Effectieve bestrijding kinderverlamming mogelijk van PEKING BESCHULDIGT V.S. VAN SABOTAGE Vergenoegde stemming in Moskou Oostenrijkers spraken met Boulganin en Molotof Streven naar hervatting overleg ambtenarensalarissen Iwan geen Westelijke geducht versterkt Mcauliffe: „Wij kruipen niet meer achter de Rijn weg!" militaire superman macht is WEER en ATOOMEXPLOSIES Regering zal met keiharde bewijzen moeten komen Negen mïllioen Amerikaanse kinderen worden met Dr Salk-vaccin ingeënt De vliegramp bij Borneo Toren stortte op pelgrims Woensdag 13 April 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN I „Schandalige voorstelling van zaken" zegt Washington Onderscheidingen voor dr Salk Daverende receptie-in-Malenkof-stij 1 Meteorologen beginnen morgen in Genève besprekingen WEERBERICHT Gisteren heeft men in de Ver. Staten op verschillende plaatsen de tiende ver jaardag van president Roosevelt's over lijden herdacht. In de universiteit van Michigan geschiedde zulks wel op een heel uitzonderlijke wijze. In verband met het feit namelijk, dat Roosevelt, de „meest beroemde van alle lijders aan kinderver lamming" was, zoals de ons uit Amerika bereikende berichten op een voor ons ge voel wel wat vreemdsoortige wijze uit drukken, heeft men de grote staatsman op de volgende min of meer sensationele wijze willen eren: Op plechtige manier is name lijk openbare bekendheid gegeven aan een rapport omtrent de resultaten, in de Ver. Staten verkregen, met de toepassing van een vaccin tegen de gevreesde ziekte, dat na jarenlange onderzoekingen vervaar digd is door dr Jonas Salk, van de Univer siteit te Pittsburgh. illlltf5 o c Heel goed! Heel goed! BESMETTELIJKE ZIEKTEN Roodvonk in Rotterdam De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht kouder, morgen overdag dezelfde temperaturen. Zwakke tot matige wind, ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Donderdag 14 April: Zon op 5.50, onder 19.36 uur. Maan op 1.58, onder 10.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT gevreesde ziekte Vacci n Dr Thomas Francis, van de universiteit te Michigan, heeft van deze instelling uit in een radiorede de zorgvuldig voorbe reide tekst bekend gemaakt van het rap port, dat gewijd is aan cfe samenstelling, alsook aan de gunstige en in bepaalde uitzonderingsgevallen weinig effectieve ■werking van het vaccin In het door dr Francis voorgelezen rap port wordt verklaard, dat het vaccin voor de tijd van drie jaar immuniteit of al thans een grote mate van bescherming geeft tejen kinderverlamming. Het mid del is in de lente van het vorige jaar op een groot aantal kinderen beproefd en heeft volgens het rapport „een uiterst suc cesvol effect" gehad op kinderen, die de meest gevaarlijke vorm van kinderver lamming vertoonden. Het rapport zegt voorts, dat het vaccin „ongelooflijk ongevaarlijk" is, met klei nere ongunstige reacties van slechts 0,4 Percent. Zogenaamde „grotere reacties" bleven bijna geheel uit. Slechts éèn van de kinderen, die met het vaccin waren ingespoten, overleed aan kinderverlamming. Dit kind stierl, nadat zijn amandelen waren verwijderd, twee dagen nadat hij voor de tweede keer tegen kinderverlamming was gevacci neerd. Uit nadere gegevens aan het rapport ontleend, blijkt, dat het vaccin in 80 a 90 percent der gevallen effectief bleek ter Voorkoming van kinderverlamming. In totaal werden in 1954 1.830.000 Ame rikaanse schoolkinderen bij de proefne mingen met het Salk-vaccin ingescha keld., Vierhonderdduizend kinderen werden ingespoten met het vaccin, dat met medewerking van de industrie in korte tijd werd geproduceerd. Ruim tweehonderdduizend andere kinderen werden met een ander, onschuldig en niet-effectief middel ingeënt en de rest werd alleen maar medisch gecontro leerd. De gegevens van alle 1.800.000 kinderen werden door niet minder dan driehonderdduizend personen -- artsen, verpleegsters en andere vrijwilligers, verwerkt Volgens de berichten verklaarde dr Salk. de vervaardiger van het vaccin, onmiddel lijk na de voorlezing van het rapport dai hij er zeker van was, dat het vaccin po tentieel voor bijna 100 procent effectief was en een complete overwinning van de ziekte kon brengen Dr Salk drong erop aan de kinderen dit jaar slechts twee vaccinaties te geven teneinde de doeltreffendheid van het vac cin te bevorderen. Hij zeide dat deze vaccinaties met twee tot vier weken tus senruimte moeten worden gegeven met een derde tenminste zeven maanden daar na, omdat het vaccin dan de beste be scherming blijkt te geven. Aangezien gisteren nog het vaccin door de Amerikaanse minister voor gezondheidszorg, mevr. Overta Culo Hobby, is gelicenceerd, zal snel kunnen worden begonnen met een grootscheep se vaccinatie-campagne. Zes pharma- ceutische ondernemingen hebben toe stemming gekregen het vaccin te fa briceren en te distribueren Men voor spelt Jn Washington, dat het mogeliik zal zijn binnen 18 maanden grote hoe veelheden van het vaccin uit te voe ren- Of hiervoor een uitvoervergunning nodig zal zijn (naar niet-communisti- sche landen kunnen vaccins op het ogenblik zonder meer worden geëxpor teerd) is nog niet oekend Door de zorgen van de „nationale stich. vërtammï d® bestrijding van de kinder en zich n"/ T die het financiële risico -int de bet!-" be®tellingen te doen voor- baarheid van het midde: heeft men thans echter hi Ann Arbor, in de Ameri kaanse staat Michigan, heeft dr Thomas Francis, directeur van het Instituut voor het Be proeven van Vaccines tegen Kinderverlamming Dinsdag een mededeling gedaan, welke de medici over de gehele wereld tot. vreugde stemmen sal. Het nieuwe vaccin tegen kinderver lamming, ontwikkeld door de Amerikaan dr Jonas Salk, van de universiteit van Pittsburgh, is „veilig, krachtig en doeltref fend" gebleken, nadat met deze entstof in met voorjaar van 195^ proeven zijn genomen op niet minder dan twee millioen kinderenEven verheugd over deze uitslag van een lang durig en nauwgezet onderzoek moet zijn geweest de man, wiens foto hierbij gaat: de uit vinder van het vaccindr Jonas Salk zelf geheel vaststond reeds de beschikking over een voorraad vaccin voldoende voor negen mHlioen personen. Voor dit jaar za, ieze voórraad gratis tei beschikking worden gesteld aan de staatsdepartementen voor volks gezondheid opdat onmiddellijk kan wor den begonnen met de campagne-1955. in geënt zullen worden 7.895.000 kinderen uit de eerste en tweede klasse van de lagere scholen In alle Amerikaanse sta ten en in Hawaï eb aovend.eb alle kin deren, die in 1954 bij het onderzoek wa ren ingeschakeld, doch met werden gevac cineerd. Men heeft juist de kinderen uir de eerste en tweede kiasse gekozen omdal gebleken is, dat onder deze groep kindc ren het aantal gevallen van kinderver lamming het grootst s Als het program- ma-1955 is beëindigd, zal het. vaccin op commerciële basis ter beschikking worden gesteld. Intussen heeft in Parijs het hoofd van de virus-afdeling van het instituut Pas teur, prof Pierre Lepine Dinsdag bekeno gemaakt, dat ook Frankrijk spoedig een doeltreffend vaccin tegen kinderverlam ming zal hebben, dat ongeveer gelijk aan dat van dr Salk. Professor Lepine zei dat het vaccin, dat op het instituut Pasfeur wordt gemaakl over een paar weken gereed zal zijn voor aflevering aan artsen n geheel Frankrijk Het nieuwe vaccin is op dezelfde prin cipes gebaseerd als dat van dr Salk en wijkt daarvan slechts in zoverre af, dat het speciaal gericht is op de bestrijding van de kinderverlamming in Europa, die verschilt met die in de V. S. Prof. Lepint zei voortdurend met dr Salk gegevens over het vaccin te hebben uitgewisseld Zij hadden elkander geregeld op de hoog- te gesteld van de gemaakte vorderingen Ook in vele andeie landen heeft het nieuws over het nieuwe vaccin de stoot gegeven tot het besluit om tot massa vaccinatie over te gaan. Zo zullen alle schoolkinderen van Oslo waarschijnlijk nog voor de zomervacantie gevaccineerd worden. De Noorse regering heeft reeds een voorlopige order in Amerika geplaatst Ook Zweden heeft, bestellingen gedaan. In dit land echter zal eveneens een ander vaccin worden gebruikl In Helsinki heeft een lid van de Finse hoge medische raad, dr Risto Paetiaelae, verklaard, dat het vaccin van dr Salk reeds ongeveer een jaar met succes in Finland is gebruikt. Naar Reuter uit den Haag verneemt zijn de betrokken Nederlandse autori teiten reeds sedert enige tijd in contact met prof. Francis over mogelijke toe passing van het vaccin in ons land. In Engeland zullen universiteiten deel nemen aan proeven met een vaccin, dat afgeleid is van dat van dr Salk doch dat aangepast is aan de Britse behoeften. Men verwacht niet, dat het Britse publiek dit jaar nog gebruik zal kunnen maken van dit vaccin. Dr. Jonas Édward Salk, de 40-jarige samensteller van het vaccin, begon zijn onderzoekingen op het terrein van kin derverlamming zes jaar geleden, in 1949. Daarvoor had hij zich bezig gehouden met net onderzoek naar een anti-influenza- vaccin. dat later inderdaad op de markt is gebracht. Dit werk begon hij toen hij nog medisch student was. Later hervatte hij ij?.2®, research, toen een beurs voor de Michigan Universiteit hem in de gelegen heid stelde zich te specialiseren. Het anti- in II uenza vaccin ontwikkelde hij samen met pror. Francis, een van zijn vroegere hoogleraren, die gisteren ook het rapport over het kinderverlammings-vaccin uit bracht. Ia 1947 kreeg dr Salk een benoe ming aan de Pittsburgh Universiteit, waardoor hij de mogelijkheden kreeg voor zijn kmderverlammings-research. v 5 De Oostenrijkse kanselier Julius Raab (rechts), staat hier in Moskou naast de Russische minister van buitenlandse zakenV. Molotof3 terwijl een zestig man sterke militaire band de volksliederen van beide landen speelt ter ere van de aankomst van Raab op het Centrale Vliegveld van Moskou. Op het vliegveld stond eveneens een erewacht van honderd man aangetreden. Op de tweede rij (links) ziet men nog juist de commandant van het Moskouse garnizoengeneraal Kolvsnokov. Het China nieuwsbureau van Continentaal .Nieuw China" heeft „de geheime agenten van Amerika en Tsjang Kal Sjek" er van beschuldigd, dat zij het ongeluk met het vliegtuig van „Air India" bij Bor neo bewerkstelligd hebben. Reeds vóór het vertrek van dot vliegtuig was het de Chinese regering ter ore gekomen, dat ge noemde agenten „actief samenwerkten" in een aanslag op de Chinese delegatie naar de conferentie van Bandung, welke onder leiding zou staan van premier Tsjoe en Lai". Di( complot was er ook op gericht ede conferentie te saboteren. De Britse autoriteiten te Hongkong wa ren door de Britse zaakgelastigde in Pe king op een desbetreffend verzoek op de hoogte gesteld van de Chinese bezorgd heid, aldus Nieuw China. „Nieuw China" noemt het ongeluk een kwestie van moord en het eist van de Britse autoriteiten van Hongkong (het vliegtuig was uit Hongkong vertrokken) een grondig onderzoek en de bestraffing van de agenten, die aan genoemd complot hebben deelgenomen. De Britse autoriteiten dragen een zware verantwoordelijkheid voor het ongeluk, aldus „Nieuw China". Reuter meldt uit Washington, dat een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken de beschuldiging „een schandalige voorstel ling van zaken" genoemd heeft. Een officiële woordvoerder te Hongkong heeft inmiddels verklaard, dat meer dan gewone veiligheidsmaatregelen waren ge troffen voor het vliegtuig, zulks, nadat de zaakgelastigde in Peking de autoriteiten van Hongkong van de Chinese bezorgd heid op de hoogte had gebracht. Men was nadat men vernomen had dat het vlieg tuig toch verongelukt was onmiddellijk met een onderzoek begonnen. „Doch tot nu toe is er niets bijzonders aan het licht gekomen", zo zei de woordvoerder. Hij achtte het „uiterst onwaarschijnulijk", dat sabotage in het spel was. Een van de overlevenden van het vlieg tuigongeluk, de technicus Karnik, heeft heden via de radio van het fregat „Dam pier" verklaard, dat het ongeluk te wijten is aan brand in de hydraulische appara tuur in de linkervleugel. Deskundigen van de burgerluchtvaart zeiden hierop, dat sabotage in dat geval ais zeer onwaarschijnlijk moet worden be schouwd. Karnik deelde verder méde, dat het toe stel in drieën was gebroken, toen het de zeespiegel raakte. "Het middelste gedeelte, de cabine, was onmiddellijk gezonken. Twee overlevenden vuisten dit gedeelte echter nog tijdig te verlaten. Hijzelf be vond zich in de staart. Zes overlevenden Reddingsploegen hebben tot dus verre zes overlevenden opgepikt van de verongelukte Constellation van de Indiase luchtvaartmaatschappij, die Maandag met 11 passagiers aan boord ten Noorden van Brits-Borneo in zee stortte. Het vliegtuig vervoerde een aantal communistisch-Chinese autoriteiten en journalisten naar Indonesië, waar zij de Afro-Aziatische conferentie zouden bijwonen, die op 18 April in Bandung zal worden geopend. Drie overlevenden, allen leden van de bemanning van het toestel, zijn Dinsdag per schip in Singapore aange komen. Volgens inlichtingen, die zijn ontvangen op het hoofdkantoor van de luchtvaartmaatschappij in Bombay, zijn door een tweede schip nog drie overlevenden opgepikt. Deze zouden echter allen zwaar gewond zijn. De gouverneur van de Amerikaanse staat Pennsylvanië heeft verklaard, dat dr Salk de hoogste onderscheiding van de staat, de medaille voor waardevolle diensten, verleend zal worden. Deze on derscheiding is in het verleden meestal aan militairen verleend. Voorts zal dr Salk de Jacoby-medaille van de Vereniging van afgew udeerden van het Sinai-ziekenhuis in New-York krijgen wegens zijn verdiensten op 't ge bied van de geneeskunde. naar gemene vereai t?agavond gehouden al- Maastricht van ^nn» van de afdeling tenaren Vcreni»?e A,Semene R.K. Amb- blnem. directeur if»' h®eft dr w Dijssel- onder andere als ARKA-bureau, gegeven, dat dé menit,g te kennen gering en de amtli Verse tusse« re* alleen kan worden „®na®e,,"orsaiii8aties beide partijen bereid - 'gd. wanneer onderzoek in te stelw7'Ün cen gedegen lijk verdiende loon nnrt3ar het werke- industrle en in de landbouwmppr in de Het te constateren resultaat onderzoek kan leiden tot de ?n dlt van deze controverse. Tenpinde hpt -Pii UMC .teneinde hét over leg weer op gang te krijgen heeft d ARKA zich gewend tot de Staten-Gent 'aal „dus niet om een rel fe verwekken" aldus dr Dijsselbloem, De regering dient keiharde argumenten te worden overtuigd. Spr. hoopt, dat de regerings- De Oostenrijkers, die onder leiding van hun kanselier dr Julius Raab Moskou zijn gevlogen om er op Russische uitnodiging te praten over een staat verdrag, dat een einde moet maken aan de tienjarige bezetting van hun land hebben gisteren hun eerste officiële contact met de Russische leiders gehad. De gehele delegatie werd eerst door premier Boulganin ontvangen, die twee volle uren van zijn tijd aan de Oostenrijkers spendeerde, daarna spraken Raab, Figl en Kreisky anderhalf uur met Molotof. Na afloop van deze eerste ontmoetingen werden geen verklaringen gepubliceerd. Alleen merkte Raab op: „er is geen enkele reden voor pessimisme" Kreisky ging in zijn commentaar wat verder dan zijn chef: „het verliep goed en uitermate vriendelijk". Het is wel duidelijk, dat een warme ontvangst van de Oostenrijkers past in de strategie van de Russen. Sovjet-officials sleepten op deze eerste dag al de gehele Oostenrijkse delegatie mee op een sight-seeing tour door de hoofdstad en in de namiddag werd een daverende receptie-in-Malenkof-stijl weggegeven in de balzaal van het Spiridonofka-paleis in Moskou: uitgelezen Moskouse deli catessen, wijn, wodka en Armeense cognac, luidruchtig toastende diplomaten en praatgrage Sovjet-leiders. Mikojan klopte Amerikaanse journalisten op de schouders en Boulganin (een niet-roker, vóór hij premier werd), stak de ene Papirosi-sigaret na de andere op 's Avonds meldden alle Russische groten zich weer op de Oostenrijkse ambassade, waar ambassadeur Norbert Bisschof voor een diner had gezorgd. De stemming na de eerste dag was opperbest. „Het kli maat is beter voor ons dan het weer", zeide een van de Weners, doelend op de ijzige sneeuwbuien in de Russische hoofdstad. Tijdens de receptie zag men Boulga nin geruime tijd praten met de Ameri kaanse en Britse ambassadeur in Mos kou. Het was hun eerste contact, sedert Boulganin in begin Maart premier werd. „Op het succes van de onderhandelin gen", toastte de Britse ambassadeur. Sir William Hayter, „Ik geloof dat het succes ten voordele van allen zal strek ken". Charles Bohlen, de Amerikaanse ambassadeur hief zijn glas op een „vrij en democratisch Oostenrijk" en Molotof riep vergenoegd: „Heel goed, heel goed laten we daarop drinken!". Sprekend over Amerika zei Mikojan: „Wij hadden zelfs de slagzin: „laten we de Bolsjewis tische revolutionnaire geest verenigen met de Amerikaanse efficiency en de Duitse accuratesse". Toen Raab een glas in zijn hand vroeg: „In Wenen hebben we patrouilles van Russen, Fransen, Britten en Amerikanen teza men. Maar waarom alleen maar in We nen?", repliceerde Boulganin: „Kom, we zijn hier toch ook samen. Laten we nog eens drinken opdat onze betrekkingen delegatie ruimere onderhandelings-be- voegdheden zal krijgen. Mr G. Boot, algemeen voorzitter van de ARKA betoogde, dat het probleem van de denivellering nog steeds (evend is gebleven.' Hét rapport van de R K Centrale moet in de toekomst worden gerealiseerd. De heer Boot gaf een op somming van de materiële activiteiten van de A.R K A. Spr. vroeg zich af of eventuele korting op de pensioenen mogelijk is, wanneer de ambtenaren ook worden opgenomen in de algemene ouderdomsvoorziening. Hij beschouwt dit probleem als zeer actueel. In het. belang van de Nederlandse ambtenaar blijft de A.R.K.A. bereid samen te werken met het A.C.O.P. (Algemene Centrale van Over heidspersoneel). We zullen open moeten staan voor het compromis en we zullen meer moeten onderhandelen in onder linge christelijke solidariteit, aldus mr Boot. zo goed mogen worden als ze hier op dit moment,zijn, niet alleen met betrekking tot Oostenrijk Later vroeg Molotof aan Raab en Schaerf: „Voelt U er voor nog eens in een concentratiekamp te ko men?". „Neen, nooit meer", antwoord den de twee Oostenrijkers. De officiële besprekingen werden van morgen om elf uur voortgezet. Raab heeft de buitenlandse verslaggevers een communiqué beloofd voor Donderdag of mogelijk iets later. Eerder zal er ver moedelijk geen officieel commentaar over de resultaten der onderhandelin gen worden gegeven. Over de kwestie van een Oostenrijks vredesverdrag. verklaarde minister Dulles gisteren op zijn persconferentie, dat er enige reden is tot optimisme dat zulk een verdrag spoedig zal kunnen worden getekend. Hij zei hierbij af te gaan op openbare verklaringen van Russische leiders. Hij voegde er echter aan toe geleerd te hebben voorzichtig te zijn met Rus sische verklaringen, hoewel hij ditmaal hoopte dat Moskou inderdaad liet door schemeren te wensen dat een verdrag spoedig zal kunnen worden getekend. Generaal Anthony A. Mclauliffe, be velhebber der Amerikaanse troepen in Europa, heeft gisteren voor de buiten landse pers in Bonn een optimistisch relaas gegeven over de ontwikkeling van de militaire macht in West-Euro pa. „Het is nooit verstandig om een potentieel aanvaller te onderschatten, maar ik zie geen reden om Iwan plot seling af te schilderen als een machtige militaire supermens. Hij trekt zijn broek, net als wij, slechts met écn pijp tegelijk aan", aldus de generaal. Generaal Mcauliffe zeide, dat de At lantische strijdkrachten in West-Euro pa op het ogenblik drie of vier maal zo sterk zijn als vier jaren geleden, toen generaal Eisenhower in Europa kwam. „Ik wil niet zeggen dat wij met de huidige strijdkrachten een al gemene aanval kunnen weerstaan Maar wel kan ik zeggen, dat wij niet meer van plan zijn ons op de Rijn terug te trekken en ik kan garanderen dat wij thans in staat zijn elke daad van agressie tegen West-Duitsland tot eendeer kostbare onderneming te ma ken", aldus de generaal. Hij voegde eraan toe, dat het uiteindelijke doel. zo sterk te worden dat iedere adspi- rant-aanvaller zal worden afgeschrikt, „zeker bereikt zal zijn wanneer wij in staat zijn twaalf geoefende Duitse divi sies aan onze strijdkrachten toe te voegen". In 1950 bestonden de Amerikaanse troepen in Duitsland uit één brigade der „constabulary" en één divisie in fanterie, die slechts één tactisch plan hadden: terugtrekken naar de Wes telijke oever van de Rijn om daar stand te houden. Thans bestaan de Amerikaanse troepen in Duitsland uit vier infanterie-divisies en één pantserdivisie en spoedig zullen Zijn de zo sterk veranderde weers omstandigheden van de laatste jaren wellicht een gevolg van de voortduren de proefnemingen met atoom- en wa terstofbommen? De tweede algemene vergadering van de Wereld Meteoro logische Organisatie zal zich binnen kort met dit probleem bezig houden. Zij zal dit doen aan de hand van een technisch-documentair rapport van haar waarnemende secretaris- generaal, de Zwitser dr Gustave Swoboda. Deze algemene vergadering zal mor gen te Genève worden geopend en, naar verwacht wordt, ongeveer vier' weken duren. Ongeveer 20Ó afgevaar digden uit 87 landen, o.w. verscheidene meteorologen van wereldfaam, zullen aan deze conferentie deelnemen. De Nederlandse delegatie zal onder lei» ding staan van ir C. J. Warners, hoofd directeur van het K.N.M.I. algemene vergaderingen van de W.M.O., een der gespecialiseerde orga nisaties van de V.N., worden om de vier jaar gehouden. De oprichtingsver gadering was in 1951. Andere agendapunten voor deze tweede algemene vergadering zijn het invoeren van nieuwe internationale methoden voor de weersvoorspellingen en een uitwisselen van gegevens be treffende de mogelijkheden tot kunst matige beïnvloeding van de weers omstandigheden, b.v. regen maken. Ook aan politiek geharrewar zal het niet ontbreken, aangezien premier Tsjoe en Lai van communistisch-China het congres gisteren verzocht heeft de meteorologen van nationalistisch-China niet te erkennen. twee dezer infanteriedivisies worden vervangen door een nieuwe pantser divisie en een divisie parachutisten Tegelijk verzekerde Mcauliffe, dat alle plannen voor een terugtrekken achter de Rijn in geval van een Rus sische aanval waren verdwenen. „Wij stellen ons nu voor om voor iedere duimbreed grond, die we be zetten, te vechten". De generaal zeide, dat de Ameri kaanse troepen in Duitsland een zo zware training ondergaan, dat vetera nen uit Korea hadden verklaard, dat de oorlog daar een „cakewalk" was in vergelijking met de training in Duits land. Mcauliffe kondigde aan dat de Ame rikaanse troepen de Duitsers zeker in het eerste jaar van de opstelling van hun strijdkrachten ook bij de militaire training hulp zullen verlenen. Zij zul len opleidingspersoneel beschikbaar stellen, Duitsers toelaten tot de Ameri kaanse militaire scholen en hen actief laten deelnemen aan de oefeningen van de Amerikaanse divisies. Voorts zal alle technische en logistieke hulp worden verleend, die gewenst wordt. Voor de Amerikanen in Duitsland stel de Mcauliffe enige beperkingen in levensstijl in het vooruitzicht: zij zul- zullen in de toekomst o.m. met minder bezettingskosten moeten toekomen en hun grote oefenterreinen met de Duit sers moeten delen. Sir Winston Churchill nu „ambteloos" is met zijn echtgenote naar Sicilië vertrokken, waar zyj hun vacantie zullen doorbrengen. Na afloop kan de grijze staatsman zich dan weer met hernieuw de moed op zijn nieuioe bezigheden werpen. We zien het echtpaar hier voor „Chartwett" staan, op het moment, dat het zich naar het vliegveld begeeft. Door bliksem getroffen Vijf pelgrims zijn om het leven gekomen en 75 gewond doordat tijdens een gods dienstige plechtigheid te Mercato San Se- verino, ten Zuiden van Salerno, een toren neerstortte. De plechtigheid was gewijd aan de Ge kroonde Madonna, patrones van de huis dieren. Zevenduizend pelgrims waren op het plein voor het heiligdom van 't stadje samengekomen en hadden hun katten, honden en paarden meegebracht. Terwijl de mensen ln gebed neerkniel den, brak er in enkele minuten tijds een hevig onweer los. Een der eerste bliksem stralen sloeg in de oude stenen toren, die over mensen en dieren neerstortte. Het aantal der slachtoffers werd nog vergroot, doordat er op het pleintje een paniek uit brak. De Staatscourant bevat een lijst van aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 27 Maart tot en met 2 April. Deze lijst vermeldt o.m. 147 gevallen van roodvonk (waarvan 61 te Rotterdam) en 1 geval van kinderver lamming (te Nijmegen!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1