Verrassend voorstel uit Moskou „Zuid-Molukken hebben recht een vrije staat te zijn" Meesterlijke rede van Faure Brussel-manifestatie verliep waardig en kalm r s Aller ogen waren gericht op Brussel Parijs en Moskou Ondanks IJzeren gordijn en staat van beleg 75.000 katholieken betoogden in liet centrum van Belgische hoofdstad Rust Jkeerde weer Beheerst optreden politie In het Gooi is het goed ivonen van Maandag 28 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen Duitsers op bezoek Rekening voor Dominici Voorjaarsvergadering Stichting Rijksbehoud Nederlands missionaris werd bisschop Meer leden in de K.V.P. Prinses Willielmina niet naar Amsterdam Ned. kustvaarder aan de grond Partij-meeting onder vuur WEERBERICHT Advies van reisbureaiix Mgr Ch. van de Ouwelant Surigao MAARSCHALK BOULGANIN Wervingsacties kringen Leiden en Dordrecht DRIE INWONERS HONDERD JAAR EN OUDER charges Brandspuiten en mk^reusachtig het Iand aan derse- ZlTA meer da" eens van de Politie der indringers hebben moeten ondervin- Op rotsige kust van Yorkshire Twee doden in Italiaans dorp NIEUW OLIEVELD IN CANADA ONTDEKT Ver. Transatlantische Hyp. ban ken verstrekte „lease' voor boring NEDERLANDER IN SINGAPORE VERONGELUKT ZWEEDS VLIEGTUIG VERMIST De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'd en- tot morgenavond, luidt: Vannacht lichte vorst en hier en daar mist. Morgen droog en over het algemeen zonnig veer. Weinig wind en dezelfde tempe'raturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag 29 Maart: Zon op 6.26 uur, onder 19.09 uur; Maan op 9.10 uur, onder 1.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Frankrijk ratificeert Boulganin wil praten Tegen het aanbreken van de dag heeft de Franse Senaat zich gistermorgen uitgesproken voor de ratifi catie der Parijse verdragen. Zodoende zal het voor president Coty mogelijk worden om namens Frank rijk de vier accoorden te tekenen, krachtens welke West-Duitsland en Italië tot de Westeuropese Unie toegelaten worden, het bezettingsstatuut voor West- Duitsland beëindigd wordt, dit land tot de Nato toe gelaten en de status van de Saar geregeld wordt. Enkele uren tevoren had de Russische premier, maar schalk Boulganin, zich uitgesproken voor het onlangs door president Eisenhower gedane voorstel tot het houden van een conferentie tussen de grote mogend heden. De Russische premier zeide dit in een inter view met Tass. Met name wees hij er op, dat de Sovjet-Unie reeds eerder het voorstel tot zulk een conferentie had gedaan, en wel ter regeling van het Oostenrijkse staatsverdrag. Boulganin voegde er uit drukkelijk aan toe, dat zulk een conferentie zou moeten bijdragen tot het verminderen van de inter nationale spanning." De pets-chef van het Russische ministerie van nuitënlandse zaken, die ook bij het interview aan wezig was, suggereerde, dat de conferentie tussen de viei staatshoofden zou kunnen worden voorafgegaan door preliminaire besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken. Thans heeft ook het verbond van Duitse reisbureau zijn leden aanbevolen in de tijd van 29 April tot 12 Mei geen .tulpen-toch ten" naar Nederland te organiseren ten einde te voorkomen, dat de Nederlandse bevrijdingsfeesten tot nieuwe moeilijkhe den met Duitse toeristen zouden kunnen leiden. Volgens het verbond werd deze be slissing genomen op aanbeveling van de Duitse autoriteiten in Bonn. Gaston Dominici, ter dood veroor deeld wegens moord op de Britse Drummond-familie, ontving gisteren in de gevangenis een eind-rekening ten bedrage van 735.607 Franse francs, de kosten van het proces. De rekening werd aangeboden met een officiële brief van de belasting-ontvanger van het kleine Alpen-plaatsje Forcalquier, waar Sir Jack Drummond, diens vrouw en doch tertje zijn begraven. De brief was ge adresseerd: „Aan M. Gaston Dominici, landbouwer, Baurnettes-gevangenis. Marseille". Er werd tevens in aange kondigd. dat Dominici gerechtelijk zou worden vervolgd, indien hij niet binnen een week zou betalen „Ik zal het geval naar mijn familie doorsturen", zei de boer, „ze zullen er blij mee zijn!". Tijdens de openbare voorjaarsvergade ring van de Stichting Rijksbehoud, Zater dagmiddag te Utrecht gehouden, heeft prof. mr PS. Gerbrandy betoogd, dat de Zuid-Molukken het recht hebben een vrije staat te zün en dat, zolang Ambon voor deze vrijheid vecht, geen minister en geen Kamerlid het recht heeft deze strijd als hopeloos te beschouwen. Volgens prof. Gerbrandy zou Indonesië nooit van plan zijn geweest de overeen komsten van de rondetafelconferentie na te komen. De republiek der Zuid-Moluk ken, zo zeide hij, vormde een deelstaat van Oost-Indonesië, die echter geliqui deerd werd, waardoor de Ambonezen ge dwongen werden zich onafhankelijk te verklaren. Twee factoren hebben vooral de doorslag gegeven om de Franse Senaat te doen besluiten de Parijse verdragen te aanvaarden. De Franse premier de heer Edgar Faure, bracht deze factoren naar voren in een grote slotrede, waar in hij er nog eens op wees, dat een verwerping van de Parijse verdragen zou neerkomen op een verbreking van de relaties met de Westelijke bondgenoten en dat dan de „lege stoel" een feit zou zijn. Vervolgens betoogde Faure dat de Britse en Amerikaanse regeringen zich er voor hadden uitgesproken om onmiddellijk na de Franse ratificatie een drie-mogendheden-conferentie te houden teneinde een later gesprek met Rusland voor te bereiden De meesterlijke redevoering van de premier kreeg bijval van practisch de gehele Senaat, behalve dan de communisten en een aantal Gaullisten Het onmiddellijke gevolg van Faure's rede was, dat de amendementen om de Duit se herbewapening uit te stellen tot na een conferentie met Rusland en tot na de instelling van een Europese wapenpool, werden verworpen met meerder- neden, die varieerden van 66 tot 88 stemmen. De stemverhouding over de vier accoorden was als volgt: 1. toelating van West-Duitsland en Italië tot de Westeuropese Unie: 184 110; 2. beëindiging van het bezettings statuut voor Duitsland: 23475: 3. toelating van West-Duitsland tot de NATO: 200—114; 4. het Saar-accoord: 21792. Drie mogendheden-overleg Onmiddellijk na afloop van de Se- naats-zitting legde premier Faure voor de pers een aantal verklaringen af. waarin bij er opnieuw de nadruk op legde, dat hij nu zo veel mogelijk con tact met GrOOt-Brittannië en de V S zou onderhouden teneinde een confe rentiê tussen de Grote Vier voor te be reiden In dit verband verklaarde hij, dat 'n Frans-Brits- Amerikaanse werk groep onmiddellijk in het leven zou worden geroepen teneinde de onder handelingen voor te bereiden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft deze verklaring van Faure in middels onderschreven. De Britse re gering heeft ingestemd met de vor ming van zulk een werkgroep, doch wanneer en in welke hoofdstad zij zal vergaderen is nog niet bekend. Alom in de Westelijke hoofdsteden is het bericht van de Franse ratificatie der Parijse verdragen met grote vol doening ontvangen. Alle officiële ver klaringen stemden ook hierin overeen, dat uiting werd gegeven aan de wens om nu zo spoedig mogelijk tot een ge sprek met Rusland te" komen. In Bonn werd echter onmiddellijk het accent gelegd op de hereniging van Duitsland, waarnaar in zulke on derhandelingen gestreefd zou moeten worden. Zowei dr Adenauer als de heer Von Brentano, de fractie-leider der christelijke partij, spraken zich uit in deze geest. Maar ook de socia listen brachten hetzelfde thema naar voren, met dien verstande, dat zij zich pessimistischer dan óóit toon den ten aanzien van de totstandko ming van deze hereniging, nu West- Duitsland bewapend zal worden Inmiddels zal hel Saar-verdrag van daag behandeld worden voor het Con stitutionele Hot te Karlsruhe Een uit spraak van het hof in de geest zoals door de socialisten gewenst zou in theorie de Parijse Verdragen nog in gevaar kunnen brengen, ofschoon pre sident Heuss ze reeds getekend heeft- Bevoegde waarnemers achtten het zeaf gebeurern0nWaarSChijnlijk' dat dit Reacties op Boulganin s verklaring De verklaring van maarschalk Boul ganin heeft aanleiding gegeven tot taJ van reacties. Zowei van de zijde van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken als in diplomatieke kringen te Londen heeft men de ver klaring van maarschalk Boulganin met instemming begroet. Men ach* het op- Vn j de verklaring niel conferitZeg n d3t Ge" '"temationale conferentie alleen zin heeft vóór be- Funcfng Van de Pari-ise scoorden Functionarissen te Washington we zen re voorts op, dat Boulganin dit maal niet repte van deelneming van communistisch China aan een confe rentie van de grote mogendheden De afgelopen taren hebben de Russen dit s t e e ds geeist. De democratische senator Walter George, voorzitter van de Amerikaan se Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, gaf uiting aan de mening, dat de Russen er op het ogenblik ernstig naar streven elke actie van de Chinese communisten, die een oorlog in het Verre Oosten zou kunnen uitlokken, te beletten. „De Russen weten beter dan wie ook, wat hun een oorlog in de Straat van Formosa zou kunnen kos- ten'k geloof, dat zij een wereld oorlog op het ogenblik willen voor komen. Zij weten, dat het zeer moei lijk zou zijn de vijandelijkheden te be perken, als die thans zouden uitbre ken aldus senator George. Anderzijds werd in Washington ge opperd. dat de verklaring van Boulga nin mogelijk het begin is van een nieu we politiek om de Westduitse publieke opinie te bekeren tot neutralisme, nu net onmogelijk is gebleken de Fran sen tot neutraliteit over te halen. Admiraal b.d. C. E. L. Helfrioh besprak tijdens de vergadering de politiek-strate- gisch betekenis van Nieuw-Guinea en prof. mr W. L. G. Lemaire noemde de Nederlandse taak in Nieuw-Guinea een Nederlandse taak in Nieuw-Guinea twee- ledig, te weten de economische open- turele verheffing van de bevolking van het rijksdeel. Naar zijn mening komt een belangrijk deel van de economische ont- wikkeling voor rekening van het Neder landse particuliere initiatief. In georga niseerd overleg met de overheid zal het Nederlandse bedrijfsleven echter eerst met de feiten en mogelijkheden van dit rijksdeel bekend gemaakt dienen te wor den. Als laatstte spreker behandelde de heer ■T. Reyers het doel en de werkwijze van de Stichting Rijksbehoud. in De lange r« van Nederlandse missie bisschoppen is weer met een uitgebreid. Z. H. de Paus heeft namelijl mgr Charles van de Ouwelant, apostolisch administra tor van het bisdom Surigao (Philippjjnen) benoemd tot bisschop van dit diocees. Pater Van de Ouwelant is een Braban der; op 13 Juli 1911 werd bij in Zundert geboren. Hij studeerde bij de Missionaris sen van het H. Hart en trad n September 1931 in deze congregatie. Vijf jaar later, op, de eerste bisschop van dit in 1929 priesterwijding en spoedig nadien werd hij als missionaris uitgezonden naar de Phi- lippijnen. Lange tijd is hij naar secretaris geweest van de bisschop van Manilla. Verleden jaar werd hij apostolisch admi nistrator van het bisdom Surigao. Als bisschop volgt hij mgr J. Vrakking op, de eerste bisschopj van dit in 1939 opgerichte diocees, die op zijn verzoek uit zijn hoge ambt eervol is ontheven. Mgr Vrakking is eveneens een Neder lander: op 27 Februari 1883 is hij in Naarden geboren. Nadat hii 13 Augustus 1911 tot priester was gewijd ging hij in 1912 naar de Missie. Op 21 September 1940 werd hij tot bisschop benoemd. (Van onze correspondent) De Kringbesturen van Leiden en Dor drecht der Katholieke Volkspartij hebben besloten 'n grootscheepse ledenwervings actie te houden van 2 tot 29 April. Op Zaterdag 2 April zullen de dagelijkse be sturen van de plaatselijke afdelingen in deze beide kringen bijeenkomen in „Amicitia" te Den Haag voor het treffen van de eerste maatregelen. Als inleiders zullen op deze samenkomst het woord voeren de heren C. J. van der Ploeg lid van de Tweede Kamer, P. Alberts pen- ningmeesler van de K.V.P en W Hoon- hout en F. Spieksma, propagandisten De sluitingsactie is gesteld op 29 April AL inleiding zal de afdeling Noordwijkerhout reeds Woensdag a.s. van 8 tot 10 uur 's avonds een bliksemactie organiseren naar het voorbeeld van Brabant. Ingevolge een beslissing van het partij bestuur zal vóór 30 April a.s. In alle par tij-afdelingen- 'n grootscheepse wervings actie worden gevoerd. Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Zondagavond. Indien de lieren van de socialistisch-liberale regering van België zich de moeite zouden hebben gegeven of de moed zouden hebben «chad Zater dag eens in de dralen van Brussel naar de tweemaal verboden en toch gehouden protestbeiogin» der katholieken van dit land te-en hun sec politiek te komen zien, dan zouden zij als zij niet ziende blind onmiddellijk hebben kunnen constateren, 'dat deze waardi- indrukwekkende betoging zeker géén manifestatie van kinderen was, zoals minister-president Van Acker dat vorige week in de «vamer smalend meende te moeten voorspellen. Het waren "zelfs alles be-' ff e.., e,ren' die vele duizenden katholieken, die ondanks alle van officiële zijde m de weg gelegde moeilijkbeden en belemmeringen toch ™aze" va" mijnheer Van Ackers IJzeren Gordijn waren «eriii.t om in de hoofdstad te komen verkondigen, dat zij in hun land niet "langer burgers van tweede rang wensten behandeld te worden. «re jeePS' radio-cars, camions vol ruiters, brandspuiten, eskadrons gendarmen te paard. Daarnaast duizen- gendarmen te voet en ontelbare politie-agenten. tane waren en rustige, Zaterdag te middernacht heeft de gouverneur van Brabant het verbod op samenscholingen van meer dan vijf personen in Brussel opgeheven, 24 uur voor het verstrijken van de oorspron kclijk vastgestelde duur van het ver bod. Omstreeks middernacht verlieten de laatste afdelingen van de rijkswacht het centrum van Brussel. Alle veilig heidsmaatregelen werden toen opge heven. In de stad was het weer vol komen rustig. (Van onze correspondent) Dat het in het Gooi gezond wonen is blijkt uit de vele oude mensen, die hier hun laatste levensdagen doorbren gen, doch het beste bewijs is wel, dat binnenkort drie inwoners van het Gooi honderd jctcir en ouder zijn. De heer P. Stuyvenberg in Bussum wordt Woensdag 30 Maart 103 jaar en is hiermede de oudste inwoner van het Gooi; daarnaast worden op Goede Vrij dag 8 April mevr. M. Liesveld-Vendrik te Blaricum en de heer E. L. Koop manschap te Hilversum 100 jaar. Alle drie zijn nog vitaal en gezond, 'maar de heer Koopmanschap spant ivel de kroon. Deze heeft tot zijn negentigste jaar het metselvak uitgeoefend en op zijn 99e jaar bouwde hij nog in twee dagen een kolenbergplaats achter het rusthuis waarin hij woont. Het was voor de heer Koopmanschap helemaal geen prestatie nog de laatste jaren te voet een van zyn kinderen te Naarden te bezoeken, een afstand van 10 km. Op zijn zes en negentigste jaar maakte hij een wandeling van Hilversum via Laren en Blaricum naar Huizen en yaarden en keerde via Bussum, Ban tam en 's-Graveland naar Hilversum terug. „,P?Ze wandeling veroorzaakte wel veel ongerustheid, want zij was niet en toen de oude wande- hppfi miPernacht niet terugkeerde die hem6™ Vplitie gewaarschuwd, bracht "achts om half twee thuis benaedwnn'let gifeer te heb- 0?eZdZll;V%™ h^aarde heer gevonden werd. Evengoed wm7e heer Koopmanschap de andere morgen om 7 uur weer op, een half uurtje later dan gewoonlijk. Op zijn 100e ierjaar dag komt de burgemeester van Hilver sum op bezoek en op de tweede Paas dag haalt de burgemester van Naarden hem per auto op, want dan wordt hij als oud-inwoner van dit dorp daar nog eens gehuldigd. Naar wij vernemen, heef' prinses Wil- nntri't3 W Verband met een lichte keel ontsteking, tot haar leedwezen moeten afzien van een voorgenomen veertien daags verblijf i„ Amsterdam, in de twee de helft van deze maand. De thans herstellende. Prinses is Hoevelcn waren, ondanks die moei lijkheden en belemmeringen naar Brus sel gekomen? Wij hebben die vraag ge steld aan de leiding van het organise- rende "Comité voor vrijheid en demo cratie Daar werd ons geantwoord „/.onder liet ondemocratisehp en on- verbod zouden er 300.000 a 400.000 zijn geweest. Nu waren er. al die hinderpalen ten spijt 50 a 75.000". W« hebben de gehele betoging op vele punten van de stad, urenlang gevolgd en menen objectief te mogen zeggen, dat de cijfers van het comité met de waarheid overeenstemmen En wie waren die mensen Boeren burgers, arbeiders, middenstanders in dustriëlen, academici, kortom; de ge hele schakering die door verschillende rangen en standen van een land wordt gevormd Er) daarbij evenveel vrouwen als mannen Ook jonge vrouwen en ionge mannen, maar geen kinderen He lemaal geen kinderen. Er waren ook veel mensen van vergevorderde leeftijd Wij hebben ook niet zonder ontroe ring gebrekkigen in die optochten zien meestrompelen. Het moet herhaald worden, dat die manifestatie een waardig verloop heeft gehad en dat als zich hier en daar incidenten hebben voorgedaan, dat niet de schuld der betogers maar van enkele provocateurs was. En af en toe ook van wat al te zenuwach tige gendarmen en politie. Doch on danks dit laatste menen we toch te hebben opgemerkt, dat deze orde bewaarders in overgrote meerder- Frè Ve,eI ,tact z''n opgetreden. Ere wie ere toekomt! Nagenoeg de gehele Zaterdag is de hoofdstad, ondanks het feit, dat de over heid die woorden niet gebruikt, in staat van beleg geweest. Gendarmen en poli tie overal. Op alle strategische punten: De controle in de stad was streng. In - end'smS die/J h!6n reden> kwamen de gendarmen de identiteitskaarten van ffhe inzittenden controleren. De Belgen fe. d"igen, al ware het alleen maar :het feit. dat zij dat tijdens de be- Burgemeester Vandemeulenbroeck was tijdens de betoging niet op zijn stadhuis aanwezig. Hij had laten mee delen, dat hij ziek was. Wij kennen hem goed en willen hem niet. in tegenstel- tng met vele anderen, een „diploma tieke ongesteldheid" in de schoenen schuiven. „Jef' heeft altijd de moed van zijn overtuiging gehad Dat is een hoedanigheid, die men hem moet toe geven. Aanvankelijk verliep de manifestatie zeer kalm Op bepaalde boulevards en straten van het centrum waren de betogers zo talrijk, dat men bij wijze van spreken letterlijk over de hoofden „fd "nnG" wandelen' De grootste massa bewoog zich in op en neer dei nende golven tussen de stations van Zuid en Noord, maar velen ook vulden de zijlanen. Telkens als er op bepaalde momenten te grote massa's betogers op een be paalde plaats bleven staan, werden zij dooi gendarmen met brandspuiten uit eengedreven. Dat deed zich enkele ma len voor. De „spuitgasten" werden dan op formidabele wijze door de duizenden uitgejouwd. Dikwijls ook werden stra ten, pleinen en boulevards door gendar men te voet en te paard schoongeveegd in een paar gevallen werd afgezet wier opdracht het was de mani festanten zoveel mogelijk in de richting der stations te drijven. Dit werd mede gedaan om massa-optochten te voorko- men Het Vlaamse element domineerde wat evenwel niet belette dat ook velen uit de Waalse provincies waren geko. men Nu en dan weerklonken de Bra oanponne en de Vlaamse Leeuw. Her haaldelijk werd geroepen; „Weg met Collardi", „Vrijheid", „Harmei aan het bewind!" De trams, waarvan de dienst niet on derbroken was, belden zich langzaam en voorzichtig een weg door de mensenzee Daar waar sommige conducteurs wat te vlug wilden opschieten, werden eenvou digweg de trolleys neergehaald. En tel kens als arrestaties plaats vonden werd er Oorverdovend gejouwd. De voorzit ter van de C.V.P., dr Theo Lefèvre. stapte aan het hoofd van een machtige groep. Een vrouwelijk CVP-kamerlTd uit Antwerpen werd in zijn nabijheid gearresteerd en naar een kazerne ge bracht, doch spoedig weer in vrijheid gesteld. Toen een afdeling, gendarmen zich ge. reed maakte om weer een charge uit te voeren, ging de grijze staatsminister Van Cauwelaert met de bevelvoerend officier onderhandelen en de charge bleef achterwege, voorlopig althans. Rond twee uur kreeg voorzitter Le fèvre van de bevelhebber der gendar men toestemming om de menigte toe te spreken. Hij deed dat vanaf het dak van een auto midden in een ware men senzee, en werd op donderende wijze toegejuicht, nadat hij eerst in triomf op de schouders was gedragen. Hij droeg over de borst de tricolore, de driekleu rige sjerp der kamerleden. Na de beto gers voor hun even overtuigend als ge heerst en waardig optreden te hebben bedankt, zeide hij, dat zij even waardig en disciplinair de hoofdstad moesten verlaten. „Onze manifestatie", zo voeg de hij daaraan toe, „heeft aan haar doel beantwoord" Daarna sloegen duizenden de wegen naar de stations in, langzaam, omdat er letterlijk geen mogelijkheid was om anders dan voetje voor voetje vooruit te komen. Het vlugste was nog zich ach ter een tram te plaatsen, die met veel belgerinkel door de menigte „kliefde". Naast Lefèvre waren er ook nog veel andere parlementsleden, o.m. een dozijn oud-ministers en gewezen minister-pre- Jlnonfrtn 11 Tienduizenden verzamelden zich tegen de middag in de binnenstad op Place de Brouckère sn de Boulevard Adolf Max. Velen 'werden door politie en rijkswacht op wapens gefouilleerd, terwijl ook de monstranten bij charges gewond werden. wat al te driest optraden. Dat liet de paarden op opvallende wijze onver schillig. Deze gedresseerde dieren zijn kennelijk aan heel wat meer lawaai ge wend. Enkele gendarmen werden afgeran seld, maar nog veel meer betogers kre gen klappen. Klabakken, geweerkolven en het plat van sabels flikkerden nu en dan boven de hoofden. Een vijftigtal be togers liepen, gelukkig merendeels lich te. kwetsuren op. Onder ben waren de oud-premiers Pholien en Duvieusart. Er werden plus minus vijfhonderd arresta ties verricht, waaronder van personen, die pro jectielen met zich meedroegen. Enkele honderden kinderballonnetjes „manifesteerden" van de lucht uit met het slogan: „Het land zegt „NEEN" aan de regering!". - ..—v. ook met Geslaagd! Aan de pers heeft voorzitter Le fèvre later verklaard, dat de beto ging buiten verwachting is geslaagd. Al zijn orders voor kalmte en disci pline waren onmiddellijk opgevolgd. Ook hij constateerde dat op enkele uitzonderingen na, gendarmen en po litie hun koelbloedigheid hebben be waard en als conclusie deelde hij mede, dat de CVP haar actie in het Parlement onverbiddelijk zal voort zetten, totdat een pationale oplossing voor de schoolkwestie is gevonden. Gedurende de manifestatie vonden geen markante tegenbetogingen plaats De zg. rode knokploegen vertoonden zich eerst toen de meeste katholieke manifestanten al vertrokken waren Zij zongen hun lijflied „A bas la calotte" (Weg met de priesters), maar vonden maar weinig bijval bij de Brusselaars, die onder de indruk waren gekomen van de omvang en de waardige voor naamheid van de betoging van de ka tholieken. Terwijl Brussel in rep en roer stond werd ook nog in veel andere plaatsen van België gemanifesteerd door de ka tholieken, vooral door degenen, die on derweg naar de hoofdstad door de gen darmen waren tegengehouden. Dit was o.m. het geval te Gent, waar de treinen met manifestanten van de kust niet verder reden. De kustbewoners gingen toen maar in de Artevelde-stad betogen vaar zij spoedig gezelschap kregen van geloofsgenoten uit Gent zelf. Zo werd er een protest-optocht ge ïmproviseerd, waarin niet minder dan ruim tienduizend personen meestapten, Het „mot de la fin" van de betoging va"Br,usse' ?erd Sneven door de soci alistische minister van binnenlandse zaken, die, in opdracht van zijn rege ring aan de pers heeft verklaard: „We hebben geconstateerd, dat ondanks de door de CVP gegeven formele orders deze onbekwaam is gebleken een beto ging te organiseren te Brussel De werkelijkheid bewijst het te genovergestelde! Vijf en zeventig duizend personen bijeenroepen voor een tweemaal ver boden manifestatie lijkt ons niet be paald een échec. Is de linkse rege ring dan toch ziende blind? Zaterdagmorgen vroeg is bij Kettleness, in de buurt van Whitby, een kustplaats in het Engelse graafschap Yorkshire, de 200 ton metende Nederlandse kustvaarder „Lea", die Groningen als thuishaven heeft, aan de grond gelopen. Het schip was met een lading aardappelen onderweg van Aberdeen naar Whitstable. De echtgenote van de kapitein werd met haar drie kinderen door een redding boot aan land gebracht, doch de beman ning bleef aan boord. De ..Lea" zat ste vig vast tussen de rotsen, vlak bij de kust, een beruchte plaats voor de scheepvaart. Volgens functionarissen zou het schip ernstig gevaar lopen als de wind aanwak kert. Pogingen, die Zaterdagmiddag wer den ondernomen om het schip vlot te trekken, hadden geen resultaat en moes ten tenslotte door het invallen van de duisternis worden opgegeven. Gisteren hebben zware zeeën het schip geteisterd en het waarschijnlijk ernstig beschadigd. Er konden gisteren geen schepen uitvaren om de bergingspogingen voort te zetten. De bemanning werd met reddingslijnen van boord gehaald. Toen de „Lea" op de rotsen werd gedreven, werden roer en schroef weggeslagen. In het Italiaanse dorp Colombaia di Carpinetti, dicht bij het als communis tisch bolwerk bekend staande Reggio Emilia is Zaterdagavond een vergade ring van de christen-democratische partij beschoten. Daarbij zijn twee per sonen gedood en twee ernstig gewond Vijftien personen zijn ter ondervraging aangehouden. De California Standard Oil Comp. heeft melegedeeld, dat in Zuidwest Manitoba, 4 mijl ten Westen van het Daly olieveld en 2 mijl ten Oosten van de grens van Sas katchewan (Canada) olie is ontdekt van een licht soortelijk gewicht. De vooruit zichten van een commerciële productie lijken gunstig. Een plan om dieper te boren naar een eventuele spuiter wordt voorbereid. In aansluiting hierop vernemen wy van betrouwbare zijde, dat deze boring zal geschieden krachtens een door de Ver. Transatlantische Hypotheekbanken ver strekte „lease". Bij de familie in Venlo is bericht ont vangen, dat de heer G. Jonkers in Singa pore tengevolge van een motorongeval is overleden. Het slachtoffer, dat 25 jaar oud was, was pas vier weken geleden door de Ned. Handelmij naar Singapore uit gezonden. eenmotorig Zweeds vliegtuig Een met twee inzittenden, dat Zondag middag van het vliegveld Eelde was vertrokken naar Malmö in Zweden, is daar niet aangekomen. Tot nu toe heeft men geen spoor van het toestel kunnen ontdekken. Het Bad voor zes uur brandstof aan boord. Met vliegtui gen heeft men de Baltische Zee afge zocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1