Romantische erfenis van vele volken uit Oost en West Nog is 't eiland protectoraat van het Britse imperium Krachtmeting in Zuid-Vietnam? Als LIEFDE in HAAT verkeert Dr Adenauer's chauffeur beboet Westelijken verontwaardigd over Gromyko's onthullingen £BE~S~ SHSv" stvhsjê^ï rws Zaterdagse mijmeringen De ontivapeningsconferentie niet meer geheim Leger-plafond van anderhalf millioen manschappen Een struikelblok voor de blinde Regering en oppositie concentreren troepen Observator Argentinië probeert Kerk te wurgen GAAT MOLOTOF VERDWIJNEN? Harry Prikker. Oudste Academicien stierf ZATERDAG 26 MAART 1955 PAGIINA a Er verzamelen zich donkere wolken hoven Zanzibar. De naam Zanzibar is afkomstig en vermoedelijk een verbastering van een Arabische naam. Die naam betekende „land der zwarten Zanzibar is heden ten dage niet meer een land van alleen zwarten ofwel negers. Er wonen voormalige Brits-Indiërs, Arabieren, mensen van Madagascar en Europeanen. Een wonderlijk mengelmoes van de volken, die rond de Indische Oceaan hun woonplaats hebben. Ook Perzen zijn er eens heen gekomen. Eeuwenlang was het J de poort van Oost-Afrika en thans is het nog een der belangrijkste havens er van, de toegangspoort tot Tanganyika, waar de Engelsen zich aan een zware taak hebben gewaagd: het moderniseren van een no„ schier in Middeleeuwen levend land. Voor dit land, vanwaar vroeger de slaven- j karavaan naar het kustgebied, de z.g. Azaniaanse strook kwamen, lag het eens i half-Arabische Zanzibar. 'i 'flj W ZZ Werken voor „spekpater*' Maar ze gaan nog door Nog een werkster Wel treurig Prachtig KAB-nieuws En morgen? De redevoering van een admiraal Onrust heeft ook Zanzibar aangeraakt Donkere wolken pakken zich er boven samen. Zwarte wolken boven het „land der zwarten". Herhaaldelijk zijn reeds berichten tot ons doorgedrongen dat het onrustig wordt in dit merkwaardige Engelse protectoraat, waar als het ware in het hartje van Afrika een Arabische sultan zetelt, zij het dan onder toezicht van een Engelse resident, waar een Arabische aristocratie nog aan de tijd herinnert, toen Arabische handelaars tot diep in het zwarte werelddeel door drongen en er niet slechts hel blanke ivoor vandaan haalden, maar ook het levende „ebbenhout", dat in de slanke Arabische dhows over de Stille Oceaan en de Rode Zee naar machtige Arabische rijken als die van Oman en Mascate werden gevoerd. Een groot gedeelte van de bevol- Irng van Zanzibar bestaat uit af stammelingen van negerslaven, die van het vasteland kwamen en door de een of andere oorzaak op het e:!and Zanzibar bleven. Door hen is Zanzibar om zo te zeggen toch zwart gebleven. Zanzibar is er des te wonderlijker door. En het is het grote contactcentrum tussen India, Arabië, Perzië en Afrika. Een oude stad in 't grotendeels jonge Afrika. Brok middeleeuwen van de Oriënt, neergezet of liever behouden ge bleven in een zich op Amerikaanse wijze ontwikkelend gebied. Zanzibar.... Het is voor velen onzer een naam uit een sprookje van Duizend en Eén nacht. En inderdaad, in menig op zicht lijkt het een sprookje. Een erfenis uit de grote en romantische tijd der ka liefen en immans. Ogenschijnlijk was het door de moderne tijd vergeten, maar het •taat er opeena midden in. Want de on rust, die over de wereld waart, heeft ook Zanzibar aangetast. En daardoor wordt onze aandacht op dit interessante gebied gevestigd, waarover reeds de oude Grie ken schreven en waarheen oud-Egypti sche ontdekkingsreizigers de stevens van hun galeien richtten. De Phoeniciërs moe ten het hebben gekend Zanzibar moet een heel oude stad zijn, een der oudste, zo niet de oudste van heel Afrika. In een omstreeks het jaar 60 van onze jaartelling geschreven boek wordt het gelijknamige eiland, waarop het ligt, als volgt beschreven: na een tocht van twee dagen en twee nachten komt men, zeilend op de „kazkazi", de moes- sonwind. bij het eiland van Menoethias, dat ongeveer drie honderd stadiën van de kust ligt. Het is tamelijk laag en rijk bebost. Er stromen rivieren en er zijn ve le vogela en in de bergen en in de zee leven grote schildpadden. Er zijn weinig wilde dieren, maar het wemelt er van krokodillen, die de mens echter niet aan vallen. De bewoners van het eiland ge bruiken boten, uit leder genaaid en ka no s, van. één boomstam gemaakt. Vaak vangen ze vis met manden. Het boek vermeldde de producten van het eiland: ivoor, schildpad en., slaven. Ze werden ingeruild voor stoffen en an dere waren uit Arabië, Perzië en Indië. Eeuwen gaan voorbij. Er wordt niet meer over het eiland gerept, maar er blijven achepen, beladen met goederen heen varen, voortgestuwd door de Noord- Oost moesson en die schepen brengen, als de moesson is gaan liggen, blank ivoor en zwarte alaven tot naar de landen van de Middellandse Zee. In de zevende en achtste eeuw kwam de Islam op en het verkeer met Zanzibar werd steeds inten siever. De mohammedaanse Arabieren verdreven de „heidense" Perzen van de kusten van Afrika en toen de Arabieren in 640 Egypte veroverden, werden ze te vens heer en meester langs heel de kust van Oost Afrika. Ze bouwden er mooie steden, ook op het eiland Zanzibar, dat deel uitmaakt van een archipel van gro- tere en kleinere eilanden, waarvan Pem ba na Zanzibar (ongeveer 600 vierk km) het grootste is. De stad Zanzibar werd met moskeeën en paleizen verrijkt en kreeg een goede haven. t Pe Perzen, die zich inmiddels tot de Islam bekeerd hadden, lieten zich op den u Yer<3rijven. Evenals de Ara- rïe tinrJii n ook zij sultanaten en in rie n^XoTUxl slaagden ze er zelfs in, grondvest ten^W^i?''' te verwerven. Ze hoofdstad lag op JSL, W* het eiland Toembatoe 1 «ÏÏÏÏ- de ruimen van een stad,^ e* J en belangrijk moet zijn geweest! En....Zanzibar was toenmaals even eens een knooppunt van handelswegen. Van de eeuwen, waarin Arabieren en Perzen in Oost Afrika heersten, is slechts weinig bekend. De historici hebben er niet veel over opgetekend, maar het kan niet anders, of Zanzibar en omgeving hebben een interessante geschiedenis doorgemaakt. Voor Europa werd het een begrip, toen de beroemde Portugese ont dekkingsreiziger Vasco da Gama Zanzi bar aandeed, op zijn vermaarde tocht in het iaar 1498. Hij zocht naar de legenda rische Specerij-eilanden en was de eerste Europeaan, die Kaap de Goede Hoop rondde". Vasco da Gama legde de grond slag voor een Portugese invaaie van dit gebied. Hij zocht naar specerijen. Maar Zanzibar kon ze niet leveren. Thans is Zanzibar met Pemba ech ter de grote wereldleverancier van kruidnagelen. Tachtig procent der totale productie er van komt uit ZanzibarDe Hollanders, die naar Oostinje togen, hebben geprobeerd, vaste voet op Zanzibar te verwer ven. Inmiddels niet om wille van de specerijen. Want, zoals gezegd, Zanzibar had geen specerijen. Het zou echter later de grote concur rent van de Molukken worden. De Helgoland voor ZanzibarEngeland gaf die kale rots daar in de Noordzee prijs. Ze heeft haar in twee wereldoorlo gen inmiddels heel wat zorgen gebaard. Toenmaals echter leek Zanzibar een goe de ruil. De ruil was van het soort, door de Nederlanders bedreven, toen ze Nieuw Nederland met de hoofdstad Nieuw Am sterdam (later New York) ruilden voor Suriname, met zijn hoofdstad Paramari bo. Achteraf gezien: Nieuw Nederland zou toch voor ons verloren zijn gegaan, zoals het voor Engeland verloren ging en thans is Suriname nog Nederlands, al thans een deel van het Rijk Overzee! En geland lacht voorlopig nog, met Zanzibar Of Zanzibar een Brits protecto raat zal blijven, is wellicht een kwestie van tijd. Nu de Arabische wereld ontwaakt en zijn rechten doet gelden, bezig is, een factor te worden in het politieke en econo mische wereldbestel niet hel minst Arabië met z'n enorme olie- schatten lijkt 't alleszins moge lijk, dat de waardige sultan Sir Khalifa II bin Haroeb. wiens ge zag formeel langs een groot ge deelte van de kust tegenover Zan zibar en Pemba wordt erkend (zijn rode vlag waait zelfs boven het oude Portugese fort van Mombassa in Somaliland) of.... diens opvolger naar een feitelijke onafhankelijk- zullen streven. Momenteel is er een soort parlement, maar alles, wat dit parlement en de sultan beslui ten en doen, moet door de Engelse resident worden goedgekeurd. TWEE JAAR geleden stichtte de Vlaamse pater Werenfried van Straaten, de grondlegger van de Oostpriesterhulp, bijgenaamd de „Spekpater", zijn bouw onderneming. Deze „onderneming'' steunt op jonge leken, die op zich heb ben genomen tenminste tioee weken per jaar gratis in de bouwvakken te u-er ken tot opheffing van de tvoningnood in Oostenrijk en Duitsland. In 1953 werd begonnen met 500 bouwvakarbeiders In een rapport over de werkzaamhe den in 1951, wordt vermeld dat studen ten, jonge arbeiders en boeren en 2 groepen jonge geestelijken uit België, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland Spanje en Oostenrijk tezamen 15l,.021 gratis werkuren voor de woning, en kerkenbouw hebben geschonken. Zo'n aantal uren is wel „spekkie" in barre noden In de haven van Zanzibar. Een lichter wordt volgeladen met balen specerijendie straks verscheept zullen worden naar India, Indonesië en Europa (ook naar ons land). Links, met de toren, het paleis van de sultan Hollanders vestigden daar De ingang van het paleis van de sultan van Zanzibar. De Zuidvietnamese regering en de een monopolie, hakten vele specerij bomen om en beperkten de teelt tot enkele eilanden, teneinde er zo goed mogelijk toezicht op te kun nen houden. Maar het lukte Fran sen, een kleine hoeveelheid zaden te bemachtigen. Ze zaaiden die uit op het eiland Mauritius en van Mauritius werden stekjes en zaden naar Zanzibar gebracht. De Ara bieren legden er grote plantages van kruidnagelbomen aan, die nu nog record-opbrengsten leveren en hun bezitters in staat stellen, als de Arabische aristocratie van het eiland een grote staat te voeren. De Mascaten, zoals ze zich vol trots noemen, kleden zich in bonte, met goud bestikte gewaden en dragen de ouderwetse kromzwaarden der Arabische veroveraars Ze worden ook wel Omanis genoemd, naar het land van Oman, vanwaar de huidige sultan-dynastie kwam. Nog in de vorige eeuw verschenen Ara bische veroveraars voor Zanzibar, dat. na 50 jaren van Portugese overheersing toen weer Arabisch werd. De Imam van Oman, een staat in het Zuiden van Arabië, Sey- yid Said bin Sultan, die ook sultan van Zanzibar was. trok in het jaar 1832 van Muskate of Mascate naar het eiland en vestigde er zijn zetel Hij koos zich Zan zibar, dat met zijn goede haven bege renswaardig genoeg was, tot hoofdstad en begon- er een zegenrijke regering, die tot 1854 duurde, in welk jaar hij stierf. Stey- yid Said bin Sultan knoopte nauwe han delsrelaties met de landen van heel Oost Afrika aan en stichtte een welvarend han delsrijkje. Dit trok spoedig de begerige blikken van de Europese mogendheden op zich. Speciaal Duitsland en Engeland gin gen zch voor Zanzibar interesseeren, vooral nadat het Suezkanaal in gebruik was gekomen. gezag gekomen ging het in 1890 aan Engeland over. Duitsland, hetwelk 'n vloot ging bouwen, had Helgoland nodig. En het ruilde deze bijna kale rots, die in de afgelopen oorlog zo deerlijk werd toegetakeld, voor het rijke Zanzibar, dat een Brits protecto raat werd Wellicht zal er, ondanks de donkere wolken, nog lang vrede en rust heersen in het oude Zanzibar. Zijn nauwe, donkere straten werden eens kronkelend aange legd, om aanvallers des te beter te kun nen weerstaan De zware deuren van de oude, Arabische huizen zijn van koper- beslag voorzien. Maar dit behoeft geen dienst meer te doen. De deuren worden niet meer geforceerd Zanzibar is de parel van Afrikaans Oost kust. En er is veel veranderd, sinds de tijden van slavenjachten en slavenhandel. De export bestaat niet meer grotendeels uit slaven, maar uit specerijen en cocos- noten. En boven de donkere kelders^ waar in vroeger de slaven werden opgesloten, tot ze naar de Arabische landen vervoerd konden worden, verheft zich nu de kathe. draal van Zanzibar religieuze secten hebben Vrijdag beide troepenversterkingen in het gebied rondom Saigon geconcentreerd voor een mogelijke „krachtmeting" gedu rende het komende weekeinde. Volgens militaire kringen heeft pre mier Ngo Dinh Diem vijf nieuwe ba taljons van het nationale leger in het gebied gestationneerd, terwijl vier ba taljons van het particuliere leger van de Hoa Hao, een religieuze secte, de strijdkrachten van de oppositie hebben versterkt. De spanning in de hoofdstad stijgt en regeringstroepen hebben de wacht betrokken op strategische punten en bij de ministeries. Intussen voerde pre mier Ngo Dinh Diem Vrijdagavond 90 minuten lang een bespreking met ver tegenwoordigers van de religieuze sec- ten in een poging om op het laatste ogenblik overeenstemming te bereiken, Vandaag verstrijkt namelijk het ulti matum van de secten. Ma de bijeen komst werd officieel bekend gemaakt, dat geen bindende besluiten waren ge nomen, omdat de vertegenwoordigers van de particuliere legers hiertoe van hun leiders geen bevoegdheid hadden gekregen. Een pionier als David Livingstone sloeg er zijn hoofdkwartier op, vanwaar hij zijn grote expedities naar het onbekende Afrika begon. Nadat de Europese grootmachten ten slotte hun invloedssferen in Afrika hadden afgebakend Zan zibar was aanvankelijk onder Duits Een straatje in het moderne gedeelte van de oude stad Zanzibar. De „New York Post" meldt in een bericht uit Washington, dat Molotof spoedig zal worden ontslagen als mi nister van buitenlandse zaken. Corres pondent Robert Allen van het blad Zegt, dat de Amerikaanse nationale veiligheidsraad een speciaal rapport daarover heeft ontvangen van „uit zonderlijke bronnen achter het IJzeren Gordijn en van diplomaten" Tot de tipgevers zou ook de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Boh- len, behoren. Naar men meent, zou Andrei Gromyko Molotof's opvolger zijn. Bondskanselier Adenauer's voorkeur voOr snel autorijden is thans zijn chauffeur op een boete van driehonderd Mark komen te staan. De rechtbank in Wiesbaden legde de chauffeur deze boete op, omdat hij in November met Adenauer's Mercedes-wagen in volle vaart over een kruispunt was gereden, waarbij hij in botsing kwam met een autobus. De auto van de bondskanselier werd grondig vernield. De chauffeur was op weg om benzine te tanken, ter wijl de bondskanselier in de stad een rede hield. De rechtbank overwoog bij het vaststellen van de straf, dat de chauffeur zijn chef tien jaren lang zonder ongelukken had gereden en dat hij in dit geval „uit vals plichtsbesef" een al te grote snelheid had gehad. Blijkbaar zat dr Adenauer's gebruikelijke commando „vol gas" de chauffeur zozeer in het hoofd, dat hij meende ook «ïan een straf tempo te moeten aanhouden, wanneer de kanselier niet in de wagen zat. De „Osservatore Romano" wijdde dezer dagen opnieuw een artikel aan de moeilijkheden, die de katholieken in Argentinië in de weg worden ge legd. Aanleiding hiertoe is het verbod van de viering van de feesten van de H. Driekoningen, Sacramentsdag, Ma ria Tenhemelopneming, Allerheiligen en Onbevlekte Ontvangenis. Aangezien de viering van Hemelvaartsdag en van de feesten van de H. Jozef en van de H.H. Petrus en Paulus reeds in 1951 werd verboden, blijven als enige er kende kerkelijke feestdagen in Argen tinië over: Kerstmis, Nieuwjaar, Goedo Vrijdag, Pasen en Pinksteren. Als reden voor dit verbod wordt de „noodzaak de productie op te voeren" opgegeven, maar aldus het Vati caanse orgaan de productie onder vindt blijkbaar geen hinder van de vie ring van de door de staat gedecreteerde feestdagen, zoals de Dag van de Arbeid de sterfdag van Eva Peron en de Dag der Trouw aan Peron. Ook haalt de „Osservatore Romano" het herderlijk schrijven van het Ar gentijnse Episcopaat aan, waarin wordt verklaard, dat zwijgen thans niet lan ger mogelijk is, en waarin een lijst j wordt gegeven van de tegen de Kerk gerichte maatregelen, nl.: een verbod van alle katholieke processies en ver gaderingen; het verlenen van volledige godsdienstvrijheid aan niet-katholieke groepen, zowel in ziekenhuizen als in andere openbare instellingen, terwijl deze aan katholieken wordt geweigerd; een verbod voor priesters om voor de radio te spreken, terwijl dit aan niet- katholieke geestelijken wel is toege staan en het ontslag van katholieke ambtenaren uit hun dienst op grond van hun godsdienstige overtuiging. PATER VAN STRAATEN bereidt voor dit jaar, gebruik makend van de opgedane ervaringen in 1951,, vijf grote kampen voor in Noord-Duitsland, Neder- Saksen, Hessen en Noord-Baden. Het grootste werkobject van 1955 is het bouwen van de St. Bonifatius-nederzet- ting in Waldkappel, die uit 20 huizen en een kerk zal bestaan. Mooi zo. Als we alleen op „centjes" letten komen we er nooit. DE BEKENDE chirurg-vrouwenarts, soeur Anne Elisabeth Norel, is gisteren op Schiphol uit Afrika teruggekeerd. Zuster Norel zal in ons land haar proef schrift voltooien en aan de Leidse Uni versiteit hierop promoveren. Lange tijd is zuster Norel werkzaam geweest 'in het militair ziekenhuis te Bobo-Diou- lassa (Frans West-Afrika). Aan de Leidse en Groningse universiteiten stu deerde zuster Norel medicijnen. Tijdens haar coUegetijd ging zij over tót het katholicisme. In 191,8 vertrok zij naar Frans West-Af rika. Bij het licht van een stormlantaarn verrichtte zij de eerste amputatie van een been. Onder dr be volking genoot zij het volle vertrouwen. Van heinde en verre kwamen de inlan ders, meest vrouwen, haar consulteren. Ook dit licht mag niet onder de koren maat blijven. Op de kandelaar. PAKKETTEN met levensmiddelen en kleding, welke bestemd waren voor kar dinaal Stepinac, zijn door de overheid, in beslag genomen. Verder werd bekend, dat de kloosters in Joego-Slavië in een erbarmelijke positie verkeren, Nagenoeg alle kloosterlingen bevinden zich in een slechte gezondheids-toestand, Levens middelen zijn practisch niet voorhanden zodat de meesten aan ondervoeding lijden. Toch trachten de communisten nog munt te slaan uit deze nood-toestand want de kloosters moeten op alle levens middelen-pakketten een opgeld van 300 dinar betalen 23,50). En wij maar al die kaas in de vasten reeds erg vinden. Onze bezettingstijd is vrij glad vergeten. -VA A R UIT mededelingen in „Ruim Zicht" blijkt, bedroeg de winst der KAB in 1951, meer dan 13M duizend leden. Het totaal cijfer bedroeg op 1 Januari 366.282. Doch Januari 1955 leverde netto 1, duizend leden, zodat eind Januari het getal 370.000 was gepasseerd, Die reste rende 30.000 om de 1,00.000 vol te maken, komen er ook. Doch hebt gij gisteren en vandaag ook al uw aandeel in de wer vingsactie geleverd f MORGEN is het weer Zondag. Begin van de Passietijd. Veertiendaagse perio de in extra offers. Derhalve nu of nooit de schaal voor de nieuwe kerken geden ken Het geweten reinigen van dode werken om de levende God te dienen overeenkomstig St. Paulus' woord in het epistel. Het evangelie brengt ons de ver klaring bij Wie de ware leer te vinden is. Voor de rest een schone Zondag met het zonnige gelaat van iemand, die luistert naar Gods Woord en de Vader eer aan doet. De Westelijke mogendheden hebben op de Londense ontwapenings-confe- rf een plafond voorgesteld van één tot anderhalf millioen man voor de strijdkrachten van Rusland, Amerika en China. Voor Frankrijk is in dit voor stel een getal van 650.000 man vastgesteld. Het Russische plan voor de ver mindering der strijdkrachten betreft evenwel reductie met één-derde. Op deze basis zouden de Russen, naar Westelijke berekening, zelf ongeveer drie en een half millioen man overhouden. Wel hebben de Russen in principe ingestemd met eén ontwapening in drie phasen: handhaving van de wapenuitrusting op het huidige peil, stopzetting van de wapenproducte en vernietiging van de voorraden kernwapens. Er zijn evenwel omtrent dit Westelijke voorstel nog diepgaande meningsverschillen voor zover het de uitvoering ervan betreft. Dit alles heeft gisteren Jules Moch, de Franse vertegenwoordiger op de Londense conferentie, meegedeeld aan de pers. De Westelijken hebben name lijk gisteren besloten de geheimhou ding over de besprekingen op te hef fen. Mén is diep verontwaardigd over de onthullingen, die de Russische ge delegeerde, Andrei Gromyko, aan een correspondent van Tass heeft gedaan over het verloop van de besprekingen. Gromyko's mededelingen acht men bovendien „bezijden de waarheid". Reeds eerder hebben de Westelijken geklaagd over „lekken" in de Russi sche delegatie op de conferentie, wel ke in het geheim wordt gevoerd ten einde te voorkomen dat de besprekin gen in een „propaganda-veldslag" zul len ontaarden. Nu Gromyko wederom ongevoelig is gebleken voor de Weste lijke klachten en opnieuw de ere-code van de conferentie met voeten heeft getreden, menen de Westelijken dat de zaak der ontwapening niet is gediend met verder zwijgen hunnerzijds. Gisteravond nog hebben de verte genwoordigers van Frankrijk en Ame rika, resp. Moch en Wadsworth de pers ontvangen en vandaag zal de Britse gedelegeerde Nutting de verslaggevers inlichten over het verloop van de be sprekingen. Moch vertelde, dat het grootste me ningsverschil is gelegen in de vermin dering der strijdkrachten. De V.S., Frankrijk, Groot-Brittannië en Cana da willen een zodanige reductie dat geen enkel leger meer een gevaar voor omliggende landen kan vormen. Hoe groter het leger, hoe groter de eerste vermindering. Het Westen eist^ voorts, dat het in ternationale controle-orgaan in wer king treedt voordat de vermindering begint. Gromyko beweert, aldus Moch, dat zijn voorstel inzake de controle is verworpen, ofschoon het nog niet eens besproken is. „Weten de Russen on derhandelen wel van propaganda-voe- ren te scheiden?" vroeg Moch. Wardsworth weerlegde op zijn pers conferentie de bewering van Gromyko, dat het Westen de plannen voor het vreedzaam gebruik van atoom-energie dwarsboomt. Hij verwees naar de reeds lang bekende plannen en voorgestelde bijdragen van Amerika voor een in ternationale atoom-bank. Hij zette ver der uiteen welke de consequenties voor het Westen waren van de inwil liging van de Russische eis voor on middellijke vernietiging van alle kern wapens, voordat zelfs een goed func tionerende controle zou zijn ingesteld hetgeen de Sovjet-Unie een goede kans zou geven haar achterstand op dit ge bied in te halen. Over Rusland's eisen voor het onmiddellijk bijeenroepen van een wereldconferentie voor de ontwapening merkte de Amerikaanse gedelegeerde op, dat de Russen inder tijd zelf het Westelijke voorstel hadden .ee^st het voorbereidende werk te doen m de sub-commissie voor de ontwapening van de V.N. In de verschillende hoofdsteden heeft men eveneens gereageerd op de „verdraaide versies" van Gromyko. Een regeringswoordvoerder te Londen zei: „Wij beschuldigen de Russen niet van oneerlijkheid, maar het is moeilijk te geloven, dat wij overeenstemming kunnen bereiken als verdraaide ver slagen worden gepubliceerd, gevolgd door beschuldigingen van kwade trouw aan het adres van de Westelijke dele gaties. Het Amerikaanse „State Depart ment" gaf evenwel uiting aan het ver langen de besprekingen ondanks dit alles door te zetten. Omanis of Mascaten, de aristocraten van Zanzibar. Hei zijn afstammelin gen der Arabische veroveraars en bezitters van rijke plantages - van kruidnagelbomen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De vice-admiraal Lacaze, die de ouder domsdeken van de Franse Academie was, is gisteren op 95-jarige leeftijd aan de ge volgen van een val te zijnen huize bij het vernemen van de dood van Paul Claudel bezweken- Daardoor heeft het college van de veertig „onsterflijken" in minder dan een jaar tijd zes leden verloren. Lacaze zeide bij zijn lofrede, toen hij academielid werd op zijn voorganger de vermaarde diplomaat Jules Gambon, dat die rede zijn eerste geschrift was. Hij was echter be halve als vlootvoogd en zijn schitterende militaire carrière, vooral bekend om een redevoering die hij in admiraalsuniform gestoken uitsprak te Toulon, tijdens de grote moeilijkheden met de marine in 1917, toen de matrozen op de grote Franse marinehaven de rode vlag hadden ge plaatst. Hij ging zelf naar boven om de vlag neer te halen, sprak de matrozen zodanig toe, dat hij in triomf naar het admiraliteitsgebouw werd teruggevoerd. De heer Lacaze is ook buitengewoon ver dienstelijk geweest op het gebied van het katholieke verenigingsleven. Een opgave, waaraan we wel enkele zljn Babylonische gevangenschap navol- Overigens behoeven we niet in duister- g0n met smeekbede: nis rond te wandelen. Want we krijgen Geef ons, omwille van Uw naam niet Woensdag een stuk uit het boek Leviticus PriJS voor Immer. En onttrek Uw barm- toegeschoven, waarmee we het voorlopig hartigheid niet aan ons. Handel met ons kunnen doen. Dat stuk is immers een naar de menigte Uwer barmhartigheid, samenvatting van een groot aantal zede- Dan staan we er goed op. kunnen we lijke plichten, met de vervulling waarvan volgende weken gerust tegeijioet gaan nog al eens de hand wordt gelicht. Zo lezen we: De een zal de ander niet bedriegen. Ge zult de naaste niet arglistig benadelen noch hem met geweld verdrukken. Het arbeidsloon van uw werknemer blijve niet bij u tot de morgen. Leg voor een en zal ons het woord des Heren gewor den: Uw geloof heeft u gered, ga in vrede. En deze uitspraak en belofte zijn stra lender van glorie dan alle verlichtingen, die de techniek maar kan uitdenken. Uw geloof heeft u gered, ga in vrede. Welk een goede balsem op gepijnigde harten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3