Regering blijft vooralsnog vasthouden aan beleid inzake Ambonezen „Koude blokkade" van Berlijn Cacaoliandel en -industrie heeft moeilijk jaar achter de rug HET HOUTHAKKERTJE VAN MATASSONE Salariëring maatschappelijke werk(st)ers heeft volle aandacht van minister Overzicht Eerste Kamer I Gloeilampjes Dienst voor het Stoomwezen viert eeuwfeest Roer kan nog niet worden omgegooid Zegen „Urbi et orbi" Buitensporige verhoging van wegenbelasting door Oostduitsers De ziekenfondsen en de tandartsen Collega in drift ernstig gewond Afleveringen in het binnenland sterk gedaald Indiening ontwerp regeling ziekenfonds verzekering Australische labour- leider verloor partij- lidmaatschap Vóór 1 Juli indiening; ontwerp ouderdoms voorziening Problemen van maatschap pelijk werk Gerepatrieerden Radio-uitzending pauselijke zegen Fondsraad wil eerst nadere gegevens Slachtoffer overleed in ziekenhuis T okio -Napels In komende zittingsjaar Mogelijke opheffing van verschil tussen verplicht en vrijwillig Effectiever dan Bevan-methode? Honderdjarige nog steeds actief Exportcijfers Giorgio Lorenzo viel in een afgrond en het leek, alsof hij zijn benen nooit meer zou kunnen gebruiken DONDERDAG 31 MAART 1955 PAGINA 's-GRAVENHAGE, 30 Maart 1955. Bij de replieken inzake de begroting van Maatschappelijk Werk van daag in de Eerste Kamer, kwamen verschillende sprekers terug op de kwestie van de Ambonezen. De heer Ruys de Bcerenbrouck (KVP) toonde zich teleurgesteld over de houding van ministei Van Thiel, die vooralsnog blijft vasthouden aan liet te dezer zake gevoerde regeringsbeleid, dat ge richt is op terugkeer naar Indonesië. Met dit vraagstuk zijn we de laatste jaren geen stap verder gekomen, constateerde hij. Het aantal in ons land verblijvende Ambonezen is inmiddels gestegen van 14000 tot 16000. Menselijkerwijze gesproken staat nu wel vast, zo be toogde hij, dat een massale terugkeer der Ambonezen, die een fel anti- lndonesisehe meerderheid in hun midden hebben, uitgesloten is. De weg naar een Republiek der Zuid-Molukken staal evenmin open. Er is dus geen enkele reden meer om nog langer te wachten met een herziening van het regeringsbeleid. Met eer. passieve, afwachtende houding aan te nemen komen we geen stap verder. Dringend herhaalde hij zijn advies om de emigratie-mogelijkheden voor Ambonezen te bevorderen. bij de replieken nog eens aan op consoli dering van het maatschappelijk werk. Laat het particuliere initiatief de tijd voor een gezonde groei. Het is beter, dat een bepaalde taak niet verricht wordt, dan dat zij te vroegtijdig wordt aangepakt en daardoor verkeerd vervuld wordt, aldus de P.v.d.A.-woordvoerster. Deze had gisteren terecht critiek uit geoefend op de salariëring van maat- schappelifkr \verk(st)ers. De minister verzekerde haar, dat deze kwestie zijn volle aandacht heeTt. De salariëring, zo gaf hij toe, is thans bepaald niet in over eenstemming met opleiding, ontwikkeling en het werk, dat gedaan wordt. In saiarisverbctering zag hjj ook een middel om 't tekort aan maatschappelijke werklsfiers te verkleinen. De heer Schuiir- mans (K.V.P.) meende echter, dat salaris- verbetering alleen niet voldoende is om genoeg beroepskrachten aan te trekken. Plannen om meer beroepskrachten aan te trekken ten behoeve van de pro bleemgezinnen zijn thans, naar de minis ter te kennen gaf. !n voorbereiding. De Minister Van Thiel stelde hiertegenover, dat de Ambonezen en speciaal de CRAMS- groep nog steeds ten zeerste verlangen naar Indonesië terug te keren, omdat zjj overtuigd zjjn, dat hun toekomst niet in Nederland ligt. Daarom is het moeilijk het roer om te gooien en het beleid in te stellen op een permanent verblijf in Nederland. De bewindsman had gisteravond mede gedeeld. dat de Indonesische regering nog steeds geen antwoord heeft gegeven op de vraag van de CRAMS, of zij terug keer van haar leden naar Indonesië zal toestaaan. Mevr. Verwey-Jonker kon dit best begrijpen. De Indonesische regering zit met dit verzoek kennelijk in haar maag. Zo'n grote ongeselecteerde groep wil geen enkel land zonder meer opnemen. Wij ook niet, zeide de P.v.d.A.-spreek- st.er die zich hier toch wel aardig ver giste, want hoe zouden wij anders met zo'n grote groep Ambonezen in ons mid den zitten te houden. Volgens haar moeten we Indonesië anders benaderen. We zouden ons eerst moeten oriënteren over de arbeidskrachten, waar Indonesië behoefte aan heeft en daarna de vak opleiding der Ambonezen daarop af stemmen. Van een dergelijke benade ring verwachtte zij meer heil. Het voor naamste probleem, dat bier ligt, ts de psvchologische verhouding tussen Ne derland en Indonesië. Wij kunnen tot de verbetering hiervan bijdragen door In donesië anders te benaderen. Minister Van Thiel wilde deze andere benadering gaarne bevorderen, maar hij geloofde niet in de bereidheid van Indo nesië om de groep Ambonezen op te ne men Mevr. Verwev bepleitte nogmaals 'n meer individuele behandeling van deze mensen. De regering was h.i. op dit punt niet actief genoeg De kwestie is echter, dat, zoals de bewindsman zei, een af zonderlijke behandeling slechts kon ge schieden als de betrokkenen dit wensen. En in feite is het zo, dat de Ambonezen zeer gesteld zi.ïn op handhaving van het groepsverband. Er bestaat misschien een mogelijkheid, zo deelde de minister mede, in de toekomst een kleine groep van 100 gezinnen te doen emigreren. In zijn antwoordrede behandelde de minister nog vele andere door de sprekers aangesneden kwesties. De heer Reyers (C.H.) had gis teren betoogd, dat het maat schappelijk werk meer be hoefte heeft aan „barm hartige Sama ritanen" dan geperfection- neerde metho dieken. De minister antwoordde hierop terecht, dat het maat schappelijk werk beide no dig heeft: zo wel de geest der liefde als tech nische deskundigheid. Hij gaf verder toe, dat zijn departement zich moet hoeden voor een te snelle dynamiek, maar de bezinning op de problemen van maat schappelijk werk moet nochtans snel ge schieden, gezien de nu eenmaal sterke dynamiek van het maatschappelijke leven. Hij koesterde het vertrouwen, dat het particuliere initiatief zich aan de snelle dynamiek zal kunnen aanpassen. Mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) drong MINISTER VAN THIEL belde zijn nodig heer Schuurmans zag in het plaatsen van maatschappelijke werksters in een probleemgezin meer perspectief dan in het werk van de gezinsoorden. Dit werk, zo antwoordde de bewindsman hem, moet men niet onderschatten. Indivi duele verzorging van probleemgezinnen zou ook veel duurder zijn dan de ver zorging in oorden. Samenwerking bij het buurthuiswerk is geen subsidie-voorwaarde, aldus mr Van Thiel, maar hij achtte een dergelijke samenwerking wel verstandig. Het door mej. Tjeenk Willink gereleveerde geval- „Gramsbergen" beschouwde hij als een incident en geen maatstaf voor de ont wikkeling van het buurthuiswerk. Wat de gerepatrieerden betreft, de grote stroom van deze mensen zal waar schijnlijk de komende zomer niet geheel in de contractpensions kunnen worden ondergebracht. Dit vormt voor mijn departement een groot probleem, bekende minister Van Thiel. De pensions zullen binnenkort vrij moeten worden gemaakt voor nieuwe gerepatrieerden. De oude gasten zullen in verband hiermede aan een nieuw onderdak moeten worden geholpen. Met de C.C.K.P. is overleg gaande voor het inrichten van een speciaal pension voor de jeugd. Ad Int. Naar alle waarschijnlijkheid zal de H. Vader op Eerste Paasdag om 12 uur een korte toespraak houden tot de gelovigen die zich dan op het Sint Pietersplein zullen hebben verzameld. Daarna zal de H. Vader zoals ieder jaar de zegen „Urbi et Orbi verlenen. De KRO verzorgt op Eerste Paasdag tus sen kwart voor één en één uur een uit zending van deze plechtigheid. De Oostduitse regering heeft gisteren een aanzienlijke verhoging aange kondigd van de wegenbelasting voor Westduitse en Westberlijnse voertuigen die door de Sovjet-zone van en naar Berlijn rijden. Als onmiddellijke tegen maatregel tegen deze feitelijke „koude blokkade van Berlijn" beeft Wesf- Duitsland de lopende handelsbesprekingen met Oost-Duitsland afgebroken. Een tweede plagerij begon gisteravond, toen de Oostduitsers van de chauffeurs van alle bussen, die van West-Duitsland naar West-Berlijn reden, lijsten eisten, met alle gegevens van hun passagiers. Sedert lange tijd konden de bussen zonder al deze extra formaliteiten vrij de zone op weg naar Berlijn passeren. De Ziekenfondsraad heeft in zijn giste ren gehouden vergadering beraadslaagd over mededelingen van de erganisatie van algemene ziekenfondsen en de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde betreffende een voorlopige overeenstem ming in afwachting van bet resultaat van onderhandelingen over definitieve rege lingen. De raad heeft de voljende motie met algemene stemmen aangenomen: „De raad spreekt er zijn voldoening over uit, dat partijen met een gezamenlijk voorstel zijn gekomen. De raad constateert dat, gezien de tijd, die beschikbaar was, par tijen geen gelegenheid hebben gehad, haar gezamenlijk voorstel met nadere ge gevens toe te lichten. De raad verzoekt aan partijen, dit alsnog te doen. De raad zal, indien uit de over te leggen gege vens naar zijn oordeel blijkt, dat het ge dane voorstel voldoende gefundeerd en aanvaardbaar is, dit voorstel goedkeu ren." Met het oog hierop komt de Zieken fondsraad op Woensdag 13 April in een speciale vergadering wederom bijeen. De 31-jarige spoelkneeht A. S., werk zaam in een Amsterdams hotel, heeft gisterochtend in een driftbui zijn collega bordenwasser, de eveneens 31-jarige L.V., zodanig met een zware pandeksel tegen de slaap geslagen, dat de man hevig bloedend ineenzakte en kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. De recherche heeft de dader in arrest gesteld. S. die door het personeel van het hotel, waar hij nog maar sinds twee weken werkzaam was, wordt gekarakteriseerd als een erg zenuwachtige man, was samen met V. bezig etensgerei schoon te makten, toen deze laatste een opmerking maakte over het langzaam werktempo van S. De spoelkneeht raakte hierover zo verbolgen, dat hij de deksel greep en zijn collega, die gehuwd is, ernstig verwondde. Hij ver weerde zich door te zeggen, dat hij derge lijke critische opmerkingen niet velen kan. In het jaarverslag over 1954 der Neder landse Cacao- en Cacaoproductcnvereni- King wordt er op gewezen, dat de Neder landse cacaoboon verwerkende industrie en de cacaohandcl in 1954 met veie moei lijkheden te kampen hebben gehad. Deze moeilijkheden zijn van drieërlei aard geweest, in de eerste plaats de grote fluc tuaties in de prjjzen voor cacaobonen, ten tweede het tekort aan werkkrachten en in de derde, maar zeker niet de laatste plaats de liquiditeit, die door de hoge cacaobonenprjjzen nog eens extra zwaar werd belast. De prijsstijging van -Ie grondstoffen kon niet geheel op het pu bliek worden verhaald, aangezien dan de concurrentieverhoudingen met de aanver wante artikelen verstoord zouden zijn. II Parmaribo Niet alleen wij in Europa hebben nu da nig last van de lang aanhoudende win ter. ook in Suriname heeft onze uit zijn voegen getrokken ijstijd een minder prettige invloed op het seizoen. Het in- tertropisch front, het scheidingsvlak tussen de Noordelijke en Zuidelijke luchtstromingen, dat voor deze tijd bij de Surinaamse Zuid-grens dient te lig gen, is een eind naar het Noorden geko men. Met het voor de Surinamers nare gevolg, dat de kleine droge tijd in een grote regentijd veranderde. Te Zanderij registreerde het meteorologische station een gemiddelde regenval van ruim vijf tien millimeter per dag en een percen tage zonneschijn van 15 pet, zodat het nu reeds drie weken bijna constant re gent Dit heeft allerlei minder goede in vloeden op de groenten en de rijstplan- ters hebben, door de eeuwige regen, nog niet eens hun eerste aanplant kun nen uitzaaien. Twee arbeiders, die onder de straat aan het werk waren, bemerkten dat het deksel van een put, waardoor ze naar beneden gekropen wa"en, was dichtge maakt. Wat ze ook deden, ze slaagden er niet in het deksel weer te openen. Ook roepen had geen effect. Totdat een van de werklui,op een goed idee kwam Hij had een bankbiljet van 100 yen (on geveer 1—bij zich en dat wist hij tussen een spleet van het deksel te ste ken. Op het biljet had hij gekrabbeld" „We zitten gevangen, help ons". Een voorbijganger, tuk op het bankbiljet pakte het °P- las de boodschap en korte tijd later waren de beide onvrijwillige gevangenen bevrijd. lol Aviv (Israel) Een verliefd0 jonge israëiiSche schilder, Moshe Barak, beëindigde een honger staking, die reeds vijftien dagen ge duurd had en die hij Was begonnen, om het recht te verktijgen een Christen meisje te huwen. Hij hoopte op deze manier het Israëlische parlement te be wegen de huwelijkswetten te amende ren, Nadat men hem had meegedeeld, dat het parlement deze wetten in Mei' opnieuw zal behandelen, besloot hij zijn vasten af te gelasten. Vijftien dagen had hij uitsluitend geleefd op thee en vitamine-injecties. „Gemengde" huwe lijken zijn op het ogenblik in Israël verboden door de rabbiale wetten en de landswetten erkennen geen burgerlijk huwelijk. In Bonn werden de nieuwe wegen belastingen „fantastisch" genoemd en de Westberlijnse wegvervoerders ach ten ze niet te dragen. Deze laatsten hebben onmiddellijk de hulp ingeroepen van de bondsregering. De burgemees ter van West-Berlijn, dr Suhr heeft de kwestie, „een van de te verwachten reacties op de ratificatie der Parijse accoorden", gisteren nog besproken met de Westelijke commandanten in Berlijn. Deze hebben verklaard de ernst van de toestand volledig in te zien, doch achten het nog te vroeg over mogelijke gealliëerde tegenmaat regelen te spreken. •in "ieuwe belastingen, die op een I"1I"°en mark per jaar worden ge schat, worden desastreus genoemd voor de Westberlijnse industrieën. De Een jongetje van vijf jaar oud. Ciro Castiello, wist een fles likeur te pakken te krijgen, toen zijn ouders niet thuis waren. Hij dronk de hele fles leeg en stierf in een ziekenhuis wegens acute alcoholvergiftiging. Met kracht zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in het komen de zittingsjaar streven naar de Indiening van een ontwerp van wet tot regeling van de ziekenfondsverzekering. De mogelijk- f van ?e opheffing van de verschillen f^e" vri-lwillige en verplichte zieken fondsverzekering wordt bestudeerd. r;15 1 .October 1954 waren er 1.995.861 vrijwillig verzekerden. Dr Herbert Evatt, de leider van de Australische Labourpartij is Woensdag ziJn lidmaatschap kwijtgeraakt, omdat Wj zijn contributie niet op tijd betaald hecft- In Labour-kringen in Canberra verklaarde men Woensdag, dat Evatt mogelijk als gevolg hiervan bij toe komstige verkiezingen niet als partij- candidaat zal kunnen optreden. vrachtprijzen zullen er door met ruim ongeveer 50 pet. stijgen. Hoe waanzin nig hoog de belasting is geworden, be wijst wel de aanslag per zware vracht wagen met aanhanger. Voor een rit Berlijn v.v. met 18 ton lading moet 'nu 240 mark worden betaald tegen 20 mark vroeger! Motorrijders betalen het dubbele aan belasting, voor luxe auto's wordt het drievoudige en voor bussen per passagier het viervoudige berekend. Morgen is het een eeuw geleden, dat de Over heidsdienst voor het Stoomwezen werd inge steld en meen niet, dat deze dienst uit dc tijd be gint te raken, want het tegendeel is waar: de voortschrijdende techniek dwingt hem zelfs met de dag actiever te worden. Dagelijks nog keuren de technici van het „stoom wezen" zo'n dertij toe stellen, waarvan ongeveer de helft meer uitvoerig wordt gecontroleerd en daarnaast worden nog om en nabij 75 inspecties in gesteld. Sedert de op richting van de dienst op 1 April 1855 hebben de ambtenaren van het „stoomwezen" zich op het gezonde standpunt ge steld, dat voorkomen beter is dan genezen cn vele ongelukken werden op deze wijze voorkomen. Zoals nu de atoom kracht. dreigde de stoom kracht kort na zijn ont dekking de mensheid boven het hoofd te groei en. Men trachtte uit deze energiebron te halen wat er in zat en dat liefst nog op de goedkoopste wijze. Het viel niet te verwon deren, dat er spoedig ex plosies voorkwamen, die slachtoffers eisten. In 1824 ondernam de staat de eerste stap om het nieuw ontdekte monster te tem- menj voortaan zouden stoomwerktuigen pas in bedrijf mogen worden ge steld als een certificaat van betrouwbaarheid was verleend. Tot 1855 be- diende de overheid zich voornamelijk van parti culiere instanties om de keuringen uit te voeren, doch toen was het aantal stoommachines zo ge groeid, dat een aparte overheidsinstelling nood zakelijk werd geacht. Met de techniek nam ook de Dienst voor het Stoomwezen een grote vlucht. De bemoeienissen beginnen al wanneer een stoommachine op papier wordt ontworpen en het toezicht blijft bij bouw, opstelling, inrichting en uitrusting totdat de machine tenslotte wordt afgedankt. Machines, op gesteld in fabriek of schip, worden aan steekproeven onderworpen en een nauwkeurige inspectie vindt om de twee jaar op schepen zelfs ieder jaar plaats. Ook in het buitenland wordt het oordeel van de Neder landse dienst op hoge prijs gesteld. Ter gelegenheid van het jubileum is een inte ressant boekwerk, met een voorwoord van mi nister Suurhoff, uitgege ven, getiteld „Stoombe- drijf en veiligheid", waar in een kort doch gedegen historisch overzicht wordt gegeven en vele waarde volle adviezen staan. Op 16 April komt het perso neel uit zes districten naar Den Haag om de verjaardag in „huiselijke kring" te vieren En tij dens de receptie zal 's middags blijken, welk een hechte band er be staat tussen de jubilaris en de vervaardigers van stoomapparaten. Einde 1953 sloot de markt op een prijs van ca, 365/voor Accra cacao, maar op 15 Augustus 1954 noteerde deze soort met minder dan 550/'—. Daarna volgd weder een scherpe daling tot aan het einde van het jaar een niveau van ca. 375/— was bereikt. In veel sterkere mate dan voor statische positie, werd de markt beheerst door speculatieve invloeden, het. geen het voor handel en industrie' wel buitengewoon moeilijk maakte een rede lijk inzicht te verkrijgen in de toekomstige marktontwikkeling. De grote prijsschom- melingen brachten echter ook nog andere moeilijkheden teweeg. Er ontstonden de confitures van Franse, Zwitserse en Ne derlandse handelshuizen, waardoor de handel en industrie aanmerkelijke ver liezen leden. Deze verliezen kunnen voor Nederland worden geschat op 10 millioen. Hoewel het de vraag is of door de jongste loonronden inderdaad een groter aandeel in het nationale product aan de werknemers werd gegeven, meent de chocolade-industrie, dat de loonsverho- gingen kunnen leiden tot een grotere koopkracht voor de consument, welke dë afzetkansen op de binnenlandse marst verhoogt, doch dat zij anderzijds de kwetsbaarheid verhogen van de exporc- industrie, die op de buitenlandse markten toch reeds een felle concurrentie onder vindt. Cacaoboter en cacaopoeder zijn nog steeds de grootste exportproducten van onze industrie. De uitvinding van boter en poeder in Nederland heeft ons een voor sprong gegeven op andere landen welke tot de dag van vandaag gehandhaafd kon blijven, maar het is zaak het productie apparaat zodanig te perfectionneren dat de voorsprong gehandhaafd kan blijven Ook in het afgelopen jaar heeft de cacao- en chocolade-industrie zich op de inter- nationale markten goed kunnen weren. De f^Sort.-van eacaoproduefcen bedroeg in 41.692.875 kg ter waarde van 227.506.100 tegen 45.808.276 kg ter waarde van 192.241.311 in 1953. Niettegenstaande de industrie getracht heeft het prijsniveau van chocolade-arti kelen op de binnenlandse markt zo laag mogelijk te houden viel toch een achter uitgang van de afleveringen aan het binnenland te constateren. Zij bedroegen 1953954 23'139"500 kg tcgcn 31.636.386 kg in De afleveringen aan het binnenland van cacaoproducten met een ander vet dan cacaoboter bedroegen in 1954 4.859.600 kg: de aflevering van cacaopoeder was 4.108.000 Op wel zeer bijzondere wijze is Woetis- dagochtend de mijnenveger Giethoorn welke bij de N.V. L. Smit en Zn's werf te Kinderdijk in aanbouw is voor de Konink lijke Marine, op deze werf te water ge laten na door de echtgenote van de bur gemeester van Giethoorn te zijn gedoopt. Het vaartuig werd nl. niet langs een hel ling aan zijn element toevertrouwd, maar door drie enorme bokken opgetild en daarna in het water neergezet kg tegen 3.623.571 kg in 1953. De invoer van cacaobonen daalde van 66.349 ton tot 51.820 ton ten gevolge van de lagere bin nenlandse consumptie van chocolade, voor namelijk voor de uitgewogen artikelen, alsook door de daling van de export van couverture. De export van cacaoboter en cacaopoeder kon zich handhaven ondanks de verscherpte concurrentie van de Ame rikaanse boterindustrie. Van grote betekenis voor handel en in dustrie was de heropening van de Am sterdamse cacaotermijnmarkt op 5 April 3-1- Dit geschiedde op het tijdstip, waarop de prijzen op de wereldmarkt bijzonder hoog waren en de verhoudingen niet zo gunstig waren als men gehoopt had. Dat de markt in een bestaande behoefte voor ziet om dekking tegen prijsrisico's te ver. krijgen, blijkt uit het feit. dat de omzetten niettegenstaande de aanloopphase belang rijk waren. In 1954 werd in totaal 18.595 ton cacaobonen op de Amsterdamse ter- mijnmarkt verhandeld. O De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid herhaalt in e memorie van antwoord aan de Eerste Kamer be treffende zijn departement, zijn verwach ting, dat vóór 1 Juli het wetsontwerp inzake de ouderdomsverzekering, verge zeld van een voorstel tot herziening van de bestuursvorm der rijksverzekerings bank, zal zijn ingediend en vóór 1 Ja nuari het wetsontwerp inzake de kinder bijslag voor zelfstandigen. De minister is van mening, dat bepaal de vergeten groepen niet behoeven te wachten tot een volledig inzicht is ver kregen in het gehele probleem der ver geten groepen. Met name denkt hij hier bij aan de weduwen, die kinderen hebben te verzorgen. De regering bestudeert mo menteel de terzake door de K.V.P. voor gestelde noodregeling. Ook de definitieve ouderdomsverzekering zal een bijdrage kunnen vormen voor de oplossing van net vraagstuk der vergeten groepen. Elke dag droegen de jongens en de meisjes van Matassone de kleine Giorgio, iviens benen verlamd waren, naar liet schooltje in de bergen, langs moeilijk begaanbare paden. Matassone is een dorpje, of liever een vlek in de bergen van Noord Italië. Zelfs de meeste Italianen hadden er enkele maanden geleden nooit van gehoord. Nu is het beroemd en vooral de schoolkinderen van heel hr:t land kunnen op de kaart precies aanwijzen waar het ligt. En de school kinderen van het schooltje hoog in de bergen zijn in Milaan voor de televisie geweest en ze hebben guzorgd, dat hun speelkameraadje, de tien jarige Giorgio Lorenzi, weer zal kunnen lopen. Het schooltje is thans bovendien een mooie radio rijk Onder bijzondere omstandigheden zou het bestuur van de partij in dc staat N. Z.-Wales Evatt zijn lidmaat schap kunnen teruggeven, doch poli tieke waarnemers achten het zeer on waarschijnlijk, dat dit gebeuren zal. Het bestuur in N. Z.-Wales wordt overheerst door rechtse (katholieke) elementen, die krachtig tegen Evatt ge- uT1 l 'ijn" Het bestuur zal wellicht elke kans om Evatt te verwijderen gretig aangrijpen. Zoals bekend is er tussen Evatt en diens aanhangers ener zijds en dc katholieken, die zich in de Labourpartij een zeer grote invloed verworven hebben, anderzijds een ern stig conflict gerezen, dat thans niet zonder felheid wordt uitgevochten. Maanden achtereen hebben de jongens van Matassone de verlamde Giorgio de berg opgedragen, naar het schooltje, waar de kinderen van de houthakkers en kolenbranders uit de omgeving lezen en schrijven leren. Matassone telt slechts een tiental huizen en nauwelijks honderd vijftig inwoners. Maar het is „de stad" voor de overal verspreid wonende berg bewoners. Het schooltje ligt enkele kilo meters buiten het vlek en de kinderen moeten elke dag langs moeilijk begaan bare bergpaden klimmen, om het te be reiken. Ook Giorgio ging er school. Wanneer hij er niet was, hielp hij zijn vader met bet opladen van omgehakte bomen en zware takken op een soort slede, die aan een stalen draad hing, eerst over de grond werd voortgeduwd en dan de berg helling verliet, zwevend aan een kabel, boven een diepe afgrond De eenvoudige constructie bespaart de houthakkers heel wat moeite. Ze behoeven de stam men en zware takken niet de berghelling af te slepen, met alle gevaar er aan verbonden. Het is slechts zaak, de stuk ken hout stevig op het houten onderstel vast te binden, zodat ze er onderweg, als het toestel over de afgrond zweeft] niet af kunnen vallen, maar veilig de plaats beneden bereiken, waar ze moe ten zijn en op karren kunnen worden ge laden. Giorgio vond het altijd een prachtig ge zicht als het zwaar beladen toestel ten slotte over de afgrond zweefde, in steeds sneller vaart, die verderop verminderde, omdat de stalen draad dan weer 'n stuk de hoogte in ging. Kleine jongen als hij was, dromerig en begiftigd met een rijke fan tasie zag hij het soms voor een wonder lijk luchtschip aan, dat naar oneindige verten zweefde en in een wonderland te recht kwam.... Hoe het gebeurde, wist hij later zelf niet na te vertellen. Maar toen op een namiddag, nadat hij uit school was gekomen en naar de plaats geklom men waar zijn vader bezig was, het toe stel, de „zwevende slede" te beladen, voelde hij een groot verlangen, om er op te springen. Zoals gewoonlijk duwde hij het samen met zijn vader een eind voort, tot het boven de grond was en na een laatste duw naar omlaag zweefde. Tot ontzetting van zijn vader en zijn zusje Ester, dat ook had meegeholpen, liep Giorgio nog enkele meters mede. Een magische kracht scheen hem aan het toe stel te ketenen. Ze zagen, dat hij een der boomstammen vastgreep, de grond onder zijn voeten verloor en mee de af grond insuisde. Direct daarop lieten zijn krampachtig vastgeklemde vingers ech ter los en een doordringende gi] slakend, viel de jongen in de afgrond. Hij kwam tientallen meters lag er op puntige stenen terecht Slechts met de grootste moeite konden zijn vader en ijlings te hulp gesnelde houthakkers hem bereiken. Giorgio lag daar buiten bewustzijn. Een helderrode straal bloed liep over zijn bleke gezicht. Zijn beide benen waren afschuwelijk ver brijzeld Het was een verschrikkelijke en schier wanhopige onderneming om hem naar huis te vervoeren. Uiteraard deed het primitieve vervoer op de schouders van diep ontdane mannen de verwonde li. chaamsdelen geen goed. Er werd een dokter gewaarschuwd, die pas de volgen de dag kon komen en geen andere raad wist te geven dan de jongen rustig te la- en liggen en te zien of hij zou blijven leven. Hij verbond Giorgio natuurlijk, maar was er in zijn hart van overtuigd] dat hij in ieder geval.nooit genezen zou. Giorgio's ouders legden hem in de keu ken omdat daar de kachel brandde, de enige in heel het huisje. Het begon koud te worden. December had in de bergen zijn intrede gedaan, met sneeuw en vorst. Zijn moeder en zijn zusje verzorgden hem liefdevol. Maar Giorgio lag steeds melan choliek naar de zoldering te staren. Zijn vader kwam er achter, dat hij niet zozeer bekommerd was om zijn benen, dan we] om het feit, dat hij niet meer naar schooi kon Elke ochtend en namiddag hoordt hij zijn vriendjes voorbijkomen. Hij was er van overtuigd, weer beter te zulier worden, maar dat hij nu bij de anderen ten achter zou komen.... Hij leerde zo graag! De onderwijzer van de school kwam hem dikwijls opzoeken en gaf hem dan huiswerk op. Het was voor Giorgio niet genoeg. Hij werd steeds somberder. Vol gens de dokter zou dit zijn genezing ten zeerste vertragen. Deze wist, dat de be nen niet terecht zouden komen, maar hij vertrouwde erop, de jongen, die een sterke constitutie bleek te bezitten in het leven te kunnen houden. Giorgio werd steeds somberder. Ech ter op een goede ochtend traden zijn vriendjes Carlo en Pietro binnen. Ze vroe gen hem, of hij mee naar school ging. Ongelovig keek Giorgio hen aan. Wilden ze hem bespotten? Maar ze vertelden, een kleine draagbaar te hebben gemaakt. Iemand had hun een kussen en een paar dekens gegeven en ze waren sterk ge noeg om hem naar boven te dragen en weer naar beneden De dokter gaf zijn toestemming. Er door weer en wind sjouwden de jongeni die spoedig ook door de sterkste meisje werden bijgestaan, ieder op z'n beurt dc kleine Giorgio met zijn verlamde be nen langs de bergpaadjes. Dag aan dag Heel toevallig hoorde een journalist iets over de manier, waarop de jongens van Matassone hun kameraadje hielpen. Hij verscheen met een fotograaf bij 't school tje in de bergen en in een der grootste bladen van het land werd een artikel van hem gepubliceerd, dat aller harten ontroerde. Leerlingen van scholen in gro- te cn kleine steden begonnen spontaan een inzameling, om Giorgio door een be roemd chirurg te laten behandelen. En Giorgio werd in een bekende kliniek te Como opgenomen, waar een dokter naar men zeide, reeds wonderen had verricht. Wekenlang bleef Giorgio weg, maar de zer dagen keerde hij terug, weliswaar lopend op krukken, doch met de zeker heid, dat hij het gebruik van zijn benen, die ongeneselijk verminkt leken, weer zal herkrijgen. Heel Matassone en de omge ving liep natuurlijk uit en op het schooltje was het feest, toen Giorgio weer in zijn bank kon plaats nemen, met het vaste voornemen, zijn achterstand in te halen De chirurg heeft gezegd, dat hij van de zomer weer zonder krukken zal kunnen lopen! En de schoolkinderen van Italië hebben voor de arme houthakkersjongen die volgens zijn onderwijzer heel goed le- ren kan een som gelds bijeengebracht' waarvan hij later verder studeren kan...*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5