Premier Eden voor Lagerhuis Churchill geëerd door voor- en tegenstanders C.V.P. geeft Belgische regering opstopper Good Bye - Downingstreet Moeilijkste defensie-probleem Goede Vrijdag f DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nu weten we het: berusten is het onvermijdelijke Deelneming aan de verkiezingsstrijd Donderdag 7 April 19o5 Als liij straks terug komt Commiinisten als stakingbrekers „Daily Worker" heden weer geleide Russische projectielen Georganiseerd overleg onderwijzend personeel Paus dankte zijn artsen j Trein greep auto WEERBERICHT s verschenen met Pasen in bloei Overeenstemmine; over ontwerp-besluiten Ruchtafweerwapen Atoom-explosie op tien kilometer hoogte Motor sloeg aj De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van heden tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking en tijdelijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krach tige Zuid-WesLeijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 8 April: Zon op 6.04 uur, onder 19.26 uur. Maan op 21.21 uur, onder 5.57 uur. N IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i Sir Anthony Eden, die giste ren op verzoek van Koningin Elizabeth van Groot-B rittannië de leiding van de Britse regering op zieh heeft genomen, heeft nog dezelfde dag zijn eerste korte rede als premier in het Lagerhuis gehouden. Hij heeft daarhij evenwel geen aanwijzing gegeven of hij al dan niet van plan is binnenkort algemene verkiezingen uit te schrijven, hoewel men in politieke kringen sterk gelooft, dat deze inder daad 26 Mei gehouden zullen worden. Eden heeft ook niet gezegd, wanneer hij de samen stelling van zijn regering bekend zal maken. Men verwacht niet, dat deze veel zal verschillen van de regering- Churchill. Eden gebruikte de gelegenheid in Lagerhuis om zijn voorganger S-hurchijj huldigen. „Wij allen weten j Soed, dat wanneer hij weer in ons nuaden is teruggekeerd, hij nog steeds de dominerende figuur zal zijn". Er is lering te trekken uit Churchill's voor beeld voor het werk, dat wacht. Eden herinnerde aan Churchill's rotsvaste weigering om zijn vastbeslotenheid tot het aanvatten van enigerlei taak te la ten verzwakken door enige hinder paal, hoe formidabel ook! En hij prees Churchill voor zijn geest van groot moedigheid, „de aangenaamste van alle deugden, die niet alle politici ge makkelijk te beoefenen vinden". Churchill's voornaamste tegenstander OP het gebied van de binnenlandse po- litiek, de oppositieleider Attlee, ver klaarde, dat het aftreden van Chur- f)iill „waarlijk de afsluiting van een tijdperk betekent. Hij gaf de leiding aan dit land op een ogenblik, dat het daaraan het meest behoefte had en in geschiedenis is zijn naam, als een vah de grootsten van alle premiers, verankerd". Onder gelach van het La gerhuis begroette Attlee de nieuwe premier: „Wij allen willen hem ge zondheid en sterkte toewensen, maar wij kunnen hem, van deze kant, na tuurlijk geen lang (politiek) leven gunnen. Het is immers onze plicht om hem, zodra de gelegenheid zich voor doet, een periode van rust te bezor gen". Eden is Woensdag met algemene stemmen tot leider van de conserva tieve fractie in het Lagerhuis geko zen. Later zullen de conservatieve fracties in het Lager- en Hogerhuis, alsmede 150 leden van het bestuur der partij bijeenkomen. Dan zal Eden benoemd worden tot leider van de conservatieve partij. Aanwijzing van Churchill Sir Winston Churchill heeft Woens dag voor het eerst de redenen voor zijn aftreden als Brits premier onthuld en daarbij een sterke aanwijzing ge geven, dat algemene verkiezingen op handen zijn. In een brief aan de voorzitter van de conservatieve partij van het district Woowford, het district dat Churchill in het parlement vertegenwoordigt, zegt hij, dat het hoofd van de regering en de leider van de partij de politiek voor het nieuwe parlement ontvouwt, waaraan hij zich persoonlijk heeft ver bonden. Reeds enige tijd, aldus cnu - chili, heb ik niet het gevoel gehad,mat het op mijn leeftijd juist zou ^IJ"' nt_ gelijke nieuwe en onbegrensde verani woordelijkheden op mij te n In het openbaar belang is net cier halve noodzakelijk, dat mijn opvolger binnen redelijke tijd zijn taak zal aan vaarden om zichzelf en zijn program aan het volk voor te stellen naar zijn goeddunken. Ik verlang er naar hem te steunen wanneer deze verkiezingen komen cn zal een beroep doen op de kiezers van Woodford, mij met deze taak te belasten en mij de eer te ver schaffen, hen in het Lagerhuis te ver tegenwoordigen, zoals zij dit de laatste 30 jaar hebben gedaan. Rode reactie In een commentaar, dat de eerste reactie is van een communistisch land op het aftreden van Churchill, zegt radio-Praag, „dat de vechtlustigste kemphaan van het Britse imperialisme en gezworen vijand van alle vooruit gang, zich van het voetlicht terugtrekt, om met zijn diplomatieke en parle mentaire ervaring van meei dan een halve eeuw achter de schermen de Britse buitenlandse politiek te leiden, die door Anthony Eden zal worden uitgevoerd". Volgens de Tsjechoslowaakse radio- omroep-is Churchill „zijn gehele leven geleid door zijn wil om het Britse rijk te handhaven en door zijn haat jegens het communisme .5*^ j^^r na cis oorlog ziet Churchill „zijn imperialisti sche 'plannen verijdeld door de vaste wil van de volken van Centraal- en Oost-Europa en die van Azië". Zowel in België als in Luxemburg werd gisteren de parlementaire phase van de bekrachtiging der Parijse Ver- ne communistische „Daily D is sedert het uitbreken van de Britse krantenstaking op 25 Maart, vandaag voor het eerst weer verschenen. Het blad, dat een oplaag van onge veer 75.000 exemplaren heeft, is niet aangesloten bij de bond van dagblad eigenaren. Met de zetters is overeen gekomen 'dat er in de periode, waarin alle andere bladen in Engeland niet kunnen verschijnen, van de „Daily Worker" niet meer exemplaren zullen worden gedrukt dan het maximum aantal, dat het laatste halfjaar per dag van de pers kwam. In het nummer van vandaag heeft het blad tot zijn lezers het verzoek gericht, om door financiële bijdragen het tekort, veroorzaakt door de sta king, aan te vullen. dragen voltooid. Voor wat België be- frelt, telefoneerde onze correspondent te Brussel: Dc goedkeuring der Parijse accoor- den geschiedde in de Belgische Senaat met 142 stemmen (socialisten, libera len en CVP) tegen 2 stemmen (commu nisten) en een onthouding (een niet bij de CVP aangesloten katholiek) na een debat van twee dagen. Door de CVP-leider in de Senaat, oud minister dr Paul Struye> js daarin o.m. gezegd, dat de CVP, indien zij de linkse rege ring in moeilijkheden had willen bren gen, zich bij de eindstemming had kun nen onthouden „ia deze onthouding aan de gehele wereld het groot politie ke geschil kenbaar te maken, dat se dert maanden op scherpe wijze de CVP-minderheid van de socialistisch- liberale meerderheid scheidt. Wij zul len evenwel, aldus Struye, niet tot die demonstratie overgaan, omdat bij ons het nationaal belang en prestige meer waard zijn dan het partijpolitieke streven van een regering, die eigen be lang in de plaats van het algemeen belang stelt. Tweeduizend Londenaars de mannen zwijgend en de vrouwen met zakdoekjes wat tranen weg wissend zagen gisteren in de namiddag toe, hoe in een wagen voor 10 Downing Street een hele reeks handkoffers en dozen en een vogelkooi geladen werd. Aan elke koffer hing een kleurige fabel, die van wereldreizen ver haalde. Dan kwam een butler uit lldcUUt:. UCXLl het huis van „The First Lo d 0f the Treasury". Hij pakte Rufus de chocolade-kleurige poedel van Sir Winston Churchill op en verdween in de auto. Toen reed een andere wagen voor. Het was zoverf Sir Winston Churchill, die Dinsdag zijn ontslag a's premier van het Verenigd Ko ninkrijk had genomen, verliet voor de laatste maal zijn ambtswoning, 10 Downing Street, op weg naar zijn landgoed Chartwell. Even te voren had hij op een speciale ont vangst van a] personeel van zijn woning afscheid genomen. Dan hielp een bediende hem in een zware zwarte jas, reikte zijn don kere hoed, witte shawl en dikke wandelstok aan. „He is a jolly good fellow" zon gen de ambtenaren van het minis terie, die buiten bij de deur een haag vormden. Het gejuich was niet van de lucht. Met tranen in zijn ogen liep Churchill langzaam naar zijn auto. Herhaaldelijk gaf hij het V-teken, keek dan weer naar zijn echtgenote, die omdat zij eerst heden naar Chartwell zou vertrekken hem van achter een raam op de eerste verdieping toe wuifde. Weei het V-teken en dan verdween Churchill in de wagen. Toen hij gezeten was, legde een huisknecht een plaid in de kleuren van de Union Jack over Churchill's knieën. De ex-premier stak een sigaar op en keek met gefronste wenkbrauwen naar de deur van Number 10. „Good Bye Good Bye", lazen de juichende Londenaars in zijn ogen, toen hij weer door het auto raam naar de menigte keek en een glimlach trachtte te vinden. Heel langzaam trok de wagen op en op dat ogenblik doorbraken de twee duizend het politiecordon, renden op de limousine, toe en verdrongen zich voor de raampjes. „Good old Winnie" maakte weer het V-teken. Eindelijk kon de chauffeur gas geven, Churchill leunde achter over en kneep in zijn zo juist op gestoken sigaar. Hij was Downing Street reeds uit. Om tien minuten over zes reed de wagen de hekken van Chart well binnen. „Heeft U een verkla ring?", vroeg een verslaggever. „Het is altijd prettig om thuis te komen", antwoordde Churchill... Sir Anthony Eden benoemd tot prime minister van Engeland. Na de benoeming door H.M. Koningin Elizabeth verlaat de premier vrolijk groetend Buckingham Palace. De Britse premierChurchill, zet zijn hoge hoed op, terwijl hij zijn ambtswo ning in Downing Street verlaat om zich naar Buckingham-Palace te begeven. Duidelijk leest men de emotie van zijn ge laat af. Aansluitend bij wat de heer Struye i.v.m. de schoolkwestie had gezegd, zeide Spaak, dat hij een gematigd iemand was en dat hij hoopte, dat voor het schoolprobleem een oplossing zal kunnen worden gevonden: „Legt uw campagne stil", zei hij tot de CVP, „wacht nog enige tijd totdat de ont werpenCollard in het parlement in bespreking zullen komen en gij zult zien, dat die beslist minder gevaarlijk zijn, dan men van katholieke zijde wil doen voorkomen". Dit deed de heer Struye onmiddel lijk opspringen. Hij zei, dat, als het waar zou zijn, wat de heer Spaak zei, de regering, dan onmiddellijk het po litieke aspect, dat zij zelf van meet af aan aan haar schoolontwerp heeft ge geven, zal moeten wegnemen en dat zij zich accoord zou moeten verkla ren om met verstandige mensen aan een conferentietafel te gaan zitten om een oplossing van nationale eens gezindheid te vinden De woorden van Struye bleven evenwel zonder echo op de banken van de linkse meerderheid. Alleen hoorde men de liberale sfenaatsvoorzitter met zachte stem zeggen: „Dit ongelukkige> mis verstand moet opgelost worden". Het Luxemburgse parlement, dat uit een Kamer bestaat, heeft de Parijse overeenkomsten Woensdag met 48 te gen 8 stemmen geratificeerd. De Ka mer was Dinsdag met het debat be gonnen. De aanvaarding stond tevoren reeds vast. Gistermorgen brak brand uit in het ge bouw „Irene" van de Nederlandse Tcle- visiestichting te Bussum. De brand heeft het gebouw voor de toekomst waar schijnlijk wel geheel onbruikbaar ge maakt; een gedeelte van de apparatuur kon echter worden gered. Deze foto toont het gebouw tenvijl de vlammen uit het dak slaan. Op de voorgrond een re portagewagen van de televisiestichting De stafchef van de Amerikaanse Juchtmacht, generaal Twining, heeft verklaard, dat de Russen werken aan een geleid projectiel, dat met een snel heid van 16.000 km per uur van het ene continent naar het andere kan worden gelanceerd. Voor de senaatscommissie voor de toewijzingen, die de begroting voor de luchtmacht behandelt, zeide de gene raal dat deze wapens „een moeilijker defensieprobleem opwerpen dan zich ooit in de geschiedenis heeft voorge daan", vooral ook, omdat de projectie len zouden kunnen worden gelanceerd van moeilijk.te ontdekken en te ver nietigen plaatsen. De doeltreffendste tegenzet was, vol gens Twining, een „eigen lange-af- stands projectiel, aan de constructie waarvan de hoogste voorrang wordt verleend". Het Kremlin, zo vervolgde hij, ver leent de hoogste voorrang aan de ont wikkeling van atoomwapens en de op bouw van de luchtmacht. „Ik ben er zeker van dat wij allen weten, dat de Sovjets op atoomgebied bepaalde be langrijke phasen veel eerder hebben bereikt dan wij hadden voorspeld. Wij moeten aannemen, dat hun voorraad atoombommen toeneemt". Volgens Twining heeft de nieuwe Russische zware straalbommenwerper type 37 genoeg actie-radius om Amen- ka aan te vallen. De uitbreiding van het aantal lucht- bases in communistisch China bete kende dat de Sovjets hun sterkte in de lucht in het Verre Oosten op korte ter mijn zouden kunnen verdubbelen of verdriedubbelen. Indien het zachte weer van de laatste paar dagen aanhoudt, beginnen hoogst waarschijnlijk de narcissen de aanstaande Paasdagen te bloeien. Het feestelijk goud geel za] dan in de bollenstreek rond Sas- senheim, Lisse en Hillegom de domine rende kleur zijn. Ook in de omstreken van Warmond, waar vele narcissen staan hoopt men dat de velden -dan met een lichtgeel waas overdekt zullen zijn. De laatste paarse en witte erocussen zullen dit kleurige schouwspel verlevendigen. De bijzondere commissie voor georga niseerd overleg voor 't onderwijzend per- spneel, werkzaam bij het lager onder wijs, heeft in haar vergadering van 4 April 1955 overeenstemming bereikt t.a.v. een ontwerp-besluit tot wijziging van het verlofbesluit lager onderwijs, een ontwerp besluit houdende vaststelling van een re geling tot toekenning van uitkeringen bij ontslag aan onderwijzers bij het lager on derwijs „uitkeringsregeling lager onder wijs een ontwerp-besluit houdende een tijdelijke regeling voor de beloning van onderwijzers belast met het toezicht en de leiding van de practische oefening van leerlingen van kweekscholen, en een regeling tot bevordering van studiezin der onderwijzers door een tegemoet koming in de studiekosten. Voorts hebben de voorstellen van de organisaties inzake herziening van de on derwijzerssalarissen een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De beraadslaging hierover zal spoedig worden voortgezet. Paus Pius XII heeft Woensdag on- derscheidingen uitgereikt aan achttien artsen, radiologen, scheikundigen en roentgenologcn, die hem tijdens zijn ernstige ziekte in December j.l. hebben i geholpen. De audiëntie die ongeveer een half uur duurde, was de langste welke de Paus sedert zijn herstel heeft verleend. Onder de aanwezigen was de Zwit serse bioloog dr Niehans, wiens thera- 1 pie met „levende cellen" de afgelopen twee jaar periodiek op de Paus is toe gepast. De Romeinse chirurg prof. Paolucci di Valmaggi°re en de internist Gas- barrini uit Bologna ontvingen het grootkruis van de Orde van St Sylves ter. De anderen werden benoemd tot grootofficier o£ commandeur in deze orde. Hoog boven het proefterrein van Ne vada in de V. S. is Woensdagavond een nieuw atoomwapen voor luchtafweer tot ontploffing gebracht. De explosie werd op een hoogte van negen-een-halve kilo meter teweeggebracht. De vuurbal was minder dan vijf seconden te zien. Tot dusver was nog nooit zo hoog een atoomapparaat tot ontploffing gebraclR Naar verluidt kan rnet dit wapen een gehele formatie vliegtuigen worden ver nietigd. Het werd gelanceerd door een speciaal vliegtuig voor grote hoogten. TOEN OP GOLGOTHA het lijden ten einde liep, riep de Heer: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". Inderdaad, nooit als in die onvergetelijke nacht en morgen van Witte Donderdag cn Goede Vrij dag is de duisterheid van ons bestaan scherper getekend. Want de schuldigen in dit drama waren onmachtig om voor zichzelf de drijfveren te verantwoor den, welke hen dreven tot of deden bijdragen tot de vernietiging van de Enige, die onder ons volmaakt was en op dit uur volkomen eenzaam stond. De evangeliën geven een sobere, wel haast zakelijke beschrijving van het verband van motieven, dat de tegen standers van de Liefde samenbracht. Wie echter heeft zijn eigen razernij begrepen, welke om Jesus' kruisiging deed roepen? Judas niet, de meest duistere, die Hem gekend had als een der weinige werkelijke vertrouwelin gen en die toch in Zijn nabijheid „een dief" kon worden, zoals Joannes ver meldt. Immers: kort na zijn peilloos verraad, bekende hij 'n Rechtvaardige te hebben verraden en in wanhoop over zijn onbegrijpelijke gevahen- heid verhing hij zich. En Pontius Pila- tus leverde Hem over om gekruisigd te worden, maar het „waarom" bleef hij zichzelf schuldig, want „hij vond geen schuld in Hem". De schriftgeleerden en farizeeën, onder leiding van Annas en Caiphas, oordeelden Hem des doods schuldig, maar het was een proces waarin de Goddelijke Gedaagde geen mogelijkheid tot verweer gelaten werd en waarbij Zijn wonderdadige goed heid onuitgesproken gold als een mis daad. Er is die blinde kaakslag van de knecht van de hogepriester, welke valt op het supreme moment, wanneer de leiders van het geroepen volk der Jo den het lot van de wereld in de balans van hun beslissing houden en welke de discussie voor eeuwig heeft gesloten. Er is Petrus, die Hem driemaal ver loochende en na het kraaien van de haan wegliep en bitter weende. Er zijn de beulen, die Hem gegeeseld hebben en wier leider, de honderdman, bij de donderslagen van het negende uur uit riep: „Waarlijk, dit was de Zoon van God". En er was de menigte die Hem naar Golgotha begeleidde, dezelfde menigte van Palmzondag. Verbittering om een leider „die zijn kans miste", sadisme, scepsis, wankel moedigheid, vrees voor de mensen, zelfverblinde en hovaardige opgeslo tenheid in eigen, verstarde geloofs overtuigingen, dit alles culmineerde bij de mensen, die toen in de straten van Jeruzalem te hoop liepen in een wilde haat tegen de volstrekte onaan tastbaarheid van dit Slachtoffer. DE ENKELE HONDERDEN mede spelers in de tragedie van Goede Vrijdag hebben in overgrote meerderheid de draagwijdte niet be seft van de gerechtelijke moord op de Zoon des Mensen, zomin als zij, door de afgrond die hen van de Liefde scheidde, wisten van de onmetelijke inzet en de diepere aard van dit gees telijk en lichamelijk lijden. Dit heft echter de geheimzinnigheid van de menselijke kwaadaardigheid niet op, zij wordt er integendeel des te groter door. Er is misschien gradatie in schul digheid aan de dood van Christus, er is echter overal schuld door de onvol doendheid der motieven, welke dreven tot het op de een of andere wijze deel nemen aan de kruisiging. Tegenover het unieke, historische feit van Chris tus' dood staan dit eeuwig menselijk tekort en deze onbegrijpelijke haat tegen het goede, dat vernietigd wordt. Juist dit aspect geeft aan de woor den: „Zij weten niet wat zij doen" hun blijvende en volstrekt algemene be tekenis, welke geladen is met een som berheid, even duister als ons besef, dat wij naar de in ons woelende impulsen tot het kwaad staren als naar een raad sel, dat ons gehele leven vergezelt en dat aan de beperktheid van het men selijk verstand, met haar onvermijde lijke nasleep aan misverstanden en voorbarige oordelen, de noodlottigheid der misdaad toevoegt. Zo trekt de mensheid haar erfzondig spoor van bloed en tranen door de geschiedenis, van de moord op Abel tot op onze dag, niet wetend wat zïj doet en niet we tend, waarom zoveel leed telkens op nieuw geleden moet worden. Willen wij dat leed niet? Willen wij het wel...? Wij weten niet wat wij doen. Wij we ten slechts, dat dit de „condition hu- maine" is tot het einde der tijden, on danks de vrede op aarde die de men sen van goede wil van de hemel kun nen en thans meer dan ooit móeten afsmeken: „Geef vrede Heer in onze dagen". Doch bovenal weten wij, dat onze grootste en zekerste hoop ge vestigd mag zijn op de Vader. Die aan de uiterste smeekbede van Zijn Zoon niet verzaakt en Die ons vergeven zal, omdat wij niet wisten wat wij met onszelf en met de wereld deden. Bovenstaande Kruisigingsgroep van Jan Scorel is in het bezit van de Rotterdamse kunsthandelaar D. Vaarties. Het stuk is op hout geschilderd. Het ivas door tal van overschilderingen van lateren ontsierd, maar juist dezer dagen is de restau rateur gereed gekomen met het uiterst gevoelige en moeilijke schoonmaken van het paneel. Wat nu voor de da.g gekomen is, is een opmerkelijk gave van Scorel, zuiver van kleur en van een serene rust die deze Kruisigingsgroep stelt naast de andere Calvarietafreien die van Jan van Scorel bekend zijn o.a, in de St. Vituskerk te Hilversum cn in het Aartsbisschoppelijk museum. Ongeluk op overweg te Poorter shaven Omstreeks half vüf gisternamiddag is op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Hoek van HollandRotterdam onder Poortershaven een ongeluk gebeurd. De trein van 16.20 uur uit Hoek van Holland greep daar een personenauto. De twee inzittenden van de auto werden niet ernstig gewond. Het zijn de heer J. C. B. en mej. H- K. uit Rotterdam. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan de Coolsin- gel te Rotterdam vervoerd. Het ongeluk is volgens de automobilist veroorzaakt door het afslaan van de motor van de auto midden op de overweg. Een geluk was. dat de treinbestuurder bijtijds zag wat er gaande was en onmiddellijk be gon te remmen toen hij de automobilist op de overweg zag weifelen. Niettemin werd de auto geheel vernield. De beide inzitten den werden er uit geslingerd. Het trein stel werd beschadigd en kwam met 26 minuten vertraging te Rotterdam aan, waar het uit de dienst is genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1