remde grotere huurverhoging Laagbouw en gebrek aan grond „INDONESISCHE POLITIE MISHANDELT NIET! C0MMENTMR OVERHEID TREFT GEEN SCHULD Rheumatische arthritis en haar gevolgen Commissie Goudzoekers vlogen de haren nam elkaar revanche m Tien jaar terug Factor arbeid in cle P.B.O. Houding in commissies Naar cle 20.000 leden Overzicht Eerste Kamer kalmeer de zenuwen Nieuw bestand in Saigon g Geen compensatie mogelijk Minister-president ontkent beschuldigingen Henk van der Maze. Kaïialennet in Zuide lijke IJsselmeerpolders Russisch antwoord op verklaring over Oostenrijk De wateroverlast in Overijssel Ruimere credietfaci li teilen aan landbouwers niet nodig Een tot twee procent der bevolking lijdt eraan Rumoerige ledenvergaderin „Renate Leonhardt" van Gramofoonplaten verwissel voor kartonnen schijven Opschudding in koffie- wereld N.E.S.B. verboden vereniging WOENSDAG 6 AFlïfL 195' FAG IN A 5 Tegenstelling in kabinet? Teleurgestelde groepen Hoogbouw in Rotterdam Woningtekort Noordelijke K.v.K.'s ivenden zich tot minister Geen gegevens over totale schade Niet te zwaar IN ATOOMEXPOSITIE NU GRONINGEN Beschuldigingen Vredesengel Twee H.B.S.'ers bleken de dieven Commissie opgeheven Braziliaanse minister van financiën treedt af ZUIDHOLLANDSE BANK Hoge Raad: 6 APRIL 1945 Stabilisatie van lonen en prijzen s-GRAVENHAGE, 5 April 1955. Het belangrijke probleem, dat de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw had te be handelen in zijn antwoord op de algemene beschouwingen betreffende zijn begroting was de kwestie van het huurbeleid. Dit huurbeleid, zo had Ir Kraayvanger (K.V.P.) verleden week gezegd, is door déze regering te vondeling gelegd, daarbij doelende op de huidige magere plannen tot huurverhoging, welke blijkens bet Voorlopig Verslag der 1 weede Kamer bij geen der partijen in die Kamei instemming heeft gevonden. Minister Witte zette nog eens uiteen, dat hij herhaaldelijk had betoogd en dat dit ook zijn grote zorg was, Sat de huren dei oude woningen moeten worden verhoogd. Het optrekken van deze oude huren noemde hij noodzakelijk en hij hoopte daarom, dat vei dere voorstellen der regering op de instemming van beide Kamers zou kunnen rekenen. Het verschil van mening bestaat volgens de minister alleen over het tempo en de mate. waarin het huur beleid, zoals hij het heeft uiteengezet wordt gerealiseerd. MINISTER WITTE Huurbeleid niet te vonde- linggelegd Zoals men weet, was het oorspronke lijke plan een huurverhoging van 25 pet met afroming van een bepaald gedeelte voor een huuregalisatiefonds. Dit is door velerlei tegenstand gewijzigd in een huur verhoging van 10 pet zonder huurbelas ting en dan nóg alleen voor woningen boven een bepaalde huur. De minister verklaarde dit aldus, dat dc regering streeft naar een stabilisatie van lonen en prijzen, welke stabilisatie- politiek in het begin van het jaar is inge zet. In dat beleid paste de aanvankelijk geraamde huurverhoging van 25 pet niet meer, omdat men in dat beleid daarvoor geen compensatie zou kunnen geven. Zelfs een geringe loonsverhoging als compensatie zou invloed hebben op het prijspeil. De stabilisatie zou dan door de tijdbom van de huurverhoging worden verstoord. Maar dit betekent niet, aldus minister Witte, dat het nu de bedoeling zou zvjn de huurverhoging voor een verre toekomst te laten liggen. Hij bestreed dan ook, dat de regering geen huurbeleid zou voeren. Er was een huurverhoging gekomen op 1 Januari 1954. Samen met de aanvankelijk voor genomen huurverhoging zou dit in ander half jaar een huurverhoging hebben be tekend van 115 tot 170 pet. Men kan dus niet zeggen, dat de regering hier met diligent is, aldus redeneerde minister Witte. Nu de laatstbedoelde verhoging thans niet doorgaat, is de enige vraag deze: heeft de regering met haar stabi- lisatiepolitiek van lonen en prijzen de juiste beslissing genomen. De regering heeft daarvoor steekhoudende argumen ten en deze, aldus minister Witte, zijn niet aangevallen. Men moet dan niet zeggen, dat de regering niets doet inzake het huurbeleid. Daar kwam de heer Kraayvanger bij de replieken natuurlijk op terug. Hij aan vaardde de uiteenzetting van de minister waaruit diens zorg sprak voor het op trekken der oude huren. Hij begreep 's ministers te leurstelling, dat zijn voor nemen, in de Troonrede ge uit, geen wer kelijkheid kon worden. Hij aanvaardde zelfs het argu ment van de stabilisatie van lonen en prijzen, maar vroeg toch of de regering om tegenstellin- IR KRAAYVANGER Geef ons een schema... gen in het kabinet te vermijden deze stabilisatie niet al te snel had aanvaard. Is het binnen het kabinet, zo vroeg hij, niet mogelijk geweest, dit vraagstuk zó aan de orde te stellen, dat wij een schema, een duidelijk beeld, zouden hebben ge kregen van het verdere beleid? Hij vroeg daarom een schema afgestemd op een rendabele huur, zodat men een financieel- economische berekening zou kunnen maken. De minister antwoordde hierop, dat hij geen afgewerkt plan kon geven. Hij kon niet meer geven dan een globaal plan voor een huurverhoging om de twee a drie jaar van 25 tot 30 pet, totdat een vrije woningmarkt zou zijn bereikt. Hij begreep natuurlijk, dat er teleur- gestelden waren en wel vier categorieën. Ten eerste de huiseigenaren, ten tweede de voorstanders van de huurbelasting, ten derde de tegenstanders van de huur belasting, die zich namelijk nu ook de huurverhoging grotendeels zien ontgaan, en ten vierde zij, wie de volkshuisvesting ter harte gaat. De minister zeide ten slotte. dat hij graag een veel verder gaan de huurverhoging zou verdedigen. Stemt men echter in met de stabilisatiepolitiek van de regering, dan komt daarna de vraag of men óók instemt met de par tiële huurverhoging, die wél in het sta bilisatieprogram past. Met een verwijzing naar de grote mate van overeenstemming, die er bleek te bestaan tussen de heren Kraayvanger en lp, t Veld (P. v. d. A.), had de minister het tenslotte over ver zoenende woorden, die, naar hij hoopte, weerklank zouden vinden in het land. Een ander probleem was dat van de hoog- of laagbouw, waarover men in Rot terdam een enquête had gehouden. Twee rapporten waren hiervan het resultaat geweest. De enquête was gehouden in Rotterdam-Zuid. De minister was diep onder de indruk gekomen van deze rap porten, speciaal van de klachten van de bewoners van hoogbouw. Hij las citaten uit deze rapporten voor: ouders, die niet op bezoek konden komen door de vele trappen, die zij zouden moeten beklim men, de voortdurende waarschuwing aan de kinderen om aan de buren te denken; het weinige geestelijk contact met andere bewoners. Het rapport over de ééngezinswoning was prettiger, daar waren de mensen vol lof over hun woning, de kinderen waren vee) rustiger, zij konden hun eigen gang gaan en werden niet gedegradeerd tot massamens, zoals de mens uit de flat woning. Het economisch voordeel van de hoog bouw is dan alleen het minder gebruik van de cultuurgrond. De minister maak'te nu twee supposities en wel als eerste een berekening van 30 tot 40 pet ééngezins woningen in de grote steden en in de andere gemeenten uitsluitend ééngezins woningen en als tweede in de grote steden 100 pet hoogbouw en in de middel grote steden 60 pet. Dit zou een verschil maken van niet meer dan 200 h.a. per jaar dat is een honderste procent van de totale cultuurgrond in Nederland, ®v*:r het woningtekort sprekende be streed de minister de cijfers van de heer ljaima (A.R.). Het is wel waar, zo zeide rLmi,mfer- dat sin<is Mei '47 het woning- e slechts met 22.000 was verminderd. erf^iQILeeiTlt men de cijfers van 1 Jan. '48 han krijgt men getallen te zien van 44.000 en 60.000. He communistische heer Brandenburg, f'jSProken had over de 250 bouwvak- e|hers, die men wil laten komen uit de t"113611 in Griekenland en Oostenrijk, twoordde minister Witte, dat het er ier primair niet om ging het aantai oouwvakarbeiders te vergroten, maar om chfoffers te helpen van de terreur de vervolging in landen, die de heer De minister-president van Indonesië, mr Ali Sastroamid.io.io, heeft gisteren de be schuldigingen ontkend, die van „buiten landse zijde" tegen het optreden van leden van de staatspolitie zijn uitgesproken. Hjj zeide dit in een rede ter gelegenheid van de dies natalis van de politie-acadcmie te Djakarta. De laatste tijd, aldus spr., is de naam van de staatspolitie „verscheidene malen besmeurd en is de staatspolitie be schuldigd van mishandelingen". „Deze aantijgingen en beschuldigingen komen uit het buitenland en het is duide lijk, dat zij bedoelen de goede naam van De Nederlandse Katholieke Bond van administratief, verkopend en verzekerings- personeel „St. Franciscus van Assisië" heeft onlangs een knap propaganda-nummer uitgegeven. Onder de talrijke gedegen artikelen bevond zich ook een der laatste pennevruchten van onze strijdbare Veraart. Geharnast als altijd is de professor van leer getrokken tegen de nog altijd bestaande misverstanden. Na zijn verontwaar diging te hebben geuit over de z.i. onwaardige koehandel bij loonbesprekingen, merkt hij op „Terwijl dus economisch voor de arbeiders de hoofdzaak is dat het bestuur van het bedrijfschap, beschikkende over alle economische gegevens het aantal ondernemingen, het aantal arbeiders, de stand van zaken met de prijs van het product, de ontwikkeling van een aantal jaren, de economische vooruitzichten en verwachtingen, en zoveel meer, in staat is het optimale (allerhoogste) loon van de arbeiders te bepalen en wel met een nauwkeurigheid, dat ernstige strijd hierover uitgesloten mag worden geacht ontgaat dit allerbelangrijkste aan kopstukken aan beide kanten". Om dan te verzuchten, dat nog altijd bezinning over de beginselen der P.B.O. dringend noodzakelijk is. Doch niet alleen in economisch opzicht, ook in sociaal opzicht Want nog steeds gaat men voort de werknemers te zien als een grote, ongedifferentieerde massa. Prof. Veraart zegt dan op zijn manier aldus: „Het valt eenvoudig niet te ontkennen, dat, bewust en onbewust, restanten van de verfoeilijke klassenstrijd-doctrine zich nog laten gelden. Men geeft zich niet geheel gewonnen aan de solidariteitsgedachte, waardoor het bestuur van het bedrijfschap zo harmonisch mogelijk, voor wat de factor arbeid betreft, en met zelfstandige vertegenwoordiging van de verschillende sociale groepen van de arbeid, wordt samengesteld. Er is nog wantrouwen, of de „andere" groepen dan die van de arbeid-der-massa wel altijd de „kant van óe arbeiders" zullen kiezen een gedachte, die vloekt met het beginsel van de P.B.O. Want dat beginsel kent geen twee-heid van belangen, maar slechts een éénheid, waarbij aan allen, die bij de bedrijfstak zijn betrokken, hun optimale plaats en blijvend! wordt toegekend. Oplossing van dit ernstige sociale misverstand mag alleen worden verwacht, zodra verbonden van de arbeid, bevattende de drie groepen van de arbeid; de hogere, de mediale en de lagere, de plaats van de tegenwoordige centrales zullen hebben ingenomen. Uiteraard mag zulk een hervorming het eerst in katholieke kring worden tegemoetgezien". Aldus prof. Veraart. Er mag dus geen machtspositie in verband met het getal domineren. Anderzijds moet ons toch van het hart, dat invloed mede met het getal is verbonden. Als een vakorganisatie op verbeteringen aandringt, hetzij bij een individuele werk gever, hetzij bij een groep ondernemers en die organisatie practisch niemand of maar een zeer klein percentage van de werknemers vertegenwoordigt, is de ge neigdheid tot correctie vaak al heel gering. Organisatiebesef-tekort komt in alle kringen voor, doch in het bijzonder onder de hogere en mediale groepen. Tot haar eigen schade en zeker niet alleen financieel. De hogere en mediale groepen dienen derhalve ook in getal omhoog te gaan. j Dranciscus" zit er nu achter heen om zijn aandeel te leveren voor het volmaken van 400.000, door binnen een enkele maand te streven naar het vol krijgen van 20.000 wat zijn eigen organisatie betreft. Dat kan gemakkelijk, deze vakbond zou 50.000 leden kunnen tellen, wanneer er voldoende inzicht en mmder egoïsme was. Mogen we nog even wat argumentatie uit het eigen orgaan van genoemde bond voorleggen: Het eerste doel spreekt voor zichzelf. Een enorm werkterrein ligt voor onze bond nog braak. Duizenden katholieke beroepsgenoten zijn i °I3|'ec?rSaniseerd en zij verzwakken, bewust of veelal onbewust, de j'e wi.i, óók ten behoeve van hen, moeten uitoefenen. Wanneer n ri e^en voorts eens een enkele conferentie met de werkgevers ,"Ae"r unnen bijwonen, dan zouden zij, evenals wij, hartgrondig over- „Xwuio Van het feit- dat het ledental dat wij per bedrijfstak vertegen- wooi a en, vaak zo beslissend is voor het resultaat, dat wij in het over leg met de werkgevers hopen te bereiken. Kosten gaan nu eenmaal voor de baat uit. Er zijn er echter nog tienduizen den die de baat kunnen appreciëren maar het opbrengen van de kosten aan collega's overlaten. Men moest zich eigenlijk schamen. Doch dat is er niet bij! dc staatspolitie van Indonesië omlaag te halen en in verband te brengen met de verdediging van Nederlanders, die worden beschuldigd van misdrijven tegen de staatsveiligheid". Mr Ali Sastroamidjojo zei van de ge legenheid gebruik te willen maken te ver klaren, dat de staatspolitie een staatsappa raat is, „welker taak 't Is deze affaire op te rollen en te onderzoeken" en dat zij indien de veiligheid van de staat wordt bedreigd, niet behoeft te aarzelen in de uitoefening van haar taak. „De aantijgin gen en beschuldigingen zijn van alle grond ontbloot en vormen een list om het aan de gang zijnde proces te beïnvloeden", (Het moge erg plezierig zijn voor de staatspolitie, dat niemand minder dan de minister-president haar zo de hand boven j het hoofd houdt, de beweringen van de premier zijn er niet minder onjuist om. Het is al te onomstotelijk bewezen en in Indonesië zelfs toegegeven dat de politie haar arrestanten, als haar dat te pas komt, allerverschrikkelijkst mishan delt. Dat kan het water van de zee en evenmin de woorden van een minister president niej afwassen. Red.) Brandenburg niet onbekend zijn. De be- nom'uf W0rd tenslotte z. h. st. aange- Daarna werd nog vastgesteld de begro ting van het Algemeen Burgerlijk Pen- nadat de heren Molenaar Hellema (A.R.) daarover het woord hadden gevoerd en daarbij hadden mvieZeni,0p het enorme tekort in dit fonds milltoen gulden). Zoals bekend heef! minister Bee] nog kort geleden in de tweede Kamer verklaard, dat ten deze net rapport van de commissie-Van Poelje worden afgewacht, dat hij tegen het - van dit jaar verwacht. Nu deelde minister Beel mede, dat de Van Poelje vóór 1 Juli fe." mterimrappori Kliitho» 0 ^eren 'vioienaar en ne n'et wachten. Die spraken over tina a en dergelijke. De begro- werd tenslotte z. h. st. aangenomen. F. S. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Groningen, Veendam en Leeuwar den hebben een adres verzonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat met afschriften aan de ministers van Bin nenlandse Zaken, Economische Zaken en Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning over het kanaiennet in de Zuide lijke IJsselmeerpolders. In dit adres wordt aangehaakt op een rapport inzake het ontworpen kanalen- en wegennet in deze polders van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Holland. Bepleit wordt, dat de af metingen van 't middenkanaal, het Oost- vaardersdiep, zodanig moeten zullen worden, dat het op zijn minst is geschikt voor de doorvaart met binnenschepen tot 2000 ton. Het Oostvaardersdiep wordt de belangrijkste scheepvaartverbinding ge noemd tussen de zeehavens Rotterdam en Amsterdam enerzijds en de Noordelijke provincie anderzijds. Er wordt op ge wezen, dat de kunstwerken in de vaar weg GroningenLemmer, welke thans schepen tot slechts ongeveer 1000 ton doorlaten, terstond bij de bouw zodanig zijn geconstrueerd, dat zij geschikt zijn te maken voor schepen tot 2000 ton. Voorts wordt het noodzakelijk geacht, dat het van Kern B III naar Enkhuizen geprojecteerde kanaal zodanige afmetin gen krijgt, dat het als alternatieve route naast die door het Oostvaardersdiep dienst kan doen. Tenslotte wordt er in het schrijven op aangedrongen, dat het voor Oostelijk Flevoland ingenomen standpunt wordt herzien en dat voor de gezamenlijke Zuidelijke polders 'n hoofd- kanalennet wordt ontworpen, dat bevaar, baar is voor schepen tot minstens 600 ton. commissie- zou komen met Maar zelfs zo lang Molenaar en Hellema Het zenuwstiilend, geen slaap verwekkend, BAYER prvparaa» De leiders vstti het „verenigd op positiefront" in Saigon hebben inge stemd met een nieuw bestand voor de duur van twee weken, nadat zij gister, avond een telegram van Bao Dai, het staatshoofd, hadden ontvangen. Naar uit goede bron verluidt, zullen de secteieiders aan Bao Dai telegra fisch mededelen, onder welke politieke en militaire voorwaarden zij willen instemmen met een definitief accoord. De staf-chef van het Vietnamese leger en verscheidene hooggeplaatste officieren zouden in een vroeger tele gram aan Bao Dai hebben verklaard, dat zij weigeren deel te nemen aan een „broederoorlog"- Volgens latere berichten was tevoren reeds overeenstemming bereikt over verlenging van het bestand, dat giste ren afliep, tot volgende week Dinsdag. De Franse commissaris-generaal in Indo-China, generaal Ely, en de ver tegenwoordiger van president Eisen hower in het land, generaal Collins, hadden hiervoor geijverd. Rusland heeft de Westelijke Grote Drie er gisteren van beschuldigd, dat zij door hun verklaring de Oostenrijkse kanselier aan de vooravond van zijn reis naar Moskou onder druk hebben gezet. In een bericht van Tass werd ge zegd, dat de verklaring van de Weste lijke Grote Drie erop was gericht „constructieve resultaten" in de ko mende Russisch-Oostenrijkse onder handelingen te voorkomen. „In plaats van het Russische voor stel voor een viermogendheden-confe- rentie over de Oostenrijkse kwestie te steunen, stellen de opstellers van de verklaring alleen voor de problemen, die met 't Oostenrijkse vredesverdrag in verband staan, te bespreken op een conferentie van de ambassadeurs van de vier mogendheden in Wenen, na de terugkeer van de delegatie van de Oostenrijkse regering uit Moskou", aldus Tass. Naar aanleiding van hetgeen verschil lende leden betoogden ten aanzien van de bij het R(jk in uitvoering ziinde verbete- ringswerken van de Overijsselse Vecht, zij de aandacht gevestigd op de medede ling van de minister van Verkeer en Wa terstaat, dat deze rivier een weliswaar voor het zomerseizoen zeer grole hoeveel heid water heeft moeten verwerken, doch dat dit geen aanleiding hepft gpgoven tot wateroverlast: slechts zijn enige lage gronden in het winterbed van de rivier onder water geraakt. Overigens zij geen bij het Rijk in behppr en onderhoud zijn de wprken betrokken geweest hij de op getreden moeilijkheden Verder is van wateroverlast vanuit Duitsland niets ge bleken. De moeilijkheden met de afwate ring liggen geheel op het gebied der wa terschappen. waarvan verscheidene met de uitvoering van verbeteringsplannen bezig zijn. Dat de overheid hier zou zijn te kort geschoten en deswege hetzij juri dische dan wel morele verantwoordelijk heid zou dragen, moei ten stelligste wor den ontkend. De plannen ter verbetering van de afwatering worden door de water schappen zelf dan wel in samenwerking met of door de provinciale waterschap- dienst pn voor zover zij gepaard gaan me! of voortvloeien uit ruilverkavelings plannen door de Cultuurtechnische Dienst opgemaakt. Aldus merkt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op in'zijn nota naar aanleiding van he-t verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer inzake de wijziging van de Rijksbegroting van zijn departement voor 1954 met betrekking tot de financie ring van door wateroverlast getroffen boerenbedrijven in de provincie Over ijssel. Gezien het bovenstaande acht de mi nister geen rechtsgrond aanwezig voor een meer directe hulpverlening. Voor de voorgestelde credietfaciliteiten zullen slechts die landbouwers in aanmerking komen, die aanzienlijke bedrijfsschade hebben geleden en de benodigde finan cieringsmiddelen niet meer op de gebrui kelijke wijze kunnen aantrekken. Over de omvang van de totale schade van de wateroverlast kan de minister geen gegevens verstrekken, aangezien de van overheidswege te treffen maatregelen niet de strekking hebben gehad schade- taxaties te verrichten op alle bedrijven, die op enigerlei wijze overlast van de overvloedige regens hebben gehad. De regeling tot hulpverlening is niet be perkt tot Overijssel. Ook uit Drente, Fries land, Gelderland en Noord-Holland zijn aanvragen om credietverlening binnenge komen. Aangezien de centrale overheid heeft gemeend de hulpverlening te moeten beperken tot de meest getroffen bedrijven, heeft zij als criterium voor het al of niet •n aanmerking komen voor credietfacili teiten aangenomen het verlies van een derde van de normale productie, c.q. daar mede overeenkomende verliezen. De voorwaarde, dat twee procent van de rente ten laste komt van de credietnemer. alsmede die betreffende de aflossingster mijn van tien jaar, acht de minister niet te zwaar. In dit verband zij vermeld, dat het te verstrekken crediet volgens voorlo pige beschikbare gegevens gemiddeld la ger dan vijf duizend gulden zal zijn, terwijl de gemiddelde bedrijfsgrootte ongeveer vijftien ha is. De minister kan dan ook In de gegeven omstandigheden geen aanlei ding vinden credietfaciliteiten ruimer te stellen. Van de bedrijven, die aanvragen om cre dietverlening hebben ingediend komen in totaal ongeveer 475 voor toepasing van de regeling in aanmerking, waarvan vijf en zeventig in Drente, vier in Friesland, twee in Gelderland, twee in Noord-Holland en omstreeks 390 in Overijssel- Als laatste plaats in Nederland is gis termorgen in Groningen de rijdende atoomenergietentoonstelling officieel ge opend. Aanvankelijk zou deze expositie over de mogelijkheden van vreedzame toepassing der atoomenergie eerder in het Noorden worden gehouden, maar in Gro ningen was hiervoor geen geschikt terrein te vinden. Met medewerking van de mili taire autoriteiten is toen het kazerneter- rein aan de Hereweg beschikbaar ge steld. De tentoonstelling werd geopend door de burgemeester van Groningen, de heer J Tuin, die de vele autoriteiten uit het Noorden verwelkomde. Dank werd ge bracht aan prof. dr H. Brinkman, hoog leraar-directeur van het Natuurkundig Laboratorium van de Groningse Univer siteit, die veel heeft bijgedragen tot de voorbereiding van deze tentoonstelling. Prof. Brinkman vertelde ons o.m., dat over twee jaar de eerste proefreactor in Nederland in gebruik zal zijn, een reactor met een capaciteit van 10.000 kw (kosten 28 millioen), bedoeld als hulpmiddel voor verdere onderzoekingen. Hij ver wachtte, dat 5 jaar later, dus over 7 jaren de eerste reactor in een eiectrische cen trale in Nederland zal zijn opgesteld. De volgende week zal de rijdende ex positie naar Engeland worden gebracht voor een tournée aldaar. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde gistermiddag de heer B. J. ter Bals tot doctor in d« geneeskunde op proefschrift: „De maatschappelijke bete kenis van rheumatische arthritis voor de patiënt zelf". Het is bekend, dat rheumatische ziekten de gemeenschap zeer veel geld kosten in de vorm van loonuitkering bij ziekte, in validiteitspensioen enz. De kennis van deze bedragen vormt een prikkel voor een zo intensief mogelijke bestrijding. Maar behalve dat rheuma geld kost aan de gemeenschap brengt het leed in *t leven van de lijder en diens gezin. Het stoort het leven van de mens in alle ver banden, waarin hij leeft, (gezin, huwelijk, arbeidsleven, ontspanningsleven). peze gevolgen van rheuma zijn moeilijker kwantitatief te benaderen dan berekening van kosten van ziekengeld. Zij zijn van andere orde, maar niet minder beiangrijk. De heer Ter Bals heeft geprobeerd deze gevolgen voor de lijder aan een bepaalde ziekte van het complex rheuma, nl. de Als door dc goudkoorts bevangen spron gen gistermiddag tüdens de eerste helft van de vijf uur lang durende vergadering leden van de coöperatieve bergingsvereni ging „Renate Leonhardt" schreeuwend van hun stoelen om hun verontwaardiging te luchten, hetzij over het bestuur en dan met name over diens voorzitter, dc heer P. Visser uit Wijde Wormer, dan wel over diens strijdlustige tegenstanders, de uit drie leden bestaande, op de laatste leden vergadering van September 1954 benoem de commissie. Deze scherpe scheidingslijn tussen be stuur en commissie kon men ook duidelijk waarnemen in de zaal zelf, waar naar schatting ruim 250 van de 2000 leden der vereniging aanwezig waren. Naar bekend, poogt de heer Visser, die een eigen firma „Renate Leonhardt" heeft, het wrak van dit schip op de Noordzee te gaan lichten, althans de kostbare lading aan goud. Ten einde voldoende geldmiddelen voor deze goudvisserij bijeen te krijgen richtte hij enkele laren geleden de coöperatieve ber gingsvereniging van dezelfde naam op. wierf 2000 leden en ontving van hen in ruil voor winstaandelen in het nog te ber gen goud ruim 400.000 gulden. Gehoopt wordt, dat met de berging deze zomer een aanvang gemaakt zal worden. Maar gistermiddag kregen de jagers ai hooglopende ruzie over het verdelen van de huid van de beer. die ze nog niet ge schoten en zelfs nog niet gezien hebben Enige tijd geleden heeft het bestuur een kort geding gewonnen, dat door de heer Visser was ingesteld tegen een lid van de commissie. Gistermiddag nam deze commissie revanche door in de leden vergadering alle grieven over het admi- nistratief-organisatorische en financiële beleid van voorzitter Visser bekend te maken. Met nadruk werd overigens ge steld. dat iedereen in de technische or ganisatie van de heer Visser volledig vertrouwen heeft. Het bestuur werd er van beschuldigd „een absurd hoge declaratie, nl. 18.000 voor oprichtingskosten" van mr dr P. Lucas te hebben geaccepteerd. De heer Visser verweet men, dat hij als voorzit ter van de vereniging, maar tevens behe rend vennoot van zijn eigen firma, con tracten met zich zelf had gesloten. „Ik ben ziek geweest", zei de heer Vis- ®er, „ik heb longontsteking gehad. Ik lag gisteren nog te bed. Ik kan deze vergade ring niet verder leiden. Laat mr Borst het van mij overnemen" (Mr A. Borst is de advocaat van het bestuur). Hevige protesten van de commissie, deels gesteund door de leden. Tenslotte werd bij wijze van uitzondering met unanieme goedkeuring een lid uit de vergadering, die ai enkele malen wijze interrupties had geplaatst, tot voorzitter van de vergadering benoemd: mr J. Bax uif Den Haag. Vier uur lang poogde hij met veel tolerantie voor iedereen, die het woord vroeg, als scheidsrechter en vredes engel de onoverbrugbare tegenstellingen uit de weg te ruimen. De voorzitter van de commissie, de heer C. Rupke uit Reeuwijk, kreeg het woord om verslag uit te brengen over het door de commissie ingestelde onderzoek naar de eventuele wenselijkheid om de coöperatie ve vereniging^ om te zetten in een N V teneinde op die wijze de dreigende aan spraken van de fiscus op het goud zo klein mogelijk te maken. Dit rapport was echter voor de leek niet te volgen. de commissie gingen er daarna mee ac coord, dat de commissie zou ophouden te bestaan, maar dat daarvoor in de plaats een aantal commissarissen met speciale taakomschrijving zouden worden aange steld. Zonder enige stemming ging men er toe over het bestuur met twee leden uit te breiden, zodat het thans uit 5 personen bestaat met de heer Visser als voorzitter- Maar over de commissarissen ontstond opnieuw ruzie. Tenslotte werden drie commissarissen, onder wie ook mr Bax en die tot taak krijgen uit te zoeken in hoeverre de com missie fouten heeft gemaakt en of zij recht heeft op volledige rehabilitatie, zon der verdere stemming benoemd. Daarna sloot mr Bax de vergadering. In Mei a.s. volgt de jaarlijkse algemene le denvergadering. rheumaloide arthritis, te schatten. Hij heeft deze bestudeerd aan de hand van ruim 600 lijders, die behandeld zijn in het rheumacentrum Nijmegen. Deze ziekte treft bij voorkeur vrouwen op middelbare leeftijd, maar ook veel mannen lijden er aan, want zij komt veel voor (15 2 procent der bevolking). Een derde van de patiën ten bleek geheel blijvend invalide en slechts een zesde gedeelte was zo weinig gestoord, dat er volledige arbeidsgeschikt heid was. Bij twee van de vijf waren de alledaagse bewegingen gestoord (zich aan kleden, wassen enz.) Van de huisvrouwen kon 75 procent haar taak niet normaal verrichten. Bij twee van de vijf patiënten was de wel stand lager geworden en bij een van de acht zelfs zoveel, dat er sprake was van daling op de maatschappelijke ladder en bil een van de vijf waren de ontwikke lingskansen voor de kinderen minder ge worden. In het- proefschrift wordt ook ingegaan op de gevolgen wat de deelneming aan het culturele leven betreft, terwijl blijkt, dat de sexuele relaties niet onberoerd blijken te blijven door de ziekte. Het enig opwekkende is, dat meer dan 90 procent van de lijders zich niet ziek voelde en dat hij de onderzochte patiënten de materiële verzorging niet tegenviel. In dat opzicht hestonden er slechts belangrijke tekorten hij 8 van de 97 alleenstaande invaliden. (Van onze correspondent) Bij een radiohandelaar in de O. Ebbin- gestraat te Groningen verdwenen regel matig gramofoonplaten. De diefstallen werden uiterst geraffineerd gepleegd, zo dat ze pas veel later werden ontdekt. In de hoezen vond men nl. in plaats van gramofoonplaten zwarte kartonnen schij ven terug. De beide daders bleken te zijn twee 19-jarige H.B.S.-ers. Eén hunner werd op heterdaad betrapt door het win kelpersoneel, toen hij in een box gra mofoonplaten verwisselde voor karton nen schijven. Hij nam de vlucht, toen hij zich ontdekt zag, achterna gezeten door het winkelpersoneel. Een juist pas serende politie-inspeeteur zette de achter volging ook in en wist de jongeman in de kraag te grijpen. Het bleek toen, dat hij de diefstallen pleegde tezamen met een medescholier. Beiden zijn ter beschikking van de officier van Justitie gesteld intussen hielden voorzitter Visser en zijn juridische raadsman mr Borst zich kal mer dan de commissie, die op de agenda het bestuursvoorstel had zien staan om deze commissie van haar taak te onthef fen. De commissie wenste echter niet aan de kant te worden gezet en dreigde een aparte belangenvereniging onder de leden te zuilen oprichten. Tenslotte werd de ver gadering een kwartier geschorst en pro- beerde mr Bax tn klein comité de beide partijen tot elkaar te brengen. Zowel de vergadering ais het bestuur en De Braziliaanse minister van financiën, Gudin, heeft, naar officieel uit Rio de Janeiro wordt gemeld, zjjn functie neer gelegd. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat ook de president van de Bra ziliaanse Bank is afgetreden. Een en ander wordt in verband gebracht met bepaalde politieke manoeuvres van de president van Brazilië, die op zich ge nomen zou hebben deze posten aan een ander te geven in ruil voor bepaalde dien sten. De onzekerheid in verband met het af treden van de minister van financiën was gisteren duidelijk merkbaar op de koffie- rnarkt, waar de kopers wegbleven. Toch twijfelt men, of benoeming van een nieu we minister wijziging zai brengen in de koffiepolitiek gedurende het lopende oogstjaar, dat 30 Juni a.s. eindigt. Men vreest echter, dat de nieuwe functionaris, die uit Sao Paolo zou moeten komen, een verdere devaluatie van de koffie-dollar zou willen bevorderen, het geen de wens is van bepaalde koffiebelan- gen in Sao Paulo, die een grotere bonus wensen op de verdiende buitenlandse de- vlezen. De New Yorkse koffiemarkt reageerde gisteren onmiddellijk op het bericht van het aftreden van de Braziliaanse minister van financiën. Alle termijnen gingen met vrijwel de volledige dagmarge van 2 cent omlaag. Op een desbetreffende vrsfag van een der aandeelhouders werd in de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de Zuidhollandse Bank N. V. te Rot terdam medegedeeld, dat de gang van zaken in het eerste kwartaal van 1955 zich verder gunstig heeft ontwikkeld De Hoge Raad heeft gisteren verwor pen de beroepen van de N.E.S.B.-leiders P. van Tienen en mr J. Wolthuis, die door óet gerechtshof te 's-Gravenhage, dat de N.E.S.B. als een verboden vereniging be schouwde, waren veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd. eveneens 2 maanden, welke zij in voorarrest hebben doorgebracht. De Hoge Raad heeft verder In de be kende zaak betreffende de grensover schrijding van mr J. A. Wolthuis, het be roep van de officier van justitie te Alme lo tegen het vrijsprekend vonis der recht bank aldaar met ontvankelijk verklaard Een illegaal pamflet bracht dit nieuws: NEDERLAND Een hele rij Neder landse steden komt vandaag in het bevrij- dingsnieuws: Almelo, Hengelo, Ruurlo en Doetinchem zagen de Duitsers verdwijnen en de geallieerden bin nentrekken. De Duit sers doen hardnekkige pogingen om te voorkomen, dat de Engelsen en Canadezen de Zuiderzee bereiken. Om Doesburg en Zutphen, zo wordt nader gemeld, wordt nog steeds ge streden. Montgomery heeft een onderhoud gehad met de Canadese generaal Crerar om over de verdere krijgsverrichtingen in Noord-Ne derland te spreken. DUITSLAND ,D®. Bntse troepen staan jiog slechts 45 kilometer zowel van Bre men als Hannover. Minden, dat reeds eerder tn de legerberichten voorkwam, is nu door de geallieer den ingenomen. ..?at'on'!; troepen veroverden Muhlhausen in Zuid-Duitsland en aan de Neckar hebben Franse en Amerikaanse troepen contact ge maakt. Men wist hier zelfs een ge neraal van de Volkssturm gevangen te nemen. In veertien dagen tijd zijn er ongeveer 300.000 Duitse soldaten krijgsgevangen gemaakt. Overal in Duitsland komen ook de buiten landse arbeiders te voorschijn, ze mogen echter nog niet zelfstandig naar huis terugkeren. OOSTELIJK FRONT De Russen hebben weer enige van Wenen ingeno- buiten wijken men. VERRE OOSTEN Op Okinawa maken de Ameri kaanse mariniers goede vorderin gen. Negenduizend Japanners wer den hier gevangen genomen. Vlie gende forten deden aanvallen op het door de Japanners bezette Hongkong. LAATSTE NIEUWS OVER ZUTPHEN In en nabij Zutphen wordt nog steeds hevig gevochten, meldde men hedenmiddag. Het blijkt, dat 1500 fanatieke jonge Duitsers zich heb ben verschant en tot het laatst toe stand willen houden. De Cana dezen moeten hen stuk voor stuk uit hun eenmansgaten met vlam menwerpers verjagen. Ook heeft men hier veel last van verscholen Duitse scherpschutters. In Enschedé werd een daverend bevrijdingsfeest gevierd, hoewel de dag vóór de bevrijding helaas nog tien Nederlanders door de S D werden doodgeschoten. De geal lieerde troepen kregen zelfs Paas eieren aangeboden bij het binnen trekken in de stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3