Nieuws uit STAD en OMTREK OUDE TIJD JAZZ-FESTIVAL IN ARCADE Geheugen-hulp -;ï ,4 w 5IM0N DE WIT 'N KWART EEUW KATHOLIEKE VERKENNERIJ OP WEG NAAR EEN NIEUWE MAATSCHAPPELIJKE ORDE AALMOEZENIERSFEEST BIJ DE FRANKELANDKAJOTTERS WOUDEZELS" UIT DE BIJBEL IN BLIJ-DORP Uit die goede WALDORIJSCHOOL Nogmaals Instuif St. Franciscusgroep hield geslaagde herdenkingsbij eenkomst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT K.A.B. vierde Jaarfeest f bvrgerÜïke STAND VAN ROTTERDAM Zeeuwse bruine bonen 500 gram 45 Dik Gelders vet spek 25 Zuiver rundvet 500 gramsbeker 59 Erwten met wortelen groot blik 59 I Tomatenpureeper wik 23-30 Appelmoes «trag™< mik 67 Huishoudkoffie 250 gram 149 Dikke chocoladerepen ™"!k,°,!,,S 15 WOENSDAG 13 APRIL 1955' NSC 7. N.4 AANBESTEDING R.K. SCHOOL JUBILEE HONNERLAGE GRETE ONTPLOFFING IN EEN GASFORNUIS RUIT GEBROKEN BIJ HET ZEMEN UIT RAAM GEVALLEN WISSEL-TRUCJE WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND BURGERLIJKE STAND 69915 R.K. E.H.B.O. INDRUKWEKKENDE KLANK-VOLUMES Bach en Jazz Onlogisch GRUNOFEEST /iV ROTTERDAM „Cultureel nog een kop groter worden ISPIPf ONAGERS MET UITROEIING BEDREIGD droge gebied van Iran NED. VRACHTENMARKT originele import f speciaal om uit i te bakken Van verschillende zijden is ons geble ken, dat de publicaties over de Instuif, welke a.s. Donderdag officieel geopend zal worden, grond tot verkeerde opvat tingen hebben gegeven. Sommigen heb ben „jongeren" gelezen als „jongens" en dat is zeer zeker niet de bedoeling. De Instuif wil contact- en vormings centrum zijn voor mannelijke zowel als vrouwelijke jongeren boven zeventien jaar. En dit ..boven zeventien jaar, mag men gerust ruim interpreteren, zodat jongelui van 2530 jaar eveneens van harte welkom zijn. Op sommige aanmeldingsadressen heeft men reeds een wachtlijst moeten aanleg gen, zodat het voor geïnteresseerden zaak is zich te haasten met hun opgave. Men heeft het reeds in verschillende publicaties kunnen lezen: de Katholieke Verkenners in Nederland vieren hun zilveren jubileum. Zij hebben dit feest willen vieren met de toepassing van een hunner principen: iedere dag een goede daad. En het is een machtig goede daad geworden. Of beter gezegd, aan het worden. Want zij besloten om ter gelegenheid van het zilveren jubileum de bisschoppen een groot bedrag ter hand te stellen voor een priesterstudiefonds, dat gebruikt kan worden om de studie te bekostigen van hen, die zelf deze kosten niet kunnen dragen. Ook de St Franciscusgroep van de dekenale parochie werkt aan deze actie mede. Natuurlijk, zeggen zij, die de actieve Verkenners van Sint Frans beter hebben leren kennen. Zij hebben dit gedaan op een zeer specifieke Ver- kennerswijze met geheel eigen middelen. In een drietal avonden brengen zij een programma, dat met zang en declamatie en met eenvoudige handelingen de groei der verkennersbeweging weergeeft. De leiders en leidsters schaarden zich achter deze viering en voerden het grootste deel van het programma zelf uit, zoals zij het ook zelf samenstelden Na een welkomstwoord van dè Dis trictscommissaris, de heer A. J. Breve, die bijzonder de burgemeester en mevrouw Peek verwelkomde, werd in proza, poëzie en muziek de groei en ontwikkeling der verkennersbeweging op zeer simpele doch pakkende wijze weergegeven. Men pleegt een dergelijk programma niet met hetzelfde critische oog te bekijken, waar mede men de prestaties van vakmensen meet, doch daar er nog een tweetal avon- de i moet volgen is het wel dienstig, dunkt ons, vast te stellen dat het geheel belangrijk aan waarde zou winnen, wan neer het iets vlotter, wat meer flitsend werd gepresteerd. De verschillende on derdelen vallen soms wat te lang uit, zo als het in het Duits gesproken citaat van Schiller's „Alle Menschen werden Brü- der". Toch verraadt het geheel zeer zeker een De aanbesteding van de bouw van een nieuwe Katholieke school met bijbeho rende werkzaamheden op een terrein in Nieuwland West te Schiedam, heeft gister ennamens het bestuur van de St Willebrordusstichting plaats gevonden. Er waren 14 inschrijvers. Laagste Dessing- Elmendorp Rotterdam voor ƒ259.600, de hoogste W. Geels, Amsterdam 323.000. De heer M. L. Honnerlage Grete her dacht gisteren (24 Sept. 1905) onder vele blijken van belangstelling den dag waar op hij vóór 30 jaren voorzitter van Schie dams Mannenkoor Orpheus" werd. Nadat hem in den ochtend een vaas met levende bloemen was vereerd, kwam in de middaguren het bestuur den volijveri- gen voorzitter zijne gelukweuschen bie den, hulde brengend aan de kalmte en het beleid, waarmede hij zoovele jaren de za ken van Schiedams Mannenkoor heeft ge leid. In antwoord op de waardeerende woorden hem toegesproken, verzekerde de jubilaris, dat hij steeds prettig met het be stuur had samengewerkt en het hem een genoegen zou zijn, dit nog lang te mogen doen. Van vele zijden ontving verder de heer Honnerlage Grete nog bewijzen van be langstelling in zijn heuglijk feest. Zoowel door persoonlijk bezoek als door tal van brieven, kaartjes en telegrammen, vooral van leden en oud-leden van Orpheus" in en buiten de stad, deed men hem blijken, dat zijn iubilee in ruimen kring werd me- degevierd. Dat hem nog vele heilvolle jaren als Voorzitter van Schiedams alom befaamd Mannenkoor zullen worden geschonken wenschen voorzeker met ons velen, die het voorrecht hebben den wakkeren prae- ees van „Orpheus" te kennen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 25 September 1905). OAOBIAO VOO* SCHIEDAM EN OMStRfHt* 77ste Jaargang No. 22737 dosis originaliteit en de durf te breken met de gebruikelijke gang van zaken bij een dergelijk programma. Vanavond en morgenavond vindt een heropvoering plaats van deze jubileumviering, waar van de baten geheel ten goede komen aan het priesterstudentenfonds. Een buitengewoon aardige geste was het, dat alle bezoekers bij het naar huis gaan een werkstukje van welpen, ver kenners of voortrekkers mochten uitzoe ken als herinnering aan deze bijeen komst. In de woning van de familie J. v. T. aan de Stadhouderslaan ontstond gister middag om kwart voor één een explosie in het gasfornuis. Een van de bewoners had het gasfornuis aangestoken- en per abuis de kraan van de oven opengedraaid waardoor het gas zich ophoopte, dat door de brander tot explosie kwam. Er werd schade aangericht aan ruiten, tegels en het deurtje van het gasfornuis. Een jongen van 7 jaar viel gistermorgen tegen een ruit van een café aan de Rot- terdamsedijk. De ruit was 3.45 x 2.25 m. groot. Een poosje geleden was de ruit reeds gescheurd. De schade bedraagt ƒ300. De ouders zullen hiervoor aanspra kelijk worden gesteld. Gistermorgen om kwart voor twaalf is mevr. M J. S.^-T. wonende Slachthuis-, laan uit 't raam gevallen. Zij was bezig de ruiten van een slaapkamer te zemen en doordat de spanjoletsluiting niet goed gesloten was, vloog het raam naar buiten open en viel zij op de tegels achter het huis. Vermoedelijk met een schedelbasis- fractuur en wonden aan kin en benen is zij door de G.G. en G.D. naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd. Wij staan op een keerpunt in de wereldgeschiedenis. Er is geen twijfel aan: De geweldige geestelijke worsteling gaat voor de eerstkomende generaties beslecht worden op het terrein van het practische maatschappelijke leven. Daarom juist is het Mandement zo'n uitermate belangrijk en hevig actueel document. De kantoren der Redactie en Admlni- nutratle zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel. 68152. Giro-nummer 590948. Abonnementsprijs 6.23 per kwartaal. 2,13 per maand, 0.50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.13 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Btj contract gelden lagere tarieven welke bt) de admintstratie o! bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 8 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing alt- sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. Het is meer dan jammer dat dit bis schoppelijk document voor een goed deel verstikte in het stof van allerlei weinig ter zake doende nevendiscussies. De Partij van de Arbeid, met haar werkgemeen schappen en nevenorganisatfes, meende zich in haar bestaansgrond aangetast en sloeg alarm. Er ontstond een ontstellend lawaai in de pers, dat maandenlang na- rommelde en een ietwat verlate explosie vond in het besluit der Katholieke Werk gemeenschap, om tegen de raad der bis schoppen in haar plaats te bepalen bin nen het kader van de Partij van de Ar beid. Het bevreemdende daarbij was: dat men deze politieke keuze apos tolisch meende te kunnen en te moe ten rechtvaardigen. Intussen blijft de politieke vergissing, alsof het Mandement voornamelijk een politiek document zou zijn, met hardnek kigheid voortleven. Niets echter is minder waar. In het Mandement spreekt zich bij mon de der bisschoppen het hernieuwd ziel zorgbesef der Kerk maatschappelijk uit. Het verankert onze maatschappelijke taak op de incarnatie van het goddelijke in het menselijke en wil onze katholieke gemeenschap met een maatschappelijke hervormingsgeest bezielen, die op d9 diepste en heiligste revolutionnaire kern van het christendom geënt en gegroeid is. U daarvan te overtuigen, is het doeï van de drie studie-avonden, welke op ver zoek en onder auspiciën van „Comité Ka tholiek Schiedam" aan het Mandement gewijd zijn. Zij worden gegeven in zaal 6 van „Arcade" (R. K. Volksbond), op de Vrijdagen 15, 22 en 29 April a.s., 's avonds 8 uur. Inleider is Pater Ant. van Rixtel S.C.J., bekend om zijn „Maasbode"-artike- len over dit onderwerp. In het tijdschrift „Esprit" schreef Jean Lacroix: „Eertijds was het geloof in God de totale aanwezigheid en toewijding; en het atheïsme een soort intellectuele en abstracte afzijdigheid. Wat zijn de dingen veranderd! In onze dagen is het al te dikwijls waar, dat het atheïsme de totale aanwezigheid bij en toewijding aan het bestaan i» geworden, terwijl de Godser kenning de Indruk maakt van een tamme opinie van nette burgertjes; een vage opinie zonder kracht". Natuurlijk! Men kan de kracht van dit citaat bijna geheel ontzenuwen. Men kan zelfs bladzijden vullen met citaten uit het Mandement zélf, die zonneklaar bewijzen, dat hier te lande de Godserkenning aller minst de indruk maakt een tamme opinie te zijn van nette burgers, zónder kracht. Doch wie de beweging van het atheïsme, nationaal en internationaal, met aandacht volgt en ziet hoe het zich op velerlei wijze in georganiseerde bundeling van krachten maatschappelijk inzet, beseft dat boven vermeld citaat, als registratie van een tendens en duiding van een reëel gevaar voor 100 pet waar is. Uit dit besef en deze bekommernis is het Mandement dat ons oproept ons christendom ook en vooral maatschappelijk waar te maken geboren. Een oprecht katholiek kan daarom deze oproep niet onbewogen naast zich neer leggen; zijn taak begint met de ernstige studie van dit bisschoppelijk document. Daarom nodigen wij U met aandrang uit! Katholiek Schiedam blijve niet achter!! Toegangsbewijzen zijn niet nodig, maar wel is het raadzaam kaarten aan te vra gen, want wie een kaart bezit, heeft voor. 'rang. Kaarten kunnen worden aange vraagd bij de secretaris van Comité Ka tholiek Schiedam, W. v. d. Weijden, St. Liduinastraat 20; er zijn reeds meer dan vijftig aanvragen binnen. Wie nog tijdig aanvragt, krijgt kosteloos de kaart (en) thuisgestuurd. Een heer, die een dezer dagen in een bus van de R.E.T. reed, is de dupe gewor- worden van een ..wisseltruc". Een onbe kende stapte in de bus en wilde betalen met een bankbiljet van ƒ20. De conduc teur kon niet wisselen en een buspassa gier bood aan om het bankbiljet te wis selen. Een dag later merkte hij dat het een biljet was van 20 Belgische francs, dat een waarde heeft van ongeveer 1.50. Te bevragen aan het Hoofdburfeau van Politie tussen 912.30 uur en 26 uur; auto-onderdeel. Te bevragen bij de vin ders: Kwast, Koevermans, Oosterstraat 88; sierlantaarn, G. Sonnemans, St. Li duinastraat 90b; algebraboekje. A. Be- zemer, P. K. O.-laan 121 a; soldeerbout, K. v. d. Zouwen, Nwe, Maassraat 10b; hond, (dwerg-keesje), Wennink, Pr, Bemhardlaan 74; grote zwarte hond, Mevr. Mijhuizen, Stadhouderslaan 94; oorbel, P. Friedrich, Paulus Potterstraat 10a; rolschaatssleutel, H. Huizer, Paulus Potterstraat 46b; ring met sleutels, A. Baron, Kreupelstraat 3; zwarte vulpen, K. Hoek, Jac. Catslaan 11; huissleutel, G. Lokken, Boylestraat 50b; zwarte ball pen, H. v. d Sluis, Puttershoeksestraat. Markt 4; blauwe autoped, E. Nefkens, Fr. Haverschmidtlaan 52; 6 pijpjes boet- seerklei, Maagdenburg, Buijs Ballotsin gel 83b; portefeuille met inhoud, J. H. Keijzer, W. Buitenweghstraat 225, Rotter dam; 1 p. kinderwantjes en dameshand schoen, J. Sijrier, Schietbaanstraat 22; gele shawl, L. v. Rutten, Buitenhaven weg 58; zwart glacé dameshandschoen, Kreuger, Brugmanstraat 1 d; zwart glacé dameshandschoen, F. Koudenberg, Dr Zamenhofstraat 75; 1 p. bruine glacé da dellaan 36a; kinderschoentje met wit sokje, B. de Haas, Jan Steenstraat 27; 1 p. gele kinderwantjes, Koster, Kortland straat 16; zwart jongenspetje met rits sluiting, A. Scholten, Fabriplein 19c; zwart jongenspetje, J. Zoutendijk, Am- Wijnolts. Snelliussingel 52a; 3 wanten en pèrestraat 20a; wit babyschoentje, W. 1 p. grijze herenhandschoenen, P. Frie drich, P. Potterstraat 10a; 1 want, P. Reinberk, P. Potterstraat 9b; rood met grijze shawl, M. Goos, Bosboomlaan 10b; bruin glacé handschoen, K. de Vuist, Alb. Cuijpstraat 20b; 1 rose wollen deken, Batenburg, Prof. Aalberselaan 28; 1 p. glacé herenhandschoenen, B. de Hartog, Leibnitzstraat 5a. GEBOREN: Anton H. W. z. v. N. Wal raven en G. H. van Eijk; Joseph z. v. P. J. Hörter en M. M. Hennig; Cornelia d. v. J. Vermeulen en H. den Ouden; Maria M. d v. J. van Hartingsveld en A. A. van Dongen; Albertje J. d. v. J, Bakker en J. Borgström: Tineke d. v. K. Vrijenhoek en J. van Dijk; Edwin H. z. y. J- B. van Wezel en A. S. Thomas; Maria C. d. v. J. J. de Rooij en C. E. Vogelij; Martine d. v. G. van Vliet en C. D. de Ligt; Theo- dorus B. N. z. v. L. R. H. Rijken en S. C. Ritman; Johanna d. v. M. Lowes en J. Snijders; Edmundus C. M. H. z v. A. L. de Koning en J. M. H. Juffermans; levenloos kind van J. E. Bonefaas en W. J. ,J Schuurmans; levenloos kind van C. Noorlander en M. M. van Doorn OVERLEDEN: A. D. A. Go vaart, 7i j.; N. Bonten, 85 j. weduwe van W. Franken; M. va nder Werf, 82 j.; A. Hoving, 47 j. vr van E. Bentem; J. Kostense, 77 j. Advertentie. Het traditionele Aalmoezeniersfeest opiK.A.J. Toneelclub „De Gouden Korenaar" tweede Paasdag is dit jaar op bijzonder bracht vervolgens het blijspel „E«n feestelijke wijze door de Kajottersafd. I schoonmoeder uit duizend" op de planken. Een luchtig spel, met vele verwikkelingen rond een inwonende schoonmoeder en een rijke bezoekende oom, een steeds geld nodig hebbende huismoeder en een hard ploeterende vader. Het werd keurig ge speeld en er zat vaart in het hele stuk. Er wordt hard gewerkt in de toneelclub en de prettige samenwerking der leden onderling en de verbeterde uitspraak kwamen wel goed tot uiting bij dit aar dige blijspel. In de pauze werd koffie gepresenteerd en de band liet weer zijn zeer gewaar deerde klanken horen. Na het derde en laatste bedrijf waren ds ovaties niet van de lucht. Met moeite kon de voorzitter de rust doen weerkeren, om zijn dankwoordje uit te spreken aan de toneelclub en band, en aan de „stille" werkers achter de coulis sen en bar, en aan alle „naamloze" mede werkers aan dit door en door gezellige feest. Tot slot dankte de aalmoezenier speciaal nog de toneelclub voor hun gewaardeerde spel. Zeer voldaan over het genotene van deze dag, gingen allen naar huis, met de overtuiging het jaarlijkse Aalmoezeniers- feest zo fijn en prettig mogelijk gemaakt te hebben. Het bestuur van de R. K. E.H.B.O. verzoekt ons de leden er op te willen wijzen, dat op Dinsdag 19 dezer de voorlaatste cursusavond voor het exa men wordt gehouden Het verdient dus aanbeveling, dat allé candidaten voor het komende examen deze avond voor al bijwonen, zodat de examenstof nog eens grondig doorgenomen kan wor den. Frankeland gevierd. Om 8 uur werd een H. Mis opgedragen in de Frankelandsekerk, tot zielerust van de vorige voorzitter, Kees Klapdoor, als inzet van de festiviteiten. Na de H. Mis trokken allen naar het, door de Kajotters zelf keurig schoonge maakte en feestelijk versierde gebouw, waar lange gedekte tafels, beladen met broodjes, klaar stonden. Om 9 uur ging de vlag uit en werd aal moezenier Van Dijk feestelijk ingehaald met een „Huldigingslied", wat speciaal voor deze gelegenheid was gemaakt. De voorzitter bad het Kajottersgebed, waarna grage monden in de knappende en goed belegde broodjes beten. En er werd met kennersgenot genipt aan de geurige thee, die door ijverige meisjes werd geserveerd. Na het ontbijt, dat muzikaal werd opge luisterd door de nog jonge Kajottersband „The Gin-Town Rythme Band", sprak de voorzitter zijn huldigingsrede uit en over handigde de aalmoezenier de traditionele geschenken: een boekenbon en een kist prima sigaren, waarna het Feestlied, ook speciaal voor deze gelegenheid gemaakt, werd gezongen. Aalmoezenier Van Dijk sprak in een kernachtig woord zijn dank uit en ontving een geweldige ovatie van de aanwezigen. Twee bestuursleden brachten hierna verslag uit van het Sociaal-Economisch Jeugdcongres van de K.A.J., gehouden op 26 en 27 Maart 1.1. in Eindhoven, waar zij, als vertegenwoordigers van de afde ling aanwezig waren geweest. Dit werd ingeleid met een prachtige declamatie door een der Kajotters. In het keurig getekende programma, dal aan alle Kajotters was uitgereikt, stond vervolgens de huldiging van een vertrek kende Kajotter, die naar het klooster gaat. De voorzitter wees speciaal op het mooie van de kloosterroeping en was zéér ver heugd, dat uit de Kajottersjèugd een roe ping was gegroeid. Verder bedankte hij de scheiden.. Kajotter voor zijn prachtige staat van dienst in 't Kaj ottersgebouw. Na het overhandigen van een herinnering aan de K.A.J. werd het programma voort gezet met samenzang en pittige nummer tjes van de band. De laatste ronde van de mastklim-com- petitie was behoorlijk zwaar en de win nende koppels gingen tevreden naar hun plaatsen terug met boekenbonnen, siga retten of paaseieren. Intussen was fijne koffie geserveerd en een bros koekje ge presenteerd. Om 12 uur werd dit deel van het feest afgesloten, om 's avonds om 8 uur weer door te gaan. De voorzitter opende de avond met een welkomstwoord, waarna het Kajotterslied en het Feestlied werden gezongen. De (Van onze muziekmedewerker) Jazz-muziek is een cultuurverschijnsel en dus in elk geval waardevol. Ook als het een minderwaard!! verschijnsel zou zijn (wat het persé niet is) dient het ten minste de cultuur-historicus als graad meter van de aftakeling van die cultuur. Jazz is echter niet decadent, evenmin als de (echte) Zwitserse jodelzang. Waar men zich in vergist, is dit: Jazz is een uitingsvorm van een negroïde cultuur, van een totaal anders, geaarde beschaving dan waarin wij geworteld zijn, leven en denken. Jaren lang duurt het voor de klanken wereld van een Bach zich laat veroveren. Toch was Bach een Westerling, die ons naar de geest zeer veel nader staat, dan de (niet vereuropeeste) neger. (Het is hier niet de plaats voor een cultuur- philosofische verhandeling en wij zijn dus zo vrij deze en andere stellingen als al gemeen aanvaard te gebruiken). Iedereen weet, dat men geoefend moet zijn om kunst te genieten. Men moet een zekere geestelijke groei doormaken voor men Vondel kan verstaan of Helman. Slechts door oefening, doodgewoon training, kan men de ware schoonheid van Rembrandt, Rubens en Picasso leren zien. En eerst vanaf deze geestelijke standing kan men de ware betekenis, de juiste verdienste peilen van oud-Indiaanse litteratuur, van prae-historische holen-tekeningen, van Japanse prentkunst of.van negermu- ziek. Dat is allemaal vrij logisch. Men kan een vreemde taal niet gebruiken als men eerst zijn eigen taal niet kent. Men kan de verworvenheden van vreemde cultu ren niet bezitten, als men zijn eigen taal niet kent. Men kan de verworven heden van vreemde culturen niet bezit ten, als men zijn eigen schoonheids expressies niet beheerst. Dat zijn waarheden als koeien. En toch doet men op het punt van de jazz-muziek alsof men deze koeien kwijt raakt, door de ogen te sluiten. Men loopt er dan tegen aan en de botsing is pijnlijk en maakt een uiterst onprettig lawaai. Men vergeve ons deze weinig sierlijke beeldspraak. Het kan eleganter en ook duidelijker: Men heeft de pretentie om Japanse tekeningen te maken als Hokusai zonder dat men een fatsoenlijke lijn op papier heeft leren zet ten. Beethoven zou ervoor gepast hebben, om een stuk muziek te schrijven met 5 tonen en dan te zeggen: „Dit is nou echte Chinese muziek." Beethoven wist wel beter, maar daarvoor was hij nu eenmaal een groot componist. Maar als een groepje jongelui instrumenten ter hand neemt (die ze overigens lang niet beheersen) en een ontzagwekkend geraas teweegbrengt, staat er rustig op het programma: „Jazz festival". Zelfoverschatting? Onwetend heid? Er klopt iets niet. En waarom we zo veel woorden nodig hadden om tot deze conclusie te komen? Eenvoudig om niet de schijn op ons te laden, dat we anti- jazz zijn. Want dat zijn we zeker niet: „Gruno" houdt de laatste feestavond in dit seizoen op Zaterdag 16 April in 't Volksgebouw Tuinlaan. De Lijsters zingen weer en op het toneel wordt: De oom oet Kanada, blijspel in drie bedrij ven door J. Buitenwerf en Jac. Kremen, door eigen spelers gebracht. Heden Passage Theater: White Christmas (a.l.) Monopole Theater: Casanova's nacht van avontuur (14 j.). Lange Haven 11: Tweede feestavond Kath. Verkenners 8 uur, R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en BibliotheekGeopend Dinsdag, Donder dag, Zaterdag 10—12 uur. iedere middag van 2—6 uur. behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur, Vrijdag van 7—6 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K Ver. Gebouw) elk« Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagelijks van 29 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Do nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek v. Westendorp, Singel 83. Donderdag: Gebouw Arcade: Cabaretavond K.A.B. 8 uur. TONEEL EN MUZIEK Donderdag 14 April Schouwburg: Besloten. Groote Schouw burg. B uur: „Made in Holland" (Snip en Snap- revue). Rivièrahal, 8 uur: Rotte's Mannen koor. Aula Boymans, 8 uur: Belgisch kwar tet (serie solistenconcerten) BIOSCOPEN Programma's van 6 t/m 14 April Arena: Sabrina (a. 1.) Capitol: ik ben er kapot van (onbekend) Centraal: De slaap wandelaar (14 Cineac en Colosseum: Young at heart (a. LI Harmonie: The Glenn Miller story la 1.) Lumlére: O mijn papa (a. 1.) Lutusca: Een mooi portret (14 1.) Luxor: Désuée (a. I.) Passage (Schiedam): White Christmas (a. I.) Prinses: 't Zit in de lucht (a. 1.) Rex: Jungle Jim en het oer woudmonster (14 't Venster: VUfdulzend vingers (14 J.) Victoria: Young at heart (a. 1.). dat ware even onzinnig, als anti-maan of anti-eb-en-vloed zijn-; want ook dat zijn natuurverschijnselen, die logisch volgen uit de gezonde orde der wereld. En de jazz volgt logisch uit het gezonde brein van de daartoe begaafde neger-componist. Zelden echter is er een vlag zo door de modder gehaald als die der Jazz-muziek. Dynamische ophitsing en demagogie, hysterische sensatie: dat zijn de kenmer ken van de verworden en verbasterde jazz onzer dagen (in het algemeen). Dat is het ook wat het grootste deel van de jazz-fans erin zoekt. Het publiek van Maandag in Arcade, dat zich dan ook uiterst onbeheerst gedroeg, vroeg het ook, kennelijk! Het kreeg het niet en dat is nog het beste, wat we van dit „festival" kunnen zeggen. En dan laten we daarbij nog in het midden of de Schiedamse jazz orkesten deze uiterst muzikale perversi teiten met opzet hebben nagelaten, dan wel er technisch niet toe in staat waren. Elk jaar biedt de K.A.B. haar leden een jaarfeest aan en dit jaarfeest is ieder jaar opnieuw een bron van veel zorg en hoofdbrekens voor de bestuurders. Tien jaren in successie heeft men op dit feest een toneelstuk op de planken van Arcade gebracht, al dan niet gevolgd door een bal. En elk jaar opnieuw was het zoeken naar een stuk, dat het meren deel der leden kon bevredigen. Het be stuur heeft zich zeer terecht nooit met de verwachting gevleid, het alle le den naar de zin te kunnen maken. Dit jaar is men voor het eerst de muze Thalia ontrouw geworden en heeft men de oplossing gezocht in een cabaret-pro gramma. Het Rotterdamse Mario Cabaret, een gezelschap van amateurs, dat ook reeds een tweetal avonden voor de Metaalbe- vverkersbond „St. Eloy" verzorgde, werd opgedragen de hele serie jaarfeestavon den voor haar rekening te nemen. Gisteravond vond het eerste optreden (er zijn nog avonden op 14, 15, 19, 21 en 22 dezer) plaats, na een welkomstwoord door de K.A.B.-voorzitter, de heer C. Meijer. De heer Meijer roemde allereerst de uitstekende opbrengst van de beken de thermometers voor het K.A.B.-priester- studentenfonds. De totaal-opbrengst in het afgelopen jaar was niet minder dan 980. Dat moet in dit jaar minstens dui zend gulden worden, meende spr. Voorts wees de K.A.B.-voorzitter op de grote belangrijkheid van de komende Bliksem-aclie der K.V.P., waarbij hij de nadruk legde cp de gevolgen van poli tieke onverschilligheid bij een groot deel van het volk, zoals deze zich geuit hebben in de Belgische schoolkwestie. Spr wekte dan ook alle K.A.B.-ers op tot spontane deelneming aan de komende K.V.P.-actie. Het programma van het Mario Cabaret trok op deze eerste avond reeds een na genoeg volle zaal en afgaande op het enthousiaste applaus, dat ieder optreden oogstte, mag geconstateerd worden dat dit optreden zeer in de smaak van de aan wezigen viel. De wilde halfezels in Diergaarde Blijdorp schromen niet publiekelijk te tonen hoezeer ze op elkaar zijn gesteld. Zeldzaam woestijndier uit het De diergaarde Bljj'-dorp te Rotterdam ROTTERDAM 12 April 1955. 9 April, v.m. 120 ton garens Krommenie, 400 ton olie Amsterdam. 2 x 250 ton stukgoed Am sterdam, 620 ton kolen Den Haag. 400 ton tar we Weert, 150 ton rogge Delft, 298 ton franen Deventer, 140 ton papier Maastricht, 150 ton palmpltten Wormerveer. 200 ton koeken Veghel, 100 ton vismeel Gouda, 100 ton Kali Puttershoek. 100 ton id. Vlake, 200 ton Leeuwarden, 125 ton Someren. Totaal 69 reizen, 3 Vletreizen. 12 April v.m. 600 ton sojabonen l/varen,..65 stand hout Rijswijk, 175 ton palmpitten 2 wijn- drecht, 350 ton rijst Z\\tjndrecht, 280 ton en 300 ton stukgoed Amsterdam. 200 ton milocorn Wor merveer, 900 en 850 ton mais vletten, 75 ton stammen Dordrecht, is in het bezit gekomen van twee Onagers, een paartje wilde halfezels, die tengevolge van de ontwikkeling van de moderne tech niek, waardoor de mens in het bezit komt van steeds dodelijker wapens en sneller voertuigen, helaas gedoemd zijn binnen afzienbare tijd uit de vrije wildbaan te verdwijnen, zoals met, vele andere dier soorten reedis het geval is geweest. Dit prachtige, magere woestijndier kon tot enkele decennia geleden de strijd te gen zijn gevaarlijkste vijand, de mens, met succes volhouden dank zij zijn on gelooflijke uithoudingsvermogen en enor me snelheid. Zelfs de snelste Arabische volbloeds moesten het tegen deze dieren afleggen, zodat zij zich door een desnoods uren lang volgehouden vlucht aan hun vervolgers konden onttrekken. Thans evenwel jagen rijk geworden woestijnbe woners de Onagers per auto achterna om ze, als na vele uren uitgeput hun vlucht staken, neer te schieten. Door deze steeds intensiever wordende jacht, waaraan elke vorm van sportiviteit ontbreekt, worden de halfezels met uitroeiing bedreigd. Wie deze elegante dieren ziet, zal begrijpen, dat men ze, hoewel ze er er op gelijken, toch niet gaarne zonder meer „ezels" heeft gedoemd. Immers bij <je in Afrika thuishorende echte ezels (asinus) is men gewend te denken aan korte, gedrongen, vrij one legante dieren. De Aziatische halfezels zijn echter veel bevalliger. Ze missen ook 't bekende donkere schouderkruls en heb ben naar verhouding veel -kortere oren. Bovendien zijn ze fraaier gekleurd en wel van geelachtig tot roodbruin. Het is niet verwonderlijk, dat zich, in het reusachtige verspreidingsgebied der halfezels, verschillende geografische rassen hebben ontwikkeld, elk typisch voor het door hem bewoonde landschap Brehm vermeldt, dat de Onagers ln troepen leven, bestaande uit merries en veulens van beider kunne, aangevoerd door een hengst Ogen, oren en neus zijn zo scherp ont wikkeld en hun snelheid en uithoudings. vermogen zijn zo groot,, dat het vrijwel onmogelijk is de dieren in de vrije woes tijn of steppe te naderen, uitgezonderd dan tegenwoordig per auto. De belde Onagers van Blij-dorp, die de namen Hagar en Ismaël dragen wer- den door een vanger van de firma Hagen beek in het droge gebied van Iran ten over de moeilijkheden, waarmee de vangst van de beide dieren gepaard was gegaan, „nu een voldaan gevoel, omdat ik meen ietg te hebben gepresteerd in de geest van de stichters van onze firma, toen ze tientallen jaren geleden in de Aziatische steppen do Przewalakii-paar- den lieten vangen. Ik ben namelijk van mening, dat ik er thans toe heb bijge dragen om ook de Onagers voor onmid dellijke uitroeiing te behoeden". Het is te hopen, dat ook deze fraaie en uiterst zeldzame diernoort in Blij-dorp zal blijven voortbestaan en misschien zelfs tot voortplanting overgaan. Aangiften van 9 April: BEVALLEN: M. J- Posthuma de Boer geb, Hoogeveen d. o^epe^maos geb. Politiek d. M van der Wende geb. Heuvelman d. G. Nieuwpoort ge* leeman z. E. C. Smal geb. Heppe z. A. Escabache geb. Blanken z. S. M. van der winden geb. Magereij z. M. van RU geb. Pronk d. - M. Kradolfer geb. Hack d. H. C L. van der Werff geb. Burwinkel z. A. Prins geb. van der Voet z. M. Th. Aalberse geb. Schrage z. M. Posthoorn geo. de Jor)8 2- A. H. van Dorsten geb. Meijerink d. G. Lagendijk geb. Ie Mahieu z A. P, Vermeer geb. van der Kleij d. H. Spooren- donk geb. Roedoe d. J- D-, du Buisson geb. Snoek z. l otterspeer geb. van Konijnen burg d p schnitzler geb. de Roock d. - C J Hoek geb. de Graaf d- J. S. van der Velden geb. Gouda z. C. H. A. Stevens geb. de Roodt d A. Lugthart geb. de Hoog z. S. Berk geb. Lukasse d. M. J. H. Sjerp geb. Kroos z. A Verschoor geb. Zwerver d. T. Nijssen geb. Hoogmoed z. c. M. van Trigt geb. van Roon d. G. van Zutphen geb. van Gelderen d. L: Heemskerk geb. Brikklng d. r. KamP geb- Klaren d. Chr. P W. van IJssel geb. Hollaar z. e. Goudswaard geb. Kleij z. Th- de Vos &eb- Muijser z. G. Pors geb. den Otter z. J. de Blij geb. Slin gerland d J. de Zeeuw geba. Verezen d. A. de Loome geb. Terreehorst z. - M. Ma ge reit geb. Heijboer z. -- C. H. L. Evertse geb. de Waard z. 1J* van Doorn geb. Andressen z. - R- va" Veen geb. Timmer d. Th. M Limburg geb. Jerphanton z. A. Voogt geo. Verheu z. J. A. Harteveld geb. van Sabb-m d. D. Breukers geb. van Hoesen d. M. chr'«52n~,enLan £eb Schotte z. G. A. Schip per geb. de Jong d. N. van Amen geb. Ge*- c a- van Aken geb. van Zundert. ~",s- p- Weijta geb. Verzijl z. G. M. Lazeij j rs*Gn d c- van Lindenberg geb Fok ker d. b. Mulder geb. Happé d. VERLEDENJ. Hanse, man van N. Huvers J® J. A. M. de Klerk, wedr van M. B. van Wal 84 j. J- W Bergmann. man van o. Roza 70 j. c- Overeijnder, ong. vrouw 53 j. j. a. Spoel, man van J, van den Bosch 67 Jaar. P- Geluk, wed. van M. Wouters 84 j. T. Koelewijn, wed. van H. Beltman 87 j. M A. Speekenbrink, vrouw van J. van der Plas 36 j. A. Nieuwenhuijsen, man van C. C. M. K°°^sc^.n J. Huigers, men van S. M. Boers 74 j. d dg yos> man van J. Groenendijk 66 J. C. Schenderling, vrouw van C. van Helden 33 j. J. F. M W. van der Pluijm, wedr van A. Miambert 75 j. J. A. Dekker, wedr van A. Vroombout 71 j. G. Sennée. man van J. D. van Balen 63 j. K. de Korte, wed van F. Hoogerwerf 82 j. O. Röder, wed van C. P. Schenk 78 j. K. van 7,1 jrr van 4^. f. ocnenK lo j. tv. vai zuidoosten van de Kaspische Zee gevan- Putten, wed. van M. Kabbedllk 73 A. Lam- gen. - - - -- „Ik heb", aldus verklaarde de tegen woordige directeur van het beroemde Dierenpark ln Hamburg, toen hij sprak mens, vrouw van J. van Driel 76 1. P. Muf, wed. van J, p. Kramer 81 j. C. Wouters vrouw van J. c. Bom 77 J. L. H. van der Linden, ong, vrouw 68 J. Voorts als leven- loos aangegeven: L. Roos geb. Noordijk z. Kilo BRUINE BONEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2