Strijd van laaiende geestdrift gelijke kansen verwacht Nieuw stopper-middenvoorduel: Van der Hart tegen Coppens Union en Groningen hebben de titels voor het grijpen Ook Mereveld opent Zondag Brussel ziet duel van Coppens met V an der Hart als beslissend Hockey-trainer grote plannen Rex Norrisheeft met Oranje-ploeg m Onze ploeg moet uit de teleurstelling tegen Denemarken vetrokken hebben van een betere mentaliteit 8* N ederland-België in drie balansen HHIJC heeft het bij Hilversum nog moeilijk Nieuwe import aan start verwacht Maar de jeugd en ook de dames worden niet vergeten Internationale bloesem- sterrit naar Sittard kaloraTiXwaydel- ZATERDAG 2 APRIL 1935 PAGINA ,,y /Vu weer gelijke kansen fo'n wedstrijd zal het ook morgen - worden. Maar ditmaal is het N '«viands Elftal niét bij voorbaat de zwakkere, die moet trachten tegen de verdrukking in nog een goed resultaat te behalen, is het Belgische elftal niét de theoretische favoriet. Te weinig verschil Een nieuwe stopper En dan rest nog het duel tussen Van der Hart en Coppens. Lering getrokken! FRANS DE MUNCK (Fortuna '54) inW?anViLZ1Jn "aam Staan en is in de rS Ln f deed aan hem en aan Morgen de 80e Nederland won thuis de vorige „jubilea' „Aiet te haastig India-stijl voor de jeugd Een sportieve familie Vooral de meisjes Driedaags bromfietsen-festijn TOCHTEN NEDERLANDS B-ELFTAL Ravenstein vervangt Geel CRICKET ROND DE WERELD Vijf-en-halve maand geleden trók het Nederlands Elftal met lood in de schoenen maar met een enorme lading moed en verbetenheid in het leeuwenhalt naar 't Kiel-stadion in Deurnc-Antwerpen, met de opdracht om er de, hopelijk voorlopig laatste maai desniette min onvermijdelijke nederlaag zo klein mogelijk le houden. Dat elftal heeft die opdracht toen volledig vervuld. Het liet zich zelfs bij een 3 0 achterstand nog niet onder de voet lopen het speelde een tweede liefft, de Nederlandse leeuw waardig. En het slaagde inderdaad in zijn opzet, om de nederlaag zo klein en zo eervol mogelijk te houden. Het werd een 43 score, waarmee iedereen vrede kon hebben, alleen de Belgen misschien niet. Een eervol resultaat, ver overd dank zij een onuitputtelijke moed en een nim mer aflatende energie. En dat is dan, hetgeen men ons Oranje-elftal voor morgen op de éérste plaats zou willen toewensen. Om dat het daaraan ons elftal in de „hergeboorte-wed strijd" tegen Denemarken voornamelijk heeft ont broken. Omdat het schamele en teleurstellende 11 resultaat tegen de Denen voor een wellicht over wegend deel moet worden toegeschreven aan een ge brek aan enthousiasme en energie, aan een volkomen foutieve mentaliteit. Werden de Denen onderschat, tegen de Rode Dui vels zal onze ploeg deze fout echter stellig niet maken. En dat is dan al een belangrijk winstpunt! De Belgen mag men nooit onderschatten. En als in het roemrijke verleden ooit een Nederlands Elftal dat desondanks wèl gedaan zou hebben, dan toch morgen stellig niet. Temeer na de teleurstelling tegen Denemarken heeft ons elftal reden te over om de Belgen te duchten, zoals dat rood-zwarte team altijd voor elke tegenstander een gevaarlijke opponent is. In de juiste mentaliteit, geladen met een op res pect voor de tegenstander gebaseerde vechtlust en geestdrift, ligt voor het Nederlands Elftal de kans oin eindelijk aan de sedert 1947 slechts twéémaal door een overwinning onderbroken serie van negen neder lagen een einde te maken. En de Belgen van hun kant? In de jongste jaren hebben de Rode Duivels zich een enkele keer wel laten verleiden tot onderschatting van onze ploeg, maar dan ontdekten zij toch wel dat zélfs tegen een in zijn diepste inzinking gevallen Oranje-elftal nog riskant bleef. Morgen zullen zij die fout niet ma ken. De wedstrijd van morgen vervult ook de Belgen met vrees. Met twee geladen elftallen aan de aftrap wordt het dan wellicht weer een ouderwetse Nederland-België- match op de vlammen van een aan weerszijden hoog oplaaiend strijdvuur. En dan wordt het weer een match, waarvan niets te voorspellen valt. Zoals het tussen Nederland en België altijd al is geweest, alleen in de laatste drie, voor Oranje zo rampzalige en zwarter-dan-zwarte ja ren uitgezonderd. Dan hebben wij weer een kans. Ouderwetse Nederland-België Het wordt morgen dus de 80e wedstrijd tussen de nationale voet bal-elftallen van Nederland en België en nog steeds is dank zij de voor-oorlogse successenreeks de balans in Nederlands voordeel. De totaal-cijfers van de voor gaande 79 wedstrijden ziet er na melijk als volgt uit: Nederland 79 36 16 27 194-162 België 79 27 16 37 162-194 Het aandeel van de voor-oorlogse wedstrijden daarin is aldus: Nederland 60 31 11 18 155-111 België 60 18 11 31 111-155 Maar als wij alleen van de 19 na oorlogse wedstrijden een balans iTaan opmaken, dan ziet die er wel veel nadeliger uit: Nederland 19 5 5 9 39-51 België 19 9 5 5 51-39 Het Nederlands B-elftal speelt morgen zijn 3e wedstrijd tegen België B; de balans van deze nog maar jonge, van 1953 daterende, reeks luidt als volgt: Nederland B 2 0 0 2 1-6 België B 2 2 0 0 6-1 En in de serie steden-wedstrijden tussen Rotterdam en Antwerpen vond vanmiddag de 51e ontmoe ting plaats: Rotterdam 50 16 9 25 109-124 Antwerpen 50 25 9 16 124-109 v- W-av Na onze laatste nederlaag: 4-3 van 24 October 1954 in het Antwerp-stadion, dat in een „zee" ivas herschapen; v.l.n.r. Timmermans, De Bruickere, res. Bennaars, Hans van der Hoek, K.C,voorzitter Hoolboom, Wiersma plaatsen van v. d. Gijp en De Bruickere r gen Coppens braaf mee deed. Nu is het de innemen) eikaars virtuositeit minder goed i beurt van Van der Hart om de „duivelse De overheersende factor van onzeker heid heeft nu reeds 50 jaren lang het merendeel van de 79 voorgaande wedstrij den gekenmerkt. NederlandBelgië be vat alle elementen van een rasechte derby. Dat. was ook in de Nederlandse bloei periode tussen de start van deze respec tabele interland-serie in 1905 en 1914 het 'geval. En ook in de jaren 1932—38, toen ons elftal zijn 93, 80 en 72 overwin ningen behaalde, zaten daar 11 draws en 12 nederlagen tussen. Toen daaren tegen na de hervatting van het contact in 1946 België op zijn beurt de ovtrhand in 1946 België op zijn beurt de overhand een 54 revanche, op nederlagen met 24, 12 en 02 toch een 10 verras sing. Maar töèn was de Oranje-ploeg, met het Nederlandse voetbal in het algemeen, al zo diep in zijn put-zonder-uitzicht ge zonken, dat men jaren lang nóóit aan een theorie met een winstkans toekwam, dat steeds de nederlaag als logische prognose werd gesteld, dat men de zeldzame schijn- succesjes aanvaardde als bedrieglijke ver rassingen zonder eigenlijke betekenis. Negen nederlagen leed ons elftal In de reeks van na 1946 gespeelde wedstrij den; 9 nederlagen, tegenover Mecfots 5 overwinningen, waarvan er dan nog 3 in de jaren 1946—47 werden behaald. Men stelt de zaken en de krachtsverhoudingen zuiverder, als men constateert, dat sedert 1947 ons elftal 9 maal verdiend werd ver slagen en slechts 2 maal een verrassende zege daartegenover kon stellen. Want zö was de situatie in feite: België had ons overvleugeld en stak een volle klasse boven ons uit. Laten wij die 19 na-oorlogse wedstrij den nog eens achter elkaar zetten (de Nederlandse score het eerst genoemd 6-3, 2—2, 2—1, 2—1, 1—1, 2—2 1—1 3—3, 01, 02, 27. 5—4, 67, 2—4, 1—2' 02, 10, 0—4 en 3—4. Sedert de 54 van 1951 dus nog éénmaal een 1—0 in 1953 en verder niets dan nederlagen. Maar daar van was de laatste, van 24 October '54, met 3—4 nog de meest eervolle. Door het onbuigzame verzet van ons elftal, zijn strijdlust en zijn energie. Jaren lang had den de Belgen niet meer zö verwoed be- h even te vechten om tóch de baas te blijven. Ditmaal staan er weer twee tegen standers in het veld, die ieder een ge lijke kans hebben. Twee elftallen, die met alle energie en strijdlust elkaar tc lijf zullen gaan. Twee ploegen, die elkaar vrezen en die beide boordevol geladen zijn. En méér nog dan tegen Denemarken ligt 'n deze wedstrijd voor het Neder lands Elftal de kans om te bewijzen, dat de inzinking inderdaad overwonnen is, dat ons voetbal werkelijk „her boren" is en dat het zich weer naar Europees niveau beweegt. Want de Belgen zijn sterk. In wedstrijden tegen Frankrijk en Duits land, tegen Spanje en Italië en noem- maar-op hebben de Rode Duivels meer dan eens hun klasse en hun kracht be wezen; zij plaatsten zich in het elnd- tournooi van het Wereldkampioenschap en ons eigen elftal heéït trotiwens die kracht meer dan eens aan den lijve onder vonden. De Belgen zijn nog even sterk, al levert, de verjonging van hun elftal wel enige moeilijkheden op. Ons elftal is sterker Maar óns elftal ls sterker Ons elftal ■is met name sterker dan in de jon-gste Deurne-wedstrijd van 24 October, of schoon zes spelers van dat elftal zijn gehandhaafd. Van die zes vindt men er LENSTRA zal gemist worden drie in de voorhoede: Roosenburg als middenvoor en TimmermansDillen, die toen de rechterwing vormden. De overige drie speelden in de middenlinie: Van Schijndel en Klaassens op de half-plaat sen, met Wiersma als rechtsback. De ver sterkingen zijn de vervanging van Stei ger door De Munck als doelman, van Odentha-1 door Kuys als linksback, van Hans van der Hoek door Cor van der Hart als stopperspil en centrale figuur in de verdediging. Nieuw zijn De Harder en Schaap in de voorhoede, al is „nieuw" betrekkelijk bij de resp. 6 en 10 inter lands die Schaap en „Bertus" al achter de rug hebben. En toch is dit niet ons sterkste elftal. Met een Lenstra in de voorhoede en een Schaap in de halflinie, zoals tegen de Denen, zou de ploeg sterker zijn ge weest, ook met een Cor van der Gijp in plaats van Roosenburg als vervanger van Wilkes op de middenvoorplaats. De K.C. heeft Wilkes niet terug genomen: „Misschien als het wat warmer in ons land is en de klimatologische verschillen niet zo groot zijn", maar in die ver klaring missen wij toch het woord „spel opvatting", want het verschil daarin tussen Wilkes en de overige Oranje- aanvallers was wellicht het kardinale punt Lenstra wordt gemist Lenstra zal gemist worden. Want in élke voorhoede zal men een genie als de Friese tovenaar missen, mits hjj ook men taal in conditie is. Maar nu Lenstra met een vrjj ernstige dijbeen blessure tobt, waarvan noch dr Posthuma als officiële arts bi) de Oranje-ploeg noch enige andere dokter kan verklaren dat zij a.s. Zondag volledig genezen zal zijn, nu de ziekte van een zijner kinderen boven dien een bron van morele depressie kan zijn, heeft de K.C. juist gehandeld door hem niet op te stellen. Abe was daarover aanvankelijk nogal duidelijk verbaasd en zelfs enigszins ontstemd (hij had een paar dagen méér respijt willen hebben), maar later heeft hij toch toegegeven, dat hij het standpunt van de K.C. kan billijken. En wij kunnen dat des te meer, nu men niet naar een andere binnenspeler-van-huis-uit heeft omgezien, doch het heeft aangedurfd om Schaap uit de halflinie naar de voorhoede te halen. De keuze van Schaap als zodanig brengt in deze voorhoede een geheel ander ele ment. Technisch zonder twijfel begaafd en bovendien in de Franse school prima ge traind, bezit Schaap meer felheid dan Lenstra; en bovendien schuwt de Hilver summer het harde en slopende werk in het middenveld niet, zonder hetwelk een moderne binnenspeler niet tot een goede wedstrijd kan komen. In 1949 heeft Schaap al eens ooit 5 interlands als rechtsbinnen gespeeld en hij genoot toen reputatie voor zijn dodelijk harde afstand-schot. Het viel tegen, maar in Frankrijk ontdekte en herschoolde men hem als half en back men gaf hem snelheid en felheid. Maar terug bij 't Gooi speelt hij wéér in de voorhoede en het blijkt, dat ïiij dat altijd nog kan En wij geloven, dat zijn keuze ter vervanging van Lenstra de goede op lossing is. i* Voor de halflinie heeft dat weinig consequenties. Het verschil tussen Schaap Van Schijndel, Klaassens en Steenbergen is niet groot, zoals wij al vaker hebben gezien. En nu is het dus Klaassens, die als verdediger voor niemand opzij behoeft te gaan, al plaatst hij minder goed. Men had ook Steenbergen kunnen nemen, die technisch beter is, maar Klaassens heeH nog andere kwaliteiten; en veel verschil zal het vermoedelijk niet uitmaken. En dat aanvoerder Van Schijndel is herkozen is volkomen begrijpelijk (men heeft hem voor de oefenwedstrijd alleen niet opge steld om ook een ander nog eens te kun nen testen en daaraan dankt dan nu Klaassens zijn plaats). Vermoedelijk zullen op de linkervleugel De Harder en Timmermans (die verge leken met de jongste Deurne-match de aanvoelen dan De Harder en Lenstra deden; het spel van Timmermans is anders, minder op de korte combinatie ingesteld. Maar toch is het de beste vleu gel, gegeven het feit, dat bij Lenstra's absentie Schaap het best op de rechts- binnenplaats kan spelen. In de verdediging behoeft men over De Munck en Van der Hart niet te twisten, over Wiersma ook niet; en wat Kuys be treft is menigeen van gedachte, dat. ook een Mesman, een Osterholt en een Bos kamp in aanmerking komen, maar na zijn match tegen de Denen verdient Kuys oi. zeker een tweede kans. Een beslissend duel? In 17 van de 19 na-oorlogse wedstrij den was het duel tussen de Nederlandse stopper (die in 1947 zjjn Intrede deed) en de Belgische aanvalsleider het laatste sssfje paprika in deze derby-soep der Lege Landen geweest. Na de zwanenzang der laatste orthodoxe midhalves Kuppen en Vermeer (die „Huddersfield No vember '46" mee maakte) debuteerde op 7 April 1947 Henny Möring als eerste stopper. En na de duels tussen Möring en De Cleijn kwamen de duels Möring-Mer- mans en daarna de verwoede serie Terlouw-Mermans gevolgd door de nog verwoeder slagwisselingen waarmee Terlouw en Coppens hele stadions overeind eettcnwaaraan tenslotte in de laat ste wedstrijd ook Van der Hoek te- Rik is, opgegroeid in de school van Lille, de beste stopper van allen, met ons diepste respect voor Terlonw overigens. Van der Hart zal deze strijd zeer ernstig nemen, want Coppens i s een aarts-gevaarlijke middenvoor. Wint onze stopper dit duel, dan is de basis voor een goede prestatie van heel onze Oranje-ploeg gelegd. En dan zit er voor ons elftal inderdaad in deze wed strijd weer eens een winstkans. Dat is méér dan men in jaren heeft kunnen zeggen. Wij zeiden, dat vóór de wedstrijden tegen Denemarken ook. Maa- het bleek, dat ons elftal de weelde v&n het favoriet zijr,, van de reputati-, en van de trots niet kon verdragen, dat het mentaal fout was en dat het bovendien tactisch fout speelde. Het elftal zal van die, zo teleurstellende, wedstrijd tegen de Denen geleerd hebben. Het zal morgen mentaal sterker in het veld komen. En dan zit er zelfs tegen de sterke en voor ons altijd zo moeilijke Rode Duivels weer een redelijke, althans gelijke kans op een overwinning in. Na 9 nederlagen mèg het ook wel weer eens. Maar laten wij niet voorbij zien, dat bij een strijd met gelijke kansen öök de mogelijkheid van een.... 10e nederlaag nog steeds aanwezig is. Het verschil is echter-, dat nü een neder laag niet langer logischerwijze onver mijdelijk is. En dat is dan onze winst. Oók onze winst-kans. GERARD PATTIJN. tegemoet te treden. Van der Hart ROEL WIERSMA COR VAN DER HART KEES KUYS (Donar) (Fortuna '54) (Haarlem) JAN KLAASSENS JAN VAN SCHIJNDEL (VVV) (SVV)aanv. RINUS SCHAAP THEO TIMMERMANS ('t Gooi) (ADO) COEN DILLEN ANDRé ROOSENBLRG BERTUS DE HARDER (PSV) (Sneek) Scheidsrechter O PIETERS (Standard) GIVARD (Standard) MEES (Antwerp) VAN BRANDT (Lierse SK) COPPENS (Beerschot) CARRé (F.C. Luik) MEERT (Anderlecht) (Holland Sport) Ellis (Engeland) HOUT (Standard) HUYSMANS (Beerschot) DRIES (Berchem) VLIERS (RC Brussel) (Van one hockey-medewerker). VAN DER HART tegen Coppens De spanning voor het kampioenschap is voor de hockeyers der Westelijke eer ste klasse eigenlijk al voorbij, maar.... men roepe geen hoera voor men over de streep isHilversum thuis is een lastige tegenstander, dat zal H.H.IJ.C. terdege ondervinden Echter ook BMHC loopt bij (Van onze paardensportmedewerker) Met de eerste meeting op Zondag a.s. krijgt Mereveld weer de gelegenheid aandeel te nemen in 't drafsport-program- ma van dit seizoen. De 1000 meterbaan verkeert, dank zij de reeds het vorig jaar getroffen voorzieningen in een uitstekende staat. Gaarne had men ook^ nog verbete ringen aangebracht aan stallen, parkeer terrein en restaurant, doch de financiële middelen hiervoor zijn momenteel niet toereikend. De UPV viert dit jaar haar 10-jarig bestaan en men hoopt nu maar, dat het seizoen dermate goed zaï zijn, op dat vele wensen kunnen worden vervuld. Het eerste programma brengt acht dra- verijen waarvoor in totaal 71 inschrijvin gen binnen kwamen. In het hoofdnummer staan ingeschreven Double Six M en Fin gers Lieselott, nu maar weer afwachten of beide nieuwe imports eindelijk eens werkelijk 2ullen starten. Dan belooft het met als naaste concurrenten Bruin d' Amour IV en Pearl Spencer ongetwijfeld een spannende course. We tippen als vermoedelijke winnaars: Zoutkamp-prys. 1740 meter, 10 inschrijvingen. Sally's Bertha - Ramses - Sylvia Hanover. Finsterwolde-prys. (Amateurs) 2100 m. 8 In schrijvingen. Nico the Saint - Parel Holland C - Pieter D. Beerta-prys. 2100 m. 8 inschrijvingen. Ronny Zora - Sylvester Hanover - Rosa Gregor. Warffum-prjjs. 2100 m. 14 inschrijvingen. Queenly Bertha - Sorento - Roulette Hannover. Maruin-prys. 1700 m. 7 inschrijvingen. Tira - Tizian - Tiende van Zora. Roodcschool-prijs. 2200 m. 9 inschrijvingen. Proximity - Paul Spencer - Paul B. Noordlaren-prys. 2600 m. 9 inschrijvingen Quatrième Poulair. - Peterhof - Olymphia S. Slochtcren-prys. 2200 m. 6 inschrijvingen. Double Six M - Pearl Spencer - Nellie Gregor. Na onze laatste overwinning: de 1-0 van 25 October 1953 in hel Feijonoord- stadion, v.l.n.r. lachende gezichten van Van der Kuil. Steiger, Terlouw, rle KC-voorzitter Iloolboom en aanvoerder Biesbroitck. (Van onze Brusselse sport-correspondent) i»f BRUSSEL, April 1954, jei ermans speelde In Januari j.l. zün 50e interland-wedstrijd. En hij faalde. X-° ncder,aa- die België toen in het Zuidelijk- 'hfchniipn I mh» talianen leed, was Jef als linksbuiten een der zwaksten, r((.nepldpn snJ',i a ™et hem- Mermans erkent dat: „Ik heb toen gefaald an ere "s s et logisch dat die anderen hun plaats behouden en dat men voor mtf^een'vervanger z„ekt". Die anderen waren niet alleen midden voor Coppens, maar ook^de binnenspelen Houf en Givard; en bij de ondenkbare kans, dat Mermans nog ens de p aats van Coppcns zOU heroveren d b« z«n zwakke prestaties als hoekspeIer op de buitenplaatsen, staat de Andertecht- captain er dus naast, ofschoon hij de laatste tjjd als middenvoor hetzü in speer punt, hetzij teruggetrokken, in reusachtige vorm is. Het is niet de eerste keer, dat Mermans juist tegen Nederland gepasseerd is, maar toch heeft het be sluit enige ont stemming gewekt; want Mermans is algemeen sympa thiek, wat niet van alle anderen ge zegd kan worden, Maar aan de an dere kant kan niet ontkend worden, dat het proces van verjonging ook voor de Rode Duivels komen moest. En zo treden dus twee debutanten, als bui tenspelers op: linksbuiten Pieters ter versterking van bet Luikse Stan dard-element (drie man nu) in de voorhoede, rechtsbuiten Vliers die met ®en transfér van 125.000 gulden de duur- 'te voetballer van België is. De rest van *>et elftal is gebleven en is in Neder land welbekend: keeper Meert, backs Dries en Van Brandt, stopper Carré en xljn halves Huysmans en Mees, die allen hun sporen verdiend hebben. MERMANS er naast AHeen omtrent Carré is men niet ge- t ,,ié sJ!Tpatdieke aanvoerder van FC elftal iio»?/ "!3? ook van het Belgische witnU al.bijna 'n record aantal in- p i u Jte?ós op zijn best (de Givard een lucratief aanbod tegen een transfer van /50.000 gulden direct, maar beiden weigerden, c.q. hun clubs weiger den), maai in de competitie vertoont hij de laatste weken een matige vorm. Met de geraffineerde middenvoor Cop pens is dat anders. Ofschoon de ver standhouding met zijn clubgenoten van Beerschot niet te best is, scoorde Cop pens in de jongste competitie-match weer 5 doelpunten. En voor de Belgen staat het dan ook vast, dat de Nederlandse keuze commissarissen (die volgens Brussel met hun elftal gewacht hebben tot het Bel gische team bekend was, wat wij een te gewaagde bewering vinden) met opzet Klaassens, de „bonkige dwarsloper" (wij citeren de Brusselse pers), hebben geko zen als tweede bewaker van Coppens, en ook dat is wellicht boud gesproken. In ieder geval ziet men ook in België in de duels tussen Coppens en de door Klaassens geassisteerde Van dei- Hart de beslissende phase! Het is morg endus de 80e editie van de'in 1905 begonnen wedstrij den-reeks tussen Nederland en België, die op de soortgelijke der by-serie tussen Oostenrijk en Hon garije na de oudste Ce ,s. van van Europa is. Het is misschien in teressant om na te slaan, hoe de vorige ,,jubileum"-wedstrijden zijn verlopen, ,T De eerste werd in 190o door Ne derland na verlenging met 4—1 in Antwerpen gewonnen, de ïue in 1909 te Rotterdam ook met 4—1, de 20e in 1914 te Amsterdam met 4-2. de 25e in 1923 te Amsterdam f eindigde met 11 gelijk, de 30e in Antwerpen ook 11. de 40e werd in 1930 te Antwerpen met 1— 3 een Belgische zege, maar bij een vap de weinige ontmoetingen in Brus sel won Nederland m 1935 de oOe wedstrijd met 2 0, waarna m Amsterdam de voor-oorlogse serie werd besloten met de 60e match en een 4—2 Nederlandse zege. Na de oorlog speelde ^m211 >n 1950 te Antwerpen de <0e wed strijd en dat werd met een 7 2 nederlaag een van de zwarte blad zijden voor Nederland, waarna in 1952 eveneens te Antwerpen de ue derby de slechtste was die van weerszijden ooit werd gespeeld en waarin de Belgen met 2-1 wonnen. Het is morgen dus de 80e editie leum"-wedstrijden in eigen land werden steeds door de Oranje- ploeg gewonnen. En afgezien daarvan mag het morgen tóch wel weer eens een zege voor het Ne derlands elftal worden. REX NORRIS. de Indiase trainer van de Nederlandse hockeyploeg, heeft enkele belangwekkende bijzonder heden medegedeeld over de plannen, welke hij m over leg met het bestuur van de Kon. Nederlandse Hockey Bond hoopt te verwerkelij ken. Vol geestdrift vertelde deze all-round sportman, hoe hij op verzoek van het be stuur van de K.N.H.B. naar Nederland is gekomen om gedurende bijna twee jaar de Nederlandse ploeg voor te bereiden voor het Olympisch tournooi, dat in November 1956 te Melbourne wordt ge houden. Enigszins verrast door zijn enthousiasme vroe gen wij hem of hij ons land goed kende en er eerder ge weest was. „Wel zeker", en een lachje verhelderde het gezicht bij de herinnering, „vooral Am sterdam en dat was op een reis waar ik de prettigste herinneringen aan heb. Ik speelde in 1928 in het Brits- Indische team, dat het Olym pische hockeytournooi won. Ik herinner me nog goed het nieuwe stadion waar de finale gespeeld werd van het tournooi. Nederland was als winnaar uit de ene poule ge komen en wij uit de andere, zodat de eindstrijd tussen onze ploegen werd gespeeld. Grote bewondering kreeg ik toen al voor uw landgenoten die moedig volhielden, hoe wel zij technisch verre de minderen waren. Natuurlijk wonnen wij, maar de 30- zege gaven uw landgenoten ons niet cadeau. Sedert die tijd heb ik groot respect voor het Nederlandse team. Tech nisch gezien is West-Europa in de latere jaren sterk voor uitgegaan, en ik denk hierbij vooral aan Nederland, Enge land en West-Duitsland, maar als Nederland nog steeds dezelfde vechtlust, energie en liefde voor het spel toont, zoals ik mij dat herinner uit 1928. dan zie ik mijn taak met het grootste vertrouwen tegemoet". Dat betekent dus, datu een goed resultaat in verwacht? „Niet te haa®^ kalmeerde hjj ons, lopig bepaal ik mu er t e landgenoten te helpen bu net trainen en oefenen. te tellen hoe in India en Faki stan hockey ge^eeld wordt en als,zij goede leerlingen blijken te zijn, dan... ja aan is het de bedoeling dat ik de ploeg vergezel naar Aus trahë, waar we met vereen de krachten zullen proberen de Nederlandse naam in de hockeywereld hoog .te hou den. Tot slot van mijn twee jarige werk staan dan enige wedstrijden in Malaya en India op het pro gramma. Ik heb het volste vertrouwen dat na die peno- de. een tweejarige intensieve training en verschillende ontmoetingen met de sterk ste teams ter wereld de Nederlandse nationale voldoende ervaring zal neb ben opgedaan om zelfstandig het hoge peil in de toekomst te kunnen handhaven. „Het Olympisch tournooi is dus in eerste instantie het doel van mijn taak in uw land", zo vervolgde de coach zijn verhaal. „Maar denk nu niet, dat ik mij uitsluitend zal bepalen tot een stel ge selecteerde spelers, die mo menteel voor een speciale opleiding in aanmerking komen. Neen, het bestuur van uw Bond heeft ook reeds aan de toekomst gedacht, en mij uitdrukkelijk verzocht aandacht te besteden aan de jongere spelers. In de ko mende twee jaren zal ik mij dus behalve aan de training van het Oranjeteam, vooral wijden aan de taak de jonge ren op te leiden. Jongere spelers hebben nog geen vaste stijl, zij zijn soepeler in hun opvattingen en misschien, kan ik erin slagen de jeugd een „ge mengde" stijl bij te brengen, dat wil zeggen, dat met in achtneming van de Neder landse landaard toch ook typische karaktertrekken van de India-stijl in de spel opvatting kunnen worden verwerkelijkt. Misschien is het dan mogelijk bij mijn vertrek uit Nederland een grote groep spelers achter te laten, waaruit geput kan worden om de nationale ploeg later aan te vullen en te versterken. Grote ver wachtingen gaan juist naar hen uit. want ook na 1956 moet Nederland een sterk hockeyland blijven en zij zijn het, die in de toekomst moeten bewijzen, dat mijn werk succes heeft gehad". Bij ons bezoek aan de heer Norris bleek al spoedig dat het 55-jarige hoofd van het gezin niet het enige lid van de familie is, die de sport een goed hart toedraagt. Nog voordat hij ons antwoord gaf op onze vraag naar zijn her inneringen aan zijn sportieve loonbaan, vertelde hij vol trots dat zijn zoon, Ron. een liefhebber van boksen is en de titel in het weltergewicht van zijn land heeft behaald. In 1952 kwam Ron voor zijn land uit bij de Olympische kampioenschappen te Hel sinki. Maar ook zijn 20-jarige dochter Philomena mag er zijn; zij is een van de speel sters van het dameshockey- elftal. dat de kleuren van India verdedigt. Nog twee jongere sterren telt de fami lie: Wendy, eveneens een hockey-enthousiaste, behoor de tot het team van Madhya Pradesh, dat het nationale kampioenschap het vorige jaar won, terwijl de jongste, Jennifer, evenals haar vader een uitstekende all-round athlete is en bovendien een prima kracht in het vèrsprin- gen belooft te worden. Roemrijke carrière Tenslotte vertelde de oud- internationaal nog over zijn persoonlijke ervaringen op sportgebied. Behalve de roem die hij oogstte bij het Olympische tournooi in 1928. was hij aanvoerder van de hockeyploeg van Jabalpur Railway Institute, dat in de jaren twintig de Aga Khan- beker won, en drie maal, in 1921. 1922 en 1924 de Blue Riband van West-India. In 1923 was hij opgesteld in het elftal van de ..Great India Peninsular Railways Regi ment", dat op de Gwalior Gold Cup beslag legde. In 1944 zei Norris. die toen nog steeds tot de spelers van extra klasse behoorde, de wedstrijdsport vaarwel. Maar dat betekende niet het einde van zijn hockey-liefhebberij, want hij ging zich toeleggen op het opleiden van jongere soelers. vooral van de meis jes. En aan hem is het te danken dat het dames hoc- key-team van Madhya Pra desh in korte tijd boven de andere clubs van India uit stak. In 1950 en 1954 won deze ploeg het nationale kampioenschap, waarbij de speelstersvooral uitblonken in het nemen van de korte en lange corners. Op verzoek van de dames hockeybond van India en van Madhya Pradesh werd Nor ris. die 33 jaar lang als in specteur bij de spoorwegen te Jabalpur gewerkt had, in 1951 overgeplaatst naar Nag- pur, waar hij met de training van de dames belast was. Ook hier had Norris succes, want in 1953 waren vijf van zijn leerlingen opgesteld in het nationale elftal, en van deze vijf behoorden er drie tot, zijn familie De ene was zijn dochter en de beide andere waren nichtjes. Tenslotte zullen ook de Nederlandse meisjes van zijn aanwezigheid kunnen profi teren. want zo besloot hij het gesprek: „Ik heb opdracht gekregen niet alleen de heren, maar ook de dames en de jongeren bij de oefe ningen te betrekken; en ik beschouw dit als „een grote eer voor India". het tegen degradatie vechtende Groen- Geel gevaar. Be FairAmsterdam bete kent wel zo ongeveer de laatste kans voor de Crailoërs. In Oost kan Union de titel bemachti gen door een zege in Arnhem; en wij geloven daaraan, maareen verras sing is niet uitgesloten In Zwolle lijkt ons DKS niet kansloos. PW in Hengelo evenmin, hoewel Hengelo, trachtend de strohalm te grijpen, misschien een punt veroveren kan, evenals Nijmegen in Zut- phen. Groningen kan het ook halen als het zelf de Studenten van het lijf houdt. Da- ring in Assen tegen HVA en Meppei te gen het bezoekende LHC een veer laat. De Groninger derby GCHCGHBS is rijp voor een gelijk spel. Zou Rapidity na de 41 stunt-zege op Tilburg ook bij kampioen Venlo voor een verrassing zorgen? MOP krijgt ver moedelijk weinig kans tegen het bezoe kende EMHC. evenmin als Breda tegen HTCC. Maar Zwart-Wit zou wel eens van Tilburgs inzinking kunnen profiteren. HDMSCHC is de eerste promotie- en kampioens-wedstrijd van de kampioenen der overgangsklasse. Krijgt Den Haag zijn vierde eerste klasser of zal 't Sticht eindelijk zijn eerste klasser terug krij gen? De V.V.V. Sittard organiseert in sa menwerking met de plaatselijke brom fietsclub „De Bromartisten" op 29 en 30 April en 1 Mei een Internationale Bloe- semtocht voor bromfietsen met het ka rakter van een sterrit. De minimum af te leggen afstand bedraagt 100 kilometer, de gemiddelde snelheid van 35 km. per uur mag niet worden overschreden, men is verplicht na elk traject van 40 km. een controle-stempel op de deelnemerskaart te doen afdrukken en men kan op elk der drie genoemde dagen starten en ook finshen, waarbij de eindcontrole is ge vestigd op de Markt te Sittard. Winnaar van deze Bloesem-sterrit wordt hij, die het grootste aantal kilometers heeft afgelegd. Verder zijn er talrijke in dividuele en groepsprijzen. De ling uit het buitenland is reeds zeer groot. Startplaatsen zijn in heel Neder land, van Groningen tot Rotterdam en van Vlissingen tot Hengelo, maar ook in het buitenland, o.a. Hamburg, Frankfurt, Straatsburg. Luxemburg. Parijs, Cher bourg, Le Havre, Lille, Brussel en Na men. Voor de Kalorama-wandeltochten, die in het weekeinde van 16 en 17 April in Nij megen over 10, 20 en 30 km zullen wor den gehouden, blijkt een overweldigende belangstelling te bestaan. Uit geheel Ne derland stromen de inschrijvingen binnen en de mogelijkheid op een record aan tal deelnemers, moet dan ook zeker on der ogen worden gezien. Het parcours loopt door de schitterende mgeving van Nijmegen, Berg en Dal en Groesbeek. In het Nederlandse B-elftal, dat Zondag te Gent zal aantreden tegen het Belgische BB-elftal, is de linksbuiten-speler Geel van S.V.V. vervangen door Ravenstein van Fortuna '54. Australië heeft te Kingston (Jamaica) de eerste testwedstrijd tegen West-Indië met negen wickets gewonnen. In ant woord op de score van 515 voor negen (ge sloten) van de eerste Australische innings scoorde West Indië in zijn eerste innings 259 en in de follow-on 275. De Austra liërs hadden derhalve nog 20 runs nodig om te winnen. Zij sloegen die bijeen voor het verlies van 1 wicket. In de vierde ronde van de Engelse tafel, tenniskampioenschappen zorgde de En gelsman Kennedy voor een verrassing: hij schakelde de favoriet voor de titel de Ts.icho-Slowaak Andreadis, uit met de cijfers 7—21 21—16 16—21 21—15 21—10. Een tweede verrassing was de nederlaag van de sterke Zweed Tage Fiisberg tegen de Tsjécli Tèreba in drie games: 21—18 21—13' 21—11. Voor de Engelse League speelden In de tweede divisie Swansea Town en Bristol Rovers met 11 gelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 11