Na mislukt onderhoud: staking onder A'dams gemeenteper so neel uitgebreid Vervoerbedrijf waterleiding, P. PV. en stadsreiniging opnieuw lamgelegd geen trams bij nederland-belgie 't Gaat hard tegen hard Nachtelijke vergadering voor Rotterdams vervoerspersoneeï leverde geen resultaat op Geruchten omtrent aftreden van! Churchill hl i j veil lopen Uitgangspunt was onredelijk Ambtenarensalarissen moeten toch omhoog Proefneming is geslaagd MILITAIREN GAAN BUSSEN RIJDEN Overleg is de weg. Doch het geduld is niet van elastiek Amsterdam dreigt zonder gas te komen Zaterdag 2 April 1955 "A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN gchLnne;adngfdb-ik malr om te Mr d'Ailly: „Ge bewan delt verkeerde weg" „R.E.T.-ers willen rustig kat uit de boom kijken Maandag haven volledig „plat"? V erkiezings-barometer in Engeland en Wales Overheidspersoneel op één 11a beste klant van voorschotbanken KRANTENSTAKING DUURT VOORT Zes dagen leven op zeewater f' WEERBERICHT Beet uit zure appel Langs normale kanalen Vandaag: massa-meeting 0u6c tn JfloStme ^^ilócrijen - Cssdjtmufg 3f Iel: 22320 plotter&am' Naar het stadhuis Ken Amsterdamse collega kwam vertellen VERHOOGDE BOUWKOSTEN i VERHOOGDE Bi/DRAGEN Nachtkaars Pijnlijke dissonant J DE AFDELING Kerkrade-Bleij- erheide van de Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland heeft naar aanleiding van de schoolstrijd in België aan de Na tionale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland in een telegram geprotesteerd tegen het voorgenomen bezoek van de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, aan Valkenburg. Zoals bekend is, heeft de heer Spaak in principe toegezegd te zullen deelnemen aan het Nationaal Bevrijdingscongres van de Nationale Federatieve Raad, dat van 19 tot 21 Mei in Val kenburg zal worden gehouden. Wij kunnen dit protest begrijpen en billijken, al moet men steeds voorzichtig zijn met inmenging in de politiek van een bevriende mogendheid. In België worden echter de meest elementaire vrijheidsrechten (i.e. van het onderwijs) door de Socialisten met voeten getreden, vrijheidsrechten, waarvoor in de grote tweede wereldoorlog zo bloe dig werd gestreden. Dat bij de herdenking van de Be vrijding iemand komt, die een lei dende functie heeft bij een partij, welke die rechten schendt, is een pijnlijke dissonant. Analyst t"1 Waarom de strijd gaat In Londen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden tot morgenavond, luidt: Nu en dan opklaringen maar ook plaatselijk vat lichte regen. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Zacht weer. Zondag 3 April: Zon op 6.15 uur. onder 19.17 uur; Maan op 15.23 uur, onder 4.29 uur. Maandag 4 April: Zon op 6.13 uur. onder 19.19 uur; Maan op 16.37 uur, onder 4.47 uur. N i i imaar 7Pl?Pr (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam heeft liet ook vandaag practisch zonder trams, bussen, ponten en veren moeten stellen. Was er gisteren in de namiddag een kleine kans dat de staking bij het Gemeente Vervoerbedrijf opgeheven zou worden, na een onderhoud van het comité van actie met burgemeester d'Ailly die op de eis van de stakers om concrete toezeggingen voor een her classificatie niet kon ingaan zijn de trams, die tegen half zes uitgereden waren om dit onderhoud mogelijk te maken, alle weer naar de remises terug- gekeeid. Hetzelfde gebeurde met de bussen en pon ten. Opnieuw proclameerde het comité van actie voortzetting van de staking voor onbepaalde tijd. Op een avondvergadering in gebouw „De Leeuw" aan de Valkenburgerweg besloot het personeel van de Reinigingsdienst en de Waterleiding, dat gisteren het werk had hervat, zich ook nu weer solidair met het trampersoneel te verklaren en het werk vandaag even eens neer te leggen. Behalve de 1500 man rijdend personeel en het 600 man tellende technische personeel van het Gemeente Vervoerbedrijf staakten dus vandaag ongeveer 1000 man van de Stadsreiniging, 100 van de Waterleiding, terwijl ook enkele takken van dienst van Publieke Werken, zoals de bestratingswerf, de afd. bestrating, de vrachtvaarders en vrachtrijders, een groot deel van de werkplaatsen, de riolering, de werklieden van de landmeting en die van de haven- en handels inrichtingen. Ook verwachtte men, dat in Noord als sympathie betuiging met het vervoerspersoneeï zouden meestaken de ongeveer 150 arbeiders bij Verschure's Scheepswerf, alsmede een nog niet bekend aantal arbeiders bij de machinefabriek Du Croo en Brauns terwijl waarschijnlijk in verschei dene bedrijven deze actie zou worden overgenomen. Het totale aantal stakers bedraagt nu meer dan 4000. Het ziet er nu naar uit, dat een oplossing van het conflict veel moeilijker geworden is. Men kan wel aannemen dat de hoofdstad morgen, op Voetbal- Zondag, als in liet Olympisch Stadion de landen- wedstrijd NederlandBelgië gespeeld wordt, van openbaar vervoer verstoken zal zijn. Wat voor chaos dit met zich zal brengen, is nu nog niet te overzien. Waarschijnlijk zullen de meeste voetbal liefhebbers van buiten de stad wel per bus naar Amsterdam komen. Het publiek dat de IJ-ponten moet benutten, doet wijselijk een andere wegte kiezen. De staking onder een deel van het Amsterdamse gemeentepersoneel is gis teren niet opgeheven, integendeel zij is zelfs nog wat uitgebreid. Ook vandaag zijn de mannen van de tram, de reini ging, de waterleiding en van sommige takken van dienst van Publieke Werken niet aan de arbeid gegaan en de kans is groot, dat zij hun actie volgende week de tr'ams, bussen en ponten zullen zelfs mbrgen op voetbal-Zondag niet rijden of, varen gaan voortzetten. Men mdet deze gang van zaken ten zeerste betreuren. Natuurlijk, het comi té van actie strijdt voor niet onredelijke eisen; een grondloon van 58 62 voor het trampersoneel kan zeker niet te veel worden genoemd. Maar daar staat tegenover dat het toch maar niet aan gaat de erkende bonden te passeren. Het is in het na-oorlogse Nederland zo, dat deze bonden via het Georganiseerd Overleg een behoorlijke stem in het ka pittel. hebben gekregen en de laatste jaren voor hun leden ook wel verbete ringen tot stand hebben gebracht. De zaak ligt momenteel bij het overheids personeel moeilijk, dat weten we alle maal. En de erkende bonden hebben de laatste weken toch uitdrukkelijk de re gering laten weten, dat ook het over heidspersoneel een graantje van de ge stegen welvaart moet kunnen meepik ken. Wat hebben we nu echter in Amster dam gezien? Opgestookt door de E.V C. en „De Waarheid" is het gemeenteper soneel roerig geworden en op instigatie van de C.P.N., wie het er altijd om te doen is leden van de andere bonden in haar schuitje mee te krijgen, zijn er bij enkele gemeentebedrijven comité's van actie gevormd, welke zich onpartijdig noemen en voor de buitenwereld treden als organen, die de belangen van al het personeel wel even zullen behartigen. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke co mité's er geen besef van hebben dat het machtsmiddel staking pas in het aller laatste ogenblik gehanteerd mag wor den. Terecht hebben de K.A.B., C N.V. en N.V.V. hun sanctie dan ook aan de wilde staking, door genoemde actie- comité's zo plompverloren geprocla meerd. onthouden En terecht ook gaan zij met in op de eisen van de stakers leden de steunkassen te openen. Deze bonden zijn toch niet voor niets opge richt? Indien de leden met het gevoerde beleid niet accoord gaan, dan staan hun andere wegen open om daarvan blijk te geven, doch om buiten de vakorgani saties om het personeel dat en dat zij hier nadrukkelijk opgemerkt reële eisen stelt, in beroering te brengen, is ongepast. Burgemeester d Ailly heeft het stakingscomité dan ook wijze woor den toegevoegd, toen hij opmerkte ..Niet langs deze weg, mannen, moet ge uw eisen kracht bijzetten". Hij kon "joeilijk anders doen dan beloven de eisen aan het Georganiseerd Overleg v°or te leggen. Tlr- e .stakingscomité's, die voelen dat venCtdcb al het personeel in de bedrij- j °?k de georganiseerden, door gelegenhehiiSSChien Sedwongen, van de loonsverbetering °T- 8 f van plan zich tf o^f met leg in dit stadium aanndln °Vel" te laten. Het zal j V®,"® over gaan. En de Amsterd tege" hard plukt er de wrangf^ Het stakingscomité van de tram had om drie uur gistermiddag een spoedver gadering in Krasnapolsky uitgeschreven voor een ..belangrijke mededeling". On geveer 1500 aanwezigen kregen het ver loop van de onderhandelingen te horen. Nadat de leiders des ochtends niet op het stadhuis ontvangen waren, hadden zij zich met een brief tot B. en W gericht, waarin gezegd werd, dat mochten B. en W. van mening zijn, dat het werk eerst moet worden hervat, de „ons opgedron gen strijd" zou worden voortgezet. Daar op volgde de mededeling dat B. en W. niet bereid waren te onderhandelen. In een tweede schrijven vroeg 't comité te mogen vernemen, op welke voorwaarden het wel een onderhoud zou kunnen krij gen. Daarop werd een door burgemeester d'Ailly ondertekende brief terug ontvan gen van de volgende inhoud: ,,Het ver heugt mij te vernemen dat U wilt advi seren het werk te hervatten. Ik ben be reid U t.e ontvangen en aan te horen zodra mij het bericht heeft bereikt, dat het werk is hervat. Zou dit nog heden middag zijn, dan zou ik U te 17.30 uur kunnen ontvangen. Dit moogt gij bekend maken; mijnerzijds zal ik dan zorg dra gen, dat voor de met mij te houden be spreking verlof wordt verleend". Hoewel er stemmen uit de rumoerige en onoverzichtelijke vergadering klonken even later langzaam maar zeker weer meer trams en bussen op straat zag ver schijnen, toog het comité, dat op het laatste ogenblik uitgebreid was met ver tegenwoordigers van de stakende mannen bij Publieke Werken, naar het stadhuis. Om precies half zes meldde het zich bij de bode. Deze diende de heren aan, doch kwam terug met de mededeling, dat de burgemeester genegen was het comité te ontvangen, doch niet meer op deze dag. Daarop repliceerde het comité dat toch aan de voorwaarden voor het onderhoud was voldaan en dat het werk ogenblik kelijk weer neergelegd zou worden, in dien er geen gesprek tot stand kwam. Het drong er meteen op aan niet n*®* Y?.®e beloften te komen. Burgemeester d Aiiiy, die blijkbaar op telefoontjes wachtte, dat de door hem gestelde voorwaarden in derdaad waren nagekomen, ging toen accoord met een bespreking en na onge veer een uur kwamen hij en de ge meente-secretaris naar de koffiekamer, waar het comité gewacht had. Mr d'Ailly verklaarde te hebben veF" nomen dat de ponten weer voeren en de trams uitreden. „Ik zal U aanhoren", zo zeide hij, „doch onderhandelingen voeren kan ik niet. Dat moet gebeuren via het Georganiseerd Overleg". De woordvoerder van het comité, de heer Vente, verzocht toen de burge meester nog vanavond of morgen het Georganiseerd Overleg of de vakorgani saties bijeen te roepen om mét het comité te beraadslagen over de mogelijkheid van herclassificatie. Mr d'Ailly verklaarde hieraan niet te kunnen voldoen, doch hij bleek bereid Zaterdagochtend in een ver gadering van B. en W. de gestelde eis te bespreken. De burgemeester kon even min een toezegging doen dat hij na deze bespreking opnieuw een onderhoud met het comité zou hebben. De stakers, die merkten dat zij het ge stelde doel zo niet bereikten, stelden nog een laatste poging in het werk de burge meester te overreden enige concrete con cessies te doen, doch mr d'Ailly wees het comité er ernstig op. dat het de verkeerde weg bewandelde. Hierop kreeg het on derhoud zijn einde. Het comité van actie verklaarde even later aan de pers, dat het trampersoneel opnieuw opdracht zou uit de zure appel genomen. Moeten ve hem nu weggooien? Laten we hem toch helemaal opeten en dan maar flink maagpijn krijgen") wist het comité van actie de stakers zo ver te krijgen, dat zij besloten weer aan het werk te gaan om het betrokken onderhoud mogelijk te maken. Van achter de groene tafel werd er op gewezen, dat in ieder geval al dit succes was bereikt, dat rncn met het niet- erkende comité wilde gaan praten. Dat noemde men een winstpunt dat behoorde te worden uitgebuit. Het comité kreeg de opdracht de burgemeester duidelijk te maken, dat de stakers alleen genoegen zouden nemen met concrete toezeggingen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou op- nieuw tot staking worden besloten. Terwijl de 1500 aanwezigen op de fiets of lopend uitzwermden naar de remises en garage en het Amsterdamse publiek tot zijn grote verwondering plotseling ROTTERDAM, Zaterdagmorgen (Van onze verslaggever) Journalisten, rechercheurs, enkele havenarbeiders en een handvol studen ten meegeteld, waren er niet meer dan zestig belangstellenden die vannacht om twee uur in het Odeontheater te Rotterdam bijeen waren gekomen op een vergadering, die was uitgeschre ven als een sympathiebetuiging aan het adres van de Amsterdamse stakers. Deze bijeenkomst, die, zoals later bleek, was georganiseerd door de Bond van Nederlands Overheidspersoneel een mantelorganisatie van de E.V.C. leverde dan ook bitter weinig resul taat op. Een van de vijf in uniform geklede employe's van de Rotterdamse Tram typeerde het standpunt van de Rotterdammers wel heel duidelijk toen hij zei: De stemming is hier negatief! Men wil rustig de kat uit de boom kijken door te wachten hoe het afloopt met de Amsterdamse collega's Een der Amsterdamse stakers gaf op deze bijeenkomst een verslag van de ge beurtenissen in de hoofdstad, maar alvo rens hij dat deed bracht hij uitdrukkelijk naar voren „dat hij niet wist dat dit een E.V.C.-vergadering zou zijn". Hij gewaag de van de grote sympathie die de stakers in Amsterdam zouden ondervinden en gaf de Rotterdammers de verzekering dat zij. bij eventuele conflicten, op de steun van de Amsterdammers ook financieel konden rekenen. Hij gaf zijn collega's uit de Maasstad de raad niet uit hun organi saties te treden, doch te trachten de vak bonden te overtuigen van de noodzaak van betere arbeidsvoorwaarden. De heer Stotendaal van de B.N.O.B. schetste het Rotterdamse gemeenteperso neel als een van de slechtst betaalde groe pen in ons land. Hfl drong erop aan dat de Rotterdammers met steuniijsten zouden rondgaan, om zodoende de Amsterdam mers in hun strjjd bij te staan. Intussen had nog een dozijn van het toch al zo schaarse gehoor de zaal druppelsgewijs verlaten. De R ET-er die namens de Rotterdam se collega's sprak moest toegeven dat de opkomst voor deze avond meer dan sim pel was, en toch had ook hij tn deze bijeenkomst een barometer gezien van de stemming. Wat betreft de steuniijsten vreesde hij dat velen bang zouden zijn voor represaillemaatregelen, zelfs, zoals hij zei, „in deze verlichte tijd". Niettemin wenste hij de Amsterdamse collega's veel succes toe. om door te staken. („We hebben een beet trampersoneel opnieuw ■i j i worden gegeven in staking te gaan. nn Hp 7nrP annpl ffPnnmPn MPP'PP "P zo geschiedde Ogenblikkeiyk - het liep toen tegen zeven uur des avonds ver spreidden de leden van het comité zich, een deel ging naar de remises en de gara ges en de rest hield op straat de trams en bussen aan en gaf met een door iedere bestuurder direct begrepen armzwaai het parool: Staken. En het duurde niet lang of de straten waren weer even verlaten als een paar uur e<.rde Morgen zullen de Amsterdamse ge meentebussen door chauffeurs van de Koninklijke Landmacht worden bestuurd. De militairen rijden vandaag reeds in structie door de stad. De staking in Amsterdam heeft zich uitgebreid tot 6e Sasfabrieken. Doch be halve de 300 stakers bij de Westergas fabriek, heeft ook het 400 man tellende personeel van de Zuidergasfabriek het werk neergelegd. In een officieel communiqué hebben B. en W. de bevolking medegedeeld, dat de gasvoorziening ernstig zal worden ge stoord en zelfs zal moeten worden stop gezet, indien geen nieuw gas meer wordt bereid. Veldkeukens zullen zo nodig wor den ingeschakeld om de bevolking warm voedsel te verstrekken. Maatregelen zijn genomen om ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen alle hulp te verlenen. B. en W. geven geen gehoor aan de eisen van de stakingscomité's en voeren alleen besprekingen met de erkende vak organisaties, met welke ook na hervat ting van de arbeid loononderhandelingen zullen worden gevoerd. De besturen der vakverbonden hebben op hun stakende leden een dringend beroep gedaan op de vitale bedrijven weer aan het werk te gaan en zich te melden bij de personeels chefs. Naar wij nog vernemen, gaan er ge ruchten, dat Maandag a.s. de haven eveneens geheel zal worden „plat" gelegd. En zo ging, na een kort woord van de Amsterdammer, die zijn betoog overigens op zeer gematigde toon voerde. deze° als protestvergadering aangekondigde bijeen komst omstreeks half vier als een nacht kaars uit. Het heeft kennelijk in de be doeling gelegen spijkers met koppen te slaan, doch na het aanschouwen van de geringe opkomst bracht de voorzitter het woord „informatie-vergadering" ,er tafel. Bijzonder pijnlijk was het dan velen de bijeenkomst voor het einde verlieten. „Waarom maken ze hun bezwaren niet kenbaar, inplaats van zwijgend weg te lopen?", vroeg de Amsterdamse gedepu teerde zich af. De opbouw van de grote tentoonstelling E 55 in RotterdamBoven: Het terrein van de Ahoy' in voorbereiding met op de voorgrond het voetstuk van de Aeolustoren (de Eifeltoren van de E 55). Onder: In het park is men bezig met de inrichting van de Vnifesti. Winst voor conservatieven De eerste uitslagen van de verkiezin gen voor de graafschapsraden in Enge land en Wales hebben bemoedigende resultaten opgeleverd voor de conser vatieven. Weliswaar verwierf de con servatieve partij nergens een meerder- (Van onze correspondent) Voor de Arkaleden van de afdeling Box tel en omgeving sprak gisteravond mr dr J. B. Sens, lid van het hoofdbestuur van de Arka en gemeentesecretaris van Heer len, in hotel Bekkers over de moeilijk heden rond de salarispositie der ambte naren. De spreker werd ingeleid door de afdelingsvoorzitter, mr F. Hagemans. In een even gedocumenteerd als boeiend betoog wist dr Sens een overzicht te geven van de strijd, die sedert de bevrijding is gevoerd voor optrekking van de salaris sen, welke beneden het ethisch minimum lagen. Deze strijd was alleszins redelijk. Daarna ging de aandacht ook uit naar de ambtenarensalarissen, waarvan minis ter Beel onlangs in de Kamer zeide. da! deze geleidelijk waren verhoogd. Welis waar is dat ook zo, doch het uitgangspunt was hier onredelijk. Spr. wees op de te lage salariëring van de burgemeesters, welke bij een enquête werd geconstateerd. Na de verhoging daarvan ware het bil lijk geweest, dat ook de salarissen van het gemeentepersoneel in gunstige zin zouden zijn gewijzigd. De Arka heeft over die salarispositie een rapport uitgebracht aan de colleges van Ged. Staten in de onderscheidene provincies. Het gaat er thans om of de leden van Ged. Staten zullen capituleren voor de normen, welke de regering aan hen wil opleggen, dan wel of zij naar eigen initiatief zullen te werk gaan, het geen voor de betrokken ambtenaren een betere salariëring zou inhouden. De strijd gaat thans om de denivellcring, om de verbetering van de positie der laagstbezoldigde ambtenaren en om her ziening van de salarissen van het over heidspersoneel in het algemeen. Het Arka- bestuur zal hierbij met het nodige overleg optreden, al zal het niet nalaten voor de rechten openljjk uit te komen, zich daarbij evenwel onthoudende van nega tieve middelen. Dr Sens belichtte voorts de nood der ambtenaren aan de hand van gegevens, ontleend aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze nood wordt overigens wel zeer bijzonder gedemonstreerd door het feit, dat de overheids-ambtenaren op één na de beste klanten zijn van de leen- en voorschotbanken en van de volkscrediet- banken. Zoals bekend werden de regeringsvoor stellen, behelzende een verhoging van en kele centen per uur, door de vier centra les verworpen. Indien de regering haar loonbeleid wil bepalen naar de normen van het particulier bedrijf, dan dient zij daarbij de reële normen als basis te ne men, want op de functieionen in het par ticuliere bedrijf komt immers 35 tot 40 procent bij en daarmee moet rekening worden gehouden. Gezien de huidige rijksbegroting is het financieel alleszins toelaatbaar dat de sa larissen van het overheidspersoneel wor heid in een raad, waar ze die vroeger ook niet had gehad, doch in de ver schillende Labour-districten wist men de achterstand flink in te lopen. Zo bleef de Labour-meerderheid in de Londcnse raad behouden, doch deze werd van 55 op 22 zetels terugge bracht. De einduitslag was daar: Labour 74 zetels, conservatieven 52. In de twintig graafschappen waar gisteren is gestemd, behaalden de con servatieven een netto-winst van 46 zetels en de liberalen een netto-winst van één zetel. De socialisten en onaf- hankelijken verloren resp. 42 en 5 zetels. De stemmingen van gisteren waren de eerste van die welke een week lang in 62 graafschappen worden gehouden Vandaag en morgen wordt in nog 25 graafschappen gestemd en Woensdag a.s. komen de overige aan de beurt. Beide grote partijen beschouwen de verkiezingen als een barometer. De uitslagen hebben des te meer de aandacht, nu alom geruchten de ron de doen, dat Sir Winston Churchill dezer dagen zal aftreden en dat diens opvolger, Sir Anthony Eden, voor 26 Mei a.s. algemene verkiezingen zal uitschrijven om te kunnen profi teren van de kennelijk gunstige conjunctuur voor de regeringspartij. Een geheel zuiver beeld geven de uitslagen van deze graafschaps-verkie- zingen echter niet, omdat enerzijds zich in verschillende districten (meestal rechtsgezinde) onafhankeli.iken zonder verdere nationale politieke aspiraties in de strijd werpen en anderzijds de deelneming aan de stemming, gisteren althans, niet zeer algemeen was. Dagbladeigenaren en vertegenwoor digers van de vakverenigingen hebben gisteren te Londen tien uur lang ver gaderd, maar men is niet nader ge komen tot een oplossing van het con flict bij de kranten. De Britse minister van arbeid, Sir Walter Monckton, zal een hof van onderzoek benoemen. Eer> dergelijk hof kan aanbevelingen doen voor een regeling van het conflict, doch kan partijen niet dwingen de voorgestelde oplossing te aanvaarden. Een vakbondsleider heeft verklaard, dat de bonden geweigerd hebben het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Schipbreukelingen kunnen zes dagen op zeewater leven door dit in kleine, regelmatige doses te drinken, aldus heeft dr Paul Aury, officier van ge zondheid van de Franse marine, Don derdag op een persconferentie te Parijs medegedeeld. Dr Aury had de zorg voor tien zee lieden van de Franse marine, die de vorige week m hem bij Brest in een den herzien Het is hoog tijd daaraan I rubberbootje "onddreven, om de aandacht te besteden, 1 theorie van Alain Bombard te toetsen, dat schipbreukelingen in leven kunnen blijven door het drinken van zeewater en het eten van rauwe vis. De laatste der elf mannen kwam na zes dagen aan land. De Franse marine en luchtmacht houden een serie proe ven voor dit doel. Bombard stak in 1952 op een rubbervlot de Atlantische Oceaan over. De „schipbreukelingen", aldus dr Aury, hadden de eerste vier dagen als enig rantsoen zeewater. Later vingen zij elf kleine vissen. „Doses van 50 kubieke cm zeewater behoedden ons volledig voor dorst en maakten ons minder hongerig", verklaarde hij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1