Prof. Cornells Winkler De sigaar is weer aan de winnende DE KLERKeZN sr V ervoer van buitenl. producten in Duitsland zwaarder belast VELPON lijmt het vast en zeker beter! LENTE IN SCHOENENLAND PRESIDENT VAN DE LIBANON BIJ DE H. VADER De gezondheidstoestand der school kinderen laat te wensen over Diors mannequins paraderen voor elfjarig Amerikaans meisje Nieuwe hakjes, nieuwe kleuren D Een groot psychiater 100 jaar geleden geboren Pauselijke bezorgdheid over het H. Land Rijmprent voor de scholen Geen exacte cijfers 103.so 209- Ex-student uit Peking terug in de V.S. Uitgifte Zomerpostzegels Bondsdag negeert Nederlands protest De honoraria der specialisten VRIJDAG 25 MAART 1955 PAGINA 3 Officieel bezoek van grote betekenis 25 MAART 1945 WILTON KARPETTEN GORDIJNSTOF 4 90 BINNENWEG BEIJERLANDSELAAN 72-78 Sara's droom wordt bijna werkelijkheid Rijk palet da natuur maar lu»l i<i" nieuwe sl nieuwe eze tijd" De beroemde .KROON' en .KASHMIR' KARPETTEN hoogpolige, zuiver wollen Smyrna karpetten, zowel in modem alt klassiek 200 x 140 300 x 200 voor overgordijnen, in prachtige ingeweven des- sins, 1 20 breed, «w gg per meter «w» (Van onze medische medewerker) In een aantal voordrachten is door de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie en de Amsterdamse Neurologenvereniging het leit herdacht, dat prof. Winkler op 25 Februari 1855 te Vianen geboren tverd. \eel medici van de huidige generatie hebben de directie invloed van Winkler ondergaan. De reden om dit eeuwfeest voor een breder forum te brengen is, behalve zijn exceptionele grootheid als medisch hoogleraar, het eit dat bij deze herdenking mede de huidige geneeskunde onder de loupe werd genomen. Cornells Winkler groeide op in een liberaal milieu waarin personen van zeer verschillende levensopvatting in het klei ne stadje amicaal met elkaar omgin gen. In zijn studententijd kwam hij onder invloed van de ideeën van Darwin, Haec- kel en Donders, die de biologie zo sterk op de voorgrond plaatsten. Philosophische problemen, zoals de samenhang van ziel en lichaam, ontweek hij zoveel mogelijk. Zijn denken stond sterk onder invloed van Ernest Renan, die in 1849 een boek Op 10 Mei 1953 landde bij het kustplaats- je Werpigang nabij Fakfak op Ned. Nieuw Guinea een groep Indonesische infiltranten van 19 man, van wie drie man, onder wie de commandant, na het eerste treffen sneuvelden. Op 9 October 195j veroordeelde de landrechter van Hollandia de 16 overgeblevenen, die door medewerking van de bevolking spoedig konden toorden gegrepen, tot gevange nisstraffen tussen twee en zes jaar. Ne gen van hen (bovenste foto) tekenden hoger beroep aan. Tijdens een openbare zitting in Hollandia bekrachtigde de Raad van justitie kortgeleden evenwel het vonnis van de landrechter t.a.v. deze personen, hier gefotografeerd tijdens ge noemde zitting. Foto onder: Mr H. M. Vrijheid, president van de Raad van Justitie leest het vonnis voor (midden met bril). (Van onze correspondent) ROME, hedenmorgen. Met bijzonder grote belangstelling heeft men in het Vaticaan het officiële staatsbezoek tegemoet gezien, dat de president van de Libanon vandaag brengt aan de Paus. Dit niet alleen omdat het de eerste keer is dat een staatshoofd van de Libanon op eigen verzoek in plechtige audiëntie door een Paus zal worden ontvangen, maar ook en vooral omdat de persoon van de gast een bijzondere positie inneemt in het Nabije Oosten. De heer Camille Chamoun is immers het enige katholieke staatshoofd van aüe landen, die deel uitmaken van de Arabische Liga, terwijl de Libanon ook het enige Westaziatische land is, waar de katholieken de meerderheid van de bevolking uitmaken Het be treft hier katholieken van de oude maronieten-ritus; zij vormen 56 procent van de bevolking waarvan 44 procent mohammedaans is. De Libanon is in de loop van de eeuwen gegroeid tot een ware oase van godsdienstvrijheid en onderlinge verdraagzaamheid die o.m. reeds blijkt uit de veelzeggende tra ditie dat het staatshoofd er altijd een katholiek is en de minister-president een mohammedaan. Wat dit staatsbezoek echter zo be langrijk maakt, is de grote invloed, die president Chamoun bezit. Niet alleen in het Nabije Oosten, maar in grote delen van de wereld. Met enige na druk wees de Osservatore Romano er op\.dat de President on- ,na z.«n ambtsaanvaarding in 1952 grote reizen maakte, eerst naar de landen van de Arabische Liga en vervolgens (verleden jaar) naar Zuid- Amerika. Herhaalde malen heeft hij blijk gegeven van een groot vermogen tot bemiddeling, waarin hij 'n typische exponent is van zijn volk. Juist omdat president Chamoun zulk een gezaghebbende positie heeft in het Nabije Oosten en bovendien als over tuigd katholiek bekend staat om zijn instemming met de vredespogingen van Paus Pius XII, ligt het voor de hand, dat men er ten Vaticane van overtuigd is, dat de H. Vader deze ont moeting zal aangrijpen om nogmaals zijn ernstige bezorgdheid uit te druk ken inzake de gang van zaken in het H. Land en meer in het bijzonder in zake het brandende probleem van de toekomst van Jeruzalem. Ondanks herhaalde en met grote meerderheid van stemmen genomen besluiten van de Algemene Vergeda- ring van de V.N. om aan de stad Jeru zalem een internationaal statuut te verlenen hetgeen volkomen over- eenstemt met de verlangens van Paus Pius XII, die hieraan talrijke docu menten en officiële voorstellen heeft gewijd is het probleem onopgelost gebleven. De hoogst gevaarlijke span ning tussen Joden en Arabieren, die de H. Stad in twee scherp gescheiden delen hebben gesplitst heeft in de laat ste jaren geleid tot een schier ononder broken reeks van incidenten, die tel kenmale de wapenstilstand in gevaar brengen en die de bezorgdheid van de gehele kathblieke wereld en speciaal van de Paus gestadig hebben doen toe nemen. Ook al lijkt een spoedige op lossing voorlopig vrijwel onbereikbaar wegens de onverzoenlijkheid der be trokken partijen, toch is het duidelijk, dat een verstandige bemiddelende di plomatieke actie voor het ogenblik de enige weg is die wellicht tót positieve resultaten kan leiden. Dat het nu de president van de Li banon is, die daarvoor juist over mo gelijkheden beschikt als weinig ande ren, daarvan is men ten Vaticane ten voile overtuigd. Vandaar de grote be langstelling voor dit bezoek dat im mers in betekenis ver uitgaat boven de directe betrekkingen tussen de Li banon en de H. Stoel. Naar aanleiding van tot de minister van Onderwijs, K. en W' gerichte vragen over de toezending van een rijmprent aan ge meente- en schoolbesturen deelt het mi nisterie mede, dat deze toezending geheel buiten de regering om geschiedt en dat van de zijde der regering ter zake geen aanbe veling tot de scholen is of zal worden Be richt. Wel zal zoals reeds eerder is mede- gedeeld de minister van O., K- en W. zich binnenkort richten tot de gemeente besturen en besturen van bijzondere scho len met een verzoek om medewerking bij de uitreiking van een plaat- waarop is af gedrukt de tekst der boodschap welke H.M. de Koningin op 4 Mei zal richten tot de Nederlandse jeugd. Deze platen zullen kosteloos door de re gering ter beschikking worden gesteld. De gezondheidstoestand van vele school kinderen laat inderdaad te wensen over, in zoverre uit verslagen van schoolartsen en uit andere onderzoekingen is gebleken, dat ofschoon geen abnormale ziektefrequen tie valt vast te stellen toch een aantal schoolkinderen niet in een thans bereikba re optimale gezondheidstoestand verkeert. Aldus antwoordt minister Suurhoff het Tweede-Kamerlid dokter Mol (K.V.P.), die over deze kwestie de bewindsman vragen had gesteld naar aanleiding van het ant woord van minister Mansholt aan mevr LipsOdinot (C.P.N.), eveneens lid van de Tweede Kamer. Minister Suurhoff zegt verder, dat hei niet mogelijk is de mate van gezondheid in exacte cijfers uit te drukken, daar een grens tussen een matige en een optimale gezondheid moeilijk is te trekken. Op de vraag, of de minder gunstige ge zondheidstoestand van de schoolkinderen voor het hele land geldt of dat ze is ge baseerd op sommige regionale toestanden, antwoordt de minister, dat gevallen van niet optimale gezondheidstoestand ovei het gehele land voorkomen. Ten aanzien van de vraag, uit welk soort gezinnen deze schoolkinderen ko men, zegt de bewindsman, dat het is ge bleken, dat de kinderen onder alle groe pen der bevolking voorkomen. De in druk is dan ook. dat niet zozeer het in Ui Een illegaal pamflet bracht dit nieuws: WESTELIJK FRONT: Het nieuwe front over de Rijn ver loopt uitstekend. Vier kleine bruggen hoofden zijn aan het Noordelijk front ge vormd, die nu tot één bruggenhoofd worden samenge smolten. Bruggen worden reeds over de Rijn gebouwd. Wesel en Bislich rijn genomen, in Rees hebben zware bevechten plaats met Duitse para- autisten. Duisburg wordt bedreigd. Gedurende de vijf dagen vóór de °vertocht over de Rijn aan het Noordelijke front zijn er 50.000 ton *an bommen op de Duitse linies ge worpen terwijl 1200 kanonnen bo- *ehdien de Duitse stellingen twaalf UUr aan een stuk hebben bestookt. De eerste Duitse gevangenen, die werden binnengebracht, waren vol- comen versuft. WAARSCHUWING VAN EISEN- aOWER AAN HET DUITSE VOLK: Volgens een geheim document is het aan de Duitse strijdkrachten en bur gers toegestaan om geallieerde pa rachutisten terecht te stellen. Zij, die zich hieraan schuldig maken, zullen na de oorlog voor de geal lieerde krijgsraden gebracht wor den en zullen zich niet kunnen red den met de bewering, dat de beve len van hogerhand waren gegeven. INSTRUCTIE VAN HET OPPER- DE NED VERZETS BEWEGING: De Nederlandse ver zetsbeweging mag nog niet tot open lijk verzet overgaan vóór zij van de zijde van het Opperbevel hiertoe opdracht krijgt. de gezinnen beschikbare inkomen de pri maire oorzaak is, doch dat andere, nog onvoldoende onderzochte factoren hier voor ten minste mede verantwoordelijk zijn- In afwachting van verder onderzoek, al dus minister Suurhoff, ligt een intensive ring van de voedingsvoorlichting in het voornemen, waarbij in het bijzonder de aandacht zal worden gericht op de groe pen welke aan de voorlichting in het bij zonder behoefte hebben. schreef: L avenir de la science" een pleidooi voor het vrije, zuivere onbevoor oordeelde denken, los van elke doctrine. Dit zoeken naar een tastbare waarheid kenmerkt het wetenschappelijk werk van Winkler. Nadat hij de psychiatrische klinieken met laboratoria voor hersenpathoiogie van Meynert te Wenen en van Von Gudden te München had bezocht werd hij in 1893 tot hoogleraar in de psychiatrie te Utrecht benoemd. Zijn inaugurele rede handelde over de plaats der psychopathologie als hersenpathoiogie te midden der klinische wetenschappen De door hem verlangde universitaire psychiatrische kliniek kwam door gebrek aan medewerking tot bevor dering van het Hoger Onderwijs niet tot stand en de jonge professor nam daarom direct in 1896 zijn ontslag. Zijn moedige en consequente daad werd beloond met een professoraat verbonden aan een psychiatrische-neurologische kii niek te Amsterdam. Zijn belangrijkste werk ligt in de tijd van 1896 tot 1914. zijn wetenschappelijk werk kwam vooral op neurologisch terrein te liggen, terwijl hij meer over Psychologie dan over psy chiatrie gepubliceerd heeft. Hersen pathoiogie en psychiatrie waren bij Wink ler nauw met elkaar verbonden. Hij re deneerde: aue geneeskunde is natuurwe tenschap, psychiatrie is geneeskunde der. halve is psychiatrie natuurwetenschap In 1915 sprak Winkler over de verhou ding der psychologie tot. de physiologic van het zenuwstelsel. Hij toonde aan, dat de psychologische terminologie geheel anders is dan qe anatomische-physiolo- gie. Wat de Psychologie als elementaire eenheden aanvaardt, zijn voor de physio- logie de meest gecompliceerde cerebrale processen, waarvan het inzicht zich pas aan het ontwikkelen is Winkler, die de psychiatrische denkrichtingen in zijn tijd kende en die had ervaren welk een .in- zichten de anatornisch-psychologische weg had opgeleverd en begreep wat voor mo gelijkheden daar nog liggen* zag met een profetische buk hoe het psychiatrisch den ken in de wereld ging veranderen en dat de wetenschappelijke vooruitgang dreig- de te worden gestuit. Dat hij juist had gezien, blij Kt o.a. de ifcaugurele rede van Rümke van 1937 hij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar te Utrecht waarin deze zei hoeveel hij van de psy chiatrie als Ke(>stes-wetenschap verwach te. Duidelijk zei hy, dat het meest ty pische kenmerk van de psychiatrie is de dubbele bouw, haar positie als geestes wetenschap en ajs natuurwetenschap. Maar er komt een kentering Dezelfde prof- Rümke zegt in 1954 in zijn Diësre- de: Ik handhaaf mijn in 1937 uitgespro ken mening dat de psychiatrie geestes- en natuurwetenschap is. maar mijn erva ring heeft mij geleerd thans het zwaar ste accent te leggen 0D ..natuurweten- schap". In deze rede is het soms alsof Winkler spreekt. Een bewijs dat Winkler zqn tijd ver vooruit was. Winkler zou als hij zijn leven in tweeën moest delen, dit doen in een tijd vóór en na het eerste Internationale Congres voor neurologie, psychiatrie, psychologie en krankzinnigenwezen. Het was als het ware de sluitsteen in zijn ontwikkeling. Daarna komt het hersenanatomiseb werk op de eerste plaats, deels in sa menwerking met Von Monakow uit Zürich Het lag geheel in zijn lijn om met Bolk in de Kon. Ned. Academie voor We tenschappen aan te dringen op de Stich ting van een Centraal instituut voor Hersenonderzoek, het eerste in de wereld. Door de benoeming van prof. C. U. Ariëns Kappers kreeg dit Instituut weldra internationale vermaardheid De „Internationale Brain Commissi on'' kwam met de plannen voor een atlas voor de microscopische anatomie van her senen en ruggemerg. Door de eerste we reldoorlog is hieraan alleen door Von Mo nakow en Winkler gewerkt. Onder zijn leiding kwamen ook de atlassen voor herse nen van konijn en kat, de meest gebruik te proefdieren, door Ada Potler tot stand. Zijn Handboek der Neurologie is een standaardwerk, waarvan het meest be wonderenswaardige is, dat dit in de Ne derlandse taal kon verschijnen. Zijn al zijdig klinisch werk en mede zijn ruime sociale belangstelling blijkt wel uit de later uitgegeven Opera Omnia. Ook in de oprichting van de Amsterdamsche Neuro logen Vereeniging had Winkler een ac tief aandeel. Zijn grote werkkracht en het stimuleren van zijn leerlingen tot on derzoek hebben hem tot één van de groot ste Nederlandse psychiaters en hersen- anatomen gemaakt. Zuiver wo0«n dubbalgebonden een karpet dat jaren en jaren meegaat, In exclusieve dessins. 200 x 140 300 x 200 Modern bedrukte van prima kwaliteit in een enorm aantal kleuren en dessins. Kleur-, zon- en wasecht, 120 breed. p. m. EEN pittig Amerikaans meisje van 11 jaar met sprekende blau we ogen en lang blond haar is Woensdagmiddag een uur lang ere-gast op Schiphol geweest. Alle andere pasagiers van de reusachtige Super-Connie, die haar uit New York naar ons land bracht, moesten wachten tot de kleine Sara Sue Stringer uit Ironton (Missouri) als eerste plechtig de trap mocht afdalen, met haar ogen knipperende teren de tientallen felle blitz- lampcn van de persfoto grafen. Het lot is Sara bijzon der gunstig geweest Zij is winnares geworden van een prijsvraag, die in Chicago voor de televisie wordt georganiseerd, hoe wel ze er zelf niets aan behoefde te doen. „Schrijf mij in een brief over de grootste wensdroom van uw kind", luidde de op gave en moeder Stringer schreef, dat haar dochter dag-in, dag-uit tekende en er van droomt eens mode-ontwerpster en/of mannequin te zijn. ARA'S droom wordt nu, voor zover thans mogelijk, verwezen lijkt: de televisiemaat schappij bezorgt haar een absoluut onvergetelijke week. Eerst is ze zelf voor de televisiecamera's geweest, daarna werd ze met haar moeder in een vliegtuig naar New York gezet. Daar heeft ze in een der duurste hotels overnacht. Dinsdag is ze per K.L.M.-Super-Connie doorgereisd naar Neder land en Donderdagochtend bracht al weer een ander vliegtuig haar naar Pa rijs, waar ze de gast zal zijn van niemand minder dan de modekoning Chris tian Dior. Twee dagen lang zou ze met hem Pa rijs bezichtigen. Voor haar is een aparte mode show georganiseerd. Voor haar zouden Diors man nequins in gloednieuwe creaties paraderen. „Wat wil je nu straks gaan doen?" vroegen ver slaggevers haar op Schip hol, „als je van school af komt?" „Naar een mo devakschool om zelf ont werpen te leren maken", zei ze. „Gaat dat gebeu ren?" vroegen de verslag gevers haar moeder, mevr C. H. Stringer, die met haar dochter de reis meemaakt. „Na dit alles lijkt mij niets meer on mogelijk", lachte ze. Sara heeft inderdaad kunstzinnige aanleg. Niet zonder trots liet haar moeder een tekening zien, die het rqeisje in het vliegtuig had gemaakt. Iedereen stond perplex, de tekening vertoonde het vakmanschap van een >volwassen expert. TOCH is Sara nog een echt klein meisje, dat met blote beentjes en erg pips (de landing had haar maag geen goed ge daan) bedeesd het toestel uitkwam. Overigens was ze toch al vrouw genoeg om fluks te zeggen: „mag ik misschien eerst even mijn haar kammen?", toen de fotografen op nieuw opnamen begon nen te maken. Na haar twee dagen in Parijs keert ze terug naar Amsterdam en zal dan het week-end de gast van de K.L.M. zijn Dan wordt de kleine Sara met haar moeder langs vele be zienswaardigheden van onze hoofdstad geleid, zo als 't Rijksmuseum, zodat ze stof genoeg zal heb ben voor het dagboek, dat ze bijhoudt. Terug in Chicago zal ze dan voor de tweede maal op het televisiescherm van mil- lioenen Amerikanen ver schijnen om hun te ver tellen, wat ze op haar eerste reis naar de Oude Wereld allemaal heeft meegemaakt. Incident bij zijn aankomst De 29-jarige Malcolm Bersohn, een Amerikaanse ex-student in Peking, is Woensdag, na een gevangenschap van 3% jaar in communistisch China, in de Ver. Staten teruggekeerd. Bij zijn aan komst op Idlewild Airport deed zich een incident voor, doordat protesteren de familieleden hem wilden beletten een ingestudeerde pro-communistische verklaring af te leggen. Voordat hij in een auto werd geduwd vond Bersohn echter nog tijd om te genover een aantal journalisten te ver klaren dat hij in Juli 1945 begon te werken voor de „spionnage-organisatie van de Amerikaanse regering". Hij voegde er aan toe: „Ik ben schuldig aan militaire spionnage. Als ik bereid zou zijn geweest over China te liegen zou ik van de oorlogsophitsers en ka pitalisten die een nieuwe wereldoorlog voorbereiden, eeif groot bedrag aan geld hebben gekregen. Bij zijn aankomst in Hongkong op 27 Februari gaf Bersohn een soortge lijke verklaring uit Vóór zijn arresta tie studeerde Bersohn aan de medische universiteit in Peking. Van 25 April t.m. 24 Juni a.s. zullen bijzondere postzegels (zomerpostzegels) worden uitgegeven in de frankeerwaar- den 2. 5. 7. 10 en 25 cent, welke met een toeslag boven de frankeerwaarde van respectievelijk 3, 3 5. 5. en 8 cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst boven de frankeer waarde is bestemd voor steun aan Ne derlandse verenigingen, instellingen of organisaties, die een cultureel belang dienen, op het terrein der volksgezond- De Westduitse Bondsdag heeft Donder dagavond een protest der Nederlandse regering tegen discriminerende bepalin gen in de nieuwe Duitse verkeers-finan- eieringswet genegeerd. De Nederlandse regering tegen in een verbale nota bezwaar gemaakt tegen de in de wet opgenomen bepaling, dat voor het vervozr van bin- teid werkzaam of he, ISfiSS.'ÏÏStSJS lijk werk bevorderen. geheven dan voor buitenlandse producten. t A'.'verlenlie) Traag de juiste soort Elegante schoen met naaldhak. Het fijne witte leder is met de hand be schilderd in een rose met bleu ruit- dessin. E NEDERLANDSE schoenenfa brikanten brengen voor de ko mende lente en zomer weer vele aantrekkelijke nieuwtjes uit, waarbij het vooral draait om hakjes in nieüwe hoogte, die het schoeisel een andere lijn geven en om de kleuren, die geva rieerder zijn dan ooit. Dat kregen wij te zien op de schoenenshow in Carl ton te Amsterdam, georganiseerd door het actieve „Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche". Vier soorten hakjes gaan in de nieuwe schoenenmode de toon aan geven, dit naar het voorbeeld van hetgeen Franse en Italiaanse schoe nenontwerpers van naam reeds eer der introduceerden. Voor de vrouw die graag hoge hakjes draagt zijn daar allereerst de dunne, ranke naaldhakjes van Italiaanse oorsprong, die een voorkeur voor een sierlijke, vrij spitse leest met zich meebren gen. Iets minder hoog en eveneens behorend bij een puntige leest zijn de Queenie-hakjes, waarvan de toe passing op grote schaal de élégance van de Nederlandse schoenenmode belangrijk verhoogt. Dan zijn er nog de Watteau-hakjes, die lager zijn dan de Queenie-hakjes en de lage Pinet- hakjes. Schoentjes met die hakjes toegerust gaan voor een groot deel de flats vervangen. Bij dit schoeisel in nieuwe model len komen pasteltinten in het kleu- ren-arrangement veel voor. Vooral zacht bleu en rose zijn in trek, al of niet onderling of met wit gecombi neerd. Daarnaast neemt rood van licht rood tot kersenrood op het schoenen-palet een plaats in, teza men met vele schakeringen van bruin en beige. De garneringen zijn dit maal bijzonder rustig, wat de charme van de schoen ten goede komt. Bij de open schoentjes komen de muiltjes weer aandacht vragen, door een magnetische zool stevig bevestigd aan de voet. Bij luchtig zomerschoei- sei wordt ook plastic toegepast, met leder afgebiesd ter bedekking van de voorvoet bij meer geklede exem plaren. Lichte strandsandaaltjes zijn vervaardigd van koord, dat in plastic werd gedompeld. Ook textiel wordt bij uitgesproken zomerschoeisel als materiaal toege past, zowel bij modellen met platte hakjes als bij geklede pumps. Tot de opmerkelijkste nieuwtjes behoorden luxe schoentjes, vervaardigd uit zeer fijne ledersoorten, die door een spe ciale decoratie het aanzien van tex tiel kregen. Met de hand werden daarbij streep- of ruitdessins op dun wit leer geschilderd. Schoentjes met Queenie-hakjes worden op de voor voet dikwijls met een gesp of een strikje gegarneerd. Bij enige van deze schoentjes kan men beschikken over een set van strikjes met streepdes- sins in verschillende kleuren. Dat stelt u in staat, de versiering van uw schoen op het zomertoiletje dat u draagt af te stemmen. Dat kunt u overigens »ok door de rijke verscheidenheid van kleuren, die de nieuwe schoenenmode ken merkt! Perfect hebben de Nederland se schoenenfabrikanten in dat op zicht de internationale voorbeelden weten na te volgen. Prettig zitten Ook aan kinderschoeisel wordt meer en meer aandacht besteed in ons land Op weten^rhanpelijke leest zijn de mortellen oesohneid en de kleuren wrdert stepa,- aftvisselender Pasteltinten komen bij de nieuwe lente-modellen ook in deze categorie veel voor. Wie mocht menen dat de heren schoen altijd maar hetzelfde blijft, kreeg op deze schoenenshow wel an ders te zien! Het herenschoeisel wordt naar Italiaans voorbeeld pitser van leest. Voor een fleurig accent zorgen de modellen, in twee contrasterende kleuren uitgevoerd. Loafers maken bij de herenschoenen veel opgang en die loafers zijn heel soepel van uitvoering zodat men er makkelijk ip loopt. Zwart gaat het bruin bij de herenschoenen naar de kroon steken, wal in het voorjaar vrij on gebruikelijk is. Bij het damesschoeisel wordt bo vendien niet alléén op een fraai aan zien, maar ook op een makkelijke pasvorm gelet, zodat zelfs zeer spitse schoentjes ook aan bredere voeten te dragen zijn. Daarop hebben de fabrikanten hun nieuwe leesten spe ciaal afgestemd. Met de lente komt onze nationale schoenenindustrie weer goed voor de dag. Men aarzelt niet ook de al lernieuwste snufjes op schoenenge- bied in zo kort mogelijke tijd binnen het bereik van de Nederlandse vrouw te brengen, waarbij de aankleding van de voet in modieus opzicht zeer gebaat is. De Nederlandse nota, die door staatsse cretaris Hartmann van het ministerie van financiën aan de Bondsdag ter ken nis werd gebracht, sprak de overtuiging uit. dat zulk een bepaling van discrimi nerende aard fs en daardoor in strijd met de bepalingen en de geest van de G.A.T.T.-overeenkomst. De Nederlandse regering is van mening, dat deze bepa ling de binnenlandse producten in een gun stiger positie plaatst dan de buitenland se. Deze bepaling werd onveranderd aan genomen in dezelfde vorm, waarin zij door het „groene front" van de Bonds dag tijdens de tweede lezing In het wets ontwerp was gebracht. Een woordvoer der dpr christelijke partij, dr Desbach, had er reeds toen tegen gewaarschuwd op deze wijze „een nieuwe vorm van protectionisme" te maken. „Wat zouden wij ervan zeggen", zo vroeg hij, „wan neer bijvoorbeeld Nederland op dezelfde wijze onze waren door een bijzondere be lasting zou discrimineren?'' Minister Schaffer had de Bondsdag drin gend in overweging gegeven de discrimi naties uit de wet te verwijderen, daar het niet met de geest van het internatio nale verkeer strookte, b|j de belasting onderscheid te maken tussen producten uit binnen- en buitenland. De minister had er op gewezen, dat de hele bandels- politiek er in beginsel van uit gaat, dat alle discriminaties tussen binnen- en bui tenlandse producten langs de weg van be lastingen dient te worden vermeden. AI deze argumenten werden door de Bonds dag voor kennisgeving aangenomen en de wet werd met behoud van de discrimi natie aanvaard Rapport ontijdig gepubliceerd? Het Tweede-Kamerlid Mol heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid o.a. de vraag gesteld of de pu blicatie van het rapport der „commissie van onderzoek ter zake de specialisten honoraria" en de vaststelling van de da tum, waarop deze heeft plaats gehad, is geschied in overleg met of nier medeweten van de leden dezer commissie. Bovendien of het de minister bekend is, dat de kwes tie der specialistenhonoraria op dit mo ment in een stadium verkeert dat sterk verschilt met dat wat in het rapport wordt gesteld en dat de onderhandelingen, welke over deze kwestie sinds geruime tijd zijn gevoerd, zich ontwikkelen In een richting, die uitzicht opent op een vergelijk tussen de hierbij betrokken partijen. In verband daarmede vraagt hij de mi nister of deze de publicatie van het rap port op dit moment en onder deze om standigheden bevorderlijk echt voor het bereiken van de nagestreefde overeen stemming.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3