Eensgezindheid onmisbaar voor goed beleid Oproep tot de Oostduitse jonge mannen Inleiding op dienst een rood bolwerk Bootdiensten over de Wester- sclielde nog altijd onvoldoende eren Trammelantin de hoofdstad Artsen vergaderden te Utrecht AKKERTJES Spoedcursussen voor onderwijzer (es) Voorlichting over actuele problemen Bouwers halen achter stand in Walcheren roept 0111 verbetering vóór de zomer moesten MAANDAG 4 APRIL 19 PAGINA 3 Eerste twee jaar geen nieuwe Tot 1 October 51 uur overwerk NEDERLANDSE KUST VAARDER AANGEVAREN Gat van 7J/z meter aan stuurboord 3-4 APRIL 1945 Tevreden over hun positie in de K.V.P. HUISVADERLIJKE PLICHTEN OP SOEST DIJK Zaterdag kondigde het personeel van de gemeentelijke gasfabriefen de staking af. Onmiddellijk daarop reageerde de bevol king met het inslaan van brandstof, zo dat men in de namiddag de Amsterdam mers, net als 10 jaar geleden, weer in de rij zag staan, nu gewapend met petro- leumkannen, Het ligt niet In het voornemen van de minister van O., K. en W. om binnen een tijdsverloop van enkele jaren voor de be zitters van het einddiploma van een gym nasium. een HBS of een middelbare mcis. jesschooi opnieuw spoedcursussen ter op leiding voor de akte als onderwijzer in te stellen. In geen geval kan dit geschie den zolang de op 1 April j.l. aangevangen spoedcursussen aan de gang zijn, d.w.z. tot medio 1956. Mocht de wenselijkheid blij ken daarna opnieuw spoedcursussen in het leven te roepen, dan zullen deze niet toegankelijk worden gesteld voor hen, die in de jaren 1955 e.v. een der genoemde einddiploma's hebben verworven. Deze zijn dus aangewezen op de tweede leer- kring van de kweekschool. De ontevredenheid over de positie, waarin men zich door de gang van zaken in de grote maatschappij en meer in het bijzonder in het ziekenfondswezen ge bracht ziet, uit zich aitijd weer in ern stige critiek op de bestuurderen van de „Maatschappij". Door de zeer belangrijke en ook zeer gecompliceerde zaken die aan de orde komen is de afstand tussen de leden en het hoofdbestuur vergroot. De publicaties in het orgaan „Medisch Con tact" zijn niet voldoende om de nood zakelijke voorlichting te geven. Omdat eensgezindheid voor een goed beleid een onmisbare voorwaarde is, was het nood zakelijk deze vergadering te beleggen, om via districten en afdelingen de leden te bereiken en inzicht te geven in de proble men waarvoor het hoofdbestuur zich ziet gesteld Het heeft de laatste tijd de schijn, alsof vele leden onbewust alle middelen in het werk stellen de „Maatschappij" af te bre. ken. Als wij ons niet haastig en eensge zind aan de realiteit, dat in de tegenwoor dige wereld geen enkele groep het meer voor het zeggen heeft, aanpassen, dan zul len wjj de schadelijke gevolgen hebben te ondervinden, zo sprak de voorzitter van de Kon. Ned. Mq tot Bevordering der Geneeskunst, dr H. de Boer. Zaterdag bij de opening van het openbare gedeelte van de buitengewone ledenvergadering der „Maatschappij". Behalve een 70-tal punten via schrifte lijke vragen van de leden op de agenda gebracht, kwamen op deze drukbezochte en geanimeerde bijeenkomst nog enige ac tuele vraagstukken aan de orde. Daartoe behoorden o.m. de recente besprekingen met de ziekenfondsen over, de honorering van de medici. Over dit onderwerp hebben verschil lende sprekers in korte verhandelingen, merendeels van bespiegelende aard, hun licht laten schijnen, o.w. dr Festen. dr Plooy en dr Landweer, zonder evenwe. belangwekkende mededelingen te doen over de huidige stand van zaken in het gerezen conflict. Alleen werd tijdens de discussies de juistheid bevestigd van de onlangs door in enkele dagbladen verschenen berich ten over een voorlopig voorstel, door de medici gedaan, aan de ziekenfondsen. Het door de doktoren op grond van een onder de leden gehouden enquête geformuleerd voorstel zou neerkomen op een honora rium van 11.80 voor de eerste 2500 pa tiënten en 9 voor de volgende. In de loop van deze maand zullen nadere be sprekingen tussen de partijen worden ge voerd. In zijn referaat over arbitragemogelijk heden in verband met de overeenkomsten met de ziekenfondsen, brak dr 'Festen een lans voor het instellen van een arbitrage commissie op hoog niveau, aan welke.op lossing hij verre de voorkeur zou geven boven een persoonlijke beslissing van de minister.zogls -in een ontwerp-noodwet Het departement van Sociale zaken en Volksgezondheid deelt ons mede, dat een algemene vergunning is verleend om op bouwwerken gedurende de periode van 4 April tot en met 1 October 1955 arbeid te doen verrichten tot maximaal 51 uren per week en negen en een half uur per dag, ten einde een gedeelte van de ach terstand in te halen, welke in deze be drijven als gevolg van 't langdurig vorst verlet van de afgelopen winter is ont staan. Arbeiders zullen krachtige gevechts groepen in de genationaliseerde bedrij ven vormen en de jeugd zal cursussen ondergaan in de (para-militaire) bond voor sport en techniek „om ieder ogen blik klaar te zijn voor de actieve ver dediging van het land" Een niet nader genoemd aantal poli tiemannen zal binnenkort na twee jaar dienst afzwaaien en andere jongelie den zijn nodig om hen te vervangen, aldus het blad. Volgens Westelijke schattingen om vat de gekazerneerde politie, die als de kern voor een toekomstig Oostduits leger wordt beschouwd, meer dan 100.000 man. De Oostduitse jeugd tussen 18 en 22 jaar, in het bijzonder leden van de communistische partij, zal worden op geroepen om gedurende twee jaar dienst te nemen bij de gekazerneerde (para-militaihe) politie, aldus meldt het communistische partijblad „Neues Deutschland". Het blad zegt niet, of deze dienst vrijwillig of gedwongen zal zijn, maar elders verklaart het, dat de dienstne ming „zeer belangrijk" is voor de be scherming van het land. De Oostduitse regering heeft de vo rige week meegedeeld, dat zij reeds is begonnen met het nemen van bescher mende maatregelen, maar er werden toen geen bijzonderheden gegeven. „Neues Deutschland" zegt nu, dat de communistische partij de leiding zal ne- men bij de organisatie van alle militai re maatregelen. Het 488 ton metende Nederlandse s.s. „De Volharding" uit Zuidbroek (Gr.) is bij dichte mist op zeven mijl van New- haven aangevaren door de 534 ton meten de Britse kustvaarder „Monica M". Het Nederlandse vaartuig, dat op. weg was van Port de Bouc (Zuid-Frankrijk) naar Antwerpen, werd later de haven van Newhaven binnengesleept met dertig gra den slagzij tengevolge van een gat van ze ven en een halve meter en een halve meter aan stuurboordzijde. Volgens ha venautoriteiten zal „De Volharding" ten minste twee of drie dagen binnen moeten blijven. De „Monica M" heeft slechts lichte averijopgelopen. Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen monter en fit :zij neemt een AKKERTJE! •in a^ajr mm m mm LiSi/J doeld in het a.s. vacantieseizoen kunnen worden voorkomen, althans zoveel moge lijk worden beperkt. In verband met dit alles heeft de ver eniging „Handelsbelang" te Middelburg zich met een adres tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend. Daarin wordt o.m. opgemerkt, dat de situatie op de lijn VlissingenBrekens reeds sedert de bevrijding zorgwekkend is geweest De capaciteit van het veer is onvoldoende en de toestand wordt elk jaar erger. Dit alles veroorzaakt grote schade aan de Middel burgse^ zakenwereld, terwijl de lange wachttijden in het seizoen de busonderne mers en de particulieren er vaak van te rughouden reizen naar midden-Zeeland te ondernemen. Reizen, die reeds zijn begonnen, worden gewijzigd hetgeen tengevolge heeft, dat bestelde maaltijden en besproken logies- ruimten op het laatste ogenblik vaak wor den afgezegd. „Gezien de zeer grote be langen, die hier op het spel staan, lijkt het ons absolunt noodzakelijk, dat onmid dellijk alle maatregelen worden getroffen om nog verbeteringen aan te brengen vóór het komende seizoen. Indien direct de handen in elkaar worden geslagen, lijkt het ons zeer zeker mogelijk, dat de alsnog in België te huur zijnde veerboot deze zomer wordt ingezet en dat maatregelen worden getroffen om een derde boot deze zomer op het veer VlissingenBreskens in te zetten", zo zegt het adres. Ook andere organisaties, w.o. de stich ting „Nieuw Walcheren" en de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, zijn druk bezig met een actie om te voor komen, dat het deze zomer op de Wester- scheldeveren een chaotische toestand zal worden. (Van onze corespondent) De leerlingen van een der lagere scholen in Leiden worden zo af en toe naar de gemeenteraad gestuurd om te leren, hoe een democratisch volk wordt bestuurd. Over hiin be vindingen mogen zij een opstel in leveren Een tienjarige Klaasje vatte zijn verbazing over de gang van zaken in de raad als volgt sajnen: .want als er één tegen de voorzit ter aan het praten was,,zat. de wet houder ondertussen met de burge meester te praten, dus de spreker gewoon tegen de stoèlén. En Pietje liep naar Jantje en Jantje naar Pietje, maar wij moesten op de tribune stil zijn". op zichzelf maar steeds in verhouding staat tot 'n bepaalde concrete levenssitutie. Het probleem van de gezinshulp is aan de orde gesteld, zonder dat een uitspraak wordt gedaan omtrent de wijze, waarop dit vraagstuk dient te worden opgelost, omdat aan de politici vrijheid van handelen moet worden gelaten. Van dit standpunt wordt in het Jeugdprogram slechts afgeweken, wanneer de katholieke jongeren zich uit spreken voor een bepaalde oplossing. Van daar een uitvoerige formulering van hun standpunt ten aanzien van het beurzen stelsel en het studieloon. Concreet wordt voorgesteld: twee jaar renteloze voor schotten op basis van behaalde eindexa menresultaten: vervolgens bij goed ver loop van de studie een beurs en na afloop van de studie de mogelijkheid tot kwijt schelding van de eerste twee jaar. Zo blijven de persoonlijke verantwoordelijk heid en het recht van de ouders intact, terwijl toch aan de bestaande noodtoe standen een einde komt. f S»4i Ai was het dan I Pasen tien jaar terug en zouden we in die dagen is^éÈÈB zo graag alléén maar aan andere dingen gedacht hebben en vooral niet aan een oor- logde krijg aan de fronten ging verder met verrassende en zelfs verbijsterende snelheid. Nederland. Enschedé werd bevrijd, de Ca nadese troepen trokken 3 April in de richting van Arnhem en de Duitsers meldden, dat er nog ge vochten werd in de buurt van Lochem. Ook Zevenaar werd be vrijd en de plaatsjes Bemmel en Angeren en tenslotte meldde men, dat de geallieerden op ongeveer veertig kilometer afstand van de Zuiderzee staan, waarmee het Westen van Nederland op het punt staat afgesneden te worden. Duitsland. Monty's troepen maken goede vorderingen, Münster is van de vijand gezuiverd en de Engelsen melden, dat ze met hun aanvals- spits reeds vijftig kilometer voor bij deze stad zijn. Er wordt hevig gevochten om Osnabrück, terwijl ook Hamm in het Ruhrgebied fel omstreden wordt. Gemeld wordt," dat de S.S.-Vi- kingdivisie van het Oostfront is teruggenomen en het front tegen over het Amerikaanse Negende Leger heeft versterkt De S.S.-ers zijn echter zonder tanks ten tonele verschenen. Luchtoorlog. De R.A.F. bombardeerde de ge hele dag door Duitse kazernes en troepenconcentraties. De Ameri kaanse luchtmacht bombardeerde met 750 zware toestellen be schermd door 650 jagers de duik- bootwerkplaatsen in Kiel. Berlijn had weer een nachtelijke Mosqui- toes-visite. Oostelijk Front. De Russen bereikten de buiten wijken van Groot-Wenen, ze staan nu 15 km van het stadscentrum. Wiener-Stadt is gevallen. Verder wordt leerplicht-verlenging t/m 16 jaar gesteld, waarbij de jongeren zich afvragen of dit voor sommige groepen van de jeugd niet het karakter van een partieel onderwijs zal behoren te dragen. Geleidelijke realisering achten zij nood zakelijk omwille van de economische si tuatie, omwille van de aanpassing van ons onderwijs, maar ook omwille van het maatschappelijk klimaat, dat hiervoor nodig is. Mr Van Doorn accentueerde hetgeen het Jeugdprogram zegt over do maatschappe lijke en vooral staatsburgerlijke vorming, waaraan het onderwijs meer aandacht moet schenken Tegen het einde van de vergadering hield de voorzitter van de Jongerenorga nisatie, dr» Cosijn, een rede, waarin hq met dank constateerde, dat de Jongeren in de KVP op dit moment een positie hebben, die hun niet alleen de volle kans geeft, maar zelfs als uitermate bevoor recht gekwalificeerd kan worden. Hij wekte de leden op bij de propaganda bij zondere aandacht te schenken aan de leeftijdgenoten, die volgend jaar aan de stembus over een niet gering aantal Ka merzetels zullen beslissen. Italië. Geallieerde troepen zijn geland achter het Duitse front tussen het meer van Como en de Adriatische Zee. Verre Oosten. Meer dan 300 vliegende forten bombardeerden Tokio, terwijl twee vliegvelden bij Sjanghai werden aangevallen. Op de Phi- lippijnen werd op 't eiland Luzon de stad San Pablo veroverd. De Japanners in het Zuiden van het eiland zijn omsingeld. Ter opening van het seizoen waren de Nederlandse sportvlie gers Zaterdag bijeen in hotel Gooi land te Hilversnm. Prins Bcrnhard, die zoals men weet, zelf een ent housiaste sportvlieger is, was in hun midden. Na een uurtje ver ontschuldigde hü zich echter met de mededeling, dat zijn huisvader lijke plichten hem naar huis rie pen. „MÜn dochters geven vanavond een uitvoering thuis", aldus de Prins, „en een ieder van u, die vader is, zal begrijpen, dat ik daar bij moet zijn". Laatste Berichten. Engelse en Canadese troepen hebben de Rijn bereikt ten Zuiden van Arnhem. Elden, Heteren en Randwijk zijn vrij. Hierdoor is de gehele weg van Nijmegen naar Arnhem van de vijand gezuiverd. Winterswijk viel bijna ongeschon den in handen van de geallieer den. Verder werden bevrijd: Zei- hem, Aalten en Borculo,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3