Van 4100 stakers 57 definitief ontslagen; morgen beslissing over 20 anderen m u w Deel van Amsterdams gemeente personeel niet aan de arbeid Raad voegt daad bij het woord Kringen Leiden en Dordrecht streefgetal: 16.000 m Aller ogen gericht op de hoofdstad. Opnieuw staking Emotionele zitting F. 10.000.- NA VIJFTIG JAAR WEERZIEN MET MOEDER K.V.P.-bliksem gaat inslaan Leden van Nederlandse vakbeweging naar het buitenland DRAADLOOS BESTUURDE TREIN Donderdag 14 April 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN %JL<r7 I Ontslag van communis ten Schoeimiakerszoon uit Monnikendam werd senator in de V.S. Plaatselijke activiteit gevraagd „Krantenstaking niet gerechtvaardigd Unesco organiseert studiereizen Geslaagde proeven in Frankrijk Eerste liyacintvelden gaan kleuren WEERBERICHT (Van onze Amsterdamse redactie) De bijzondere zitting van de Amster damse gemeenteraad, welke gisteren op verzoek van de communistische fractie is gehouden ter bespreking van de huidige situatie in de hoofdstad (op het moment van het verzoek tot uitschrijving van deze vergadering lag Amsterdam in de greep van de staking) heeft voor de Moskou- vazallen als een boomerang gewerkt. De raad heeft namelijk na felle en bewogen debatten een door de fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Herfst, ingediende en door de K.V.P.- en A.R.-C.H.U.-fracties ondersteunde motie aanvaard, waardoor aan het artikel 36 van het Reglement van Orde voor de Raad van Amsterdam een derde lid zal worden toegevoegd, inhou dende de raad bevoegd te verklaren aan een lid van de commissies van Bijstand en Voorbereiding tussentijds ontslag te verlenen, in geval dit lid heeft opgehou den het vertrouwen van de raad te bezit ten. Eenstemmige besluiten Objectieve zeef Hulde voor iverkwilligen Valse voorstellingen Au]> uit de mouw -.,>j SS* H In dit nummer: WEDSTRIJD MET ALS HOOFDPRIJS! Hoge verwachtingen Het verwachte percentage ligt onge veer op 50 pet van het huidige aantal leden. Als men echter weet dat de compagne in Brabant 34 pet. nieuwe le den opleverde, dan begrijpt men dat vooral in Zuid-Holland de verwachtin gen zeer hoog gespannen zijn. Dit weekeinde zeer veel narcissen in bloei De weerverwachtingvan het K.N.MJ., geldig van heden- tot morgnavond, luidt: Aanvankelijk weipE, later iets meer bewol king en droog weer Tot matig ol zwak afne mende wind uit Nd>rdelijke richtingen. Plaat selijk lic.ite nacht'orst, morgen overdag iets minder kiud. Vrijdag IS April: ion op 5.48, onder 19.38 uur; Maan op 2.30, erner 11.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Hoofdstad weert communisten uit raadscommissies De bedoeling van deze motie werd door de indieners duidelijk omschreven: wij moeten de communisten uit deze commissies weren en hen niet langer in staat stellen onze democratische arbeid te dwarsbomen of materiaal te ver zamelen voor hun onverantwoorde agitaties. De heer Douqué (KVP) zei het nog sterker: „Wij betreuren het, dat wij niet in staat zijn de communisten zelfs het lidmaatschap van de raad te ontnemen; het zou de beste methode zijn om de aanstokers van de staking, de mensen die nu buiten schot blijven, te treffen". De wetgever zou zulk een ontslag als raadslid mogelijk maken, meende de lieer Douqué en hij werd in deze mening ondersteund doo de heer Van Rij (prot.), die zich afvroeg of het niet wenselijk zou zijn, a de Amsterdamse raad zich met een motie tot de regering zou richten met verzoek ernstig in overweging te willen nemen om communisten, ai onverantwoordelijk gedragen en de democratie aantasten, als leae besturende colleges te weren. De raad verwierp een drietal comm moties, n.l. twee waarin B. en W. werden uitgenodigd de gesch10 slagen gemeente-arbeiders wederom in hun rechten te Georganiseerd Overleg onmiddellijk bijeen te roepen ter ^^unistBGortzak eisen van het gemeentepersoneel en een derde waarin d houding van de raad het beleid van B. en W. wilde laten afkeuren, ornd^aJ" het stadsbestuur tijdens de staking de toestand.z""terd.ull en zj;n bevolkin? het nadeel geweest zou zijn van het belang van Amsterdam en zijn bevolking. Het was een emotionele vergadering. De raad was - op weihouder Steinnwtz (KVP) die buitenlands vertoefde na voltallig aanwezig. De publieke tribunes waren overvol en buiten wachtte een grote menigte om nog toegelaten te worden. Po litie te paard en te voet was paraat om de orde te handhaven. Enkele particulieren vroegen belet bij B. en W. om duizenden handtekeningen aan te bieden met een protest tegen de genomen disciplinaire straffen, doch dit had weinig succes. Bur- cemeester d'Ailly verklaarde weinig waar de™ hechten aan dergelijke protesten met oo straat verzamelde handtekeningen, die volgens hem niet de waarachtige mening van de burgerij vertolkten. Het feit, dat het CPN-raadslid Jansz later de menigte naar „De Brakke Grond dirigeerde en haar daar toesprak, maakte duidelijk van welke kleur deze „protestan ten" waren. De raadszitting had een stormachtig ver loop. Reeds direct na de aanvang, toen burgemeester d'Ailly voorstelde per frac tie één uur spreektijd te verlenen, kwam de CPN in het geweer- Dat hielp natuurlijk r.iet. Mr d'Ailly kon tenslotte het woord ne men om -een overzicht te geven van de staking. Hij verklaarde met nadruk, dat alle maatregelen om 't openbaar leven in Amsterdam tijdens de eerste dagen van April voortgang te doen vinden door B. en W. eenstemmig waren genomen, ook het besluit tot disciplinaire straffen over te gaan. Dit laatste was noodzakelijk om een herhaling van de onrust te voorkomen. De arbeiders moeten weten dat B. en W. niet met zich laten spotten. In totaal, zo deelde de burgemeester mede. waren er 4105 stakers geweest (dat is ongeveer een derde van het gehele gemeente-personeel). Toen Maandagmiddag 4 April bleek, dat -de stakers weer aan het werk wilden gaan, hebben B. en W. besloten de schor sing, die zjj reeds enige dagen eerder had den laten ingaan, te handhaven omdat het stadsbestuur zelf wilde bepalen wie wel en wie niet in gemeentedienst zou worden teruggenomen. „Wij hebben daarbij", zo zeide de burgemeester, „het beeld van de zeef gebruikt. Alle stakers kwamen op deze zeef te liggen, het grootste deel viel door de mazen, doch een aantal van 77. o.w. de leiders van de staking, niet. Over deze stakers hebben wij ons beraden- Nu termijn vaii zes dagen, tijdens welke liet6™ ?e schorsing die een inleiding tot nntslag vormde schriftelijk bezwaar ben P*7 «1 ingediend, is verstreken, héb- clan aiin^ aan 5' stahers definitief ont- betrokkmién8 Vrijdag" te" aanzien va" 20 w orden genomen. een beslissing zal Wethouder Ram deelde later in antwoord op een vraag van de heer Le Cavelier (VVD) die wilde wetefl of deze ..zeef" we) objectief geweest was, mede, dat de be trokken gemeente-arbeiders volgens d« geldende rechtsgang hun ontslag gekre gen hadden of eventueel nog zullen, krij gen. Zij kunnen daartegen bij bet Scheids gerecht in beroep gaan en later nog het ontslag aanhangig maken bij de Centrale Raad van het Ambtenarengerecht in Utrecht. De burgemeester, die sprak over een „kwajongensachtige houding" van de stakers een terminologie waartegen de communisten fel van leer trokken had alle hulde voor de hulp die de gemeente van tal van zijden, mocht ontvangen. Een bijzonder woord van hulde bracht de burgemeester aan de werkwilligen die in deze dagen de moeilijkste taak hadden opgeknapt. „Ik neem mijn pet voor hen af Ze hebben krachtig prin cipieel en sterk werk verzet dat de diepste bewondering behoort te krijgen' In zijn dankwoord betrok mr Jjït kalmte de vakbondbestuurders, die tot kalmte maanden toen niemand een g P de massa, die als het ware 1 j chose tot deze staking was over» zijn slotwoord hoopte de b"rg®™,pli;ve dat een dergelijke onverantwoordelijke staking niet herhaald -zou worden. HO drong er bij het gemeentepersoneel op aan toch voldoende begrip te hebben voor ue taak die het heeft: namelijk dienaren zijn van de overheid en de burgerij. Vier communisten die de rede van mr d' Ally herhaaldelijk door interrupties on derbroken poogden vervolgens m het hun toegemeten uur aan te tonen, dat het met de CPN of de EVC geweest was die deze stakingsrel had ontketend. Al hun gepraat haatte echter weinig. De heren Herfst en Den Uyl van de P.v.d.A. vroegen zich af, wat het succes van deze staking was geweest en zij moes ten tot de slotsom komen dat dit nihii was De CPN die voor haar Paascongre» 'n stunt nodig had. heeft de Amsterdams» arbeiders daarvoor laten opdraaien en nu tal van gezinnen in de diepste ellende ge bracht, met gebruikmaking van een aan tal grieven, die onder het gemeenteperso neel leven, maar die alleen in het Geor ganiseerd Overleg tot een oplossing kun nen worden gebracht. Opnieuw heeft CPN getracht dit G. O. kapot te maken, neen erger nog, zij heeft gepoogd de stad on bestuurbaar te maken en in het openbare leven een chaos te verwekken. En durft zjj te praten van stakingsrecht, zo riep de heer Herfst uit. Is zjj dan de 16c Juni 1953 in Oost-Berljjn vergeten, waar een staking van practiscb alle arbei ders met tanks en stenguns in bloed is gesmoord en waar een niet bekend aan- (al stakers in de gevangenissen werd ge gooid of voor het vuurpeloton kwam te staan? Dat is het einde van een staking in de heilstaat die de communisten voor staan. En om te voorkomen, dat zij een dergelijke gang van zaken ook in Amster dam mogelijk maken, moeten er krachtige maatregelen genomen worden. De heer Herfst diende daarop de motie in om de communisten uit de commissies van bij stand te weren. De heer Douqué (KVP) betoogde, dat zijn fractie geen behoefte had aan deze bijzondere zitting, maar nu ze toch een maal gehouden werd. vond hij haar we! noodzakelijk. Allereerst omdat nu duide lijk is geworden wie de ware aanstichters van de stakingsrel zijn en ten tweede om san het voornemen, vervat in de motie- Herfst, uitvoering te geven. Ook de be volking kon er volgens hem een les uit trekken. De heer Douqué sprak zijn volle vertrouwen uit in de „zeef", die B. en W. bij het ontslag hebben gebruikt. Aan het slot van de middagzitting kwam wethoudei Ram aan het woord Hij liet als een mitrailleur de beschuldi gingen neerkomen op het hoofd van de CPN en met uitgestrekte arm wees hi.i naar de aanstokers: de communisten op de achterste stoelen in de raadszaal. Zij zijn hel die met demagogische mid delen het gemeentepersoneel omgepraat hebben en hel met valse voorstellingen I misleidden. Met niet te weerleggen cijfers over de lonen van het personeel toonde de wethouder aan, dat er tal van leugens gedebiteerd zijn Hij gaf toe dat er wel licht onvoldoende aandacht is besteed aan een modern personeelsbeleid, maai dat er •e weir.ig belangstelling bij B en W. zou bestaan voor de bezoldiging, ontkende hij ten stelligste En hij somde een aantal verbeteringen op, die in 1954 door het Georganiseerd Overleg tot stand waren gekomen. Als minimumlonen betaalt de gemeente uit: de laagst betaalde groep in de allerlaagste loonklasse: 55,52 na aftrek van pen sioenpremie en zonder kindertoeslag een tramconducteur 64—70, een bestuur- a« 77 en een buschauffeur 77— J 84. cijfers die op de stakingsvergaderin gen niet gehanteerd zijn en toch de enig juiste zijn. Daarenboven kan Amsterdam geen zelfstandig loonbeleid voeren omdat net afhankelijk is van de politiek in deze r-an, 1 regering Woedend sprong de heer CPN d °P toen wethouder Ram over het c N-Paascongres ^wam te spreken en verontwaardigd uit een rede citeerde dat er honderd communistische agitatoren de staking hadden aangemoedigd. I11 de avondzitling kwam de aap uit de mouw. Tjjdens de replieken waagde de communist Brandenburg het ec.i oproep tot de gemeentearbeiders te richten om zich opnieuw aan le gorden voor de strijd en zich niet te laten beangstigen door dreigementen van B. en W. „De arbeiders hebben met hun schitterende eenheid la ten zien, dat zij de slerksten zjjn. Na een nieuwe strjjd zullen hun lonen zeker ver hoogd worden". De moties werden vervolgens in stem- ming gebracht. De communistisfhe voor stellen werden alle drie verw jrpen met 34 stemmen tegen en 10 voor. En hoewel de CPN-fractie juridische bezwaren trachtte te ontwikkelen tegen een in stemming brengen van de motie-Herfst om de communisten uit de commissies te weren, kon zij niet verhinderen dat dit ge beurde. Met de stemmen van de VVD en CPN tegen (2915) werd deze motie aan vaard. (Van onze Amsterdamse redactie). Opnieuw is vanochtend, als gevolg van een gisteren op een vergadering van Pu blieke Werken genomen besluit, door een deel van het gemeentepersoneel in de hoofdstad het werk neergelegd Op de bestratingswerf werken nog slechts tien man; de overige 74 perso neelsleden gingen niet aan de arbeid. Van de 600 stratenmakers staken er 200. Verder is men t>j, de diverse hoofdstede- lijke gemeentediensten vanmorgen ge woon aan het werk gegaan. Zowel bij de remises als op de wagens heerste vanmorgen onder het tramperso neel een pessimistische stemming. „Van avond is er weer een vergadering en wat zal er dan uit de bus komen?", zei ons een conducteur. „Winnen doen wij het toch niet, maag het is zo moeilijk te kiezen tussen het gezonde verstand en de ontsla gen collega's die voor ons hebben gevoch ten. We hebben al een week in de zorgen gezeten en nu gaat het misschien ophieuw beginnen". Nee. uit de gesprekken blijkt wel, dat men niet helemaal gerust Is over de gang van zaken en velen menen, dat een her nieuwde strijd wel een gevecht tegen de bierkaai zal worden. (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse raad heeft getracht direct de daad bij het woord te voegen In de vergadering welke onmiddellijk na de bijzondere stakingszitting volgde diende de heer Herfst (P.v.d.A.) een voorstel in om op punt 2 van de a,-enda een voordracht te plaatsen, welke als uit vloeisel van de motie Herfst-Douqué-Van Sandick kan gelden, ni. om de commu nisten als leden van de commissie van ?e" ontdaan. voorberciding ogenblikkelijk De CJP.N.-fractie verweerde zich heftig en deelde mede een beroep on de te zullen doen om de betrokken raadsbe sluiten nietig te verklaren. Zij trachtte obstructie te voeren om te verhinderen dat het voorstel Herfst - ook „S wew ondersteund door de K.V.P.- en ar C.H.-fractie aangenomen zou worden De felle communiste Teeboom-Van West waarschuwde met de meeste klem dat „het volk met mond-dood gemaakt' kim worden". De C.P.N. zal „u me? n0g meer actie voor het volk strijden We leven nog niet in het Nederland van Romme. De bewerkers van deze voor stellen zullen terecht komen op de puin hopen, waar ze thuis horen." |n dczë trant ging het nog een tjjdje door De Moskou-vazallen gingen zelfs zo ver dat zij het schrijven van het raadslid Kort hagen (K.V.P.) houdciide mededeling dat hij ontslag neemt als lid van de gemeen teraad, wensten aan te houden Ook dit obstructie-voorstel werd in stemming gebracht met het bekende resultaat. De heer Herfst lichtte vervolgens ziin voorstel toe. Uit de repliek van de com munist Brandenburg was volgens hem duidelijk gebleken, dat de C.P.N. van plan was het gezag van Amsterdam aan te tasten, „In deze mensen kunnen wij ons vertrouwen niet meer stellen" De heer Le Cavelier (V.V.D.) verklaarde niet accoord te kunnen gaan met het massale uittreden op dit moment van de communisten uit de commissies, al had ook hij bitter weinig vertrouwen in de C.P.N. Om elf uur schorste de burge meester de zitting tot vanmiddag twee uur. Er bestaat weinig twijfel, dat dan het voorstel-Herfst aangenomen zal wor den. •mi verlenUc De bollenvelden komen in bloei. Jeugd en gratie temidden van fraaie bloeiende narcissen in Kennemerland. E senatoren var. Alas ka <le 49c staat van de Verenigde Staten de gisteren juist 69 jaar geworden heer Ger- rit „Heinie" Snider zal in Juli de festiviteiten ter gelegenheid van het 600- jarig bestaan van de stad Monnikendam bijwonen. Daartoe vertrekt hij 6 Juni per vliegtuig van Anchorage, zijn woon plaats in Alaska, naar New York om zich daar in te schepen op de Nieuw Amsterdam. Zjjn echtgenote zal met hem reizen. Zij zullen tevens van deze gelegenheid gebruik maken om de 90- jarige moeder van de heer Snider te bezoeken, die hij sedert zijn 20e jaar niet meer heeft ge zien, want Gerrit „Hei nie" Snider, verliet in zijn jeugd de ouderlijke woning en is er nooit meer naar teruggekeerd. Toen heette hij nog Ger rit Snieder en was de zoon van een eenvoudige schoenmaker. Op ongeveer 20-jarige leeftijd vertrok hij naar Zuid-Afrika. waar de Boerenoorlog juist was geëindigd. Hij trad in dienst van het Duitse koloniale leger en vocht gedurende twee jaar te gen de Hottentotten in West-Afrika. Snider trok daarna de zee over. want zijn hart trok naar Zuid- Amerika. Hij baande zich een weg door de oerwou den van Uruguay en Pa raguay, doorkruiste Lae Lebarge en dreef met een houtvlot de Yukon af tot Dawson, werkte daar in de mijnen en voer als steward op de Yukon- rivierboten. Vervolgens was hij en kele jaren goudzoeker in Alaska. In 1917 keerde hij terug naar Spokane en trouwde met 'n wees meisje uit Rotterdam, met wie hij in zijn jeugd reeds kennis had ge maakt, Alie Aldenberg. Samen vestigden ze zich op een boerderij bij Wa- silla en begoftnen een nieuw leven, want Gerrit begon zich voor de poli tiek te interesseren en na zijn boerenarbeid, zijn jacht op bevers, elanden en beren voedselvoor raad voor de winter legde hij zich toe op de bestudering van de poli tieke problemen van het land. Hij trad eerst als repu blikeins afgevaardigde op, toen hij 60 jaar was en leidde in 1946 een ver- kiezingsaanval. Toen de rook van het politieke slagveld was opgetrok ken. stond daar de boer uit Wasilla aan het hoofd van alle candidaten Hij werd gekozen in het Huis van Afgevaardigden en in 1949 werd hij senator van het territorium Alas ka. Gerrit „Heinie" Snider, zoals de Amerikanen hem noemen, woont in zijn eigen gebouwd huis in Anchorage waar het zilver en goud schitteren in de schoorsteenmantel van grote stenen, die hij zelf heeft gehouwen. Maar ook de Hollandse tegeltjes, die hij beslist wilde hebben, koesteren zich in de gloed van het open haardvuur. Hij schiet nog steeds zijn eigen wintervoorraad: 2 „mooses" (elanden) voor de winter. Dat is genoeg, want hij heeft geen kin deren meer in huis. Zijn drie dochters zijn ge trouwd en zijn zoon sneuvelde voor de Ver. Staten in de laatste we reldoorlog. Hij bezit een grote wezelfarm en is president van de High Grade Gold Mining Com pany, die veie goudgebie den in de Willow Creek in eigendom heeft. Overzicht van de bouw van de nieuwe K.R.O.-studio. Met het leggen van een zware ijzeren dwarsbalk over de studio werd gistermiddag het hoogste punt bereikt en werd de vlag gehesen. •v vs.<s - - I:-' «öéxgv* Tussen 25 en 29 April zal de bliksem inslaan in honderden Katholieke gezinnen van de provincie Zuid-Holland in de Staenknngen Dordrecht en Leiden. Een leger propagandisten zal zich dan in slagorde stellen en oprukken naar het streefgetal van 16.000 nieuwe K.V.P.-lcden. De oogst is rijp en de maaiers groeien in getal. Alleen al in de Kring Leiden hebben zich tot nu toe 1175 propagandisten opgegeven voor deze actie en liet getal groeit nog steeds. De actie is over enkele dagen en soms enkele weken uitgesmeerd en op 29 April hoopt men over de totale gegevens te beschikken die aan zullen geven in hoeverre Zuid-Holland aan de wekroep van professor Romme in Almelo gedaan, gevolg heeft gegeven en in hoeverre ook „hoven de livicren dit vurige signaal gevolgen heeft gehad. Schiedam, Dordrecht, Gouda, Rotter dam en Den Haag nog wat af. Met name in de grote plaatsen ligt het vaak veel moeilijker om leden te werven. Ook plaatsen als Oudewater, Boskoop, Alphen a. d. Rijn, Noordwijk, Berkel, Woerden en Voorburg kunnen nog wel een extra stootje Velen. De eerste opgaven beginnen nu reeds binnen te druppelen Noordwij ker- hout 750 nieuwe leden, in Lisse 500, in Leiden 340. Vooral de standsorganisaties, bij de jongeren, zowel K-A.J. als bijv. L.T.J., maar ook bij de Vrouwenbewegingen komen in beweging. Van de 53 afdelingen in de Kring Leiden hebben er reeds 34 positief ge reageerd. en van de 35 afdelingen uit de Kring Dordt, hebben 19 afdelingen ineens antwoord gegeven. Bij de voorbereidingen voor de blik semactie, die een basis zal gaan vor men voor de grote verkiezingsstrijd van 1956, valt het op van hoe groot be lang het is dat de afdelingsbesturen actief zijn. Op verschillende plaatsen is reeds een decentralisatie doorge voerd die zowel een vorming van extra kader als een intensivering van de ac tiviteiten ten gevolge heeft gehad. Opgemerkt dient te worden dat reeds gezinsleden vanaf 18 jaar als K. V. P.-leden ingeschreven kunnen worden, zelfs zij dus, die nog niet kies gerechtigd zijn. Het Westland levert bijzonder hoge percentages winst op, wat overigens begrijpelijk is, gezien het grote aantal katholieken dat daar woont. Hiertegen steken enkele gemeenten als Vlaardin- gen, Oud-Beierland, Maassluis en gro tere gemeenten als Delft, Rijswijk, Bij deze bliksemactie zullen geen de batten in de huiskamer gevoerd wor den, maar nadat een circulaire, een folder en een propagandist de „stoot troep-actie" hebben gevoerd, zal zon der meer de frontaanval plaats vinden. Later zal dan nog speciale aandacht worden gewijd aan die gezinnen waar men nog eens nader op verschillende problemen wil ingaan. Men schat dat na deze actie de K. V. P. ongeveer driemaal zoveel leden zal hebben als de P.v.d.A., die momenteel over het gehele land 120.000 leden heeft. Moeten wij hier nog veel aan toe voegen? Afdelingsbesturen, weet uw taak; propagandisten, beseft dat van Uw ac tiviteit een groot deel van het welsla gen van de actie afhangt en katholie ken boven de 18 jaar laat de blik semactie 1955 een graadmeter zijn van uw politiek zelfbewustzijn. Er wordt veel van u verwacht 59 De Britse regering heeft voor van daag werkgevers en vakbonden die be trokken zijn bij de krantenstaking in Londen bijeengeroepen voor een be spreking. De uitnodiging werd gedaan kort nadat het door de regering benoemde Hof van onderzoek zijn rapport over de achtergrond van de staking bij de minister van arbeid had ingediend. Het hof is tot de slotsom gekomen, dat de staking niet gerechtvaardigd is. De gestelde looneisen waren te hoog. Het beveelt aan dat men het werk her vat, hangende de instelling van een centraal orgaan uit alle vakverenigin gen van het personeel bij de kranten, dat met de vereniging van dagblad eigenaren zou moeten onderhandelen. De staking duurt nu al 20 dagen en heeft de ondernemers tot dusver on geveer 17 millioen gulden gekost. O O Meer dan zestig leden van de vakbe weging in Nederland zullen het komende halfjaar deelnemen aan studiereizen, ge organiseerd door de Unesco, naar West- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frank rijk. België of Denemarken. Leden van het C.N.V. zullen naar Koningswinter in West-Duitsland reizen; leden van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond gaan naar Wenen, Olten (Zwitserland), Parijs en Brussel; leden van de Algemene Bond „Mercurius" reizen naar Kopenhagen en leden van de Ned. Kath. Bond van Ver- voerspersoneel „St. Raphaël" gaan naar Wenen. De Franse spoorwegen hebben Woensdag proeven genomen met een draad loos bestuurde locomotief, die een aantal derde-klassewagons'en een rijdend laboratorium voorttrok. De reis begon te Connerré, op de lijn Parijs—Le Mans. Binnen drie minuten had de trein een snelheid van negentig kilometer. Volgens de autoriteiten is deze inleidende proef goed geslaagd. In de komende dagen zullen er meer volgen, waarna er Maandag een rit, speciaal voor de pers zal worden gemaakt. De spoorwegfunctionarissen legden er de nadruk op, dat men niet voor nemens is, op deze wijze snelheidsrecords te vestigen. Ook bestaan er geen plannen om binnen afzienbare tijd een geregelde dienst met draadloos be stuurde treinen te beginnen. Hiertegenover zullen Nederlandse vak bonden gastvrijheid verlenen aan Oosten rijkse landarbeiders, Duitse buschauf feurs, Deense treinlieden en ambtenaren en Zwitserse drukkers. Dit jaar zullen in totaal 1200 personen uit 17 landen, vrij wel alle beroepen vertegenwoordigend, aan de studiereizen van de Unesco deel nemen, Het doel van deze reizen is, ar beiders een kijkje te laten nemen in het dagelijks leven van mannen en vrouwen, die hun brood in andere landen op de zelfde manier verdienen als zij. Boven dien krijgen nu mensen gelegenheid naar het buitenland te gaan, die dat anders, om financiële redenen, nooit zouden kun nen. Door het zachtere weer der laatste da gen zullen tijdens het a.s. weekeinde zeer vee] narcissen in bloei staan: ook de eer ste hyacintenvelden gaan kleuren, voor namelijk tussen Lisse en Hillegom. Op de Keukenhof verwacht men in de komende dagen de narcissen, de tulipa's en vele hyacinten in bloei: in de beschut van de bomen en struiken bloeien deze op het tentoonstellingsterrein eerder dan bui ten op het veld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1