kunnen gebeuren. De griepbacillen, die sedert het begin van het jaar een snelle zegetocht door Duitsland hebben ondernomen, schij nen thans definitief in de verdediging te zijn gedrongen. Uit Beieren, waar de griepepidemie het hevigst heeft ge woed, wordt thans bericht, dat het aan tal nieuwe ziektegevallen snel achter uit gaat. Werden in de eerste week van Maart nog 14.000 nieuwe griep- patiënten geregistreerd, w de afgelo pen week kwamen er nog slechts vijf duizend slachtoffers bij. 198 Mensen zijn in Beieren sedert het begin van het jaar aan griep gestorven. Slacht offers van de plaag zijn voorts de ziek teverzekeringen, waarvan sommige reeds liquiditeitsmoeilijkheden hebben. Hun reserves waren tegen een zo hoog aantal ziektegevallen nauwelijks op gewassen. In Frankfort waren in de maanden Januari en Februari bijna negen procent van alle verzekerden ziek, dat is honderd procent meer dan in normale omstandigheden. Een Amerikaanse militaire DC-6 met zes-en-zestig personen aan boord is op het eiland Hawaii tegen een 600 me ter hoge bergrug ten Zuiden van het marine-depot van Laulaulei, ongeveer 50 kilometer van Honoloeloe gevlogen. Geen der inzittenden heeft het toestel, dat in brand geraakte, tijdig kunnen verlaten. De DC-6 was op weg van Californië Het seinde, dat er moeilijkheden met de motoren waren en keerde terug naar de luchthaven Hickam, doch heeft dezo basis niet meer kunnen bereiken. Een tweetal ontploffingen in een bruinkoolmijn te Morgnano, nabij Spo- leto in Midden-Italië, heeft aan 24 terwijl er vijftien werden gewond. De explosies deden zich op 'n diepte van 300 meter voor, kort voordat deze 39 mannea van de nachtploeg naar boven zouden gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1