Een hotel half op het water E Holland tooit zich weer met het bruidskleed Gevangenisstraf geëist in de „Helderse affaire" Goede Week in KRO-program r Vierde Duitse voetbalnederlaag DE GOUDEN PIJL I QUAKER Onze dagelijkse PUZZLE Bollenfestijn vindt hoogtepunt in bloemencorso Consumptiemelk prijzen 17 April vrij m Unicum tussen Bazel en Hoek van Holland Waddenzee niet binnen dertig jaar droog Keukenhof vandaag open N.V. Navigator benadeelde Rijk voor f 450.000 Ook Italië versloeg de „Weltmeister" Voor f 10.000 aan horloges gestolen DONDERDAG 31 MAART 1955 PAGTNA 7 Weglopen zonder betalen Oplossing van gisteren WINSTMARGES STEGEN MET OMZETTEN MEE Verdachte ontkent Niet sportief Wij hebben energie voor de hele dag! ÉÊNMIMUUT Een greep uit de programmals Vernieuwde lusthof Extra bussen en treinen HOOGMIS OP WITTE DONDERDAG sgipK MÉSI door SELWYN JEPSON (Wordt vervolgd). B.M.R.S (Van onze verslaggever) Het was gisteren de eerste, ietwat zon nige dag, die de bouwers van het nieuwe Delta Hotel te Vlaardingen meemaakten. Ze hadden tot dusver te kampen gehad met noodweer, tijdens de Februariramp een daarop volgende verregende zomer en tenslotte een ongewoon lange vorstperiode. Maar nu wapperden toch de vlaggen op een specimen van moderne bouwkunst, dat op een olifantspoot half in het water staat en van binnen aandoet als een schip. Een unicum tussen Bazel en Hoek van Hol land. Een unicum tevens voor geheel West Europa. Want nergens staat nog een spik splinternieuw hotel, dat gebouwd werd ter wille en ten bate van wat men als industrieel toerisme omschrijft Vlaardingen wordt steeds meer een in dustrieel centrum. Het ligt recht tegen over het rijk der olieindustrie aan d'> Nieuwe Waterweg, hetwelk zich nog steeds uitbreidt. Een hotel als dit maakt het mogelijk, de moderne industriëlen uit het buitenland onder te brengen op een wijze, zoals ze als wereldreizigers ge wend zijn Burgemeester Heusdens van Vlaardingen kan terecht trots zijn op deze aanwinst voor zijn snel voorwaarts stre vende stad. Hij heeft er bovendien voor gezorgd dat het uniek i hotel straks in een unieke omgeving zal komen te liggen in een recreatieoord, dat zijn weerga in dit gebied niet zal vinden. De bekende Rotterdamse architect Fledderus heeft een Maasboulevard annex plein ontworpen, dat een stuk hypermoderne stadsarchi tectuur zal worden. Symbolisch staat het Delta Hotel half op 'het water. Waterstaat had er eerst een hard hoofd in. Stel je voor, dat een schip uit zijn roer zou lopen en het hotel bin nenvarenOch, overwoog de raad van commissarissen, we zullen de cliëntèle bij voorbaat de verzekering geven, dat ze De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir H. A. M. C. Dibbits, heeft in een rede te Baflo meegedeeld, dat de volledige inpoldering van de Wadden zee niet binnen 30—35 jaar te verwezen lijken is. Wat de inpoldering van de Eau- werszee betreft, wordt op een periode van 10 jaar gerekend. Het nemen van land bouwkundige proeven in de daardoor ont stane wadpolder zal een periode van 7 jaar vergen. Het zal noodzakelijk zijn dijken te leg gen op het zgn. wantij tussen de eilanden en het vasteland voor de inpoldering van dit gebied om te voorkomen, dat in de zeegaten tussen de eilanden te grote stroomsnelheden optreden Achter de be staande zeedijk van Noord-Groningen zal een nieuwe dijk worden gelegd op onge- veer 1 k.m. afstand uit de kust. De eerste nieuwe polder zal gelegen zijn achter de bestaande Lauwerpolder ten Noorden van Uithutzermeeden. Hierdoor zal landbouw grond van een goede kwaliteit met een vrij hoog kleigehalte beschikbaar komen. Aangaande de waterafvoer van beide pro vincies na inpoldering van de Lauwers- zee zal tussen Groningen en Friesland overeenstemming worden bereikt. Er is 6prake van een goede samenwerking op dit gebied. Horizontaal: 1 zeedier, 4 pl. in Duits land, 7 pl. in Overijsel, 10 electrode aan de positieve pool, 12 vorm van landbe- werken, 14 vod, 15 seconde, 17 pl. it) Gel derland, 18 gewicht, 20 Oosterse naam. 21 Êtrijdperk, 22 onvruchtbaar, 24 omroep vereniging, 26 afgelegen, 27 aanzien, 29 meisjesnaam, 31 dierlijk wapen, 33 gra veur, 35 uitgaven 36 onbehaarde, 37 ver stand. Verticaal: 1 onbegroeid. 2 boom, 3 rust plaats. 4 waterplantje, 5 projectiel, 6 mu- pxactbo. -z vvo^.j.n j i D II1U- ziekterm, 8 visgerei, 9 drank, 11 windrioh- ting, 13 stuk uit de geschiedenis, li; leer_ ling (Fr.), 19 treiter, 20 vaartuig. 23 mu ziekinstrument 25 vlugge, 26 dikwijls, 27 Bijb. naam, 28 koor, 30 jongensnaam, 32 pl. in Gelderland 34 voorzetsel. Horizontaal: 1 koren, 3 meter, 9 r.p., 10 koran, 12 do, 13 tel, 14 as, 16 rinse, 18 s.a., 19 larie, 21 etsen, 23 bea, 24 ter, 25 reine, 27 genie. 29 al, 30 tsaar, 32 el, 33 sar, 34 ik, 36 delen, 38 lt, 39 Ommen, 40 natie. Verticaal: 1 kraal, 2 op, 3 e.k., 4 notie, 5 malse. 6 en, 7 ed, 8 rotan, 11 ren, 13 sabel, 16 riant. 17 etter, 18 serie. 20 rei, 22 sen, 25 radio, 26 Essen, 27 garen, 28 elite, 31 aal, 35 km, 36 de, 37 na, 38 li. zonder betalen mag weglopen, indien zo iets zou gebeurenMaar het kan niet gebeuren, want men heeft in de rivier een dam aangelegd ter bescherming. Architect Boks en de aannemers v. Ommen en de Groot noemden hun prestatie een voor beeld van..,, waterbouwkunst. Hierover kunnen wij niet met de nodige deskundig heid oordelen. Wel konden we gisteren constateren vandaag is het complex of ficieel en voor het publiek geopend dat het een modelbedrijf is, met een in richting die tot in de puntjes is verzorgd. De stoffering is zeer modern, doch te- iiet öeneacngedc.elte van hei nieuwe Delta-hc-lel te Vlaardingen: een der grote zalen. vens vol sfeer. De grote eetzaal, die boven het water ligt en er in zekere zin een geheel mee vormt, is fraai en stijlvol ingericht Ook met de kamers is dit het geval. Helemaal boven biedt een soort kraaiennest 'n onvergelijkelijk vergezicht over het industriegebied langs de Nieuwe Waterweg. In- en uitvarende zeeschepen verlevendigen het decor, waarin het nieu we hotel gevat ligt. En 's avonds vormen zowel het interieur als het exterieur een pronkjuweel langs de waterkant. (Van onze verslaggever) DE enkele gele en paarse vlekken van bloeiende crocussen zagen er nog maar schameltjes uit, toen we gisteren door de bollenstreek reden. Maar ze ver telden ons, dat de lente dan toch eindelijk was gekomen en dat over een paar weken, als de zon eens goed haar best heeft gedaan en geen koude Noord- Oostenwind de bloemblaadjes in de groene knoppen verborgen houdt, de bollen velden tussen Leiden en Haarlem zullen gaan daveren van de meest gedurfde kleurenpaletten van narcissen, hyacinten en tulpen. Het bollenfestijn heeft dit jaar inderdaad Idng op zich laten wachten. Gelukkig is de afgelopen winter-met-een- lange-staart niet streng geweest, zodat de voorjaarsbloemen er geen schade van hebben ondervonden. Met een gerust hart ziet heel de bollenstreek dan ook reik halzend uit naar het ogenblik, dat Holland's lappendeken in al haar uitbundige èn geurige bontheid weer voor anderhalve maand zal zijn uitgespreid. Men maakt zich daar in Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sas- senheim, Voorhout en Warmond dan ook nu reeds met volle ijver op om de toerist naast de schoonheid van de alom ver maarde bollenvelden ook festiviteiten van allerlei andere aard te kunnen bie den Gisteren hebben de diverse burge meesters der bollengemeenten, die nauw samenwerken met de Provinciale V.V.V. Zuid-Holland, hun plannen en dat zijn er heel wat voor ons op tafel gelegd. Het hoogtepunt zal ook dit seizoen weer het bloemencorso zijn, dat onder de poëtische naam „Holland is de bruid" geïnspireerd op het gedicht „De Bruid" van Jan Prins zeer waar schijnlijk op 23 April van Sassenheim via Lisse naar grens Hillegom/Benne- broek trekt en vervolgens terug. De datum staat echter nog niet helemaal vast. Dat hangt af van het verloop van de bloeitijd der hyacinten. Het weer, dat de bloei van de bollenvelden tot nu toe al twee weken heeft vertraagd, is en blijft immers onberekenbaar. De praalwagens een aantal werd ont- Aan het einde van de derde zittings dag ter behandeling van de geruchtma kende affaire tegen drie hoofdambtena ren van de Rijkswerf te Den Helder, kwam de officier van Justitie bij de Alk- maarse rechtbank, mr dr J. Vellinga, gisterenmiddag tot het eisen van gevan genisstraffen. Tegen de hoofdverdachte, de 31-jarige ir N. M„ bedrijfsingenieur bij de bewapeningswerkplaatsen van de Rijkswerf eiste hij drie jaar; tegen de 45-jarige technisch hoofdambtenaar F. L. twee jaar en tegen de 35-jarige ambte naar bij de bewapeningswerkplaatsen P. F. anderhalf jaar, in alle drie invallen met aftrek van de tijd, in voorarrest doorgebracht. De zitting begon gistermorgen met het verhoor van de derde verdachte F. L. uit Den Helder. Ook hem was ten laste ge legd, dat hij steekpenningen had aange nomen van de N.V. Navigator te Amster dam voor het bevoordelen van deze fir ma bij leveranties aan de marine. Voorts was hem ten laste gelegd bestellingen textiel (koppelriemen) zodanig te hebben ingekleed, dat deze aan de Na vigator werden gedaan terwijl hij andere concurrerende firma's verkeerde mon sters van deze textiel had gezonden. Het aannemen van steekpenningen, het inkleden van de bestellingen voor textiel zodanig, dat deze aan de Navigator wer den gedaan en het aanvaarden van een auto als geschenk van deze firma, het geen hem ook werd verweten, ontkende de verdachte. Hij had, zo zeide hij, een soort slagwapen uitgevonden, dat door de Navigator werd gekocht voor 3000. Daar dit geld niet ineens kon worden voldaan ontving hij periodieke uitkeringen. Het sturen van verkeerde textielmonsters aan concurrerende firma's van de Navigator ontkende hij ten stelligste. Verklaringen van de verdachte ir M. over dit onder werp, die ten nadele van L. waren afge legd tijdens het verhoor door de rechter commissaris, werden door ir M. ter zit ting ingetrokken. Voorts ontkende L. twee aandelen te hebben ontvangen van de practisch door de firmante van de Navigator opgezette LKM-Werken. Door ir M. werd evenwel toegegeven, dat L. deze aandelen had ontvangen. Requisitoir Mr Vellinga begon zijn requisitoir met er op te wijzen, dat de behandeling van de zaak zo lang op zich had laten wach ten „omdat de zaak zo ingewikkeld was en werd opgehouden door de wijze, waar op de drie verdachten tijdens het onder zoek gemeend hadden hun belangen te moeten verdedigen. Vooral verdachte L. trok steeds weer in wat hij aanvankelijk had verklaard". Hierna besprak hij de positie van de N.V.'s, waar de verdachten bij betrokken waren. De N.V. Navigator was voor de oorlog een bescheiden firma in scheepsbouwbenodigdheden Na de oorlog leverde men een groot aantal ar tikelen aan de bewapeningswerkplaatsen Ya" Rijkswerf. In 1950 werd voor Ltl'1 ln 19-52 reeds voor f 300.000 en in 1953 voor /76.000 geleverd. Een merk- waardig feit noemde de officier het ech ter, dat met de omzetten ook de winst marges stegen van 50 tot 80 Naar glo bale schatting werd het Rijk door de N.V. voor 450.000 benadeeld. Het aannemen van een directeursbenoeming door ir M. achtte de officier in strijd met het amb tenarenreglement. Hij wilde niet geloven, dat het hier een opvolgingskwestie be trof en nam aan, dat bevoordeling van de Navigator het doel was. De oprichting van de LKM-Werken achtte de officier een afleidingsma noeuvre ten opzichte van de Navigator. De orders werden aan elkaar uitbesteed. Mr Vellinga ging voorts de positie van de verdachten in deze N.V. na. Zij hadden alle drie aandelen en genoten hun maan delijkse uitkering, zo zeide hij. Dank zij de positie van ir M. bij de werf en diens invloed op de andere verdachten namen de N.V.'s een grote vlucht. De officier ging voorts na ,hoe beide N.V.'s door verdachten op verschillende manier wa ren bevoordeeld, zoals in de dagvaarding wordt omschreven. Doordat op het aan schaffingsbureau van de Rijkswerf geen krachtige figuren de leiding hadden en de superieuren afgingen op adviezen van ondergeschikten, konden verdachten hun bevriende relaties aan orders helpen". De officier was van oordeel, dat verdach ten in strijd hadden gehandeld met hun plicht als ambtenaar en hij achtte het hun tenlastegelegde, met uitzondering van een een enkel detailpunt, bewezen Hij nam aan, dat verdachten bewust zo hadden gehandeld en hij zeide tenslotte, dat de verdachten weinig sportief waren, om dat zij niet royaal voor de zaak uit durf den komen. De verdedigers van de drie verdachten wezen er in hun pleidooien op, dat van het Want wtf maken er een vaste gewoonte van om elke ochtend een stevig bord „Eén.Minuut Quaker" havermout te eten. Het is het beste ontbyt, en zo gemakkelijk te bereiden: slechts 50 60 seconden koken. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR aannemen van steekpenningen van zowel de N.V. Navigator als van de N.V. „LKM" geen sprake kon zijn. De drie verdachten hadden, naar zij uiteen zetten, voor het ontvangen geld werkzaamheden verricht. Zij concludeerden gezamenlijk, dat de dagvaardingen moesten worden verwor pen en verzochten de rechtbank de drie verdachten, die reeds een jaar in voor arrest hebben doorgebracht, in vrijheid te stellen. Vrijspraak zou hier, meenden de drie verdedigers, op haar plaats zijn. Nadat de rechtbank zich in raadkamer had teruggetrokken om over de onmid dellijke invrijheidstelling van de drie ver dachten te beraadslagen, maakte de pre sident bekend, dat besloten was alleen de 35-jarige verdachte P. F. in vrijheid te stellen, doch niet de verdachten J. L. en ir N. M. De uitspraak is vastgesteld op Dinsdag 12 April. worpen door de heer A. W. van Driel uit Amstelveen zullen reeds de dag vóór het corso, in de veilinghallen van de H.B.G. te Lisse worden geëxposeerd. Het huis (van Holland), De zee. Het land, De muzen, De zwaluwen, De bruid, De bruidschat, De gelukwens, Het bruids toilet en Het gelukstelegram zijn zo en kele titels van praalwagens, terwijl in de afdeling luxe wagens o.m. Juliana, Bern- hard, Beatrix zullen uitkomen. Ook zul len er „bruiloftsgasten" op het festijn zijn: o.m. een gast uit het Verre Oosten, die op originele wijze aan de bloemen- tocht zal deelnemen. In de week na het corso zuilen in heel de bollenstreek de fraaiste bloemen- mozaieken te bewonderen zijn en gedu rende de gehele bollentijd zijn de straten eveneens in een feestelijk kleed gestoken. Daarnaast heeft nog elke plaats afzon derlijk haar festiviteiten. We zullen een greep doen: Hillegom organiseert wandel tochten op 16 en 17 April en op 24 April is er een Keukenhofraliye voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen, Voor de kinderen is er op 30 April evenals in Lisse, een speciaal bloemencorso. Lisse gaat vandaag voorts pronken met zijn Keukenhof. Noordwijk staat op 30 April in het brandpunt van de belangstelling, want dan heeft de start plaats van de Tulpenrallye en op 12 Mei is er een Con cours d'Elégance voor autobussen. Gisteren zijn we ook in de Keukenhof geweest. Het was er nog stil, maar men was er nog volop aan het werk, want ook daar heeft de wispelturige winter huis gehouden. Van de kleurige bedden te midden van frisgroene gazons en schit terende waterpartijen en dat alles onder een beschuttend dak van jong lenteioof was nog geen sprake. Maar wel genoten we reeds van de fraai ver nieuwde aanleg van deze lusthof, waar weer nieuwe beelden stil stonden te wachten om bewonderd ofbecriti- seerd te worden en waar we in de enorme kas al een voorproefje kregen van het geen de bezoekers binnenkort, wanneer de lente met haar penseel zwierig over de bodem van deze tuin heeft gestreken, aan juichend voorjaarsschoon aan bloe men zien zullen. Vandaag is de Keukenhof dan door de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr L. A, Kesper, geopend en dit ingrijpend veranderde natuurpark zal voor duizenden en duizenden uit binnen- en buitenland tot half Mei zijn poorten open houden. De bollenstreek verwacht dit jaar weer vele buitenlanders. Dank zij de ervaring van vorige jaren is het logiesprobleem doeltreffender opgelost door de onder linge samenwerking der diverse V.V.V.'s. De N.Z.H.V.M. zorgt op drukke dagen voor extra-bussen van Haarlem en Lei den naar de Keukenhof; autocars van tal van ondernemingen maken uit alle delen van het land trips naar de bollenstreek en de N.S. zetten ook hun beste beentje voor. Zo blijken er dit jaar meer extra treinen te zijn besproken uit Duitsland, België, Frankrijk, Luxemburg en Zwit serland, terwijl uit Engeland door de spoorwegen reeds 22 groepen scholieren zijn geboekt voor een bezoek aan ons land in bollentijd. De prijsstop ten aanzien van de con- sumptiemelk zal met ingang van 17 April worden opgeheven. De consumptiemeik- prijzon zijn dan weer vrij, met dien ver stande, dat nauwlettend gecontroleerd zal worden op excessen door een spe ciale commissie. Er zal evenwel gelegen heid zijn tot vaststelling van nrijzen in redelijkheid tot de kosten en lasten. Dit is gisteren meegedeeld door de voorzitter van de Verenigde Meikhande- laren-Organisaties, de heei W. G te Riele. tijdens een rede, welke hij hield voor de Provinciale Bond van Melkhan delaren „Eendracht" te Groningen. De melkhandelaren hadden een vrije dag ge nomen om deze algemene vergadering bij ie wonen en de problemen te aanhoren, welke ook het komende jaar een harde strijd doen verwachten om het bestaan van de zelfstandige melkhandel. In zijn woning aan de Westzijde is te Zaandam in de leeftijd van '1 jaar over leden de heer Maarten de Wit. gedurende een lange reeks van jaren de stuwende kracht van het kruideniersbedrijf Simon de Wit N.V. Hij was een zoon van de grondlegger van dit bedrijf. In 1946 trad hij af als directeur. Voor het eerst in de geschiedenis van de K.R.O. zal de Hoogmis worden uitge zonden, die door Z.H. Exc. mgr W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, op Witte Donderdag wordt opge dragen. Aan deze Hoogmis gaat de wij ding van de H.H. Oliën vooraf. In het K.R.O.-programma van Goede Vrijdag worden des morgens de plechtig heden van de dag uitgezonden, des mid dags gevolgd door het bidden van de H. Kruisweg in de kapel van het St Carolus- tehuis in Hilversum. Het programma, verzorgd door het Utrechts Byzantijns koor onder leiding van dr Mirosiaw Antonowitch, dat op deze dag wordt uitgezonden, houdt eveneens verband met de Goede Week. Op Eerste Paasdag zendt de K.R.O. de dag zijn geplaatst in het ochtendpro gramma van de K.R.O. Des avonds om kwart over elf begint de uitzending van de Paaswake, gevolgd door een plechtige Nachtmis. Deze uitzending duurt voort tot ongeveer half twee des nachts. Op Eerste Paasdag zende de K.R.O. de zegen Urbi et Orbi uit, welke Z.H. Paus Pius XII in Rome zal geven. Ook de verschillende K.R.O.-rubrieken zullen zijn aangepast aan de sfeer van de Goede Week, die Zondag a.s. wordt ingezet met een uitzending van de plech tige palmwijding, gevolgd door een plech tige Hoogmis. Op Goede Vrijdag zendt de K.R.O. de Johannes Passion van J. S. Bach uit. De uitvoerenden zijn Gerard Honig, tenor; Leon Combé, bas; Annette de la Bije. so praan; Catharina Hessels, alt; Arjan v.- V.V-- In het Neckar-stadion te Stuttgart heeft Woensdagmiddag het Italiaanse voetbal elftal met 21 van Duitsland gewonnen, welke stand by rust reeds was bereikt. Het was de vierde achtereenvolgende ne derlaag van de „WeHmeistermannschaft" sedert Bern: 20 tegen België, 31 tegen Frankrijk, 31 tegen Engeland; en nu ook tegen Italië een, evenzeer verdiende 21 nederlaag. Met een aantal spelers van hun be ruchte geelzucht genezen, doch zonder Ottmar Walter (opnieuw ziek) en spil Liebrich (geblesseerd), waren toch weer 7 spelers beschikbaar van het elftal dat in Bern het wereldkampioenschap won. De bondscoach Sepp Herberger had het Duitse elftal dan ook als volgt samen gesteld; doel; Herkenrath (Rot Weiss. Essen); achter: Juskowiak (Fortuna. Duesseldorf) en Kohlmeyer (FC Kai- serslautern); midden: Mai (SPVGFuerth) Posipal (Hamburger SV) en Harpers (SV Sodingen); voor: Rahn (Rot Weis. Essen). Morlock (FC Nuernberg), Seeler (Hamburger SV), Fritz Walter (FC Kai- serslautern) en Schaefer FC (Koeln). De 83.000 toeschouwers, die het Neckar-stadion tot de laatste plaats vulden millioenen luis teraars en kijkeïs volgden voorts het treffen via de radio en op het televisiescherm waren het zonder uitzondering erover eens: Italië had een verdiende zege behaald. De Italianen waren niet alleen sneller en technisch briljanter, maar zij bleken ook over een betere conditie dan de Duitse ploeg te beschikken. De wedstrijd had een sensationee.l doch voor Duitsland allerminst prettig begin. Nadat Fritz Walter de toss had gewonnen en de wind in de rug had gekozen, rolde een vloedgolf van Duitse aanvallen op de Italiaanse veste af. Doelman Viola, die met katachtige sprongen naar de hoek enkele knappe saves verrrichtte, wist de zonder hun cracks Schiaffino en Boniperti spe lende Italianen echter voor een snelle achter stand te bewaren. En, zoals het wel vaker gaat. er viel een treffer aan de kant waar die hele maal niet verwacht werd, toen na 11 minuten een combinatie tussen Menegotti, Pandolfini en Frignani door de laatste met een schot werd besloten, waar Herkenrath vergeefs naar greep (0-1) Dit sloeg in als een bom. en een van de uitvloeiselen hiervan was, dat de Duitse ver dediging ineens haar zelfvertrouwen kwijt was. Toch werd het 11 en wel in de 29e minuut; een hoog in de doelmond geplaatste bal van Morlock kon Magnini niet anders dan met de hand wegslaan en met de strafschop, die hier op volgde, had Juskowiak geen enkele moeite De Italianen trokken echter steeds energieker in de richting van de vijandelijke veste en 11 minuten later troffen zij opnieuw de roos, nu door Pivatelli, die ineens en enorm hard een schot inzond, dat de volkomen verraste Her kenrath kansloos sloeg: 12. Ook in de tweede helft liep Duitsland ver geefs storm op de boomlange stopper Ferrano en waren de Italiaanse aanvallen talrijker en gevaarlijker. f;escoord werd er niet meer. Een Duits doelpunt van linkshalf Harpers werd door de goede Hongaarse scheidsrechter Szo.t wegens hands afgekeurd. De Duitsers raakten leeggespeeld en Italië's zege kwam niet me°r in gevaar. In een wedstrijd voor jongere spelers heeft Noord-Italië te Miinchen voor 20.000 toeschou wers met 21 van Zuid-Duitsland gewonnen. Drie voorbeelden van de Russische hoe- denmode, v.l.n.r.: een wollen dameshoed afgezet met kunstzijde; een baret van velours, versierd met een lint en een gesp, die bij de oorknoppen past; en een velours hoedjeafgezet met kunststro. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben onbevoegden zich door verbreking van een dakraam toegang verschaft tot een afbetalingsmagazijn aan de Ljjn- baansgracht te Amsterdam. De buit be stond uit 122 dames- en heren armband horloges met gouden, doublé, zilveren en stalen kasten ter waarde van ongeveer f 10.000 en een radiotoestel ter waarde van 380. (Advertentie) „ROTER" HILVERSUM Daarna wijdde ik mijn gedachten aan het probleem, wat ik voor het diner zou aantrekken, wat werkelijk een probleem was, omdat de bescheiden omvang van ma"k?eirC*er0':>e keus ^es 'e moeiRjker Een en ander was oorzaak, dat ik het begin miste van het gesprek tussen mijn vader en de jongen over de motorboot - een gesprek, dat feitelijk om ook het be gin betekende van alle moeilijkheden. Uit de boomtop klonk de stem van de jongen. 't Spijt me, kap'lein, maar het is een motorjacht. Vader zweeg en vroeg zich af, evenals ik. van wie dat motorjacht we] mocht zijn, want boten komen er maar zelden in de kustinham ter hoogte van ons huis. Tenslotte vroeg vader: Nu, vertel ons verder. Als je het niet weet, beschrijf die boot dan tenminste. De jongen moest het antwoord hierop natuurlijk schuldig blijven. De boom stond op minstens een halve mijl afstand van het water, en dit, r^oegd bij de ochtend- damp die uit het moeras Opsteeg, maak te, dat een motorjacht op die afstand niet meer dan .een donker voorwerp op het witte water leek. Eve! riep vader met een stentorstem Ik verzocht Mary op de resterende kaasplakjes te letten en ging naar het grasveld. Hij vertelde mij, nogal overbo dig, dat er een motorboot in onze hoek van de inham was en dat het hem niet aanstond. De uitdrukking van zijn gezicht deed mij vermoeden, dat hij iets voor mij verborg. Ze willen vast en zeker op ons strand landen! riep de jongen. Hoeveel koppen bemanning? wilde vader weten. Niets te zien Twee, geloof ik, Ze zijn nu vlak bij het strand, dwarsscheeps. De jongen boog gevaarlijk ver naar voren om beter te kunnen zien. Een man waadt aan land - hij draagt iets, een pak. Twee pakken zijn het - onder iedere arm een. De kapitein haalde een van zijn lange, zwarte sigaren te voorschijn en beet er met zijn sterke, witte tanden het puntje af. U weet natuurlijk, wie het is - en wat. viel ik hem aan. Dat weet ik natuurlijk niet! antwoord de hij, te snel om de schijn van argeloos heid te bewaren. Het is te dwaas om los te lopen! We hebben een afspraak gemaakt, zei ik. U hebt mij een belofte gedaan. En die heb ik gehouden. Trouwens, welk verstandig mens zou op deze tijd van de dag smokkelwaar willen ver voeren? U zei ik. als het maar goeie jene ver was. Maar voor de duivel, zit ik hier soms niet in levende lijve in die ver wenste stoel? Ben ik het soms, die van die smerige motorboot aan land baggert? Als ik smokkel, dan smokkel ik als een heer, in eigen persoon, met mijn eigen schip. Dat weet je! En nu als de drommel die boom in, en kijk waar die jongen het over heeft! Dat deed ik, en wel zo goed mogelijk. Ik was zo jong en sterk als een gezond meisje van nog geen vijfentwintig jaar maar zijn kan, doch ik had sinds min stens tien jaar geen boom meer beklom men. Het kostte mij verscheidene minu ten. Vaders raadgevingen droegen er niet toe bij mijn snelheid te vergroten, en in tussen gaf de jongen een verslag van wat hij zag. De eerste man was achter de kromming van de oever verdwenen weer te voorschijn gekomen - het strand af gegaan - terug naar de boot - nu hielp de andere man hem aan boord klimmen. Tegen dat ik de tak vlak onder die van de jongen had bereikt, had het motor jacht - ik schatte de lengte van de boot op twintig voet - zich van het strand ver wijderd en keerde ons juist de achterste ven toe. Ik had de boot niet eerder ge zien; in elk geval herkende ik haar niet. Ze varen weg. zeide jongen. Erg ge heimzinnig Dat was ook mijn mening. Ik ont veinsde mij niet. dat vader de zuivere waarheid had gesproken, toen hij zei, dat hij uitsluitend smokkelde op zijn eigen manier, maar desondanks kende tk hem te goed om mij in zijn reactie te vergis sen. Hij voerde iets in zijn schild; iets, dat hij voor mij verborg, omdat het bij mij niet in goede aarde zou vallen en hij had een idee, dat die boot in de inham verband hield met dat „iets" dat wel eens erger kon zijn dan smokkelarij. We klommen uit de boom. Terwijl vader en ik het geval bespra ken, stond de jongen, met de handen in de zakken van zijn korte broek, ons gade te slaan en aandachtig te luisteren. Zijn smalle gezicht, waarin de ogen door de goudbruin verbrande huid nog blauwer leken aan zijn kiel, was een en al aan dacht en ernst. Hoewel hij de kapitein een groot ontzag toedraagt en hem be- wondertvanwege zijn bloeddorstig verle den. staat het hem niet aan. dat de ka pitein mij af en toe toeblaft. Toen ik dan ook de kapitein allerlei beschuldigingen voor de voeten wierp, vastbesloten uit hem te krijgen, wat hij van deze affaire wist en hij zijn kin naar voren stak, in het Spaans raasde en met zijn houten been stampte, wierp de jon gen hem een boze blik toe. Vader bezwoer bij hoog en bij laag, dat hij er geen notie van had, wat ke rels met pakken onder hun armen en een motorjacht in onze buurt kwamen uitvoeren; en ik kon naar de duivel lo pen. De jongen, zijn ogen nog donker van boosheid, stelde voor dat we naar het strand zouden gaan om een onderzoek in te stellen. Dat zullen we zeker doen, beaamde ik. Je zult niets vinden, zei de kapitein. Ze kunnen om allerlei redenen hier geko men zijn. Misschien hebben ze strikken gezet langs het strand Niet slecht be keken. De konijnen zijn vet in deze tijd van het jaar. Brengen goei prijzen op - en het wemelt er hier van. Hij zwaaide zijn krant voor mijn neus heen en weer, en ik begreep, dat hij er, althans voor het ogenblik, van overtuigd was. dat zijn aanvankelijke vermoedens ongegrond waren geweest.. Onder ons lag het kleine strand, met zijn kleine keien en grauw zand, dat hier de eentonigheid van de modderige kust onderbreekt. Niets weers er op, dat hier een boqt of enig menselijk wezen was geweest. De grond was voor het meren deel te hard om voetafdrukken te bewa ren, en aangezien de man aan land ge waad was, was er zelfs geen spoor van de kiel in het zachtere gedeelte bij de waterrand. Ik ging voorop en daald het pad af naar de zwarte, geteerde schuur, waarin we het extra tuig voor „de Pauw" de grote jol en de race-boot bewaarden. De deur was op slot, het hangslot ste vig bevestigd en de sleutels lagen op hun geheime plekje onder een steen. We liepen langs de rand van het strand op zoek naar mogelijke voetafdrukken, die ons zouden kunnen wijzen, op welke plek precies de man aan land gegaan was. Het komt me voor, zei ik. na een vruchteloze inspectie, dat hij voorzichti ger te werk is gegaan dan een eerlijk iemand behoeft te doen. Blanken, tenor; Meine Pot, bas. Mede werking verlenen het R.K. Residentie koor en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Kees Stolwijk. Het betreft hier opnamen van de uit voering, die op 6 April a.s. wordt gegeven in het Gebouw van K. en W. in Den Haag. In de pauze van de „Matthaus Passion", die Zaterdag a.s. door de K.R.O. in sa menwerking met de A.V.R.O. wordt uit gezonden, zal een klankbeeld worden ge geven over Tegelen, de stad van de Pas siespelen. In dit klankbeeld wordt de ge schiedenis van de Passiespelen verteld, terwijl er interviews met de voornaamste figuren uit het spel in worden opgeno men. Fragmenten uit het Passiespel zullen worden uitgezonden in het K.R.O -pro gramma van Goede Vrijdag „Van Gab- batha naar Golgotha" is de titel van dit Tegelense Passiespel, dat werd geschre ven door pater Jacq Schreurs M.S.C. en waarbij Hubert Cuypers de illustratieve muziek componeerde. Medewerkers aan de opvoeringen van dit jaar zullen de fragmenten uitvoeren onder regie van André Thijssen en met medewerking van het Maastrichts Stedelijk Orkest. Frans Somers zegt de verbindende teksten. De K.R.O.-televisie zal Dinsdag 19 April a.s. het spel „Het Lege Graf" naar het bekende werk „The Vigil" van Ladas- las Fodor uitzenden, waaraan niet min der dan 40 medespelsnden deelnemen Dit is één der grootste rolbezettingen, welke de Nederlandse Televisie tot nu toe heeft gekend, hetgeen is mogelijk geworden door de ingebruikneming van de nieuwe St Vitusstudio. Deze studio is sinds de K.R.O.-uitzen- ding van verleden'week Dinsdag, waarin o.a. het Nederlandse ballet optrad, buiten gebruik geweest wegens vernieuwing van de studiovloer. Uitzending: vanuit Engels Transit Camp to Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Donderdag 31 Maart 22.00 Orkesttijd 22.15 Topsongs van Hoek van Holland 23.00 Muziektheater 23.30 Gramofoonmuziek 00.30 Sluiting. VRIJDAG 1 APRIL HILLVERSUM I. (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz 7.30 Gram. 7.45 Caus. 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 V d. zieken. 9.30 V. d. huisvr 9.35 Waterst 9.40 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb med. 12.33 Gram. 12.53 Act. of gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Concertgebouw- ork 15.15 Voordr. 15.35 Sopr., bas-bariton en piano. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Surinaamse muz. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Gram. 18 15 Ork.fmuz. 18.35 Cabaret 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Gram. 20.30 „De jeugd vliget uit". 21.15 Gram, 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Caus. 23.35^-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12 00 AVRO. 16.00 VARA 19.30 VPRO, 21 00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8,45 V .d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio 10.00 Caus. 10.05 Morgenw. 10.20 V. d. f.ieuters* 10.40 Vocaal Dubbelkwartet. 10.55 Radio-feuille ton. 11.15 Gram. 11.40 Actual. 12.00 Dansmuz, 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. 13.55 Koersen 14.00 Gram. 14.20 Litt. uitz. 14.40 Gram. 15.15 Gevar. progr 16.00 Gram 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 'Muz. caus. 17.45 Actual. 18.00 Nws. 18.20 Lichte muz. 18.45 Caus. 19.00 V .d. jeugd. 19 10 Gram 1925 Caus 19.30 Caus. 19.50 Ber. 20.CO Nws. '20.05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor. 20.30 „Benelux". 20.40 „Leven in de cultuur". 21.00 Theaterork. 21.35 Buitenl. weekoverz 21.50 Spaanse volksliederen en dansen. 22.20 Lichte muz. 22.40 Vaus. 22.45 Avond. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Kamerork. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Recital. 12.20 V. d. scholen. 12.40 Lichte, muz 1300 Hoorspel. 13.10 Gram. 13.25 Gevar. muz. 13.5 5Weer. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. met muz. 15.10 Dansmuz. 15.30 Cello en piano. 16.00 Hoorspel. 16.30 Strijkork. en solist. 17.30 Negro spirituals. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.30 Orgel. 19.50 Caus. 20.00 Gevar. progr. 20.45 Hoorspel. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Gevar. progr. 23.15 Recital. 23.45 Pari. overz. 24.00— 0.08 Nws en weer. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Lichfe muz. 12.45 Voordr. 13.00 Pari. overz. 13.15 Mil ork. 13.45 Ork.conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.45 ISalonork. 7.15 Mrs. Dala's Daegb. 17.30 Orgel. 18 00 Leger des Heilsork. 18 30 Progr.overz. 18.35 Grvar. muz. 19.15 Lichte muz. 18.45 Hoorspel. 20 00 Nws en journ 20.24 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Klankb 21.15 Discussie. 22.00 Ork.conc., 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.20 Lichte muz. 0.05 Voordr. 0.20 Lichte muz. 0.501.00 Weerb. en nws. N.W.D.R. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope#2tte- muz. 14.15 Idem. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 23.1,5 Balletmuz. 24.00 Nws. 0.25 Dansmuz 1.15—L-4.30' Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 m. 12.30 Recital. 13.00 Nws. 13.55 Isr. uitz. 18.30 Am. uitz. 19.25 Gram. 20.00 „Aubelipe". opera. 20.55 Gram. 21.15 „Aubeline" r.verv.), 22.45 So- listenconc. 23.4524.00 Nws. Brussel. 824 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram. 12.0 Nws. 12 34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 13.30 Pop. muz. 14.00 Schoolradio 15.45 Cello en pianó. 16.00 oersen. 16.02 Gram 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Kamermuz. 18.10 Voordr. 18.20 Kamermuz. 18.30 V» d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Caus. 20./5 Oork.conc. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21 20 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.00 Ork.conc 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.4S Gram. 22.55 Nws. Engeland, BBC Eur. Serv. Uitz. voor Neder.'. 22.0022.30 Nws feiten v. d. dag, en: Hoe de weekbladen het zien (op 224 én 75 mj.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7