1 Alle Pari j fracties op één na vóór ii se accoorden Churcliill: vooruitzichten gunstiger ziin Goed Ernstige Al meer dan gevechten in Saigon 100 slachtoffers Geen afschaffing kinderbijslag voor eerste en tweede kind licht voor over „HetVrijeVolk Belgische schoolstrijd Domheden aan lopende band LONDEN (NOG STEEDS) ZONDER KRANTEN Het katholieke volk I vei slappe niet in zijn waakzaamheid Jgt Gesprekken over Het Gesprek Dulles vreest lange voorbereidingstijd v oor Grote-Y ierconf eren tie Raabs reis naar Moskou ZOl M" Bevan „gehoord Woensdag 30 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Slechts een dissonant van de communisten Eén veldwachter 8 I Franse troepen grepen niet in En katholieke gezinnen dulden dat vreemde rode licht nog in hun liuis WEERBERICHT Boulganin en Malenkof Spijt om de E.D.G. Gesprek met Rusland ■J- ifilpiÉi II lil H8J IS»!!® It; I -MM i H wwm GESLAAGDE K.V.P.- LEDENWERVINGS ACTIE IN ARNHEM Twee uur lang door geheime commissie De weerverwachting van he't KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Minder koud. Donderdag 31 Maart: Zon op 6.22 uur, onder 19.12 uur; Maan op 11.81 uur, onder 3.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Rusland getest op eerlijkheid 's-GRAVENHAGE, 29 Maart 1955. Het waren alleen rle communisten^ die aan de behandeling van de Parijse accoorden in de Tweede Kamer een accent trachtten te geven van een dreiging, terwijl het al van te voren vast stond, dat de hele Kamer, uitgezonderd de communisten, haar goedkeuring aan deze accoorden zou geven. Zij, de communisten, begonnen in de middag al inct verschillende stem mingen te forceren over de kwestie van gelijke beloning voor mannen en vrouwen, waarover verleden week een drietal moties was ingediend en waarover nu eerst nog moest worden gestemd. Het was een kinderachtige afleidingsmanoeuvre, die alleen maar wat ophield, nadat een tweetal weken geleden de communisten al pogingen hadden gedaan om de behandeling te doen uitstellen en, toen dat niet lukte, om tenminste een vrije spreektijd vast te stellen. Ook dat was toen niet opgegaan; de voorzitter had een spreektijd voorgesteld van een uur per Iraclie en de Kamer was daarmee accoord gegaan. Tijdens de middagvergadering waren er tal van communistische belangstellenden, die in de gangen of in kamers, waar 'n luid spreker was, werden voorgelicht doarr communistische afgevaardigden, maar er gebeurde verder niets. Men was blijkbaar voorbereid op een communistische de monstratie en de politie was op de tribune in dubbele sterkte aanwezig. Tijdens de avondvergadering echter stonden er enkele honderden partijleden, die blijkbaar hiervoor waren opgetrom meld, op het Binnenhof. Bij gedeelten werden zij binnengelaten. Er waren geen honderden gendarmes nodig, zoals in België verleden week Zaterdag, om deze menigte in toom te houden. Eén rijksveld wachter aan de deur was genoeg. In de Kamer zelf verliepen de debatten uiterst rustig en normaal. Zo rustig als alleen maar in het Nederlandse parlement een debat verlopen kan. Er wordt bij de behandeling van een wetsontwerp door de verschillende afge vaardigden nogal eens hetzelfde verteld, maar zelden zal het zijn voorgekomen, dat de redevoeringen zulk een gelijkheid van argumentatie vertoonden als heden middag. Er stonden elf sprekers ingeschreven, maar de enige uitzondering was de heer Wagenaar (comm.), die de bekende Rus sische argumenten naar voren bracht. Hij kwam op een ogenblik zelfs woordelijk met het argument van maarschalk Boul- ganin, zoals dat ter correctie van de uit spraak van Malenkof dezer dagen is ge publiceerd nl., dat een oorlog door de be wapening van het Westen ontketend, niet zoals indertijd Malenkof had gezegd de wereld ten ondergang zou voeren, maar het kapitalisme. Dat was dus niets nieuws. Daarvan kon men alleen maar zeggen: goed gebruld leeuw! De bazen hadden het hem voor gezegd en hij' zei het slaafs na. Voor het overige waren de redevoerin gen wat de inhoud betreft gelijk. Of men nu de heer Bruins Slot (A.R.) hoorde of de heer Schraal (C.H.), de heer Korthals (V.V.D.) of de heer Blaisse (K.V.P.), de argumenten voor accoordverklaring met deze Parijse verdragen konden alleen maar hetzelfde zijn. Allen betreurden het, dat de E.D.G.-verdragen niet waren door gegaan. Men weet, dat op 30 Augustus van het vorige jaar Frankrijk het E.D.G.- verdrag verwierp. Nu, zeven maanden later, hebben de grote mogendheden van het Atlantisch Pact deze nieuwe proto collen reeds aanvaard en men bracht allerwegen hulde aan minister Eden, die in zo korte tijd hiertoe het initiatief had genomen. Waar was men het in het algemeen over eens? Hierover, dat de supra-nationale gedachte uit deze verdragen was wegge vallen en dat dit zeer te betreuren viel. Een voordeel was echter, dat daardoor °°k Engeland tot deze accoorden was toe- setreden en dat men, zo er de kans was hl®ruit in de toekomst toch tot 'n Europese megratie te geraken, niet ijlings moest saa| Proberen de supra-nationale gedach te daarin weer levend te maken, zolang Engeland hiervan afkerig was. De heer Bruins Slot (A.R.) zei het aldus: Engeland heeft dit nu gedaan als een noodsprong, wij moeten zorgen, dat het er pleizier in krijgt. Van alle kanten werden ook aanvallen gedaan op de communisten, die immers altijd hadden gezegd, dat er, zo de Parijse accoorden zouden worden aanvaard, met Rusland niet meer te praten zou zijn. En juist op de avond, dat Frankrijk de Parij se accoorden accepteerde, vertelde maar schalk Boulganin, dat hij bereid was om te praten. Men moest volgens de heer Bruins Slot alleen oppassen, dat door der gelijke conferenties geen vertraging zou optreden in de uitvoering van de accoor den. Uitvoerig gingen enkele leden in op het verschil tussen de E.D.G. en deze accoor den, waaruit wel een gevoel van spijt sprak over de mislukking van de E.D.G., welke volgens de heer Korthals belang rijke voordelen bood. Daardoor namelijk was Duitsland sterker aan het Westen gebonden; twee voormalige vijanden Frankrijk en Duitsland werden daar ver enigd in een hogere eenheid. In de E.D.G. zou Duitsland geen eigen leger en geen eigen generale staf hebben gehad en bovendien lag daarin de mogelijkheid van verdere eenmaking van Europa. De band met Engeland in de nieuwe Parijse ver dragen was echter van grote waarde en daarom moest men geen supra-nationale plannen beramen binnen de West-Euro- pese Unie. Het Duitse gevaar Verder was men het erover eens, dat men de opbouw van het Duitse leger in de gaten moest houden. De Beer Korthals meende echter, dat de Duitse verklarin gen om geen a.b.e.-wapenen te vervaar digen en toezicht toe te staan een vol doende waarborg inhielden. Hij was ook niet bevreesd, dat Duitsland nu de kans schoon zou zien om een hereniging van Duitsland met wapengeweld af te dwin gen, daar Rusland tot de tanden was ge wapend en Duitsland dan bovendien door de andere bondgenoten zou worden los gelaten. De heer De Kadt (P. v. d. A.) stelde het kort en krachtig, dat het „Duitsland" van onze tijd Rusland is, maar dan duizend keer gevaarlijker dan het Duitsland van Adenauer, dat ingeschrompeld is tot een provinciale macht. Hij wees er scherp op, dat de commu nistische partisanen van de vrede geen woord van protest hadden laten horen tegen de verhoging van het Russische oorlogspotentieel, ook geen protest tegen de invoering van de dienstplicht in Chi na, waardoor millioenen aan de commu nistische legers werden toegevoegd, geen woord van protest hiertegen van de vre- descomité's, die steeds hetzelfde comité blijken te zijn. Hij had het o.a. over het verrotte en verouderde staatskapitalisme, dat in stand, wordt gehouden door wrede dictatoren op de ruggen van hun honge rende en lijdende onderdanen. De heer Welter (K.N.P.) stelde de Rus sische eis aan de kaak om de hereniging van Oost- en West-DuiIsland afhankelijk te stellen van de al dan niet aanvaarding van de Parijse accoorden, wat zuiver wil lekeurig is en geen enkele grond vindt in het internationale recht. De oorzaak van het ontstaan van de Parijse accoor den lag alleen bij de U.S.S.R., die de niet- communistische wereld heeft gedwongen zich te bewapenen tegen wil en dank. Ter wijl na 1945 de rest van de wereld ont wapende en de legers naar huis zond, perfectionneerde Rusland zijn bewape ning. Maar allen waren het erover eens, dat men ondanks alles toch moest trachten te komen tot een gesprek met Rusland. Ook de heer Fens (K.V.P.) had liever de E.D.G. gezien met haar supra-nationale organen en hij verlangde eveneens waar borgen, dat Duitsland zich niet tegen het Westen kan keren. Maar die waarborgen zijn er. Er blijven Engelse divisies en Amerikaanse troepen in Duitsland. Duits land zal geen a.b.c.-wapens vervaardigen. De K.V.P. aanvaardde de Parijse accoor den, maar mei als het enige middel tut rust en vrede in Europa. Hij sprak zich eveneens uit voor een gesprek met de Russen, maar als gelijkwaardige partners en dit gesprek zou niet mogen leiden tot vertraging in de uitvoering der accoor den. De conferentie zou ook goed moeten worden voorbereid om désillusies te voor komen. De miiltaire organisatie van de Parijse accoorden achtte de heer Fens niet ongunstig. De vorming van een kleine N.A.V.O. in de grote N.A.V.O. was voor komen. De communistische ideologie was niet met wapens te bestrijden. Het Westen moest daartegen een gemeenschap op bouwen, waar de mens zich zou kunnen ontplooien. Een zelfde pleidooi hield de heer Blaisse (K.V.P.), die er nog aan toevoegde, dat men niet te snel moest aandringen op het herstel van de Duitse eenheid, daar dit het gevaar van te grote concessies met zich bracht. Hij noemde het een ernstig gevaar voor Europa, indien onze goed keuring aan deze accoorden achterwege zou blijven. Ook ds Zandt (S.G.P.) sprak zich ten slotte er voor uit. Morgen zal minister Beyen antwoorden. F. S. 1 'V-, j,:;:y/. •Wei' 1 A V V '5. $4 W1 c i**', V Sir Winston Churcliill heeft gistermiddag in het Britse Lagerhuis verklaard, dat de vooruitzichten voor een Grote Vier-gesprek gunstiger zijn geworden. De toestand heeft in de laatste dagen „een vriendelijker aanzicht" gekregen. Churchill zeule, dat hij nog altijd een ontmoeting op het allerhoogste niveau en zonder agenda voorstond. De kans op succes zou groter zijn, indien het initiatief aan de top werd genomen. Uit zijn mededeling, dat de betrokken regeringsleiders hieromtrent echter nog niet tot overeenstemming zijn ge komen, mag evenwel worden afgeleid, dat de Britse premier niet uitermate enthousiast is over de pogingen van het Westen om in eerste instantie „slechts" tot een conferentie tussen de ministers van buitenlandse zaken te komen, llij kondigde niettemin aan, dat hij elke poging voor een gesprek van harte zou steunen. Churchill verduidelijkte gisteren op verzoek van een Labour-Lagerhuislid zijn voorkeur voor een ontmoeting op het hoogste niveau. Het zou naar zijn mening bijzonder nuttig zijn, als de regeringsleiders hun wil om tot over eenstemming te komen uitdrukten in brede, eenvoudige formules. Later kon dan het precisie-werk op officieel ni veau worden verricht door nadere be studering en uitwerking. Zoals reeds gezegd, merkte de Britse premier op dat zijn inzichten in deze nog niet overal werden aanvaard. Toch achtte hij het allerminst uitgesloten, dat ook op andere wijze de resultaten konden worden bereikt, waarnaar allen zo vu rig verlangden. Juist na de verklariilg van president Eisenhower, de Franse premier en maarschalk Boulganin was er te min der reden het geduld of de moed te verliezen. De premier herhaalde dan ook de mededeling, die minister Eden gisteren deed, dat de Britse regering over deze kwestie in nauw contact met de geallieerden stond. Dulles sprak over de Grote Vier-ont- moeting bij zijn toelichting op de Pa rijse verdragen, welke thans ter be krachtiging aan de Amerikaanse Se naat zijn voorgelegd, en die hij van essentieel belang noemde voor de een heid en veiligheid in Europa, waarvoor de V.S. zich zoveel offers heeft ge troost. „Twee wereldoorlogen hebben Westeuropese naties elkaar blijven be oorlogen". Tegenover de dreiging van een atheïstisch systeem was dit waar schijnlijk de laatste kans voor West- Europa een plaats te blijven, waar wel vaart en menselijk geluk konden heer sen. Senator Humphrey (Dem.) beant woordend, zeide Dulles, dat het bijzon der moeilijk was een datum voor een conferentie met de Sovjet-Unie vast te stellen. „Ik denk niet dat we het voor een tijdstip in de zeer nabije toekomst voor elkaar zullen krijgen. Zeker kun nen we niet van weken spreken. Ik ben er bijna zeker van, dat het maanden zal duren". Hét Oostenrijkse kabinet heeft gis teren besloten, dat bet vertrek van de Oostenrijkse kanselier, dr Julius Raab. naar Moskou op 11 April zal plaats vinden. Hij zal begeleid worden door dr Adolf Schaerf, vice-kanselier, dr Leopold Figl en dr Bruno Kreisky. resp. minister en pl.v. minister van buitenlandse zaken. Gistermiddag werd te Rotterdam door de charmante Amerikaanse Citruskonin- gin Miss Sally Ardrey een partij Citrus- fruit voor de Rotterdamse zieken aan geboden. Van de Presto-loods in de Mcrwe-havcn, waar zij ontvangen werd, reed zij in een praalwagen naar liet Zui derziekenhuis, waar zij persoonlijk het fruit overhandigde. Hier zien we Miss Sally en de heer A. J. M. Schutter (Dir. V.V.VJ. De bliksemactie voor ledenwerving van de K.V.P. in Arnhem heef' het aantal leden in deze stad doen stijgen met 63 pet, terwijl het ledental tn Oosterbeek steeg met 70 pet. In Arnhem hebben 300 propagandisten 1374 nieuwe leden kunnen boeken; in Oosterbeek wierven 40 propa gandisten 157 fiieuwe leden Voor Arnhem is het totaal-aantal K.V.P.- leden toegenomen van 2186 tvt 3560; voor Oosterbeek is dit van 230 tot 387 gestegen. De voorlopige' uitslag werd gisteravond om half elf bekend gemaakt door het Tweede-Kamerlid mej dr Marga Klompé. Namens het hoofdbestuur van de K.V.P. was de heer H. G. J. Erksns aanwezig. Door het slechte weer het sneeuwde de hele avond kon niet metir dan 70 pet van de adressep worden afgewerkt Men rekent er op, dat het aantal nieuwe leden nog stijgt tot 2000, wanneer alle adressen zullen zijn bezocht. Kort voor middernacht, enkele uren, nadat de oppositie-generaals met hun blokkade van Saigon waren begonnen, zijn gisteravond in Saigon ernstige ge vechten uitgebroken. Volgens het na tionale leger hebben leden van de par ticuliere legers van de godsdienstige secten het vuur geopend met zware mortieren en machinegeweren. Natio nale troepen snelden naar de bedreigde punten in pantserwagens, vrachtauto's en andere auto's. In en nabij de stad bevinden zich on geveer 12.000 leden van het nationale leger en 9.000 man van de particuliere legers van de „oppositie-generaals" van de godsdienstige secten. Leden van de Binh Xuyen bestookten duidelijk gemaakt, dat de Westerse be- het hoofdbureau van politie met mor- schaving ten dode is gedoemd als de I tiervuur. Ook het paleis van premier Pr was een stroom van liefhebbers voor de provinciale krantenkantoren in Fleet- street. voor enige bladen, maar zoals aeze foto toont, was het een zaak van ,,We het eerst komt, wie 't eerst maalt". Londen gaat nu de vijfde dag van de sta king van ochtend- en nieuwsbladen in. De minister Van zondheid herinnert - Zaken en Volksge- antwoord aan de in de memorie van hij zijn medewerking Stje Kamer aan, dat het tot stand komen van^h verleend aan met verordenende bevoegdi1(^ri'ifschapperl van de arbeidsvoorwaarden. jirP 'iet stuk zij het niet zonder vei trouwen ^_acht aJ georganiseerde bedrijfsleven daarbij0^?1 voldoende oog zal hebben voor he't als meen belang. 8e~ Een definitief oordeel nopens het loon- beleid (inclusief een mogelijke overgangs regeling) wenst de minister op te schorten totdat de SER heeft geadviseerd. De bewaking van het arbeidskostenpeil heeft o.m- ten doel te voorkomen, dat het prijsniveau wordt opgedreven. Dat thans bepaalde prijzen hoger worden gehouden dan mogelijk en gewenst zou zijn, moet dan ook niet aan de loonpolitiek worden geweten, doch veeleer aan het door de huidige conjunctuur begunstigde streven naar uitschakeling van de normale concur- De regering acht het slechts door een voorzichtig loonbeleid mogelijk do ver kregen welvaart te vergroten of in elk geval te handhaven. Afschaffing van tic kinderbijslag voor het eerste en tweede kind en verkorting van de normale wekelijkse arbeidsduur zijn momenteel niet In overweging. Laatstbedoeld onderwerp is momenteel lVe' in studie i.v.m. een enquête van de internationale arbeidsorganisatie. W(HtJeenzijdige strafbaarstelling van de saat g,?veT die een loonovertreding be- dat he/^'n1 haar motivering in het feit, "ewiize nvrfJ" stelsel van ondernemings- u?teirt(?ehjk <jie' dc ondernemer is, die draagt voor hetjeen^® "tW00rilelijkh.eld geschiedt. Nu ij^de laat,ÏLJIJ-T.derneml.ng werknemer in-een sterker posmf is ge raakt, gaat het met aan, dit belangrijke principe prijs te geven. Vrije Volk" doet zijn best de „Het houding van de Belgische «uciai'stisch- liberale regering inzake de «eboolkwestie goed te praten. Het daar, zo schrijft het blad, de regering en niet de katho lieke oppositie, die de vrijheid van de ouders verdedigt om voor bun kinderen óf katholiek onderwijs te verlangen óf openbaar onderwijs, dat ook werkelijk openbaar onderwijs is. Munster Collard beoogt nl., aldus het blad, met de bij het parlement ingediende webontwerpen als regel te stellen, dat het openbaar onder wijs gegeven zal worden door leerkrach ten met een staatsdiploma en het bij zondere onderwijs door leerkrachten van de katholieke opleidings-tortituten. Volgens het socialistische partij-orgaan is dus van werkelijk openbaar onderwijs slechts sprake, wanneer het onderwijs gegeven wordt door leerkrachten, die hun opleiding genoten h«oben aan een openbare onderwijsinstelling Het blad geeft hiermede blijk van een gevaarlijke misvatting van het begrip: „openbaar". Het reserveert immers tet openbare onderwijs voor een beperkte groep van docenten en dat niet op grond van een verschil ia bekwaamheid, het enige discriminerende criterium dat door de staat ten deze gehanteerd mag worden. Het blad schrijft verder, dat wat de Belgische regering thans in Be.gië wil doorvoeren, in Nederland met instem ming van het katholieke volksdeel reeds geldt. Ook hier slaat het soclal'stische persorgaan de plank mis. tr, Nederland bestaat er geen wet. die cepaalt, dat onderwijs op openbare scholen slechts gegeven mag worden door leerkrachten, die zijn opgeleid door openbare onder wijsinstellingen. Dit zou ook lijnrecht in strijd zijn met het grondweuelijke voor schrift dat openbare ambter vooi ieder een toegankelijk zijn, nvts natuurlijk de nodige bekwaamheid aanwezig is Zeer partijdig was „Het Vrije Volk" ook in zijn berichtgeving ova-r de katho lieke demonstratie van Zaterdag j.l. De „Grote Revolutie", die de katholieke po litieke leiders, geruggestvund door de 80-jarige Mechelse kardinaal Van Roey, wilden ontketenen, Is doodgelopen op de barricaden van het gezonde verstand der Brusselse socialisten en bt-era'.en, zo „licht" het blad zijn lezers voor, dat hiermede de katholieke demonstratie, welke spontaan opkwam utt het gekwet ste gemoed van het Belgbcht katholieke volk, zonder meer diskwahficten als in strijd met het gezonde verstand. Andere niet-katholieke bladen meldden daaren tegen, dat de katholieke demonstratie een succes is geworden. Als men de din gen door een rode bril benet komt de objectiviteit blijkbaar wel sterk in ge vaar. Toen de Belgische socialisten iljdens de koningskwestie de straal op gingen ln strijd met de uitslag van een referen dum, juichte „Het Vrije Vc.lk" cht van ganser harte toe. Toen was dit natuurlijk wel een uiting van gezuld verstand. Hej heeft overigens weinig zin over deze dingen verder te discussiëren Met een rode bril op ziet men de dingen nu eenmaal ln een andei licht Wel ;s hier weer eens duidelijk het bewijs geleverd, dat de socialistische voorlichting van „Het Vrije Volk" in een katholiek gezin niet thuis hoort en dat »en katholiek kwalijk op zijn plaats is in een partij, die rechtstreeks verantwoordelijk is voor dergelijke voorlichting. Bij de komende verkiezingen zal het goed zijn de katholieke k.azars te herin neren aan de steun, welk» van Je zijde van de P.vd.A. is gegeven aan de anti katholieke onderwijspolitiek der huidige Belgische regering. Ngo Dinh Diem zou volgens sommige berifchten met mortiervuur zijn be stookt. In de Chinese wijk en in de bui tenwijken klonken eveneens schoten. Volgens A.F.P. hebben de onlusten zich geconcentreerd bij het hoofdbureau van politie en het in de Chinese wijk gelegen hoofdkwartier van de Binh Xuyen, dat door de politie beschoten werd. In de Europese wijken was het rustig. De troepen van de Franse Unie hebben niet ingegrepen. De schietpartij zou ongeveer een uur geduurd hebben. Later ontbrandden de straatgevechten echter weer, toen het nationale leger een tegenaanval deed, gesteund door pantserwagens, om de leden van het oppositieleger uit hun stellingen te verdrijven. Ook nationale troepen van buiten de stad snelden te nulp en het lukte om de Binh Xuyen gedeeltelijk terug te drijven. Het gevecht duurde vanmorgen nog voort bij een brug, die het politiebu reau verbindt met een commandopost van de Binh Xuyen. Tegen de vroege ochtenduren zouden er reeds meer dan 100 slactitotfers ge vallen zijn. Een Franse kolonel raakte gewond, toen hij zich naar ziin woning spoedde. Onder de gewonden zouden zich talrijke burgers bevinden. Een woordvoerder van de strijdkrachten der Franse Unie heeft verklaard, dat de Franse troepen niet aan deze „zui ver binnenlandse strijd" deelnemen. De bevelhebber van de Binh Xuyen. generaal Le Van Vie, bevond zich te zamen met premier Ngo Dinh Diem en generaal Tran Van Soai, van de secte der Hoa Hao, bij de plaatsvervangende Franse Hoge Commissaris, Jean Darri- dan, op een cocktailpartij, toen de ge vechten begonnen. Genoemde twee sec ten hebben, zoals men weet, tezamen met de Bao Dai een „verenigd front" gevormd, dat streeft naar f-en rege ringshervorming op een „brede natio nale democratische basis" De drie oppositiegeneraals hebben het staatshoofd van Vietnam. Bao Dai, die nog steeds in Zuid-Frankrijk ver toeft, een telegram gezooden, waarin zij hem verzoeken, om na deze jongste onlusten alle volmachten aan de pre mier te ontnemen. De leider van de linkervleugel van de Britse Labour-parti), Aneurin Bevan, is Dinsdagmorgen twee uur lang „ondervraagd" door een geheime commissie van 8 leiders van de partij, die zijn eventuele uitwijzing uit de partij bestudeert. De commissie is verleden week inge steld door de nationale executieve raad van de partij om te trachten van Bevan de verzekering te verkrijgen dat hij zich in de toekomst niet tegen de officiële partij-politiek zal verzetten. Na de bijeenkomst waren er geen aanwijzingen met betrekking tot een besluit. De commissie zou vandaag aan bevelingen doen op een bijeenkomst van de nationale executieve raad. Volgens zijn vrienden is Bevan van mening, dat de bijeenkomst van de commissie „nogal goed' verlopen is. Zij verklaarden, dat op de vergadering een rustige sfeer heerste en dat het niet gekomen is tot een botsing tussen Bevan en rechtse commissieleden. Volgens waarnemers wees Bevan's houding na de bijeenkomst niet op een man die geheel „verslagen" is. Het Britse kabinet heeft zoals be kend vandaag onder leiding van Sir Winston Churchill de staking bespro ken, die is uitgebroken onder de 700 technici, werkzaam bij Londense dag bladbedrijven. De minister van arbeid. Sir Walter Monckton zou nog heden voor het Lagerhuis een verklaring af leggen over deze staking, waardoor Londen het reeds sedert vorige week Vrijdag vrijwel geheel zonder kranten moet stellen. Het enige nationale dagblad, dat in de Britse hoofdstad te koop is, is de „Manchester Guardian". De eigenaren van dit blad behoren niet bij de Asso ciatie van Dagbladeigenaren en de Manchester Guardian is zodoende niet bij de staking betrokken. Bemiddelingspogingen van het depar tement van arbeid tussen de kranten directeuren en de stakers hebben ook gisteren niet tot enig resultaat geleid. De technici zijn bij hun looneisen ge bleven en weigeren arbitrage. Een klein dagblad in New York, de Brooklyn Daily, heeft gisteren aange kondigd 5000 exemplaren van een bij zondere Londense editie te zullen druk ken. In samenwerking met de Boac zullen deze bladen naar Engeland wor den gezonden en in Londen „op de markt" worden gebracht. De totaal op lage van de Brooklyn Daily bedraagt 25.000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1