EERST PAAS-VREDE, NIEUWE ACTIE DAN Koning van Jemen vervangen De credietfunctie van de polis van levensverzekering Hogere ambtenaren willen geen I a n gzaain-aan-actie draadloos De Zeewolf' door Ed. Hoornik Première bij Ned. Comedie DE GOUDEN PIJL Worosjilof in Budapest Paleisrevolutie in Sanaa CONTACT Onze dagelijkse PUZZLE VERZOENING MET PARIJSE VERDRAGEN? MAANDAG 4 APRIL 195» PAGINA 9 Brussel-manifestatie was geen slot G een verzoenend gebaar OUDE MAN LIEP ONDER TREIN Op slag dood KLEIN GRENSVERKEER MET BELGIE Staat in vele polissen op de voorgrond Doch met behulp van goede middelen naar verbetering financiële positie „St Bemulphus' bereikte mijlpaal MET MOTOR TEGEN EEN TELEFOONPAAL CACAOPRIJZEN op LAAG niveau R. S. STOKVIS ZONEN Resultaat over 1954 zeker niet onbevredigend Lijdensverhaal voor de jeugd Blokkade van Saigon tijdelijk opgeheven „Illusies!", zegt Sovjet.weekblad Wet van kracht Beperking vrijheid van onderwijs in Z. Afrika WERELDPRODUCTIE VAN RUWE OLIE door SELWYN JEPSON Van onze Brusselse correspondent Het Comité voor Vrijheid en Democratie, dat de protestactie der Belgische Katholieken tegen de linkse onderwij s-politiek voert, heeft meegedeeld, dat haar actie met de Brussel-manifestatie van 26 Maart niet is beëindigd. Gezien de teleurstellend onverzoenlijke houding van de Belgische regering op dit nationale katholieke protest, zal het comité na Pasen zijn actie in verscherpte mate voortzetten. Het programma hiervoor zal worden uiteengezet op een nieuwe zg. kaderdag, die op Zaterdag 16 April zal worden gehouden. Het comité stelt thans vast, dat de rege ring aan de katholieke oproep haar hou ding te herzien, geen enkele gevolg heeft gegeven. Het onderzoek van de belangrijk ste hoofdstukken van het wetsontwerp op de scholen, werd deze week beëindigd z<?n- der dat de regering daaromtrent enige verklaring aflegde, zonder dat ztf het n - dig achtte een daad tot verzoening t Het comité stelt verder aan de ^aak „de nieuwe aanslag" die de r®?eP 1Prilheden heeft op 's lands democratischevruhedem Het deelt hierbij op de door de regering ingestelde censuur op de radioberichten over 26 Maart, waardoor een zienswijze werd gegeven, die strijdig was met de waarachtigheid der feiten. Het comité laat de regering duidelqk weten, dat zij er in de gegeven omstandig- heden'„niet moet op rekenen, dat 26 Maart een hoogtepunt is geweest", waarna dz actie voor de verdediging der democrati sche vrijheden zou verzwakken". Integen deel, zegt het comité, deze actie zal ver der gaan en systematisch worden opge dreven, totdat de vrijwaring der rechten van alle staatsburgers zal verzekerd zijn. Thans echter is men in de Goede Week en het comité wil de Paasvrede eerbiedi- De president van de Opperste Sov jet,, maarschalk Kliment Worosjilof, de Hongaarse president Istvan Dobi en Maty as Rakosi, eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, waren Zondag de eregasten tijdens een bijeenkomst in het Opera-gebouw te Budapest ter gelegenheid van de fees telijkheden van de tiende verjaardag van de bevrijding van Hongarije. In een rede verklaarde Rakosi dat alleen de Sovjet-Unie in 1945 het her stel van een imperialistisch regiem in Hongarije had voorkomen. Hij deed 'n felle aanval op de (afwezige) premier van Hongarije, Imre Nagy sedert de Malenkof-affaire in ongenade en „ziek" gemeld. Men was op dit moment in Honga rije, aldus Rakosi, druk bezig de scha de te herstellen, die een bewind met rechtse opvattingen in de laatste an derhalf jaar in 't land had aangericht. Elke aanwijzing zelfs maar van vijan dige tendenties, moest onmiddellijk worden weggesneden. De Hongaarse zware industrie moest de allerhoogste prioriteit worden gegeven en elke hulp diende verleend te worden aan de col lectieve boerderijen. Worosjilof, die na Rakosi sprak, deed een oproep om de bedreiging van de veiligheid te weerstaan, „nu 't Wes ten openlijk een nieuwe oorlog voorbe reidde". He Hongaarse regering heeft ter gelegenheid van de bevrijdingsvie ring een beperkte „individuele am- nestie" aangekondigd. Deze zal gel'l den voor personen, die géén voor-BOSSCHE ST. JAN IN NIEUW aanstaande rol gespeeld hebben in[ LICHT Het ligt in de bedoeling in bet vacantie- seizoen de Bossche St. Jan beter te illu mineren. De bestaande verlichtingsinstal latie dateert reeds van 1935 Een nieuwe installatie is ontworpen, waarbij de ap paratuur niet meer op de St. Jan zelf wordt aangebracht, maar aan masten wordt bevestigd; verder geschiedt de var- lichting van de grond af. De kosten, hier aan verbonden, bedragen 35.000. Deze kosten willen B. en W. van Den Bosch in 10 jaren afschrijven.^ gen- De eerste fase der protestactie is af gesloten. Na Pasen zullen nieuwe wacht woorden worden gegeven. Inmiddels heeft van zijn kant minister president Van Acker, in de bizonder woe lige Kamerzitting van Donderdag, een be roep gedaan op kalmte en bezinning. Maar zijn woorden, die geen enkel tegemoetko mend gebaar inhielden, klonken voos. De katholieken van dit land hebben geen grein vertrouwen meer in regeerders van zijn soort Kalmte kan allèèn dan in Bel- gie terugkomen, als de regering niet lan ger voortgaat met de katholieken als bur gers van tweede rang te willen behandelen en ze niet meer in hun heiligste gevoelens en christelijke belangen kwetst. Zondagmiddag omstreeks drie uur werd 100 meter voorbij de overweg te Meerssen in de richting Valkenburg de 76-jarige Maastrichtenaar H. E. door de electrische trein HeerlenMaastricht gegrepen en vrijwel op slag gedood. Blijkens ooggetuigen is de man onder de draad langs de spoorlijn gekropen, ver moedelijk om zijn weg te bekorten. Dit werd hem noodlottig. Het stoffelijk over schot van de ongelukkige werd naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht overgebracht. Zoals gemeld, hebben de regeringen van Nederland en België een overeen komst gesloten, volgens welke het over schrijden van de grens tussen beide lan den buiten de grensposten het gehele et maal, dus ook tussen zonsondergang en zonsopgang, geoorloofd is. De aandacht zij er echter op gevestigd, dat deze over eenkomst nog niet in werking is getre den. Tot 1 Mei a.s. kunnen ten minste tien Eerste-kamerleden of twintig T-vee- de-Kamerleden de wens te kennen ge ven. dat zij aan een uitspraak van de Sta ten-Generaal wordt onderworpen. Voor lopig is het overschrijden van de Neder lands-Belgische grens buiten de grens posten tussen zonsondergang en zonsop gang dus nog verboden. De 61-jarige koning van Jemen, Ahmad Sayf-al-Islam Ahmad Ibn Yahia, is Za terdag afgetreden ten behoeve van z(jn 43-jarige broer, de Westers-georiënteerde Emir Sayf-el-Islam Abdoeliah. Koning Ahmad is afgezet door de legerleiding van Jamen. Zijn vervanging kwam na botsingen tussen zjjn lijfwacht en het leger. Op het ogenblik is de toestand in van Jemen. Zijn vervanging kwam na onder de stammen nog tot botsingen kan komen. De nieuwe Imam (koning) zou gewei gerd hebben zijn afgetreden broer op diens verzoek te ontvangen en naar ver luidt was zijn eerste regeringsdaad het terugtrekken van de lijfwacht van Ahmad bij het fort Oerdhi, waar deze verblijft. Een andere broer van de hui dige iman, Emir el Hassan, die premier is, bevindt zich thans voor besprekingen te Cairo. Hij heeft het verzoek ontvangen niet terug te keren, daar dit mogelijk een andere aanleiding tot onlusten zou kunnen geven. Van Cairo uit heeft de premier inmiddels de nieuwe iman trouw beloofd. Iman Abdoeliah, de nieuwe koning, was minister van buitenlandse zaken en vroeger premier. Hij heeft zijn land vaak in het buitenland vertegenwoordigd en speelde een niet onbelangrijke rol in de Arabische liga. Hij heeft vooruitstrevende denkbeelden en was reeds begonnen aan de economische expansie van zijn land te werken. Tezamen met zijn gelijkge zinde broers trachtte hij buitenlands kapitaal aan te trekken bij de exploitatie van de bodemschatten (olie). Naar ver der verluidt wil hij ook sociale hervor mingen invoeren. De oude koning stond bekend om zijn tamelijk autocratische opvattingen. In de afgelopen zes jaar kreeg Jemen tele foon en electrisch licht. Ook is veel gedaan aan de sanitaire toestand. Ver geleken bij de nieuwe imam wordt Ahmad echter ouderwets genoeemd. Ahmad is de oudste en Abdoeliah de vierde zoon van imam Yahia, die in 1948 op 85-jarige leeftijd door opstandelingen tezamen met twee van zijn negen zoons werd neergesabeld. Gedurende vier weken zat toen de usurpator Abdoeliah el Wazir op de troon, doch Ahmed wist met getrouwe stamleden de acht ijzeren poorten van Sanaa, de hoofdstad, te for ceren en Abdoeliah el Wazir werd, samen met zijn voornaamste aanhangers, opge hangen. Het Jemenietische koninkrijk telt onge veer vijf millioen inwoners. Het ligt ten Noorden van het Britse protectoraat Aden. Vandaag is uit Cairo een gemengd Egyptisch-Saoedi-Arabische missie onder voorzitterschap van de Egyptische minis ter van sociale zaken, Hoessim el Sjaffei, naar Jemen vertrokken om daar te helpen de bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen. In de vele publicaties, welke in de loop der laatste jaren aan de polis van le vensverzekering zijn gewijd, wordt bijna steeds volstaai. met een tweetal functies te belichten, n.l. de dekking, die de verze kering geeft tegen de financiële nadelen van een vroegtijdig overlijden enerzijds en de spaarfunctie anderzijds. Zulks is ook heel begrijpelijk, daar practisch bij iedere verzekeringsvom deze beide func ties aanwezig zijn. Toch worden vele polissen gesloten waarbjj een andere functie van de polis n.l. de credietfunctie, op de voorgrond staat. Men mag zelfs stellen, dat het aan tal van deze polissen ook in ons land de laatste jaren behoorlijk is toegenomen en wanneer de voortekenen niet bedrie gen zich deze stijging in de toekomst zal voortzetten. Een en ander hangt samen met de cre- dietverstrekking bij aankoop van bedrij ven en zelfstandige beroepen met name dokterspraktijken. Bij het verstrekken van zulk een crediet en de ervaring leert, dat meer en meer van de bemidde ling van financieringsinstituten moet worden gebruik gemaakt eist doorgaans het financieringsinstituut, dat tot zeker heidsstelling voor de aflossing een polis van levensverzekering wordt gesloten of een reeds lopende polis mede verbonden wordt. Veelal vormt de polis en terecht slechts een additionele zekerheid. Bij andere zekerheden immers staat in geval van wanbetaling de executie-waarde van het verbonden object op de voorgrond. Dit iir „chter kij de polis niet het geval. Weliswaar kan en zal doorgaans een polis afkoopwaarde bezitten en als zodanig een verhaalsobjec#voor de geldschieter vor men, maar hierom is het de geldschieter in eerste instantie niet te doen. De bij zondere credietfunctie van de polis, welke functie door geen enkele andere zekerheid kan worden vervuld, ligt In het feit, dat door middel van dc polis de geldschieter in geval van overlijden van de debiteur- verzekerde onmiddellijke en algehele af lossing van zijn schuld verkrijgt en wel onafhankelijk van de vraag of achteraf beschouwd deze debiteur al of niet sol vabel blijkt te zijn. Wil deze specifieke credietfunctie van de polis tot haar recht komen, dan dienen ook bij de zekerheidsstelling bijzondere maatregelen te worden genomen, m.a.w. De grote zaal van „Amicitia" te 's-Gra- venhage was Zaterdagmiddag tot de laat ste plaats toe bezet met hogere ambtena ren, die bijeen waren gekomen in een buitengewone vergadering van de Cen trale van Hogere Rijksambtenaren om zich tc beraden, welke weg moet worden gevolgd om een betere salariëring te ver werven. Het bleek tijdens de vergadering, dat alle ambtenaren niets voelen voor het aanvankelijke voorstel, dat inhield, dat de leden van dc centrale zich in het vervolg uitsluitend zullen bepalen tot de strikte uitoefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dit binnen de officiële geldende werktijd uitvoerbaar is en voor zolang verder gaande salarisverbeteringen zullen uitblijven. Er waren zeven afgevaardigden van tot de centrale behorende verenigingen de centrale omvat er meer dan veertig, die het, woord voerden. de voor-communistische regering. De betekenis van de quantiteit van een organisatie ligt vooral in het feit. dat hoe groter het aantal eden is, des te meer personen ook de vruchten van deze orga nisatie deelachtig zullen worden. Het werk is toch grotendeels nutteloos, wan neer er niet veel leden zijn. De groei van een vereniging houdt immers in: het perspectief van een toenemende welvaart der principes in het openbare leven. Aldus formuleerde oater Frantzen O.E.S.A algemeen geestelijk adviseur van de Ned. Katii. Bond van hogere, middelbare en lagere technici en chemici „st. Bernulphus" ongeveer in het kort zijn gedachten, die hij uitsprak bij gele genheid van het feit, dat „St. Bemulphus op 16 Maart Jl. zijn 2500ste lid in zijn re gisters kon aantekenen. Deze gelukkige Was de heer L. D. Bub wonende aan de Adrianalaan te Rotterdam en sinds een half jaar werkzaam als tekenaar-con structeur bij Werf „Gusto" te Schiedam. Om hem en zijn aanbrenger, de heer J. Reijnders uit Schiedam, te huldigen was een aantal autoriteiten Zaterdagmiddag in „Hotel Terminus" te Den Haag bijeen gekomen. Onder hen bevonden zich o.m. de heer L. Beumer van de Centrale Pro paganda Dienst van de K.A.B., die tevens voorzitter H- Middelhuis vertegenwoor digde, de heer v. d. Donck. voorzitter van de Werknemende Middenstand, de heer Sorel namens het Nederlands Instituut van Middelbare Technici, de heer Boer, voorzitter van de Beroepsgroep Technici van de Ned, Chr. Beambtenbond en de heer Moeken, voorzitter van de afdeling Rotterdam van ,»St. Bernulphus". Allereerst was het woord aan de alge- meen voorzitter a.i. van „St. ei nulphus de heer J Verheul, die, na een welkomst woord, gericht tot het 2500ste aanbrenger, deze gesche^en aanbood. De heer Verheul beschouwde het m versnel de mate toenemen van het aantal ais een bijdrage tot de actie van de k. naar de 400.000. Daar wees ook de neer Beumer op en hij onderstreepte m nei bijzonder nog eens de betekenis van ae propagandist, die rimers de man is. om wie de hele beweging draait. Daarom vooral, aldus spreker, was er reden voor heel veel vriendelijke woorden en bij zondere verheugenis. Voor hem had ook nog de directe chef van de heer Bub, hoofdingenieur J. Reijnart, het. woord gevoerd. Deze vroegere voorzitter van ,,St. Bernulphus schetste het grote belang van een organisatie van technici en legde er de nadruk op, dai deze zich nóg beter moeten gaan verenigen Nadat nog enkele andere sttrek.r* tot het kleine gezelschap van genodigden hadden gesproken, zonderde het 3v,„ stuur van „St. Bernulpht^ dl grootst bond van technici n ons land die intus sen al weer meer dan 2500 leden telt zich af, om een aanvang te maken met zijn vergadering. In het Nationale Zeevaartmuseum te Londen is een tentoonstelling geopend van hedendaagse Nederlandse zeeschil ders. De werken zijn daar een maand te bezichtigen en gaan dan nog naar andere Britse plaatsen. Gistermiddag om half drie vloog de 22- jarige fabrieksarbeider A L. uit Budel in Soerendonk (gemeente Maarheeze) met zijn motor uit de bocht tegen een tele- foonplaal. Hij stierf onderweg naar het ziekenhuis. De factoren, die in de afgelopen weken van invloed waren op de dalende tendens op de cacaomarkt, o.a. gebrek aan vraag, waren oorzaak, dat de prijzen in de pe riode van 26 Maart tot en met 1 April een nieuw laagte-record bereikten, andanks de lagere productie-cijfers van Nigeria cacao (Lages), aldus meldt de fa C. W. M. Hes- lenfeld. Deze productiecijfers waren tot 24 Maart jl. 68.150 ton tegen 83.000 ton in het sei zoen 1953/1954. De aankoopcijfers voor Accra tot 18 Maart jl. waren 206.536 ton tegen 205.793 ton in het seizoen 1953/1954. Beide aan koopseizoenen zijn thans grotendeels ten einde. Twee moties Twee van hen dienden moties in. Deze werden samengevoegd en tenslotte aan het einde van de vergadering aangeno men. De uiteindelijke motie houdt o.m. in, dat de verenigingsraad van de Centrale van Hogere Rijksambtenaren in hoge mate be treurt. da; de regering de rechtvaardige verlangens van de Rijksambtenaren tot nog toe heeft afgewezen, waardoor onder hen grote verbittering en teleurstelling zijn ontstaan. De raad draagt het bestuur '"Y0,1 vertrouwen op met alle oirbare ?n,..,te blijven streven naar een !?lVeïbe1erin« der salarissen. Voorts wordt m de motie gezegd, dat gebleken is, dat de behandeling var het wToviSee nJet besta™d* georgani seerd overleg met aan redelijke eisen vol doet, aangezien de regeringsdelegatie is gebonden aan de instructies, welke haar door een der partijen krachtens gezags verhouding worden opgelegd. Bovendien aldus de motie, bemoeilijkt de opzet van het georganiseerd overleg, waarin de an dere partners overwegend belangen heb ben te behartigen van andere categorieën ambtenaren, blijkens de in de laatste iaren ongedane ervaringen, speciaal de behandeling van de salariëring van de ho gere ambtenaren in ernstige mate. De Centrale dringt er bij het bestuur met de grootste klem op aan te overwe gen, welke stappen kunnen worden ge daan om een doeltreffend overleg te be reiken, waarbij wordt gedacht aan de figuur, die op dit punt bestaat voor de officieren van Land-, Lucht- en Zee macht. Applaus met handen en voeten Herhaaldelijk gaven de vele aanwezigen met applaus en voetgetrappel blijk van instemming met de woorden van de spre kers die allen wensten, dat met goede middelen wordt gestreafd naar een ver betering van de financiële positie van de hogere ambtenaar. De salariëring van thans kan, zo werd o.m. gezegd, maat schappelijk ongunstigg gevolgen hebben, welke zeker niet mogen worden overschat. De voorzitter van de centrale, de heer A. Boergema zei<3e jn zjjn openingswoord o.m.: „Deze vergadering is belegd om de toestand te bespreken en de gedragslijn voor de toekomst te bepalen. Het in de oproep voor de vergadering gedane voor stel om ons te beperken tot een strikt for mele uitoefening van het ambt, voor zo ver dat binnen de officieel geldende werk tijd uitvoerbaar is, heeft men verkeerd begrepen of uitgelegd. Van een langzaam- aan-actie is absoluut geen sprake, noch van een model-actie of van lijdelijk ver zet", aldus spreker. De vertegenwoordiger van de centrale in de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken, de heer M. Burggraaff voerde hierna het woord. Spreker zeide de argumenten te gen verdere salarisverbetering van de minister van Binnenlandse Zaken en van de voorzitter van de regeringsdelegatie in de centrale commissie voor georganiseerd overleg ip ambtenarenzaken te kunnen weerleggen. Ofschoon R.S. Stokvis Zonen N.V. te Rotterdam hoopt, dat het jaarverslag over 1954 zeer binnenkort gepubliceerd zal kunnen worden, meent men reeds voorlopig enige mededelingen te kunnen doen over het resultaat van het boek jaar 1954. De omzeitten in 1954 overtroffen die in 1953 niet onaanzienlijk. Ondanks de verhoging van onkosten en een hogere reservering voor belastingen, overtrof het netto bedrag der winst over 1954 nog enigermate dat over 1953, zodat het re sultaat zeker niet onbevredigend kan worden genoemd. Van het merendeel der binnen- en buitenlandse ondernemingen, waarbij wij belangen hebben, waren de resulta ten in 1954 eveneens bevredigend. De gang van zaken over de reeds ver streken maanden van 1955 stcmt tot vol doening. kan niet worden volstaan met een doodge wone verpanding van de polis. De uitkering uit levensverzekering in geval van overlijden wordt immers naar vaste jurisprudentie verkregen buiten de boedel van de verzekering-nemer/verze- kerde om, zodat do begunstigde in de po lis een eigen, directe vordering krijgt op de verzekeringmaatschappij. Deze vorde ring is dus niet een recht, hetwelk aan de verzekeringnemer als zodanig toekomt, zodat bij een verpanding van de polis zon der meer juist dit recht buiten het pand beslag zou vallen. Essentieel is dan ook, dat de crediteur zich door de verzekeringnemer/debiteur als begunstigde laat aanwijzen en h(j ter veiligstelling van zijn rechten overeen- komstik de polisvoorwaarden de begun stiging accepteert. In geval van overlijden cepteert. In geval. In geval van overlijden verkrijgt de crediteur dan de uitkering buiten de boedel om van de levensver- zekering-maatschappij ter compensatie van zijn vordering. Voor zover de uitke ring meer bedraagt dan de vordering, zal de crediteur het restant in de boedel moeten storten. Met het oog op de specifieke crediet functie van de polis is het dus eigenlijk reeds voldoende dat de crediteur-begun stigde de begunstiging accepteert en in vele gevallen wordt hiermede in de prac- tijk dan ook volstaan. Wel dient er hierbij dan steeds nauwkeurig op gelet te wor den dat de aanvaarding van de begunsti ging geschiedt overeenkomstig de op de polis voorkomende voorwaarden van ver zekering. Deze houden doorgaans in, dat acceptatie van de begunstiging slechts kan geschieden met schriftelijk goedvinden van de verzekeringnemer en de aanvaar ding eerst van kracht is, zodra deze door de verzekeraar op de polis is aangete kend. Uiteraard kan de polis ook al zijn deze formaliteiten precies in acht ge nomen slechts haar specifieke crediet functie vervullen, indien de verzekering nemer-debiteur regelmatig de premie be taalt. De crediteur heeft er dus het grootste belang bjj te weten dat ook daadwerkelijk de premie regelmatig wordt voldaan. In de voorwaarden van verzekering van de meeste maatschappijen is dan ook de be paling opgenomen, dat bij niet tijdige be taling van een vervallen premie de maat schappij het recht heeft c.q. verplicht is de begunstigde-crediteur te waarschu wen. Deze heetf dan veelal het recht de premie zelf nog te voldoen, waardoor hem de tijd gegeven wordt ondertussen met zijn debiteur tot overeenstmming te ko men. Voor de wekelijkse uitzending van de „Wigwam", had de K.R.O. evenals het vorige jaar een groot uur van het Zater dagmiddagprogramma gereserveerd om de jeugd gelegenheid te geven in een zeer eenvoudige taal het Lijdensverhaal van Jesus te beluisteren. Kees Galesloot en Henk Kuitenbrouwer wisten met hun tekst de juiste toon te treffen, terwijl Oscar van Hemel, duide lijk geïnspireerd op de heldere taal van de schrijvers, met zijn onderstrepende en vertellende instrumentale muziek de ver schillende stadia van de Passie die eenhe'd gaf, welke nodig is om van begin tot eind te boeien. Het gemengde kinderkoor onder leiding van Paula v. Alphen en het jongenskoor onder leiding van Fr. Boudewijn hadden het overigens niet al te gemakkelijk, daar de componist, zijn muziek ingewikkeld en zeer modern had getoonzet. Een factor die de lof voor de uitvoerenden alleen maar kan vergroten. Horizontaal: 1 verzuimen, 7 en omge keerd (afk.), 8 ik (lat.), 10 zangnoot, 12 nauwe, 14 bijwoord, 15 reeds, 16 gevan genis, 18 deel v. e. vogel, 21 familielid, 22 projectiel, 24 ontkenning, 26 uiterste grens, 28 ogenblik, 29 naamloze vennoot schap (fr.), 30 dubbelblank. 31 vette vloei stof, 34 de onbekende, 35 gelofte, 37 jon gensnaam, 38 deel v. e. bloem (meerv.). Verticaal: 2 herkauwer, 3 hemellichaam, 4 deel v. d. hals, 5 landbouwwerktuig, 6 windrichting, 9 ontwijken, 10 pl. in Over- ijsel, 11 vr. munt, 13 zeediertje, 16 reke ning, 17 onderofficier (afk.), 19 insecten eter, 20 onder het nodige voorbehoud (lat. afk.), 23 slede, 25 water in Friesland, 27 kloosterzuster, 29 reinigingsmiddel, 32 boom, 33 pl. in Gelderland, 35 verlaagde toon, 36 fr. voegwoord. Oplossing van Zaterdag Horizontaal: 1 makreel, 6 pronken, 11 aal, 12 ede, 14 kil, 15 uk, 17 euvel, 19 or, 20 roi, 22 ons, 23 lot, 25 gom, 26 iedere, 29 sahara, 31 eed, 32 sok, 34 aal, 35 som, 37 eenmaal, 40 ale, 42 re, 43 rd, 44 aga, 46 termiet, 49 kok, 51 lor, 53 tag, 54 oma, 56 balkon, 59 armada, 61 rie, 62 mom, 64 dan, 65 kor, 66 ar, 68 kales, 71 st, 72 nar, 74 ate, 75 oud, 77 kanteel, 78 geniaal. Verticaal: 1 maurits, 2 ka, 3 ras, 4 el, 5 leus, 6 peel, 7 ok, 8 nis, 9 kl, 10 normale, 13 dv, 16 koe, 17 ene, 18 los, 19 oor, 21 idem, 22 orde, 24 taal, 25 gala, 27 ee, 28 dom, 30 ha, 32 snert, 33 karig, 36 oog, 38 ere, 39 ade, 41 leo, 44 afbraak, 45 alle, 46 trom, 47 mat, 48 torn, 49 kaak, 50 kwartel, 52 ok, 55 mm, 57 air, 58 nok, 59 aas, 60 dos, 63 maal, 64 deeg, 67 gat, 69 lt, 70 lui, 72 nn, 73 re, 75 on, 76 da. De particuliere legers, die in opstand zijn tegen de Vietnamese regering, hebben voor drie dagen hnn blokkade van Saigon, die reeds zes dagen duurt, opgeheven om de autoriteiten van de stad gelegenheid te geven voedselvoorraden aan te voeren. Door de blokkade zijn de prijzen van verse levensmiddelen bijna verdubbeld. De markten zijn leeg. Het besluit om de blokkade op te heffen is genomen naar aanleiding van een ver zoek van de Franse en Amerikaanse auto riteiten te Saigon, aldus heeft een woord voerder van de particuliere legers mede gedeeld. Intussen is de toestand te Saigon aller minst opgeklaard. Enerzijds dreigen nieuwe moeilijkheden in het kabinet van premier Diem, nu ook zijn minister van buitenlandse zaken, dr Tran Van Do, het kabinet schijnt te willen verlaten. Men verwacht in Saigon, dat premier Diem deze week nog zijn regering geheel Zal reorganiseren. Na de verzoening van een deel van het Cao-Dai-leger met het nationale leger schijnt nu anderzijds een in 1953 naar de regeringstroepen overgegane Cao-Dai- bevelhebber, generaal Nguyen Van Thanh, er onder bepaalde voorwaarden in toege stemd te hebben naar het „verenigd (op- positie-) front" terug te keren. Het Russische weekblad „Nieuwe Tijden" heeft zich in een artikel we derom tegen de accoorden van Parijs gericht. Onder meer wordt hierin ge zegd, dat de van kracht wording van de accoorden het Duitse vraagstuk sléchts gecompliceerder zal maken en dat het onmogelijk is de Duitse een heid tot stand te brengen op basis van deze accoorden. „Nieuwe Tijden" zegt, dat „de illusie, dat de Sovjet-Unie zich met de accoorden verzoend heeft, slechts teleurstelling kan brengen aan hen, die deze illusies koesteren". Het blad zegt over een mogelijk te houden vier-mogendhedenconferentie, dat het stellen van voorwaarden vóór de conferentie, niet kan bijdragen tot het succes er van. „Pravda" zegt, dat het nog steeds mogelijk is terug te komen van de ac coorden van Parijs. Hoe verder 't sta dium echter, des te moeilijker zou dit worden. Reuter tekent hierbij aan, dat in de Sovjet-pers veel gezegd is voor een conferentie voor het oplossen van het Oostenrijkse vraagstuk. Tot nu toe is echter nog nergens te verstaan ge geven, dat men de oplossing van het Duitse vraagstuk mogelijk acht. Inte gendeel, er is steeds gezegd, dat her eniging van Duitsland op basis van de accoorden van Parijs onmogelijk is. Radiorede Pinay De Franse minister van buitenlandse zakgn, Antoine Pinay, heeft in een ra diotoespraak onderhandelingen met 't Oosten een van de belangrijkste vraag stukken van thans genoemd. „Wij moe ten met vertrouwen en moed onder handelen, zonder het risico van een mislukking te lopen of van een vernie tiging van het reeds bereikte". Men diende niet aan een conferentie deel te nemen, die propagandistische doelen nastreeft, doch die positieve resultaten afwerpt. In deze geest, aldus de minis ter, worden thans door de geallieerden voorbereidende besprekingen gevoerd. Over het Verre Oosten zal nog deze maand gesproken worden en wat Oos tenrijk betreft, zijn wij reeds tot daden overgegaan. Het Duitse vraagstuk zal spoedig diepgaand bestudeerd worden. Heden wordt in Zuid-Afrika de wet van kracht, waarbij missiescholen en provinciale scholen onder regerings- contróle worden gesteld. Volgens deze wet zullen ongeveer 5000 protestantse scholen ondeer de controle van de minister voor naturel- lenaangelegenheden geplaatst worden. Verklaard wordt: „Ër is geen plaats voor de Bantoe in de Europese ge meenschap boven de grens van zekere vormen van deelneming aan het ar beidsproces". De Katholieke missiescholen zullen blijven voortbestaan, maar met dras tisch verlaagde subsidies. Het „Afrikaanse Nationale Congres" heeft circulaires doen verspreiden, waarin een beroep op de ouders ge daan wordt, geen zitting te nemen in de „schoolcommissies", die krachtens de nieuwe wet zijn ingesteld. De „Petroleum Press Service" raamt, dat de wereldproductie van ruwe aard olie in 1954 681,5 millioen ton heeft be dragen, vergeleken met 655,5 millioen ton in 1953. Verreweg de grootste producent bleven de Ver. Staten, hoewel de productie in dit land daalde van 317.757,000 ton in 1953 tot 312.257.000 ton in 1954. Andere grote pro ducenten waren: Venezuela 98.586.000 ton tegen 92.261.000 ton, Koeweit 47.729.000 (43.286.000) ton, Saoedie Arabië 46.626.000 (41.382.000) ton, Perzië 30.073.000 (27.682.000) ton cn Canada 12.953.000 (10.837.000) ton. Ed. Hoornik heeft reeds met zijn vers drama „De Bezoeker" bewezen, dat hij on miskenbare talenten bezit voor °e dlja- matische litteratuur. Zaterdag heeft De Nederlandse Comedie een nieuw stuk van deze auteur opgevoerd onder regie van Ton Lutz Hoornik heeft dit keer met zyn spel in de volledige gebondenheid van de verzen opgebouwd» hoewel zyn taal toch een zekere gebondenheid aan e®n bepaald metrum en rhythme vertoont. Hoornik is niet de auteur van het regionale of van het nationale. Hij neemt, wat wij zouden willen noemen, het algemeen menselijke tot basis van zijn kunst. In De Zeewolf" zijn het mensen, die leven "in een gefingeerd plaatsje Saint Audace aan de Middellandse Zee. Men treft daar aan André, de eigenaar van het strandtentje „De Zeewolf". Een visser, die droomt over hetgeen hij heeft beleefd, toen hij nog op de grote vaart voer. Hij heeft witte leeuwen gezien en steeds weer ziet hij deze dieren in een visioen vol avonturen terug. Marie, zijn vrouw, is wat men pleegt te noemen een zaken vrouw. Zij wil vooruit hoewel zij toch niet uit het hout van volslagen materialisten gesneden is. Maar zij heeft realiteitsbe sef. Haar neef Paul is een jongen, die vol verhalen over zijn leven op zee is, maar die in feite zich door fantasieën handhaaft. Hij wordt verliefd op Jeannet. een Amerikaanse jonge vrouw, die in het 's winters verlaten oord waar „De Zee wolf" staat, wil gaan wonen. De verhouding tussen deze twee jonge mensen is het hoofdthema van het stuk. Natuurlijk komt het tot een crisis, die Hoornik afwikkelt in een uiterst traag laatste bedrijf, waardoor een anti-climax ontstaat, die zich oplost is een mijmering over het vergane leven, over een wens' droom waardoor Hoornik zijn stuk beëin digt met een onzegbaarheid, die het poëti sche raakt. Rond de hierbovengenoemde figuren treden nog op een schelpenmeisje Anita, een poging van de schrijver om de on bedorvenheid van een natuurkind te teke nen, maar die wel erg naïef uit zijn pen is gevloeid; een simpele ezeldrijver Napo leon; een wereldwijze kapper en vrouwen jager Francois en een oude notaris, die zich ten slotte van zijn obsessie heeft be vrijd en als een herboren man 'het leven weer in treedt. Als figuratie voor een in tiem feestje treden nog twee kamermeis jes op. In een alleraardigst décor van Nico- laas Wijnberg is het spel opgevoerd onder regie van Ton Lutz. In een voorwoord in het programma heeft Lutz gefilosofeerd 5 Ik nam de brief aan. Het was een een voudig velletje wit papier, zonder adres of datum; in hetzelfde beverige, onper soonlijke schrift stond er: Ik kan niet langer alleen verder. Zorg alstublieft voor Diana Louise Frempton. Vader knikte haalde zijn schouders op, en liet zich ontvallen: Bovendien zijn dergelijke methoden niets voor hem Hij zweeg, kromp bii- na ineen en vermeed mijn blik Het is jouw schuld, Éve, zei'hij ten slotte, met 'n vriendelijkheid, die ik niet verwacht had. Je maakt me zo nerveus met je getob over mij, dat ik af en toe de dingen met meer in hun juiste ver houding zie. Dan verbeeld ik me, dat ik schimmen en gestalten zie, en dat er om iedere hoek gevaar dreigt Maar heus, als ik begon ik, doch zweeg, omdat ik besefte, dat hij uit zich zelf misschien meer zeggen zou dan wan neer ik drang op hem uitoefende. Geluk kig nam hij geen notitie van mijn woor den en vervolgde: Gonzalez zou nooit zulke omwegen bewandelen. Ik schrok. Gonzalez! riep ik uit. Senor Gonzalez y Fernandez di Ca- lancar, zei vader nadenkend. Maar vader, die is dood! zei ik. U praat altijd over hem alsof hij dood is Springlevend, kind. En volgens de krant is hij op de tweede van deze maand in ons land aangekomen en logeert hij in hotel Claridge. Dat is veertien dagen gele den, hetgeen wil zeggen, dat ik een week geleden al had moeten weten of hij nog belang stelde in mij. Om je de waarheid te zeggen ,was ik zijn bestaan al sedert een paar dagen vergeten. Daarnet dacht ik een ogenblik, vanwege die geschiede nis met die boot en dat daar hij wees op het stapeltje kleren dat hij iets be gonnen was. Maar dit heeft niets met hem te maken. Het ligt hem niet, als je begrijpt wat ik bedoel. Ik begrijp er geen snars van, ant woordde ik, en zette het op een hollen in de richting van de loods. Het was onge veer drie kwartier geleden, dat de vreem de boot vertrokken was. Er bestond een kleine kans, dat ik haa nog kon 'inha- ook' geweest was, ze had zich zeker niet Bij de schuur gekomen, maakte ik de deur open, trok de race-boot op de giij- helling, nam de hoes van de buitenboord motor en sleepte die naar de achterste ven. De twee blikken benzine waren vol, dank zij Charlie's altijd toegewijde zor gen, en ik zette ze. allebei in de boot. Intussen was vader gearriveerd, terwijl de jongen, die niet zo vlug vooruit kon komen, doordat het kind zich hardnekkig aan hem vast hield, een paar meter ach ter hem aan kwam. Het gesprek werd voortgezet op hel punt, waar ik het afgebroken had, maar nu achtte ik mij gerechtigd de leiding te nemen. Intussen duwde ik, geholpen door de jongen, de boot het water in. U zult wel gelijk hebben, zei ik tegen vader. Niemand kan beter dan u weten wat voor iemand hij is, maar deson danks blijft het een feit, dat hij reden te over had om u te haten. Ik dacht, dat hij een agent van de Nazis was Dat neem ik zonder meer aan. Maar u liet hem arresteren en in de gevan genis werpen; u verklaarde zijn bezit tingen verbeurd, u besmeurde zijn naam, en de hemel weet, wat u nog meer ge daan hebt. En daarna ontdekte u, dat hij helemaal geen Nazi-agent was. Ieder mens maakt fouten, bromde vader. Maar u dreef bet nog verder door te denken, dat hij dood was. Hoe kan ik dan nu op uw oordeel vertrouwen, wan neer u beweert, dat dit niet zijn werk is het begin van een complot om het u belaald te zetten? Inmiddels was de boot vlot gekomen, en terwijl de jongen haar bij het strand hield, bracht ik de buitenboordmotor op zijn plaats, schroefde de haken vast, en begon de tank te vullen. Vaders inilde stemming trok snel af, en aangezien hij in zijn rolstoel niet dichterbij kon ko men, moest hij zijn stem yerheflcn Er was een woedende klank in En als het Gonzalez is, dan wil ik niet, dat ik er in gemoeid wordt blaf te hij. Hij is nog erger dan de lUtvel! Waar betaal ik mijn belasting voor? Laat de politie maar met hem afrekenen! Het is niet zo gegaan, als jij denkt. Zoals u het vertelde, leek het zo. merkte ik op, terwijl ik de dop op le ben zinetank schroefde, en wat de politie be treft, die zal het zeker moeten opknap pen maar niet voordat wij zeker van onze zaak zijn. Billy Bull zou niet erg verheugd zijn, als wij een Zuid-Ameri- kaanse vete in zijn district importeerden, maar hij zou bepaald furieus zijn. als we hem op spoken lieten jagen Doe in vredesnaam niet meer dan kijken als je ze vindt! riep vader. Dat beloof ik, verzekerde ik hem, en ik meende het van ganser harte. Ik wilde alleen maar in staat zijn Billy Bul! een beschrijving te geven van het jacht en de opvarenden, en hem zo mogehjk de ligplaats mededelen. Ik zal niets doen voordat je terug bent! Vader gaf zich eindelijk gewonnen aan mijn gezond verstand. Bij de tweede keer, dat ik aan het koord trok, sloeg de motor aan,en het volgende moment schoot de boot over het water. Op een kalme dag als deze kon ik dertig knopen halen tegen het motor jacht acht of tien. Afgezien van de lichte gestadige trilling veroorzaakt door de vaart, lag de boot volkomen vast, en het onpasselijke gevoel op mijn maag had dan ook beslist een andere oorzaak. Ik kende mijzelf genoeg om te weten wat het was en hoe het kwam: een voorge voel van gevaar. Nu het getij aan het aflopen was. was de middelste vaargeul de enige, waarin genóeg water stond voor het jacht. Ik koos deze geul en overlegde bij mezelf of mijn voorganger stroomopwaarts de rivier opgegaan zou zijn, in de richting van Fendon, het stadje, dat aan weerszij den van het water ligt, waar het zich tot enkele meters versmalt; of dat hij stroomafwaarts gegaan was naar zee, een mijl verder. Ik kon slechts gissen. Maar na Fendon is de rivier niet langer be vaarbaar, behalve voor platte schuiten en roeiboten. Die kant op was er dus geen uitweg, en daarom kon ik beter eerst de riviermond en de wateren daarachter af zoeken Vond' ik het jacht niet tussen Alde- bugh in het zuiden en Lowestoft of Great Yarraout in het noorden, dan zou ik terugkeren naar de rivier. Ik zette koers naar zee. De vaargeul kronkelde zich In allerlei bochten; op een plaats vormde zij zelfs een lua, doch langzamerhand verloor zij haar grillig karakter, tot ik de mod- derbanken naderde waarachter de wijde zee lag. En toen zag ik iets, dat me deed be grijpen, dat het geluk met mij was. Buiten voor de riviermond, wachtende tot het getij haar over de modderbank zou dragen, lag daar De Pauw, met de wimpel wapperend aan haar mast, als een welkomstgroet. Zij moest daar al een poos gelegen hebben, en als het motor jacht gepasseerd was, dan hadden Char lie Bedlington en Jonathan Penrose, of één van beiden, het ongetwijfeld gezien. (Wordt vervolgd). over de twee realiteiten, die naar zijn me ning in het stuk van Hoornik naar voren komen: de existentiële en de heimwee. Een objectieve en een subjectieve reali teit. Deze twee komen met elkaar in conflict. Dat is zo, maar Lutz heeft zijn regie sterk gericht naar het naturalistische uitbeelden van het woord in de ruimte. De psycho logische diepgang kwam niet erg tot zijn recht. De typering van de figuren is uiter lijk verzorgd De pauzes tussen de ver schillende zinnen werden vaak opzette lijk lang genomen, maar mede door het décor werd alles volledig realistisch over het voetlicht gebracht. Zo realistisch, dat men zelfs de zee weerspiegeld zag in het dak van de strandtent. Er werd goed geacteerd door Joan Rem- melts als André en Mimi Boesnach als zijn vrouw. Maxim Hamel is een schreeuwige jongeman, die niet bij mach te is de vaak schone en steeds verzorgde taal van de auteur goed te phraseren. Ina van Faassen was de Amerikaanse be haagzieke jonge vrouw. Ten minste uit de tekst vernam men, dat zij uit Amerika kwam; voor het overige was zij een cliché type van iemand, die zich verveelt en die behoort tot die internationale kliek, die aan de Zuidkust van Frankrijk sa menkomt om zich te verstrooien. Hedda van der Linde moest naief zijn en dat was ze ten voete uit: in gebaar en stem, volledig. Onno Molenkamp was nog simpeler en een knaap die zich daar wel bij voelt. De kapper Francois van Ton Lutz was goed getypeerd. Een ..Lebemann' een profiteur maar toch charmant. Philip pe la Chapelle bracht het arsenaal van zijn jarenlange ervaring als acteur mee om een gezellige en grappige notaris te creëren, die echter geen moment tragisch werd ondanks de enorme druk waaronder hij leeft Zijn vrouw was keihard en heeft bij haar sterven nog haar suprematie la ten gelden door haar man op te dragen zijn leven lang voor haar papegaai te laten zorgen, een beest dat monsieur Ro bert haat in het diepst van zijn hart. In de schaduw van de strandtent tegen het einde van het touristenseizoen heeft Hoornik deze mensen bijeengebracht om hun levens met elkaar in contact te bren gen en om daaruit een stuk geobjectiveer de levensphilosofie te lichten, die de toe schouwer slechts voor het oprapen heeft. Hoornik heeft vaak goede theater-effec ten opgebouwd. Hij weet geestige woorden in de monden van zijn personen te leggen Het probleem is echter al spoedig te raden. Zonder al te grote intuitie ver moedt reien de fabel. Maxim Hamel heeft ten overvloede in het begin dermate op de loop der komende tafrelen en bedrij ven vooruitgeacteerd, dat men zonder spanning moest aanzien hoe de kiem der tragiek tot wasdom kwam. Men kan het nieuwe stuk van Ed. Hoor nik een verrijking van de Nederlandse toneelliteratuur noemen. En daarom kun nen wij ieder aanraden kennis te nemen van het laatste werk van deze auteur, die zich reeds snel heeft ingewerkt in de sfeer van schmink, voetlicht en décors. BU.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9