Terugblik op de testwedstrijden tussen Engeland en Australië Amerika verwacht drie Europese bokskampioenen voor titelstrijd Voor onze tennis-ploeg begint Bazel al te naderen NAC kan de leiding veroveren Onze hockey-dames hebben nog nooit van Engeland gewonnen t Zit vast vaster met VELPAFIH DE GOUDEN PIJL MAAL IN 50 JAAR Mermans: „Ik begrijp liet volkomen" Was de Engelse overwinning overtuigend? Hongaars B-elftal op de Olympische Dag Sunderland door zege op York City in Cup-finale Sugar Ray Robinson ook in de ring Onze liockey-dames in 1956 naar Wembley Hockey-internationaals tegen hun voorgangers Zwitsers Davis Cup team gekozen Negen inhaal-wedstrijden Moeilijkheden duren Zaterdag het zesde duel in Amstelveen voort Koningin Juliana is beschermvrouwe *Sport-*S patten VRIJDAG 1 APRIL 1955 PAGINA 9 Chelsea leidt H. D. M.—S. C. H. C. Jeugd moet op examen Zware test voor Bondsploeg (Van onze hockey-medewerker) Zaterdagmiddag om 3 uur speelt het Nederlands dames-elftal, dat twee weken geleden in Belfast met 10 van Ierland won, tegen het Engels elftal, de sterkste ploeg van de wereld, die drie weken geleden nog in het Wembleystadion te Lon den voor ca 45.000 toeschouwers (bijna allen schoolmeisjes uit ge heel Engeland) met 61 Wales sloeg en zeker even onoverwinne lijk is als bij de heren India. pen7a^°r„ege^ Geen Woensdagvoetbal HOLLAND SPORT DIT WEEKEND IN FRANKRIJK Op de Bevrijdingsdag NED. POLITIE SPORT BOND BESTAAT 25 JAAR Prins Bernhard beschermheer REX NORRIS TRAINT OOK LEONIDAS NIEUW RECORD IN DE TENNIS-COMPETITIE Thans 1148 ploegen Wereldtournooi Tafeltennis TERREINRIT VAN DE R.K. NED. MOTORSPORT BOND BELGISCH JEUGDELFTAL CRICKET ROND DE WERELD door SELWYN JEPSON Oplossing van gisteren URUGUAY EN LUXEMBURG MELDDEN ZICH TE LAAT B.M.R.S. TELEVISIE Tn de reeks voetbalwedstrijden tussen Nederland en België staat op Zondag a.s. 3 April de 80e editie voor de deur. Het is deze maand ooi. precies 50 jaar geleden, dat de eerste wedstrijd werd gespeeld. Vat was op 30 April 1905 in Antwerpen en het Nederlands elftal icon met 4 Echter met. zo- want het om een he inaar, ging kcr: het. Koperen Dingetje, zodat. cr 'een winnaar moest zijn. Wel, na de normale speeltijd ivas de stand 1—1 gelijk, zodat cr verlengd moest worden. In die verlenging van een half uur scoorden toen de beide Velocitas- spelers Lutjens en De Neve (van het Bredase Cadettenschool-VelocitasI drte doeZpMntera, zodat de eindstand 4—1 in het voordeel werd van onze Ploe9'f}?.J$ÏJ°£ biet in het Oranje shirt speelde doch in het wit met een rood-wit-blauwe sjerp. Hierboven een foto van dat eerste otficiële Nederlands Elftal; staande rij v.l.n.r. Bok de Oorver (Sparta spil), G. Lutjens IVelocitas linksbinnen) B. Stom (Velocitas, linksback) G. Kessler (H.V.V., linkshalf en aanvoer- riw) p atol rHaarlem rechtsback) en F. de Neve (Velocitas, midden voor)- zittende rij vl.n.r. R- Beeuwkes (D.F.C., doelman), K. Glenewinkel Kamóerdiik (H.B.S., rechtshalfR .Boomsma (Sparta, rechtsbuiten)Dirk Lotsy (DFC, rechtsbinnen) en W. de Vos D.F.C.linksbuiten). „Het spijt me werkelijk ontzettend, dat ik niet gekozen ben voor het Belgische elftal, dat Zondag tegen Nederland speelt, maar ik kan het standpunt van de keuze commissie volkomen billijken" Dat zei Jef Mermans tijdens de laatste training van de Rode Duivels in het Heysel-sta dion. En hij vervolgde„De commissie stond voor een moeiliike beslissing omdat er vier candidaten waren voor drie plaat sen, Als buitenspeler heb ik in Bari. tegen de Italianen, slecht voldaan. Daar entegen hebben Houf, Givard en Coppens niet teleurgesteld. En er was dus geen enkele reden om mij de plaats van een van hen te laten innemen. Zo gaat het nu eenmaal in de sport en dat moeten wij spelers aanvaarden". Naar de heer D. Bessem, directeur van het Olympisch Stadion, gisteravond tijdens een gala te Zeist ten bate van het Ned. Olympisch Comité meedeelde, zal voor de voetbalwedstrijd op de Olympische Dag van 19 Juni het Hongaarse B-elftal als te genstander van het Nederlands Bondselfta) naar Amsterdam komen. De op Woensdagmiddag te Sunderland overgespeelde wedstrijd voor de halve finales van de Engelse beker tussen New castle United en de derde klasser York Cifv is met 2—0 door eerstgenoemde club gewonnen. Newcastle United komt op 7 Mei in het Wembley-stadion in de finale tegen Manchester City. In de wedstrijd te Sunderland, welke 60.000 toeschouwers trok, heeft York City zijn reputatie van vechtersploeg hoog ge houden De derdeklassers haden evenwel geen geluk. Twee minuten na de aftrap kregen ze een goal tegen, en in de hele tweede helft speelden ze practisch slechts met 10 man. Want hun spil, Albert Ste wart liep een minuut na de hervatting een hoofdblessure op, en alhoewel hij in het veld bleef, als rechtsbuiten, was hij van geen nut meer voor zijn elftal. Tot de verwondering van Stewart had York even goed gespeeld als Newcastle, zo niet beter. Maar met een gedesorganiseerde verdediging en een aanval, waarin het verband zoek was kon het dappere ploeg- je uit de derde divisie zich in de tweede helft niet meer doen gelden. In een Dinsdag gespeelde Leaque-wed- strijd voor de eerste divisie heeft Chelsea met 21 van Sunderland gewonnen. De Londenaars hebben hierdoor hun positie aan het hoofd van de ranglijst verbeterd. Zij leiden met 44 pnt. uit 36 wedstrijden. Op de tweede plaats staat Wolverhamp ton de kampioen van het vorig seizoen, met 41 punten uit 34 wedstrijden. Tweede divisie: Stoke City-Notts Coun ty 3—0. De uitslagen van de overige wedstrij den gespeeld voor de Engelse League luiden: eerste divisie: Manchester Citv Sheffield Wednesday 2—2; tweede divisie: Birmingham CityFulham 32, Stoka CityNotts County 30. Sugar Ray Robinson heeft weer ge bokst; hij won in 10 ronden op punten van de vrij onbekende middengewicht Lom- bardo uit Penssylvania in een partij te Cincinatti, maar zijn boksen herinnert in niets aan zijn oude glorie (wereldkam pioen weiter- en middengewicht). Na zijn zege op Rindone en zijn nederlaag tegen Ralph Jones volgde zelfs een., schorsing wegens niet-opkomen. Het was enkele uren voor een gevecht te Boston, dat hij tegen Georgie Small zou leveren, dat Robinson, die bij de weging normaal was geweest, zich ziek verklaarde. Ofschoon dit door artsen niet kon worden bevestigd, nam men aan, dat Robinsonangst koortsen had. De ziekte niet medisch geconstateerd zijnde, werd Robinson toen voor onbepaalde tijd geschorst. Na financiële sancties is deze schorsing nu opgeheven. Zijn magere zege op Lom- bardo heeft intussen wel duidelijk ge maakt, dat van Robinson's voornemen tot een titelgevecht met Carl Olson niets zal komen. De legendarische Sugar Ray, dis blijkbaar als tapdancer geen succes is ge worden, is een doodgewone broodbokser uit nooddruft geworden en is bezig om zijn eigen legende t.e overleven. Intussen is in Amerika de wacht op drie Europese kampioenen. Voor Wereldkam pioen middengewicht Carl Olson staat een partij te wachten tegen de Franse en Europese kampioen Charles Humez, die onlangs zo'n indrukwekkende k.o.-zege op zijn landgenoot Pierre Langlois behaalde (Langlois had een goede Amerikaanse tournee achter de rug). Dan verwacht men de Europese vlieggewicht-kampioen Dai Dower, het 21-jarige mijnwerkertje uit Wales, wiens successen-serie (won de Britse titel tegen Marsden, de Britse Empire-titel tegen Jake Tuli (tegen de zelfde Tuli, die de geduchte Belg Dei- planque buiten de ring sloeg!) en het Europese kampioenschap tegen de Ita liaan Gianelli) in Amerika grote indruk (Van een medewerker) De testwedstrijden tussen Engeland en Australië, hoogtepunt van de internatio nale cricketsport, liggen al weer achter ons. Engeland wist daarin de Ashes te be houden en zo op het blote oog. op over tuigende wijze. Want tegenover de drie Engelse overwinningen staat slechts één zege van de Aussies, terwijl één wed strijd in een draw eindigde. Cricket is echter een sport van cijfers en als wij die cijfers laten spreken, komen we tot de conclusie, dat de glans van de Engelse overwinning geenszins verblindend is. Australië opende met een enorme score van tegen de 600 in de eerste wedstrijd, won met vlag en wimpel met.... innings!; maar toen het, in de tweede match niet allemaal van een leien dakje ging, was het in één klap gedaan. De Australiërs leden plotseling aan een morele inzin king, die zich gedurende de overige wed strijden duchtig deed gelden. Tegenover de eerste winstpartij van Australië stelde Engeland onmiddellijk zijn enthousiaste jeugd, die hard terugbeet en daardoor de tweede wedstrijd in een Engelse over winning deed eindigen. En daarna is Australië zijn gebrek aan moreel niet meer te boven gekomen, verloor het steeds de green op de situatie als deze maar even kritiek werd. En daarin schuilt waarschijnlijk het verschil tussen de beide teams, want terwijl de Aussies nog steeds met „oude getrouwen" werken, die overigens on een massa ervaring kunnen bogen, beschikt Engeland met spelers als Tyson. Statham, May en Cowdrey over een team met jeugdig vuur. Maar juist, door de grote ervaring van de Australiërs waren dezen zeker niet inferieur ten opzichte van de Engelse ploeg. En hier kunnen wij de cijfers een woordje laten meespreken. Voor Enge land werd een hoogste battinggemiddelde van 44 genoteerd voor Graveney, 39 voor May, 38.20 voor Compton. 37 voor Baily, 35.44 voor Cowdrey en 24.44 voor captain Hutton (Engelands batting fenomeen!) Voor Australië noteerde men: captain ,J. Johnson met 58. McDonald met 46.50, Harvey met 44.25, Burgers met 35, Morris (die volkomen faalde) met 31.85 en Mad- dochs met 30. Het verschil was dus niet heeft gemaakt, zodat een gevecht om de Wereldtitel tegen de Argentijnse kam pioen Lulu Perez in de maak is. En dan is er de Britse en Europese zwaargewicht kampioen Don Cockeh, die tegen Rocky Marciano om de Wereldtitel gaat boksen Tenslotte verwacht men, dat Robert Co- hen de Wereldkampioen in Europese ver sie 'spoedig in de ring zal komen tegen de 'Mexicaan Macias, die Wereldkampioen bantamgewicht volgens de Amerikaanse erg groot, opvattingen is. Bij het bowlen domineerde de Engels- man Appleyard, wiens wickets per stuk 20.36 kostten. Op hem volgden zijn col lega's Tyson (20.82). Wardle (22 90). Stat ham (27.72). Baily (30.60) en Bedser (131). Daartegenover zetten de Australiërs top- bowler Archer (16.53), Johnson (20.25). Johnston (22.26), Miller (24.30). Lindwall (27.21) Benaud (27.30) en Davidson (73.33). Ook hier dus geen hemelsbreed verschil. Australië ging in beide catego rieën zelfs aan kop Bestuderen wij vervolgens de resulta ten van de wicket-keepers, dan komen wij tot de merkwaardige slotsom, dat het Australisch team op zijn sterkste punt, het fielden, faalde. De Engelse wicket keeper Evans deed twaalf vangen, tegen de Australiër Langley 9, maar Evans liet 63 byes passeren. Langley maar 29. An drew wist geen enkele vang voor Enge land te doen tegen Maddochs 7. Andrew noteerde 18 byes, waarmee hij Maddochs, met 20 toch de baas bleef. De les, die Australië uit deze testwed strijden kon trekken, houdt in dat het meer goede fasters en enthousiaste fiel ders moet. kweken, spelers met meer mo reel ook. Is het niet typerend dat de Australische batting-cracks faalden en dat het de staart was die nog redde wat er te redden viel? En één conclusie nog tenslotte: opnieuw is gebleken, dat Enge land nog altijd het best bestand is tegen door regen ondermijnde en onvolmaakte wickets. De Australiërs gaan nu naar West- Indië. Het zal een hele toer voor hen worden het moreel tegen deze niet te on derschatten tegenstander volledig te her winnen. Uit de wedstrijd, welke Enge land tegen Zuid-Afrika (dat met een zeer jong en vechtlustig team op bezoek komt) gaat spelen, zal moeten blijken of het inderdaad de grote eigen kracht was, die de Engelsen de Ashes deed winnen, en niet het gebrek aan moreel van de tegenstanders. OLST. Nadat het Engelse dames-team morgen in het Amstelveense stadion de gast zal z(jn geweest van de Nederlandse dames, zullen onze landgenoten het volgend jaar in Engeland op bezoek gaan. Dat de En gelsen, die nog steeds aan de top staan van het internationale dameshockey, een uitstekende tegenpartij van onze meisjes verwachten, blijkt wel uit het feit, dat voor deze ontmoeting het Wembley-sta dion te Londen is uitgekozen, het stadion waar de Engelse dames maar één wed strijd per jaar mogen spelen. Voor 1956 is de keus gevallen op de ontmoeting m^t Nederland, 'n wedstrijd welke dan tevens door de televisie zal worden uitgezonden In Den Haag op Groenendael wordt a.s. Zondag al de eerste kampioens-(promo tie) wedstrijd gehouden tussen de kam pioenen der beiae hockey-overgangs- afdelingen, HDM en SCHC. De returnwedstrijd wordt vermoedelijk 24 April te Bilthoven op het nieuwe com piex der Stichtenaren gehouden. (Van onze hockey-medewerker) Zaterdag op Klein Zwitserland wordt het een zeer interessante test voor het voorlopig Nederlands hockey-elftal tegen de glorie van het Haagse-, mogelijk nog evenzeer van het Nederlandse hockey. De elftal-commissie van de K.N.H.B. streeft ernstig naar het opleiden van jongeren, ook met het. oog op Melbourneeinde 1956. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat de oude cracks, verenigd in het Haagse elftal (nog versterkt met burgemeester Derckx, die tegenwoordig voor Breda speelt en zéér sterk de jeugd een broek je zullen aanmeten, want een elftal met Ancion Derckx, Kruize, Boerstra, Van Heel, Garrels en Hillenius, op goede wijze aangevuld, is nog altijd van internationale kracht Dat wordt een zware taak voor de jonge Bondsploeg, waarin alleen Loggere, Drij ver en Mulder nog de oudere garde repre_ senteren. In elk geval 'n interessante test! Nederland speelde in totaal 5 wedstrij den tegen Engeland, die vijf nederlagen brachten mei in totaal 1 goal voor en 17 tegen. Toch zijn er enkele wedstrijden te gen de Engelse dames gespeeld die slechts óp het kantje af verloren werden, name lijk het laatste treffen te Nottingham in 1950 dat slechts met 1—0 verloren ging en de beide wedstrijden in Amsterdam tij dens het wereldtournooi die de Engelsen met 2—1 (de poule-wedstrijd) en 1—0 (de finale) wonnen. Slechts vóór de oorlog namelijk in 1935 te Haarlem (05) en in 1938 te Folkestone (0—8) verloor de Ne derlandse ploeg met grote cijfers, dat was de leertijd, doch al waren de drie daarna volgende overwinningen der Engelsen verdiend, Nederland gaf uitstekend partij. Zoals bij dames steeds wisselen de speel sters in enkele jaren snel. Van het Engel se elftal van 1950 zijn alleen nog de achterspeelster Delforce en de linksbuiten Glossop over en van Nederland alleen nog de fameuse keepster Jo Jurrissen, die haar weerga niet heeft en nooit heeft gehad. Onze kundige ploeg heeft een gerouti neerde achterhoede; de captaine mevrouw De Greve Dudok van Heel van Laren en mei Hogestijn van Be Fair hebben als backs al veel ervaring, doch voor de rest: is het een jonge ploeg, waarvan geestdrift wel de grootste deugd is. Daaraan zal het. Zaterdagmiddag in het Wagnerstadion niet ontbreken en dat zal dan ook tot een boeiende partij dames-hockey leiden. ^Yat de intenties van de dames elftal commissie van de K.N.H.B. betreft, wordt, naüer gemeld, dat zij bij de samenstelling van het team rekening heeft gehouden terhnispv,mogelbkheden tegenover de in ït»ensmiLopzicht in elk geval sterkere iln de rS"3 die echter desondanks te- fHpn n te Brussel een nederlaag inthousUsme1- bleek dat het Bel«!ische ar de Fnu iln staat was te zegevieren van midvoor Yaury. Hyde, is toch wel een kleine geruststeUing Linksbinnen Chapman is 00k een niet te onderschatten cPP°"ente maar haar schot is evenals dat van haar teamgenoten niet bepaald gevaarlijk. De Engelse verdediging is van iets mi"n_ dere kwaliteit, en het is daarom dat de Nederlandse elftal-commissie besloten heeft het accent der nationale ploeg even. eens te leggen op de aanval, zij het dat dc middenlinie daardoor iets verzwakt is Inge den Tex is naar de lmksbinnenplaats De commissie Wedstrijden van de KNVB heeft voor Zaterdagmiddag, ondanks de handicaps van vier internationale ont- moetingen (NederlandBelgië, België B— Nederland B, Nederland Jeugd—Belgie Jeugd en Rotterdam—Antwerpen), nog 9 inhaal-wedstrijden in de Eerste klassen kunnen vaststellen. In twee gevallen be treft het een inhaal van de eerste com petitie-helft, de overige acht betreffen reeds returns, vaak van de eerste dagen. NAC kan in afd. A de kop nemen, als de Bredanaars de uitbeurt tegen Veendam tot een goed einde brengen. De withemden komen dan 1 Wedstrijd maar ook 1 punt op Holland Sport voor; en al is Veendam de laatste weken in goede doen, een re vanche zit er voor de Groningers toch niet in. MVV en Longa redden het thuis wel tegen resp Go Ahead en Leeuwarden (in het laatste'geval wordt het een revanche) en handhaven zich dan bij de eerste negen In de Twentse semi-derby in afd B strijden Rigtersbleek en Heracles om de laatste plaats, Wageningen en Elinkwijk om de negende plaats (in eerste instantie wonnen de gasten van nu, toen thuis). Limburgia haalt zijn wedstrijd-achter stand op PSV en Rapid JC in afd. C in en kan dat doen met een overwinning bij EBOH dat de laatste weken wat van slag af is. NOAD zal wel weer van NEC win nen en zijn positie bij de eerste negen versterken. Be Quick doet een gooi om de laatste plaats van afd. D te verlaten en dat kon via een overwinning op De Volewijckers wel eens lukken, tenzij AGOVV ook thuis een draw of zelfs nu méér tegen HVC zou bereiken. RBCBW is wegens de concurrentie van de jeugd-wedstrijd Ne derlandBelgië in het naburige Bergen op Zoom uitgesteld. In eerste instantie luidden de uit slagen: Leeuwarden—Longa 5—2 NAC— Veendam 4—1, MVV—Go Ahead 4—1 He racles—Rigtersbleek 5—1, Elinkwijk—Wa geningen 1—0, NEC—NOAD 0—2, Limbur gia—EBOH niet gespeeld, AGOVV—HVC 1—1, De Volewijckers—Be Quick n. g. Intussen heeft de commissie Competitie Eerste klassen ook het programma voor Paas-Zaterdag en Paas-Maandag vastge steld, zoals bekend een zogenaamde heen met onmiddellijk daarop het return-pro gramma. Het heen-programma is dat van 16 Januari, toen slechts 6 wedstrijden doorgingen, zodat men wel kan zeggen, dat er op Paas-Zaterdag een vrijwel com pleet rooster (22 van de 28 wedstrijden) wordt verwerkt, waarna op Paas-Maandag alle 28 return-ontmoetingen (en Pasen is volgende week al Drie van de voor Paas-Zaterdag vast gestelde wedstrijden zullen dan echter niet kunnen doorgaan: SittardiaHeracles, o-r Limburgia—Feijenoord en Eindhoven— thuis. Leiders zijn de heren Roepcke en xerxes, omdat volgens de Bisschoppelijke Damen. terwijl ook trainer Fuchs en ver- bepalingen voor de R.K. Sportbewegingen zorger Groeneveld meegaan. verhuisd, terwijl mej. Bleekmolen ver vangen werd door Ans Rauwenhorst, van wier goede techniek en snelheid meer re sultaat verwacht wordt Bij de halves is mej. Terlingen verdwenen, haar spel vol deed niet bij de wedstrijd in Ierland, zo dat de middenlinie thans bestaat uit Nel- leke Wolterbeek, Noor Diemer Kool en Dineke Burgersdijk. De verdediging, gevormd door doel- vrouwe Jo Jurissen en de backs Sonja de Greve en Jeanne Hogensteyn, biedt vol doende vertrouwen. De keuze tussen me vrouw De Greve en mej. Vigeleyn viel ten gunste van de eerste uit. daar juist de grotere ervaring en het rustiger spelen van Sonja de Greve in deze weastnjd, waarin op sterk aanvalsspel gerekend moet worden, van groot belang geacht werd. De gehele Nederlandse ploeg heeft net voordeel tegenover de gasten dat door de intensieve conditie-training alle meisjes in goede vorm zijn en een behoorlijs uit houdingsvermogen hebben, iets dat bij de Engelse dames wel ontbreekt. Zaterdagochtend vroeg vertrekt Holland Sport met 16 spelers, zonder de interna tionaals De Harder en Schouten, naar Frankrijk, waar Zaterdag tegen Lens en Zondag tegen Sochaux wordt gespeeld. Maandagochtend is het gezelschap weer in Nederland elke sportbeoefening op Paas-Zaterdag in de drie Zuidelijke bis dommen voor katholieken is verboden (het betreft hier drie katholieke thuisclubs). Het plan van de Competitie-leider om deze drie wedstrijden nu een halve week eerder op Woensdag a.s. 6 April, te doen verspelen stuit echter op bezwaren. Met name de Rotterdamse clubs Feijenoord en Xerxes maken bezwaar, dat zij. afgezien van de reis, dan geen compleet elftal kun. nen opstellen, Limburgia ontmoet objectie van de Staatsmijnen die een te groot ver loop vrezen, Heracles zou tenslotte niet meer op dezelfde dag uit Sittard kunnen thuiskomen. Het is dus officieus reeds zeker, dat deze drie wedstrijden niet zullen doorgaan noch op Zaterdag 9 noch op Woensdag 6 April, maar het is moeilijk te zeggen, wan neer wèl. En dan had de Competitie-leider ook een ingenieus schema opgezet voor Zaterdag 30 April (Koninginnedag) of Zondag 1 Mei (Ierland—Nederland) alsmede voor Don derdag 5 Mei (Bevrijdingsdag), in welk schema alle achterstallige wedstrijden, waarvan de return-wedstrijden reeds zijn gespeeld, waren opgenomen (zoals bekend is, worden achterstallige wedstrijden uit de eerste helft, waarvan de return-ont moetingen nog moeten plaats vinden, daags vóór deze returns vastgesteld), zo dat daarmee alle restanten waren bij getrokken. Wat de wedstrijden voor 5 Mei betreft, ondervindt de K.N.V.B. echter weerstan den van het Nationale Comité ter Viering van de Bevrijding, dat tegen een aantal van deze wedstrijden bezwaar heeft ge maakt Daarom zal het oorspronkelijk voor 5 Mei vastgestelde inhaalprogram ma aanzienlijk gewijzigd moeten worden De moeilijkheden worden daarmee voor de Competitie-leider steeds groter., want nu ziet hij vrijwel geen gaatje meer. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan is in Krasnapolsky te Amsterdam een jubileum-congres van de Neder landse Politie Sport Bond begonnen. De voorzitter van de Bond. de heer J. Nieu- wold deelde onder luid applaus mede. dat Prins Bernhard het beschermheer schap van de Bond heeft aanvaard. Rex Norris. de Indiase trainer van het Nederlands hockey-elftal, zal in het sei zoen 1955-'56, te beginnen in September, ook de training van de Rotterdamse kath. hoikey-club Leonidas leiden. Voor de tenniscompetitie van de KNLTB, die op Zondag 24 April begint, hebben zich in totaal 1148 ploegen aan gemeld, dit is 33 meer dan het vorig jaar en b.v. ten opzichte van 1947 meer dan het dubbele. De belangstelling voor het wedstrijdtennis blijft zich dus in stijgen de lijn bewegen, hetgeen de laatste jaren ook in het toenemende ledenaantal tot uitdrukking kwam. (Van onze tennis-medewerker) Voor de eerste ronde van de Europese zone van de Davis beker zullen onze spe lers, in hun wedstrijd tegen Zwitserland, hun geluk te Bazel moeten beproeven. De Zwitserse Tennisbond heeft deze stad aangewezen voor de ontmoeting, welke Vrijdag 29, Zaterdag 30 April en Zondag 1 Mei gespeeld zal worden. De Zwitserse ploeg zal uit de volgende zes spelers gekozen worden: Dupont (kam pioen 1954), Balestra (kampioen 1953). de gebroeders Blondel, die reeds meerma len in Davis Cup wedstrijden de dubbel vormden, Buser en de jonge Froesch. Al le spelers, uitgezonderd Froesch hebben reeds eens of meermalen voor de Davis beker gespeeld. Vorig jaar verloor Zwitserland in de eerste ronde op eigen terrein (Lausanne) van Brazilië met 1-3; één partij werd wegens regen niet gespeeld. Balestra ver loor met 2-6, 5-7, 4-6 van Falkenburg, met 2-6, 1-6, 3-6 van Vieira. Blonde] verloor van Vieira met 1-6, 2-6, 3-6. Onze spelers hadden een week tevoren te Scheveningen een oefenwedstrijd tegen Brazilië gespeeld, deze met 5-8 verloren. Daarin verloor o.a. Dehnert in vier sets van Falkenburg; hij won in vijf van Viei ra; van Meegeren verloor in vijf sets van Vieira, in drie van Falkenburg; Van Dalsum was niet van de partij. Een heel wat beter resultaat in cijfers dus, doch een maatstaf kan deze wedstrijd niet ge noemd worden omdat de Brazilianen zo van de lange reis kwamen. Beide partijen bereiden zich goed voor. De Zwitserse spelers zullen drie oefen- weekeinden hebben, nl. eerst onderling (dit weekeinde), daarna tegen een sterke ploeg van hun oefenmeesters, tenslotte tegen de Davis Cup ploeg van Zuid Slavië. Van onze spelers gaan Van Dalsum en Dehnert morgen voor twee weken naar de Riviera, onder leiding van Timmer, om daarna op 22, 23 en 24 April tegen een buitenlandse ploeg, vermoedelijk Chi li, te Scheveningen een oefenwedstrijd te spelen. Zij zullen enige dagen voor de wedstrijd naar Bazel vertrekken, ter oefe ning. Van de zijde van de Nederlandse Tafel- Tennisbond deelt men ons mede: Koningin Juliana heeft het beschermvrouwschap van het ere-comité voor de Wereldkam pioenschappen Tafeltennis, waarvan Prins Bernhard ere-voorzitter is, aanvaard. De R.K. Ned. Motorsport Bond houdt op Zondag a.s. 3 April zijn eerste wed strijden van het nieuwe terreinritten-sei- zoen, waarvan de organisatie in handen is van de Zeelandse Motorclub in het Bra bantse plaatsje Zeeland in de Peeh dus het circuit in de Nabbegatse Bergen heeft uitgezet. De Nederlandse kampioen Lam berts uit Eindhoven, de junioren-kam pioen Van Dongen uit Zeeland (voor eigen publiek), Kolen uit Vught op de eerste in Nederland rijdende nieuwe B.S.A. imsd en de renner Van Balkom uit Bf,ek"®"'^°"k op een nieuwe A.J.S. nemen het op tege sterke buitenlanders o.a. de "4" der Geoffrey Baethem. drie Belgen en drie Duitsers. Het Belgische Jeugdelftal, dat Zater dag 2 April te Berggn op Zoom tegen het Nederlandse Jeugdteam zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Dignef (Tongerse C); achter: Van Rooy (Union St Gilloise) en Hens (Fc Turnhout); midden: Lippens (Ander- lecht), Vets (Berchem Sport) en Willems (Lierse S K); voor: Verlinden (Boom F C), Gybels (Beeringen F C), Schellens (Berchem Sport), Van den Borre (Ander- lecht), Bettens (Waeslandia burcht). Als reserves zijn aangewezen: De Taellenaere (W S Desselgem), Odeurs (Beerschot), Nelis (Beerschot) en Van Roosbroeck (Lierse S K). De tennis-interland tussen Burma en de Philippijnen te Rangoon is door de ploeg Ampon-Deyro-Rose van de Philip pijnen met 0—5 gewonnen. De Kon. Ned. Wielren Unie acht het technisch 'apparaat van het Ned. Olym pisch Comité te duur en zal derhalve het N O C.-dubbeltje niet betalen. Ook de Kon. Ned. Korfbal Bond acht het N O.C.-dubbeltje een te zware belasting en zal het derhalve niet betalen. De contributie van de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond is van 2- tot 2.50 per lil verhoogd ten bate van spelverbetenng en propaganda. Bij de internationale Engelse tafeltennis kampioenschappen werd Richard Berg- mann in de tweede ronde door de vroe gere junioren-kampioen Jimmy Lowe met 21-15 21-11 21-19 uitgeschakeld. De door de V.V.V. Hillegom georgani seerde internationale auto-, motor- en bromfiets-rallye naar de Bollenstreek wordt niet op 10 doch op 24 April ge houden. Ook zijn er een Tulpen-drive op 11 April en wandeltochten op 16 en 17 April. Horizontaal: 1. vorm; 4. bergplaats; 5. deel v. d. bijbel; 7. vreselijke ziekte; 9. deel v. e. school; 11- vogel; 12. vogel; 14. indien; 16. landbouwwerktuig; 18. Fr. pers. raw.; 19. spil; 20. reeds; 21. lidwoord; 22. Advert entn vlekvrije koudlijm van CETA BEVER De tweede en laatste testwedstrijd tus sen New Zealand en Engeland in Auck land is door Engeland met innings ge wonnen. New Zealand scoorde 199 waar op Engeland met 245 antwoordde. In de tweede innings bracht N. Zealand er niets van terecht en een allermagerste 26 was het totaal (het laagste totaal ooit in test cricket gescoord) en Engeland won met innings en nog 20 runs over de hand. j J°"gen was dit met mij eens. Toen vond hij een schoen. Het was een da messchoen, half begraven in een plekje modder, de neus naar zee gericht. Ik bukte mij en raakte de binnenzijde van het hielgedeelte aan. Het leer was kurk droog; de schoen kon hier beslist niet de afgelopen nacht gelegen hebben. Het was 's ochtends om zes uur vloed ge weest en het water was vele meters ver der landinwaarts gekomen. En zelfs als de zon heet genoeg geweest was om de schoen te drogen - hetgeen zeker niet het geval was dan zouden er tenminste krin gen in het leer moeten zijn. Ik weet zeker, dat het een man was, zei de jongen met nadruk. En was hij alleen? Aan land wel. De andere man bleef in de boot op hem wachten. Kan er niet iemand in de kajuit geweest zijn? Natuurlijk kan er een man of een vrouw in de kajuit geweest zijn, gaf de jongen toe. Maar hoe komt haar schoen hier, als zij niet aan land gegaan is? Hoe het ook zij, meende ik, het merkwaardige is, dat degene, die haar schoen hier verloren heeft, wie het ook mag zijn, hem achtergelaten heeft. Het is een ogenblikje werk om hem los te trek- Ik had de schoen uit de modder getrok ken; de zijkanten en de achterkant wa ren nog wel zo schoon, dat ik zien kon dat hij van mooi, bruin kalfsleer gemaakt was. Nu wat die pakken betreft, zei ik. Ging die man het duin op? Ja. Ik zette de schoen vlak naast, zijn oor spronkelijke plaats neer en stak een stuk drijfhout rechtop in het zand om de plek makkelijk terug te kunnen vinden. Daarna klommen wij omhoog. De bovenkant van het duin was vlak en ongeveer twaalf voet breed. Een schapen pad kronkelde zich omhoog als een kale voor temidden van het hoog opgeschoten gras. Aan de andere zijde beneden ons lag de hoofddijk, met hulp-dijken, die diep het groene moerasland insneden. Af gezien van de schapen behoort dit deel van ons wereldje aan de leeuwerik en de tureluur, en soms, voor een enkel ogen blik, aan een eenzame reiger, die in de vette modder der dijken naar aal vist. Het ruikt hier als nergens anders; een zilte geur van zeewier, gras en klaver, die mij liever is dan welke lucht ook. Op deze ochtend speelde de zon met gouden, war me stralen over moeras en duin, en schiep een verrukkelijke atmosfeer, die lichaam en ziel gelijktijdig verkwikte. Ik vergat bijna mijn bezorgdheid. Aarzelend stond ik daar en keek naar het rimpelloze water van de inham, naar de wijde hemel, en naar de bomengroep, die Het Moerashuis, met zijn dikke muren en bemoste daken, aan ons oog onttrok. Ik wenste haast, dat de jongen in de boom top niet het bewijs van zijn scherpe blik had gegeven. Ik had er een hekel aan dit duin en dit strand te onderzoeken, een schaduw te werpen over deze heerlijke dag De jongen was reeds begonnen het scha penpad af te speuren; hij stond eensklaps stil en riep; er klonk opgewondenheid in zijn stem. Ik weet niet recht, wat ik verwacht had, waarschijnlijk een kist, baal of vat, zoals ik eens tot mijn ontsteltenis aan land had zien brengen van De Pauw, na een van vaders regelmatige tochten naar het vas teland. Doch de keurig opgevouwen blauwe rok en mantel, met daar bovenop een wat donkerder blauwe vilten hoed, wekte in mij een snel toenemend begrijpen. Deze kleren spraken een maar al te duidelijke taal. En dan die schoen. Wie de vrouw door haast laten verleiden haar schoen in de modder achter te laten. De nette rang schikking van de kleren greep mij hevig aan. Plachten mensen die zich gingen verdrinken, zich niet doorgaans van enke le kledingstukken te ontdoen? O, je! mompelde de jongen terneer geslagen, en ik begreep, dat mijn vage hoop, dat hij de tekenen anders zou uit leggen dan ik, in rook vervloog. Hij sprak mijn eigen gedachte uit: Maar dit ik bedoel dit hier, en die schoen dat heeft toch niets te maken met die boot, en die man? Dat kan toch niet? Ik leg de mijn hand op de kleren. Ze waren even droog als de schoen; welis- getij; 23. stofmaat; 25. zoals de akten ge tuigen (Lat. afk.); 27. vochtig koud; 29. vr. munt- 31 troefkaart; 33. plaats in Duits land; 35. beetje; 37. in persoon (Fr. afk.); 39 vogelproduct; 40. deel v. h. been. Verticaal: 1. verbinding; 2. voegwoord; 3 speelgoed; 4. slimme; 6. wat gesproken wordt- 7. onmeetbaar getal; 8. zoals de akten'getuigen (Lat. afk.); 9. vogel; 10. te zijner plaatse (Lat. afk.); 11. geluid; 13. zangniot; 15. wapen; 17. bitter vocht; 18. beetje; 23. iedere; 24. de oudere (afk.); 26. voorzetsel; 28. dierengeluid; 29. niet door twee deelbaar; 30. vogelproduct; 32. ver laagde toon; 34. plaats in Gelderland; 36. drank; 38. pers. vnw. Horizontaal: 1 krab, 4 Aken, 7 Hengelo, 10. anode, 12 eggen, 14 lor, 15 tel, 17 Epe, 18 ons, 20 ali, 21 arena, 22 dor, 24 KRO, 26 ver, 27 eer, 29 Ada, 31 angel, 33 etser, 35 edities, 36 kale, 37 rede. Verticaal: 1 kaal, 2 ahorn, 3 bed, 4 alg, 5 kogel, 6 none, 8 net, 9 eel, 11 noorden, 13 episode, 16 eleve, 19 sar, 20 aak, 23 orgel, 25 rasse, 26 vaak, 27 eli, 28 rei, 30 Arie, 32 Ede, 34 ter. waar lagen ze hier, in tegenstelling tot de schoen, buiten het bereik van de vloed, doch de ochtenddamp uit de moerassen is altijd zwaar van vocht. Deze kleren lagen nog niet lang hier. Nee, antwoordde ik, dat kan haast niet. Wij keken beiden naar de inham; op het water was de oranje meerboei voor De Pauw het enige zichtbare voorwerp. Het was aflopend getij en een fijn rimpeltje brak tegen de boei. Een lichaam blijft minstens drie da gen op de bodem, alvorens naar boven te komen en te gaan drijven, verklaarde de jongen eensklaps, met een zakelijkheid, die al even ontstellend was als zijn feite lijke kennis. Het is vreselijk, zei ik, als het ten minste is, wat het schijnt. Maar hij is aan land gegaan met iets bij zich, dat hij hier heeft achtergelaten, hiejd de jongen vol, terwijl hij met zijn hand door zijn warrige haren streek. Hij gebruikte allebei zijn handen om aan boord te klimmen, en hij had ze vrij. Dat weet ik. Maar dit dit heeft toch niets met hem te makenl wel? Ik raapte de mantel op. Er onder, op de rok, lag een handtas van krokodillen- leder. Ook dit was een duur voorwerp, en paste volkomen in 't kader van deze kle ren en de solide, mooie schoen. Ik maakte de handtas open, en de jongen kwam heel dicht bij. Er zat een sleutelbosje in, een blauw- lederen poederdoos, een combinatie van portemonnaie en portefeuille, uitgevoerd in hetzelfde krokodillenleer, twee lippen stiften, enkele haarspeldjes, een zakdoek, Ook Uruguay en Luxemburg hebben zich nog bij de organisatoren van de Wereldkampioen schappen Tafeltennis gemeld. Het organisatie comité moet zich aan de reglementen houden en heeft deze inschrijvingen dus niet kunnen ac cepteren, immers zowel de loting voor ae beide teamwedstrijden als voor de individuele num mers heeft reeds plaats gehad. Zowel aa" Luxemburg als aan Uruguay is telegrafisch medegedeeld, dat beide ploegen alleen op eigen risico naar Utrecht kunnen komen, omdat «leze aanmeldingen pas zullen worden behandeld in de vergadering van de internationale 3ury, welke op 15 April te Utrecht wordt gehouden Het bestuur van de Zwitserse hockey bond heeft, in verband met het gebrek aan representatieve spelers, besloten ge durende een jaar geen interland-wedstrij den door het nationale elftal te laten spe len In het gehele land zullen jonge veel belovende spelers opgespoord worden door een uit vier personen bestaande selectie commissie, welke hockeyers dan onderge bracht zullen worden in een speciale trai ningscursus. Op deze wijze hopen de Zwit sers hun nationale team op hoger niveau te brengen. en een enveloppe een gesloten enve loppe waarop in potlood met onvaste hand één enkel akelig, alles verklarend woord geschreven stond: Politie. Ik moest eensklaps naar adem happen De jonge moppelde iets en slikte, waarna hij in het gras ging zitten en drukte zijn handen tegen zijn maagstreek. Ik deed net of ik niets merkte en zei: Dit lijkt een afschuwelijke geschie' denis. Ik geloof, dat we beter naar huis kunnen teruggaan en Billy Buil of een van zijn politiebureau's opbellen; Kessing- land is het dichtst bij Ik had mijn hoofd afgewend om hem de uitdrukking in mijn ogen te sparen, en staarde in de rich ting van de inham zonder op iets bepaalds te letten. Zo kwam het, dat ik een twin tig meter verder in het gras een bewe ging zag, die tot onze tweede ontdekking leidde. Het allereerste ogenblik dacht ik, dat het eeti konijn was, toen zag ik een roze vlek in het gras. Ik liep er naar toe. De jongen, die begreep; dat ik iets gezien had, stond op en wij kwamen tegelijker tijd op de bewuste plek. Jeetje! zei hij. Kijk nou eens! Het was een kind, een klein, mollig meisje van een jaar of twee. drie, gekleed in een rose, katoenen jurkje en een rose wollen truitje. Ze zat daar in het gras, dat tot aan haar kruin reikte, en knab belde gemoedereerd aan een tamelijk be duimeld kaakje. Ze hield het met een mollig vuistje vast, terwijl zij ons aan staarde. Haar ogen waren groot en rond. en van een eigenaardig violetblauw; ze had geelblond, verward haar. (Wordt vervolgd). Uitzending vanuit Engels C*mp Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Vrijdag 1 April 22.00 Fiesta time 22.30 Concertzaal 22.45 Hersengymnastiek 23.15 The King and I 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting. ZATERDAG 2 APRIL 1955 HILVERSUM I. (402 m _7-00.—24.00 K.R.a 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.30 (Tram. 9J huisvr. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. iS.M Promenade- ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 pram. 14.20 EngrtM les. 14.40 Lichte muz. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 Greg. zang. 16.3J Gram. 16.40 Lichte muz. 17.00 V.d ie"8d lB.0a Voetbalrep. 18.15 Journ. weekoverz 1|25 Gram 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram.18.45 Regering, uitz. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken 19.30 Ma t- thaus Passion". (Pl.m. 21.10—21.40 ,,De Katho lick in het openbare leven van deze ttio 23.45 —24.00 Nws. ttTT vFRSUM II (298 m.). 7.00 VARA, 10. .0 VPRO MVARA, 19.30 VPRO 20.00-24.M VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.„3 Gram. 7.45 Even opkrikken. ..50 Gram. 8.01 ntwr 8 18 Gram 8.55 V.d. vrouw. 9.00 Gymn v.d. vrouw. 9.10* Gram. 9-40 ScTi°olrad.i°. Caus. 10.05 Morgenw. 10.20 V.d. arbeiders in -e continubedrijven. 11.35 Sopr., blokfluit en clave- cimbel. 12.00 Orgelspel 12 30 Land- en tuino. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VAKA Varia 13.20 Gram. 13.45 V.d. jeugd.14.20 Sport- praatie. 14.35 Amus.muz. 15.00 Fnjs Pr°8r 15.25 Caus. 15.40 Lichte muz. 16.05 Boekbespr 16 20 Symph ork. 17.00 Radioweekjourn. 17 ..0 Lichte muz 18.00 Nws. 18.20 Gram. 18.45 Ander- seS-repM Artistieke Staalkaart. 19 30 Caus. 19 40 Caus. 19.55 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar pr'ogr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Amus.muz. 22_-iG „De Odeon-Moorden", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. NC.RV. 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Tech nische 'grapjes. 20.55 Wedstrijd in kijken en peinzen. 21.15 Pauze. 21.25 „Evangelie in Steen". 21.45 De Zeven kruiswoorden. 22.05 22.15 Dagsluiting. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Dansmuz. 12.30 Rep. 13.00 Gram. 13.23 „Have a go". 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Gevar progr 15.10 Fabrieksfanf. 15.40 Hoorsp. 16 00 tdem. 16.40 Ork.conc. 17.30 Gevar. progr. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19#15 Sport. 19.30 Lichte muz. 20.15 Pari. overz. 20.30 Interviews. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.1» Hoorspel. 23.45 Avondgebeden. 24.000.08 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m 12.00 V. d. jeugd. 12.30 Rhythm, muz. 13.00 Pari overz 13.15 Dansmuz. 13.55 Sport. 14.15 Orgel. 14.30' Sport.. 14.45 V. d. kind. 15.00 Gever, muz. 15.30 Gram. 15.35 Sport. 15.50 Gevar. muz 16.45 Sport. 17.45 Idem. 18.00 Jazzmuz. 18.15 Sport. 18.30 Idem. 19.00 Ork.conc. 19.45 Vragen- beantw. 20.00 Nws en journ. 20.24 Sport. 20.30 Hoorspel. 21.30 Her sen gym. 22.00 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Voordr. 23.25 Damfmuz. 0.50— 1.00 Weer en nws. N.W.D.R. 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Idem. 15.00 Volksiederen en -dansen. 16.00 Weense miiz 18.00 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.25 Mannenkoor.' 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws 22.10 Symph.ork. 22.35 Danusmuz. 24.00 Nws 0.15 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.155.30 Gevax muziek. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 m. 12 30 Gram. 13.00 Nws. 14.17 Symph.ork. 16.40 Gram. 36.55 Kamermuz. 17.55 Gram. 18.10 Kerk dienst. 18.58 Am. uitz. 20.00 Lichte muz. 20.30 Hoorspel. 22 30 Recital. 23.25 Gram. 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. 824 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14,30 Journ. 15.00 Gram. 15.45 Accordeon. 16.00 Gram. 16.15 AccircSeon. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nwsn 17.10 Cr am. 17.20 Liturg, zangen. 17.30 Romanl. muz. 18.00 Orgel. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Cabaret 21.00 „Das Drei* maderihaus" operette. 22.00 Nws. 22.15 Verz.- progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 15.30 Bel canto. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz. 18.30 Lichte muz. 19.15 Lichte Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws 23.00 Lichte muz 23.55 Nws. Engeland. BBC Eur. Serv. Uitz. voor Nede**I. 22.0022.30 Nws. feiten v. d. dag, en: Op cio panken (op 224 en 75 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9